6 plíživých příznaků, že příliš pracujete

Určitě existují zaměstnání, které se dají dělat jenom pro obživu. Většinou ale lidé pracují proto, že je jejich práce baví a naplňuje. Těm, kdo mají práci rádi, však paradoxně hrozí větší nebezpečí, že skončí vyčerpaní, s apatií a dokonce možná s neúspěchem.

Právě ti, kdo se v zaměstnání vidí a ztotožňují se s ním, mohou snadno překročit hranici rozumného pracovního nasazení. I když je na to okolí třeba upozorní, oni sami to nevidí. Jak poznat, že pracujete moc?

1.) Horší soustředění

Multitasking neboli zvládání víc úkolů najednou může sice dlouho vycházet, ale najednou se to zlomí. Začne vám připadat, že řada povinností snad nikdy neskončí a že těžko odhadnete, které z nich mají přednost. Přeskakujete z jedné na druhou a výsledek nestojí za to. “Samozřejmě tak klesá pracovní produktivita a dostavuje se pocit selhání,” popisuje klinická psycholožka Petra Píšová.

2.) Špatná nálada

Přímý důsledek předchozího bodu. Když jste byli až dosud zvyklí vítězně plout mořem pracovních povinností a najednou vám plachty jen schlíple visí, naplní vás to znechucením a rozladěním, doprovázené ztrátou zájmu a ideálů. V takovém rozpoložení se práci daří zvládnout jen s největším sebezapřením a vyžaduje od nás víc nasazení, na které ale nemáme energii. Ocitáme se tak v začarovaném kruhu, do kterého přesně zapadá i nespavost a úzkost.

Doporučujeme: Jarní úklid v těle: Bylinky a léčivky pro očistu

3.) Teror příležitosti

Tímto názvem psychologové označují neschopnost odmítnout úkol. Nejdřív to berete jako výzvu, díky níž znovu prokážete sobě i okolí své schopnosti i ochotu. Nakonec se ale z toho stane tíživá povinnost, kdy se vlastně bojíte nějakou práci nepřijmout, abyste nepůsobili jako neschopní. Jde vlastně o strach z toho, že zklamete, a ze selhání. Výsledkem takového přístupu bývá lhostejnost – ztráta zájmu o práci a lidi, na nichž vám záleželo.

4.) Neodpočíváte

Dosud vás práce nabíjela energií, takže jste si zvykli pracovat téměř pořád. Noční maily, brzké ranní telefonáty, neustálá pohotovost, kdy pracujete i večer doma a /nebo na práci myslíte, si nakonec vyberou svou daň. I když vám to třeba ještě tak nepřipadá, za čas skončíte s lhostejností,  emoční plochostí a ztrátou zájmu i motivace.

5.) Nejste ve své kůži

Únava, nevyspalost a dlouhodobé rozladění můžete přičítat momentálnímu návalu práce. Ve skutečnosti je tento faktor ale neovlivňuje, stejně jako roční doba. Zdravotní důsledky toho, že příliš pracujete, se mohou projevit kdykoliv. Bývají doprovázené stresem a sklonem k depresím, a mají i podobné  fyzické příznaky: bolest hlavy, svalů a zad, vysoký tlak a vyšší náchylnost k infekcím.

Přečtěte si: Co udělá stres s vaším tělem? Zestárnete o 10 let

“Pokud má někdo už šestou angínu v řadě, měli bychom se zamyslet nad tím, co ji způsobuje,” říká internistka z Lékařského domu na Praze 7 MUDr. Michaela Štěpánová, jež se ve své lékařské praxi zabývá propojením fyzického a duševního zdraví. 

6.) Podrážděnost

Jste “nášlapní”? Berete si všechno osobně a dotkne se vás obyčejná poznámka? I to je znakem přepracovanosti. Lidé, se kterými vám bylo dobře, vás štvou, a začínáte selhávat v komunikaci. Bohužel právě tohle vám okolí vrátí,  takže se problém jen dál prohlubuje. Nakonec se vám nechce mluvit vlastně s nikým, a to dokonce i mimo práci. Jako byste ztratili jiné emoce …Pokud tedy máte tendenci sedět “odstřihnutí” doma a sami, určitě byste měli zpozornět.

Jak z toho ven?

Možná vás překvapí, že odborníci doporučují jako léčbu právě komunikaci s druhými. Podle psychologů nám rozumnou míru pracovního nasazení pomohou stanovit právě jen ostatní lidé. Ideálně ti, jejichž názoru si vážíme. Pomohou nám udělal tlustou čáru za dosavadními stereotypy a nastartovat s nově nabitými baterkami. 

Tomu, kdo pracuje přespříliš, totiž hrozí burn-out syndrom, neboli syndrom vyhoření.  Týká se především právě nadšenců a perfekcionistů, kteří na sebe kladou vysoké nároky. Tato psychická porucha má už téměř 50 let od svého objevení, ale přesto ji lékaři příliš neuznávají. Což neznamená, že neexistuje, a že se nemůže týkat i vás. Třemi základními příznaky, na které si dát pozor, jsou 

 • emoční vyčerpání,
 • neschopnost úspěšně vykonávat činnost
 • odosobnění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Syndrom vyhoření na mateřské dovolené: Hrozí i vám?

Špatné jaterní testy? Myslete na minulost

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Aprílové počasí: Rozmary nás mohou stát zdraví

Aprílové počasí je přímo ztělesněním nestálosti, vrtkavosti a prudkých změn. Kardiakům ohrožuje srdce – pokles teploty o pouhý jeden stupeň znamená zvýšení rizika infarktu o dvě procenta. A my ostatní si stěžujeme na bolest hlavy, kloubů, únavu, horší soustředění a snížený výkon.

Dramatické změny počasí se negativně projevují až u poloviny lidí. Ovlivňují nejen psychickou a fyzickou pohodu, ale přímo zdraví. Zátěží jsou především pro imunitu, takže právě s příchodem jara jsme každou chvíli zralí na ulehnutí do postele.

Jsme špatně trénovaní

MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy potvrzuje: “Přelom zimy a jara patří už od dob našich předků k zátěžovému období. Dnes už sice netrpíme hladem a zimou, ale imunitní systém výdobytky moderní doby neošidí. Nedostatek světla, vlhké a chladné počasí, rychlé střídání teplých a studených dnů, špatné stravovací návyky – to vše jsou faktory, které naši imunitu oslabují. Imunitní systém dnešního člověka navíc nevyniká vysokou přirozenou odolností, protože není pravidelně trénován – žijeme v pohodlí přetápěných obydlí se suchým vzduchem, v klimatizovaných prostorách. Nechodíme tolik pěšky a obecně trávíme málo času venku. Fyzická kondice průměrného konzumního člověka není nijak oslnivá. To vše způsobuje, že právě v období končící zimy dochází k epidemiím virových respiračních infekcí.”

Doporučujeme: Jarní chřipka: Proč je horší než ta v zimě?

Právě oslabení obranyschopnosti těla se projevuje častým střídáním nemocí, únavou či podrážděním. Už tyto samotné projevy nám často brání v tom, abychom vstali z gauče a docílili zlepšení. Jde o začarovaný kruh, který bohužel jedna či dvě pilulky denně nespraví, ať už si reklamní triky a marketingové tahy výrobců léků a vitaminových preparátů říkají, co chtějí. Ty můžou sice posloužit jako podpůrný prostředek, na oslabenou obranyschopnost je potřeba jít celkově.

Pohyb, pohyb!

Možná vám to přijde jako otravná fráze, ale přesto je to tak: zdravý životní styl se pozitivně projevuje nejen po fyzické a duševní stránce, ale hraje obrovskou roli i po stránce zdravotní. Znovu to potvrdil i nedávný průzkum odborníků Orthopaedics & Sports Medicine v New Yorku. Podle nich pravidelný pohyb i v zimě a nepříznivém počasí nejen posílí imunitu, ale dokonce pomáhá bojovat proti zánětům. Ti, kdo si zasportují, mají navíc lehčí průběh případných onemocnění.

Fitness centra zažívají největší boom vždycky v lednu, ale se změnou přístupu to bohužel často nemá co dělat. “Ve většině případů se jedná jen o krátkodobé záchvěvy. Začátkem nového roku zaznamenávám až 50 % nárůst počtu návštěvníků, po několika týdnech to ale upadá. Jen hrstka z nich se do toho vážně opře a ti u toho pak vydrží napořád,” potvrzuje trenér a výživový poradce z jedné z pražských posiloven Pavel Klusák.

Jak nastartovat tělo?

1.) Nejlepší je pohyb v přírodě! Delší den nám dává příležitost vyjít ven a pořádně se vydýchat. Čerstvý vzduch je jedním z nejúčinnějších, ale přesto opomíjených detoxikačních prostředků, a to nejen pro plíce. Dostatek kyslíku oživuje všechny buňky organismu, které se tak mohou lépe bránit nepříznvým vlivům okolí. A denní světlo umožňuje tělu vytvářet vitamín D – jeden z nejdůležitějších faktorů odolnosti vůči všem nemocem včetně těch nejvážnějších.

2.) Jezte, co vám dělá dobře! “Očista” s dietou a zeleninovými či ovocnými šťávami taky nic nevyřeší, pokud po jednom zdravém týdnu o hladu najedeme opět na normální režim. Účinnější je vynechat trvale nezdravá jídla, hotovky, chipsy, jídlo z fastfoodu a cukr, ale také omezit pečivo a vybírat vždy to z žitné mouky. Vždy jde zvolit si zdravou náhradu – např. domácí zeleninové chipsy, 80% čokoláda, domácí pečivo apod.

Přečtěte si: Mohou vitamíny také škodit? Umělé ano

3.) Co si přinést  z lékárny? Multivitaminy nic nezkazí, ale nahradit zdravou stravu nedokáží. Faktem navíc zůstává, že pokud budeme vitaminy čerpat z přírodních zdrojů, žádné výživové doplňky pravděpodobně nebudou vůbec třeba. Můžeme si jimi však pomoci například u dětí. “Imunitu dokáže skvěle podpořit čistý beta glukan (93 %), který se získává z hlívy ústřičné,” připomíná Ing. Adrián Doboly ze společnosti Natures, která se věnuje výzkumu imunitního systému a vývoji přírodních prostředků na jeho podporu.

4.) Otužování:  Lékařské průzkumy například uvádí, že otužované děti jsou až třikrát méně nemocné. Otužovat se můžeme například každodenním sprchováním studenou nebo aspoň vlažnou vodou. Příjemnější je návštěva sauny, kterou je dobré do harmonogramu zařadit alespoň dvakrát týdně. Sauna navíc prokazatelně zlepšuje činnost dýchacích cest a eliminuje svalová onemocnění.

Když už nás “něco” skolí …

Nedoléčené virózy ze zimního období rozhodně nepřecházejte. Snažte se je vždy dobře vyléčit, jinak si v důsledku oslabeného imunitního systému přivodíte jejich časté opakování.  Vrací se tak například záněty dýchacích cest, které se obecně řadí k nejčastěji se vyskytujícím onemocněním po celém světě. Šíří se nejvíce právě v přechodových obdobích, tedy na jaře a na podzim. V ČR se jich v průběhu roku objeví až 5-6 miliónů. Dospělý člověk infekcí dýchacích cest onemocní v průměru 2x ročně, dítě v předškolním věku dokonce 4-5x za rok. Chřipkou u nás onemocní každý rok statisíce obyvatel a na její následky zemře kolem 1 500 lidí ročně. 

Účinná léčba prakticky neexistuje, a tak nám zbývá hlavně prevence: pečlivá hygiena, vyhýbání se přelidněným místům, nepřeceňování sil po náročné zimě. Na začátku jara si také dávejte pozor na zdánlivě teplé počasí a neodkládejte zimní oblečení příliš brzy.

Když už vás jarní viróza skolí, dopřejte si klid na lůžku a hodně pijte.Různými přípravky lze však zmírnit příznaky a urychlit průběh nemoci. Možná vás překvapí, že starý známý Paralen teď “umí” o hodně víc než dřív: existuje ve formě vhodné pro děti, pro miminka jako suspenze, v kombinované podobě jako horký nápoj s citrónem tlumí několik příznaků najednou. Zmírňuje bolesti svalů a kloubů, snižuje horečku a současně uvolňují ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Aspoň léčit, když ne ležet, radí imunoložka

Jarní úklid v těle: Bylinky a léčivky pro očistu

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Pračky vydrží stále méně. Podle čeho vybrat novou?

Staré “tatramatky” našich maminek sice chodily po bytě, ale vydržely prát pro celou rodinu i dvacet let. Dnes se s námi pračky obvykle rozloučí už po pár letech služby, a my abychom každou chvíli běželi koupit novou. Ale kterou?

Zorientovat se v nabídce českých obchodů není nic lehkého. Jako zákazníci vidíme pouze rozdílné cenovky a nepatrné odlišnosti v designu. Ani jedno ale neprozradí, jak kvalitně bude vybraný výrobek prát. Spotřebitelský časopis dTest podrobně otestoval 14 praček a zjistil, že největší slabinou je máchání. Přitom při rostoucím počtu alergií je právě tato funkce opravdu důležitá.

I nejlepší mají slabou stránku

“V laboratoři jsme naměřili rozdílnou spotřebu vody a energie, rozdílnou hlučnost i snadnost obsluhy a hlavně rozdílnou kvalitu praní a máchání,” vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Kvalita máchání byla posuzována analýzou vody, která byla odstřeďována ve speciální odstředivce.

Doporučujeme: Proč prát nové oblečení: Co všechno můžete chytit?

Výsledky ukázaly, že máchání je pro moderní pračky spíše slabinou. Nejlépe máchající modely dosáhly jen uspokojivých výsledků. “Alergikům a citlivějším jedincům doporučujeme zapínat přídavné máchání nebo proces máchání ještě jednou zopakovat,” připomíná šéfredaktorka.

Vítězem celého testu a zároveň výrobkem nesoucím označení výhodný nákup se stal přístroj Bosch WAT24360BY za necelých 13 tisíc korun. V celkovém hodnocení dopadl lépe než pračka, jejíž pořizovací cena je o 10 000 korun vyšší. Z praček v cenovém rozmezí do 10 tisíc korun se nejlépe umístila pračka Beko WMY 61083 CS PTLB1, která dostala uspokojivé celkové hodnocení. A dobrou zprávu pro všechny, kdo chtějí kupovat nový přístroj  je, že žádný z výrobků neskončil s horším než uspokojivým hodnocením. Jinými slovy – ani za vyšší cenu si žádného superpomocníka do domácnosti nepořídíte.

Moc dlouho nevydrží

Spolu s testem praček provedl časopis dTest také anketu mezi opraváři. Ptal se na životnost a nezbytnou údržbu, kterou by měl provádět každý majitel pračky. Smutným zjištěním je, že průměrná životnost praček rapidně klesá. “U starých praček bývá životnost 15 – 35 let, u těch z 90. let 12 - 25 let, u praček z minulé dekády 7 - 18 roků. U současných výrobků se závažný problém velmi často objeví za 2,5 až 3 roky,” uvádí Petr Kořínek z Prahy.

Ostatní opraváři uvedli životnost nejnovějších praček na období 6 až 8 let. Důvodem jsou především levné plastové komponenty a nekvalitní materiál. Život pračce prodlouží, pokud stojí pevně a  rovně na podlaze. Odborníci doporučují také používat kvalitní prací prášky, které neobsahují abraziva a soli. Při výběru nové pračky je praktické myslet na to, zda má daná značka servis v přijatelné dojezdové vzdálenosti od vašeho bydliště.

Jak pračce prodloužit život?

 • Podle oslovených opravářů může majitel pračky ovlivnit její životnost jen v minimální míře. Co ale můžeme přece jenom udělat? 
 • Dobré je alespoň jednou za měsíc spustit program na vyvářku, aby byly zlikvidovány bakterie, které narušují gumová těsnění a také způsobují nežádoucí zápach.
 • Pokud nemá pračka samočistící režim, je vhodné jednou za rok nasypat do prázdné pračky kyselinu citrónovou a nechat proběhnout vyvářku.
 • Kromě pravidelného čištění filtru pračky a občasného odvápnění je dobré jednou za rok až dva vyčistit i odpad. Obdobnou péči vyžaduje i přívod vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak správně prát bundy? Poradíme!

Jarní úklid v těle: Bylinky a léčivky pro očistu

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Ženy, holte si obličej. Omládnete a zkrásníte

Jak to, že muži stárnou pomaleji a vypadají mladší? Možná je to tím, že si denně holí vousy, tvrdí odborníci. A ženy by si prý měly holit obličej také. Tak si prý déle udrží pleť hebkou, svěží a bez vrásek.

Logicky vzato, něco na tom asi bude. Peeling - pravidelné odstraňování odumřelých částeček z vrchní odumřelé části pokožky – se doporučuje ženám už desítky let. Většina jich na to používá speciální prostředky, více či méně drsné, což je účel. Ale při tomto druhu péče o pleť chybí vypnutí a uhlazení, které poskytne právě jen pohyb čepelky.

Tajemství mládí vyřešeno!

Zbavením vrstev staré kůže se redukují vrásky a sníží projevy stárnutí. Po oholení pak pleť vstřebává lépe kosmetiku a také je jasnější a hladší. “Většina mužů si holí tváře, takže si slupují mrtvé buňky na dvou třetinách obličeje pravidelně, buď denně nebo aspoň několikrát týdně. Dělají to celé roky. To je důvod, proč vypadají mladší a lépe než ženy stejného věku,” tvrdí dermatolog Neal Schultz z Londýna.

Doporučujeme: Proč muži stárnou pomaleji než ženy?

Pravidelné intervaly pomáhají kůži zbavovat se odumřelých buněk, a ta je následně regenerovaná a omlazená. “Domácí holení má účinek. Je to jako mírná forma mikrodermabraze, takže podporuje tvorbu kolagenu, který vyhlazuje vrásky,” souhlasí i doktor Michael Prager z kliniky Prager Beauty Clinic. Navíc je tato metoda levná trvá to několik sekund a nedráždí kůži, na rozdíl od laseru nebo voskování.

Stejnou proceduru pravidelně provozovaly například Elizabeth Taylorová a Marilyn Monroe – obě měly ve tváři vepsanou svou vášnivost v podobě knírku a dalších chloupků. Těch se chtěly zbavit, ale holení jim přineslo nečekaný bonus v podobě zářivě hladké plati. V případě Kleopatry Liz Taylorové až do vysokého věku. Holení obličeje u žen je také populární v Asii, například v Japonsku patří k tradici.

Na chloupky nehleďte

Samozřejmě, že holením se obličej zbaví i porostu, který je u žen takřka zásadně považován za nežádoucí. Neporostou však chloupky o to víc? Odborníci se dušují, že ne.  Prý jde jen o pověru – stejně jako není pravda, že stříháním zhoustnou vlasy.

“Odseknutím chloupku nad kořínkem nijak neovlivňujeme fungování folikulu, což je ta živá část, která produkuje chlupy a vlasy a která je hluboko v kůži. Lidé si můžou myslet, že chloupek vypadá silnější, protože vyrůstá v jiném úhlu či seříznutí, není přirozeně zašpičatělý, ale na buněčné úrovni se nic nemění,” vysvětluje doktor Prager. Takže holit můžete, ať už vám na tváři něco roste nebo ne.

Stačí 3x týdně

Pečlivé oholení má i další výhody, než že je pleť napnutá, hladká a zářivá. Lépe se do ní vpíjejí krémy další kosmetické prostředky pro péči, a dokonce se snadněji a více rovnoměrně dá roztírat makeup. Také pudr, tvářenka a jiné výrobky dekorativní kosmetiky vypadají na vyhlazené pokožce přirozeněji a dokonce lépe drží. Stačí se prý holit třikrát týdně, a uvidíte zázraky

Jak od teď bude vypadat vaše ráno?

 • vyčistit kůži na obličeji pleťovou vodou
 • oholit se žiletkou a holícím gelem či pěnou
 • opláchnout tvář teplou vodou
 • použít hydratační krém
 • až se vsákne, můžete začít s líčením.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pro hubnutí cvičit nemusíte, tvrdí MUDr. Staňková

Jarní úklid v těle: Bylinky a léčivky pro očistu

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Špatné jaterní testy? Myslete na minulost …

Žloutenkou nás strašili jako “nemocí špinavých rukou”. Nebo taky jako nevyhnutelným následkem rizikového životního stylu, plného drog a střídání partnerů. Jenže tak to vůbec být nemusí, jak ukazuje příběh paní Jaroslavy.

“Vždyť vy máte žloutenku!” vykřikla s překvapením sestra u obvodního lékaře. Tam přišla paní Jaroslava Dušková na další pravidelnou kontrolu kvůli vleklým potíží, jimiž trpěla od nedávné operace. Začala se tedy léčit na infekčním oddělení, ale léčba nezabrala. Po devíti letech, kdy docházela na kontroly každý týden, se k ní zničehonic rozběhl ošetřující lékař a objal ji: “My už víme! Vy máte “céčko”!”

Ta nejhorší možnost …

Tehdy se psal  rok 1989 a vědci právě objevili nový druh žloutenky typu C. Té, která  nejhůře léčitelná, se špatným průběhem. Jediná, proti které se nedá očkovat. Ta, která se přenáší infikovanou krví – před rokem 1989 hlavně při krevní transfuzi.

Doporučujeme: Cirhóza není jen z alkoholu. Nakazit se dá snadno

Paní Jaroslava trpěla neustálou únavou a vyčerpáním. Nemohla žít podle svých představ, musela vést klidný, nenáročný život. Pracovat jen na částečný úvazek, po obědě si bezpodmínečně lehnout a snažit se aspoň nějak fungovat pro své dvě děti. Léta s nemocnými játry, která již nebyla schopná plnit své základní funkce, si však začala vybírat svou daň –  v roce 2011 zkolabovala s oboustranným těžkým zápalem plic a pohrudnice. Lékaři v pražské Krči jí doslova zachraňovali život.

Pak jí doporučili transplantaci jako jedinou možnost přežití. Po 11 měsících dlouhého čekání dostala  Jaroslava ve svých 62 letech nová játra. Radost však netrvala dlouho. Zákeřný virus žloutenky C zůstal v krevním oběhu a nakazil i transplantovaná játra. A historie se opakovala …  

Noha nad hlavou

Až loňský rok byl pro paní Jaroslavu osudovým. V pražském IKEMu jí byla nabídnuta zcela nová léčba. Zabrala, a od listopadu 2015 je Jaroslava už úplně bez viru. “Po 36 letech jsem opět zcela zdravá holka,” říká s neskrývaným dojetím v hlase. “Připadám si, jako by mi bylo zase 30. Nikdy nepřestanu být vděčná za možnosti současné medicíny – za trpělivou práci vědců a lékařů, díky kterým jsem se mohla uzdravit.”

Začala znovu cvičit, tělu bývalé gymnastky se vrátila tehdejší pružnost a dnes si dá opět nohu až za hlavu. Jen škoda, že léčba nepřišla dřív: “Když se ohlédnu zpět, je mi líto těch 36 promarněných let. Ale jsem neskutečně šťastná za to, co je teď.”

Nenechejte se odbýt

Podle nových údajů může být počet pacientů se žloutenkou typu C v české populaci až 173 tisíc. Dosavadní údaje přitom udávaly číslo 10 x menší! Co způsobilo takový nárůst? Podle profesora Romana Chlíbka, který výzkum realizoval, jde o důsledek toho, že se cílené vyšetření neprovádělo.

Zvýšené hodnoty jaterních testů se snadno “hodily” na obezitu pacienta nebo jeho konzumací alkoholu apod. Dobrý důvod pro každého z nás, proč si ohlídat svého lékaře i svoje výsledky. A vzpomenout si, co jsme dělali v 80. letech: nedostali jsme při narození, operacích nebo úrazech transfúze nebo krevní deriváty?

Utajení pacienti

Nejhorší totiž je, že většina z infikovaných o svém onemocnění vůbec neví a nikde se neléčí. “Céčko” totiž často probíhá dlouhou dobu bez příznaků. Je přitom nejzávažnější ze všech typů žloutenky. Pokud není včas léčena, může dojít až k nevratnému poškození jater, cirhóze nebo dokonce ke zhoubnému bujení.

“Nákaza, k níž došlo v době, kdy se o tomto typu žloutenky ještě nevědělo a neprovádělo se testování dárců krve či orgánů, se teprve nyní s odstupem řady let bezpříznakového průběhu začíná klinicky projevovat. Proto lze očekávat vzestup počtu případů,” dodává prof. Chlíbek.

Na co si dát pozor?

Svůj podíl na tom budou mít také drogově závislí, mezi kterými je toto onemocnění časté. Ročně je v ČR zachyceno 800 až 1 000 nových případů onemocnění žloutenkou typu C. Dnes je nejčastějším způsobem přenosu používání nesterilní jehly při nitrožilní aplikaci drog, rizikové může být ale i tetování, piercing či akupunktura, pokud nejsou prováděny sterilními nástroji.

Přečtěte si: Vejce od sousedů vás mohou stát zdraví, říká lékařka

“Jedinou prevencí je obezřetné chování a vyhýbání se rizikovým faktorům – tedy nepřijít do styku s infikovanou krví. Ve zdravotnictví již dnes díky přísným hygienickým standardům nákaza téměř nehrozí. Přesto je mezi námi stále hodně nakažených, kteří mohli být infikováni při podání krevní transfuze před rokem 1992, tedy před testováním krve na přítomnost viru HCV,” vysvětluje předseda České hepatologické společnosti prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc.

Kdo se léčí, ten se uzdraví

Navíc loni došlo k obrovskému zlomu. “Nově máme k dispozici moderní, účinnou léčbu, která dokáže hepatitidu C zcela vyléčit. Jde o stejně významný krok, jako bylo popsání viru před 27 lety,” říká prof. Urbánek a doplňuje: Léčba má  95 – 100 % účinnost, podává se v podobě tablet a úplného vyléčení lze dosáhnout již po třech až šesti měsících.

Zpozornět byste měli, pokud 

 • jste unavení, slabí, bez energie, 
 • trápí vás  únava, přechodná ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku,
 • svědí vás kůže nebo se objevuje její žlutavé zabarvení,
 • cítíte napětí v pravém podžebří,
 • máte trávicí obtíže.

Pak na nic nečekejte, navštivte praktického lékaře a nechte si provést jednoduché krevní testy na přítomnost protilátek proti viru HCV v krvi. A nezapomeňte, že proti ostatním typům žloutenek vás ochrání očkování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žloutenka a sex: O důvod víc, proč se dát očkovat

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Jarní úklid v těle: Bylinky a léčivky pro očistu

Jaro je už úplně neodvolatelně tady a my se ho snažíme “dohnat”. Biorytmy přírody jako je střídání dne a noci, fází měsíce nebo právě ročních období, ovlivnit sice nemůžeme, ale můžeme se chovat tak, abychom byli s nimi v souladu. Jak energii našeho těla přizpůsobit energii jara? 

Během zimy se nám metabolismus zpomalil a tělo si dělalo zásoby tuku - hlavního zdroje zahřívací energie. Teď zase naopak metabolismus zrychluje, a tak je potřeba přizpůsobit své jednání – a hlavně stravu, která je nejmocnějším prostředkem, jímž jsme s přírodou spojeni.

Zbavte tělo škodlivin

Teď přišel čas na jarní úklid – tentokrát v našem těle. Očistíte tak nejen svoje tělo od nahromaděných toxinů, ale také zaženete únavu a pocítíte příliv pozitivní energie. Navíc zbavíte tělo nadbytečných kilogramů. Detox ale nesmí mít podobu hladovky – smyslem je ne tělo oslabit, ale zbavit nepotřebných látek!

Doporučujeme: I detox můžete mít rádi. Co vám opravdu prospěje?

“Postupnou a pravidelnou detoxikací dosáhneme zlepšení zdravotního stavu a dokonce i odvrácení stárnutí. Obnoví se a zvýší činnost orgánů, které se na čištění podílejí, tedy jater a ledvin, a zlepší se i činnost mozku, který díky správné výživě dostává více kyslíku. Dochází i ke zlepšení nálady a sexuální výkonnosti a výsledkem je také odolnější psychika,” říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Toxiny se ukládají především v tlustém střevě a projeví se únavou, poruchami zažívání, bolestmi hlavy a kloubů nebo potížemi s pletí. Začněme snížením množství tuků a masa. Kvalitní minerály a vitaminy tělu dodáme zařazením více zeleniny, především kulaté a naťové, a přidáváme i obiloviny, např. rýži nebo ječmen. Vhodná je i změna ve způsobu přípravy pokrmů. Zatímco pečení a vaření je vhodné spíše pro zimu, na jaře bychom měli zvýšit podíl syrové zeleniny a tím stravu odlehčit. 

Pomozte játrům

Orgánem, který je na jaře zatížen nejvíce, jsou játra, naše soukromá čistička. Jejich fungování můžeme podpořit různými očistnými kúrami, jako je např. vysazení tuku a všech živočišných potravin, omezení bílkovin nebo rýžový půst.
Pokud nejsme schopni svému tělu poskytnout potřebné látky běžnou stravou, můžeme si v dnešní době pomoci i účinnými doplňky stravy, které jsou k dostání v lékárně. Prospět nám může především dodání potřebné vlákniny a vitaminů, konkrétně tedy A, B, C, D.

Detoxikační potenciál a funkci jater podporuje např. ostropestřec mariánský, česnek nebo chlorella, která navíc pomáhá zachovat normální hladinu krevního cukru a cholesterolu a podporuje metabolismus a správné zažívání. K odvodnění organismu a stimulaci správného fungování močového ústrojí zase přispívá třeba lopuch nebo smetanka lékařská.

Imunita v posilovně

Jako podporu pro organismus a posílení jeho energie můžeme využít také účinků přírodních látek z exotických rostlin. Proti únavě působí například skalní růže, jinak známá jako cistus incanus. Tento aromatický polokeř roste na nehostinných skalních úbočích u Středozemního moře a je pro lidský organismus mimořádně cenný, protože obsahuje vysoce účinné antioxidanty.

“Ty v první řadě neutralizují volné radikály, jejichž přemnožením se tělo vyčerpává. V druhé řadě pak posilují imunitní systém a zbavují ho toxinů. Skalní růže tak nachází široké uplatnění především jako podpůrný prostředek proti přetížení a přepracování. Komplex látek získaných ze skalní růže mimo to zabraňuje virům proniknout do buněk, proto se používá rovněž jako prevence před virovými onemocněními,” vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

Osvědčené životabudiče

Merlík chilský neboli quinoa se dnes řadí mezi takzvané superpotraviny. Tato obilovina roste ve vysokých nadmořských výškách jihoamerických And, kde ji s oblibou používaly prastaré civilizace. Dokonce patřila mezi tři základní plodiny Inků. Věděli totiž proč.

Přečtěte si: Detox pro začátečníky. Jak to nepřehnat a neublížit si?

“Vyniká jako antioxidant, detoxikuje tělo od škodlivých látek, snižuje vysoký krevní tlak, zklidňuje nervový systém, podporuje trávení, přispívá výživě mozku a chrání proti kardiovaskulárním onemocněním. Je také populární mezi sportovci, protože do těla postupně uvolňuje energii a podporuje růst svalové hmoty. Navíc z klíčků merlíku lze získat komplex vitamínů skupiny B, které přispívají k normální funkci imunitního systému,” vyjmenovává Petr Galle.

Téměř zázračné účinky má též ženšen. Ten se z tradiční asijské medicíny přesunul i mezi současné západní bylinné preparáty. Pomáhá především ke snížení únavy i stresu a zvýšení energie. Povzbuzuje psychickou vitalitu a fyzickou výkonnost, obsahuje rovněž komplex aktivních látek, minerálů a vitamínů, které podporují obranyschopnost organismu.

Podpora i pro váš temperament

Další podpůrnou rostlinou, která dokáže tělo energeticky nastartovat, je třapatka nachová. Znát ji možná budete pod názvem echinacea. Pochází z prérií Severní Ameriky, kde ji hojně používaly indiánské kmeny. Podobně jako ostatní byliny má i ona široké spektrum pozitivních účinků na tělo. Posiluje imunitu i celkový temperament člověka, uplatňuje se jako prevence infekčních onemocnění, je významným přírodním antibiotikem a dokáže tělo zbavit plísní.

Stimulační účinky má také další indiánská rostlina guarana. Příroda ji vybavila vysokým obsahem kofeinu – jeho koncentrace v semenech dosahuje tří až sedmi procent. Do těla se uvolňuje postupně, takže díky tomu povzbudí a dodá energii na dlouhou dobu. A dokonce lépe než kofein obsažený v kávě. Protože guarana zvyšuje fyzickou výkonnost i psychickou odolnost, patří k častým surovinám pro výrobu energetických nápojů. I tato rostlina obsahuje polyfenoly, které čistí organismus od volných radikálů a posilují jeho imunitu.

Úklid zevnitř

Detoxikace je pro organismus především očista. K té je ale zapotřebí především voda! Transportuje živiny k buňkám, napomáhá vylučování nestrávených zplodin látkové přeměny, usazených toxinů v těle a škodlivých látek, které tělo opouštějí močí, potem a vydechovaným vzduchem.

Skvělá je třídenní detoxikace jen pomocí čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, bylinkových čajů a čisté vody. Na snídani si připravte půl litru čerstvé ovocné šťávy z citrusových plodů (grepy, pomeranče) a jablek. K obědu a večeři si dejte půl litru zeleninové šťávy – základem je mrkev, ke které můžete podle chuti přidat okurku, celer a červenou řepu. Doporučujeme také detoxikační čaj z mladé kopřivy: vypijte jeden šálek půl hodiny před snídaní, obědem i večeří.

A protože bez vody to nejde, vypijte denně tolik čisté vody, kolik vážíte, krát 0,03 l (například 60 kg krát 0,03 litru je 1,8 l). Dbejte však na výběr vody. Ideálně je pití kvalitní pramenité vody s vyváženým obsahem minerálů, jako je například “živá” Toma Natura. 

Detox na zeleno

Na popularitě stále nabírá detoxikace chlorofylem. Skvělé jsou zejména kvůli jednoduchosti, protože velmi jednoduše díky zelené barvě poznáte, které potraviny chlorofyl obsahují. Pokud však máte pocit, že pijete zelený trávník a vaše chuťové buňky rezolutně protestují, zkuste si nápoj dobarvit i jinou chutnou barevnou zeleninou, například mrkví. Nejen samotné smoothie pomáhá detoxikaci těla.

Cenným zdrojem minerálů a vitamínů v jarním období jsou mladé zelené výhonky divoce rostoucích, i doma pěstovaných rostlin. Přidávejte si je na drobno nasekané do salátů, obilných a luštěninových jídel a polévek. Vyzkoušejte také mladé listy kopřivy a špenátu. Nezapomeňte i na čerstvou petrželovou a celerovou nať, bazalkové listy a pažitku.  Nahořklé pampeliškové listy přidané do zeleninových salátů pomáhají pročistit játra, žlučník a zlepšit trávení. A během jarních procházek v lese najdete podle vůně velmi snadno vynikající medvědí česnek na pročištění žaludku, střev a krve s antibakteriálními účinky. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pro hubnutí cvičit nemusíte, tvrdí MUDr. Staňková

Hubnoucí výzva: Za měsíc o 10 kilogramů lehčí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Rychlé zhubnutí? Jen začátek změny, říká expertka

Proteinové neboli ketodiety si lidé oblíbili pro jejich rychlost a účinnost. Jsou založené na zvýšeném příjmu proteinů (bílkovin) a naopak o striktním omezení sacharidů.

V organismu tak dochází k jevu zvanému ketóza. Díky rychlému spalování tuků a zásob sacharidů se vytváří tzv. ketolátky. Odchází s močí, podporují odvodňování těla, a tím přispívají k rychlejšímu úbytku váhy. Je tato dieta vhodná pro každého, nebo jde o hazard se zdravím?

Restart a nový začátek

Pokud dodržíte doporučovaný postup a respektujete kontraindikace, není třeba se ničeho obávat. “Ledviny jsou při této dietě zatíženy, ale ne více než je zatíží například těhotenství,” vysvětlila výživová specialitka Martina Dvořáková z KetoDiet. Přesto doporučila několika čtenářkám, aby se  o vhodnosti či nevhodnosti proteinové diety raději poradily se svým  ošetřujícím lékařem.

Říká se, že striktní diety zaberou sice brzy, ale brzy se také vrátí shozená kila. Jak je tomu u ketodiety? “Pokud dodržíte doporučovaný postup, tzn. po ketodietě pozvolný návrat k běžnému jídelníčku, jojo efekt nehrozí,” potvrdila naše odbornice. To ostatně prokázaly i tři statečné ženy Petra, Míša a Katka, které před dvěma měsíci začaly hubnout s KetoDiet a my z Žena.cz jsme sledovali jejich úsilí.

Přečtěte si: Petra, Katka a Míša s námi zhubly za 8 týdnů 42 kg

“Já vnímám tento způsob hubnutí jako odrazový můstek ke změně životního stylu. Ketodieta pomůže snížit hmotnost, odlehčit od obrovské zátěže, kterou nadváha či obezita způsobuje. Tím se zlepší fyzický i psychický stav. Pak je ale třeba přehodnotit své dosavadní stravovací návyky a změnit je.Nastavit zdravý racionální jídelníček, zařadit pohyb atd.,” připomněla výživová specialistka Martina Dvořáková z KetoDiet.

Všechny její odpovědi na vaše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem. Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém, pomocí tlačítka “všechny položené dotazy” dole pod článkem.

Náš odborník

Martina Dvořáková, KetoDiet

Foto: Žena

Martina Dvořáková

Výživová specialitka a hlavní poradkyně oblíbeného dietního programu KetoDiet se zdravému životnímu stylu a s ním spojené výživě věnuje již mnoho let. V roce 2006 tento svůj koníček proměnila i v hlavní pracovní náplň a klienty odborně vede i motivuje především v průběhu redukce nadbytečných kilogramů.

Martina velmi ráda cestuje, objevuje nové kultury a také aktivně sportuje – bez pravidelného běhání, nebo jízdy na bruslích si svůj život už nedovede představit.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pro hubnutí cvičit nemusíte, tvrdí MUDr. Staňková

Hubnoucí výzva: Za měsíc o 10 kilogramů lehčí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Zodpovězené otázky

Otázka: Věk – 40.Sedavé zaměstnání kompenzuji svižnou procházkou se psem (3 – 6 km).Večer při sledování TV – rotoped.Jím málo, 3 roky zpátky jsem změnila strav. systém, protože mám intoleranci na lepek a zdravot. následky z neléčené boreliózy.Jím zdravě,myslím pozitivně, ale přesto se mi nedaří zhubnout. AUTOR: Naruve | 30. 03. 2016 11:51

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den, bohužel nemohu posoudit proč se Vám nedaří zhubnout, pokud neznám konkrétnější údaje, píšete, že jíte málo…není to příliš málo? K určení příčiny bych potřebovala znát konkrétní údaje, tzn.kolik vážíte, měříte, jak se stravujete, kolik a v jakou denní dobu, jaký je pitný režim, ideálně mít k dispozici analýzu těla – kolik svalové hmoty, tuku atd.

Otázka: Přes zimu jsem nabrala přes břicho a boky skoro 10 kilo,ale nesportuji.Jen hodně denně hodím pěšky.Jaké cviky a úprava jídla pomůže,je mi 46. AUTOR: Blanka  | 30. 03. 2016 11:57

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Blanko, pokud jste nabrala tolik za tak krátkou dobu, je třeba se nejprve zamyslet, co jste přes zimu udělala jinak… Zda jste zásadně změnila jídelníček, vyřadila pohyb, přejídala se, máte nějaké zásadní změny v životě? Stres? Pokud odpověď nenaleznete zde, bylo by vhodné navštívit lékaře, který provede vyšetření, zda se nejedná o nějaké neléčené onemocnění např. štítné žlázy apod. Pokud jste zdravotně v pořádku, bude vhodné změnit Vaše stravovací návyky, tzn. začít jíst pravidelně 5x denně, snížit sacharidy, mít kvalitní pitný režim atd.

Otázka: Dobrý den, je tato dieta vhodná a úspěšná u starších lidí – 55+? Doporučíte nějaký jídelníček?

Děkuji za radu. AUTOR: JS | 30. 03. 2016 11:58

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den, máme vyzkoušeno, že proteinová dieta výborně funguje i ve Vašem věku.

Otázka: Potřebuji zhubnout – nedaří se, vím, že je to v hlavě – co s tím./Veškeré informace o potr. výživě znám, před lety jsem 18 kg zhubla nyní stále selhávám na běžné stravě, netrpím žádnými chutěmi na sladké nebo večerním přejídáním/. AUTOR: Zdena | 30. 03. 2016 12:03

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Zdeno, zkuste se zamyslet nad tím, proč vlastně chcete zhubnout…tzn. jaká je Vaše motivace? Píšete, že víte, že je to v hlavě. Pokud opravdu potřebujete a chcete zhubnout, stanovte si jasný konkrétní cíl (o kolik kg popř. do kdy a proč) a přizpůsobte mu vše. Držím palce, ať se daří.

Otázka: Dobrý den, je mi 65 let, měřím 159cm a vážím 124 kg, mám vysoký tlak, náběh na cukrovku, nedostatečnou fci.štít.žlázy, jsem stále nervozní, nespokojená, Myslíte, že ketodieta by byla to pravé pro mne? Jezdím denně na orbitreku 20 min, 2x až 3x týdně plavu hodinu a pak 30 min cvičím v bazenu a kynu. AUTOR: Míla Plzeň | 30. 03. 2016 12:06

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Mílo, diabetes patří mezi kontraindikace ketodiety. Záleží samozřejmě, na celkovém zdravotním stavu Vašeho organismu, který já takto nemohu posoudit. O vhodnosti diety se proto nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Otázka: Prosím poraďte, jak zhubnout v oblasti břicha, cvičím, nejde to. A jste ze Smíchova? Ď AUTOR: Markéta | 30. 03. 2016 12:12

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Markéto, bohužel neuvádíte, jak se stravujete. Cvičení je pří úspěsném hubnutí velmi důležité, ale strava je základ.

Otázka: Kolik vody je nutné denně vypít pokud chce člověk zhubnout? Je vhodné také pití čajů?

Děkuji. AUTOR: Míša | 30. 03. 2016 12:24

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Míšo, kvalitní pitný režim by měl dodržovat každý bez ohledu na to zda chce hubnout či nikoliv. Množství závisí také na fyzické aktivitě, venkovní teplotě ( v létě potřebujeme vody více) Ideální je, když na 10kg Vaší tělesné hmotnosti vypijete 0,2-0,3l tekutin denně. Do pitného režimu nepočítejte kávu, slazené nápoje nebo černý čaj. Čaje bylinné, zelené jsou naopak velmi vhodné. Výborně chutná obyčejná voda s plátkem limetky, citronu popř. lístky máty apod.

Otázka: Je mi 14 a ráda bych dlouhodobě zhubla, poradíte mi, jak se vyvarovat sladkému?
AUTOR: Mary | 30. 03. 2016 12:28

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den, vzhledem k věku, bych rozhodně nedoporučovala dietu, ale úpravu jídelníčku. Začněte se správně zdravě stravovat, jíste pravidelně 5x denně, jednotlivá jídla během dne nevynechávejte. A samozřejmě pravidelně sportujte. Vynechejte slazené nápoje. S pravidelnou stravou se vyrovná i krevní hladina cukru, tzn., že chutě na sladké časem vymizí.

Otázka: Měla bych dotaz: Jak sledujete svoje klienty v průběhu času? Máte přehled, jaká je úspěšnost vaší diety po roce? Po dvou? Po pěti letech? Jaké je riziko jojoefektu po návratu k normálnímu stravování – nemyslím přežíráí, myslím normální běžný jídleníček. díky za upřímnost
AUTOR: evik | 30. 03. 2016 12:30

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den, pokud dodržíte doporučovaný postup, tzn. po ketodietě pozvolný návrat k běžnému jídelníčku, jojo efekt nehrozí.

Otázka: Dobry den.

Chtela bych se zeptat jake sporty formuji stehna a jestli beh je vhodny. A kolikrat tydne behat rika se ze kdyz clovek zacne tak potom musi kazdy den, je to pravda?
AUTOR: Zanet | 30. 03. 2016 12:35

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Žanet, na formování stehen je vhodná např. chůze, pilates, powerjoga. Jde o to svaly protáhnout a zpevnit, výborně fungují podřepy, výpady na bosu. V posilovně jsou vhodné cviky s nízkou zátěží a větším počtem opakování. Běhání je ideální pro zpevnění svalů celého těla i zlepšení celkové fyzické kondice. Na cvičení si lze opravdu vytvořit návyk, ale to neznamená, že musíte nutně běhat denně. Vždy jde o to, aby se člověk cítil příjemně a pohyb mu dělal radost. Jedině tak lze vydržet dlouhodobě.

Otázka: Dobrý den, prosím jaké potraviny a jaké množství denně mohu sníst. Zhubla jsem, ale díky dlouhodobému hladovění. Děkuji a přeji hezký den AUTOR: EVík | 30. 03. 2016 12:40

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den, díky dlouhodobému hladovění jste pravděpodobně ztratila hodně svalové hmoty, proto šla Vaše hmotnost dolů. V takovém případě se ale pravděpodobně stane, že jakmile se vrátíte k běžnému jídelníčku, nastane jojo efekt. Nemám bohužel k dispozici Vaše údaje, tzn. věk, výšku, hmotnost, složení těla, zdravotní stav, stravovací návyky, neznám Váš denní režim. Toho jsou data, bez kterých Vám žádný výživový poradce nemůže zodpovědně poradit.

Otázka: Dobrý den,

je vhodný tento typ diety, když mám problémy s močovým ústrojím: téměř permanentně moč v krvi a často pálení při močení? Zatěžují se při dodržování ketodiety výrazně ledviny? Jaké jsou konkrétní kontraindikace v případě zátěže ledvin v tomto dietním režimu? Děkuji za odpověď. AUTOR: Martina | 30. 03. 2016 12:44

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Martino, o vhodnosti či nevhodnosti proteinové diety se ve Vašem případě poraďte s Vaším ošetřujícím lékařem. Ledviny jsou při této dietě zatíženy, ale ne více než je zatíží např. těhotenství. Přesto bych Vám z toho co uvádíte ketodietu nedoporučila, ale neznám Vaši přesnou diagnozu. Proto se obraťte na Vašeho lékaře.

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, zda je Keto Dieta po zdravotní stránce doporučována všem lidem. Nebo jsou nějaká omezeni. Četla jsem hodně negativních informací o KD, proto by mě zajímalo zda se jedná opravdu o Hazard se svým zdravím. AUTOR: klara | 30. 03. 2016 12:53

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Kláro, rozhodně bych ketodietu nenazvala hazardováním se svým zdravím. Při snížení příjmu sacharidů a současně zvýšeném přísunu bílkovin nebo-li proteinů se naše tělo dostane do stavu, který se nazývá ketóza. Toto je pro naše tělo zcela přirozený stav. Pokud dodržíte doporučovaný postup a respektujete kontraindikace, není třeba se ničeho obávat. Já vnímám tento způsob hubnutí jako odrazový můstek ke změně životního stylu. Tzn., ketodieta mi pomůže snížit hmotnost, odlehčit tělu od obrovské zátěže, kterou nadváha či obezita způsobuje. Tím se zlepší fyzický i psychický stav. Pak je ale třeba přehodnotit své dosavadní stravovací návyky a změnit je.Nastavit zdravý racionální jídelníček, zařadit pohyb atd.

Otázka: kolik je ideální přísun potravy pro sedavé zaměstnání. AUTOR: magda | 30. 03. 2016 12:55

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Magdo, neuvádíte Váš věk, výšku, hmotnost atd…

Otázka: Dobrý den, můžete mi prosím poradit cviky, které v jednom cvičení protáhnou všechny části těla? Myslím tím třeba v půl hodině denního cvičení od ramen,prsou, břicha přes zadek stehna. Nějaké kompletní cviky. Děkuji. AUTOR: Vendy | 30. 03. 2016 12:57

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Vendy, zkuste jógu, protáhnete i svaly, o kterých jste nevěděla, že je máte :-) Mohu vřele doporučit.

Otázka: mám po transplantaci jater,stav je stabilizovaný,beru jen imunosupresiva.Je ketodieta pro mne vhodná?Děkuji AUTOR: Jana | 30. 03. 2016 12:58

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Jani, o vhodnosti se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Otázka: dobrý den, je mi 29 a při výšce 175 cm vážím 68 kilo, jaká by měla být ideální váha v tomto období a při uvedené výšce? AUTOR: ivana | 30. 03. 2016 13:05

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Ivano, tělesná hmotnost není ideálním kritériem pro určení, zda je člověk štíhlý nebo ne. Důležitější je složení těla. Jinak bude Vaše postava vypadat, když budete pravidelně sportovat a mít vysoký podíl svalové hmoty. A úplně jinak, pokud svalová hmota bude minimální a naopak budete mít zvýšené hodnoty tělesného tuku. A to vše při stejné výšce, hmotnosti i věku.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakých potravin by se měl muž vyvarovat, příp. omezit jejich konzumaci, pokud je celkově štíhlý, ale má výraznější bříško. Aktivní pohyb nechybí (kolo, turistika, lyže, badminton,…) AUTOR: Aneta | 30. 03. 2016 13:07

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Aneto, muži mají oblast bříška problematickou. Pokud nechybí pohyb, bude potíž v jídelníčku :-) popř. pitném režimu, omezila bych jednoduché cukry a alkohol…

Otázka: Dobry den, co byste doporucila, pokud mi nedavno zjistili vysoky cholesterol (7)? Prestoze mi je 27, 171 cm, 64 kg, cely zivot se snazim jist zdraveji, ale sem tam si neco nezdraveho take dam, chodim behat a cvicim doma cca 2x-3x tydne. Dekuji AUTOR: Monika | 30. 03. 2016 13:09

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Moniko, zvýšený cholesterol může být i dědičnou záležitostí.

Otázka: Dobrý den, základem každého hubnutí je menší příjem energie než výdej. Manžel je ale ochrnutý a jeho zdravotní styl skutečně vylučuje téměř jakýkoliv větší aktivní pohyb. Kromě toho potřebuje zhubnout přes břicho, ale ne přes boky, protože jinak mu hrozí dekubity (vyzkoušeno). Je nějaký způsob? AUTOR: Zvolánková | 30. 03. 2016 13:10

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den paní Zvolánková, nemohu takto obecně poradit pokud nemám k dispozici přesnější údaje.

Otázka: Dobrý den, vyšla nějaká kniha o ketodietě? Děkuji za odpověď.
AUTOR: Hela | 30. 03. 2016 13:11

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Helo, vyšla kuchařka, podívejte se na internetu.

Otázka: Dobrý den,

chtěla bych se zeptat v čem dělám chybu. Poradkyne mi dala redukční jídelníček (5x jídlo, bílkoviny, zelenina a hodně pít), přiměřený pohyb (3x týdně alespoň hodinu rychlé chůze). Toto mi pomáhá se udržovat na podobné váze s velmi malým úbytkem váhy. Jakmile malinko vybočím, tak přibírám. AUTOR: JFK | 30. 03. 2016 13:13

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den, pravděpodobně bude třeba udělat ještě nějaká další opatření ve Vašem jídelníčku, nemohu takto posoudit

Otázka: Dobrý den, chtěla bych vědět, co dělám špatně. Na snídani si dám jogurt, svačina kefírové mléko, oběd-většinou maso, trochu přílohy a občas zelenina, svačina kefírové mléko, večeře-většinou vajíčko či tuňák a otrubová placka. Cvičím 4 krát týdně, odpočinku mám také dost,přesto váha dolů nejde AUTOR: Dani | 30. 03. 2016 13:16

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Dani, jen takto rychle bych řekla, že máte málo komplexních sacharidů v dopoledních hodinách, zkuste na snídani zařadit krajíček žitného pečivo apod. Jogurt bude málo… Ale budu se opět opakovat, nezmám Vaše hodnoty ani věk atd..nemohu proto přesně poradit, jak by měl Váš jídelníček správně vypadat.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych zhubnout, ale nevím jak, děkuji za radu.
AUTOR: Inka | 30. 03. 2016 13:20

Martina Dvořáková, výživová specialistka: Dobrý den Inko, způsobů jak hubnout je mnoho, jde o to vybrat si cestu, která bude pro Vás nejpříjemnější. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je se rozhodnout a začít. Doporučila bych navštívit výživového poradce ve Vašem okolí, který zhodnotí Váš zdravotní stav, dosavadní stravovací návyky apod. Váš nový jídelníček přizpůsobí Vašim možnostem, dennímu režimu. Nevyplácí se různé “osvědčené” diety. Jde o to, aby změna byla trvalá. Stanovte si konkrétní cíl a začněte. Výsledek bude určitě stát za to. Držím palce!

Všechny položené otázky

Rizika chemoterapie: Víc škody než užitku?

Už svým názvem – chemoterapie – vzbuzuje strach. Její vedlejší účinky mohou být pro pacienta nesmírně náročné. Přesto jde o účinnou léčbu, která v mnoha případech zatím nemá alternativu.

Rakovina je nemoc s pozoruhodnou schopností ukrývat se před vším, co se ji snaží zničit. Usadí-li se v těle, nedá se jen tak snadno vyhnat. Jednou z možností, jak se jí zbavit, je chemoterapie. Použití této metody má však svůj rub i líc.

Hlavní léčba, příprava, pojistka

Chemoterapie je využití látek, které zabíjejí rychle rostoucí buňky. Právě proto se volí při řešení nádorových onemocnění, neboť zhoubné buňky se vyznačují velmi agresivním růstem. V současné době je k dispozici celá řada chemoterapeuticky působících látek.

Doporučujeme: Chemoterapie zabíjí. Co je na tom pravdy?

Dají se používat jak samostatně, tak v různých kombinacích. Tato léčba je sice účinnou zbraní v boji proti mnoha typům rakoviny, nese s sebou ale i riziko vedlejších účinků. Část z nich se dá bez obtíží řešit, některé ale mohou být velmi vážné.  Chemoterapie se obecně pojí s různými očekáváními a léčebnými cíli.

 • Bývá užívána jako hlavní metoda při léčbě rakoviny.
 • Její nasazení ale může být i pojistkou pro likvidaci rakovinných buněk zbylých po operativním odstranění nádoru.
 • Někdy je chemoterapie naopak předvojem chirurgické nebo ozařovací léčby.
 • Využívá se také jako paliativní metoda, kdy zničením části nádorových buněk uleví nemocnému od některých příznaků nádorového onemocnění.
 • Je i součástí přípravy před transplantací kostní dřeně nebo tlumí některé imunitní choroby (systémový lupus nebo revmatoidní artritidu).

Dopady běžné i ty těžší

S chemoterapií je spojována celá řada obav kvůli nežádoucím účinkům. K dispozici je mnoho přípravků. Pokud vás zajímá, jaké nepříjemné problémy a v jaké míře jsou s určitým lékem spojeny, zeptejte se lékaře. Co obecně patří mezi obvykle se vyskytující nechtěné projevy?

 • Nevolnost, zvracení a průjem
 • Nechutenství
 • Únava a horečka
 • Bolest
 • Zácpa
 • Snadný vznik podlitin a aft

S velkou částí těchto vedlejších problémů si lékaři dovedou poradit, některé také samovolně odezní po ukončení terapie. Existují ale bohužel i potíže, které vznikají v důsledku chemoterapie měsíce až roky po léčbě. Řadí se k těm vážnějším. Mezi tyto pozdní nežádoucí účinky spadá poškození plic, ledvin či nervů, postižení srdce, neplodnost nebo riziko vzniku dalšího nádoru.

Hodnotit je nelehké

Poměr rizik a přínosů chemoterapie se nedá jednoduše vyjádřit. Úspěšnost léčby se odvíjí od stadia nádoru, použitých léčiv i stanovených cílů chemoterapie. To vše jsou faktory, které se liší případ od případu. Malé zamyšlení nad původem rakoviny napoví, proč je boj s ní tak obtížný a náročný.

Přečtěte si:  Jaké máte riziko, že onemocnite rakovinou? Spočtěte si riziko

Rakovinná buňka je původně buňka našeho vlastního těla. Jen se vzepřela vyšším zájmům celého organismu a začala se nekontrolovaně množit. Právě proto, že se jedná o vlastní buňky, má s jejich likvidací problém naše imunita i léky, které proti nim nasazují lékaři. Nádor se totiž velice úspěšně maskuje před vším, co jej chce zahubit.

Proto i preparáty určené k jeho odstranění mají problém s jeho rozeznáním od zdravé tkáně. Tak při boji dochází k vedlejším škodám. Chemoterapie však i přes své nesporné vedlejší účinky stále zaujímá přední místo mezi metodami, které již s rakovinou vítězně vybojovaly celou řadu bitev, přestože válka stále pokračuje.

(marz)

zdroje: www.mayoclinic.org

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Biologická léčba je lepší než chemo. Ale dražší

Tloustnutí bez důvodu: Jak hubnout po čtyřicítce?

8 důvodů, proč vstávat brzy. Budete štíhlí a šťastní

Chcete rychle zhubnout? Poraďte se s odbornicí

Proteinové neboli ketodiety vzaly Česko útokem. Lidé si je oblíbili pro jejich rychlost a účinnost. Hodí se ale opravdu pro každého? Na podrobnosti se můžete ptát odbornice na výživu v našem on-line rozhovoru.   

Zhubne opravdu každý? Dieta, založená na zvýšeném příjmu proteinů (bílkovin) a omezení sacharidů, způsobuje úbytek tuků v organismus, zatímco svalovou hmotu nijak neovlivní. To je důležité i pro “život po dietě” – svaly samy o sobě spotřebují víc energie. A to i v klidu, takže člověk méně přibírá a snáze hubne.

U konce s dechem?

Navíc je tento způsob hubnutí docela příjemný, protože nabízí i pochoutky, po kterých se nám při jiných dietách stýská: čokoládové tyčinky nebo sladké koktejly, po nichž se ale nepřibírá. I ty, stejně jako polévky či kaše, jsou totiž z proteinů. K nim pak postupně přidáváme do svého jídelníčku i běžné potraviny.

V organismu dochází k jevu zvanému ketóza. Díky rychlému spalování tuků a zásob sacharidů se vytváří tzv. ketolátky. Odchází s močí, podporují odvodňování těla, a tím přispívají k rychlejšímu úbytku váhy. Zároveň ale tlumí pocit hladu, takže bychom při této dietě, která se někdy nazývá také ketodieta, neměli být tolik mrzutí a podráždění nebo trpět depresemi. To ostatně prokázaly i tři statečné ženy Petra, Míša a Katka, které před dvěma měsíci začaly hubnout s KetoDiet a my z Žena.cz jsme sledovali jejich úsilí.

Přečtěte si: Petra, Katka a Míša s námi zhubly za 8 týdnů 42 kg

Na vše, co vás zajímá o této dietě, se můžete ptát výživové specialitky Martiny Dvořákové z Ketodiet. Dozvíte se, jaké jsou možnosti programu, jaké výhody proti jiným způsobům hubnutí nabízí a jaké jsou jeho nevýhody, případně kdy se jeho nasazení nedoporučuje.

Ptejte se on-line

On-line rozhovor s Martinou Dvořákovou začne v úterý 30. března ve 12 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sledujte v příslušném čase na našem webu.

Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém, pomocí tlačítka “všechny položené dotazy” dole pod článkem.

Náš odborník

Martina Dvořáková, KetoDiet

Foto: Žena

Martina Dvořáková

Výživová specialitka a hlavní poradkyně oblíbeného dietního programu KetoDiet se zdravému životnímu stylu a s ním spojené výživě věnuje již mnoho let. V roce 2006 tento svůj koníček proměnila i v hlavní pracovní náplň a klienty odborně vede i motivuje především v průběhu redukce nadbytečných kilogramů.

Martina velmi ráda cestuje, objevuje nové kultury a také aktivně sportuje – bez pravidelného běhání, nebo jízdy na bruslích si svůj život už nedovede představit.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pro hubnutí cvičit nemusíte, tvrdí MUDr. Staňková

Hubnoucí výzva: Za měsíc o 10 kilogramů lehčí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Zadejte otázku do online rozhovoru

Všechny položené otázky

Jak zkrotit hormony? Ovládněte je pro krásu i zdraví

Hormony mají velký vliv nejen na naši krásu a náladu, ale ovlivňují také hubnutí, chutě a dokonce i sexuální apetit. A to jak v pozitivním, tak i v negativním smyslu. A právě ty horší můžeme omezit.

Sílu přírody pocítíme každý měsíc. Některé projevy vidíme a cítíme jen my samy, o jiných se často může přesvědčit i naše okolí. “Jsi nějaká podrážděná,” slyšíme občas – a většinou to bývá zhruba týden před menstruací. Vliv hormonů nás ale mění v průběhu celého života. 

Syndrom nelásky

Ačkoli medicínsky jsou za příznaky premenstruačního syndromu (PMS) považovány bolest prsou, křeče a průjem, ženy mají tuto část měsíce spojenou spíše s výkyvy nálad, depresemi, úzkostmi, s pocity melancholie a nelásky k sobě samé. “Opravdu, ženy v tomto období jsou k sobě obzvlášť kritické,” potvrzuje wellness koučka Petra Řehořková a dodává, že fyziologii těla sice nezměníme, ale můžeme změnit styl života a tím některé problémy zmírnit.

Doporučujeme: Nebuďte protivná! PMS se dá řešit – i přírodně

Vyhýbejte se nadbytku soli i cukru a vydržte v tohle období pokud možno bez kofeinu. Naopak zvyšte příjem vitaminu B6, a to buď pomocí doplňků, nebo přirozenou cestou. “Přidejte do jídelníčku fazole, luštěniny a obiloviny. Přidejte také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík,” radí odbornice Petra Clinic.

Hladká pleť vs. akné

Za pubertální akné může skupina mužských hormonů, které i nám ženám zajišťují normální chod řady orgánů a tkání. Právě tyto hormony mají za následek zesílenou funkci mazových žláz a následně i vznik otravných pupínků. “Ale pozor, zhruba 15 % žen se s pupínky potýká i kolem třicítky. Produkci kožního mazu totiž ovlivňují také hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy,” říká dermatoložka Petra Samková.

Velmi důležité je snažit se pečovat o svůj hormonální systém a vycházet mu vstříc. “Menstruační cyklus každý měsíc ovlivňuje celý náš život a vliv má i na krásu. Zhruba týden před začátkem menstruace klesá hladina estrogenu, nazývaného také hormon lásky, a zhoršuje se tak kvalita pleti, vlasů i nehtů,” dodává Petra Řehořková. Právě v tuhle dobu je dobré o sebe pečovat, zajít si do salonu nebo na nějakou zkrášlující proceduru.  

Hormony a těhotenství

V průběhu devítiměsíčního čekání na potomka se žena setká přímo s ohňostrojem hormonů, které nelze nijak ovlivnit. Některé ženy mají to štěstí, že úplně září, jiné se trápí nejen velkou narůstající hmotností kvůli zadržování vody, ale také kožními problémy, náladovostí a přílišnými chutěmi. “Hormon estrogen stimuluje tvorbu melaninu, což je chemická látka, která dodává pleti pigment. Je-li ho přebytek, mohou se objevit na pokožce takzvané melasma známé jako pigmentové skvrny,” říká doktorka Samková. Spolehlivou ochranou je opalovací krém s UV faktorem.

Když tělo trápí menopauza

Přechod je pro mnohé ženy vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. “Chybějící sexuální apetit, podrážděnost, výkyvy nálad, úzkost nebo vyčerpanost je důsledkem snižování hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu, ale také testosteronu, díky kterému ženy cítí chuť na sex,” vysvětluje gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7.

“S poklesem estrogenu souvisí také horší schopnost dosáhnout orgasmu, nedostatečně se prokrvují sliznice a vaginální tkáň oslabuje, což může způsobovat při sexuálním styku bolest,” dodává ještě lékařka. Tyto nepříjemnosti ale nejsou nevyhnutelné. Podle odbornice je lékem právě sexuální aktivita.”

“Důležité hlavně je se sexu nevyhýbat. Právě pravidelný styk a prokrvování vaginy zlepšuje touhu i sexuální prožívání. Existují také podporné léky dodávající do těla ženy potřebné hormony nebo také lubrikační gely. Vyplatí se také posilování svalů pánevního dna,” říká doktorka Gregorová.

Suchá kůže a jiné problémy

Když nejsou naše hormony v rovnováze, mnohonásobně se zvyšuje riziko vzniku suché kůže, vrásek, pigmentací nebo akné. Hormonální hladinu může ovlivňovat stres či špatné stravovací návyky a někdy dokonce i snížená funkce štítné žlázy. Příznakem je kromě suché kůže také únava, přibývání na váze, nízká sexuální touha a nepravidelný menstruační cyklus. 

“Chraňte svou pokožku každým den před slunečním svitem pomocí opalovacích krémů s UV faktory, hydratujte pokožku a dodávejte jí výživu,” radí koučka Řehořková a dodává, že nejlepším pomocníkem je kyselina hyaluronová. “Po třicátém roku se již moc netvoří, takže je třeba začít zavodňovat. Výborné jsou tablety nebo maska s kyselinou hyaluronovou, která se nesmývá a výborně hydratuje,” říká závěrem odbornice.

Ideální čas v měsíci na:

 • Sport: období po ovulaci je nejideálnější pro silový trénink. Může za to nahromaděný testosteron a produkce progesteronu, který zrychluje metabolismus a usnadňuje spalování tuků.
 • Dietu: zhruba v polovině menstruačního cyklu zaplaví tělo po menstruaci znovu estrogen a zmizí chutě i vlčí hlad. Zůstane jen dobrá nálada, a proto je právě kolem 12. až 15. dne cyklu začít s hubnutím. 
 • Nákupy jídla: rozhodně při ovulaci. Díky hormonům automaticky koupíte to zdravější a ještě přitom ušetříte.
 • Pracovní pohovor: období ovulace je pro ženy magické – jsou sebevědomější, cítí se nejlépe, jsou krásné a ženské a dávají to světu na odiv. Není divu, zařídila to tak příroda. A to nejenom kvůli rozmnožování. Tohle sebevědomé období se vyplatí využít i na pracovním poli. Šéf si z vás sedne na zadek.
 • Lásku: hormony v období ženské ovulace ovlivňují také produkci feromonů, které jsou pro muže přitažlivé a doslova je lákají tím, že u nich prudce stoupne mužský hormon testosteron.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pro hubnutí cvičit nemusíte, tvrdí MUDr. Staňková

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu