Doživotní výčitky: Odmítla jsem zachránit život

Mohla jsem někomu zachránit život, ale neudělala jsem to.  S tím pocitem viny budu žít až do konce života.

To už dnes rozhodně vím… Byl to zkrat? Možná, ale možná také obraz mojí duše. A tím jsem zklamala především sama sebe…

Zkouška dospělosti

Bylo to těsně před maturitou. Měli jsme pocit, že svou dospělost musíme dokázat i jinak, než jednou písemkou a převyprávěnou učebnicí před komisí. A tak jsme se celá třída vypravili na transfúzní stanici darovat krev.

Sestřička nás tam tehdy přesvědčila, abychom zároveň dali trošku krve pro vstup do Českého národního registru dárců dřeně. Že krev vyšetří na transplantační znaky, uloží výsledek do počítače a až třeba jednou někdo bude část naší kostní dřeně potřebovat, ozvou se. A tak jsme se všichni ten den také stali čekateli na dárcovství.

Doporučujeme: Elenka: Holčička, která chtěla žít

Dodnes si vzpomínám na ten opojný pocit vítězství a svobody: život leží před námi a my – já! – ho prožijeme  co nejlépe. Nebudeme se muset za nic stydět, budeme lepší, než byli ti před námi.

Svět byl proti mě

Uplynulo deset let, já mezitím začala studovat vysokou školu a nedodělala ji, vdala jsem se a pak rozvedla. Zůstali jsem s Matýskem sami. Ta doba byla těžká, ke všemu jsem nemohla sehnat kloudnou práci.

A v této chvíli, když jsem si  zrovna zase jednou připadala, že celý svět se spiknul proti mně a já ho za to nenávidím, mi zazvonil  telefon. Neznámý mužský hlas.

Byl to doktor: “Máme pacienta s akutní leukémií a vy s ním máte úžasné množství shodných transplantačních znaků. Přijela byste na další vyšetření? Dala byste mu pak pět procent svých krvetvorných buněk. Má velkou šanci na uzdravení. Přijedete, prosím?”

“Najděte si jiného dárce!”

Kývla jsem, že ano, jenže vzápětí se mi v hlavě zatmělo a já si řekla: A proč jako? Nechat se šťourat v pánevní kosti, v narkóze, aby mi po ní bylo zle… Když je svět hnusný na mě, proč já mám být jiná?

A jednoduše jsem sedla a do nemocnice napsala mail, že nepřijedu, ať si najdou jiného dárce. Odpověděli, že berou na vědomí…

Od té doby neuplyne jediný den, abych si na toho neznámého člověka nevzpomněla.  Uzdravil se? Byl to muž? Žena? Anebo snad ještě dítě? Našli pro něj dárce? Žije? Co když jsem svou zbabělostí a ubohostí zabila člověka?

Zlomyslný osud: Hanka zmizela

Nevím, zda to, co přišlo pak, byla jen náhoda, nebo zlomyslná hříčka osudu. Pár týdnů nato totiž zmizela Hanka z vedlejší kanceláře. Onemocněla prý leukémií. Moc jsme se neznaly, občas jsme si spolu vypily kafe v kuchyňce a zdrbly o dětech. Měla dvě, kluka a holčičku.

Další příběhy našich čtenářů si můžete přečíst ZDE >>

Už je to skoro půl roku a já nemám odvahu se jít zeptat, co s ní je, ale teď, kdy zákeřná nemoc získala svou tvář a já si za ní dokážu představit konkrétního člověka s jeho radostmi a starostmi, je mi ještě hůř. O to víc, že velká část mého strachu byla úplně zbytečná – dočetla jsem se, že dnes už se dají buňky kostní dřeně získat jinak, než z pánevní kosti. Jednoduše při odběru krve.

Řeknete si možná, že mám všechno hodit za hlavu a myslet jen na sebe. Konec konců, tak to dnes přece dělají všichni, ne? Ale není to tak. Ti lepší se chovají jinak. A já jsem si myslela, že patřím mezi ně. Výčitky svědomí jsou jen slabým trestem. Bojím se ale, že mi to osud může spočítat i jinak. Protože člověk nikdy neví, jaká nemoc na něj číhá…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vydírá mě: Když mi neuvaříš, nevezmu tě na dovolenou

Máme sex jednou za měsíc: Pro mě je to málo, pro ni moc

Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

 

 

Neničte si psychiku i vztahy. Poraďte se on-line

Je podzim, čas chmurných nálad, depresí a sebezničujících myšlenek. Poraďte se s expertkou na duševní vyrovnanost.  

Někdy máme období kdy se nic nedaří a ačkoliv se snažíme ze všech sil, stále se nemůžeme dobrat vytouženého cíle. Napadlo vás někdy, že to co vám brání v tom být spokojení jste jen a jen vy sami? A slyšeli jste už někdy o termínu “sebesabotáž”?

Ničíte sami sebe?

Na to, jak dokážeme sami sobě ničit život i jak z toho ven, se můžete ptát koučky Lindy Berger. Sebesabotáž je model chování, kterým si člověk opakovaně škodí, doslova stojí sám sobě v cestě. .

Je ale jemnější a proto i méně viditelná než jasná sebedestrukce, jako jsou například drogy a alkohol. Některé její projevy mohou vypadat až nevinně, avšak dlouhodobě škodí.

Naučte se být šťastní

Nejrafinovanější způsoby jsou vnitřní a jsou o tom, jak člověk přemýšlí o sobě a o světě, jak sám k sobě mluví. Jsou o mentálním nastavení, sebedůvěře, o sebehodnotě. Lidé jsou velmi vynalézaví ve způsobech sebesabotáže a mají své  “individuální triky”.

Doporučujeme: Odkládáte povinnosti? Přestaňte se zbytečně stresovat

Zeptejte se koučky Lindy Berger, jak změnit a zdolat podvědomou vlastnost sabotovat svoje vztahy. Pomůže vám obrátit pozornost k sobě samým a odhalit, v čem tkví vaše slabina, která vám nedovolí být šťastní v osobním životě. .

V dnešním on-line rozhovoru se tedy můžete poradit  o svých psychických potížích. Začínáme dnes, tj. ve čtvrtek 31. října ve 12 hodin a rozhovor potrvá přibližně 60 minut.  Otázky však můžete začít posílat už v předstihu nyní.

Ptejte se on-line

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou ve vyhrazeném  časovém limitu. Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře.

Proto se, prosím, pomocí tlačítka “všechny položené dotazy“ dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

Linda Berger

Foto: Žena

Linda Berger

vystudovala Fakultu humanitních studií UK, absolvovala i výcvik koučů u Results Coaching systém, 6 Figure Coaching Academy s Barb Wade. V současné době se kvalifikuje na ACC při Mezinárodní federaci koučů (ICF) a je v programu neurocoachingu Winning the Inner Game of Money Johna Assarafa(bestseller Tajemství).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vztek a hněv vás ničí: 10 kroků, jak se ovládat

Trombóza děsí ženy s antikoncepcí. Bát se musí i jiní

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

Zadejte otázku do online rozhovoru

Všechny položené otázky

$(function(){multimediaobjects.installsingleobject({"type":"video","iobject_id":564725,"id":44941,"name":"nakl\u00e1dan\u00fd hermel\u00edn z lok\u00e1lu","description":null,"preview_image":{"url":"http:\/\/img.ihned.cz\/attachment.php\/830\/49735830\/5g8wr4ltw7o6knidmcof9kbejham1gin\/600x334x89c8\/hermelin.jpg","width":600,"height":334},"author":null,"video_urls":"http:\/\/life.ihned.cz\/apps\/videocloud.php?id=460017ztoj1","ads_enabled":true}, ‘owjc6t7_564725′, 600, 338, ‘video,embedded_video,gallery,info_graphic’);});

ekonom: češi se motají v nákupní spirále. nakupují levně, jedí blafy


I v esku je ji mon sehnat velmi kvalitn suroviny, ale jejich cena je asto velice vysok.

Kdo se nkdy nesetkal se salmem, ve kterm tm chyblo maso, s keupem, jeho drtivou st netvo rajata, ale obarven jablka, i s nanuky, jejich zkladem nen smetana, ale rostlinn tuk?

A co teprve prol maso, kter je znovu umyto, zabaleno a opateno novm datem spoteby. Supermarkety a hypermarkety jsou pln surovin a pokrm, kter sice na prvn pohled vypadaj nezvadn a v podku, ale jejich chu je pern. A pro je lid kupuj? Dvod je jist cel ada, ale ten hlavn spov v cen.

Podstatou byznysu hypermarket je nakoupit co nejlevnji od zemdlc a co nejvhodnji prodat. A protoe jsou vkupn ceny stlaen na minimum, vrobce, kter chce prodvat v hypermarketech, mus nabdnout velmi levn, a tedy znan podprmrn zbo.

reklama


Nmeck zkaznk, kter je zvykl na kvalitu, by to samozejm netoleroval, ale v eskm prosted obchody tak dlouho zkouely, co vechno jim projde, a zaaly nabzet, eeno s trochou nadszky, napodobeniny jdla.

Levn zbo vtz

ei v poslednch letech vrazn et, ale protoe jsou zvykl hodn jst, musej se zamit na kvantitu, nikoli kvalitu. A pesn podle toho se chovaj obchodnci, kte v boji o zkaznka stlauj cenu a kvalitu stle ne.

Samozejm tak v esku je ji mon sehnat velmi kvalitn suroviny, ale jejich cena je asto velice vysok. V posledn dob se u ns zaalo prodvat napklad prmiov maso Qvalivo, kter se pipravuje podle pikov vcarsk technologie. Skot vbec nedostv antibiotika i hormony.

Sna se teba i Makro, kter m celkem slunou nabdku erstvch ryb. Zvlt v Praze je pak cel ada food butik nabzejcch pikov produkty z Itlie, Francie i panlska, ovem bohuel za pemrtn ceny, co vtinu bnch zkaznk odrad, a ti se pak znechucen vracej do supermarket za levnjm zbom.

Pr pklad za vechny: za pikov panensk oleje zaplatte teba ve panlsku pt eur za balen 0,7 litru, zatmco stejn stoj v esku pllitrovka prmrnho olivovho oleje. Podobn pedraen jsou napklad kvalitn tstoviny (v oblbenm Wine Food Marketu se prod bn balen za stky kolem sta korun) i vno, kter je asto v esku dvakrt dra ne stejn v Itlii i ve Francii (pitom nklady na cestu in marginln stku).

I proto nakonec spousta ech rezignovala a vrtila se k nekvalitnmu, mnohem levnjmu zbo.


Obalka Ekonom 432013Aktuln slo tdenku Ekonom si mete pest i na iPadu a iPhonu nebo na zazen se systmem Android.zelí jako prostor pro fantazii: šéfkuchař vaří zelňačku s pošírovaným vejcem


Zelaka

Posledn dl serilu o sezonnch potravinch zakon tipy fkuchae Radka Davida z restaurac La Veranda v Praze a z Babiiny zahrady v Prhonicch na ppravu zel.

V praxi pedvede ppravu zeln smetanov polvky doplnn o porovan vejce. “Je lep kupovat mk zel, avnatj. Bohuel se u ns ned koupit mal zel, piat, kter se jinde prodv kolem kvtna,” k fkucha.

Podle Davida zel slou jako bohat zdroj vitamn. V esku se ale va hlavn ze sterilovanho, co povauje za hor variantu.

reklama


“erstv zel jde krsn plnit, jde smchat s mletm masem na zeln karbantky, je to jen o fantazii,” dodv s heslem, e m je levnj surovina, tm s n maj kuchai vce prce, aby se dobe prodvala.

Zeln polvka s porovanm vejcem

Polvka

Co budete potebovat:
50 g msla, 200 g cibule, 10 g erven papriky, 40 g hladk mouky, 1 litr kuecho vvaru, 500 g blho zel, 2 dcl 33% smetany

Jak na to:
Nakrjenou cibuli s mslem nechme orestovat a zahustme mouku. Pot nasypeme papriku a promchme, krtce nato zalijeme pipravenm vvarem a provame 30 minut. Pak pidme nakrouhan zel a vame dalch 30 minut spolu s kostkami slaniny a smetanou.

Porovan vejce

Co budete potebovat:
vejce, 1 dcl octa, 6 dcl vody

Jak na to:
Vodu s octem uvedeme k varu, pak ztlumme, zamchme a vlijeme loutek na 2 minuty. Nakonec ho povaen polome do tale s polvkou.

Cel postup uvidte na videu:

video: Zelnaka s porovanm vejcem
Zelnacka.mp4.jpgnaservírujte si rakousko v podobě dvou typických jídel na domácí talíř


Dov polvka

S rakouskou kuchyn ihned spojujeme vdesk zek, sachr a hovz polvku. Je to tak sprvn, ale zdej gastronomie je daleko koatj a zaslou si dn prozkoumvn a ochutnvn. Zima je k tomu jako stvoen, protoe nadmrnou energii v mrazu a nepohod rychle splte.

Kdy u jsme nakousli zek, je teba prozradit vechna jeho tajemstv. Historie vzniku tto rakousk kulinrn ikony je zastena zhadami. Jedna z verz toti tvrd, e vdesk zek se pvodn jmenoval cotoletta alla milanese a e do vdeskch kuchyn byl z tohoto italskho msta zavleen u v 15. i 16. stolet. Dal mtus pisuzuje sthovn zku mezi Itli a Rakouskem marlku Radeckmu. K vytvoen pohdky sta, e ml pan hrab rd zky a pobval dlouhou dobu v Miln.

Kadopdn prav vdesk zek se m dlat z telecho masa, hezky tence vyklepanho. Podv se k nmu zpravidla pltek citronu a kopeek brusinek. Bramborov salt, kter se v Rakousku dl, neobsahuje majonzu, ale pltky brambor se spojuj octovo-olejovou zlivkou. Tm dostv toto jdlo zcela jinou energetickou hodnotu – maso je libov a salt je skoro dietn.

reklama


zek je teba v Rakousku ochutnat. I ty nejzapadlej bufety je dlaj dost dobr. A pak je tady ten vizuln zitek z obrovskho kusance masa, kter obas penv pes tal.

Polvka je grunt

Peskoili jsme nedokav rovnou k hlavnmu jdlu a vynechali jsme polvku. Ale polvka je grunt. Akoli je Rakousko pomrn mal, m dv polvkov oblasti: vvarovou na severu a krmovou na jihu. Oba druhy polvek se samozejm prolnaj a dn pesn hranice mezi nimi nen. V severnjch, respektive hornatjch regionech Rakouska rozhodn ochutnejte vvary. Dlaj se ve variant s jednm velikm, krsn kulatm jtrovm knedlkem anebo tak s celestnskmi nudlemi, frittovmi nudlemi, kapnm a podobnmi zavkami.

Krlovstvm krmov polvky, zejmna z dn, je trsko. Jin spolkov zem je pstovnm tto zeleniny proslul, a tak zdej polvky nejsou jen “rozmixovan dn”, ale bvaj obohaceny asto o smetanu, olej z dovch semnek i semnka samotn. I kdy na prvn pohled toto jdlo vypad jako kojeneck strava, nebojte se ochutnat. Osm z deseti variant je vynikajcch.

Na kopci z pnviky

Zejmna kuchai na horskch chatch vynikaj asto ve vrob kaloricky hodnotnch jdel, kter navc svm stylingem pro servis pipomnaj star asy. Ve velk oblib jsou v Rakousku jdla z pnviek. Na stl vm prost naservruj rozplenou pnviku, na n se to jet kv. Nejastji se takhle podvaj brambory, tstoviny nebo Spätzle s rznmi psadami, jako jsou vajka, pek, cibulov krouky nebo strouhan sr. Je tk nesplit si jazyk, obvykle to krsn von, co jit netrplivost ochutnat.

Rakousko je omkov zem podobn jako esko. Dopejte si veer njak mstn zvolna pipravovan maso s omkou z prodnch surovin. Restaurace, kam se chod na veei, maj jin styl provozu, a tm i jin jdelnek ne chaty na svazch, kde se mnohdy sed na lavicch bez opradel u stol bez ubrus. V horch si mete veer pochutnat na njak zvin, kter se tady pipravuje dost asto. A k tomu pkov nebo vestkov omka. Knedlk sta jen dv koleka, aby se do aludku veel jet dezert, kter pijde na konec.

Ale i lehk jdla jsou tady k mn. Alpsk potoky jsou mstem, kde se dobe da pstruhm a dalm pbuznm rybm. Horsk jezera jsou domovem siven. Jsou to ryby, na kterch se ned nic zkazit, protoe jsou prost vborn samy o sob.

Rakousko je sladkomiln zem. Podobn jako u ns se i tady nkdy dvaj sladk knedlky na hlavn jdlo. Hvzdami tohoto nru jsou merukov a vestkov knedlky, kter Rakuan sypou s daleko vt fantazi – strouhankou, mkem, oechy. Pokud si objednte Germknödel, ekejte pekvapen. Jedn se o obrovskou kouli z kynutho tsta, kter vypad jako plnn. Uvnit ale nic nen, jenom zase nadchan tsto. Knedlk se pelv vanilkovou omkou a sype se mkem. Ve “vkrmnch” variantch pro tce pracujc se vyskytuje jet cukr navc a nkdy i mslo.

A pak je tady Kaiserschmarrn. Trhanec, kter se tak nachz nkde na hranici mezi hlavnm jdlem a dezertem. Docela obyejn svtek je vylepen rozinkami a pelit marmeldou z rybzu nebo ervench lesnch plod a zapren moukovm cukrem.

Vechny dosud jmenovan dezerty maj ivotnost na tali jen nkolik minut. Pak se zanou rzn hroutit, vadnout a ztrcet uniktn strukturu a kompozice chut se zane slvat. Nakonec nevynechejte digestivy. V Rakousku se tm ve zapj plenkami, jako je merukovice, hrukovice a podobn.

Ochutnejte klasiku

CSASK TRHANEC: KAISERSCHMARREN

Psady:

1/8 l mlka

1 polvkov lce kysan smetany

4–5 vajec, 6 dkg cukru, 1/8 kg mouky

sl, rozinky (naskl rumem), mslo, moukov cukr


Csask trhanec

Foto: Shutterstock

Pprava: Mlko, kysanou smetanu, loutky, cukr a mouku dobe promchme, lehce osolme, pidme rozinky. Z blk ulehme snh, ten potom opatrn vmchme do tsta. Na pnvi rozehejeme mslo, vlijeme tsto, po jedn stran ho osmame dozlatova, pak obrtme. Asi za minutu roztrhme pomoc dvou vidliek na kousky a asi 2 minuty za nkolikerho promchn a obracen dosmame. Ihned posypeme moukovm cukrem a podvme se vestkovm ahourem (omkou).

HOVZ KVTOV PIKA: TAFELSPITZ

doba ppravy 3–4 hodiny

Psady na 4 porce:

1,25 kg hovz kvtov piky

1/2 prku

150 g koenov zeleniny: karotky, lut epy, celeru, 2 mal cibule

2 polvkov lce nakrjenho esneku

sl, cel pep, libeek

3 l vvaru z hovzch kost, bobkov list


Tafelspitz

Foto: Shutterstock

Pprava: Maso pomalu vame v hovzm vvaru, do kterho jsme pidali cel pep a bobkov list. Pnu odstraujeme. Maso mus bt stle ponoeno do vvaru. Mezitm oistme prek, cibuli nakrjme na asi 1 cm siln pltky, oistme a nakrjme koenovou zeleninu a oloupeme a nakrjme esnek. Ve rychle osmahneme tm do erna na pnvi s trokou oleje.

Asi po hodin vaen pidme k polvce osmaenou koenovou zeleninu, prek, cibuli a esnek, dodme trochu libeku. Kdy je maso mkk, vyjmeme jej spolu se zeleninou. Maso nakrjme na pltky na prst siln. Polvku okoenme a procedme pes sto. Maso spolu se zeleninou a malm mnostvm polvky servrujeme, posypeme nasekanou paitkou. Meme obloit vaenmi pltky hovzho morku. Jako ploha se hod restovan brambory, vdesk paitkov omka a strouhan ken s jablkem.ekonom: šéfkuchař crystalu si oblíbil bylinky, francouzský olej a speciální sůl


Restaurace Crystal


Zajmavost podniku je kad den trochu jin erstv chlb, kter fkucha pipravuje s nejrznjmi chuovmi obmnami – od vyuit oliv a oech a po suen rajata.

Nov “barov” restaurace Crystal sz na modern pojet ve vech smrech. Vzdun prosted s pohodovou atmosfrou a pjemnou hudbou ve stylu soul, funky i blues je obohaceno designovmi prvky pop artu. Pjemnm pekvapenm je i pikov gastronomick nabdka i irok kolekce koktejl, v n se vedle tradinch nzv objevuj tak kreativn novinky, pipraven jako originly mstnm barmanem.

Koktejl z rakytnku

To je tak ppad specilnho koktejlu, v nm hraje hlavn roli v esku mlo znm rakytnk, kter npoji dodv charakteristick nakysl tn (potilo ns i pekrsn aranm originlnho koktejlu). A k tomu sta veer mrn ztlumit svtla a zmnit hudbu, a restaurace se promn v pjemn bar, kde se me pokraovat v zbav po samotn veei. Zajmavost je tak jdeln servis – jdlo se toti servruje na porcelnu designra eskho pvodu Martina Kastnera, kter m doivotn zruku a pouvaj ho mnoh michelinsk restaurace (v esku je k vidn a k vyzkouen pouze zde).

reklama


Kulinrn nabdka nov restaurace nen pli irok, prv dky tomu vak fkucha me pracovat vhradn s erstvmi surovinami. Menu se mn kad ti msce a respektuje seznn produkty. Na kart je vtinou jen pr jdel, ti pedkrmy, nkolik salt a tyi hlavn jdla.


Foie Gras au torchon s rakytnkem, brioche a redukc z ervenho vna    289 korun

Pralinka z kozho sra, maliny, pistciov sponge a karamelizovan vlask oechy 169 korun

Brazrovan hovz krk v silnm fondu, fialov brambory, jarn cibulka a pentov sponge  309 korun

Jahodov cappuccino meringue, sezonn ovoce, levandule    109 korun

Tale pln jedlch kvt

Z pedkrm meme vyzdvihnout uniktn bl tomatov cappuccino, kter zaujme koncentrovanou chut lahodnch rajat. Jet o fous psobivj, a to jak chuov, tak i vizuln, jsou peen jatrka foie gras, servrovan s adou lehce nasldlch ovocnch doplk, kter se krsn snoub s plnou a tunou chut samotnch jater.

K modern prezentaci napomhaj tak jedl kvty, kter dlaj z nazdobenho tale mal umleck dlo. Stejn skvl dojem jsme mli tak z dua kozho sru, na prvn pohled ponkud futuristick prezentace lahodnho sru doplnn celou adou dalch ingredienc nabzela ndhernou klu rozmanitch chuovch poitk.

Zatmco pedkrmy jsou spe lehk a vzdun, hlavn jdla se dr pi zemi a zvlt na podzim pinesou potebnou energii. Hovz krk v siln hovz omce zaujal rustikln podobou, hutn a dokonale mkk maso dobe doplovala jak bramborov kae, tak zelenina. A v podobnm stylu bylo pipraven tak kehk kachn prso podvan s battovm pyr a balsamicovou omkou. Ani v tomto ppad nechybly na tali jedl kvty.

Podvejte se, z jakch surovin rd va fkucha Crystalu Miroslav Vykysal:

video: Restaurace Crystal
Restaurace_Crystal.mp4.jpg

Prmiov koak

Spojen restaurace a baru se odr tak na npojovm lstku, kde dominuj pedevm mchan npoje. Zajmavost jsou zde kupkladu erstv domc limondy (teba okurkov, malinov i ostruinov), kter v kuchyni pipravuj v nejrznjch verzch. Z vn pak stoj za zmnku pedevm uniktn champagne Armand de Brignac i velmi poveden tich vna z malho moravskho vinastv Hrdina a dcera.

Mezi mchanmi npoji pak vynv jak ji zmnn rakytnkov “ivotabudi”, tak tak nkolik koktejl pipravench ze seznnch ingredienc. A pro milovnky barmansk moderny je v nabdce tak nkolik molekulrnch koktejl, kter pekvap jak svou chut, tak prezentac. Vyzkouejte napklad nakuovan koktejl s nzvem Smoked Cherry Wood. Pokud host, tedy hlavn mui, dvaj pednost prmiovmu alkoholu, mohou vyzkouet vjimen koak Hennessy Paradis Imperial.

Byznys a firemn klientela ocen pedevm klidnou atmosfru podniku, kter je jako stvoen pro een nejrznj jednn, pot tak pjemn nabdka polednho business menu. Restauraci je mon uzavt pro firemn akce s rautem, kapacita 45 mst se hod pro stedn velk firmy.

Rozhovor s fkuchaem: Miroslav Vykysal

Co by dobr fkucha nikdy neudlal?

Dobr fkucha se nikdy nespokoj s tm, co dl, ale stle na sob mus pracovat, a to stoj, co to stoj.

Jak je vae nejoblbenj jdlo?

Jsou to tradin bramborov placky pelit mslem. Tch se lovk nepej.

Jak je vae nejoblbenj restaurace?

Oblbench restaurac mm vce, ale kdy se podvm mimo esko, je to French laundry Thomase Kellera, podnik mmu srdci nejbli a dobr pklad pro vechny, kter dokazuje, e kdy do toho dte kus sebe, pin to ovoce.v bistru pro hipstery plevel zvítězila forma nad obsahem, například u polívek


Prostor Plevelu je pjemn na posezen, hor je to s kvalitou jdel.

Kdy lovk prochz Krymskou ulic ve Vrovicch, m obas neodbytn pocit, e tu probhl vsadek berlnskch hipster. Vichni ti mlad mui a eny, kter zde potkvte, maj ony dokonale nedbal patky, gat ve stihu rour a syt barevn svetry. Veer je bezpen potkte v Caf V Lese, pes den sem obas zasko na kvu.

Take pokud mte roury, patku a hlad a zrove se toho poslednho chcete zbavit, vzte, e een se jmenuje Plevel.

Pokud hipstera zjednodume na entitu, u n vtz forma nad obsahem, pak je Plevel idelnm mstem – nejen proto, e je na Krymsk. V kategorii “poraz obsah” je toti ampionem. Dl dlouh nos na vechny, kter by napadalo, e kdy se nco jmenuje “Plevel”, tak se tu bude z njakho planho bejl dlat jdlo.

Teba salt, kter je trvale na menu a mohl by bt aspo sten ze lahounk, kter vyraily nkde mimo zhony. Le salt dostanete z mixu erven papriky, trochy oleje, trochy saltu a teba jet mrkve. Plevel je v tomhle ppad prost slovo, kter dobe zn. V obsahu ho nehledejte.

reklamaPodniky ve zkuebnm provozu hvzdikami nehodnotme.

Cenk

Pedkrmy 45-80 K
Polvky 45-60 K
Hlavn jdla 99-130 K
Dezerty 30-70 K

Jak hodnotme

Kad recenze je zaloena na zitcch z alespo t nvtv dan restaurace. Nklady na recenze hrad Hospodsk noviny, a jsou tedy zcela nezvisl.***** Dokonal. Nezapomenuteln zitek. | **** Skvl. Rozhodn stoj za nvtvu. | *** Dobr. S obasnmi nedostatky. | ** Ujde to. Zpory pevauj nad klady. | * patn. Rozhodn nedoporuujeme. | – Peklo. Vyhnte se obloukem.

Ve znamen vtzstv formy nad obsahem se nese i jdeln lstek. Jdla vypadaj na pape vcelku vbiv: “rizoto z hnd re s peenou dn” zn hezky, dokud nedostanete tal s hromadou rovch zrnek, kter s dn upeenou do lemovit roztekl konzistence tvo sms fdn jak tern dopoledne. Je to trochu paradox, protoe dk mrkvov polvka, kter jdlu pedchzela, plila h ne vvar z tlustho svazku jalapeos. 

Stejnou chuovou nerovnovhu si polvka zachovala i s druhm hlavnm jdlem onoho dne, jm byl fazolov burger. Na tom bylo pikantn pouze ono slovo, kterm je popsan na jdelnm lstku.

Vjimen se njak jdlo pohybuje alespo trochu v limitech logickho ochucen, vtinou jsou ale pokrmy koenn jak noty na buben. Zvl᚝ polvky, co jindy bv siln strnka bezmasch restaurac i bister, dvaj stm pocit bezradn dkosti – stran konzistence i chuti.

Je chvlyhodn, kdy se restaurace rozhodne mt kad den na menu bezlepkov jdlo, jak inzeruje zdej obsluha. Ovem proti tomuhle chuovmu proveden d vtina celiak pednost chroupn syrov zeleniny.


Z menu - okovo rajatov rag S ervenm vnem a s r tvo slunou sms chut k slunmu obdu.

Z menu – okovo rajatov rag S ervenm vnem a s r tvo slunou sms chut k slunmu obdu. Foto: Libor Fojtk.

Nejsem si jist, emu pist fakt, e Plevel jako by ignoroval sezonu. V dob, kdy jsou na trhu ndhern kusy zralho ovoce z tuzemskch sad, dostanete k palaince nejen peliv z lesnch plod, ale taky bann a jahody. Na tuhle skutenost u se asi ned vzthnout dn pravidlo spjat s obsahem a formou. To u je prost jenom nelogick.

Z menu – celozrnn quiche Cibulovo ampionov celozrnn quiche pat k tomu lepmu, co Plevel nabz. Foto: Libor Fojtk.

Z menu - celozrnn quiche Cibulovo ampionov celozrnn quiche pat k tomu lepmu, co Plevel nabz. Foto: Libor Fojtk.Prostor pod vvsnm ttem Plevele je mstem svtlm a vzdunm, sed se tu pjemn a vichni ti mlad mui a eny z Krymsk se sem rychle nauili chodit. Na prvn pohled tu osazenstvo a interir tvo ladnou kompozici. Jen jim to trochu kaz ta jdla, kter, kdy opust svt psmenek na menu, rychle ztrcej na pitalivosti pi pouhm pohledu.

Plevel

Krymsk 2, Praha
tel.: 273 160 041
e-mail: info@restauraceplevel.cz
www.restauraceplevel.czekonom: češi nakupují levně, jedí blafy


I v esku je ji mon sehnat velmi kvalitn suroviny, ale jejich cena je asto velice vysok.

Kdo se nkdy nesetkal se salmem, ve kterm tm chyblo maso, s keupem, jeho drtivou st netvo rajata, ale obarven jablka, i s nanuky, jejich zkladem nen smetana, ale rostlinn tuk?

A co teprve prol maso, kter je znovu umyto, zabaleno a opateno novm datem spoteby. Supermarkety a hypermarkety jsou pln surovin a pokrm, kter sice na prvn pohled vypadaj nezvadn a v podku, ale jejich chu je pern. A pro je lid kupuj? Dvod je jist cel ada, ale ten hlavn spov v cen.

Podstatou byznysu hypermarket je nakoupit co nejlevnji od zemdlc a co nejvhodnji prodat. A protoe jsou vkupn ceny stlaen na minimum, vrobce, kter chce prodvat v hypermarketech, mus nabdnout velmi levn, a tedy znan podprmrn zbo.

reklama


Nmeck zkaznk, kter je zvykl na kvalitu, by to samozejm netoleroval, ale v eskm prosted obchody tak dlouho zkouely, co vechno jim projde, a zaaly nabzet, eeno s trochou nadszky, napodobeniny jdla.

Levn zbo vtz

ei v poslednch letech vrazn et, ale protoe jsou zvykl hodn jst, musej se zamit na kvantitu, nikoli kvalitu. A pesn podle toho se chovaj obchodnci, kte v boji o zkaznka stlauj cenu a kvalitu stle ne.

Samozejm tak v esku je ji mon sehnat velmi kvalitn suroviny, ale jejich cena je asto velice vysok. V posledn dob se u ns zaalo prodvat napklad prmiov maso Qvalivo, kter se pipravuje podle pikov vcarsk technologie. Skot vbec nedostv antibiotika i hormony.

Sna se teba i Makro, kter m celkem slunou nabdku erstvch ryb. Zvlt v Praze je pak cel ada food butik nabzejcch pikov produkty z Itlie, Francie i panlska, ovem bohuel za pemrtn ceny, co vtinu bnch zkaznk odrad, a ti se pak znechucen vracej do supermarket za levnjm zbom.

Pr pklad za vechny: za pikov panensk oleje zaplatte teba ve panlsku pt eur za balen 0,7 litru, zatmco stejn stoj v esku pllitrovka prmrnho olivovho oleje. Podobn pedraen jsou napklad kvalitn tstoviny (v oblbenm Wine Food Marketu se prod bn balen za stky kolem sta korun) i vno, kter je asto v esku dvakrt dra ne stejn v Itlii i ve Francii (pitom nklady na cestu in marginln stku).

I proto nakonec spousta ech rezignovala a vrtila se k nekvalitnmu, mnohem levnjmu zbo.


Obalka Ekonom 432013Aktuln slo tdenku Ekonom si mete pest i na iPadu a iPhonu nebo na zazen se systmem Android.