Jak rychle se opijete? A za jak douho budete OK?

Na Silvestra sice pijí jen amatéři, ale trocha teorie dnes neuškodí nikomu.

Nejvyšší procento alkoholu v krvi zhruba hodinu po napití, teprve pak hodnoty klesají. Pokud však popíjíte dál a během večera spořádáte celou láhev vína, budete potřebovat od poslední skleničky ještě nejméně 10 hodin, než se s ní tělo vyrovná!

Jak zrychlit odbourávání alkoholu?

Nijak, aspoň podle odborníků. Ti tvrdí, že odbourávání neurychlí nic! Ani voda, ani vitamíny – třeba oblíbený vitamín C například v podobě citrónové šťávy, pohyb nebo studená sprcha. Všechny  tyhle osvědčené postupy mají tak mizivý účinek, že vlastně nestojí za řeč. Opilý člověk by podle profesora Milana Šamánka musel k vystřízlivění vypít sto litrů kávy!

Přesto jsou na trhu  různé preparáty k urychlení vstřebávání alkoholu. Easymorning napomáhá přeměnit toxický ethanol na jednoduše odbouratelnou kyselinu octovou.

Doporučujeme:  Téma: Alkohol

Zdravotnický přípravek Alcovit jako jediný odbourává alkohol jednoduchou mechanickou cestou. Pomocí přírodního minerálu Clinoptilolitut na sebe váže částice alkoholu, tím stahuje alkohol z krve a pak jej přirozenou cestou vyloučí z těla. Jeden sáček Alcovitu snižuje obsah alkoholu v krvi až o 0,5 promile. Pokud si  ho dáte ještě před nebo při oslavování, naváže alkohol rovnou, dřív než se dostane do krve. Je tak těžší se opít.

Když už máme kocovinu

Podobné přípravky jsou však vhodné spíš na zkrácení doby nepříjemné kocoviny, než aby vás pustily dřív třeba za volant.

Kocovinu způsobují právě toxické látky, které se přeměnily z vypitého alkoholu. Alkohol také dehydratuje náš organismus a působí močopudně. Čím více ho vypijeme, tím s větším nedostatkem tekutin se budeme muset ráno potýkat. Dehydratace a nedostatek minerálů a vitaminů v těle nám pak způsobují bolest hlavy, žaludeční nevolnost, typické sucho v ústech, žízeň a další známé příznaky. Proto v nám v této fázi už voda, vitamíny a minerály pomoci mohou.

Náš tip:

Za normálních okolností poklesne hladina alkoholu v krvi za hodinu v průměru o 0,1 promile.To je jen hrubá orientace, protože každý “funguje” jinak.

Za jak dlouho se alkohol vyloučí?  

Faktorů, které ovlivňují vstřebávání alkoholu, je mnoho: tělesná hmotnost, stavba těla, pohlaví, objem krve, druhy konzumované potravy, množství vypitého alkoholu. Například u mužů je průměrná rychlost odbourávání alkoholu z těla 0,1-0,2 promile za jednu hodinu, ale u žen je to o 15 % méně.  

Pro orientaci:

  • 0,5 l piva 10° – muž 2,15 hodiny, žena 3,42 hodiny
  • 0,5 l piva 12° – muž 2,45 hodiny, žena 4,31 hodiny
  • 0,7 vína – muž 8,38 hodin, žena 14,16 hodin
  • 0,5 l destilátu 40% – muž 22,30 hodin, žena 37,02 hodin

Tolerance alkoholu je velice rozdílná. U lidí závislých na alkoholu často nejsou znát žádné příznaky, zatímco například u mladých dívek může i nízká koncentrace způsobit otravu

Kdy se alkoholem lze otrávit?

U někoho může být hladina alkoholu v krvi ve výši 3 promile skutečně ohrožujícím stavem, na druhou stranu však jsou i lidé, kteří přežili otravu alkoholem v množství 8 promile. V takových případech je nutná intenzivní péče v nemocnici zahrnující hemodialýzu a podání tekutin, které “ředí” alkohol.

Otrava alkoholem – stupně a příznaky v závislosti na hladině alkoholu v krvi:

  • Stupeň I: rozrušení (1-2 promile) – neklid, potíže s řečí, nadměrné sebevědomí
  • Stupeň II: omámení (2-2,5 promile) – agresivita, svalová slabost, zúžení zornice, ztráta paměti
  • Stupeň III: ztráta vědomí (2,5-4 promile) – otupělost, ztráta vnímání, šok, rozšíření zornice
  • Stupeň IV: ztráta schopnosti dýchat (4 a více promile) – kóma, šok, absence reakce zornic, narušení přirozeného dýchání, podchlazení, smrt

Kudy teče, tudy škodí

Alkohol se nejdříve dostává do žaludku a následně do tenkého střeva. Pak se vstřebává do krve (80 % tohoto vstřebávání se odehrává v tenkém střevě). To trvá přibližně hodinu až dvě.

Krví se alkohol dostane do všech orgánů v těle včetně mozku. Pouhá 3 % alkoholu se vyloučí plícemi a 1-2 % alkoholu se vyloučí močovými cestami.

Nejvíce se alkohol odbourává v játrech, kde se přeměňuje 60 až 90 % alkoholu. V játrech se mění na toxický acetaldehyd – právě z toho nám bývá špatně, a následně na kyselinu octovou, kterou vyloučíme z těla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se pereme s kocovinou – 13 bodů

20 rychlých receptů na zdravé chlebíčky a jednohubky!

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

první muž gastrobyznysu vaněk: kulinářský institut rozšířím. bude fungovat jako think-tank


Neblbnout s penzi

Bhem poslednch dvou rok se jeho knih o vaen prodalo kolem tvrt milionu vtisk.

Na Facebooku a Twitteru jej sleduje na ti sta tisc lid a jet vc si jich pravideln poutlo jeho internetov poad Peklo na tali, tepajc nekvalitn potraviny.

Roman Vank je dnes zejm nejvlivnjm muem eskho kulinskho byznysu.

Co je zklad vaeho byznysu? Jsou to kurzy, knky, marketing?

Dnes u je toho samozejm vc, ale epicentrum veho dn je Prakul (Prask kulinsk institut). Nevm, co se dje, myslel jsem si, e ta konjunktura njakm zpsobem skon, ale nestalo se.

sten je to dky tomu, e vznikla spousta koliek a pseudokoliek. Dokonce mme i zkuenost s njakmi janky ze Zlna, kte den pot, co pili na n kurz, ho zaali vyuovat. Dokonce ten kurz koprovali doslova z naich strnek.

reklama- narodil se v roce 1969

- vystudoval Stedn odbornou vtvarnou kolu V. Hollara v Praze

- pracoval jako fotograf a podnikal v mezinrodnm obchodu, stal se prvnm dovozcem brazilskch vn do Evropy

- v roce 2007 zaloil Prask kulinsk institut (Prakul)

- objevil se v nkolika dlech poadu Ano, fe Zdeka Pohlreicha

- byl jednm z porotc kulinsk reality show Na noe!

- v jeho autorskm poadu Peklo na tali poukazoval na nekal praktiky potravinskho prmyslu

- v roce 2011 si doplnil oficiln vzdln v oboru gastronomie, vystudoval Stedn kolu gastronomickou a hotelovou v Praze Branku

Nerozte se i mimo Prahu?

Ne, nechci. Prakul zstane jen jeden a nebude mt nikdy vc mst v kurzech ne dvacet. Je toti jen urit poet mst, kdy jste schopn lidi nco nauit.

eknu to jinak. Jak je princip dobrho hospodskho? Udlm vechno pro to, abyste se mi vrtili zptky. Obecenstvo tohoto byznysu se stran zmnilo.

V roce 2008, kdy jsme zanali, se mohlo uit ukazovn vaen, to dnes neplat. Muste lidem vysvtlit, co to je Maillardova reakce, co se dje v pnvi, pro musm pout takovto maso a ne jin.

Kolik projde za rok kurzy lid?

Od holky, co se erstv vdala a manel j po tdnu ekne „lsko, tvoje pagety s keupem jsou famzn, ale nechce zkusit i nco jinho?“, a po lidi, kte maj najedench nkolik destek michelinskch restaurac a chtj vidt, jak se to dl doopravdy.

A samozejm ume profky, jich bude kousek pod ticeti procenty, zbytek jsou lid z ulice. Ron projde touto budovou tyi a pl tisce lid.

Jak je vize Prakulu pro dal roky?

Prakul zstane zcela stejn jako te, jenom bude asi pouvat jin vybaven, mon se pesthuje do vtch prostor. Ale ne z toho dvodu, aby pojal vc poslucha, ale aby ml zajmavj zzem.

Vznikne navc jaksi celosvtov knin-kulinsk a asopiseck msto, kde si je budou moci lid koupit. Nebo si budou moci shnout na nov knihy superprofesionl.

Takov knihovna?

Prakul by ml od blzk budoucnosti fungovat jako msto pro kulinsk setkvn a ml by dky vtm prostorm mt monost fungovat jako think-tank.

A napklad o restauraci jste nepemlel?

Je mon, e jet vedle Prakulu vznikne jedna kola, kter bude raztkov relevantn vi sttu. A to kola vysloven pro ty, co dostuduj uky. Protoe z tch 144 kol, co tu jsou, vyjdou ci a zhruba jedno procento z nich v, jak se zalo vvar.

Mohla by to bt elitn kola, kter bude velmi drah, protoe v n budou uit zahranin lektoi a lid z praxe. Bude to kola, kter by mla umonit, e jako absolvent seenete prci v zahrani a e seenete prci na super pozici tady.

Mte njak vzor ze zahrani, napklad paskou kolu?

Jasn, Le Cordon Bleu, pokud chcete. To je cesta mho uvaovn.

O jakm horizontu se bavme?

Bavme se o horizontu pti let.

U shnte raztka?

Ne, nemme raztko a nebudeme dat nae ady o raztko.

Podte njak evropsk?

Ano, aby to mlo celoevropskou platnost.

Finann to asi bude dost nron projekt, ne?

Jasn, ale kdy mte dobr projekt, tak se penze daj sehnat vdycky. Budou to destky milion, to ale nen tolik penz. Kdy vm lidi v, e neblbnete s penzi, na dobr projekty se daj finance zskat vdycky.

Jak m Prakul vlastn obrat?

Ron tady projde kolem ty a pl tisce lid a kurz stoj prmrn ti tisce bez dan.
 ekonom: s těmito lidmi rozhodně nechoďte na večeři. typologie návštěvníků restaurací


Restaurace,stolovn

A nejde jen o obsluhu. Teba host oznaovan vcelku pilhav “odstelova” dovede spolehliv otrvit poklidnou veei i lidem u nkolika blzkch stol. Seznamte se i s dalmi typy host, kterm je lpe se vyhnout.

etlek

Kalkulaka v jeho hlav pracuje neustle na pln obrtky. Nen filet z tuka ponkud pedraen? A nepodili bychom cel menu v jin luxusn restauraci o pr stovek levnji? etlek bedliv sleduje ceny chod u pi vbru. Kdy je navc “ken” se Sheldonem Cooperem, dovede si rychle propotat, zda cena surovin odpovd tomu, za kolik se jdlo prodv. etlek obas um nka podn zaskoit. “Dme si skleniku vna pro dva dohromady, jen tak na ochutnn,” navrhuje bez okolk.

Jet pelivji pak kalkuluje pi placen. Zkusit okrst takovho hosta, by omylem, se opravdu nevyplc. Vimne si i drobn chybiky na tu. Snaha uspoit se navc projevuje tak pi rozhodovn o vi spropitnho. nk se dok smn odmny za servis. etlek tedy zpravidla nen host, kterho si personl oblb.

reklama


Odstelova

Zpravidla nakr do restaurace ve spchu. Pokud se mu obsluha hned od potku dostaten nevnuje, nese to nelib. Pi delm ekn na jdlo reaguje nervzn. Zd se vm, e slyte datla? To jen odstelova jemn poklepv na desku stolu. Ppadn zane na obsluhu jemn mvat.

Sta, aby nk udlal drobnou chybu nebo jen malinko zavhal pi servrovn jdla, a u se na jeho hlavu snese kik. On piel a plat, tak pro by ml tohle trpt? V takov chvli zapomene i na bonton a klidn okolo sebe zane ermovat vidlikou. Trochu ho dovede upokojit jen precizn, ale zrove rychl obsluha. Ledovm klidem a pomalmi pohyby ho nk spe jet vce vyto.

Veei i obd ve spolenosti odstelovae si neuij ani jeho spolustolovnci. Kdy je v ri, lehce se i oni dokaj podn sprky kiku a vitek. Jeliko ohleduplnost nepat rozhodn k silnm strnkm tohoto hosta, mnohdy si jeho vstup “uv” vt st osazenstva restaurace.

Dal typy nvtvnk restaurac, od nich byste si mli radji odsednout, najdete v aktulnm vydn tdenku Ekonom.

 


 

obalka Ekonom 512013- Jak se v restaurace projevuje vhavec, chytroln a bavi? A pro byste si na n mli dt pozor?

- Kdo pat mezi 10 osobnost esk gastronomie?

- A jak se esko “provailo” od socialistickch tyek k michelinskm restauracm?

Odpovdi najdete v aktulnm dvojsle tdenku Ekonom, kter pin osmaticetistrnkovou gastronomickou plohu. Pest si ho mete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalch zazench se systmem Android.francouzi slaví nový rok masem z ulity. šneci na jejich stole nemohou chybět


nek po prasku

Zhruba tyicet tisc tun nek projde kad rok francouzskmi kuchynmi. Slun porce jich pipad na Nov rok. Tak jako ei va v tomto ase oku, ve francouzskch bistrech a restauracch se chod na ple.

Na tali, v ulitch peliv uzavench pikantnm bylinkovm mslem, jak ke klasick francouzsk “ne” recept, kon miliony a miliony docela obyejnch hlem zahradnch, kte se do Francie dovej pedevm z chov ve vchodn Evrop.

Francouzsk ve pro neky rozdluje zbytek svta na dv jasn oddlen poloviny. Tu prvn pedstava hlemd na tali odpuzuje, ta druh je j nadena. V kadm ppad tvo hlem pro zbytek svta soust toho, emu se k nrodn identita.

reklama


Hlemýdi s bylinkovým máslem

8 tuct ivých hlemý
0,5 kg hrubé soli
0,5 litru vinného octa
lahev bílého vína, ideáln burgundského
1 cibule
2 mrkve
1 apík celeru
bouquet garni (svazek tymiánu, bobkového listu, petrelky)
4 strouky esneku
sl, pep

Na bylinkové máslo

750 g másla
80 g petrelky
3 šalotky
4-6 strouk esneku
asi 5 lic strouhanky (výsledný pomr upravte podle chuti)
sl, pep

 

Hlemýd nechte den hladovt, omyjte je a odstrate “zátku”.
Pak je na 12 hodin nalote do soli a octa, znovu oistte a dejte na 30 minut vait do vody, aby se hlemýdi oddlili od ulit. Znovu je umyjte a odstrate vnitnosti (poznají se podle erné barvy).
V hrnci pod poklikou ti hodiny spolen vate hlemýd, víno, cibuli, mrkev, celer, esnek, sl, pep a bouquet garni. Ulity zatím povate alespo 30 minut v isté vod a dkladn je vyistte.
Máslo oháté na pokojovou teplotu smíchejte s najemno nakrájenou petrelkou, šalotkou a esnekem, pak pidejte sl, pep a strouhanku.
Ulity vytete bylinkovým máslem, vtlate do nich hlemýd a otvor v ulit zaplte opt máslem. Pete v troub pedeháté na 160 °C, dokud máslo nezane hndnout.

A to prvem, protoe neci patili k Francouzm jet dve, ne se oni sami zaali za Francouze povaovat. I kdy si to dlouhou dobu nemysleli. Jak je mon, e si nkdo tak nechutn sousto vbec doke vloit do st, divil se receptm na neky v 17. stolet napklad komornk Ludvka XIV. A pro jsou dnes (opt) povaovni za lahdku?

Me za to Caesar

Vezmme to od zatku. Kdy se lid poprv zakousli do neka? Rozhodn to bylo u ped miliony let, kdy se na zem dnen jin Francie prohnly tlupy pravkch lovc a sbra. Hromady ulit jsou pravidelnou soust archeologickch nalezi v rznch koutech Stedomo. Nkte historici jsou dokonce pesvdeni, e neci patili k pln prvnm zvatm, kter lovk zaal pstovat na maso.

Je to sice jen hypotza, ale nen a tak nepravdpodobn. Pstovat neky je jednoduch a zrove efektivn. Zatmco u pravkch obyvatel Francie meme pochybovat, zda se nakonec nespokojili jen s obasnm sbrem pl, o manech to vme jist. U ped zatkem naeho letopotu prokazateln chovali neky na specializovanch farmch.

Jednu takovou podle historickch pramen vlastnil nedaleko Tarquinia jist Fulvius. Na zahrad choval v oddlench sekcch rzn druhy pl a s spchem je prodval na stoly bohatch man, kte povaovali hlemd za velkou delikatesu.

neky chovan na maso krmili otrubami, moukou, mlkem nebo vnem tak dlouho, a byli tak pekrmen, e se mlem neveli do svch ulit. Pak je smaili a podvali s vnem a speciln ryb omkou, starovkou obdobou dnenho keupu.

Byli to prv man, kdo Francii pro neky nadchnul. Pesnji eeno Caesarovi legioni. Kmeny Gal, kter tehdy obvaly zem dnen Francie, je sice nevtaly prv s otevenou nru, kulinrn zzrak ukryt v ulitch jim ale chutnal. Z hlem se brzy stal oblben dezert a zstal jm i potom, co z mocnho ma zbyly jen trosky.

neci, by a elvy o pstu povoleni

Stedovc Francouzi mskou zlibu nejen pevzali, ale dokonce ji pekonali. neky bn pstovali ve velkm – nejvtmi obchodnky s nimi byly tehdej kltery, kter na jejich chov mly monopol. Hlemdi se samozejm tak sbrali. Vetn druhu, kter je dnes symbolem hlemd na tali, protoe je soust tradinho receptu na burgundsk escargots – dnes u tm “vyjedenho” Helix pomatia.

V 16. stolet byli hlemdi u nejen luxusnm pokrmem, ale bnou soust jdelnk snad vech vrstev francouzsk spolenosti. Jst hlemd bylo natolik bn, e je crkev spolu s bami a elvami zaadila do kategorie “ryby” – jdel, je se smla podvat bhem pstu. Jedli se na mnoho zpsob – smaen s cibulkou, peen na pzu nebo jednodue uvaen v hrnci. Je to doba, kter by se ve Francii smle dalo kat stolet nek.

Ale rostla jim i opozice, pro ni byli neci podivn sousto. Jako prvn si hlemd coby pokrm chudch zaali oklivit velc pni. A protoe to byli oni a jejich kuchai, kdo uroval tn vysok gastronomie, neci byli nakonec poraeni. Stailo jedin stolet, aby se z oblben pochoutky stal gastronomick vyvrenec. Jasn o tom vypovdaj dobov kuchaky. Kdy u njak ten recept na neky uvdj, pak je to tm s omluvou.

Natst pro vechny, kdo neky po burgundsku miluj, to nebyla posledn kapitola historie, ji na zem Francie zaali pst u man. Na konci napoleonskch vlek byste je sice v Pai a dalch mstech mohli ochutnat jen st, na venkov si ale s njakmi pedsudky hlavu nelmali, neci se tu jedli dl.

Prvn krok k rehabilitaci nek na poli velk gastronomie udlal v roce 1815 oslavovan fkucha Careme, kdy je zaadil na jdeln lstek slavnostn veee, kterou na pokyn diplomata Talleyranda-Prigorda vail pro ruskho cara. Kdo v, mon mu tu mylenku vnukli jeho dodavatel vna, kte za nm cestovali i do Burgundska, kraje dnes nejslavnjho “neho” receptu na svt.

Je to dobr pro cara? Tak je to dobr i pro ns, ekli si po tto historick udlosti Paan. Brzy tak iv hlemd do Pae pepravovaly speciln kory, a kdy stavba eleznice zaruila dodvku erstvch pl ve velkm, stali se hitem.ekonom: šéfkuchař oldřich sahajdák představuje menu la degustation


Restaurace La Degustation


Jedinm dezertem v nabdce je kombinace erven epy, povidel, mku a brambor, kterou si host mohou dt msto olomouckch tvark.


neci z luickch hor, ovesn kae, prek

Tebosk candt, kapusta, kedlubna

Hovz jazyk, hrachov kae, jablko

Jedenctichodov menu „Dgustation du Chef“ vyjde na 3 150 korun, pokud host zvol provn s vybranmi vny, piplat si dalch 2 100 korun. Krat, estichodov menu „Dgustation Boheme Bourgeoise“ stoj 2 150 korun, pi provn s npoji pak 3 500 korun.

Na zatek piznejme, e tento koncept nemus sednout pln kadmu. V La Degustation toti nemte monost volby. Vlastn si mete vybrat jen mezi krtkm a dlouhm menu, piem vechny pokrmy jsou pro vechny hosty stejn. Navc ani nemete pijt na svou oblbenou specialitu, nebo se vechno neustle mn.

tyi hodiny zitk

fkucha tm kad den nakupuje u eskch zemdlc, ryb i houba esk sezonn suroviny v nejlep mon kvalit. A prv podle tto nabdky se aktuln menu kad den tvo. Navc zde vldne pravidlo, podle nho se dn surovina v menu nesm opakovat. A tak se me stt, e se napklad tden nic nezmn, ale pak se zmn hned tyi chody. Nkter jdla naopak zstvaj na menu tm stle – teba olomouck tvarky i famzn hovz jazyk servrovan s hrachovou ka, kter je mon povaovat za vlajkovou lo zdej nabdky.

Pokud nemte pedsudky k pouitm surovinm – pece jen, jazyk a hrch nemaj povst luxusnch gurmnskch delikates,- ek na vs nezapomenuteln zitek. Ale tm je ostatn cel nvtva La Degustation, kter hostm zabere, pokud zvol dlouh menu (a to kadopdn doporuujeme), tm tyi hodiny, nebo na menu je njakch patnct poloek (vetn amuse bouche). A doporuujeme tak provn chod s vybranmi vny, kter povyuje cel veer na naprosto vjimen a nezapomenuteln zitek.

fkucha Oldich Sahajdk pedstavuje menu La Degustation:

video: La Degustation Boheme Bourgeoise
La_Degustation_Boheme_Bourgeoise.mp4.jpg

 

Kupav ouka s hbky

A jak speciality mohou host ochutnat? U v rmci prvn srie amuse bouche pot „jednohubkov“ tatarek z ndhern jemnho a vyzrlho masa. Skvl jsou neci z luickch hor, pipraven s vtenou ovesnou ka, prkem a medovou pnou. Jen v tomto prvnm chodu je vce ne deset ingredienc, kter spolu ovem perfektn souzn. Osln i dal chod, kavir z jesetera s kvtkovou pnou a tekutm loutkem, kdy kombinace vech hlavnch poloek vytv malou chuovou nirvnu. A tak bychom mohli pokraovat a k poslednmu chodu.

Jdlo za jdlem je vdy malm opusem, je to prost jedna velk hra, kter pin vce i mn neuviteln kombinace nejrznjch chut a textur. Za vypchnut stoj jet kupav vepov ouka nakrjen na zk nudliky a podvan s hbky a blm lanem i kehouk domc kutko doprovzen katany, ernm koenem a pastou z lskovch ok.

Provn s vny

Vinn nabdka je stejn pestr a dokonal jako paleta nabzench jdel. A pestoe je na vinn kart ada skutench unikt – jako pklad poslou teba Barbera „Ceretta“ Giacomo Conterno, kter se v esku kad rok prod pouze nkolik lahv, jednoznan doporuujeme provn pokrm a vn, kter hostm umon vyzkouet deset velmi zajmavch vn, nebo asto jde o limitovan edice i speciln are, kter lovk nem monost jinde ochutnat.

Tm kad vzorek nm pekvap. Sauvignon od Mdla je pipraven jako cuve ronk 2009 a 2010, jeho chu je navc umocnna zrnm na sudech a protoe se podv ke nekm, je zajmavou verz slavn francouzsk kombinace nek se chardonnay. Dal perlou je proslul Velk dobr bl 2006 od Nejedlka z Dobr vinice, kombinace rnskho ryzlinku, rulandskho blho, chardonnay a sauvignonu, nejdra vno ze sklepa, kter u nen na prodej a dopj se posledn lhve.

Pjemnm pekvapenm je i jeden ze vzork od stle oblbenjch autentist, konkrtn rulandsk ed Petra Koaka, kter zrlo na aktovch sudech a pestoe je such, hraj v jeho chuti pjemn nasldl tny. Vno je pipraven tm bez sry a bez filtrace. Perfektn zitek nabz tak kilov ist vlask ryzlink od Pavla Springera i vna z butikovho vinastv Gala. A pot i pivn specil od Matuky, kter je servrovn na zvr k olomouckm tvarkm.

Byznys a firemn klientela ocen pedevm exkluzivn jdlo v t nejvy mon kvalit, kter je opakovan potvrzena prestin michelinskou hvzdou a z La Degustation dl ideln podnik na veei s nejvznamnjmi obchodnmi partnery.

Rozhovor s fkuchaem: Oldich Sahajdk

oldaCo by dobr fkucha nikdy neudlal?

Nemohu vybrat jen jednu vc, nebo pravidel, kter nesm dobr fkucha pekroit, je opravdu hodn.

Jak je vae nejoblbenj jdlo?

Nemm jedno konkrtn jdlo. Jm vechno, kdy je to dobr.

Jak je vae nejoblbenj restaurace

Chodm sp na pivo, take asi Lokl, U Jelnk, U tygra a tak podobn.

reklama
nejlepší drůbež z bresse putuje o vánocích na prezidentský stůl. chovatel dostane medaili


Francouzsk vnon kuchyn

Francouzi slav Vnoce pevn 25. prosince, velk vnon hostina se tud kon v poledne na Hod bo. Nejklasitjm menu je krta s ndivkou a jako zkusek sladk rolda, kter pipomn vnon polnko „La buche de Noël“. V kadm kraji jsou ale jin zvyky a jin speciality.

V dob Vnoc pichz na stl ta nejlep francouzsk drbe, ale objevuj se i ryby nebo zvina. Region Bresse, kter le na sever od Lyonu, se jako jedin se me pynit drbe s chrnnm zempisnm oznaenm (tzv. AOC) pro chov kuat. Toto kue neboli „Poulet de Bresse“ je asto soust slavnostn tabule.

reklama


„Poulet de Bresse“, kue z francouzskho regionu BresseA co je na tomto dvounohm opeenci tak zvltnho? Na prvnm mst je to ojedinl plemeno kura domcho a pak tak tradin chov. Ne se dostane do prodeje, bh si na volnm prostranstv po dobu minimln pti msc, a aby bylo jeho maso tunj, je krmeno sms kukuice, obil a mlka.

Bl pe, modr paty a erven hebnek evokuj francouzskou trikoloru, proto je kue z Bresse nrodn chloubou! Na kadm pipravenm kusu k prodeji je mal tbarevn plek, kter garantuje pvod. Kdy se pak takov skvost upee, je na povrchu krsn zlatav. Kupavou krku dopluje nezvykle bl a avnat maso, nejastji upravovan na smetan.

Chrnn oznaen m krom kuete tak kapoun, krta a slepice z Bresse.

Slepice s ernmi tekami od lan

Ped svtky se podaj lokln soute o nejkrsnj drbe. Pehldky jsou veejnosti pstupn a ocenn kusy jsou na prodej. Cena za kilo masa se pohybuje okolo 30 a 50 eur, nkdy i vc. Dvoukilov krta tak me vyjt na 3 000 korun.

Vtzn kus je vak neprodejn, to nejlep z Bresse kadoron putuje na prezidentsk stl. Chovatel je ocenn medail a umleckm dlem v podob porcelnov vzy z vyhlenho msta Sèvres.

A co si dvaj na Vnoce nejvt gurmni? Na nkolika jdelnch lstcch nejen lyonskch restaurac figuruje „smutnc slepice“ neboli „Poulard demi-deuil“. Zklad receptu je v tom, e se slpce pod ki zasunou pltky lan, kter vytv na hotovm mase ern teky. Proto ten chmurn nzev labunick speciality. Ve se va nkolik hodin v bujnu, ze kterho kucha pidnm smetany a portskho vna vytvo luxusn omku.

Bon apetit!Lepší než antibiotika: Objev z Brna ničí bakterie

Až tradičně o jako každý rok o Vánocích onemocníme, ještě nám nepomohou. Ale brzy se už budeme léčit nanočásticemi selenu.

Jsou malé jako jedna miliardtina metru, ale selenové nanočástice však dokáží rychle ničit bakterie. Poradí si i s nebezpečným zlatým stafylokokem a působí i tam, kde už běžná antibiotika nezabírají. 

Jak zneškodnit časovanou bombu?

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně objevili další krok ve výzkumu nových látek účinných proti rezistentním bakteriím. na které přestávají účinkovat antibiotika  Bývají označovány za jeden nejzávažnějších problémů medicíny 21. století a časovanou bomba.

“Každý organismus se přizpůsobuje svému prostředí tak, aby v něm přežil. Přesně to dělají i bakterie, které se my lidé snažíme v dnešní době likvidovat pomocí antibiotik. Bakterie se stále adaptují na nové podmínky, mutují a získávají rezistenci vůči antibiotiku,” vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny prof. Ing. René Kizek PhD z Ústavu chemie a biochemie MENDELU a CEITEC.

Doporučujeme: Téma: Bakterie

Selen je chemickým prvkem ze skupiny kovů. Jeho mikroskopické části  svým působením a vlastnostmi předčí doposud používané antibiotické látky i další nanočástice kovů, jako jsou stříbro či zinek, které se rovněž používají k potlačení bakteriálních infekcí. Selenové nanočástice dokáží účinně bojovat i s tak extrémně odolným soupeřem, jakým je zlatý stafylokok. Ten je zodpovědný za řadu obtížně léčitelných infekcí a může být pro pacienta velmi nebezpečný.

Selen je nejúčinnější

“Testovali jsme nanočástice stříbra a selenu. Testy nám ukázaly, že tyto kovy ve formě nanočástic zlatého stafylokoka zabíjejí, ale zároveň nepředstavují nebezpečí pro lidské tělo. Selenové nanočástice přitom předčily ty stříbrné, proto jsme se rozhodli vydat touto cestou,” konstatuje profesor Kizek.

Náš tip: Rezistentní bakterie: Máme se bát posílat děti do nemocnice?

V současné době brněnští vědci hledají způsob, jak nanočástice uchytit a fixovat na nejrůznějších látkách a materiálech, jako jsou obvazy, gely ale i podlahové krytiny či obklady stěn. Ty mohou sloužit například v nemocnicích nebo laboratořích jako účinná ochrana proti nežádoucím bakteriím.

K zavedení selenových nanočástic jako alternativy antibiotik při léčbě bakteriálních onemocnění u člověka musí však ještě proběhnout náročné klinické zkoušky, které budou trvat několik let.

Na popáleniny i rakovinu

V této podobě by mohly již brzy pomoci například lidem při hojení těžkých popálenin. Selenové nanočástice mohou být využívány také pro antimikrobiální ošetření chirurgických nástrojů.

Rozvoj nanotechnologií nastal na počátku nového tisíciletí. Výhoda nanočástic je právě v jejich velikosti -jeden nanometr je jedna miliardtina metru. Disponují velkou aktivní plochou, díky svým rozměrům mohou prostupovat i buněčnými membránami. “Pokud použijeme magneticky aktivní nanočástice, získáme ideální prostředek pro cílený transport léčiv v lidském těle. Tato metoda by přinesla výrazný pokrok při léčení různých onemocnění,” doplňuje profesor René Kizek. Pomoci mohou i při léčbě rakovinových nádorů.

 

v restauracích na štědrý den už nevečeří jen cizinci, bývají plné i českých rodin


tdroveern veee

Tradin kapr s bramborovm saltem, hovz svkov, zek, gratinovan jehn kotletky, dan hbet, mule a dal kulinsk speciality jsou v nabdce vnonho menu eskch restaurac. Zjem strvit tdr veer mimo domc kuchyni podle restauratr roste rok od roku i v eskch rodinch. Mnoh z nich u proto hls: Mme plno.

“Zan to bt velmi modern. Dnen eny si u uvdomily, e je lep si dt veei v restauraci a potom pijt dom, vzt z ledniky chlebky a vno a mt pohodu,” k majitel Velk kltern restaurace na praskm Strahov Vladimr alansk. Devadest procent host, kte tu 24. 12. povee, jsou podle nj ei. A kapacita u je pln.

reklama

Vyuili byste na tdr den monosti veeet v restauraci?Vybrat si mohli mezi tradinm rybm menu a masovm menu s vepovm zkem nebo vnonm rautem. Prvn varianta vyla osobu na 390 korun, druh na 660 korun a zahrnuje krom welcome drinku a kvy tyi chody.

Plno u hls restaurace U Modr KachnikyII, kde si lid pochutnaj na smaench filetech z candta nebo konfitovanch kachnch stehnech s katanovou omkou a za estichodov menu zaplat 1500 K, restaurace Lv Dvr u Praskho hradu, kde budou za 850 korun servrovat houbovho kubu s uzenou vepovou panenkou, krmovou ryb polvkou, smaenho kapra nebo kuec zek se saltem a dezert, m jet volno.

Restaurace Platina blzko Karlova mostu, kde je fkuchaem Jakub Vomka, nabz tdroveern menu s pti chody. Krom jemn hus patiky se saltkem z eichy a houbovm krmem host ochutnaj tak kap filet, peenou vepovou panenku s houbovm kubou nebo peen kachn stehno a dezert. Za menu tu host utrat 1100 korun.

Vnon menu v restauraci Le Papillon s panoramatickm vhledem na Nuselsk dol vyjde osobu na 1250 K. Za tuto cenu ochutn pralinku z kachnch prsek, hum cappuccino, hovz svkovou Wellington s lanovm pyr a omkou Chipotle a jablen tarte tatin. Soust je tak welcome drink, kva nebo aj.

ne hody v zasteen terase

Tradin netradin nabdku m 24. 12. Hanavsk pavilon. Do 16.00 nabz ne hody za 990 korun na nov zasteen a zateplen terase, pot tdroveern veei s hovzm sulcem z mladho bka, lososovou terinou s mul sv. Jakuba na trhanch saltech s pomeranovm chutney, plku peenho baby kutka v pomeranov marind, ne krm s blmi hbky, panlskou ryb polvku, grilovanou tyg krevetu v hnzd singapurskch nudl, masov smaen frito misto (ppadn ryb variantu) a jako dezert tvarohovho snhulka s malinovm sorbetem a malinovm culli a vnon cukrov.

Pjemnou atmosfru vytvo pianista i mal vnon drek pod stromekem.

Jestlie v Praze je mst, kam zajt na tdr den na veei dostatek, v ostatnch koutech republiky u tomu tak nen.

Z pti restaurac v Brn, kter se letos zastnily festivalu adventnch pokrm, nebude mt o Vnocch otevena dn. “Vme, e je to trend, ale od vzniku La Bouche dodrujeme, e tdr den a prvn vnon svtek mme zaveno, aby si i nai zamstnanci uili tento svtek s rodinou,” vysvtlila Lucie Frgalov z marketingu. Pipustila, e o nov trend najst se mimo domov u ale Bran zanaj mt zjem.

anci, kde se v Brn najst, tak maj zjemci v restauraci Lucullus Hotelu International. Tady si mohou vybrat ze t menu – klasick ryb, netradin ryb nebo zvinu cenov odstupovan od 1000 do 1600 korun za osobu.

Vnon menu v Psku

U osm let pipravuj vnon menu v restauraci Malkus, kter je soust hotelu Biograf v Psku. “Od chvle, kdy jsme oteveli, pipravujeme jdlo i na tdr veer. Ta poptvka tady je rok od roku vt, nikoliv mezi hotelovmi hosty, ale mezi mstnmi lidmi, kte si chtj ut Vnoce v klidu,” k editel hotelu Martin Volf.

Krom klasickho smaenho kapra m restaurace tento den v nabdce tak telec zek smaen na msle nebo krlka s ernou omkou a katanovou ndivkou. S cenou se vejdete do t stovek.češi pijí šampaňské málo, ale mají vkus. luxusní značky si dávají jako dárek


Champagne de Venoge Grand Vin des Princes Millsim 1993, svrzn vyzrl Blanc de Blancs

Zatmco vtina podnikatel bhem vnonch svtk me odpovat, dovozci ampaskho pracuj v poslednch dnech roku nadoraz. V prosinci toti kivka jejich prodej tradin raketov stoup.

V esku se ale slav konec roku pedevm jinmi umivmi vny, ne je prav ampask, vyrbn speciln metodou a vhradn z hrozn z francouzskho regionu Champagne. Zatmco umivch vn vypijeme za rok 16 milion lahv, jen 338 tisc z nich pipad na ampask. Tato luxusn kategorie umivch vn za posledn roky roste kontinuln o destky procent.

reklama


“Mnoho lid si dv ampask jako drek, spousta lid slav se ampaskm v ruce konec roku a pchod roku novho. Ale ampask u ns prozatm pod nen pitm pro kadodenn konzumaci,” k Jn Kot, country manager spolenosti Möet Hennessy pro eskou republiku. Ta je v na zemi hlavnm hrem v tomto segmentu: je vhradnm distributorem znaek ampaskho jako Möet & Chandon, Krug, Veuve Clicquot, Dom Prignon i Ruinart a v maloobchod dr v kategorii ampaskho trn podl kolem 46 procent.

Ti odrdy

Tradice ampaskho v eskch zemch je podle Kote bohat, byla ale peruena, a proto vtina ech dv dnes pednost mn kvalitnm umivm vnm. “Chybn jsme si zvykli nazvat jakkoli umiv vno ampaskm… To mus bt vyrobeno podle takzvanch metod “champenois”, kter zahrnuj nkolik klovch fz vroby. Nejdve se z hrozn lisuje va. Pak se podrob prvn fermentaci, kdy se z n vyrb tich vno,” popisuje Kot.

Tich vno se pak mch, takzvan blenduje, ze t odrd vna pouze z regionu Champagne. V jakm pomru, to je know-how kadho ampaskho domu,” dopluje.

Po nalit do lahv se pidv cukr a kvasinky a dochz k druhotn fermentaci. Ta podle zkona mus probhat v lahvch, ze kterch se pak vno konzumuje. Po nkolika tdnech kvaen nastv obdob zrn na kvasinkovch kalech. Nakonec se kaly odstran a lahev zakorkuje.

ei jako znalci

Dt si bn v restauraci jako aperitiv ampask a pak se teprve rozhodnout, co pt k jdlu, to je bn pedevm v domovsk Francii. Tam se ron vypije vce lahv ampaskho ne ve zbytku celho svta. Pznan je srovnn esk republiky s Belgi.

“U ns pipadaj na jednoho obyvatele za rok ti setiny lahve ampaskho, v Belgii je to jedna cel lahev. Je to dno samozejm mnoha dvody. I tm, e sklenika v esk restauraci vyjde cenov tm stejn jako jedna lahev v Champagni. Ale je to pedevm v mysli lid,” uvd Ale Pokorn, editel a hlavn sommelir House Champagne Group. Ta v esku zastupuje napklad znaky de Venoge, Mailly Grand Cru, Delamotte i nejprestinj Salon.

esk zkaznk je podle Pokornho specifick tm, e sice za rok nevypije tolik lahv ampaskho, ale kdy u jej pije, doke si vybrat kvalitn.

“V Belgii pipad vtina konzumace na bnj neronkov ampask, kdeto esko pat mezi zem, kde je velmi zajmav obrat specilnch typ, jako jsou champagne ronkov, rov nebo prestige cuve. Pestoe je n trh a komicky mal, v tchto limitovanch specialitch patme mezi nejlep konzumenty na svt,” k sommelir Pokorn, mezi jeho zkaznky pat jak firmy, tak i privtn klienti.

Provn s jdlem

Podle Pokornho by ampask nemlo bt brno jen jako vno uren k oslav, propaguje jeho spojen s kvalitn gastronomi. “Nae nejprestinj ampask Salon dodvme napklad do podnik specializovanch na pokrmy z stic nebo lan, s nimi se ampask skvle dopluje,” popisuje.

I dal ikona mezi ampaskmi, Krug, je podle Jna Kote k dostn jen ve vybranch restauracch. V nkterch, jako je restaurace Essensia hotelu Mandarin Oriental nebo Svat Klra v Praze, je mon si objednat i jen sklenku Krugu.

Ty nejprestinj znaky ampaskho jsou k dostn krom luxusnch restaurac i ve vinotkch nebo specializovanch prodejnch delikates. Dostupnj znaky se objevuj na reglech supermarket.

“Vechna vna z Champagne jsou nm zajmav. Kad by si ml vybrat, co chutn jemu osobn, pt rzn styly ampaskho k jdlu, k jakmu mu pijdou chutn,” k sommelir Pokorn. A uvd dvod, pro je pro zkaznka zajmav pm prodej a kontakt se znalcem vna.

“U vna je dleit servis, sprvn skladovn, teplota podvn, ale pedevm jeho pbh. Lid dnes vno znaj mnohem hloubji, leckdy vc ne mnoz samozvan sommelii v restauracch,” uvd.kyjevský restauratér učí ukrajince chodit na české pivo. nejradši má podkováň


Jurij Semjonov

lovk by si mohl pipadat jako v klasick esk restauraci. ern trmy na strop, devn obloen, baat pllitry na stolech a z reproduktor skupina Buty zpv “Nad stdem kon”. Jene nejsme v esku, ale v prvnm pate panelkov budovy v irm centru Kyjeva, nedaleko znm Kyjevsko-Peersk Lavry.

“Nen to patn, e? Kad esk znm k, e mu to pipomn njakou jeho oblbenou hospodu, ale ve skutenosti je to takov mj idel esk restaurace,” k majitel restaurace U Chromho Paula Jurij Semjonov. “Nam heslem je ,esk pohoda bez pestvek’,” vysvtluje.

reklama


Do vousatho tyictnka s vlasy, staenmi do culku by vtina lid asi jen tko ekla, e vede a spoluvlastn s osmi eskch restaurac v Kyjev a Odse. “Pvodn to nebyl dn byznys pln. Nkdy od 90. let jsem s rodinou a kamardy jezdil do eska a hrozn se mi lbilo, jak je atmosfra v eskch hospodch. Tak jsem se rozhodl to zkusit pesadit do Kyjeva. Vdycky km, e proto, abychom nemuseli utrcet za letenky do Prahy,” smje se Semjonov, kter krom jinho hraje v rockov kapele a coby organiztor je aktivn na kyjevsk literrn scn.

U Chromho Paula byla jeho prvn restaurace, kterou otevel ped sedmi lety. Na otzku na nzev jen mv rukou. “Komu bych ml vysvtlovat, e mm kamarda s pezdvkou Paul, kter si bhem jedn nvtv Prahy poranil koleno, to nikoho nezajm. Tak jsem vymyslel legendu, stejn jako i u ostatnch restaurac,” vysvtluje Jurij Semjonov.

Na webu se tak dotete pbh bvalho vojka Jejho Velienstva anglick krlovny Paula, ktermu nohu rozlpl v Indii slon a kter se pak dostal do ech, kde mstn obyvatelstvo pekvapoval schopnost pozt takka jakkoli mnostv piva. Legenda dal restaurace U Golema je postavena na pedpokladu, e Rabi Löw golema v prav as odeslal na venkov, kde si golem otevel hospodu.

Do Staromku na akce

Dal restaurac, kterou ukrajinsk podnikatel Jurij Semjonov v Kyjev po spchu Chromho Paula otevel, byl centrln umstn podnik se jmnem Staromk. “Trochu problm byl, e jsme ho kvli problmm s papry oteveli v roce 2009, kdy naplno dopadla ekonomick krize. Funguje to, ale lovk pod mus vymlet njak akce, aby lid chodili,” kr rameny Semjonov.

O dva roky pozdji otevel ji zmnn podnik U Golema. “Interiry mi tam dlali lid z filmovch atelir a povedlo se to,” k Semjonov. Dalm krokem bylo oteven st restaurac rka, Hek a Krouek v obchodnch centrech. Ve food courtech nkupnch stedisek si tak lovk me dt krom populrnho sushi nebo pizzy i esk pivo s gulem. Neoekvejte ale klasick gul z kliky se esti.

“U ns nen tradice si jen tak zajt na pivo po prci. Kdy u lovk jde do restaurace, oekv, e dostane nco, co si doma neuva. J svoje kuchae vozm do eska na kurzy, kter pod lovk, kter vail v Intercontinentalu a podobnch podnicch. Take je to esk kuchyn, ale ne pln tradin,” vysvtluje Jurij Semjonov.

Podkov vystdal Kruovice

Gul s bramborky je u Golema z hovzho a je velmi chutn. Ovem v pepotu stoj 240 korun za porci, kter by prmrnho nvtvnka zvodn jdelny vru neuspokojila.

Dalm problmem, se kterm se kyjevsk propagtor eskho hospodskho stylu setkal, bylo paradoxn pivo. “J jsem nejdve odebral Pilsner Urquell, jene tam byly problmy s dodavatelem. Pak se objevil na Ukrajin pivovar Kruovice, kter se chtl dostat na trh a nabzel vhodn podmnky. Jene mn jejich pivo po njak dob pestalo chutnat, je to te takov europivo. Pak jsem objevil pivovar Podkov a jsem s jeho pivem velmi spokojen,” k Jurij Semjonov. Tento pivovar v mal obci na Mladoboleslavsku peil klinickou smrt a od roku 2011 nov, rut majitel, firma Lora Victoria, v nm opt va pivo.

Ovem pivo z Kruovic z nabdky nezmizelo. “Spousta lid je zn z nvtv eska a d si je i u ns. J se snam vysvtlovat, e pivo Podkov je lep, dokonce jsem i kruovick pivo zdrail, aby si to lid rozmysleli, ale stejn to nefunguje,” rozhazuje rukama nad nespchem svch vzdlvacch snah Jurij Semjonov.

Faktem je, e kdy jsem si objednal sklenici podkovskho, servrka mne upozornila, e “pivo je trochu hoej”. “Pn je z ech, tam to takhle maj rdi,” sml se majitel restaurace.