gastrotipy: masopustu a zabijačkovým hodům se o víkendu prostě nevyhnete


Zabijaka - ilustran foto.

Pivovarsk ples

1. nora 2014, Arel pivovaru, Daleice 71, Kraj Vysoina

Jedinenou atmosfru nabz tradin pivovarsk ples v Daleicch. Za jednotn vstupn host zskaj neomezenou konzumaci jdla a pit. Servrovat se budou speciality fkuchae mstn restaurace a proudem potee daleick pivo. Pozor na vbr veern rby, kter by mla bt ve stylu 20. let. Dal informace ZDE.

Hustopesk Masopust na Turhandlch

1. nora 2014, Sklep ZS, ulice Na Hradbch, Hustopee, Jihomoravsk kraj

Tak vm v t ediv zim chyb trocha barev? Sezona masopust, kter se prv rozjd, to me zmnit. Na rej masek a barev mete vyrazit do Hustope. Podvat se budou zabijakov pokrmy a k uhaen zn rozlvat mstn vno. Vce informac ZDE.

reklama


Zabijakov hody

1. nora 2014, Novomstsk pivovar, Vodikova 20, Praha 1

Pln bicho, mastn sta a spokojen vraz ve tvi jsou dkazem, e je zabijaka pesn takov, jak m bt. O stejn zitek se chtj postarat prvn norov den i v prask Vodikov ulici. Zabijakov pochutiny pjde ochutnat na mst, nebo je zakoupit dom. Na epu se objev tmav lek – okoldov pivo. Vce ZDE.

Vepov hody

1. nora 2014, Ekocentrum Oldichov v Hjch, Libereck kraj

Zabijakov pochutiny pipraven pod psnm dohledem zkuenho eznka nachystalo na sobotu Ekocentrum Oldichov v Hjch. Ochutnat jitrnice, jelnka, tlaenku, prejt, ovrek mohou nvtvnci pmo na mst, kde je lze splchnout Svijanskm pivem, nebo pozdji i v teple domova. Vce o akci ZDE.

Menu inspirovan ruskmi specialitami

do 9. nora 2014, Restaurace Le Grill, Hybernsk 12, Praha 1 

To nejlep z rusk kuchyn lze ochutnat jet ped olympidou v Soi pmo v esk metropoli. fkucha Marek Fichtner pipravil menu inspirovan oblbenmi ruskmi specialitami s vyuitm loklnch potravin. Vybrat lze z obdovho a veernho menu o dvou nebo tech chodech.koktejl negroni se citronem nezdobí, říká emeritní barman alexander mikšovic


Koktejl Negroni

Hrab Camillo Negroni si na zatku dvactch let, kdy bylo v Itlii (a nejen tam) populrn Americano, tedy Campari Bitter a erven vermut v pomru 1:1, nechal pidvat do drinku plouch ginu. Postaral se tak o dnes klasick pedpis pro npoj, kter se stal normou mezi obma ply koktejlov zemkoule, jimi jsou Londn a Sydney.

Nedvno na mn nkdo zkouel msto Campari Aperol a msto vermutu Dubonnet. Hnal jsem ho s tm, akoliv Aperol Spritz je bezpochyby osvujc a gin s Dubonnetem m rda britsk krlovna.

video: Emeritn barman – Negroni
Emeritn barman Alexander Mikovic.

Dvody odmtnut byly – krom toho historickho – i chuov. Aperol m nzkou volt neboli objemov procenta alkoholu ili vol. A Dubonnet je sm o sob velmi lahodn, ale takov erven Martini m pln jin koenn pdorys.

V souvislosti s Negroni se mohou vynoit dv vysoce legitimn otzky: Zdobit, nebo nezdobit? a Promchat v mchac sklenici a podvat v koktejlov sklence, nebo dvkovat psady pmo do whiskovky na led?

Odpovdi jsou snadn. Kdy zdobit, tak v dnm ppad ezem citronu, protoe Campari Bitter na nj nen zvdav a sn se spe s pomeranem. A co se te ppravy: Negroni promchan v mchac sklenici je istoist klasika. “On the rocks” je ale v souasnosti obvyklej. V Emeritnm barmanovi prezentuje fbarman La Casa de la Havana vieja Krytof Hordina servis s ledem, ale ponkud zvltnm. Konen, mrknte na to.

reklama
Co vše se dá vyčíst z očí? Nemoc srdce, jater i AIDS

Oko – do duše okno, pravila už Babička Boženy Němcové. A myslí si to i lékaři.

Irisdiagnostika – tedy stanovení diagnózy z oční duhovky – tvořila významnou součást medicíny dokonce  už ve staré Číně a ještě předtím v Egyptě, a zabývají se jí i dnešní zastánci alternativní léčby. Někdy se zkoumá i panenka, oční bělmo i kůže kolem očí.

Co v oku, to na srdci

Každá část duhovky má ukazovat stav určité části těla, orgánu či systému. Odráží orgány těla a v průběhu života zaznamenává jejich přednosti či oslabení, přetížení, hypo nebo hyperfunkci či kvalitu jejich cévního a nervového zásobení.

Doporučujeme: Téma: Zrak

Na tom se shodnou i s klasickou medicínou. Ne nadarmo se říká, že o skutečném věku člověka vypovídá stav jeho cév. Oční cévy totiž podléhají stejným změnám kdekoli jinde v organismu, především v mozku, srdci či ledvinách. V oku jsou však dostupné a viditelné, takže mohou být vyšetřeny a poskytnou tak obraz zdraví našeho srdce a cévního systému.

Klasická medicína dokáže také z vyšetření očí poznat diabetes,vysoký tlak, špatný metabolismus tuků , určitý druh postižení jater (Wilsonovu chorobu) a některé další vzácné nemoci.

S AIDS na očním?

Při komplexním očním vyšetření je možné odhalit nádory na mozku, nitrooční nádory, některé druhy leukémie, infekční onemocnění typu borelióza či toxoplazmóza nebo pásový opar. Možné je rozpoznat i počínající autoimunitní onemocnění, která postihují nejprve oči, poté ledviny, srdce, kůži a pohlavní orgány. V některých případech odhalí vyšetření zraku také virus HIV.

Oči prozradí hodně i při jiných nemocech. Otoky mohou signalizovat nedostatečnou funkci štítné žlázy, napuchlá oční víčka zhoršený stav ledvin. Zduření tkáně pod víčky napovídá nahromadění hlenu v močovodech, vaječnících či v děloze, což vytváří vhodné  prostředí pro množení  bakterií a tím i vznik zánětů. Malé žlutobílé skvrnky na vnitřním okraji víček prozrazují postižení jater i zhoršené zpracování tuků a ucpávání tepen.

Mapy na oči

Jak to ale bude probíhat, pokud se svěříte do rukou iridologa? Nejdřív vám v  podrobném rozlišení vyfotografuje duhovku a pak ji důkladně porovná s tabulkami a mapami. V nich je však kámen úrazu. Nebývají stejné, což podle skeptiků potvrzuje nevědecký charakter této metody.

Mapy jsou ovšem vždy tak složité, že se v krátkosti nedají popsat. V principu však platí, že jednotlivé části – kruhy – duhovky se vážou k orgánům nebo funkcím lidského těla.

První od panenky má vztah k žaludku, druhá ke střevům, třetí ke kardiovaskulárnímu a lymfatickému systému. Čtvrtá ke žlázám a tělním orgánům, pátá ke svalům a šestá (nejdále od středu) se vztahuje ke kůži a vyměšování.

Levá duhovka odpovídá levé straně těla. Obecně se dá říci, že stav orgánů a funkcí horní části těla se odrážejí v horní části duhovky a orgány a funkce dolní části těla v dolní části duhovky.

Co dál se dá vyčíst z očí?

Bílé skvrny na duhovce údajně vznikají následkem zánětu, přílišného dráždění a stresu. Tmavé skvrny se prý objevují, když některá část těla nepracuje správně

zdravých lidí je barva duhovky jednotná a vlákna nahuštěná blízko od sebe bez známek přerušení. Pokud je barva duhovky celistvá, ale struktura vláken je uvolněná, naznačuje to občasné zdravotní problémy. Odbarvení, barevná nerovnost, pigmentová ložiska nebo deformace ve vláknech mohou naznačovat větší potíže. Větší mezery ve stavbě pak už svědčí o zdravotních potížích, vyžadujících léčení.

Až se podíváte sami sobě do očí, především tam hledejte známky prohřešků proti zdravému životnímu stylu. V těch se totiž nezmýlíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 jídel pro váš bystrý zrak

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

Konec ledna, předsevzetí selhala. Jak to ještě napravit

Když po skoro měsíci odříkání sníte čokoládu na posezení, máte z toho radost? Spíš vás naplní pocit zmaru: další selhání! Zjistěte, kde děláte chybu. Stále je čas vše napravit.

Každý rok si dáváme různá předsevzetí a skoro pokaždé marně. Neuplyne ani měsíc a naše odhodlání a nadšení změnit život k lepšímu se rozplyne jak pára nad hrncem. Proč to tak je? Mnoho lidí dělá chyby už při samotném počátku – “jen tak” si něco říct totiž nestačí.

1. Nehledejte problémy, ale jejich příčiny

Prvotní fáze je důležitá a velmi na ní závisí, zda svá předsevzetí dodržíte. Nejdříve musíme správně pojmenovat cíle, abychom věděli, čeho chceme vlastně dosáhnout. Pak je třeba posoudit stávající stav, reálně a bez příkras. Nestačí hledat v našem životě problémy. Musíme jít o krok dál: prozkoumat psychiku a podívat se až na jejich konkrétní příčiny.

Doporučujeme: Téma: Psychika

V praktické rovině to znamená: zamyslete se nad pravým důvodem nezdaru. Zajídáte emocionální vypětí, jíte jen 2 x denně nebo vás “svede” okolí? Rozhodněte se tedy bojovat s příčinami a nejen se samotným problémem, jenž je často pouhým důsledkem.

2. Pátrejte, jaké máte možnosti

“V dalším kroku je nutno posoudit možnosti, které máme k dispozici, od finančních, mentálních až třeba po časové,” vysvětluje odbornice na vztahy Martina Horáková. Chcete-li třeba zlepšit fyzickou kondici a začít cvičit, najděte si parťáka, který vám bude dělat dohled a zároveň příjemnou společnost. Hned se vám bude do posilovny chodit lépe.

Pomocník ale nemusí mít podobu jen kamarádky. Někdy se vyplatí najít i odbornou pomoc, třeba při odvykání kouření.

3. Uvědomte si, co vás žene ke změně

Další krok se týká  motivace a vůle. “Popřemýšlejte o tom, co stojí za tím, že chcete být třeba hubenější nebo přitažlivější. Vynakládáte snahu kvůli tomu, že máte obavy o své zdraví? Nebo chcete být jednoduše spokojenější sama se sebou?” upozorňuje Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter. “Odpověď na tyto otázky může být klíčová a tvořit důležitý motivační faktor,” připomíná.

Nesprávně stanovené cíle mohou být kamenem úrazu. Buďte realisté, zbytečně přehnané nároky jsou demotivující. Pokud se vám již dlouho nepodařilo zhubnout, jistě neshodíte pět kilogramů hned první týden.    

4. Odměňujte se za svou vůli

Stanovte si něco, co bude působit jako odměna za uspokojivý průběh. Může to být netradiční zážitek, pro jiného třeba hezké oblečení.

“Nešetřete na sobě, silná vůle by měla být po zásluze odměněna,” doporučuje Horáková a navrhuje: “Pokud jste kupříkladu dva měsíce vydržela nekouřit, ušetřila jste i vaši peněženku spousty výdajů. Vymyslete si třeba originální prodloužený víkend na místě, kde jste ještě nebyla. Opět vás to podpoří ve snaze nepřestávat.”

5. Nikdy se nevzdávejte

Buďte na sebe nároční, jinak své předsevzetí nesplníte. Přitom ale nečekejte, že nikdy nesejdete z cesty. Je pravděpodobné, že zhřešíte a dáte si pokrm, který je proti zásadám zdravého hubnutí, že si zapálíte cigaretu nebo vynecháte naplánované běhání. Nenechte se tím však odradit a nevzdávejte se kvůli jedné chybě.

“I když se vám třeba nepodaří splnit vše, co jste si stanovili, v každém případě jste udělala něco pro své zdraví nebo psychickou pohodu. Vezměte to tedy za pozitivní konec a podívejte se na to tak, že někdy i cesta může být cíl,” uzavírá Martina Horáková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rady, jak přestat kouřit: Ušetříte až 30 000 Kč

Bez masa je můj život lepší, říká moderátor Pyco

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

Pitva už není povinná. Orgány si smíte nechat

Chcete se dát pitvat? Tak by se vás podle nového občanského zákoníku měl zeptat doktor, kdykoli nastoupíte na zákrok do nemocnice. Co to udělá s psychikou asi není těžké si představit.

Důvodem je nový občanský zákoník, podle něhož bez souhlasu zemřelého není možné pitvu provést. A ani odebrat orgány. Až do letošního roku se v ČR automaticky předpokládal souhlas zemřelého s darováním orgánů. Po smrti jsme se tak stávali dárci, ani jsme o tom nevěděli. S tím však už je také konec.

Berete si orgány do nebe?

“Podle nového občanského zákoníku má člověk právo rozhodnout, jak bude po jeho smrti naloženo s jeho tělem. Pokud člověk nevyjádří souhlas s pitvou nebo použitím svého těla pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům, není možné jeho tělo pro tyto účely použít,” vysvětlil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Tento souhlas musí být zaznamenán.

Doporučujeme: Téma: Transplantace

Lékaři ale nepovažují za etické žádat o souhlas s pitvou všechny pacienty při přijetí do nemocnice. Proto dělají pouze pitvy nařízené soudem. provádějí jen soudní pitvy nebo ty, které jsou povinné.  Ty se týkají úmrtí osob do 18 let, úmrtí při operaci, při odběru orgánu pro transplantaci nebo smrti ženy při těhotenství, porodu či 
v šestinedělí. Od nového roku klesl v Česku počet pitev na desetinu.

Chyba v novém zákoně

“Občanský zákoník vyžaduje souhlas s prováděním anatomických pitev výhradně pro účely výuky či výzkumu, což považujeme za zcela správné. Výklad, že běžné zdravotní pitvy lze dělat rovněž jen s předchozím písemným souhlasem pacienta, považujeme za chybný,” řekl  prezident lékařské komory MUDr. Milan Kubek v rozhovoru pro Deník.

Ke kritice se přidávají i někteří odborníci na právo. “Nový občanský zákoník je normou obecnou a před jeho aplikací má přednost speciální právní předpis, kterým je transplantační zákon. Ten oblast pořízení tkání pro potřeby transplantace i po úmrtí člověka upravuje a není v tomto případě nutno postupovat podle nového občanského zákoníku a řešit jeho výklad či zajišťovat předchozí souhlas k provedení pitvy,” tvrdí například JUDr. Pavel Vyroubal z advokátní kanceláře AKV ve Vsetíně.

Odsunuté transplantace, nešťastní pacienti

Nový občanský zákoník má tak kromě dramatického snížení počtu pitev vliv i na další oblasti zdravotnictví. Kvůli obavě z odběru oční rohovky zemřelému bez jeho písemného souhlasu poskytnutého před smrtí mají oční kliniky nedostatek rohovek a musí odvolávat operace.

Transplantace rohovky je často jedinou a poslední možností na zlepšení zraku pro pacienty se závažnějším očním onemocněním nebo poškozením oční rohovky. Po nabytí platnosti nového občanského zákoníku nastal v Česku nečekaný nedostatek očních rohovek pro potřeby transplantace.

“Od začátku roku jsme museli rušit několik naplánovaných transplantací rohovky, na které byli pacienti v pořadníku několik týdnů až měsíců. Pro mnohé pacienty, kteří na operaci s nadějí čekali, to bylo velké zklamání,” potvrzuje MUDr.Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Leukémie: Pomůžete zachránit lidský život právě vy?

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

Dechové cvičení, které vás zbaví stresu do 5 minut!

Stresové situace potkáváme na každém kroku. Náš organismus takové vypětí špatně snáší, což může vést k nepříjemným zdravotním problémům. Zbavte se stresu do 5 minut pomocí rychlého dechového cvičení, které zvládne každý a všude.

Bolesti hlavy, napnutá krční páteř, křeče v břiše. Příčinou může být jedna banální věc, špatný způsob dýchání. Než do sebe začnete cpát prášky a běhat po vyšetření, naučte se správně dýchat. Když bránici nic nebrání, dech se spouští zcela automaticky. Obecně platí, že se nejlépe naučíte dýchat v leže, protože držíte tělo ve správném postavení, aniž byste na to museli myslet.

Stres a napětí? Pomůže dechové cvičení.

Problémy v práci či v osobním životě mohou přinášet velké množství stresu, které nepříznivě působí na naši psychickou i fyzickou stránku. Připravili jsme pro vás jednoduché cvičení, které se dá provádět kdekoliv a kdykoliv. Ovšem nejlepší je, když si můžete lehnout, ale zafunguje i v sedě či případně, když se snažíte vystát frontu.

Čtěte také: Móda se vrací: Léčí náramky revma a bolavé klouby?

Krok č.1

Srovnáme si hezky záda. Stáhneme ramena dolů a lopatky tlačíme zlehka k sobě. Bradu nevystrkujeme, ale naopak se snažíme ji zasunout. Jako by nás někdo tahal nahoru za temeno hlavy. Dlaně vytočíme vzhůru (v případě, že ležíme) nebo prostě směrem od vás. Spojíme ukazováček a palec k sobě (viz obrázek pod textem) a volně dýcháme. Soustředíme se, jak vzduch proudí do horní části hrudníku. Pravidelně a pomalu střídáme nádech nosem a výdech ústy.

Ruka

Foto: Žena

Krok č. 2

Máme stejně narovnaná záda, ale tentokrát spojíme palec a prostředníček (viz obrázek pod textem). Pomalu a plynule se nadechujeme do střední oblasti hrudníku. Roztahovat by se měla spodní žebra a oblast bránice. Soustředíme se, abychom se nenadechovali do horní části hrudníku.

Ruka

Foto: Žena

Krok č. 3

Při každém kroku můžeme mít zavřené oči. Nyní si schováme palec do dlaně pevně stiskneme (viz obrázek pod textem). Měli bychom cítit, jak se nadechujeme do spodní části břicha a podbřišku. Opět se snažíme, aby náš dech byl pomalý a velmi plynulý. Pomoci vám může, když se budete nadechovat a počítat do osmi a to samé při výdechu.

Ruka

Foto: Žena

Krok č. 4

V této poslední fázi, rozevřeme prsty a necháme dlaň volně ležet. Žádné z prstů se nedotýkají. V tuto chvíli se dech projevuje kompletně. Začíná se zvedat hrudník, přes bránici, břicho až k podbřišku. Tato část cvičení by měla trvat trochu déle, než první tři korky. Můžete si počítat třeba do deseti a zvýšit počet opakování.

Pokud máte pocit, že na vás dechové cvičení nezapůsobilo, zopakujte ho ještě jednou dokola. Uvidíte, že se vám okysličí mozek, protáhnou žebra a celkově se uklidní srdeční rytmus a vy se budete cítit odpočatí.

Ruka

Foto: Žena

Dýchat jsme uměli

Nejčastější chybou je horní typ dýchání, který používá většina lidí. Při něm se napíná každý sval na krku, který se snaží zvednout hrudník nahoru. Břicho se pasivně vtahuje dovnitř. A proč nám takové dýchání ubližuje?

Náš tip: Podívejte se: Nový účinný postup proti bolesti zad

Hrudník se nerozpíná do šířky. Žebra tak ztrácí svojí pružnost a zablokují se. Chronicky se přetěžuje bederní a krční páteř, což může způsobovat obrovské bolesti. Tím se časem omezí kapacita plic a přibývají bolestivé syndromy plotének a celé páteře.

Když si všimnete malých dětí, správně dýchají bránicí, což je svalová přepážka mezi hrudní a břišní dutinou. Břicho se při ideálním nádechu rozestupuje i do stran a dozadu. Postupem času, kdy jdou děti do školy, začínají špatně sedět, tlačit si na břicho a rázem se dech přenese do horní části.

Jak správně dýchat?

Záleží hlavně, jakými svaly dýchání provádíte. Ramena lehce zatáhneme dolů. Můžeme se kontrolovat tak, že si dáme jednu ruku na hrudní kost a druhou do pasu. S nádechem byste měli cítit, jak se roztahují prsty v pase. Nejste-li si jistí správnou technikou, navštivte fyzioterapeuta, který vám bude kontrolovat správné držení těla a naučí vás dechové cvičení s dokonalou přesností.

Měli jste někdy zdravotní problémy, za kterým se ukázal problém se špatným dýcháním? Kontrolujete si někdy, jak dýcháte? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyzkoušeli jsme za váš: Čím nahradit maso

Harmonická ložnice v 6 krocích: Barvy, materiál a dál?

25 věcí, kterým rozumí, jen ženy a muži je nechápou

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů: Tady jsou!

Když vám z ničeho nic začnou padat vlasy, nejspíš to nebude samo od sebe. Pátrání po důvodech začněte u hormonů.

Vypadávání vlasů je nezbytné pro jejich obnovu – staré vlasy musí uvolnit místo novým. Pokud ale máte hrsti plné vypadaných vlasů, řídnoucí kštici a vlasy se povalují všude, kam se podíváte, je něco v nepořádku.

Když kštice mizí…

Často bývá na vině endokrinní systém, málokdo ale ví, že řídnutí vlasů může být i známkou zvýšené hladiny hormonu prolaktinu. Alopecie neboli řídnutí vlasů může mít mnoho příčin. Mezi ty přirozené patří řídnutí kštice u mužů a u žen do určité míry po porodu nebo během kojení.

Za ztrátu vlasů může být ale zodpovědné mimo jiné:

 • vážné onemocnění (déletrvající horečky, systémový lupus)
 • užívání některých léků (často po některém typu chemoterapie)
 • otrava (například olovem)
 • silný stres
 • déletrvající hladovění, podvýživa  apod.

Doporučujeme:  Téma: Vlasy

Nás ale spíše zajímají poruchy endokrinního systému. Zde může být vypadávání vlasů známkou:

 • zvýšené hladiny prolaktinu
 • zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů
 • onemocnění štítné žlázy
 • syndromu polycystických ovarií nebo nádoru vaječníků

Jak působí prolaktin na vlasy?

Prolaktin je hormon podvěsku mozkového, který ovlivňuje mimo jiné i hladiny pohlavních hormonů. Hyperprolaktinémie (zvýšená hladina prolaktinu) tak může vést i k nadbytku androgenů – mužských pohlavních hormonů – a tím i k vypadávání vlasů.

Ke ztrátě vlasů ale obvykle dochází až při velmi vysokých hladinách prolaktinu, mírné zvýšení se častěji projeví jiným způsobem (poruchami zraku, bolestmi hlavy, ztrátou sexuální touhy, poruchou erekce u mužů a ztrátou menstruace u žen, …). Při léčbě hyperprolaktinémie a úpravě hladiny prolaktinu se ale zastaví i vypadávání vlasů a vlasy opět dorůstají.

V každém případě, pokud vám náhle začaly vypadávat vlasy, není radno tento stav podceňovat. Poraďte se s lékařem, který zváží možné příčiny.

(hak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pleš nebo krásné vlasy? Týká se i žen!

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

VIDEO: Jak v těle roste rakovina: Podívejte se!

Teď, když čtete tento článek, máte v těle rakovinové buňky. Má je v sobě každý člověk.

Rakovina není jen jedna. Existují stovky a tisíce druhů nadorového bujení, a proto jediný lék na rakovinu nikdy nebude objeven. Vědci objevují stále nové druhy této nemoci – a naštěstí také stále víc a stále účinnějších léků.

Když imunita nestíhá

Náš imunitní systém však dokáže tyto buňky bezpečně zjistit a většinou je umí také zrychle zlikvidovat. Pokud však dojde k nerovnováze mezi výkonností imunitního systému a počtem rakovinových buněk, pak onemocníme.

Jak se stane, že se buňka “zvrhne”, podívejte se na video:

Jinými slovy, když něco poškodí imunitní systém nebo způsobí tvorbu příliš velkého množství rakovinových buněk, přetížený imunitní systém je nestíhá likvidovat. Jejich abnormálně vysoký počet pak může dál neřízeně růst a člověku nakonec najdou rakovinu.

Co způsobuje rakovinu?

To dnes není s určitostí schopen říct nikdo. Je kombinací více faktorů a spouštěcí mechanismus může být různý. U každého člověka je horní hranice zmutovaných buněk v těle jiná, a proto někdo prožije celý život nezdravě, kouří, pije, jí tučné a dožije se 80 let a jiný ve třiceti onemocní rakovinou, i když se snaží dodržovat zásady správné výživy, cvičí, nepije a nekouří.

Doporučujeme: Téma: Rakovina

Podle profesora Jiřího Vorlíčka,  předsedy České onkologické společnosti a ředitele Masarykova onkologického ústavu, ročně lékaři v ČR zjistí téměř 80.000 nových onemocnění, 27.000 pacientů zemře. Celkem žije v ČR 460 000 lidí, kteří rakovinu mají nebo měli.

Rakovina je i z nachlazení!

Je to šok: K nastartování rakovinného bujení vede v jednom ze šesti případů infekce, tedy bakteriální či virové onemocnění, jemuž se lze v mnoha případech vyhnout, nebo aspoň efektivně léčit.

Brtiští vědci  z univerzity v Newcastlu například zjistili, že virus, který způsobuje obyčejné nachlazení, může u nenarozeného dítěte nebo kojence zapříčinit výskyt některých druhů rakoviny – jde zejména o leukémii a nádory mozku

Kromě obyčejných lehkých onemocnění – kašel, chřipka nebo respirační problémy – rakovinu “spouštějí” i viry dalších obvyklých onemocnění.

Pozor na infekce!

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC publikovala v odborném magazínu Lancet Oncology zjištění, že  asi 16 %  všech zhoubných bujení způsobují především čtyři původci infekce.

Jedná se o:

 • lidský papillomavirus (HPV), v populaci široce rozšířený vir, který vovolává  rakovinu děložního čípku, hrdla, rodidel a nosohltanu
 • Helicobacter pylori – bakterie napadající žaludeční sliznici a způsobuje žaludeční vředy. Což může vést k rakovině.
 • viry žloutenky typu B a C – následně způsobují například  rakovinu jater.
 • viry ovlivňující imunitu (například HIV) -způsobuje Kaposiho sarkom, nebo vir způsobující schistosomózu, jež vede k rakovině močového měchýře.

Nové objevy pak umožňují i vznik nových léků: ve světě je nyní ve vývoji 981 léků na rakovinu, hlavně plic, prsu a na lymfomy. Nejvíc, 121, jich je na rakovinu plic, devět z deseti pacientů totiž na ni stále ještě umírá. Nové léky jsou nadějí, že nepříznivá statistika se zlepší. ´

Výzkum se nevyhýbá ani České republice. Z databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že loni probíhalo260 klinických studií, do kterých byly zapojeny stovky pacientů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vitamínem C se dá léčit i rakovina

PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše


 

 

Jak v těle roste rakovina: Podívejte se!

Teď, když čtete tento článek, máte v těle rakovinové buňky. Má je v sobě každý člověk.

Rakovina není jen jedna. Existují stovky a tisíce druhů nadorového bujení, a proto jediný lék na rakovinu nikdy nebude objeven. Vědci objevují stále nové druhy této nemoci – a naštěstí také stále víc a stále účinnějších léků.

Když imunita nestíhá

Náš imunitní systém však dokáže tyto buňky bezpečně zjistit a většinou je umí také zrychle zlikvidovat. Pokud však dojde k nerovnováze mezi výkonností imunitního systému a počtem rakovinových buněk, pak onemocníme.

Jak se stane, že se buňka “zvrhne”, podívejte se na video:

Jinými slovy, když něco poškodí imunitní systém nebo způsobí tvorbu příliš velkého množství rakovinových buněk, přetížený imunitní systém je nestíhá likvidovat. Jejich abnormálně vysoký počet pak může dál neřízeně růst a člověku nakonec najdou rakovinu.

Co způsobuje rakovinu?

To dnes není s určitostí schopen říct nikdo. Je kombinací více faktorů a spouštěcí mechanismus může být různý. U každého člověka je horní hranice zmutovaných buněk v těle jiná, a proto někdo prožije celý život nezdravě, kouří, pije, jí tučné a dožije se 80 let a jiný ve třiceti onemocní rakovinou, i když se snaží dodržovat zásady správné výživy, cvičí, nepije a nekouří.

Doporučujeme: Téma: Rakovina

Podle profesora Jiřího Vorlíčka,  předsedy České onkologické společnosti a ředitele Masarykova onkologického ústavu, ročně lékaři v ČR zjistí téměř 80.000 nových onemocnění, 27.000 pacientů zemře. Celkem žije v ČR 460 000 lidí, kteří rakovinu mají nebo měli.

Rakovina je i z nachlazení!

Je to šok: K nastartování rakovinného bujení vede v jednom ze šesti případů infekce, tedy bakteriální či virové onemocnění, jemuž se lze v mnoha případech vyhnout, nebo aspoň efektivně léčit.

Brtiští vědci  z univerzity v Newcastlu například zjistili, že virus, který způsobuje obyčejné nachlazení, může u nenarozeného dítěte nebo kojence zapříčinit výskyt některých druhů rakoviny – jde zejména o leukémii a nádory mozku

Kromě obyčejných lehkých onemocnění – kašel, chřipka nebo respirační problémy – rakovinu “spouštějí” i viry dalších obvyklých onemocnění.

Pozor na infekce!

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC publikovala v odborném magazínu Lancet Oncology zjištění, že  asi 16 %  všech zhoubných bujení způsobují především čtyři původci infekce.

Jedná se o:

 • lidský papillomavirus (HPV), v populaci široce rozšířený vir, který vovolává  rakovinu děložního čípku, hrdla, rodidel a nosohltanu
 • Helicobacter pylori – bakterie napadající žaludeční sliznici a způsobuje žaludeční vředy. Což může vést k rakovině.
 • viry žloutenky typu B a C – následně způsobují například  rakovinu jater.
 • viry ovlivňující imunitu (například HIV) -způsobuje Kaposiho sarkom, nebo vir způsobující schistosomózu, jež vede k rakovině močového měchýře.

Nové objevy pak umožňují i vznik nových léků: ve světě je nyní ve vývoji 981 léků na rakovinu, hlavně plic, prsu a na lymfomy. Nejvíc, 121, jich je na rakovinu plic, devět z deseti pacientů totiž na ni stále ještě umírá. Nové léky jsou nadějí, že nepříznivá statistika se zlepší. ´

Výzkum se nevyhýbá ani České republice. Z databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že loni probíhalo260 klinických studií, do kterých byly zapojeny stovky pacientů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vitamínem C se dá léčit i rakovina

PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše


 

 

Petr Havlíček radí: Jak kombinovat stravu s pohybem

Cvičíte a nehubnete? Jíte zdravě a kila pořád nejdou dolů? Přemýšlíte, kde může být chyba? Důležité pro zdravý životní styl je tyto dvě podstatné věci správně propojit.

Jak vhodně kombinovat pestrou a výživově hodnotnou stravu s adekvátním pohybem vám v dalším díle video seriálu Vím, co jím poradí odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Udělejte si čas i na odpočinek

“Když už se jednou rozhodneme změnit životní styl, je potřeba nedělat změnu jednostrannou, ale zaměřit se na komplexní proměnu. To znamená nejen změnit jídelníček, ale přidat i správně zvolený sport a dostatek odpočinku,” vysvětluje výživový specialista Petr Havlíček.

Vyvarujte se chyb

“S ohledem na výživu je důležité dbát na to, abychom měli správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků,” říká dietoložka Karolína Hlavatá. Ale i při dodržování těchto pravidel má mnoho lidí potíže dosáhnout kýženého výsledku. Jaké jsou podle odborníků nejčastější chyby?

Více rad a tipů o správné změně životního stylu se dozvíte na videu!

Jednostranné diety dlouhodobě nefungují

Drastické jednostranné diety nic neřeší. “U takto nastaveného režimu člověk většinou nevydrží a rychle se vrací k původním stravovacím návykům. A jojo efekt na sebe nenechá dlouho čekat,” varuje Petr Havlíček. Důležité je nevrhat se do právě módních diet, jako je například tukožroutská polévka, ale najít si svůj vlastní přístup, který vám vyhovuje.

Velké omezení energetického příjmu je zbytečné

Na začátku režimu stačí snížit energetický příjem asi o 2000-2500 kJ. Také ke sportování přistupujte rozumně. Není potřeba se hned zničit. “Pro spalování tuků je optimální cvičit v pásmu 65-75 % své maximální tepové frekvence,” doporučuje Hlavatá. Příliš vysoká intenzita cvičení totiž není pro spalování tuku efektivní.

Nepodceňujte příjem bílkovin

Při nedostatku kvalitních bílkovin může dojít k úbytku aktivní svalové hmoty, zpomaluje se bazální metabolismus, a především tuková hmota se nezmenšuje. Bílkoviny by měly tvořit 15 až 25 % z celkového denního energetického příjmu, sacharidy 45 až 55 % a tuky 30 %. Když chceme hubnout, měli bychom snížit příjem sacharidů a navýšit bílkoviny.

Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


Vím, co jím

Protože změna začíná nákupem, vybírejte výživově hodnotné potraviny. Poradí vám logo Vím, co jím, které jasně a přehledně deklaruje, že produkt prošel odborným posouzením a že je z hlediska nutriční vyváženosti vhodný pro zdravý životní styl. Garantuje nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro naše zdraví nezbytná. V současné době je označeno přes 200 výrobků a další přibývají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak v obchodě vybrat správné pečivo, radí Petr Havlíček

Na co se zaměřit u sýrů, radí Petr Havlíček

Na co se zaměřit při výběru šunky, poradí Petr Havlíček