větrník plný "smradlavých" tvarůžků. cukrárna v lošticích představila nadýchanou novinku


Nabdka Tvarkov cukrrny v Loticch

Majitelm netradin Tvarkov cukrrny v Loticch na umpersku, kter byla otevena ped dvma roky, nedola fantazie a stle vyml nov druhy mounk vyrobench z tohoto pikantnho sra s nezamnitelnm aroma.

Novinkou, kterou majitel pedstavili zatkem nora, jsou speciln tvarkov vtrnky – od tch s klasickm krmem na pohled k nerozeznn. Krom toho si zkaznci mohou vybrat z nabdky vce ne dvou destek mounk a dort, z nich se line typick vn.

Cukrrna se navc chyst expandovat i do nedalek Olomouce, jej jmno je neodmyslitelnou soust tvark vyrbnch v Loticch.

reklama


Majitel tradin cukrrny v Loticch ped nkolika lety pili na to, e z tvark lze krom pomaznek i smaench jdel vyrbt tak voav dorty a zkusky, kter se na prvn pohled tv sladce, ale chutnaj slan a maj typickou vni. V roce 2009 se proto pustili do vymlen tvarkovch mounk, aby mohli turistm, kte pijedou navtvit nedalekou tvarkrnu A.W. a muzeum tvark, nabdnout pikantn pochoutku.

“Jako prvn vznikl lotick teek a kolek. Te u mme v nabdce pes dv destky druh tvarkovch mounk vetn dort,” ekla spolumajitelka cukrrny Zdeka Potulkov.

V mounkovm menu najdou zkaznci tvarkov teky, kremrole, kole, vdolky, dorty, roldy, loke, trdl i ezy plnn tmto aromatickm srem. Zkladem mounk jsou korpusy z listovho tsta a lehk tvarkov pna vyroben z olomouckch tvark.

Letos cukrrna do nabdky zaad tak bramborov knedlky plnn tvarkovou sms a tvarkov ucho.

Vtinu tvarkovch mounk spodaj tuzemt turist, kte se do Lotic pijedou podvat na vrobu aromatickho sra. “Mme samozejm i hosty ze zahrani,” podotkla Potulkov. I pro cizince ze zem, ve kterch m vroba sr tradici, jsou tvarky a zkusky z nich vyroben nm pln novm. “Zpotku se je asto boj ochutnat,” podotkla s smvem Potulkov.

Svatebn dort nikdo nechce

Hodn lid si tvarkov mounky koup pro zpesten slavnostnho menu. “Je to vhodn doplnk mezi sladkmi zkusky a chlebky, kterch u jsou lid asto pejeden,” dodala Potulkov.

Lotick cukrrna m v nabdce i velk svatebn dort vyroben z tvark, kter si vak zatm dn ze zkaznk neobjednal.

Tradin vroba tvark je pro Lotice velmi dleit. Msto s 3000 obyvateli, kter se pyn titulem “metropole tvark”, dky slavnmu sru kadoron navtv nkolik tisc turist. Jen v roce 2011 navtvilo zdej muzeum srov speciality 13 363 lid.

Poptvka po tvarkovch zkuscch v Loticch doshla podle Potulkov svho maxima, firma proto hodl expandovat. “Vce turist k nm asi u nedostaneme a nai provozovnu u tak nememe rozit. Vn uvaujeme o tom, e pjdeme i do Olomouce,” ekla Potulkov. Ppravu expanze do Olomouce bude mt po dokonen studia na starosti dcera.

Olomouck tvarky jsou jedinm pvodnm eskm srem. Jejich historie na Han spad do 15. stolet. Tvarky z Lotic zskaly v roce 2010 chrnn zempisn oznaen EU. ei o jejich zaazen na unijn seznam usilovali est let.gastrotipy: vinařští fajnšmekři míří na degustace do valtického zámku


Maso a uzeniny, ilustran foto.

14. ronk Salonu vn

od 1. bezna 2014, Nrodn vinask centrum, Zmek Valtice, Jihomoravsk kraj

Brny Salonu vn ve valtickm zmeckm arelu se u potrnct otevou irok veejnosti, kter bude mt monost zhldnout novou degustan expozici. V kolekci se i letos objev stovka TOP vn esk republiky, kter lze pmo na mst ochutnat. Dal informace ZDE

Slavnosti moravskho uzenho

1.–2. bezna 2014, nmst Svobody, Valtice, Jihomoravsk kraj

Slavnosti moravskho uzenho se letos konaj hned dvakrt! Tradin zstaly na hrad Veve, nov je podaj na nmst ve Valticch. Na nvtvnky ek rozshl nabdka moravskch uzenskch vrobk, zabijakov speciality, workshopy, soute, hry pro dti, emesln trh, vstup na hradby a dva dny bohatho programu. Vce ZDE

Malostransk masopustn vesel

1. bezna 2014, park Kampa, Praha

Nejen na malch vsch, ale tak v Praze lze o vkendu zavtat na nkolik masopust. K tm nejvtm pat malostransk. Prvod masek a veselici doprovz Prask pouov orchestr, Africk Ottobubny a Fireshow. Pohodu u muziky dopln zabijakov pokrmy. Vce ZDE

reklama


Letensk prase aneb Zabijaka v muzeu

1. bezna 2014, Nrodn zemdlsk muzeum, Kosteln, Praha 7

Tradin akci spojenou s ukzkami prce eznka pi staroesk zabijace, ochutnvkami a prodejem gastronomickch specialit, ukzkami lidovch emesel a prce paprovch a plastikovch model pipravilo Nrodn zemdlsk muzeum na Letn. Soust je bohat doprovodn program. Vce informac ZDE

Poberounsk masopust

1. bezna 2014, Na nvsi . p. 6, Zadn Teba, Stedoesk kraj

Jedna z nejvtch akc svho druhu ve Stedoeskm kraji propukne v Zadn Tebani. Masopust odstartuje zabijakou a stylovm staroeskm jarmarkem. Probhnou rzn vystoupen, ocenn nejoriginlnjch masopustnch pevlek a zahraje vesel kapela. Dal informace ZDEPůst není pro každého. 7 věcí, které byste měli znát

Půst neboli hladovka je prý zdravá a prospěšná: očistí, omladí, osvěží. Je to pravda?

Po Masopustním úterý přijde příští týden Popeleční středa, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. V posledních letech se nám “odborníci” snaží vnutit, že bychom měli půst držet stejně jako naši moudří předkové. Neměli bychom však zaměňovat půst s hladověním a na druhou stranu redukční dietou. Tady je sedm mýtů, které se kolem půstu v posledních letech vyrojily.

1. mýtus: Půst je hladovka

Výzkumy naznačují, že omezení příjmu kalorií přináší významné pozitivní účinky na zdrav – například snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních nemocí, cukrovky či nižší imunity, hovoří se i prodloužení délky života. “Masopust je období, kdy se před Velikonocemi omezovala na úplné minimum spotřeba masa, což má své pozitivní zdravotní dopady: například odlehčíme ledvinám, játrům, může se nám zlepšit i krevní tlak, zastavíme nástup dny a zlepší se i hladina cholesterolu v krvi, možná oddálíme i nástup rakoviny tlustého střeva,” říká RNDr. Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy v Praze.

Doporučujeme: Téma: Hubnutí

Jde tedy o úklid a uzdravení organismu v tom nejlepším slova smyslu. Půst je omezení příjmu energie a přidání vlákniny, vitaminů, minerálních látek do stravy. V prvních dnech se konzumují jen zeleninové a ovocné šťávy, pak následují cereálie, pak bílé rybí maso atd.

Rozhodně si však nepleťme půst se snadnou cestou ke zhubnutí. “Opakované hladovky mohou vést k tloustnutí, osteoporóze, člověku hrozí například i cukrovka, protože následný jo-jo efekt je velmi nebezpečný,” upozorňuje doktor Suchánek. 

2. mýtus: Nejlepší je syrová zelenina

Zelenina se v období půstu konzumuje především v zeleninových polévkách, abychom zahřáli organismus, nikoliv jej ochladili. Je také známo, že některé druhy zeleniny jsou stravitelnější a získáme z nich více zdraví prospěšných látek právě tepelnou úpravou například lykopen z domácího kečupu, beta karoten z dušené mrkve. Stejně tak konzervovaná zelenina zakysáním např. kysané zelí a další druhy zeleniny jsou pro naše zdraví přínosnější než jen syrová krouhaná zelenina. Vhodné je tedy střídání vařené, dušené, kysané i krouhané zeleniny.

3. mýtus: Žádné cukry a sladkosti

Předjaří a masopust je období, kdybychom měli udělat pořádek nejen v jídelníčku, ale i v pohybové aktivitě a nastavit její pravidelnost. Měli bychom udržovali vysoký obrat energie, tedy vysokou hladinu metabolismu, který se při nižším příjmu jídla zpomaluje.

“Před každým sportem, nebo i náročnější obtížnější vycházkou je vhodné dodat svalům cukry jako rychlý zdroj energie pro začátek a nastartování se při pohybové aktivitě, tedy lžička medu, sladký čaj, nebo jiný slazený nápoj, kousek müsli tyčinky bez polevy, to jsou ty správné startovací zdroje energie. Na druhou stranu pozor na kombinaci sladkého a tuku, to nejen před sportem není to nejvhodnější, takže máslový dortík například není opravdu vhodný,” připomíná doktor Suchánek. 

4. mýtus: Bez tuků zhubnu 

Podle RNDr. Suchánka je opak pravdou. Hladovějící tělo se ihned začne zbavovat svalů a snižuje tak množství energie, které bychom měli každý den sníst. Nedostatek tuků vede k nedostatku nejen v tucích rozpustných vitaminů, ale i k přebytku sacharidů ve stravě a k vysokému glykemickému indexu stravy.

To způsobuje podle odborného dietologa stále větší a větší hlad. Výsledky jsou hned dva. První: naše tělo vděčné za každou i minimální porci jídla, si začne okamžitě vytvářet zásoby na horší časy a živiny začne ihned ukládat do tuků. Hladověním dokonce dochází k nastartování tzv. spořícího metabolismu, který dál blokuje hubnutí. Proto bychom měli jíst menší porce ale o to častěji. 

Efekt druhý: nedostatek tuků vede k vysokému glykemickému indexu stravy a k velkému riziku vlčího hladu a přejedení a k dalšímu ukládání přebytečné energie do tuků, i když žádné tuky nekonzumujete. Dost paradoxní, že…?

5. mýtus: Hladovkou rychle zhubnu

Bohužel, hladovění nevede ke spalování tuků, ale tělo naopak použije jako zdroj energie svaly a svalový glykogen. Tento tzv. svalový cukr navíc na sebe váže vodu, takže každé hladovění (ale i jen omezení příjmu potravy) sebou nese výrazné odvodnění. Trochu matematiky: 1 kilogram tuku obsahuje tolik energie, kolik potřebujeme na 4,5 dne. Je tedy nesmysl zhubnout 2 kila tuku za týden, navíc ještě nastartujete spořící metabolismus a tedy dojde k odvodnění, odbourání svalů a zpomalení metabolismu, což nakonec vede k výraznému jojo efektu.

6. mýtus: Při půstu nemusíme pít

Omezení příjmu stravy vždy vede ke ztrátě tekutin. což je rizikové pro naši pozornost. Dehydratace zvyšuje riziko chyb, nepřesností, nebo zranění. Pitný režim je v období půstu možná ještě důležitější než při běžném režimu. Jestli normálně vypijete 1,5-2 litry tekutin, tak v období očisty by to mělo být cca 2,5 litru tekutin.

7. mýtus: Půst je vhodný pro každého

Právě naopak. Existuje velké množství výjimek. Půst není vhodný pro osoby nemocné zejména cukrovkou, kolísavým krevním tlakem, onemocněním trávicího traktu, u těchto osob by mohlo dojít je zhoršení zdravotního stavu. Nedostatek bílkovin z masa, je také nevhodný pro děti, dospívající, těhotné, kojící.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jezte tučná jídla. Budete zdravější a zhubnete

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

22 věcí, které můžete udělat s pivem (kromě pití)

Půst neni pro kažého. 7 věcí, které byste měli znát

Půst neboli hladovka je prý zdravá a prospěšná: očistí, omladí, osvěží. Je to pravda?

Po Masopustním úterý přijde příští týden Popeleční středa, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. V posledních letech se nám “odborníci” snaží vnutit, že bychom měli půst držet stejně jako naši moudří předkové. Neměli bychom však zaměňovat půst s hladověním a na druhou stranu redukční dietou. Tady je sedm mýtů, které se kolem půstu v posledních letech vyrojily.

1. mýtus: Půst je hladovka

Výzkumy naznačují, že omezení příjmu kalorií přináší významné pozitivní účinky na zdrav – například snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních nemocí, cukrovky či nižší imunity, hovoří se i prodloužení délky života. “Masopust je období, kdy se před Velikonocemi omezovala na úplné minimum spotřeba masa, což má své pozitivní zdravotní dopady: například odlehčíme ledvinám, játrům, může se nám zlepšit i krevní tlak, zastavíme nástup dny a zlepší se i hladina cholesterolu v krvi, možná oddálíme i nástup rakoviny tlustého střeva,” říká RNDr. Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy v Praze.

Doporučujeme: Téma: Hubnutí

Jde tedy o úklid a uzdravení organismu v tom nejlepším slova smyslu. Půst je omezení příjmu energie a přidání vlákniny, vitaminů, minerálních látek do stravy. V prvních dnech se konzumují jen zeleninové a ovocné šťávy, pak následují cereálie, pak bílé rybí maso atd.

Rozhodně si však nepleťme půst se snadnou cestou ke zhubnutí. “Opakované hladovky mohou vést k tloustnutí, osteoporóze, člověku hrozí například i cukrovka, protože následný jo-jo efekt je velmi nebezpečný,” upozorňuje doktor Suchánek. 

2. mýtus: Nejlepší je syrová zelenina

Zelenina se v období půstu konzumuje především v zeleninových polévkách, abychom zahřáli organismus, nikoliv jej ochladili. Je také známo, že některé druhy zeleniny jsou stravitelnější a získáme z nich více zdraví prospěšných látek právě tepelnou úpravou například lykopen z domácího kečupu, beta karoten z dušené mrkve. Stejně tak konzervovaná zelenina zakysáním např. kysané zelí a další druhy zeleniny jsou pro naše zdraví přínosnější než jen syrová krouhaná zelenina. Vhodné je tedy střídání vařené, dušené, kysané i krouhané zeleniny.

3. mýtus: Žádné cukry a sladkosti

Předjaří a masopust je období, kdybychom měli udělat pořádek nejen v jídelníčku, ale i v pohybové aktivitě a nastavit její pravidelnost. Měli bychom udržovali vysoký obrat energie, tedy vysokou hladinu metabolismu, který se při nižším příjmu jídla zpomaluje.

“Před každým sportem, nebo i náročnější obtížnější vycházkou je vhodné dodat svalům cukry jako rychlý zdroj energie pro začátek a nastartování se při pohybové aktivitě, tedy lžička medu, sladký čaj, nebo jiný slazený nápoj, kousek müsli tyčinky bez polevy, to jsou ty správné startovací zdroje energie. Na druhou stranu pozor na kombinaci sladkého a tuku, to nejen před sportem není to nejvhodnější, takže máslový dortík například není opravdu vhodný,” připomíná doktor Suchánek. 

4. mýtus: Bez tuků zhubnu 

Podle RNDr. Suchánka je opak pravdou. Hladovějící tělo se ihned začne zbavovat svalů a snižuje tak množství energie, které bychom měli každý den sníst. Nedostatek tuků vede k nedostatku nejen v tucích rozpustných vitaminů, ale i k přebytku sacharidů ve stravě a k vysokému glykemickému indexu stravy.

To způsobuje podle odborného dietologa stále větší a větší hlad. Výsledky jsou hned dva. První: naše tělo vděčné za každou i minimální porci jídla, si začne okamžitě vytvářet zásoby na horší časy a živiny začne ihned ukládat do tuků. Hladověním dokonce dochází k nastartování tzv. spořícího metabolismu, který dál blokuje hubnutí. Proto bychom měli jíst menší porce ale o to častěji. 

Efekt druhý: nedostatek tuků vede k vysokému glykemickému indexu stravy a k velkému riziku vlčího hladu a přejedení a k dalšímu ukládání přebytečné energie do tuků, i když žádné tuky nekonzumujete. Dost paradoxní, že…?

5. mýtus: Hladovkou rychle zhubnu

Bohužel, hladovění nevede ke spalování tuků, ale tělo naopak použije jako zdroj energie svaly a svalový glykogen. Tento tzv. svalový cukr navíc na sebe váže vodu, takže každé hladovění (ale i jen omezení příjmu potravy) sebou nese výrazné odvodnění. Trochu matematiky: 1 kilogram tuku obsahuje tolik energie, kolik potřebujeme na 4,5 dne. Je tedy nesmysl zhubnout 2 kila tuku za týden, navíc ještě nastartujete spořící metabolismus a tedy dojde k odvodnění, odbourání svalů a zpomalení metabolismu, což nakonec vede k výraznému jojo efektu.

6. mýtus: Při půstu nemusíme pít

Omezení příjmu stravy vždy vede ke ztrátě tekutin. což je rizikové pro naši pozornost. Dehydratace zvyšuje riziko chyb, nepřesností, nebo zranění. Pitný režim je v období půstu možná ještě důležitější než při běžném režimu. Jestli normálně vypijete 1,5-2 litry tekutin, tak v období očisty by to mělo být cca 2,5 litru tekutin.

7. mýtus: Půst je vhodný pro každého

Právě naopak. Existuje velké množství výjimek. Půst není vhodný pro osoby nemocné zejména cukrovkou, kolísavým krevním tlakem, onemocněním trávicího traktu, u těchto osob by mohlo dojít je zhoršení zdravotního stavu. Nedostatek bílkovin z masa, je také nevhodný pro děti, dospívající, těhotné, kojící.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jezte tučná jídla. Budete zdravější a zhubnete

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

22 věcí, které můžete udělat s pivem (kromě pití)

Pohanka: Detox i po flámu a pomoc při menstruaci

Pohanku k nám přivezli pohané už před více než osmi stovkami let, ale dodnes zůstala “nekřesťansky” zdravá.

Pomůže vám na červené oči po flámu, zruší popraskané žilky ve tváři i v očích, uleví při hemoroidech a působí jako prevence i léčba křečových žil. Čím to je?

Lepší než obilniny

Blahodárné působení na cévy umožňuje vysoký obsah rutinu a vitamínu E. Léčí chorobné změny na cévách a vrací jim pružnost. Účinek rutinu ještě násobí vitamín C, proto je třeba jíst k pohance také syrovou zeleninu. Rutin a quercetin i další polyfenoly působí jako antioxidanty – bojovníci proti rakovině.

Pohanka je dvouděložná rostlina, příbuzná rebarbory a šťovíku, a ty mezi obilí nepatří. Hlavní látkou je však rovněž škrob a jejich využití v kuchyni je prakticky stejné jako využití obilnin. Obsahuje také dostatek vlákniny.

Jíst ji můžete jako přílohu, kaši, polévku i zapečenou na sladko nebo na slano. Ale tady je nutná jedna praktická rada pro kuchařky: pohanková mouka vám nikdy nevykyne, protože v ní není obsažen lepek. Takže – pohankové kynuté buchty asi nikdy neochutnáte.

Nervy, játra, opary a hemoroidy

Pohanka je důležitá při silné a dlouhé menstruaci, žaludečních a dvanácterníkových vředech, střevních nádorech a stavech místního krvácení. Podle starého “babského” receptu konzumace pohanky alespoň 3x týdně spolu s pitím odvaru z lněného semene a zvýšeným příjmem vlákniny vyléčí během měsíce hemoroidy. Pohanka pomáhá proti nechutenství a bolestem hlavy.

Doporučujeme: Téma: Hemoroidy

Obsahuje 18 různých aminokyselin, například  lysin, který hraje roli v prevenci  proti oparům. Bohatá je také na vitamíny B1 a B2, které dodávají našemu tělu energii. Podporují činnost nervů a spolu s účinky rutinu a vitamínu C snižují riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Jsou proto vhodné pro udržení mentální i fyzické svěžesti do vysokého věku. Pomáhá tomu i velký obsah vápníku a dalších stopových prvků, jako je selen, měď, mangan a především cenný zinek.  

Pohanka je vhodná i pro celiaky

Cholin obsažený v pohance zajišťuje přenos nervových impulsů do mozku a do nervosvalové ploténky. Regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem.  Zároveň napomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech.

Pohanka obsahuje taky kyselinu linoleovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vzhledem k obsahu škrobů a plnohodnotných bílkovin, podobných živočišným, poskytuje pohanka vynikající a vydatnou stravu.

Zároveň je bezlepková, a tak se stává neocenitelnou pro pacienty s cukrovkou, ale hlavně pro pacienty, trpící celiakií. To je chronické  onemocnění sliznice tenkého střeva, způsobené přecitlivělostí na lepek.

Pozor při opalování

Pohanka dokáže vyčistit tělo při otravě i v těhotenství. Doktorka Margit Slimáková, průvodkyně zdravím a výživou, však připomíná:

“Těhotenství určitě není vhodné období pro žádné detoxikační kůry. Navíc pohanková nať a čaje, ve kterých je obsažena, mohou díky obsahu tak zvaných furokumarinů  zvyšovat citlivost pokožky na světlo, a proto se někdy můžete přímo setkat s nedoporučováním takovýchto čajů pro těhotné a kojící ženy. Podle mne platí, že ženy zdravě se stravující mohou v podstatě pokračovat s obdobnou stravou i v těhotenství, ale excesivní příjem pohanky anebo pohankovou detoxikační kůru bych určitě nedoporučila.”

Pohankové kaše podle ní mohou jíst i kojenci, po roce se může přidávat pohanka jako příloha nebo v podobě palačinek a těstovin. Obecně je zpestřením vhodnějších obilovin,  jako jsou jáhly a rýže.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Křečové žíly: Znáte způsoby, jak se jich zbavit?

Nedaří se vám zhubnout? Nakopněte líný metabolismus

Boj s pigmentovými skvrnami: Jak se jich zbavit?

Testy DNA: Chcete vědět, že nepatříte rodičům?

Staré latinské “matka je vždycky jistá, otec ne” už dnes neplatí. Co když máte doma “kukačku” nebo sami nejste dítětem svých rodičů – nebo aspoň jednoho z nich?

To už dnes genetika snadno zjistí. Ale pozor, seriózní laboratoře berou pouze takové vzorky, které byly pořízeny s vědomím odebraného. Cizí dítě vychovává podle odhadů každý desátý otec, ale někdy se setkáváme i s názorem, že dokonce každý čtvrtý.

Čeho se bojíte?

V dnešní době umělých oplodnění a dárcovství spermatu i vajíček nabývá snaha zjistit svůj genetický původ jiný smysl, než jen prostě zjistit, jestli je ten černooký kudrnáč opravdu váš…  Může jít o snahu zjistit dědičnou genovou zátěž, sklon k různým chorobám a dokonce i výši rizika, že jimi skutečně onemocníte.

Bojíte se, že i ve vaší rodině se sklon k některým nemocem dědí a že se riziko týká i vás? V takovém případě se můžete obrátit i na genetickou poradnu, ne jen na soukromou laboratoř. Poradí vám praktický lékař. 

Pokud test riziko potvrdí, vyšetření zaplatí zdravotní pojišťovna. Nejpřesnější jsou předpovědi týkající se některých nádorů.

Jste potomek Keltů nebo Tutanchamona?

Otcovská linie je zakódována na mužském pohlavním chromozomu Y, který se dědí výhradně po linii otce přes desítky generací dozadu v téměř nezměněné podobě. Nese tak informaci o historii otcovské linie. Analýzu lze tedy provádět pouze z mužských vzorků.

Doporučujeme: Téma: Dědičnost

Mateřská linie je analýza tzv. mitochondriální  DNA, která se dědí výhradně po linii matky, její matky, její matky, …, až dávné pramáti celé linie. I tato DNA informace zůstává téměř nezměněna po desítky generací a nese tak informaci o historii mateřské. V tomto případě lze test provést z mužských i ženských vzorků.

Testy si můžete nechat dělat i víceméně pro zábavu. Díky nim se například zjistilo, že v ČR žije potomek nejznámějšího starověkého egyptského faraona Tutanchamona z 18. dynastie. Analýza DNA podle nové studie ukázala, že všichni dnešní Evropané mají společné předky, kteří žili před tisícem let. Pomocí analýzy DNA také můžete zjistit, zda máte blíže ke Keltům, germánským nebo slovanským předkům.

Nejčastější je test otcovství. Jak na to?

Přesto zůstává tím nejčastějším důvodem zkoumání DNA právě test otcovství ze slin Analýza DNA je dnes standardní metodou určování otcovství či jiných příbuzenských vztahů.  Jak na to? 

Na internetu či v telefonním seznamu si najděte firmu, která testy nabízí. Dostanete od nich speciální stěrku na odběr vzorku, podobnou vatovým tyčinkám určeným k čištění uší. Tou si několik vteřin jemně třete vnitřek úst proti stěně tváře. Získaný vzorek slin přenesete na speciální odběrovou kartu, která potvrdí, že je stěr v pořádku. Stejným postupem odeberete sliny druhé zkoumané osobě a obojí řádně označené odešlete ke zpracování do laboratoře. Cena se pohybuje kolem tří tisíc, ale může být i o hodně vyšší. Pokud na výsledek opravdu pospícháte, můžete si připlatit a dozvíte se ortel za 48 hodin.

Druhý o tom nemusí vědět

DNA se izoluje ze slin od domnělého otce a od dítěte, případně i od matky. Získaná DNA je podrobena enzymatické reakci, při které jsou namnoží speciálně stanovené genetické markery. Tyto markery vytvářejí charakteristický genetický profil, který je jedinečný pro každého člověka a s výjimkou jednovaječných dvojčat je vyloučeno, aby se u dvou lidí shodoval.

U nezletilých musíte mít souhlas zákonného zástupce, tedy alespoň jednoho z rodičů uvedeného v rodném listě dítěte. Pokud si test zadá jeden z rodičů, podepisuje informovaný souhlas a ten druhý nemusí být o testu vůbec informován a nemusí znát ani jeho výsledek, a obvykle nebývá ani přijat jako důkaz pro soud.

Věda je mocná, dokáže téměř zázraky, stejně tak ale může váš život převrátit naruby. Zvažte proto, jestli takovou hru na zjišťování genetické příbuznosti chcete začít hrát. Mohlo by se totiž stát, že zjistíte, co nechcete. A to asi opravdu nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náhradní matka není jen “děloha”, ovlivní geny dítěte

Nedaří se vám zhubnout? Nakopněte líný metabolismus

5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

Štíhlost není záruka zdraví. Hrozí srdci i cukrovkou

Zdědili jste štíhlou postavu? Stejné geny zvyšují riziko srdečních chorob a cukrovky.

Někteří lidé mají dáno být štíhlejší než jiní, i pokud nesportují a jídelníček si nijak nehlídají. Může to způsobovat gen označený IRS1. Vědci ale přišli na to, že tento gen je také spojen s vyšší hladinou cholesterolu a cukru v krvi – oba tyto ukazatele jsou rizikové pro srdeční choroby a cukrovku 2. typu.

Na místě zásob záleží

Obézní lidé mají větší sklon k onemocněním srdce a cukrovce. Proč tedy gen, který je spojen se štíhlostí, zvyšuje riziko právě těchto chorob? Záleží na tom, kde je tuk v těle umístěn. Gen IRS1 ovlivňuje množství tuku v těle, ale týká se to pouze podkožního tuku.

Doporučujeme: Biologické hodiny: Kdy a co jíst, abychom netloustli?

Vědci proto předpokládají, že pokud má člověk zvýšený přísun kalorií, tuk se někde v těle uložit musí, a pokud gen IRS1 brání ukládání tuku v podkoží, ten se ukládá uvnitř těla mezi orgány i přímo do nich – především do jater. Tuk uložený mezi orgány může nepříznivě ovlivňovat jejich funkci. Tento princip funguje především u mužů – těm se obecně ukládá v těle méně tuku, a jsou proto citlivější na jeho rozložení.

Vize budoucnosti

To vysvětluje, proč i štíhlí lidé trpí onemocněními, která bývají spojována převážně s obezitou, a naopak proč se některým silně obézním lidem tyto choroby vyhýbají. Je to první krok k objevení nových přístupů v diagnostice a léčbě daných onemocnění.

Tuk (ne)bezpečně uložený v podkoží

To, že jste štíhlí, tedy ještě neznamená, že jste chráněni před chorobami srdce a cukrovkou. Prevence v podobě zdravé stravy a pohybu se týká i vás. Fakt, že vám po nezdravém obědu neroste bříško nebo zadeček, může být ještě horší!

Náš tip: Máte nadváhu? Na geny se nevymlouvejte!

Tuk se totiž může ukládat právě uvnitř těla, kde ho sice neobjevíte v zrcadle, ale může vám postupně škodit a časem způsobit problémy. Zamyslete se tedy, zda nemáte rezervy a zda by nebylo možné jíst zdravěji a sportovat více. Léto je pro podobné změny ideální – čerstvá zelenina a ovoce jsou dostupné všude a sluníčko k pobytu a pohybu venku vybízí.

(vesa)

vice na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nedaří se vám zhubnout? Nakopněte líný metabolismus

Boj s pigmentovými skvrnami: Jak se jich zbavit?

Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit

10 jídel smrti: Nejhorší pro vaše zdraví

7. SNÍDAŇOVÉ CEREÁLIE

Těch, které jsou vhodné, je skutečně jen málo. Většinou však obsahují obrovské množství cukrů a tuku, deklarovaný ovocný podíl bývá zanedbatelný a oříšky bývají plesnivé. Byli byste překvapeni, kdybyste zjistili, že porce lupínků k snídani má víc kalorií, než sladký dezert po obědě, jemuž se tak úporně vyhýbáte! Navíc i cereálie bývají průmyslově zpracované, aby se daly snadno připravit. Nejlepší jsou obyčejné ovesné vločky – když si je za sucha rozmixujete, ráno stačí zalít a budou taky instantní!

foto: Thinkstock

 

Akné a pupínky. Zkuste je řešit zvenku i zevnitř

I mírná zima přinesla vedle krátkých dní a chmurných nálad také zhoršení  pleti. Změnami počasí nejvíce trpí pleť problematická, která je postižena například akné nebo pupínky

Odborníci rozlišují závažnost akné podle množství uhříků, pupínků a neštoviček. Lehká forma akné se projevuje černými tečkami zvanými komedony, případně jen několika zarudlými či zanícenými pupínky nebo neštovičkami na obličeji, asi tak do počtu deseti na té horší polovině tváře.

Novinka na akné

Patříte-li do této kategorie, zaměřte se na čištění pleti a používání přípravků, které potlačují další rozvoj akné. “V tomto stavu je vhodné docházet pravidelně na odborné čištění pleti a doma používat dermokosmetické prostředky, které pomáhají komedony uvolňovat, a kombinovat je s protizánětlivými přípravky,” uvádí renomovaná kožní lékařka doc. MUDr. Jarmila Rulcová z Fakultní nemocnice Brno.

Doporučujeme: Téma: Problematická pleť

Rozhodně však varuje před vymačkáváním hnisavých zátek s tím, že hrozí jak nebezpečí vážného zánětu, tak rozšíření akné na zdravou pokožku. Navíc byste tímto způsobem dosáhli nepěkného zjizvení.

Právě proti jizvám jsou skvělou a účinnou novinkou hydrokoloidní náplasti. Je třeba je aplikovat na pupínky a neštovičky až do úplného odhojení zánětlivého projevu. “Když náplast po absorpci hnisu zbělá, nebo ji máte déle než 12 hodin, vyměňte ji za novou,” zdůrazňuje docentka Jarmila Rulcová.

Hojení bez jizev

“Hojení zanícených pupínků a neštoviček pod hydrokoloidní náplastí je bez jizvy,” připomíná také docentka Rulcová . Upozorňuje také, že zhoršení akné může vytvořit nebo prohloubit psychickou nepohodu. Podle některých studií může vést těžká forma akné až ke snížené sebeúctě, sociální fobii či dokonce psychóze nebo depresi, která může vyústit až v sebevražedné myšlenky.

Nástup vážnějších psychických potíží může přitom vypadat zdánlivě nevinně: přestanete chodit na akce s přáteli a v kritických dnech se začnete omlouvat ve škole nebo si vezmete dovolenou v práci.

Léčení kožních problémů je dlouhodobá záležitost. Nečekejte výsledky do druhého dne, buďte trpěliví. Základem je očista celého organismu, protože problémy s pletí pramení z nerovnováhy vzniklé uvnitř těla.

Řešte pleť zevnitř

Pro normální, smíšenou i mastnou pleť je klíčová hydratace. Vysušené pokožce je proto nutné navrátit původní obsah vody. Pokud chcete mít na jaro hezčí pleť, začnete s péčí už nyní.

Bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje doporučuje na zevní aplikaci v případě menšího výsevu pupínků grapefruitový olej. Má vysoce dezinfekční a antiseptické účinky a pomůžes polehlivě.

Pokud je však problém většího rozsahu, měl by člověk podle bylinkářky uvažovat o vnitřní čištění. Teď je na to ta nelepší doba. Pro detoxikaci doporučuji především pýr, břízu a jasan, vhodná je také lichořeřišnice, medvědí česnek a grapefruitové semínko,” vysvětluje Jarmila Podhorná. Dále je důležité podpořit činnost slinivky, která řídí činnost sliznic a odplísňuje organismus, a to penízovkou a ořešákem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi jsou mistři Evropy v akné. Změňte styl i kosmetiku

Kuchyň podle Feng Shui: Oheň versus voda!

11 způsobů, jak z domu vyhnat rakovinu

Co je lepší: Džus, nebo celé ovoce?

Sklenici lákavě oranžového nápoje do sebe dostaneme snáz než celý plod. Je opravdu tak jednoduché nahradit ovoce džusem?

Džus říkáme téměř jakékoliv šťávě z ovoce. Pokud sáhneme po krabici v supermarketu, mohli bychom se divit.  Co vlastně pijeme? Etikety napoví!

  • Ovocná šťáva – má 100% obsah ovoce, ale v regálech ji objevíme jen málokdy
  • Ovocný nektar – dolní hranice je 25 % , ale víc v nich většinou opravdu nehledejte
  • Ovocný nápoj – tam už je ovoce obvykle jen do 10 %

První poučení tedy zní, že když džus, tak raději ten, co si uděláme doma sami. Ale i bez ohledu na druh ovoce a způsob získávání šťávy se nejvíc živin v neporušené podobě nachází v celém ovoci.

Je džus nezdravý?

Odpověď závisí na tom, co jím chceme nahradit a jak ho konzumujeme.  Džus je zbavený vlákniny a velkého množství dalších živin, takže se většinou stává jen velkým zdrojem cukrů. Zvlášť když většina výrobců do něj ještě cukr doplňuje. Žádnou výhrou není ani to, když se chuť vylepšuje dodáním náhradních sladidel.

Náš tip: 13 důvodů, proč pít vodu s citronem. Znáte je?

Džusy zvyšují hladinu krevního cukru nejen rychleji než celé ovoce, ale také víc. Snadno v nich zkonzumuje víc kalorií, než bychom řekli – a hlavně než bychom měli. Jako náhrada za příjem tekutin není vhodný vůbec.

Podívejte se, o co připravujeme, když vyměníme džus za celý plod.

Slupka

Slupky jablek, borůvek, fíků, meruněk, hrušek, hroznů, švestek atd. jsou důležité pro samotné ovoce během jeho dozrávání.  Obvykle se proto v ní nachází nejvíce pigmentů, které tvoří barvu plodu – a jak vědci dokázali, čím je ovoce tmavší, tím je zdravější. Důvodem jsou flavonoidy a karotenoidy, což jsou významné antioxidanty.

Zabraňují oxidačnímu stresu buněk, tím brání jejich stárnutí i zmenšování odolnosti vůči nepříznivým vlivům. Chrání tak proti nemocem i proti rakovině. Např. slupky z hroznů poskytují i ochranu pro UV záření. Ve většině džusů však po slupkách není ani památky.

Dřeň

Vedle slupky, která je hlavním zdrojem ovocné vlákniny, se tato důležitá složka nachází také v dřeni. Příkladem je pomerančový džus. Vnitřní tužší části jsou důležitým zdrojem flavonoidů. Ty po konzumaci “spolupracují” s vitamínem C při ochraně organismu. Pokud se dřeně zbavíme, ztratíme tím významnou složku ovoce.

Doporučujeme: Téma:  Ovoce a zelenina

Některé značky džusů sice tvrdí, že že obsahují i dřeň, ale buď to není ta původní, a/nebo se jí při výrobním procesu rozhodně do šťávy nevrátí  původní množství, tvrdí odborníci na potravinářský průmysl.

Vláknina

Víte, kolik. vlákniny “zmizí” při proměně ovoce v ovocný džus? Sklenice jablečného džusu neobsahuje prakticky vůbec žádnou.  Pro získání čtvrtlitrové skleničky jablečného džusu spotřebujete často víc než čtyři jablka. Ty obsahují 12 až 15 gramů vlákniny – a celé toto množství se pak ztratí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

22 věcí, které můžete udělat s pivem (kromě pití)