do letenského zámečku rád pozvu partnery na pošírovaného lososa, říká korec


Even Korcee editel developersk spolenosti Ekospol

Vybrat sprvnou restauraci na obd s obchodnmi partnery nen jednoduch. Server IHNED.cz proto oslovil manaery, podnikatele a obchodnky, pro kter jsou restaurace asto druhou “kancel”. V jednoduchm dotaznku popsali msto, kter by pro byznys lunch doporuili i ostatnm kolegm. A u kvli dobrmu jdlu, prosted, nebo obsluze. Kad pracovn den tak nabzme jeden nov tip.

Even Korec, spolumajitel, generln editel a pedseda pedstavenstva developersk firmy Ekospol si oblbil restauraci Letensk zmeek v Praze.

Pro jste vybral zrovna tuto restauraci?
Je dobe dostupn ze sdla m firmy, nabz pjemn prosted a dobrou kuchyni.

Nabz restaurace ve vedn dny zvhodnn (byznys) menu?
Ne.Je nco zajmavho na prosted restaurace?
Restaurace je umstna do pknho prosted Letenskch sad.

Jak jste spokojen s obsluhou?
Obsluha je velice pjemn.

Co z nabdky mete osobn doporuit?
Porovanho lososa nebo tuka.

Je nco, co vm v tto restauraci vad?
Ne.

letensky

Stalo se vm nkdy u pracovnho obda nco pekvapivho?
Zatm ne.

Jakou lahev si objednte, kdy oslavujete spch?
Lahev kvalitnho francouzskho vna.

Nechceme vs zneklidovat, ale kdybyste si ml vybrat posledn jdlo ped popravou, jak by to bylo?
Houby s knedlkem.

Kontakt na doporuenou restauraci:
Letensk sady 341, Praha 7
www.letenskyzamecek.cz

Kam rdi zajdete na pracovn obd vy? Polete nm sv doporuen:Jak zhubnout s tučnými jídly? Snadno, tvrdí vědci

Bůček, kachny, sádlo, máslo – konečně si můžeme dát do nosu! Podle vědců tak dokonce zhubneme. Pokud ovšem vynecháme přílohy, které nám posledních 30 let doporučovali jako nejvhodnější stravu.

Jsou tuky pro srdce opravdu tak škodlivé, jak jsme si doposud mysleli? Zastánci tzv. vysokotučné diety tomu nevěří. Podle nich jsou tuky nevinné a léta jejich odříkání nám nic dobrého nepřinesla. Naopak, konzumací tuků své cévy chráníme, a dokonce hubneme. Jak je to tedy doopravdy?

Špatně vyložená studie

Na počátku informací o škodlivosti tučných jídel stojí studie z roku 1970. Ta poukázala na spojitost mezi zvýšeným výskytem kardiovaskulárních chorob a množstvím cholesterolu v krvi, jehož hladinu přičítala množství získaného tuku z potravy. Na základě těchto informací bylo doporučováno omezení denního příjmu nasycených tuků v potravě na maximálně 30 %. A lidé si vzali toho doporučení k srdci, tzv. light potraviny zaplavily regály obchodů a už děti ve školce dnes vědí, že tuky jsou špatné.

I přes výrazný pokles konzumace tuků se ale počet kardiovaskulárních onemocnění v populaci nijak významně nemění. A tak se vědci na úlohu tuků zaměřili podruhé.

Za všechno může cukr

Nejnovější studie vyvracejí původní tvrzení o škodlivosti tuků a naopak tvrdí, že jejich konzumace naše cévy ochraňuje tvorbou tzv. hodného cholesterolu. Příjem nasycených tuků v potravě totiž mírně zvyšuje celkovou hladinu cholesterolu v krvi, ale nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Kdo nebo co tedy může za tak významné rozšíření srdečních chorob ve vyspělých zemích? Vědci ukazují na cukry.

Doporučujeme: Téma Cukry a Sacharidy

Právě ty jsou podle nich zodpovědné za epidemii aterosklerózy a nemocí z ní plynoucích. Nahrazování tuků karbohydráty, zvláště těmi s vysokým glykemickým indexem (sem patří nejen sladkosti a med, ale i brambory či snídaňové kukuřičné lupínky), vede k častějším onemocněním cév a infarktům. Pokud tedy chcete snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, vynechejte brambory, pečivo, těstoviny a sladké. Ochráníte své cévy lépe než “light” smetanou.

Energie a vitamíny

Tuk je nejefektivnější zdroj energie, které naše tělo má. Využíváme ho ke všem denním úkonům – chůzi, práci, lehkému běhu, ale i vysokohorské turistice. Cukry přicházejí na řadu jen při intenzivním cvičení, posilování či sprintech. Cukry tedy k běžnému životu v podstatě nepotřebujeme. Dokonce i mozek, který využívá energii z glukózy, je schopný “přepnout” a část energie brát z ketonů, molekul získávaných z mastných kyselin.

Pokud tedy není v krvi velké množství glukózy, neznamená to, že mozek přestane pracovat. A co je nejlepší, při kombinaci glukóza + ketony pracuje ještě efektivněji než jen při samotné glukóze.

Tuky jsou navíc bohaté na vitamín E (antioxidant), K2 (významný pro prevenci rakoviny) i D (důležitý pro zdraví kostí) a nezbytné pro rozpouštění vitamínů A, D, E a K v krvi.

Tuky pomáhají hubnout

Pokud si kladete otázku, jak je možné díky vysokotučné dietě hubnout, odpověď je jednoduchá. Nadměrnou konzumací cukrů nabízíme tělu velmi snadný zdroj energie, díky kterému tělo zleniví a energii z tuků nechává na horší časy. Proto tloustneme. Navíc karbohydráty svádí k mnohem většímu přejídání než tuky. Kolikrát jsme schopní sníst několik krajíců chleba či mísu těstovin a pocit hladu neustupuje.

Kdybychom stejný počet kalorií snědli v tucích a bílkovinách, máme dávno dost. Díky tomu je příjem energie z tuků nakonec menší a zvládneme ji spálit běžnými denními činnostmi. Pokud navíc začnete cvičit, hubnutí na sebe nenechá dlouho čekat.

Zatracovaný Atkins

S podobným konceptem přišel již před lety doktor Atkins a jeho zázračná dieta, kdy je možné jíst téměř cokoliv, a člověk přesto hubne. Dieta je založena na vysokém příjmu bílkovin a tuků a minimálním příjmu cukrů. Přestože dieta fungovala, jeho doporučení byla považována za velmi kontroverzní a lékaři se obávali o zdraví pacientů, kteří tuto dietu podstupovali. Dnešní závěry mluví spíše v jeho prospěch.

Přesto si musíme uvědomit, že neexistuje ideální dieta, která by byla dokonalá pro každého. Vždy je nutné zvážit osobní zdravotní rizika. Potravinová doporučení se mění velmi často. Nejlepší je proto spoléhat na vlastní zdravý rozum, nepřejídat se a přiměřeně se hýbat.

(jez)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci otočili: Tuk není nejhorší, víc škodí pečivo

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

Třes rukou varuje: Parkinson vás může zaskočit i ve 30

O “parkinsonovi” žertujeme, kdykoliv se nám třesou ruce třeba po večírku. Tato nemoc je však jedna z mála, kde nám lékaři za její propuknutí nedávají vinu – příčinou vzniku nemoci totiž není nezdravý životní styl.  Ale ani dědičnost.

Parkinsonovu chorobu způsobují odumírající nervové buňky, které tvoří dopamin. Proč se tak ale děje, to věda dosud netuší. V ČR jí trpí až 25 000 lidí  a a netýká se jen seniorů. Přibližně u 5 % pacientů propukne ještě před 40. rokem života. Metoda hluboké mozkové stimulace, děsivě působící zákrok, je často jediným účinným řešením.

Když léky nezabírají   

Paní Romanu Skála-Rosenbaum Parkinsonova nemoc zasáhla už v 31 letech. “V té době jsem měla dvě malé děti. V práci jsem postupně začala být limitovaná psaním a taky chůzí, která byla najednou obtížná. Pro léčbu hlubokou mozkovou stimulací jsem se rozhodla, když léky zabíraly méně a méně, ačkoliv se zvyšovaly jejich dávky. Vedlejší účinky začaly být spolu s projevy nemoci nesnesitelné. “

Podívejte se na video z této náročné operace:

Tato metoda spočívá v zavedení tenkých elektrod do přesně vymezených míst v mozku, které jsou napojeny na neurostimulátor, umístěný v podkoží na hrudníku. Ten vysílá rychlé elektrické pulzy a mění chování stimulovaných mozkových center. Díky tomu dochází ke zlepšení klinických projevů nemoci,” vysvětluje Doc. MUDr. Robert Jech, PhD., lékař specializovaného centra Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ztuhlost a třes varují

“První příznaky nemoci mohou být nenápadné, nemocní si stěžují na celkové zpomalení, ztrátu výkonnosti, tíže a bolesti  končetin, poruchy stoje a chůze,” popisuje primář MUDr. Jiří Neumann, přednosta Neurologického oddělení Nemocnice Chomutov a člen výboru České neurologické společnosti. Nejčastěji nemoc postihuje lidi ve věku okolo 50-60 let. “Výjimkou však nejsou ani lidé mladší 40 let, kteří jsou touto zákeřnou nemocí zaskočeni zcela nepřipraveni,” doplňuje neurolog.

Doporučujeme: Téma: Mozek

K příznakům patří kromě zpomalení pohybů také ztuhlost končetin a celého těla, třes, porucha stoje a chůze spolu s problémy s artikulací. Včasnou diagnózu a zahájení léčby komplikuje skutečnost, že tyto projevy mohou být společné i pro jiná onemocnění. Parkinsonovu nemoc dokážou odhalit vyšetření ve specializovaných centrech ve VFN v Praze, FN U svaté Anny v Brně a ve FN Olomouc.

Klíčem je dopamin

“Klinické příznaky jsou zpočátku nenápadné, např. kloubní bolesti, pocity svalové ztuhlosti apod. Motorické příznaky se objevují jako důsledek vyčerpání, až hladina dopaminu poklesne pod kritickou hranici 50 % i více,” uvádí MUDr. Věra Najmonová, primářka neurologického oddělení Nemocnice Mělník.

Jelikož dosud není zatím známá příčina Parkinsonovy choroby, je hlavním těžištěm léčby nahrazování  chybějícího dopaminu pomocí léků.. Tak se daří u některých pacientů dlouhodobě a účinně potlačovat příznaky choroby, přestože ji nelze zatím zcela vyléčit.

Pomoci mohou i bylinky

Známá bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje na Parkinsonovu chorobu doporučuje například bělotrn kulatohlavý, který pomáhá v případě poruch vedení vzruchu nervovými vlákny. Pozitivně na celou centrální nervovou soustavu působí také výtažky ze žen-šenu.

Činnost mozku pak posiluje bacopa nebo fíkovník. I v případě této choroby je možné sáhnout po jinanu. Účinná při řešení tohoto problému je olše, která je protizánětlivým prostředkem. Doporučuje také očistit organismu od usazenin a nečistot jednak na všech orgánech, hlavně ale na cévním aparátu a nervové soustavě. Dále je důležitá detoxikace od různých virových, bakteriálních a parazitálních zátěží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex děláme mozkem, říká neurochirurg Beneš

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

specialitou restaurace u smrku jsou smažené koblihy se zmrzlinou, říká štěpánková


Majitelka firmy Ryor Eva tpnkov

Vybrat sprvnou restauraci na obd s obchodnmi partnery nen jednoduch. Server IHNED.cz proto oslovil manaery, podnikatele a obchodnky, pro kter jsou restaurace asto druhou “kancel”. V jednoduchm dotaznku popsali msto, kter by pro byznys lunch doporuili i ostatnm kolegm. A u kvli dobrmu jdlu, prosted nebo obsluze.

Eva tpnkov, zakladatelka a majitelka nejvt esk firmy vyrbjc kosmetiku Ryor, m rda restauraci U Smrku v Jeni u Prahy.

Pro jste vybrala zrovna tuto restauraci?
Je blzko na provozovny, tak nen problm rychle zareagovat na potebu pozvat nkoho na obd. Vdycky dobe va, take klienti jsou nadeni volbou, kterou neekali. Je blzko letit, take i klienti, kte odltaj, nemaj problm s navazujc dopravou.Nabz restaurace ve vedn dny zvhodnn (byznys) menu?
Ne.

Je nco zajmavho na prosted restaurace?
U nkolikrt se roziovali, take jsou schopni pokrt i poadavky vt skupiny. Maj venku zahrdku, kde se pi dobrm poas tak podv jdlo. Restaurace m nkolik rovn.

Jak jste spokojen s obsluhou?
Velmi.

Jak jdlo z vybran restaurace mete osobn doporuit?
Specialitou jsou smaen koblihy, kter uvnit maj zmrzlinu a jsou polit ovocnou nebo okoldovou omkou. Tak va vborn polvky a kachn prsa na nkolik zpsob.

Je nco, co vm v tto restauraci vad?
Hor parkovn.

usmrku

Stalo se vm nkdy u pracovnho obda nco pekvapivho?
Ne.

Jakou lahev si objednte, kdy oslavujete spch?
Bl vno.

Nechceme vs zneklidovat, ale kdybyste si mla vybrat posledn jdlo ped popravou, jak by to bylo?
Ped popravou bych asi nejedla.

Kontakt na doporuenou restauraci:
Caferestaurant U Smrku, Mjov 119, Jene
www.usmrku.cz

Kam rdi zajdete na pracovn obd vy? Polete nm sv doporuen:netypické spojení čočky s rybou. originálních kombinací se v restauraci chagall's nebojí


Restaurace Chagall's


Z npaditch dezert meme doporuit lahodnou panna cottu s pchut aje, doprovzenou maracujou a pistciovou zmrzlinou.


Carpaccio z chobotnice, fenykl, cherry rajtka, okurky a rukola, piniov oky      275 korun

Jehn kotletky, hrkov pyr, restovan karotka a jus z konfitovanho esneku      460 korun

Restaurace Chagall’s zaujme pjemnou atmosfrou, je vzdun, svtl, na stnch vis ada obraz, mezi nimi nechyb ani dlo slavnho ruskho, i spe bloruskho male, kter vak proil vtinu ivota ve Francii.

A prv jeho snov vize jsou tak trochu i vzorem pro mstnho fkuchae, kter sv pokrmy pipravuje jako mal umleck dla. Jsou tak psobiv a kreativn, take dn milovnk zajmavch chuovch kombinac zde jist nebude zklamn.

Od unky k pralinkm

V kuchyni pouvaj vhradn erstv suroviny vysok kvality, napklad ryby chytan na udici, vtenou panlskou unku Jamon Iberico de Belotta i luxusn belgick okoldov pralinky Neuhaus.

Ale tm hlavnm trumfem je pstup fkuchae Marka Prochzky, kter rd vyuv sezonnch surovin a neboj se na prvn pohled ponkud odvnch kombinac, jako je teba oka s rybou i chobotnice s moskou asou.

V restauraci Chagall’s mete vyut monost sestavit si vlastn degustan menu z pokrm pipravench k ochutnvce v malch porcch, take si vyberete teba ti mal pedkrmy, ti mal hlavn jdla a dva mal dezerty.

Nebo mete vyzkouet ji sestaven ptichodov degustan menu fkuchae i vybrat standardnm zpsobem, piem v nabdce je zhruba patnct pokrm.

Kambala s okou

U v pedkrmech se projevuje fkuchaova kreativita a smysl pro zajmav chuov kompozice, navc jdla jsou velmi krsn i po vizuln strnce.

Marinovan mosk vlk s nasldlm mango chutney je pjemn sv, zatmco lahodn carpaccio z chobotnice doprovz na tali asy, kter jdlu dodvaj vrazn mosk tny. A pjemn pekvapilo tak vynikajc afrnov risotto Milanese, kter je sice povaovno za klasiku, ale kdy je dobe udlan, vdycky pot.Na prvnm mst ovem stoj hlavn jdla, nebo prezentace mas a ryb je v Chagall’s prvotdn. Jemn a avnat kambala je podvna s lahodnou okou a restovanou ekankou, co dohromady propojuje omka z blho vna.

Jet o fous v stly vten jehn kotletky, jejich specifick chu vynikla i dky jenom lehkmu propeen medium rare. Navc byly opt ndhern servrovny s ka ze zelenho hrku, lehce restovanou karotkou a vou z duenho esneku.

Tematick brunche

Restaurace Chagall’s pipravuje tak nejrznj speciln kulinrn akce, a u to jsou tematick koly vaen se fkuchaem i rzn „nrodn“ nedln brunche, v jejich rmci je pedstavena teba klasick francouzsk kuchyn s nejvtmi hity, jako je teba slavn provenslsk polvka Bouillabaisse, Foie Gras steak i hovz po burgundsku.

Podvejte se na oblben suroviny fkuchae:

video: Chagall’s Club Restaurant
Chagalls.mp4.jpg

Vhodou restaurace Chagall’s je pomrn irok vbr zajmavch vn rozlvanch po sklenice, dky emu lze ideln provat vno s jdlem.

Na zatek urit pohlad sklenka velmi dobe pipravenho Crmantu z Burgundska, z nabdky pot i pjemn Chablis, Domaine des Melandes i velmi dobe piteln Pinot Noir.

Pokud mte zjem spe o druhou stranu seznamu a hledte uniktn vna, kter nejsou v Praze pli ast, mete si prostudovat nabdku privtnch ronkovch vn, v n jist zaujme napklad Chateau Mouton Rothschild, prezentovan v mnoha skvlch roncch, a dal skvl vna z Margaux i Paulliacu.

Byznys a firemn klientela me vyut privtn salonek pro 12 osob s monost kuchask show pedveden pmo ped hosty, zajmav je tak monost uskladnn vlastnch vn v privtnm vinnm sklep i limuznov servis.

Rozhovor se fkuchaem: Marek Prochzka

CHAGALLS SIE 7215Ze kter suroviny rd vate a pro?

Rd vam z erstvch a kvalitnch surovin. M nejoblbenj maso je jehn, kter m plnou a vraznou chu. Jehn kotleta pat pro m osobn na prvn pku mas. A tak pat k nejkrsnjmu ronmu obdob, kterm je alespo pro m jaro.

Jak jdlo, kter jste ochutnal v posledn dob, vs nejvce pekvapilo?

V posledn dob m pekvapila kuchyn v Yaku BBQ. Nabz rozmanitost vech vc, kter me lovk snst, a chutnaj neskuten skvle.

Ve kter restauraci si pochutnte a co si tam dvte?

Pesn vyznaenou restauraci a kuchyni nemm, zle na okamit chuti. Nikdy ale nepohrdnu sushi v Hanabi Sushi House. Jinak zbouji peen dobrtky z esk kuchyn.Bezlepková dieta: Může vám i významně uškodit

Je tu nová móda: Dodržujte bezlepkovou dietu, a budete zdraví a štíhlí. Je to pravda, nebo skutečně jen móda?

Jak pro koho. Celebrity jako Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson  Lady Gaga, Miley Cyrus, Victoria Beckham, Jenny Garth, Rachel Weisz, Ryan Phillipe, Geri Halliwell nebo Miranda Kerr ji doporučují a zároveň mají svoje tělo jako důkaz, že opravdu funguje.

Dieta je jen pro nemocné

Pokud u nich jde o vyloučení moučných jídel ze stravy, pak to logiku má. Vědci totiž tvrdí, že tento druh potravin přispívá k obezitě víc než tuky, a když si odepřete přílohy, nutně musíte zhubnout. Jenže bezlepková dieta je pouze pro nemocné!

“Bezlepková dieta, tedy strava, ve které je omezena bílkovina z pšenice, ječmene a žita či ovsa, je dieta určená pro nemocné lidi a není vůbec novým osvědčeným prostředkem k redukci tělesné hmotnosti,” upozorňuje však nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek.

Doporučujeme: Téma: Lepek

Pokud se někdo rozhodne bez porady s lékařem nebo nutričním terapeutem pro bezlepkovou dietu, vystavuje se riziku sníženého příjmu vlákniny a některých důležitých vitaminů a minerálních látek, zejména pak vitaminů skupiny B.  “To může vést k pocitu nadměrné únavy, podrážděnosti a nesoustředěnosti. Není tedy opravdu vhodné, aby si někdo “naordinoval” bezlepkovou dietu samovolně,” varuje doktor Suchánek.

Jenže lepek může být i tam, kde byste ho nehledali. 

Kromě mouky (pšeničné, žitné, ovesné atd.) a výrobků z ní, jako jsou těstoviny, se jedná o: 

 • salámy, párky, a dokonce třeba šunku!  
 • některé jogurty, sójové řezy
 • omáčky včetně kečupu a hořčice
 • léky, potravinové doplňky, vitamíny, minerály
 • samozřejmě müsli nebo kukuřičné lupínky   
 • cukrovinky, např. zákusky, plněné sladkosti, lentilky, čokoláda Geisha, lipo
 • starší zdroje uvádějí obsah lepku i v alkoholu vyrobeném z pšenice, žita, ječmene či ovsa (vodka, whisky, režná a pivo). Novější zdroje však tuto informaci vyvrací.

Když máte opravdu celiakii

Lepek je pro většinu populace neškodný. Zvětšuje se však počet nemocných celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku, která ničí tenké střevo a zmenšuje jeho absorpční plochu. “Výsledkem je poškozování  sliznice a vznik série autoimunitních pochodů, které poškozují další orgány a tkáně v těle,” uvedla praktická lékařka MUDr. Jana Dajková.  Nerozpoznaná a neléčená  celiakie může  vést i k záludnějším nemocem onkologického  charakteru.

Mezi základní příznaky nemoci patří zažívací potíže, jako jsou průjmy, zácpa nebo jejich střídání, neurčité bolesti břicha, nadýmání, zvracení či zhoršené polykání. Kolem 35 % dospělých, a to zejména mužů, má navíc nadváhu.

Narušené vstřebávání vápníku vede k nedostatečné tvorbě pevných kostí  u dětí, k odvápnění kostí u dospělých, k vyššímu riziku zlomenin, poruše zubní skloviny a zvýšené kazivosti zubů. Nedostatek stopových  prvků se může projevit vypadáváním vlasů, únavou, depresí, snížením plodnosti či zvýšeným rizikem potratů

Máme se bát glutenu?  

V ČR trpí alergickou reakcí na lepek okolo 100 tisíc obyvatel. Diagnostikována byla ale přibližně jen u 40 tisíc. Odhalit celiakii je vzhledem k mnoha různým, často necharakteristickým příznakům velmi obtížné, přitom jedině včasná diagnostika může pacientovi pomoci. 

Prvním krokem je vyšetření krve na detekci  specifických autoprotilátek. Dalším krokem je histopatologické vyšetření biopsie sliznice tenkého střeva. Vzorek sliznice velikosti kolem 2 mm odebírá gastroenterolog při endoskopickém vyšetření. Bez výsledku biopsie se diagnóza celiakie neobejde,”  vysvětluje MUDr. Markéta Trnková, ředitelka BIOLAB Praha, která se diagnostikou celiakie zabývá.

Pro skutečně nemocné s celiakií je tu desatero doktorky Dajkové:

 • Vybírejte výrobky od certifikovaných výrobců  bezlepkových potravin.
 • Vařte z primárních a přirozeně bezlepkových surovin.
 • Dávejte pozor na to, kde se přirozeně bezlepkové suroviny zpracovávají -  ve smíšených provozech je možná jejich kontaminace lepkem.
 • Čtěte složení potravin. Především dávejte pozor na dochucovadla, sladidla a jejich původ.
 • Bezlepkové neznamená vždy  zdravé (lepek dodává těstu vláčnost, pokud chybí, může být vláčnosti dosahováno nevhodnými aditivy).
 • Motivujte děti a mládež, školní jídelny by měly nabízet bezlepková jídla.
 • Neváhejte požádat pojišťovnu o příspěvek na léčbu celiakie, tedy na bezlepkovou stravu.
 • Příbuzní 1. a 2. stupně osob  s celiakií, pacienti s Downovým syndromem, únavovým syndromem, cukrovkou 1. typu, autoimunitním zánětem štítné  žlázy, anémií  z nedostatku  železa a trávicími  obtížemi  chronického charakteru by měli být podrobeni diagnostikování celiakie.
 • Pokud trpíte laktózovou intolerancí (trpíte průjmy a bolestmi břicha po konzumaci mléčných výrobků), dodržujte bezlaktózovou dietu.
 • Vyvíjejte fyzickou aktivitu – zbavíte se stresu, uvolní se vám v mozku  endorfiny, zlepší  se metabolismus a celkově prospějete tělu trpícímu autoimunitní nemocí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Celiakie a uzeniny: Vyberte si!

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

Sexuolog Weiss on-line! Ptejte se, na co chcete

Sex přestal být prostředkem rozmnožování a stal se oblíbenou volnočasovou aktivitou. Což neznamená, že by s ním bylo méně problémů. Právě naopak! Potřebujete poradit? Ptejte se profesora Weisse!

Známý český sexuolog vám poradí s vašimi osobními problémy nebo pochybnostmi, ale také vám odpoví na dotazy, týkající se nového průzkumu sexuálního chování Čechů. 

Sex nás těší i trápí, proto lžeme

Profesor Weiss ho spolu s kolegy ze Sexuologického ústavu provádí každých pět let a výsledky se staly zajímavým dokumentem o tom, jak se vyvíjejí naše zvyky v sexu. Tady jsou některé z nich – a prosíme nesrovnávat s vlastní zkušeností, právě ze srovnávání vzniká nejvíc pochybností a pohlavních problémů.

Doporučujeme:  Téma: Sex a vztahy

Tak například předehra v ČR trvá zhruba čtvrt hodiny, stejně jako samotný akt. Ženy mají za život zhruba šest partnerů, muži deset – a stále se nedaří vysvětlit rozdíl v  počtu. Leda tím, že někdo lže…. Sex je zkrátka citlivé téma, které kromě slasti způsobuje lidem i problémy. Využijte příležitosti a zeptejte se profesora Weisse na vše, co vás trápí.

Ptejte se on-line právě teď

On-line rozhovor s profesorem Weissem začne v úterý 29. dubna v 11 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sledujte v příslušném čase na našem webu.

Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci obvykle ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se, prosím, vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém. Pomocí tlačítka “všechny položené dotazy” dole pod článkem se podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.

Foto: Isifa/Thinkstock

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.

Je známým českým sexuologem, klinickým psychologem a psychoterapeutem.  Pracuje v Sexuologickém ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze, dále jako profesor klinické psychologie na katedře psychologie Filosofické fakulty UK působí jako samostatný vědecký pracovník 1. lékařské fakulty UK. Zabývá se sexuálními dysfunkcemi, deviacemi, transsexualitou, partnerskými vztahy a psychoterapií.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zelená káva: Hubnoucí hit, nebo mýtus?

Milujte svou alergii! Může vás zachránit před rakovinou

Jak přírodně snížit vysoký tlak?

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobry den,

od chvile co jsme se nastehovali k sobe, pritel nema chut na sex.Predtim po mne hodne touzil a mne to chybi. Momentalne spolu spime jen parkrat do roka a to vetsinou kdyz se opije. Tvrdi, ze duvodem jsou hadky a problemy v praci. Setkal jste se s tim nekdy? Nejaka rada na reseni? AUTOR: Raya | 29. 04. 2014 11:39

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Ke zjištění příčin nezájmu vašeho partnera o sex by bylo potřeba jeho osobní vyšetření. Pokud bude i on chtít, rozhodně vyhledejte odborníka. Problémy v práci bývají jen častou výmluvou.

Otázka: Pane profesore mám problém se závislostí na orgasmu, resp. autoerotice. Každý den se musím uspokojovat, velmi to ovlivňuje můj běžný život, dokud to neudělám, nemyslím na nic jiného. Podotýkám, že i po sexu s partnerem. Je to normální? Děkuji za odpověď AUTOR: lada | 29. 04. 2014 11:38

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Masturbace jednou denně, není v určitém věku mimo normu, problémem se však stává, když tato potřeba narušuje normální partnerský nebo pracovní život. V těchto případech máme k dispozici útlumové léky, tzv. antiandrogeny.

Otázka: Zdravím pane doktore, než jsem se překousal tituly, tak jsem málem zapoměl, naco jsem se chtěl zeptat.

Moje žena to má ráda po francouzku, ale já toho nejsem schope ve střízlivém stavu, musím se vždy opít. Ale už to nezvládám psychicky i zdravotně, co mám dělat? dík
AUTOR: Jura Šalina | 29. 04. 2014 11:25

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Orální dráždění klitorisu je naprosto nejčastější a preferovaný způsob dosahování orgasmu u většiny žen. Pokud vám činé potíže, domluvte se s partnerkou na případném dráždění rukou či vibrátorem.

Otázka: Jsem s přítelem už 10 let. Nemohli bychom bez sebe žít, ale sexu moc nemáme. Buď nemá chuť on nebo zase já. Tak nějak nevíme už, jak spolu začít, ale když už k tomu dojde, je to nádherné, ale abstinujeme klidně 3 měsíce, kde může být chyba? AUTOR: Jitka | 29. 04. 2014 11:23

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Asi jde spíše o komunikační problém, pokud se nebudete schopni domluvit, vyhledejte poradnu, kde vám mohou v tomto pomoci.

Otázka: Prosím, poraďte mě, jak v sobě mám znovu probudit touhu po manželovi? Vůbec mě to s ním nebaví… :-(
AUTOR: Kůstka | 29. 04. 2014 11:21

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Příčin vašeho nezájmu může být mnoho, na dálku netuším, co je důvodem vašeho ochladnutí, rozhodně byste měla vyhledat sexuologa.

Otázka: Manžel nemá moc zájem o sex. Jako náhradu sleduji porno (ne to tvrdé, ale pěkné milování) a mnohokrát se umím udělat sama. Je to normální ve 43 letech?? Kamarádky mívají opačný problém :) Děkuji za odpověď AUTOR: Klára | 29. 04. 2014 11:20

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : V tomto věku je časté, že žena má vyšší potřebu pohlavního vybití než její partner. Doplňková masturbace je v těchto případech nejlepším řešením.

Otázka: Manželka mi provede oralni sex pouze s kondomem. Tvrdí že ji to vadí. Čistý jsem nesmrdím. Jsme spolu 13 let. Je to nějaký blok v hlavě a co s tím? Snažil jsem se s ní o tom mluvit ale ona není schopna vysvětlit proč nechce. I když jsem ji řekl, že mě to někdy až uráží když vyžaduje kondom. AUTOR: mirek | 29. 04. 2014 11:19

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Vaše manželka se chová naprosto racionálně a myslím, že pokud ji budete nutit dělat něco proti její vůli, časem na to ztratí chuť úplně.

Otázka: je mi 57 let , mám vysoký krevní tlak – léčený. Mezi farmaky které beru je i Egilok, může způsobovat chabší erekci anebo to způsobuje má asexuální manželka? AUTOR: gombis | 29. 04. 2014 11:18

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Na dálku diagnostikovat nelze, doporučuji vyhledat sexuologii.

Otázka: Mam problem si nasadit kondom nebo si ho nechat nasadit od partnerky pred pohlavnim stykem, protoze vzdy dojde k predcastnemu vyvrcholeni, cetl jsem, ze se to starim zmeni a jine, no mu me ne. Mam problem s prdcastnym vyvrcholenim a moje partnerka se musi hodne snazit o jeji vyvrcholeni. AUTOR: Alan | 29. 04. 2014 11:18

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Problém s překotnou ejakulací je velmi častý, naštěstí i v této indikaci máme dnes už k dispozici speciální lék, Priligy, je ovšem na lékařský předpis.

Otázka: Prosím o vysvětlení, možného problému. V dobrém vztahu bez problému, partnerovi je 64 let se stává před vyvrcholením ochabne, je z toho nesvůj. Je to věkem a stímto faktem je třeba se vyrovnat. AUTOR: Janina | 29. 04. 2014 11:17

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Ne, nemusíte rezignovat, dnes na poruchy erekce exuistuje velmi účinná farmakologická léčba, která pomůže 92% pacientů s tímto problémem.

Otázka: Dá se prožít plnohodnotný život i bez sexu? AUTOR: Paya | 29. 04. 2014 11:16

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Ano.

Otázka: Dobrý den,

jeden všetečný dotaz – při ejakulaci mi sperma nestříká jako dřív, ale jen vytéká. Je mi 43 let. Rád bych věděl čím to je a hlavně jestli a jak se to dá zlepšit.

Dan
AUTOR: Dan | 29. 04. 2014 11:15

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Je to normální příznak stárnutí.

Otázka: Dobrý den, manžel, 57 let, má již 10 let cukrovku. Několikrát denně si píchá inzulín. Náš sexuální život je tím dost poznamenán. U manžela nedochází k erekci. Je možné najít nějaké východisko? Upozorňuji že léky na podporu erekce také nelze použít, manžel je po několika infarktech. Děkuji AUTOR: Denisa | 29. 04. 2014 11:15

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Ve vašem případě lze uvažovat o injekční léčbě prostaglandinem přímo do penisu, kterou může ordinovat urolog nebo sexuolog.

Otázka: Při sexu s partnerkou dosti často nemohu dosáhnout orgasmu, necítím dostatečně vagínu, málo mě to dráždí a svírá. Zkoušeli jsme i jakýsi drahý gel ze sexshopu na stažení vagíny, ale moc to nepomáhá. Existuje nějaká plastická operace, vagíny, nebo něco co by nám pomohlo? Partnerce je 44 let. AUTOR: Aleš | 29. 04. 2014 11:14

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Tyto operace existují, vyhledejte plastickou chirurgii, nebo taky zkoušejte soulož v jiné poloze, která by umožnila silnější sevření penis – např. žena má nohy u sebe, muž kolem jejích stehen.

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat..mám kolem obrysu žaludu takový jakoby vystouplý tečky a zajímalo by mě zda to je normální, nebo zda je to známka nějaký nemoci, děkuji moc a pěkný den. AUTOR: Roman K. | 29. 04. 2014 11:13

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Doporučuji navštívit kožního lékaře.

Otázka: Dobrý den, měl sem fimozu. Ale půl roku sem to postupně každý den roztahoval až dnes už dokážu přetáhnout předkožku úplně. Ale problém je že žalud není zvyklý na jakýkoliv dotek čehokoliv. Byl 28 let vždy schovaný. A dotek přímo na něj bolí. Mám se smířit s tím, že sex mít nikdy nebudu? AUTOR: Franta | 29. 04. 2014 11:12

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Tuto citlivost žaludu lze odstranit použitím kondomu nebo znecitlivující masti (bývají na lékařský předpis).

Otázka: Dobrý den, psne profesore,


chtěla bych se Vás zeptat, jak lze zvýšit chuť na sex..s přítelem jsem 8 let a už to není, jako dřív..aspoň z mojí strany..on dojde k orgasmu vždy, ale já ne..chtěla bych sex i víckrát v týdnu ale nemám chuť..

děkuji s pozdravem a přáním hezkého dne Veronika AUTOR: veronika | 29. 04. 2014 11:11

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : V sexu se nikdy nevyplácí nutit se do čehokoliv, do čeho nemáte chuť. Týká se to i frekvence milování. Na zvýšení potřeby přitom žádné léky (kromě vysokých dávek testosteronu) v podstatě nejsou.

Otázka: Dobrý den. Mám dotaz ohledně ženské ejakulace. Kde se tato tekutina v těle ženy bere, když je ji během krátké chvíle vyprodukováno půl litru, litr i víc a nejedná se o moč? Je v těle nějaká zásobárna, nebo se průběžně vytváří v průběhu stimulace? A nechybí pak někde? Děkuji za odpověď. AUTOR: Radek | 29. 04. 2014 11:10

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Tzv. ženská ejakulace je ve většině případů tekutina podobná zředěné moči stříkající při orgasmu u některých žen z močové trubice, často pocházející z tzv. Skeneho žlázek. Po vystříknutí nikde nechybí.

Otázka: Mám obavy, jak operace, které mě čekají, ovlivní mé prožívání sexu, jestli můžu mít nižší citlivost a pod., příp. jestli je vhodné na to operátory upozornit, trochu se stydím o squirtu mluvit s gynekologem i urologem, přijde mi, že to do jejich ranku nepatří. Děkuji za odpověď AUTOR: romana – pokračování | 29. 04. 2014 11:08

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Určité riziko snížení citlivosti zde samozřejmě je, rozhodně byste o rizicích měla promluvit se svým lékařem.

Otázka: Dobrý den,mám problém při pohl.styku, že mě vždy bolí/dře vnikání penisu do pochvy ze začátku,pak je to lepší. Gynekoložka říkala, že mám úzkou pochvu,u ní na vyšetření také trpím.Znamená to,že mě to bude vždy bolet?Gyn.říkala,že po porodu se to zlepší,jenže mně je doporučen císař.řez ze zdrav.dův. AUTOR: Alena | 29. 04. 2014 11:07

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Ve vašem případě jde pravděpodobně o tzv. vestibulitídu, pokud nepomůže použití lubrikačního gelu, pomůže jedině cvičení – pravidelné roztahování poševního vchodu vibrátorem či dildem.

Otázka: Vážený pane profesore, je mi 59 let a léčím se s roztroušrnou sklerózou. Postupně jsem ztratil schopnost erekce a na doporučení lékaře užívám amfidor nebo vaakuovou pumpu, což mě umožňuje soulož. Bohužel jen zřídka dosáhnu orgasmu a ejakulace. Jde tento problém nějak řešit? Děkuji AUTOR: Ladislav | 29. 04. 2014 11:06

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Obraťte se, prosím, na specialistku z našeho Sexuologického ústavu, dr.Šrámkovou, číslo 224968231.

Otázka: Přítel bere již druhým rokem Warfarin,který bude brát stále,tvrdí,že to má vliv na jeho sex.chuť.Je to možné? AUTOR: Vlasta | 29. 04. 2014 11:05

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Nikdy jsem o tom neslyšel, zeptejte se však jeho ošetřujícího lékaře.

Otázka: Dobrý den, je labioplastika častou operací v ČR? Má i nějaká výrazná rizika? AUTOR: zdenka | 29. 04. 2014 11:03

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Je stále častější, jde o kozmetickou operaci, poučí vás plastický chirurg.

Otázka: Dobrý den pane profesore, jaký je Váš názor na swingers párty? AUTOR: Michal | 29. 04. 2014 11:02

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Každá sexuální aktivita, pokud je souhlasná a nikomu neškodí, je záležitostí jen zůčastněných bez ohledu na jejich počet.

Otázka: Dobrý den, je mi 32 let a vzrušují mě prakticky pouze ženy mezi 40 a 55 lety, jsem normální? AUTOR: Jen Já | 29. 04. 2014 11:00

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Ano, jste.

Otázka: Dobrý den,

jeké je u nás procento obřezaných mužů ?

Díky ! AUTOR: Pepi | 29. 04. 2014 11:00

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Netuším.

Otázka: Dobry den, pristihla jsem manzela, jak masturbuje u internetoveho chatu, pravdepodobne me tak “podvadel” dlouho. Dost me to vykolejilo, uz tri mesice to s nama jde z kopce, nespime spolu a vypada to na konec naseho jinak skveleho manzelstvi. Nedokazu se pres to prenest. Poradite mi prosim?s Jitka AUTOR: Jitka | 29. 04. 2014 11:00

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Problémy s internetovým sexem jsou skutečně stále častější a už i některé výzkumy zjistily následky sledování internetové pornografie na pokles partnerských aktivit. Pokud i váš manžel chce něco s tímto problémem dělat, můžete se obrátit oba například na psychoterapeuty z manželské poradny.

Otázka: Dobrý den, pomáháte také ženám s nezvladatelnou chutí na sex? Možná to zní úsměvně, ale mně to dost komplikuje život i partnerství. AUTOR: Veronika | 29. 04. 2014 10:57

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : I u žen s nadměrnou apetencí (a věřím, že to může být velký problém pro partnerské soužití) se snažíme najít řešení.

Otázka: Dobrý den, pane profesore, zjistila jsem, že můj manžel se rád obléká do ženských doplňků, jako boty na podpatku a velmi ho vzrušuje podřadná, submisivní role – což je pro mě po 15 letech manželství doslova šok. Nikdy nic takového nenaznačoval. Odmítá se mnou o tom mluvit. Řešíte i tyto typy poruch? AUTOR: Zuzana | 29. 04. 2014 10:57

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Podle popisu jde o poruchu transvestitického nebo fetišistického typu, samozřejmě tyto problémy řešíme, ale pouze za předpokladu motivovanosti pacienta, kdy on sám chce něco se svou odlišností dělat.

Otázka: Dobrý den, jsou vůbec nějací asexuální chlapi? Existuje třeba seznamka pro asexuály? Je mi skoro 50, už jsem opět osmým rokem sama. Nikdo neakceptoval moji frekvenci párkrát do roka a to ještě za výjimečných podmínek, abych opravdu chtěla já a něžnosti a mazlení bez TOHO taky nebylo možné. Díky AUTOR: Irena | 29. 04. 2014 10:55

Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc. : Ano, jsou i takoví muži, kteří mají minimální potřebu sexuálního vybití, i takoví, kteří dávají přednost mazlení, tedy nekoitálním aktivitám před souloží.

Všechny položené otázky

zlatým kuchařem 2013 je sahajdák z la degustation. foodkritici ocenili i pauluse a punčocháře


Vlevo fkucha Alcronu Roman Paulus, vpravo Oldich Sahajdk z La Degustation Bohme Bourgeoise

Nejlep kuchai eska jsou soustedni na pomrn malm prostoru – konkrtn na zem Prahy 1. Tak to alespo vyplv z nov ankety Zlat kucha 2013 vyhlen asopisem Gastro & Hotel, jejm garantem se stal gurmn kritik Vladimr Potulka.

V hodnocen 29 odbornk zvtzil Oldich Sahajdk z restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise, druhou pku v obsadil Roman Paulus, fkucha hotelu Radisson Blu Alcron, a na tetm mst skonil Jan Punoch z restaurace La Terroir.

“Kuchaskch anket je v esku vce, jde ale pedevm o ebky obliby kucha, protoe v nich hlasuje laick veejnost,” uvedl Potulka. ebek v anket Zlat kucha naproti tomu sestavila odborn veejnost vetn lid, kte o gastronomii p. Jejm zavedenm se poadatel inspirovali v Nmecku, kde podobn ebek sestavuje redakce asopisu Der Feinschmecker.Redaktoi asopisu Gastro & Hotel a poadatel tuzemsk ankety oslovili celkem 40 gastronomickch odbornk, z nich nakonec v anket hlasovalo 29. “ast ve vbrov komisi odmtl napklad Roman Vank z Praskho kulinskho institutu s tm, e neme sv kolegy hodnotit, protoe prakticky se vemi nominovanmi spolupracuje,” dodal Potulka.

Mezi hlasujcmi byli napklad novini zabvajc se gastronomi Milan Balk z Eura a Libor evk z Lidovch novin nebo kupkladu prezident gastronomickho sdruen Slow Food Igor Holub.

Vtz ankety Sahajdk (39) m profesn zkuenosti z Nmecka, Itlie, Portugalska, Novho Zlandu i prestinch kuchaskch kurz Americkho kulinskho institutu (C.I.A.). Pracoval v nkolika restauracch Ambiente, je velkm zastncem a propagtorem esk kuchyn. Nyn je spolumajitelem a fkuchaem restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise, kter je dritelem michelinsk hvzdiky.Jak přírodně snížit vysoký tlak?

Stres, nervy, špatná životospráva – řítíme se životem a vysoký tlak proto postihuje i lidi kolem dvaceti let. Přitom tento příznak je vstupenkou do světa infarktů a mrtvic – dřív než byste mysleli! 

“Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres,” upozorňuje odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Znáte syndrom bílého pláště?

K tomuto stresu se počítá i tzv. syndrom bílého pláště, kdy  – většinou z naprosto iracionálních důvodů – nám vyskočí tlak k alarmujícím hodnotám. Pokud patříte k lidem, kteří už nějaké to riziko mají, měli byste si tlak měřit co nejčastěji sami. V klidu známého prostředí naměřená čísla více vypovídají o skutečném zdravotním stavu.

Pravidelné měření umožňuje včas odhalit změny v kardiovaskulárním systému a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí.

Doporučujeme: Téma: Nemoci srdce

Alarmující však je, že až 84 % pacientů nezná zásady správného měření krevního tlaku. Lékaři s nimi nemají čas o tom mluvit. Za hlavní kritérium při koupi tlakoměru se sice považuje jeho přesnost, při nesprávném používání však i ten nejkvalitnější tlakoměr bude měřit nespolehlivě.

Měříte si tlak správně?

Příčinou nepřesných výsledků jsou pohyby či mluvení během měření, předklánění se nebo nedostatečně utažená manžeta. Typickou chybou, zejména v případě zápěstních tlakoměrů, je to, že pacient nemá tlakoměr umístěný v úrovni srdce .

U ramenních tlakoměrů je na úrovni srdce umístěna jen manžeta a samotný přístroj je položen na stole. Nejvhodnější je unikátní Intelli manžeta. Snímá tlak po celém obvodu paže a měření se tak stává mnohem jednodušší a přesné, jelikož je nemožné ji špatně umístit. Dále umí vyhodnotit i ranní hypertenzi, která bývá nejčastěji spojována s předzvěstí infarktu.

Náš tip: Vysoký tlak sníží šťáva z červené řepy

Při výběru tlakoměru je výhodné poradit se s odborníkem, ať už s lékařem, sestrou, lékárníkem nebo obchodníkem se zdravotnickou technikou. Aby byly naměřené hodnoty pro lékaře věrohodné, musí být tlakoměr klinicky ověřen. To znamená, že měření je stejně přesné jako měření u lékaře manuální poslechovou metodou.

Co ještě můžete udělat doma

Kromě pravidelného měření můžete pro svůj tlak udělat hodně. Omezení přísunu soli, kávy a alkoholu asi tušíte, dobré je přidat i pohyb – ten totiž navzdory rozšířené víře tlak snižuje, nikoli zvyšuje. Samozřejmě nikoliv nějaké rekordní výkony.

Z bylinek vsaďte na hloh. Tradiční českou přírodní léčbu podpořila britská studie - pacientům užívajícím hloh se snížil jejich střední diastolický tlak víc, než to dokázaly léky Podobně funguje ibišek, meduňka a kozlík. Mnozí léčitelé doporučují i jmelí, ale vzhledem k jeho jedovatosti je třeba být mimořádně opatrný!

Dobrý vliv na snižování tlaku má také stravování. Co nejčastěji si dejte kiwi a červenou řepu, ideální řepnou šťávu. Prospěšná jsou také rajčata, okurkyřapíkatý celer.

Po čem dalším ve spíži sáhnout?  

 • Oregano: obsahuje sloučeninu carvacrol, která snižuje srdeční frekvenci, střední arteriální tlak a systolický i diastolický krevní tlak.
 • Cibule: obsahuje kvercetin, antioxidační flavonol, který slouží jako prevence srdečních onemocnění a mrtvice. Ve studii publikované v Journal of Nutrition se tetovaly subjekty s vysokým krevním tlakem – klesl u nich diastolický i systolický tlak, mnohem více než u placebo skupiny.
 • Česnek: obsahuje alicin, což je látka, která má antibakteriální, antioxidační, tuk snižující účinky a také snižuje krevní tlak. Ve studii Clinical Research Center z New Orleans pacientům po něm diastolický krevní tlak výrazně klesl během pěti až čtrnácti hodin. Navíc bylo v roce 2009 v jedné studii prokázáno, že čerstvý česnek má silnější ochranné vlastnosti srdce než česnek zpracovaný.

Jak správně měřit tlak zjistíte na www.krevnitlak.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Poznáte boreliózu? Červená skvrna být nemusí!

Vědci otočili: Tuk není nejhorší, víc škodí pečivo

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

Petr Havlíček: Jak jíst zdravě ve fast foodech?

Rychlý životní styl s sebou přináší i rychlost ve stravování. Fast foody ale nepatří mezi nejlepší zdroj energie, kterou bychom měli přijímat. Jediným jídlem si často vyčerpáme kalorický příjem na celý den, ale hlad nezaženeme tak efektivně.

Jak si připravit zdravou svačinu na cestu a po čem z nabídky rychlého občerstvení případně sáhnout? To vám v dalším díle video seriálu Vím, co jím řeknou odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.


Zdravou svačinku si vezměte na cesty s sebou!

Ideální způsob, jak se vyhnout bagetám od benzinky a “hladovým” hamburgerům, je mít jídlo připravené s sebou. Nakrájená zelenina a ovoce, kostičky sýra, jogurtový nápoj, křehké chleby a samozřejmě dostatek neenergetických nápojů jsou nezbytným základem. V případě, že nemáte možnost vzít si jídlo s sebou, mějte alespoň jasný plán, co si koupíte. U benzínové pumpy pak sáhněte například po mléčném nápoji.


Více zajímavých informacích o stravování ve fast foodech se dozvíte na videu!


Fast food nezasytí

“Potraviny typu fast foodu jsou oblíbené, jsou chutné, což je dané vysokým podílem tuku. Nicméně, jejich výživová hodnota je velice nízká. Mají vysoký podíl jednoduchých sacharidů a sodíku a chybí jim vláknina,” varuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Ve fast foodu není problém sníst 3 hamburgery, velké hranolky a přijmout energii, která by jinak vystačila na celodenní redukční jídelníček. Taková lahůdka v podobě hamburgeru, hranolek a sladkého nápoje může mít až 6000 kJ, což by měl být pro některé lidi energetický příjem na celý den. Problém ale je, že byť při takovém obědě přijmete hodně energie, porce jsou malé a brzy dostanete hlad.


Jak jíst ve fast foodech?

Relativně nejvhodnější volbou z nabídky rychlého občerstvení může být například wrap. “Je tam grilované kuřecí maso, zelenina. A když požádáte obsluhu, aby vám tam nedávala majonézu, tak je to vcelku vyvážené a málo kalorické jídlo,” říká výživový specialista Petr Havlíček.

Nebo zvolte 1 hamburger, zeleninový salát a neslazený nápoj, odpusťte si majonézu. Namísto bagety u benzinové pumpy si kupte 2 dalamánky, 100 g sýra a zeleninový salát.


Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


Vím, co jím

S výběrem hodnotných potravin vám v obchodě poradí logo Vím, co jím/Vím, co piju. Kromě toho, že ohlídá množství celkové energie, garantuje i nízké množství rizikových živin jako je: přidaný cukr, sůl, nasycené tuky a trans tuky. U některých potravin zaručí i vysoké množství vlákniny. Logo jasně a přehledně deklaruje, že produkt prošel odborným posouzením a že je z hlediska nutriční vyváženosti vhodný pro zdravý životní styl. V současnosti je označeno cca 300 výrobků a další přibývají.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Petr Havlíček: Jíst zdravě se dá i bez nadité peněženky

Petr Havlíček radí: Jak kombinovat stravu s pohybem

Jak se zdravě najíst i po padesátce, radí Petr Havlíček