víkendové tipy: festival cheesecaků, víno v čejkovicích, středomořská kuchyně v plzni


Divok matky - netradin kavrna

Chef Time Fest

26. kvtna – 8. ervna 2014, Praha

Jste srden zvni na uniktn food festival, kter vm pinese mnohem vce ne jen jdlo. Oproti zimnmu Chef Time Festu se akce budou konat na vce mstech, zapojeny budou i venkovn prostory, jako jsou zahrady a terasy. Tit se mete na ochutnvky vna, pivn provn nebo na ptichodov menu pipraven pti rznmi fkuchai. Vce ZDE.Beerfest Olomouc

29. – 31. kvtna 2014, Olomouc, Olomouck kraj

Nejvt pivn festival v republice nabz k ochutnn zhruba stovku znaek piva ze ticeti mst eska. Vybrat lze z klasickch “destek” a po nejrznj specily z produkce velkch i malch pivovar. Soust akce je program. Vce ZDE.

Festival stedomoskch chut a vn

30. – 31. kvtna 2014, Plze, Plzesk kraj

Stedomosk trhy pln dobrho jdla, pit, zbavy, ptelsk atmosfry, hudby a snad i slunenho poas ohlauj organiztoi z Plzn. V patncti stncch budou k prodeji i ochutnn speciality ze vech kout Stedomo, pedevm z Francie, Itlie, panlska i ecka. Dal informace ZDE.

Vinn trhy ejkovice

31. kvtna – 1. ervna 2014, ejkovice, Jihomoravsk kraj

Tradin ochutnvka mladch ejkovickch vn ronku 2013  je pipravena v prostorch mstnho zmku. Letos se bude prezentovat 28 vinastv. Krom tradinho hudebnho programu na ndvo je pipraven poprv emesln jarmark a program pro dti. Vce ZDE.

Pivo na nplavce

30. – 31. kvtna 2014, nplavka, Praha

Svtl lek Vltavsk motlek z pleitostn 200litrov vrky je jednm z hlavnch trhk letonho pivnho festivalu na nplavce, kter nabdne na devadest specil. Chut svch npoj pedstav 35 malch a mini eskch pivovar. Nebudou chybt ani dobroty k pivu a dal oberstven. Atmosfru dokresl hudebn program. Vce ZDE.

Cheesecake, kam se podv

31. kvtna 2014, The Chemistry Gallery, Praha

1. ronk festivalu cheesecak host prask The Chemistry Gallery. Kavrny, pekrny, cukrrny i nvtvnky spoj jedin vc: cheesecake podle jejich nejlep receptury. Pijte poznat, ochutnat, ohodnotit. A nakonec si zatanit na after party. Se svm barem pijedou i Divok matky. Dal informace ZDE.pocta pro italské kuchaře v praze. akademici vyznamenali jídlo v aromi a casa de carli


Italsk barvy v jdle

Oba jsou z Itlie a oba maj restauraci v Praze, kter natolik dobe propaguj italskou kuchyni, e za to od “vlasti” zskali ocenn. V esku, kde Accademia Italiana della Cucina od roku 1998 psob, se tak stalo poprv.

“Je hodn restaurac, kter se v Praze i jinde pyn italskou kuchyn a vlajkou, ale s italskou kuchyn nemaj nic spolenho. V ppad fkucha Riccarda Lucqueho a Mattea De Carliho je to jin, jejich restaurace jsou vjimen,” vysvtlil generln tajemnk akademie Paolo Petroni, pro jeho krajan cenu Premio Giovanni Nuvoletti a Buona Cucina 2014 zskali. 

“Nen to jen o jdle, ale tak o pouvn surovin, o tom, jak restaurace funguje, jak se star o hosty. Jsou to mal restaurace, ale na vysok rovni, a fkuchai sami asto pedstupuj ped sv hosty,” doplnil delegt prask organizace Giancarlo Bertacchini.italie2Riccardo Lucque piel do Prahy v roce 2002, kdy se stal fkuchaem malostransk restaurace Squere. O ti roky pozdji otevr na praskch Vinohradech svou prvn restauraci Aromi, v roce 2009 nsleduje oteven La Finestra in Cucina a v roce 2013 zkou sv gastronomick spchy penst pomoc restaurace Il Mercato i do Brna.

“esk host je zvdav, doke si italskou kuchyni vychutnat a samozejm ocenit daleko lpe ne Ital, pro kterho je to nco bnho,” k Lucque, pro se mu v Praze lb.

italieJeho mlad kolega Matteo De Carli zahjil se svou partnerkou Lenkou Hermanovou provoz restaurace Casa De Carli teprve v ervenci 2012. I za tak krtkou dobu si ale dokzala vydobt mezi gurmny respekt. “Jsme men restaurace zamen na kuchyni vech italskch region. Nae menu je rznorod, ale modern,” prezentuje koncepci De Carli.

Prv fakt, e oba fkuchai um spojit tradin kuchyni s modernmi postupy a surovinami akademici oceuj nejvce.

Accademia Italiana della Cucina byla zaloena v ervenci 1953 z popudu novine Oria Verganiho jako ochrana tradic italsk kuchyn. Ped jedencti lety se stala kulturn instituc Italsk republiky. O jejm vznamu svd fakt, e jednm z osmi tisc akademik je i velvyslanec Itlie v esk republice Pasqual D’Avino. I proto byly fkucham ob ceny pedny na italsk ambasd.

Akademie vydv i prvodce, kter propaguje italsk restaurace v zahrani.

 Mýty a pravdy o jogurtech: Jak a kde koupit ten pravý?!

Co do toho dávají? Hned po uzeninách se čeští spotřebitelé potravin děsí mléčných výrobků, hlavně jogurtů. Co z poplašných zpráv je pravda?

Nedávno po internetu létal dopis, v němž pracovnice laboratoře varovala před přítomností “zvířecích bakterií v jogurtech. S podpisem a zasvěcenými informacemi. Tak věrohodně, že ani stanovisko z téže laboratoře nedokázalo některé lidi přesvědčit, že jde o podvod.

Brouci, trombózy, plísně 

Podobně funguje varování před brouky v jogurtech. Běžně používané barvivo karmin, bez něhož by ovocná složka nechutně zešedla, se skutečně vyrábí z neškodného hmyzu. Jenže! Fotka, kterou tato senzace v Pekle na talíři uvádí, patří škodlivému roztoči

Jiný mail zase upozorňoval, že v jogurtech jsou bakterie Corynebacterium, které způsobují vznik trombóz. Tyto mikroorganismy však ani trombózu nevyvolávají, ale dokonce ani neumí jogurt “vyrobit” – to umí jen jiné druhy.

Doporučujeme: Téma: Jogurty a probiotika

Pozor také na oblíbené návody na výrobu vlastního jogurtu přidáním trochy koupeného výrobku do kelímku s mlékem a udržením v teple. Odborníci upozorňují, že se tak kromě hřejivého pocitu z vlastní vynalézavosti dočkáte vlastní sbírky různorodých plísní a toxinů.

A jak je to s dalšími zaručenými pravdami?

Nejlepší je smetanový

Jak na co. Vápník je v jogurtu vázán na mléčnou bílkovinu. Čím vyšší je obsah tuku, tím menší je podíl bílkovin a úměrně tomu obsah vápníku. 

Pravé jogurty mají jen někde

Věříte také tomu, že po “pravém” jogurtu musíte pracně pátrat, protože jinak se prodávají jen nechutné náhražky? Omyl. Stačí umět číst – pokud je na obalu napsáno jogurt (a ne nějaký roztomilý název či “pochoutka” nebo “mls” apod.), jde  skutečně podle definice ze zákona o jogurt.

Proto se například Activia rozumně vrátila k uvedení tohoto slova na obal, aby předešla pochybnostem. Dnešní výroba jogurtu se v zásadě vůbec neliší od té, která byla již známá před stovkami let. Principem totiž stále zůstává fermentace mléka přesně definovanými mikroorganismy. Jogurt se v českých zemích po ukončení fermentace tepelně neošetřuje, a je tudíž “živý”.

Je to jen škrobová hmota

Toto tvrzení je jednoznačně mylné. Již z pouhé definice jogurtu, která je zakotvená v platné legislativě, vyplývá požadavek na přítomnost živé jogurtové mikroflóry v přesně definovaném množství na konci data trvanlivosti jogurtu (nejméně 10 milionů/g). Tento požadavek je respektován všemi českými výrobci.

Působení živých jogurtových kultur přeměňujících mléčný cukr laktózu na kyselinu mléčnou je ostatně nezbytnou podmínkou pro vznik jogurtu. Mýtus pravděpodobně vznikl počátkem 90. let, kdy byly na český trh dováženy z Německa výrobky neobsahující živou mikroflóru, protože byly z důvodů prodloužení trvanlivosti tepelně ošetřeny. Toto je však u českých jogurtů vyloučeno.

Určitě jsou v nich  konzervanty!

Toto je zcela chybné tvrzení. Při výrobě jogurtu se používají přesně definované ušlechtilé mikroorganismy (Lactobacilus delbrueckii, subsp.bulgaricus a Streptococcus salivarius, subsp. thermophilus). Ty mléko okyselí a přemění mléčný cukr laktózu na jiné přírodní látky, které přirozeným způsobem prodlužují trvanlivost. Podobně, jako je tomu u kysaného zelí, vína apod. Při výrobě kefíru se na kvašení podílejí také kvasinky, které produkují dokonce malé množství alkoholu. Ten rovněž působí jako přirozený konzervant.

To, že dnes vyrobený jogurt vydrží déle než před 20 lety, vyplývá především z toho, že se v mlékárnách významně zlepšily standardy hygieny při výrobě a balení a nedochází ke druhotné kontaminaci výrobků. Při dodržení veškerých pravidel hygieny a při důsledném uzavření obalu tak může “dnešní” jogurt dosahovat bez problému doby spotřeby až 30 dnů

Jsou plné éček

Jakákoliv použitá přídatná látka obsažená v potravině musí být ze zákona vždy označena na obalu. Většinou se uvádí její název nebo pouze její číselný kód (E-číslo) s názvem příslušné kategorie, do které přídatná látka patří:  barvivo, sladidlo, zahušťovadlo atd. Toto kódování zavedla v dobré víře EU, aby informovala spotřebitele o látkách povolených pro výrobu potravin jako bezpečných na základě toxikologických studií. Veřejnost to však vnímá spíše negativně.

V případě bílého (přírodního) jogurtu nejsou navíc povoleny vůbec žádné přídatné látky. U jogurtů s ochucující složkou mohou být přítomny pouze ty přídatné látky, které se do nich dostanou spolu s ní. Jde o barviva, sladidla, konzervanty, apod. z ovoce či marmelády, pro které byly povoleny.

Proto, aby byl obsah ovocné složky ve všech kelímcích shodný, je však nutné ovocnou složku stabilizovat např. pektinem, škrobem či jinými stabilizačními látkami.  Všechny jogurty s obsahem ovocné složky tedy obsahují stabilizátory.

Jedině ve skle!

Pro jogurty existuje pouze jedna definice, a to z pohledu složení výrobku a obsahu živých bakterií. První způsob výroby je založen na fermentaci přímo ve spotřebitelském obalu.  Při druhém způsobu přípravy proběhne fermentace v procesním tanku. Tento postup zrání je novější a v současné době i častěji používaný v průmyslové praxi. Výživové vlastnosti obou typů výrobků jsou však při stejném složení zcela identické.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je mléko v krabici vlastně mléko? A máme ho pít?

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví

Výlet na kole mohl skončit smrtí. Co byste dělali vy?

Táhlé krkonošské stoupání dalo cyklistům zabrat. Nejvíc jednomu z nich, staršímu muži. Najednou se v bezvědomí skácel k zemi. Selhalo mu srdce.

Cyklista, který náhle v horách bojoval o život, do té doby neměl žádné problémy a netušil, že má zúženou věnčitou tepnu. Jeho srdce proto při velké tělesné námaze během stoupání strmého, více než dvoukilometrového kopce nedostávalo dostatek okysličené krve.

Štěstí v neštěstí

Muž přepadl přes řídítka a v bezvědomí se skácel k zemi, doslova zaklíněn do svého kola. Následkem těžké ischemie vznikla život ohrožující arytmie – fibrilace komor, která vede vždy k okamžité zástavě.

Umírajícího muže však zachránil jiný cyklista. Měl to štěstí, že v tu chvíli vedle něj náhodou stál  MUDr. Petr Kmoníček, kardiolog Nemocnice Na Homolce. Okamžitě zahájil základní resuscitační péči – nepřímou srdeční masáž. Zvládl bezvědomého účinně držet při životě více než deset minut až do chvíle, kdy přijela horská služba s automatickým defibrilátorem

Doporučujeme: Téma: Srdce

Díky léčebnému elektrickému výboji se podařilo selhávajícímu srdci navrátit pravidelný srdeční rytmus. Krátce po příjezdu vozů záchranné služby nemocný znovu nabyl vědomí a byl převezen do nemocnice. Bez okamžitého zásahu doktora Kmoníčka by postižený cyklista s největší pravděpodobností zemřel. Příběh se stal v pátek 9. května 2014 a muž je i díky rychlé pomoci již po úspěšné operaci v péči kardiochirurgů Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Co může udělat laik bez zkušeností?

“Ten muž jel s námi ve skupině, ale osobně jsem ho neznal. Když padl do bezvědomí, zhodnotil jsem rychle situaci a odhadl diagnózu, protože se s resuscitací setkávám poměrně často,” usmívá se doktor Kmoníček. Přítomnost zkušeného lékaře zachránila umírajícímu cyklistovi život. Co kdyby však byli kolem něj jen laici bez zkušeností? Jak by mu mohli pomoci?

“Ve chvíli, kdy člověk ztratí vědomí, existuje jasný postup první pomoci: je třeba zjistit, zda má hmatný srdeční puls a zda dýchá. Pokud puls není hmatný, je třeba okamžitě zahájit nepřímou srdeční masáž. Ta je klíčová. Jestliže resuscitaci začnete okamžitě a děláte ji účinně, obvykle se díky zachování krevního oběhu daří udržet i dýchání. Když je dýchací centrum v mozku prokrveno, zvládne reagovat na to, že má organismus málo kyslíku a nutí člověka dýchat,” říká doktor Kmoníček.

Jak se to dělá:

Nepřímá srdeční masáž vyžaduje zhruba sto stlačení hrudníku za minutu proti pevné podložce. Jestliže postižený nedýchá, je třeba přidat ještě umělé dýchání v kombinaci dvou vdechů na třicet stlačení hrudníku.

Kdo, když ne vy?

Oživování musí být zahájeno nejpozději po pěti minutách od selhání základních životních funkcí, jinak hrozí nevratné poškození mozku. Pokud člověk upadne do bezvědomí po velké fyzické zátěži, jako tomu bylo v případě cyklisty, doba nutná pro zahájení úspěšné resuscitace se zkracuje. Tělesný výkon totiž zrychluje metabolismus a zvyšují se nároky organismu na kyslík, takže při selhání oběhu a dechu mnohem dříve nastává ischemie, vyčerpání energetických zásob tkání a zejména poškození mozku.

Nezapomínejte na prevenci!

Laik sice neumí zasáhnout jako lékař, určitě je ale důležité v potřebných případech začít s resuscitací, i když ta může být nakonec neúspěšná. “Jakmile nenahmatáte u člověka puls na velkých tepnách na krku nebo v třísle, zahajte nepřímou srdeční masáž. I kdyby mu ve skutečnosti srdíčko pracovalo a měl puls zdánlivě nehmatný třeba kvůli nízkému tlaku, srdeční masáží nic nezkazíte a bude to menší chyba než nedělat nic. Když totiž v prvních minutách postiženému člověku nepomůžete vy, tak už mu později nepomůže nikdo,” dodává doktor Kmoníček.

Dodejme také, že každý by měl znát svůj skutečný zdravotní stav, a pokud chce sportovat, měl by být dokonale vyšetřen. Nezapomínejte na prevenci!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 varovných příznaků, jimiž se předem hlásí infarkt

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví

v pot au feu nepotřebuji jídelní lístek, vždy si vyberu z čerstvé denní nabídky, říká trejbal


Boivoj Trejbal

Vybrat sprvnou restauraci na obd s obchodnmi partnery nen jednoduch. Server IHNED.cz proto oslovil manaery, podnikatele a obchodnky, pro kter jsou restaurace asto druhou “kancel”. V jednoduchm dotaznku popsali msto, kter by pro byznys lunch doporuili i ostatnm kolegm. A u kvli dobrmu jdlu, prosted nebo obsluze.

Boivoj Trejbal, f esk poboky leteck spolenosti Emirates, doporuuje restauraci Pot au Feu na praskm Starm Mst. Kuchyni tu vede fkucha Jan Krack.

Pro jste vybral zrovna tuto restauraci?
Pro pracovn obd je restaurace ideln, nabz tuln interir s monost oddlenho prostoru. Kdy si zamlouvm stl a telefon zvedne majitel, tak m pozn po hlase, co je pjemn. V Pot au Feu nepotebuji jdeln lstek, protoe je mi vdy nabdnuto nkolik zajmavch jdel z aktuln nabdky kuchyn. Va tu z erstvch, sezonnch surovin.

Nabz restaurace ve vedn dny zvhodnn (byznys) menu?
Kad den nabz krom jdelnho lstku nkolik specialit.Je nco zajmavho na prosted restaurace?
Nejedn se o velk prostor, sp tuln domc atmosfra.

Jak jste spokojen s obsluhou?
Osobn, ale nevtrav, pozorn a s dokonalm pehledem o jdle i vnech v podniku.

Co z nabdky vm zatm nejvce chutnalo?
Houbov podzimn menu.

Je nco, co vm v tto restauraci vad?
Ne.

Stalo se vm nkdy u pracovnho obda nco pekvapivho?
Ne.

Jakou lahev si objednte, kdy oslavujete spch?
Dobr, siln, italsk erven vno.


potaufeu

Nechceme vs zneklidovat, ale kdybyste si ml vybrat posledn jdlo ped popravou, jak by to bylo?
Mule Svatho Jakuba a dobr steak s omkou Bernaise.

Kontakt na doporuenou restauraci:
Pot au Feu, Rybn 13, Praha 1.

Poledn menu:
Restaurace nabz kad den speciln nabdku, ceny hlavnch chod se pohybuj zhruba od 345 do 445 korun.

 

Kam zajdete rdi na pracovn obd Vy? Polete nm sv doporuen:v drinku pro audrey hepburnovou je jogurt i vodka. český barman jede do světa


Vtzem eskho finle Diageo Reserve World Class se stal barman Jaroslav Janouek

Romantickou filmovou komedii s Audrey Hepburnovou a Georgem Peppardem Jaroslav Janouek kdysi vidl. Posledn dva tdny si ji ale pehrval znovu a znovu. Prv drink Gift for Holly na motiv Sndan u Tiffanyho podle novely Trumana Capota byl posledn disciplnou, kter mohla rozhodnout, zda se barman Black Angel’s Baru podv na nejprestinj profesn sout Diageo Reserve World Class ve Skotsku.

“Kupodivu tahle posledn, voln disciplna byla na celm finle nejjednodu, protoe jsme se na ni mohli dopedu pipravit. Chtl jsem, aby koktejl nebyl moc sloit, aby byl z dobe dostupnch surovin a samozejm chutnal. Pak u jsem k nmu jen doplnil pbh,” k vtz nrodnho finle, do nho se dostalo patnct barman z celho eska.

Zkladem Janoukova finlovho drinku bylo vajko uten s cukrem doplnn jogurtem, likrem Grand Marnier, vodkou Ketel One Citroen a citrusy. A porotcm ho servroval v hermeticky uzavench sklenikch v drkov krabici vhlasnho klenotnictv Tiffany.“Stali jsme body ze vech t discipln, to znamen, jak si soutc dokzali poradit s vytvoenm drinku z nkolika stanovench surovin, jak se jim povedlo sladit drink s jdlem a nakonec jak originln drink pipravili na stanoven tma. Zrove museli vechno, co dlaj, odprezentovat v anglitin,” vysvtlil Erik Lörincz, hlavn barman American Baru londnskho hotelu Savoy.

Janouek podle nj dokzal vechny ti disciplny zvldnout bez vkyvu. “Vdl pesn, kde co m, psobil klidn, vyrovnan, dobe se vyjadoval, m zvldnutou techniku a zrove je kreativn. To vechno je k takov souti poteba,” k rodk ze slovensk Nitry, kter vtzstv prestin barmansk soute ochutnal v roce 2010. To mezinrodn.

Tak vysoko barman praskho Black Angel’s Baru podle svch slov nepoml, zrove ale v, e je to pro nj ance najt si kontakty, nauit se nov postupy a koukat pod ruce tm nejlepm profesionlm.

Sm stoj za barem u deset let a v, e host, kte sem pichzej, se zanaj mnit. “Dv pili za zbavou, nechali si namchat gin s tonikem a nic moc je nezajmalo. Te u se ptaj, co je za novinky, zajmaj se o suroviny a trendy, sleduj, jak drink mchm, a je vidt, e si o tom chtj povdat. To je velk zmna,” dodv Janouek.

I to je dvod, pro do mezinrodn soute letos poprv vstupuje i esk a Slovensk republika. “Hlavnm poslnm je, aby barmani umli dlat kvalitn drinky z kvalitnch surovin. Spousta lid se domnv, e mchm-li si koktejl, je vlastn jedno, co do toho dm. Ale opak je pravdou. Suprov koktejl prost ze standardnch ingredienc nenamchte,” vysvtlila za organiztory Zuzana Smolinsky.

Diageo Reserve World Class se kadoron astn ti tisce barman z 50 zem svta.

 v noem arch vaří skvělé ryby, já si ale nejvíc pochutnal na jehněčím kolínku, říká biolek


editel a len pedstavenstva AutoCont Jaroslav Biolek

Vybrat sprvnou restauraci na obd s obchodnmi partnery nen jednoduch. Server IHNED.cz proto oslovil manaery, podnikatele a obchodnky, pro kter jsou restaurace asto druhou “kancel”. V jednoduchm dotaznku popsali msto, kter by pro byznys lunch doporuili i ostatnm kolegm. A u kvli dobrmu jdlu, prosted nebo obsluze.

Jaroslav Biolek, pedseda pedstavenstva a editel spolenosti AutoCont, doporuuje restaurace Noem Arch v Brn.

Pro jste vybral zrovna tuto restauraci?
Maj vdy nco zajmavho v nabdce, zejmna z ryb, a v neposledn ad nezapomnaj ani na tradin eskou kuchyni.

Nabz restaurace ve vedn dny zvhodnn (byznys) menu?
Ano.Je nco zajmavho na prosted restaurace?
Restaurace je v design hotelu, take prosted je netradin, ale velmi pjemn.

Jak jste spokojen s obsluhou?
Kad podnik tvo lid, vborn kuchyn mus mt aspo slunou obsluhu, jinak to neme fungovat. V tto restauraci to vidm velmi dobe vyven.

Co z nabdky mete osobn doporuit?
Jehn kolnko.

Je nco, co vm v tto restauraci vad?
Nic, jinak bych tam nechodil.

Jakou dal restauraci byste doporuil na pracovn obd?
V Brn bych jet urit doporuil Koishi na vynikajc sushi, Borgo Agnese na jakkoli maso a tak restauraci Pavilon. Mimo Brno po dobrm golfu zcela urit restauraci v Miura na eladn.


noem arch

Stalo se vm nkdy u pracovnho obda nco pekvapivho?
Nevzpomnm si na nic vznamnho.

Jakou lahev si objednte, kdy oslavujete spch?
Tm jakoukoli kouovou whisky z ostrova Islay.

Nechceme vs zneklidovat, ale kdybyste si ml vybrat posledn jdlo ped popravou, jak by to bylo?
Bramborky od moj babiky, tzv. osuchy. Babika bohuel u neije a jet nikde jsem ani nznakem nejedl nco podobn dobrho a chutnho. Take ta poprava je de facto tmto vylouen :-)

Kontakt na doporuenou restauraci:
Noem Arch
Cimburkova 9
Brno – Krlovo Pole

Poledn menu:
Restaurace nabz dva typy menu s polvkou, hlavnm jdlem, dezertem a espressem v cench 139 nebo 199 korun.

 

Kam rdi zajdete na pracovn obd Vy? Polete nm sv doporuen:Zabijáci rakoviny: 7 druhů koření, které vás ochrání

29. 5. | 00:00

Koření sice dodává chuť jídlům, ale svou podstatou patří spíš mezi léčivé byliny. Dokáže působit i jako účinný bojovníci proti rakovině!

Koření máme plné kuchyňské poličky. Využijte ty druhy, které nejen dodají neopakovatelnou chuť vašim kuchařským výtvorům, ale zároveň vám pomohou uchovat nebo získat zdraví!.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Koupete se v moči? Problém bazénů: Voda a lidé

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Autor: uzi

Nedáte petku z ruky? Možná jste už aquaholik!

Z pití se dá umřít, i když nejde o alkohol. Stačí voda. Občas ke smrti následkem “přepití” a vyplavení minerálů dochází při maratónech nebo při hloupých sázkách. Ale ani “běžné” pití nemusí být žádná výhra!

Jistá Jennifer z Kalifornie chtěla vyhrát videohru pro své tři děti. V rozhlasové soutěži vypila 7,5 litrů vody, ztratila vědomí a po několika hodinách zemřela. Jiným příkladem je čtyřicetiletá Britka:  v rámci diety, během níž téměř nejedla, během dvou hodin vypila čtyři litry vody, upadla do kómatu a rovněž zemřela.

Kolik vody je už moc?

Nemusíme jít až do takových extrémů, ale pro mnoho lidí jsou čtyři litry vody za den běžné. Pro jiné je dokonce žádoucí vypít i víc, třeba pět litrů. “Hlídají” si, jak sami říkají, aby skutečně tolik za den vypili. Často se k tomu musí nutit. Jejich tělo by takovou potřebu nemělo, ale uvěřili opakovaným radám a navykli si na ni. Nemůže však takové množství škodit i jim?  

Doporučujeme: Téma: Ledviny

Všude vídáme lidi s petkou, popíjející celé dny při každé vhodné i nevhodné příležitosti: ve škole, v tramvaji, v divadle. Loni na podzim tuto skutečnost u nás v redakci kritizoval jako naprostý nesmysl – a dokonce možná škodlivý – známý lékař,  plastický chirurg MUDr. Jan Měšťák, jeho názory pak později  prezentovala MfDnes.

Nadměrný příjem tekutin však může ublížit ledivnám,” potvrdila v nedávném on-line rozhovoru pro Žena.cz nefroložka MUDr. Světlana Vaňková.

Konečně se tak začíná mluvit o tom, že nadměrný příjem tekutin nemusí člověku prospívat a jako vše, co překročí míru zdravého rozumu, může naopak zničit zdraví. Konkrétní limit? Životu nebezpečné je za jednu hodinu vypít 3 až 4 litry vody, protože to už ledviny “nestíhají”. Na problémy ale stačí už mnohem méně.

Pořád dokola

U popíječů vody jde o  víru, že dělají to nejlepší pro své zdraví. Už jižanské krásky typu Scarlett O´Harové z románu Jih proti Severu dostávaly od svých matek radu pro krásu: 8 sklenic vody denně udrží svěží pleť, pěkné vlasy a jasný zrak. V 70. letech minulého století tuto štafetu převzalo okřídlené heslo: pitný režim.

“Jako výživová poradkyně radím klientům 4 dl na každých 10 kg váhy, tzn. že člověk vážící 70 kg, by měl denně vypít cca 3 litry vody, největší část nejlépe dopoledne, zbytek odpoledne,” napsala například v diskusi k jinému článku čtenářka Ivana Paletová. Tyto rady se na nás valí všude.

O nutnosti dodržovat správný pitný režim slýcháme ze všech stran, neobejdou se bez něj prakticky žádné návody na hubnutí, správný jídelníček a celkově zdravý životní styl.  Kdo říká něco jiného, koleduje si málem o ukamenování. 

Závislost jako na drogách

“Je to posedlost, něco jako drogová závislost,” tvrdí docent Měšťák. Závislost se dá vypěstovat opravdu na všechno. Skutečně se těmto lidem  nově říká aquaholici, protože jejich nutkání vypít co nejvíc vody připomíná závislost alkoholiků a jiných narkomanů.

Tolik vody má zajistit tělu nejen hezký zjev, ale i zdraví: vyplavení škodlivých látek, potřebnou hydrataci orgánů, zamezit bolesti hlavy a důkladně propláchnout vylučovací systém organismu našeho těla – takže oblíbené zaklínadlo “detoxikace“. A samozřejmě zhubnout! Jaká je ale pravda?

Studie v časopise Americké nefrologické společnosti tvrdí,  že pro průměrného zdravého člověka víc vody neznamená víc zdraví. “Pokud víc pijete, budete mít více moči, ale nikoli více toxinů v moči,” upozorňuje se v ní. 

V čem voda ještě nepomáhá:

  • Jak potvrzují odborníci, vůbec žádnou souvislost nemá příjem vody se stavem kůže.
  • Také k tvrzením o zlepšení pleti a bolestech hlavy neshledali žádné vědecké důkazy.
  • Co se týká omezení chuti k jídlu, ani zde neexistují konsistentní důkazy. “Věda se dosud nezabývala tím, zda někdo opravdu zhubl popíjením vody. Takže v tomto bodě vyjadřujeme nejistotu,” připustili autoři studie.
  • Naopak, velké množství vody prohnané organismem může poškodit ledviny.
  • Dalšími  obtížemi, které může vyvolávat nadměrné pití vody, je špatná kvalita spánku. Časté pití totiž mnohé lidi nutí také k častému močení, což představuje opakované vstávání a nedostatečný odpočinek

Pokud někdo za den vypije půl litru vody, je to samozřejmě málo. Každý by si však měl potřebu tekutin řídit podle skutečné potřeby. Ta se řídí podle výdeje energie, hmotnosti, počasí a roční doby i podle chuti. A samozřejmě  často i podle psychického stavu – k němu by však měl patřit také zdravý rozum… 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemocné ledviny se hlásí svěděním, varuje lékařka

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví

Dítě počaté po smrti otce: Boj o zmrazené sperma končí

Otcem po smrti? Stává se to, ale pokud jde o i početí po smrti budoucího otce, vyvstávají nečekané otázky. Třeba to, kdy je možné “uskladněné” pohlavní buňky zničit…. 

V březnu 2014 musel až britský Nejvyšší soud zasáhnout do poněkud bizarního sporu o zmrazené sperma. V soudním líčení proti sobě stály mladá vdova a Úřad spravující oblast lidské plodnosti a embryologie (HFEA). Kdo vyhrál? A co je v tomto případě vlastně opravdovou “výhrou”?

Předčasný skon manžela

Hlavní aktérkou sporu je osmadvacetiletá Beth Warrenová, jejíž manžel si před zahájením onkologické léčby nechal zmrazit sperma. Beth žila se svým manželem ještě před svatbou osm let. Šest týdnů předtím, než muž podlehl svému onkologickému onemocnění, se pár nechal sezdat. Zároveň se novomanželé dohodli, že Beth může použít manželovo sperma i po jeho skonu.

Doporučujeme: Téma: Umělé oplodnění

Problém však nastal po manželově úmrtí. Beth sice nic nebrání použít sperma pro umělé oplodnění, ale zádrhel je, kde sperma uskladnit. Oficiálně měla totiž Beth dovoleno uchovat vzorek do března roku 2015. To však znamená relativně málo času pro podstoupení umělého oplodnění až do úspěšného porodu a navíc to znamená možnost pouze jednoho dítěte. Z toho důvodu se Beth obrátila na soud s požadavkem na uskladnění až do dubna roku 2023.

Co na to říká státní autorita?

Úřad spravující oblast lidské plodnosti a embryologie (HFEA) nechtěl prodloužení doby uskladnění dovolit. Hlavním důvodem byl etický pohled na věc i pro budoucí případy. Přestože HFEA vyjádřil sympatie s paní Beth Warrenovou, vyslovil obavy z dalších možných soudních sporů, které by mohly následovat.

V případě Beth Warrenové bylo sice přání manžela zcela jasně potvrzeno a je nepochybné, že si výslovně přál, aby jeho žena mohla se spermatem dále nakládat a pokusit se otěhotnět, ve většině případů to však tak jasné není. U řady pacientů není přání zemřelého věrohodně doloženo a to je moment, kdy vyvstávají etické pochyby. Z toho důvodu se v tomto prvním modelovém případě HFEA obával pozitivního rozsudku.

Verdikt: osm let na otěhotnění navíc

Soudní spor se táhl celé dva roky a dostal se až k britskému nejvyššímu soudu. Ten dal nakonec za pravdu Beth Warrenové, a schválil tak její požadavek na prodloužení skladování do roku 2023. HFEA sice měl ještě možnost se proti rozsudku odvolat, ale nakonec po této možnosti nesáhl. Spor tak končí vítězstvím pro mladou vdovu.

Toto je jistě dobrá zpráva pro pacienty v obdobných situacích. Nicméně celá kauza v sobě skrývá více etických otázek než jen těch řešených před soudním dvorem. Není lehké učinit rozhodnutí přivést na svět dítě, které nedostane šanci poznat svého otce. V tomto případě rozhodl soud, jak se však budou vyvíjet další případy? Přestože se jednalo o první případ tohoto typu, lze v budoucnosti očekávat obdobné situace.

(bak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Skutečný příběh Kristýny:  Umělé oplodnění? Už nikdy!

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví