když les slouží jako kuchyně a těsto na langoše kyne v potoce. vaříme v přírodě


Na vandru v Adrpachu

Vtejte v restauraci, kter m hvzdiek vc ne restaurant Gillese Goujona Auberge du Vieux Puits. Zatmco francouzsk podnik obdrel od hodnotitel prvodce Michelin pouh ti (a co na tom, e to je v tto kategorii nejvc), ta nae jich m asi tak dva tisce. Nebo mon est tisc. To podle toho, jak m kdo oi a jak je jasn veern obloha.

Vtejte v zlesck restauraci Pod irkem. Letn gastronomick podnik by se tak mohl jmenovat V Remzku. Nebo U Jedle. Vechny podobn nzvy dnes let, zvl᚝ na sdlitch a v pmstskch satelitech.Tohle je ale tip na skuten vaen v prod se vm, co k tomu pat. Leckter recepty se ukou chuov divoej ne proda zmtan letn boukou a vichic. Co by doma na stole neprolo, to uvaenm pod irm nebem automaticky zskv punc originality a vn jehli omilostn i ten nejvt blaf. Divoce se ned jst dlouho, ale jeden vkend nebo tden se zvldnout d.

Langoe msto aludovho chleba

Je to u vce ne dvacet let, co znm esk tramp a psnik Tony Linhart vydal Trampskou kuchaku, ve kter hned varoval: “Rdi vynechvme rzn lesn moudrosti, jako teba ppravu chleba ze alud. To se rozsekaj aludy, namo se do vody a voda se po ti dny piln vymuje, aby se odstranila tseln chu. Pak se aludy sced a nechaj se oschnout. Oschl se drt na jakousi mouku, ze kter se za pidn vody a soli pipravuje tsto. Kdy je tsto hotov, tak si, polomrtv hlady, zaskome do nejbli vesnice pro chleba.”

Ani tady recept na aludov chleba nenajdete. Kdo se chce pi tboen najst jako opravdov skaut, a si udl teba… langoe. Opravdu!

Pro skauty ze 72. oddlu Junka, kte na zatku letonch przdnin tboili ve Vladkov u Tebe, to je jedno z nejoblbenjch tborovch jdel. Na jdelnku ho mli hned dvakrt, 3. a 13. ervence. “Langoe jednoznan vedou a zajmav je, e kynou v chladu; tsto dvme do potoka,” k vedouc Martin Kyselk a pidv recept pro tyicet osob:

“Na Kaliovy langoe je poteba nejprve kvsek, kter se nachyst ze dvou litr mlka, pti lic cukru a t kostek kvasnic. Kdy vzejde, pid se pt zakysanch smetan, pt liek soli, deset vajec a tyi kila hladk mouky. Tsto se mus dn vymchat, a je hladk a dlaj se v nm bubliny, co je prce jen pro siln jedince. Pokud nen v dosahu potok, nechvme je kynout nkde v chladu nebo ve stnu (nakyne rychleji). Po vykynut vykrajujeme lc bochnky a roztahujeme v prstech do langoovch tvar a smame ve vy vrstv rozplenho oleje. Ped podvnm potrme esnekovou sms, keupem, strouhanm srem nebo marmeldou, ale sypeme i cukrem i grankem.”

Svetlusky3Kdo zvldne vait jen za svitu plamen ohn, me vyzkouet recept od Aneky Bartlov z turistickho oddlu Koovnci.

“V osolen vod se uva na kostiky nakrjen brambory. Kdy jsou mkk, slijeme vodu a vyklopme k nim vepovou konzervu, kter obsahuje i tuk. Ve osmahneme a nakonec pidme kysan zel. Kdy se to smch dohromady, vznikne docela fajn sms nevbnho vzhledu. Proto tohle jdlo chystme pedevm veer za tmy.”

Paragraf 20, psmeno k

Tko odhadovat, na jakm mst zlesck kulinsk hitpardy by se koovnick non sms umstila, ale horn pky u po desetilet dr jin jdla. pagety se srem a keupem a fazole v tomatov omce s prkem i bez jedli u ddov dnench tramp, skaut, pionr, vodk, horolezc i turist.

Stejn dlouhou historii m ale tak vn boj o to, jak si na touln divoinou a vaen pod irkem hrt. Oficiln se to toti krom speciln vyhrazench mst a oficilnch tboi nikde nesm.

“Ven pane, sta si pest zkon . 289/1995 Sb., o lesch, konkrtn cel § 20 a obzvl᚝ psm. k). Hezk den, Ing. Bambukar,” odpovdl editel spolenosti Orlk nad Vltavou na otzky, zda je v lesch knete Karla Schwarzenberga mon voln penocovat a nco si uvait na ohni.

A co k edn paragraf 20, psmeno k? V lesch je zakzno kouit, rozdlvat nebo udrovat oteven ohn a tboit mimo vyhrazen msta. Konec domlouvn a odmlouvn.

Mluv sttnch Les esk republiky Zbynk Boublk jistou nadji dv: “Za tboen se nepovauje span pod irkem. Problematika oh je zvan zejmna v obdobch sucha – such trva ve vtru ho velmi rychle.”

Zlesk v odpovdi te, e kdy se bude chovat nenpadn, tak by i nco ukuchtit mohl – kdy bude dvat pozor a nebude opkat maso na vate, protoe i Boublk upozoruje, e obecn plat zkaz jakhokoliv rozdlvn ohn v lese.

adrspach07“Chcete-li pespat pod irkem, uvelebte se ke spnku se soumrakem na odlehlm mst, kde nebudete stedem pozornosti. Ohe, kter by vs mohl prozradit i mobilizovat HZS, si radi rozdlejte doma v krbu, poppad na mst k tomu urenm,” dodv vedouc Sprvy Kolowratskch les Jan Kejzlar.

Sndaov sliz pro dti

Krom oficilnho tboit nebo tbora je takovm mstem tak teba louka padest a vce metr od okraje lesa. Jen ne v blzkosti dozrvajcho obil, stoh sena a slmy, ve vyschl nebo such trv a na raelinovch pozemcch. Vdy vak muste mt souhlas majitele pozemku.

Anebo jet jeden recept od Koovnk. “Nejoblbenj nevaen jdlo naich dt je sndaov sliz,” k vedouc Aneka Bartlov.

“Veer pipravme do kotlku vrstvu pikot zalitch nkolika pesndvkami. Vrstvy opakujeme, dokud mme v kotlku msto a ingredience: 1,5 pesndvky na osobu, pytlk pikot na ti strvnky. Nechme uleet do rna. Ped sndan pak pidme jeden kelmek smetany na vaen a rozlmanou okoldu.” Dobrou chu!

Vce recept i zpsob vaen najdete v Zlesck kuchace, kter je soust magaznu IN Hospodskch novin, jen vyel 30. ervence.

 

 Liposukce: Nabídky útočí, která je pro vás bezpečná?

Možná vás pobyt na pláži přivedl k pevnému rozhodnutí zbavit se špeku a jít na liposukci. Než na podzim nadejde ta správná doba, máte čas se zamyslet. Nabídka postupů je obrovská, kdo se v tom má vyznat?

Ze všech stran se na nás valí výzvy, abychom se pomocí moderních přístrojů zbavili tukových polštářků na břiše, zadku, stehnech nebo rukou. Za nejúčinnější metodu hubnutí je však stále považována liposukce. Jak ale vybrat tu nejvhodnější pro své tělo? Tady je přehled základních a nejúčinnějších metod liposukce.

Prohřátí tkáně laserovou liposukcí

Laserová liposukce je v současné medicíně nejšetrnější a zároveň bezbolestnou ambulantní technikou permanentního odstranění nahromaděného podkožního tuku. Využívá se především pro oblasti, z nichž tukové polštáře nelze odstranit cvičením ani dietami.

Doporučujeme: Téma: Hubnutí a diety

Princip laserové liposukce SlimLipo vychází ze zahřátí podkoží pomocí jemné kanyly, která má na svém konci laserovou hlavičku. Zahřátí má dvojí účinek, způsobuje redukci tukových buněk a přitom stimuluje kolagenová vlákna, která se stahují společně s pokožkou zpět k podkoží.

Výhody: Hlavní výhodou této liposukce s funkcí laseru je to, že nejenže dokáže v rámci jednoho zákroku během chvilky odstranit jakékoli množství přebytečného tuku, ale zároveň také kůži v dané oblasti efektivně stáhne, vypne a navrátí ji její pružnost.  Odpadá tak problém s kožními nadbytky a převisy, jak tomu bývá u klasické liposukce. Proto dokáže tato metoda liposukce v oblasti nohou odstranit také celulitidu. Výsledek je trvalý a hlavně jednoznačně viditelný.

Zmražení tukových buněk – kryolipolýza

Výzkumy prokázaly, že tukové buňky jsou více citlivé na chlad než pokožka, nervy a svaly. Kryolipolýza funguje na základě spuštění procesu přirozeného odumírání tukových buněk působením vysoce precizní zmrazovací technologie, při které se tukové buňky skrz povrch pokožky cíleně zmrazí, aniž by se poškodila okolní tkáň.

Specialista z Kliniky YES VISAGE MUDr. Pavel Boček dodává:„Jedná se o převratnou metodu bezbolestné liposukce s impozantními výsledky, které jsou konzistentní a prokazatelné. Navíc tukové buňky se postupně redukují, a jakmile klient dosáhne stabilní hmotnosti, je výsledek trvalý.”

Výhody: Přístroj se dokáže velmi efektivně zaměřit například na tukové polštářky na břiše a bocích. Díky speciálnímu aplikátoru dochází k velkému záběru tukové tkáně, což  vede k redukci až 25% tukových buněk v ošetřované oblasti.

Lipotransfer aneb škatulata s tuky

Touto metodou lze přenést tuk z problematických partií těla na místa, kde se ho nedostává a kde bude naopak slušet. Tuk, který se po liposukci obyčejně bez užitku vyhazuje a likviduje. Přitom má hodnotu tisíců korun, za které by jinak bylo potřeba koupit syntetické náhrady, jako třeba silikonové prsní implantáty, gelové výplně vrásek a podobně.

Náš tip: Pomerančovou kůži zničíte sami. Ale stroje jsou lepší

“Lidský tuk je ten nejlepší implantát, neboť organismus nemusí přijímat nic cizího, pouze své vlastní buňky. A tělu vlastní buňky organismus přijme bez problému,” podotýká plastický chirurg  MUDr. Martin Molitor.

Výhody: Výhodou zákroku je nulové riziko antigenní reakce (reakce na cizí materiál), rychlé hojení a šetrnost zákroku. Celý výkon lze provést ambulantně za použití místního  znecitlivění. To vše znamená minimální zátěž pro organismus.

Ultrazvuk jako ničitel tuků

Metoda využívá nejmodernější ultrazvukovou kavitační technologii, která umožňuje nasměrovat koncentrovanou energii do určeného místa a tím je schopna rozbít podkožní tukové buňky, přičemž nechává kůži, nervovou a svalovou tkáň nezměněnou.

Uvolněný tuk pak projde přeměnou, v těle je odbourán a přirozeně odplaven lymfatickými a močovými cestami z organismu ven. Kavitace je díky tomu označována na bezpečný a tělu přirozený proces, který účinně a trvale redukuje tukové buňky. To v praxi znamená, že již nemůže dojít k jejímu opětovnému nabytí na objemu a nedochází k takzvanému jo-jo efektu.

Výhody: Kavitace je přesně zacílena na problematickou oblast k redukci lokalizované tukové oblasti bez vedlejších efektů. Metoda je šetrná k organizmu, pokožka zůstává naprosto nedotčená, naopak se zpevní a zůstává tonizována.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Krém proti celulitidě: Připravíte ho za 5 minut a doma

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Egypt, Chorvatsko, Řecko: Kolik tam zaplatíte za léčbu?

Šest zlozvyků, které útočí na zdraví vašeho srdce

Každý chce mít zdravé srdce. Přesto jsou onemocnění srdce a cév příčinou téměř 50 % úmrtí v České republice. V praxi to znamená, že každý druhý dospělý umírá na aterosklerózu, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol.


Všechna tato onemocnění mohou vést k akutnímu srdečnímu selhání a následné smrti. Není ale třeba hned myslet na nejhorší. Zdraví svého srdce můžeme výrazně ovlivnit. Dnes se zaměříme na nejčastější zlozvyky, které vašemu srdci rozhodně neprospívají.


Zajímá vás, jaké riziko srdečních onemocnění máte právě vy? Můžete si ho jednoduše spočítat na naší kalkulačce.


1. Magická televize

Každodenní několikahodinové vysedávání před televizí zvyšuje riziko infarktu, i když pravidelně cvičíte. Dlouhé sezení a nedostatek pohybu zvyšuje hladiny tuků a cukrů v krvi. Pokud si k tomu jdete jednou týdně zacvičit, vaše riziko to bohužel nesnižuje. Zkuste zkrátit čas, který věnujete sledování seriálů, nebo si před televizi pořiďte chodicí pás.


2. Útěk, nebo boj

Cítíte se ve stresu či v depresi? I to má na vaše srdce významný vliv. To, jak se se svými emocemi vyrovnáváte, vaše srdce ovlivňuje více, než si myslíte. Ti, kdo své deprese skrývají a hromadí si je v sobě, mohou mít větší problémy než ti, kteří se tzv. “vyřvou” a jsou v klidu.

Stres je “popoháněč”, který má v době nebezpečí zajistit rychlou reakci organismu ve smyslu “uteč, nebo bojuj”. Tělo produkuje látky, které zrychlují srdeční frekvenci a urychlují uvolnění cukru pro rychlou potřebu našich svalů a mozku. Všechny tyto reakce probíhají i dnes, ale stres již není spojený s během či bojem, ale spíše se sedavým stylem zaměstnání.


Jakmile je stres dlouhodobý a uvolňování těchto hormonů nepřestává, zvyšuje se hladina cukru v krvi, tloustneme a zvyšuje se nám tlak. Proto je důležité, naučit se stres odbourávat.


3. Chrápání

Tuhle věc rozhodně neignorujte. Často jde totiž o mnohem víc než rušivý element manželských ložnic. Může být provázejícím znakem tzv. spánkové apnoe, která je další příčinou zvýšeného krevního tlaku a krevního cukru.


Jak chrápe váš partner? Tradičním projevem spánkové apnoe je několik zachrápání za sebou, poté přichází krátká pauza a následuje mohutné zachrápání spojené se zavrtěním a změnou polohy. Krátká tichá pauza mezi zvukovými projevy není známka úlevy, naopak, je to chvíle, při které člověk trpící spánkovou apnoí nedýchá vůbec. Tyto pauzy mohou trvat i 20 sekund.


Člověk se spánkovou apnoí se nikdy nedostane do fází hlubokého spánku a ráno se budí vyčerpaný a nevyspalý. O těchto lidech se přesto říká, že mají dobré spaní. Usnou totiž kdekoliv a kdykoliv, v noci se jednoduše nevyspí. Pokud tento popis odpovídá vám nebo vašemu partnerovi, zvažte návštěvu odborníka. Chrápání totiž přináší i neplodnost či větší nebezpečí dopravních nehod z důvodu mikrospánku.


4. Špinavé zuby

Bakterie, které se drží v mezizubních prostorech a způsobují zubní kaz či parodontózu, mohou být velice nebezpečné i pro naše srdce. Jak je to možné? Tyto bakterie normálně žijí v dutině ústní, dokážou být ale velmi agresivní a dostat se do krve.

Jakmile cirkulují v krvi, je pro ně velmi jednoduché napadnout srdeční výstelku cév či srdce a způsobovat chronický zánět. Zatímco v ústech se projevuje zánět zápachem, kazem či viklavostí zubů, na srdci může ovlivňovat například funkčnost chlopní. Před tímto nebezpečím vás ochrání důkladná zubní hygiena, jejíž nedílnou součástí by měly být mezizubní kartáčky či zubní nit.


5. (Ne)přítel alkohol

Existují studie, které mírnou konzumaci alkoholu doporučují jako prevenci srdečních onemocnění. Příkladem mohou být legendární Francouzi a jejich červené víno. Přesto se ale alkohol obecně považuje spíše za rizikový faktor srdečních onemocnění. Zvláště je-li jeho konzumace nadměrná. Alkohol zvyšuje krevní tlak a je plný kalorií, takže přispívá k nadváze.


6. Kouření

Ať už kouříte, nebo sdílíte s kuřákem domácnost, vaše riziko srdečních onemocnění výrazně stoupá. Málokdo si uvědomuje, že kouření ovlivňuje zejména kardiovaskulární systém. “V České republice umírá na následky kouření přibližně 18 000 lidí ročně. Z toho nejvíce – 7 000 – na kardiovaskulární onemocnění a přibližně 5 000 kuřáků pak umírá na rakovinu plic,” říká MUDr. Lenka Štěpánková z referenčního centra léčby závislosti na tabáku pro Českou republiku.


Nejste v tom sami

Našli jste se? Trpíte i vy některým z těchto zlozvyků? Pak zkuste zvážit, jestli by váš životní styl nešlo změnit. S chrápáním vám pomohou ve spánkové laboratoři, správné čištění zubů vás naučí dentální hygieničky a s kouřením vám poradí i v lékárně. Nezůstávejte na své problémy sami, svěřte se do rukou odborníků a užívejte si život v klidu a ve zdraví.


(jez)


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 varovných příznaků, jimiž se předem hlásí infarkt

Ženské srdce je jiné. Infarkt ani nepoznáte!

Infarkt ve 30? Takhle ho dostanete: 5 velkých rizik


Pomerančovou kůži zničíte sami. Ale stroje jsou lepší

O pomerančové kůži se traduje, že jde jen o estetický problém. Není to pravda – celulitida nakonec může způsobit zdravotní potíže.

Poznáte ji snadno: V první fázi jsou projevy viditelné pouze v případě, že se na kůži zatlačí.V druhé fázi je celulitida patrná při zatnutí svalstva – ať už při stání či při sezení. Ve třetí  fázi už jsou nerovnosti pozorovatelné trvale – bez ohledu na polohu a pozici těla nebo na aktivitu svalů v oblasti. Často je to způsobeno nárůstem tukové hmoty. V poslední – čtvrté fázi jsou jsou na povrchu kůže neustále viditelné hrubé nerovnosti, a mohou vznikat  zdravotní komplikace. “Může dojít ke špatnému prokrvování končetin, otokům a velké bolestivosti,” upozorňuje MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka z kliniky Mediestetik.

Jak přelstít geny?

O celulitidě se také říká, že se s ní nedá vlastně nic dělat. Ani to není pravda. Jeden stoprocentní způsob, jak ji zničit, přece jen existuje. Jmenuje se zhubnutí!

Doporučujeme: Téma: Péče o tělo

“V boji proti celulitidě značně pomáhají zásady racionální výživy jako: hodně pít, jíst zeleninu a ovoce, pravidelně cvičit. Ovšem celulitidou trpí i vrcholoví sportovci, kteří často všechna pravidla správného životního stylu dodržují. Důvodem je, že je celulitida jako civilizační choroba bohužel dědičná a pokud ji máte v rodině, bude pro vás boj s ní mnohem náročnější,” říká žilní specialista MUDr. Ota Schütz. 

Stejně jako u křečových žil, tak i u celulitidy je původcem nedostatečnost pojivové tkáně. Ta způsobuje poruchu elastických a kolagenních vláken a tím i ztrátu pružnosti a kvality kůže, a to právě díky úbytku povrchní vaskulární vrstvy, dodává doktor Schütz.

Co můžeme udělat sami?

“Existují samozřejmě různé lymfomasáže a lymfodrenáže, které vyrovnávají reliéf pokožky, ale co proti celulitidě v  pomáhá stoprocentně, je snižování tukové hmoty v oblasti postižení. Když to nejde jinak, pak medicínsky,” připomíná doktorka Reisingerová. Jinými slovy – někdy ani velká redukce váhy nepomůže, a pomerančová kůže na některých typických místech odolává všem snahám.

Pomocí přístrojů lze docílít hladké pokožky, ovšem z dlouhodobějšího hlediska nezanedbávejte ani tyto zásady, které vám pomohu udržet žádoucí stav:

 • posilujte krevní oběh pohybem, pravidelně cvičte (chůze, jízda na kole)
 • udržujte váhu v optimálních hodnotách
 • jezte ovoce, zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky, pijte dost tekutin
 • nekuřte
 • nenoste těsné oblečení, které zpomaluje krevní a lymfatický oběh
 • nestůjte a neseďte dlouho bez pohybu

Dřinu nechme strojům

Domácí boj s celulitidou je běh na dlouhou trať. Musíte dodržovat nespočet zásad, a to dlouhodobě. Velkým mínusem je ztráta motivace, jelikož ani po dvou měsících dřiny nemusí být výsledek vidět. V tu chvíli většina žen začne zoufat, jelikož se vůbec nic nemění. Častým výsledkem je, že přestanou proti celulitidě bojovat, až to nakonec úplně vzdají.

Výborných výsledků na poli neinvazivních metod dosahuje například kryolipolýza, při níž dochází k redukci tukových buněk jejich cíleným zmrazováním. Další možností je lipomodelace přípravkem Aqualyx, který nejenže štěpí tukové buňky, ale působí příznivě také na kvalitu pokožky, kterou vyhlazuje a zpevňuje.

“Především je při všech ošetřeních potřeba zvýšit cévní prokrvení, zrychlit lymfatický oběh. Stimulací kolagenních a elastických vláken dojde ke stimulaci svalové hmoty. Tím se naruší a zlikviduje celulitická tkáň s metabolickými zplodinami na ni vázanými, jako to umí přístroj z generace Cellu M6,” vysvětluje primář Žilní kliniky MUDr. Schütz..

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Krém proti celulitidě: Připravíte ho za 5 minut a doma

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Egypt, Chorvatsko, Řecko: Kolik tam zaplatíte za léčbu?

Jaké potraviny škodí zubům? Hlavně citrusy

Zubní hygiena je velice důležitá pro zdraví našeho chrupu. Pravidelným čištěním odstraňujeme ze zubů povlak a snižujeme tak riziko vzniku zubního kazu. Je však dobré čistit si zuby po každém jídle?

“Zubní zdraví úzce souvisí se zdravím celkovým. Existuje totiž souvislost mezi počtem bezzubých lidí a počtem lidí, kteří mají další zdravotní problémy,” říká výživový poradce Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju.

Kolem péče o zdravý chrup panuje řada mýtů. Jak ukázal spotřebitelský průzkum iniciativy Vím, co jím a piju dvě třetiny Čechů považují za správné vyčistit si zuby po každém jídle. Příliš časté čistění může být však na škodu.

Například ovoce (zejména citrusy) a sladké džusy s vysokým obsahem kyselin leptají sklovinu zubu, tudíž následné použití zubního kartáčku našemu chrupu více škodí než pomáhá.

Více rad a tipů o správné péči o zuby se dozvíte na videu!

“Po konzumaci kyselého se sklovina stává citlivější a náchylnější k mechanickému poškození. Po vypití pomerančového džusu tedy vypijte sklenici vody, čímž naředíte kyselé prostředí,” říká Julia Morozová, Ph.D.

“K obědu si raději dejte sklenici vody. Nejen že je šetrnější k zubní sklovině, ale neobsahuje žádné cukry a pomáhá vám hlídat si správnou váhu,” radí Ing. Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju.

Jablko jako zubní kartáček

Konzumace jablka místo čištění zubů je jedním z dalších mýtů spojených se zubní hygienou. Jablko kartáček rozhodně nenahradí a neplatí ani obecně rozšířený omyl, že po snězení jablka si již není zapotřebí chrup čistit. V tomto případě není na škodu jít si vyčistit zuby ještě jednou.

Nealko “light” perlivé limonády – škodí méně?

Není tajemstvím, že pití většího množství sladkých limonád může přispět ke kazům. Méně známé je, že kyselina v perlivých nealkoholických nápojích pravděpodobně poškozuje zuby více než samotný cukr. Cukr tedy překvapivé není tím nejhorším pro zuby, co nealko perlivé nápoje obsahují.

Tyto nápoje – ať s cukrem nebo bez – okrádají zubní sklovinu o minerály, protože mají vysoký obsah kyselin. Jde o agresivní složky, jako například kyselina jablečná, fosforečná, citrónová a vinná – záleží na příchuti.

Všechny kyseliny mají na sklovinu větší či menší vliv. Z jednoho výzkumu je například jasné, že perlivé nápoje s citrusovou příchutí rozpouštějí zubní sklovinu dvakrát až pětkrát víc než kolové nápoje. Pokud si nedokážete limonády odpustit, je vhodnější pít je během jídla než samotné přes den.

Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


Vím, co jím

S výběrem výživově hodnotných potravin poradí spotřebitelům snadno a přehledně logo Vím, co jím. Jediným pohledem na obal zjistíte, že produkt má nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je označeno přes 300 výrobků a další neustále přibývají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Petr Havlíček: Jíst zdravě se dá i bez nadité peněženky

Petr Havlíček radí: Jak kombinovat stravu s pohybem

Jak se zdravě najíst i po padesátce, radí Petr Havlíček

bývalý spolumajitel linetu provozuje ve své vsi minipivovar. vyrábí i patnáctku magora


Zichoveck pivovar

V zichoveckm minipivovaru na Kladensku va pivo jeden z nejmladch sldk v echch. Kdy pivovar ped dvma lety vznikal, sldek Rudolf Rajni do nj nastoupil na prahu plnoletosti.

Tamj produkce piva se po dvou letech provozu pohybuje na hranici kapacity vroby, letos pravdpodobn peshne 800 hektolitr piva, co je tm o 50 procent vce proti minulmu roku. Pt rok by se v Lounech ml otevt partnersk podnik, jeho kapacita bude oproti Zichovci a desetinsobn.

Mylenka na zzen pivovaru napadla majitele Pivovaru Zichovec Ivana Huska v obecn restauraci, kter byla v kraji uniktn tm, e byla samoobslun. Kad obyvatel vesnice ml od n kle a msto placen se dlaly rky na tabuli, dluhy se srovnvaly jednou tdn.Kdy se pak Husk, kter je v obci starostou, rozhodoval, emu se bude vnovat po skonen svho psoben v ele spolenosti Linet, rozhodl se pro pivovar.

“Prmyslov vyrbn piva nm nechutnala, a tak jsme si ekli, e by bylo dobr mt sv vlastn pivo,” k zichoveck rodk.

Do stavby, jej soust je pivovar, restaurace, multifunkn sl s horolezeckou stnou a ubytovn, investoval Husk ze svho zhruba 50 milion korun. Ron obrat pivovaru, vetn doprovodnch slueb, se pohybuje kolem dvou a pl milionu korun, vstav bude letos piblin 800 hektolitr, projektovan kapacita je 1000 hektolitr.

Sldka Rudolfa Rajnie zamstnal jet ped sputnm vroby. “Bhem roku absolvoval pt st u sptelench pivovar,” popisuje Husk.

Med do piva dod mstn vela

Nyn se v Zichovci va tyi druhy piva – destka, dvanctka, ern pivo a polotmav patnctka zvan Magor. Ta je nejdra, pllitr vyjde na 33 korun, kdeto nejlevnj Sokolk na 22 korun.

Zkladem spchu je podle sldka krom receptury tuzemsk chmel a mkk voda z Krunch hor. “Nejvt zjem, kter stle stoup, je o klasickou destku. Ale hodn se ujalo i speciln medov pivo, do nj nm med dodv mstn chovatel vel,” k Rajni.

Prv pro vaen specil bude v Zichovci vt prostor po sputn lounskho pivovaru, kde budou vyrbt pevn desetistupov a dvanctistupov pivo. Jeho kapacita bude 10 000 hektolitr ron.

“Vcestupov piva potebuj leet minimln dvojnsobnou dobu oproti destce, kter sta i 14 dn. Proto te na Zichovci sotva sthme vyrbt, ale nechceme ubrat ani na kvalit, ani na nabdce druh,” vysvtluje Husk.

V Zichovci se msn vyto 35 hektolitr piva vetn PET lahv, kter si host odnej s sebou. Dalch 35 hektolitr se bhem msce prod ostatnm drobnm zkaznkm a dvma restauracm.

Plnovan pivovar v Lounech by mohl asem zsobovat a 50 restauranch zazen v okruhu 50 kilometr.francouzská snídaně ve school s excentrikem dejčmarem byla kořeněná filozofií


Vclav Dejmar

Setkn s Vclavem Dejmarem bylo ponkud netradin. Neseli jsme se na pracovn obd, ale na sndani. M je radji, protoe jsou podle nj rychlej, efektivnj a pli nenaru den.

Navc jsme si jdlo dali tak trochu na jeho domc pd. V restauraci School na praskm Smetanov nbe, kde vlastn meninov podl. Mlo to svj dvod. Ped asem jsme toti Vclava Dejmara jmnem redakce oslovili, aby vyplnil internetov formul s doporuenm oblben restaurace pro pracovn obd do rubriky Byznys lunch na webu IHNED.cz. Doporuil prv School.

A nai lpe informovan teni ns zhy zaali plsnit otzkami, odkdy recenze na restaurace p jejich majitel. V podmnkch ankety vak pro dotazovan dn omezen nebyla, proto jsme lnek na webu doplnili vysvtlenm a Vclava Dejmara na dkaz uznn chyby pozvali na pracovn sndani.

Msto schzky nemohlo bt vzhledem k na pseudokauze symbolitj.Druhý nejvtší akcioná spolenosti RSJ algorithmic trading.

Majitel modelingové agentury Czechoslovak Models, která mimo jiné organizuje praský Fashion Weekend patící do celosvtové sít fashion week poádaných pod hlavikou Mercedes-Benz.

Spolumajitel galerie Dox a len dozorí rady mezinárodního centra souasného umní MeetFactory.

Spoluvlastní také praskou restauraci School.

Partner ve start-up akcelerátoru TechSquare a len investiní komise venture kapitálové firmy Credo podporující nové IT projekty. 

Vystudoval praskou VŠE, obor finance a bankovnictví. Je svobodný. Zajímá se o moderní umní, film, psychologii a disruptivní myšlenky.

Vclav Dejmar vlastn po Karlu Janekovi druh nejvt podl v investin firm RSJ, ale v jeho stnu rozhodn nestoj. Um vydlat velk penze, kter nsledn investuje do projekt z nejrznjch oblast. Bav ho mda, design, technologick start-upy, umn i gastronomie.

Jak k, projekt ho mus nadchnout po lidsk strnce. A mus mt globln potencil. “Pli m nezajmaj ist lokln projekty, lb se mi, kdy m vc pesah. Svtovou perspektivu mi dv New York, kde se snam sten t. Praha je malomsto a vdy jm asi bude. Navc jsme tu tak zvltn uzaven sami do sebe a eme tm vhradn eskou realitu, a u je jakkoliv bizarn. Kombinace Prahy a New Yorku je pro m ideln. Jde o jin kontinent, velikost i zbr,” k Dejmar, kter ve Velkm jablku vlastn byt.

Momentln ho zamstnvaj plny hotelovho resortu, kter RSJ plnuje vystavt na svch pozemcch na Zanzibaru. “Rdi bychom vytvoili msto pro modern nomdy, tedy lidi, kte s oblibou mn msto pobytu. Nam clem nen obligtn luxus, ale zitek, kter si dky uniktn atmosfe a konceptu zapamatujete,” vysvtluje Dejmar, kter je sm vnivm cestovatelem.

Resort chce postavit jako kombinaci toho nejlepho, s m se pi svch cestch po svt setkal. A nevyluuje, e se na stavb budou podlet et dodavatel, podobn jako tomu bylo u hotelovho komplexu miliarde Jiho mejce na Maledivch.

Hledm rzn hly pohledu

Na rozdl od Karla Janeka, kter se angauje ve snaze o zmnu volebnho systmu nebo v protikorupnm taen, nem Vclav Dejmar pm ambice mnit spolenost. “Jedin kout vesmru, kter mete zmnit, jste vy sm,” parafrzuje anglickho spisovatele a filozofa Aldouse Huxleyho.

Sm sebe mn tak, e si neustle roziuje obzory. “Je dleit dvat se na svt z rznch hl, protoe dn z nich nen stoprocentn objektivn. Jedin skrze kontinuln snahu zpochybovat to, co u vte, se meme dostat bl k pravd,” k vystudovan ekonom, jeho konkem je i filozofie.

Na stl nm servruj palainky s ovocem, francouzskou sndani, kvu a pomeranov dus.


Vclav Dejmar

e se st k umn, kter Dejmar dlouhodob podporuje. Ped esti lety zakldal Centrum souasnho umn Dox a dosud je jednm ze ty majitel. “V souasnosti plnujeme Dox rozit. Koupili jsme vedlej dm, ve kterm vybudujeme prostory vhodn k podn spoleenskch akc. Chceme nabdnout kongresov multifunkn sl napojen na identitu Doxu, ale s pln profesionlnm zzemm,” popisuje podnikatel, zatmco nam erstvou jahodu do poloroztekl Nutelly. A dodv, e by v poslednm pate nov budovy rd vidl i restauraci v newyorskm stylu.

Nebrat falen ohledy na lbivost

Pestoe vlastn nejvt modelingovou agenturu Czechoslovak Models, sm se pi poizovn fotografi k tomuto lnku piznv, e ho cvakn spout bhem rozhovoru znervzuje. I kdy je zjevn v dobr nlad, pi pohledu do objektivu pokad zvn. Pro se na fotkch zsadn nesmje?

“Protoe mi to z principu pijde nepirozen. Kdyby nkdo ped 150 lety vyfotil Lincolna, jak cen zuby, tak by byl lovk s takovm klebem ve tvi okamit znedvryhodnn v cel spolenosti. Usmvat se na fotkch je novodob vmysl, kter vyprodukoval marketing, protoe jsou takov fotky lpe psychologicky pijmny bnou populac. Ale j si myslm, e by se lovk ml smt, jen kdy se smt chce. Ne brt falen ohledy na prvoplnovou lbivost,” uvauje. U zase s smvem.

Zajm m, jestli Vclav Dejmar vypozoroval tak njak povahov rys spolen lidem, kte dokzali vybudovat spn byznys. “Vlky se dnes pevedly z bitevnch pol do byznysu. Dobr byznysmen mus bt ambicizn, agresivn a umt vborn vyjednvat. Vhodou je mt klapky na och a vytrvale kret dopedu smrem k vytyenmu cli. Vlastn nen pli efektivn nechat se na cest rozptylovat zbytenostmi, jako je filozofie nebo umn. Ty slou leda jako prostedek ke zven socilnho statusu,” k a z jeho hlasu je ctit znan sebeironie.

“J nejsem typick podnikatel, ale investor. Dvm penze do mylenek. Jsem sp intelektuln dobyvatel,” dodv.

I kdy sndani mme u njakou chvli dojedenou, prozrazuje, o em pemlel veer ped nam rozhovorem. “Chceme s kolegou zaloit Klub excentrik. Prvnm projektem bude web, kde budeme vybrat lnky, odkazy nebo recenze na knihy, kter vyboily z ady a pijdou nm inspirativn. Excentricitu povauji za dleitou vlastnost, kter posouv vci kupedu. V moment, kdy spoleensk diskurz podlh stdnm nzorm a ideje se globalizovan sousted do bezpen vyjetch cestiek, je nezbytn propagovat netradin zpsoby mylen,” k Dejmar s tm, e mu inspirac byl klub, ze kterho se ve znm verneovce Phileas Fogg vydval na cestu kolem svta.

Zamlenou webovou strnku chce pojmout jako prvodce excentrickou renesann mysl lovka 21. stolet. Po hodinovm rozhovoru s pemlivm a nekonvennm Vclavem Dejmarem si vak myslm sv. Inspirac mu bezpochyby byla pedevm mysl vlastn.Čím víc porna, tím méně sexu. Zmenší se i mozek

Škodí porno, nebo ne? Zprávy, zda ano nebo ne, se střídají jako na orloji. Dosud se však zkoumal vliv na psychiku. Teď poprvé lékaři prokázali, že poškozuje mozek fyzicky.

Porno je obrovský fenomén: Jeden velký provozovatel stránek pro dospělé  slíbil za  každých 100 videí přehraných v kategorii Big Dick vysadit jeden strom. Nakonec jich díky aktivitě uživatelů musel vysázet celý les: 14 tisíc stromů..

Zmenšuje se část mozku

Ke sledování porna se přiznali  muži  v 90 % a ženy skoro v 50 %, většinou na internetu. V porovnání s údaji před 30 lety došlo k nárůstu o 40 % , v čemž hraje roli právě internet, především u věkové skupiny do 18 let. Muži do 35 let konzumují porno ve vysoké míře – 70 % z nich ho sledují denně nebo téměř denně. Dnes už i na telefonu – stejný průzkum ukázal, že 40ˇ%  uživatelů chodí na stránky Pornhub ze svého mobilu.

Doporučujeme: Téma: Sex a vztahy

Podle vědců z berlínského Institutu Maxe Plancka nemůže taková aktivita zůstat na člověka bez vlivu. U mužů, kteří pornografii pravidelně vyhledávali, našli znatelné rozdíly na mozku. Zmenšuje se jim striatum, což je hluboká oblast šedé hmoty uvnitř hemisfér koncového mozku, která hraje úlohu v mechanismech odměny či potěšení.

Porno vzbuzuje závislost

 Ve své studii, zveřejněné v odborném časopise JAMA Psychiatry, tak tvrdí, že se tímto způsobem člověku utlumují reakce na sexuální stimulaci.  Lidé, kteří porno sledují, tak prý potřebují stále více vizuálního materiálu, aby dosáhli stejného sexuální vzrušení.  Jinými slovy: závislost, o kterou se odborníci přou už přes 20 let, skutečně vzniká, ale jinými mechanismy. Je podmíněna orgánovými změnami na mozku.  

Doktorka Simone Kühnová, která studii vedla k tomu dodala, že velikost striata byla tím menší, čím více porna účastníci projektu sledovali. Pro svůj výzkumi Kühnová a její kolegové shromáždili skupinu 64 zdravých mužů ve věku 21 až 45 let. Vědci jim kladli otázky týkající se jejich vztahu k pornografii. Rovněž jim snímkovali mozky, aby odhalili změny v tomto životně důležitém orgánu. 

“Menší aktivitu vykazuje i další mozková oblast, která je rovněž součástí striata a která slouží pro přijímání sexuálních podnětů. A to tím výrazněji, čím více účastníci (projektu) pornografii využívali,” řekla k tomu doktorka Kühnová.

Normální sex už nevzrušuje

K čemu to vede? Takovým lidem “takový ten domácí” běžný sex  bez zvláštních praktik připadá méně lákavý. “Problém je v tom, že skutečnost není srovnatelná s tím, co vidí v pornu,” tvrdí sexuologové. Jejich kritika porna tak nemá nic společného s morálními či etickými hledisky, pouze varuje před dopadem na lidskou psychiku a vzájemné vztahy.

Odborníci z Witherspoon Institute na princetonské univerzitě upozorňují, že běžné porno, především na internetu, je stále tvrdší a nemá nic společného s tím, jak vypadalo o generaci dřív. Je čím dál násilnější, spojené s extrémními praktikami a vzájemným ponižováním.

Náš tip: Šok: Dětskou pornografii nejvíce šíří samy děti

Zjištěné skutečnosti ovšem platí i naopak. K pornografii se uchylují častěji lidé, kteří již oblast striata zmenšenou. “Je možné, že existují lidé s určitým typem mozku, který je více tímto druhem chování ovlivnitelný,” řekl Tau. “Nebo je možné, že přílišné využívání (porna) vede k mozkovým změnám. Možné je obojí,” dodal německá vědkyně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč se ženám nelíbí porno

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Co si přivezete od moře? Nemoci i parazity

Průjem za 10 000, spálení za 4 000. V cizině je draho

Cesta do ciziny se může prodražit, pokud onemocníme. Nejenže si zkazíme dovolenou, ale ještě na ni můžeme dlouho doplácet. V nejhorších případech celý zbytek života.

Jak je to možné? Jsme v Evropské unii, a máme tedy i tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění. Jenže to neznamená. že zdravotní pojištění plně pokryje veškeré výdaje. Platit totiž  budeme muset všechny léky i spoluúčast na léčbě

Cestovní pojištění vám dá klid

Po předložení tohoto průkazu sice lékaři nemocného v zahraničí ošetří a poskytnou mu nezbytnou pomoc, za tuto péči však mohou vyžadovat zaplacení všech léčebných výloh.

Po vstupu do Evropské unie jsme sice získali nárok na ošetření na účet své zdravotní pojišťovny, avšak za podmínek platných pro tamní občany. A ve většině států se totiž pacienti podílejí formou spoluúčasti na úhradě poskytnuté zdravotní péče a předepsaných lécích. V soukromých zařízeních – a v některých destinacích ani jiné nejsou – si tedy musíme uhradit veškerou péči, včetně nákladů spojených s převozem do zdravotnického zařízení nebo zpátky do ČR. Repatriace leteckým speciálem může přijít až na 1 500 000 Kč!

Doporučujeme: Téma: Úrazy a zranění

Právě spoluúčast je hrazena z cestovního pojištění. V případě nenadálých událostí a úrazů může značně ulehčit život. Cena lékařských výkonů a léků může být v cizině i při banálních zdravotních komplikacích velmi vysoká. “Při šlápnutí na mořského ježka může ošetření stát přes 4 000 Kč, léčba úžehu či spálenin pak nemocného přijde zhruba na 3 000 Kč,” upozorňuje Roman Sznapka z Triglav pojišťovny.

Příliš drahé průjmy

Mezi nejčastější onemocnění, které české turisty na dovolených potrápí, patří také zažívací obtíže a střevní infekce. Ty mají relativně rychlý průběh a mnohdy se bez lékařského vyšetření a podání léků na předpis nedají zvládnout vlastními silami. “Léčebné náklady na střevní onemocnění se například v Egyptě pohybují od 2 000 Kč do 10 000 Kč. V Turecku mohou lékaři nemocnému turistovi naúčtovat přes 5 000 Kč. “

“Velmi nákladná je také péče na soukromých klinikách. Například na ostrově Rhodos či na Krétě mohou zažívací potíže turisty stát až 40 000 korun,” varuje Sznapka.

Příklady nákladů na ošetření:

Chorvatsko: 

 • Ambulantní ošetření běžného drobného úrazu  3 000 Kč
 • Ošetření při bolestech zubu -  3 400 Kč
 • Trávicí potíže, zánět ucha  – 4200 Kč
 • Infarkt (operace, převoz do republiky) – 127 000 Kč
 • Plicní embolie (hospitalizace, převoz) – 110 000 Kč
 • Zlomená noha (hospitalizace, převoz) – 109 000 Kč

Turecko:

 • Angína – od 14 000 po téměř 42 000 Kč
 • Úraz kolene (ošetření, operace) – 220 000 Kč
 • zápal plic (hospitalizace) – 143 000 Kč
 • Infarkt (operace, bypass) – 1 265 000 Kč

Egypt:

 • Žaludeční obtíže (jednodenní hospitalizace) – 16 000 Kč
 • Naražený kyčelní kloub (ošetření, hospitalizace) – 290 000Kč
 • Zánět ucha – 4 300 až 7 000 Kč¨
 • Úmrtí a převoz – přes 270 000 Kč
 • Šitá rána na obličeji – 77 000 Kč

Řecko:

 • Úraz kotníku, pád ze schodů – 261 000 Kč
 • Poranění hlavy po pádu – 192 000 Kč
 • Komplikovaná zlomenina (hospitalizace, převoz) -  kolem 600 000 kč
 • Srdeční příhoda (hospitalizace, převoz) – až 440 000 Kč
 • Infekce dýchacích cest – 4 600 Kč

Na co nezapomenout?

Investovat pár stokorun do cestovního pojištění se tedy může opravdu vyplatit. Pojištění si lze zařídit on-line, a to i na poslední chvíli. Vzhledem k nákladům na ošetření v cizině by proto mělo být sjednání pojištění součástí cestovních příprav každého zodpovědného turisty. Podle odborníků by lidé měli vybírat pojištění podle několika kritérií. Mezi ně patří například poměr ceny a nabízených služeb i výše pojistných limitů. Srovnávač cen najdete například ZDE.

Velmi levné pojištění může mít nízké limity plnění, tedy částky, které by pojišťovna v případě úrazu pojištěnci hradila. Při sjednávání pojištění také doporučuji zkontrolovat, zda balíček zahrnuje služby, jako je pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti za škody či pojištění storna zájezdu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Psí pojištění: Záchrana života, nebo vyhozené peníze?

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Co si přivezete od moře? Nemoci i parazity

gastronomická pohoda u lago maggiore. slavný rodák scappi by na ni byl pyšný


Lago Maggiore

Azurov modr jezero Lago Maggiore je stedomoskou ozou obklopenou Alpami. Na hranici Itlie a vcarska objevte ndhernou krajinu, ochutnte stedomoskou i alpskou kuchyni a tak naberete vtr do plachet.

Vydme se po vchodnm, lombardskm behu jezera, kter pitahuje labunick cestovatele vyhlenmi trhy, autentickmi restauracemi i bohatstvm produkt z kopc kolem, a odkud pochz i guru renesann kuchyn Bartolomeo Scappi. Rozjet se sem mete klidn hned.

Na konci ervence se tu toti kon prvn ronk mezinrodn regaty Vela Days. Na velkolep slavnosti plachetnic se podl vechny ti jezern oblasti: vcarsk Ticino a italsk Piemont a Lombardie.JAK SE TAM DOSTAT

Autem z Prahy je to do Luina u jezera Lago Maggiore asi 800 km. Pojedete na Mnichov, Bregenz, Vaduz a Lugano.

KDE SE UBYTOVAT

Hotel Camin Colmegna v historické vile ze 17. století ve stedozemním stylu hned za Luinem smrem na Locarno má nádhernou zahradu a vyhlášenou restauraci pímo u jezera. Ceny za pokoj zaínají na 170 eurech.

Prvn zastvkou na behu jezera, lemovanho u od 18. stolet eleznin trat spojujc stedn Evropu pes Gotthardsk prsmyk s Janovem, je msto Luino. V ndranm salonu v secesnm slohu (dnes Bar della Stazione) se kdysi podvalo bohat oberstven formou bufetu pro cestovatele smujc do Itlie. Byli to vesms umlci – mimo jin i Goethe i Wagner – nebo zmon lechtici, pro n byla mstn kuchyn prvnm pozdravem a osvenm po pekroen Alp.

Znan vznam ml luinsk pstav na jezee, nebo spojoval alpsk pedh s dolm a lodn cesta tak navazovala na eleznici. Dnes vyplouvaj z Luina vletn parnky jak na protilehl behy Piemontu, tak do vcarskho Ticina a na malebn jezern ostrovy.

Bjen cl je Isola Bella, kde nechal hrab Karel III. Boromejsk vybudovat pro svou enu Isabelu honosnou barokn rezidenci, obklopenou ndhernou vegetac.

Lago MaggioreDky sv poloze se stalo Luino u v 16. stolet mstem vyhlench trh, je se tady konaj dodnes. Kadou stedu se msto zapln stnky trhovc s bohatou sezonn nabdkou sr, uzenin a nakldan zeleniny, ale i medu nebo hub.

Doporuenhodn je zastvka v Al Cantinone, bval vinn kantn v historickm centru. Stylov restaurace s klenutmi stropy nabz poctivou kuchyni i vynikajc vna. K ochutnn je tu napklad typick lombardsk specialita rustisciada: vepov ledvinky osmahnut na cibuli, na msle a poduen s rajatovm pyr, spolen s vepovou klobsou.

Hned u pstavu je historick Caf Clerici s malebnou terasou v podloub. Vhled na jezero obklopen horami lze nejlpe vychutnat na konci odpoledne u sklenky aperitivu Punt e Mes, zatmco parnky kiuj jezero a u mola se houpe rybsk brka nejstarho rybe na jezee.

Eugenio Tomaselli se irokou usmvavou tv olehanou sluncem a vtrem rozprostr sv st za pznivho poas vdy naveer a po tet hodin rann vytahuje lovek. “Nejlep jsou jen na grilu s olivovm olejem a bylinkami,” k ryb.

Hostinec mezi jablonmi

Lago MaggioreV Germignaga, na pedmst Luina, st do jezera eka Tresa. Odtud stoup cesta do kopc smrem na Valtravaglia a dl na Castendallo a k farm La Pometa, j kraluje mlad doktorka agronomie Fiorella De Ambrosiov. Spolen s rodii a bratry vybudovali z kamenn stje na rodinnm pozemku vysoko v kopcch horsk staven s hostinskmi pokoji a vyhldkovou restaurac. Chovaj tady krvy, prasata, osly i kon, nechyb ale ani veln nebo jabloov sad.

Z mstnch produkt pipravuje Fiorella speciality podle tradinch recept i vlastn fantazie.

Ochutnvka rozhodn stoj za vstup. V nedli Fiorella podv vynikajc nkolikachodov menu, kter me vypadat i takto: na vod smaen tatiky gnocco fritto a tale krjench domcch uzenin, koz sry, vborn i s medem, a misky nakldan zeleniny. Jako prvn chod rizoto s hbky i tagliatelle s omkou z divoka, druh chod peen vepov kolnko nebo hovz steak Fassone a jako sladk teka crostata, domc kehk kol s erstvmi malinami a jahodami.

Vely i kozy

Za Luinem smrem na Locarno ukazuj smrovky do kopc na obec Dumenza. Vyhlen je tamn katanov, aktov i lesn med Ferdinanda Rossiho. A o kus dl v Due Cossani narazte na koz farmu Anny Rity Albertinov, kter pipravuje z nepasterizovanho kozho mlka podle star mstn tradice sr Formagella.

Za zastvku stoj tak restaurace Smeraldo v osad Runo. Vedou ji spolen otec, pznivec piemontsko-francouzsk kuchyn, a syn, kter se vrtil ze zkuen v Londn s modernmi kulinskmi trendy. Na jdelnm lstku jsou speciality z krlka, srnce i divoka s kukuinou polentou, rizota a tstoviny s omkami z mstnch ingredienc a lkav peen.

Pi vzcnch pleitostech va ve Smeraldu tak renesann kuchyni na poest Bartolomea Scappiho, kter se zde narodil. Ano, mistr, kter vail pro ti papee a napsal nejslavnj renesann kuchaskou knihu Opera, pochz pmo odtud.