titul král vín letos získal ryzlink vlašský od tanzbergu. byl nejlepší z 900 vzorků


Archivace vna, ilustran foto

Vtzem soute Krl vn se letos stal Ryzlink vlask 2013, ledov vno z vinastv Tanzberg Mikulov. V souti o nejlep kolekci vn ji potvrt zvtzilo Vinastv Volak. Devtho ronku akce se zastnilo 120 vina, kte do n nominovali 900 vzork vn. Vtzn vna v ptek organiztoi oznmili v Praze.

Vna byla rozdlena do sedmi kategori podle barvy, zbytkovho cukru a vrobn technologie. Vzorky hodnotila komise sloen z 18 vina, sommelier, inspektor Sttn zemdlsk a potravinsk inspekce a pedagog z vinaskch kol.Vtzn ryzlink zskal 92,9 bodu z maximln monch 100 bod. Hranici 80 bod pekroilo 435 vn. Nejlep kolekce vn byly vybrny na zklad bodovho zisku esti nejlpe hodnocench vn z danho vinastv. Vtzn vinastv Volak jako jedin zskalo v prmru vce ne 89 bod. Komise udlila celkem 29 zlatch, 82 stbrnch a 180 bronzovch medail.

Veejnost me medailov vna ochutnat na nkterm z Krlovskch kot. Ty letos poprv zavtaj do st nad Labem a Hradce Krlov. Srie kot skon v listopadu v Praze. Loni sout vyhrl Ryzlink rnsk 2011, pozdn sbr z produkce Vinastv Lahofer. Porotci vybrali z 849 vzork.Češi polykají antidepresiva ve velkém: A důvod?

Rychlý ústup léta ještě před koncem prázdnin stejně rychle přivolal na scénu podzimní deprese. Smutek v duši místo slunce je osudem stále většího počtů Čechů.

Běžně používané slovo deprese či depka se sice přesně nekryje s lékařským termínem, označujícím závažnou duševní chorobu, ale zhoršenou náladou, únavou, znechucením a pocity marnosti a beznaděje dokážou také potrápit a otrávit život.

Muži dotahují

Dříve se neoficiálně mělo za to, že deprese přepadají převážně ženy. V současnosti ale lékaři evidují poměrně rapidní nárůst výskytu depresí i u mužů, a to nejčastěji ve středním věku. Nejčastějším uváděným důvodem bývají potíže s erekcí, se kterými se potýká až 50 % mužů nad 35 let.

Doporučujeme: Téma: Sex a psychika

Od doby, kdy antidepresiva mohou předepisovat i praktičtí lékaři, se jejich užívání obrovsky rozšířilo. Předepisování antidepresiv se rozšířilo vedle deprese také na úzkost. V Česku je na nich závislý téměř každý padesátý člověk! Od roku 2002 do loňska stoupla v Česku spotřeba antidepresiv ze tří milionů balení na 5,7 milionu, tedy téměř dvojnásobně.

Některé zdroje mluví dokonce o trojnásobném zvýšení. Jen zčásti k tomu přispěl nárůst duševních nemocí, potvrdil uznávaný český psychiatr Cyril Höschl.

Depka je v módě

 “Mít depku” je dnes skoro v módě. Za užívání antidepresiv a jiných psychofarmak se nikdo nestydí, což je dobře, ale zároveň se lidé domnívají, že vlastně o nic nejde. Psychologové ale varují. Na tyto léky si můžete snadno zvyknout, což je jednoznačně cesta do pekel.

Náš tip: Máte depresi? Víme, jak z ní vytěžit maximum

Někteří odborníci varují, že roste počet lidí, kteří antidepresivy řeší své povrchní problémy, s nimiž by si při troše snahy a za přispění psychoterapie dokázali poradit sami. Při použití antidepresiv ani nemusíme znát příčinu deprese, ale přitom riskujeme, že ovlivňujeme mozek, který je v pořádku, zatímco chyba je v našem nastavení, v našich představách anebo očekáváních. 

Co můžeme vyřešit sami?

Místo toho doporučují, abychom si rozebrali svůj životní styl a posoudili, zda některé okolnosti, způsobující psychické obtíže nemůžeme ovlivnit sami – a sami je také odstranit.

Co tedy patří k rizikům pro vznik depresí?

Facebook: Podle mnoha studií, naposledy z Michiganské university, existuje souvislost mezi depresemi, špatnou náladou a nespokojeností s vlastním životem. Horší je, že sociální sítě  následně šíří negativní nálady na další uživatele.

Hubnutí: Odpírání oblíbených jídel často vede k poruchám nálad a negativnímu vidění světa. Pokud u sebe takové příznaky pozorujete, zvolněte a zvolte méně přísnou dietu.

Poruchy spánku: Například šestiměsíční epizoda poruch spánku zvyšuje riziko vzniku deprese u pacienta desetkrát, pokud trpí pacient poruchou spánku déle než rok, je toto riziko dokonce až sedmnáctinásobné oproti zdravé populaci.

Kouření: Mezi lidmi s depresí je dvakrát více kuřáků (43 %) než mezi těmi, kteří depresí netrpí (22 %). Depresi ale spouští i odvykání, a to jakékoliv drogy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte depresi? Víme, jak z ní vytěžit maximum

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Je rybí maso drahé? Vyvraťte zažitý mýtus

Spotřebitelský průzkum iniciativy Vím, co jím ukázal, že víc jak polovina Čechů (66,1 %) považuje ryby za sice zdravé, ale drahé maso.


Výživová specialistka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., v projektu Vím, co jím vyvrací mýtus o drahých rybách a radí, jak správně vybrat a připravit rybu.


Přestože rybí maso je výživově velice hodnotné, mnoho Čechů se o něj nezajímá. Spotřeba ryb v Česku je dlouhodobě nízká – pouhých 5 kg na osobu ročně. Ve světě je třikrát vyšší (16 kg). Ryby bychom měli jíst 2 až 3 krát týdně. Nejlepší jsou čerstvé, dobře ale poslouží i mražené a konzervované.


Více informací o správném výběru a přípravě ryb se dozvíte na videu!


Proč rybí maso?

Lidské tělo využije rybí maso mnohem lépe než hovězí, telecí nebo vepřové, je totiž bohaté na kvalitní, lehce stravitelné bílkoviny. Ryby jsou také významným zdrojem vitaminů a minerálních látek. Rybí tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které nám v běžném jídelníčku často chybí.


Čerstvou, mraženou nebo z konzervy?

Nákup ryb nemusí položit rodinný rozpočet. Pokud nemáte možnost si koupit rybu čerstvou, klidně si kupte mraženou. Při výběru jen musíte sledovat podíl vody, který musí být co nejnižší. Stejně dobře poslouží i ryba konzervovaná.
Mezi levné, a přesto kvalitní ryby patří i sleď, například v podobě oblíbeného zavináče. Není pak vůbec těžké zařadit ryby do jídelníčku několikrát týdně.


“Dejte si jeden den rybí pomazánku k snídani, další den těstovinovo-zeleninový salát s tuňákem k obědu, jindy zas zavináč k večeři. Když k tomu jednou týdně přidáte pečenou čerstvou rybu, budete mít v jídelníčku ryb dostatek,” radí specialistka na výživu Karolína Hlavatá.


Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


Vím, co jím

S výběrem výživově hodnotných potravin poradí spotřebitelům snadno a přehledně logo Vím, co jím. Jediným pohledem na obal zjistíte, že produkt má nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je označeno přes 300 výrobků a další neustále přibývají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Petr Havlíček: Jíst zdravě se dá i bez nadité peněženky

Petr Havlíček radí: Jak kombinovat stravu s pohybem

Jak se zdravě najíst i po padesátce, radí Petr Havlíček


Rizika krásy: Jak škodí čočky, gelové nehty a liposukce

Pro krásu se musí trpět, říkaly už babičky. Ale to neznamená, že si musíte ničit vlastní zdraví. Podívejte se, co vše vám hrozí, když se rozhodnete “vylepšovat” moderními způsoby.

Mnoho estetických salónů nabízí zkrášlující procedury, které garantují krásu na počkání. Ne všechny jsou však bez rizika, zvlášť když využijete senzačních nabídek ve slevě. No neberte to, když je to za pár stovek. Vážně – neberte to! Odborníci varují.

Z gelových nehtů stárnou ruce

Gelové a “nalepovací” nehty sice mnoho lidí doslova odpuzují, ale spousty žen je považují za vrchol elegance. Z pohledu dermatologa však nejsou pro kůži zrovna nejzdravější, avšak o tom se již tolik nepíše. Problémem dlouhodobého překrývání vlastních nehtů gelovými je, že maskují případné zdravotní neduhy nehtů a jejich okolí.

Doporučujeme: Téma: Krása a péče o tělo

Nehet pod nánosem gelu nedýchá a snadno tedy dochází k plísňovým onemocněním. Každý problém dříve či později vyjde na povrch, v tomto případě však většinou bohužel pozdě, jelikož v jeho počátku není viditelný.  Gelové nehty se navíc vytvářejí za pomoci UV lampy. A jak známo, UV záření má negativní dopady na kůži, a to zejména z hlediska jejího rychlého stárnutí. Daní za nové nehty je pak vzhled rukou, který rozhodně není adekvátní věku klientek.

Vidíte to růžově? Chyba!

Zelená, hnědá, modrá nebo černá – to jsou běžné barvy očí. V dnešní době už ale není problém mít díky barevným kontaktním čočkám zornice červené, duhové nebo třeba ve tvaru srdce či dolarové bankovky. Lékaři ale před nákupem tohoto typu čoček varují. Je třeba pečlivě vybírat prodejce a počítat s tím, že čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak.   

“Barvivo, které čočky obsahují, totiž může být pro oko škodlivé a výjimečně i trvale zrak poškodit. Jsou-li čočky zakoupeny u renomovaných společností, nemělo by být obsažené barvivo nebezpečné,” upozorňuje MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál, že něco není v pořádku. Avšak i když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou špatně dýchat a na rohovce se pak mohou tvořit patologické cévy v důsledku špatného okysličování rohovky.”

Hubnutí bolí. Pokud je neodborné

“Bohužel, existuje velmi mnoho salonů či klinik, které nejsou zdravotními zařízeními a pouze obsluhují nějaký přístroj na hubnutí,” upozorňuje lékařka MUDr. Petra Samková, která se za svoji praxi setkala oběťmi nevyzkoušených a nedostačujících přístrojů.

Po zákroku liposukce ze slevových portálů nejsou ojedinělé i případy s neblahými estetickými následky. “Při využití neodborné služby a nekvalitní kryolipolýzy hrozí poškození typu jizev či vypouklin. Pozor na zastaralé technologie a na přístroje nemající správnou certifikaci,” radí MUDr. Petra Řehořková z Centra estetické medicíny Petra Clinic.

Podle doktorky Samkové takové přístroje poznáme, pokud mají například přikrytý displej, ošetření netrvá potřebnou dobu, či nemá dostatečnou intenzitu. “Stává se nám, že k nám přicházejí klienti ze zařízení, kde přístroje pravidelně neprocházejí servisem,” upozorňuje MUDr.Samková.

Popálení místo mrazu

Slevové portály jsou doslova zahlcené akcemi na kryolipolýzu - rozpouštění tukové tkáně pomocí cíleného působení chladu. Pozor si však musíte dát na to, jakými přístroji ji dané zařízení provádí. Klienti kosmetických salonů, kteří ošetření na necertifikovaných přístrojích podstoupili, si nejčastěji stěžují na podráždění kůže, popálení, dojít ovšem může i k podchlazení vnitřních orgánů, a to za ten risk rozhodně nestojí.

Nejvhodnější přístroj určený k proceduře je Zeltiq CoolSculpting, který má jako jediný certifikaci amerického úřadu pro léčiva FDA, navíc se jedná o patentovaný přístroj společnosti, která světu metodu kryolipolýzy představila. Přístroj je klinicky testován a prokazatelně účinný, zaručuje úbytek 20-50 % vrstvy tukové tkáně v ošetřené oblasti. V ČR  jím disponuje jen hrstka klinik.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Gelové nehty mohou vést k rakovině

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

v pražském sídlišti vyrostla farma. má šmrnc a podávaná drůbež křehkou kůrku


Farma Maleice

V mlokter restauraci dostanete na stl kachn konfit, knedlky a erven zel v nerezovm trojdlnm jdlonosii. Mal vtpek, kter m zejm pipomnat stravu z dob velkovvaoven i dobrotu z domova, kterou stoj za to odnst a schovat na potom, potil.

Navtvili jsme Farmu Maleice – restauraci otevenou na potku letonho lta na Praze 10. A zitek stl za to i navzdory ekn na autobus a zdlouhav cest z centra.

Obas forma a urputn snaha o efekt ped obsah. Na to si tady ovem dvaj pozor. Prezentace jdla nen to jedin, m se tento podnik li od jinch. Pojet je patrn v kadm detailu a vte, za m sem jdete: “Krvy nemusej buet v okol, ale podvejte se, jak umme uvait a zajmav pedstavit venkovsk jdlo v Praze.”A jak je to hrav a ctyhodn konn a jak jsou ty penze dobe utracen! Kachna z nerezu (kterou si pochopiteln mete naservrovat na pinesen tal) byla toti kehk, hork a vten. Stejn jako porce lehounce kupavho zel a mal houskov knedlky, je byly ukryty v prostednm a spodnm sektoru nosie.

Farma MaleiceKonfitovan kachn stehno    FOTO: Julie Kalodov

 

FARMA MALEŠICE

Praha 10

 

***1/2

Šmrncovní nová restaurace s dobe zvládnutou nejen eskou kuchyní. Ješt se musí staten utkat v boji, aby byly všechny idle obsazené.

CENÍK

Pedkrmy 65-155 K

Polévky 55 K

Hlavní jídla 125-265 K

Pivo (0,5 l) 40 K

JAK HODNOTÍME

Kadá recenze je zaloena na záitcích z alespo dvou návštv dané restaurace. Náklady na recenze hradí Hospodáské noviny, a jsou tedy zcela nezávislé.***** Dokonalé.Nezapomenutelný záitek. |**** Skvlé.Rozhodn stojí za návštvu. |*** Dobré.S obasnými nedostatky. |** Ujde to.Zápory pevaují nad klady. |* Špatné.Rozhodn nedoporuujeme. | -Peklo.Vyhnte se obloukem.

Neoizenou klasiku v novm hvu najdete na vech strnkch jdelnho lstku. Ten m jen nkolik poloek (a i tak se ta kachna v pestr grafice ztrc za burgerem). A se mi zdlo, e kdybych byla stl host, trochu bych se nad seznamem nudila a nevdla, na co novho se tit. Snad se bude vet mnit podle sezony.

Farma MaleicePovedlo se i roztomil, mal, mslov kehk peen kue s opkanmi bramborami a akort velkou porc vraznho vpeku, take ss vyel na svlaen kadho sousta.

Vten a voav byl i drbe vvar. Pokud vs neobvykl chu a tmav barva zaujmou stejn jako m, lze si pest v jdelnm lstku nco o opkn kost.

Tak si mete odnst recept na mrkvov kol. Z dezert jsem ale nakonec na doporuen obsluhy zvolila okoldov fondant s kokosovou zmrzlinou a muenkovm ckancem, kter nebyl v jdelnm lstku. Perfektn, i kdy na fondant trochu su teka za nepeplcanm pozdnm obdem.

Dav zvldnut bez nerv

Kdy jsem sem pila poprv, nevdla jsem, co si o tom bledmodrm sedtku u vchodu a kostkovanch ubrusech myslet. Ale zskali si m. Restaurace vt hosty teprve pr tdn a jet nen pln zabydlen. Mon tomu brn i horenat stavba za velkmi okny. Interir je ale vytvoen s odvahou v srdci a lehkou rukou. Blzniv se tu ms vrata od stodoly s pnskou vraznou vn, kdy se kolem nachomtne nkdo z obsluhy.

Vechno je jet takov neohmatan, nov, erstv naten, usmvav a ochotn. Nevm, jak to dlaj, ale Farma Maleice m mrnc. Prost nen usmolen ani utahan. Je sexy. M jasn smr. Kucha um vait a obsluhujc pnov jsou rychl.

A i kdy jsem pila ve chvli, kdy se dovnit nahrnul asi ticetihlav dav turist, nezmatkovali. nk vysvtlil mal zdren a my, psedc menina, jsme ve pochopili. Jak lze neobvyklou situaci zvldnout elegantn a bez nerv!

Trochu m ruil halas u baru, i v tak rozshlm prostoru je vechno slyet. Ale mon e a se podnik zcela zapln, hovor se rozptl. K pln hospod toti Maleice evidentn smuj. Snad to vyjde.
nejlepší burger dělají v café palanda. mimo prahu pak v českých budějovicích a v písku


Burger rliv manelka - ilustran foto

Na zklad vzrstajc obliby burger nap generacemi jsme se rozhodli zeptat ten IHNED.cz, v jakm podniku jim tato klasika americk kuchyn chutn ze veho nejvce.

Krom hlavn anketn otzky na nejoblbenj podnik mli hlasujc odpovdat i na to, co konkrtnho v jimi zmnn restauraci oceuj.

TOP 5 restaurac vybralo mezi 50 restauracemi tm 400 lid. Trojici nejlepch, kter nabzej na svm jdelnm lstku burgery, najdete v Praze.


Mte svou oblbenou burgrrnu?Na burgeru si nejvt mnostv dotazovanch pochutn v podnicch: Caf Palanda (Praha 1), Dish (Praha 2), Tavern (Praha 2), Hadog (esk Budjovice, Psek) a Blackdog Cantina (Beroun). 

Tyto restaurace nabzej podle vsledk ankety pjemn prosted, kvalitn maso a skvl omky. Mnoz tak kvituj neotel npady a domc suroviny. 

VIDEO: Jak se sprvn j hamburger?

video: Jak se sprvn j hamburger
Matou Petr (vpravo) z dish pedvd, jak se sprvn j hamburger

K domc pprav burgeru se v anket piznaly ti tvrtiny hlasujcch. Na otzku, zda maj dotyn vbec tento pokrm rdi, byly odpovdi veskrze pozitivn. To se vak ned ct o reakcch na oblibu burger z fast foodu, vtina dotazovanch je odmt.

Posledn otzku na imaginrn nzev jejich vlastnho burgeru si respondenti oividn nleit uili. Mezi ty nejzajmavj pat Infarkt Burger, Burgasm!, American Muscle Burger nebo Burgertor. Tak uvidme. Teba se fkuchai pi skladb novho menu inspiruj.

TOP 5 – vsledky ankety:

Rozhovory s majiteli vtznch restaurac najdete v ptenm vydn magaznu Vkend HN.

ctete patekALS a polévaní vodou: Proč to má smysl?

Polévání kbelíkem studené vody hýbe světem. Nejlépe akcičku pojednal výtržník Charlie Sheen. Vyklopil na sebe z kýblu deset tisíc dolarů a poslal je na charitu. O peníze jde totiž především.

V pobaveném sledování reakcí herců, politiků, zpěváků a dalších celebrit všeho druhu zaniká hlavní smysl: vybrat finanční prostředky na výzkum ALS (amyotrofická laterální skleróza) - neurologické nemoci, na kterou je věda dosud krátká.

Dva roky pekla, pak smrt

Říct, že diagnóza ALS znamená jistou smrt, popírá nejslavnější pacient s touto chorobou. Stephen Hawking, nejpronikavější mozek lidstva současné doby, obdivovaný fyzik a autor teorií vesmíru, s ní žije a bojuje už víc než 50 let. Chorobu mu zjistili v 21 letech a lékaři mu tehdy nedávali víc než dva nebo tři roky života. Totéž slyší pacienti i dnes.

Doporučujeme: Téma: Mozek a nervová soustava

Amyotrofická laterální skleróza způsobuje postupné odumírání motoneuronů – buněk centrální nervové soustavy, které ovládají pohyby svalů. Psychické a mentální schopností zůstanou zachovány, ale pravým peklem je, že zároveň dochází k postupné svalové slabosti, atrofii a ochrnutí.  Mozek nakonec nedokáže ovládat většinu svalů a pacient je téměř nehybný. 

Je to jenom zábava?

Člověk nejdříve ztrácí schopnost drobných pohybů, například prstů ruky, při chůzi zakopává. Přidají se křeče, neschopnost polykání. Na konci člověk nemůže ani mluvit. Je zcela ochrnutý a závislý na umělé výživě a dýchacím přístroji.

Tento stav si mají připomenout účastníci Ice Bucket Challenge, když je šok z ledové vody na okamžik doslova zmrazí, byť, jak v následujícím videu na DVTV vysvětluje neuroložka Jolana Marková, v případě ALS “…nejde o poruchu citlivosti, ale je porušená motorika”.

Více o ALS i Ice Bucket Challenge na DVTV

Škleby, třesení, ztuhlost a další reakce “baví” na internetu miliony diváků.  Ty, kteří vnímají, jak hrozné onemocnění se za akcí skrývá, tato zábava často pohoršuje.

Svět je “o image”

Stejně tak lidé často nechápou, jak může jakékoliv pochodování  zastavit rakovinu prsu, nebo vypěstovaný knír změnit ortel rakoviny prostaty. Jenže v dnešním světě vtipná a zábavná akce často dokáže víc, než ponuré strašení. Připoutá pozornost lidí i sponzorů a pomůže tak vybrat víc peněz na výzkum, nebo zaplacení preventivních programů.  

I teď se spolu se zviditelněním politých hvězd zviditelnila choroba, o jejímž původu vzniku vědci stále mnoho neví. První a dosud poslední lék byl schválen v roce 1995. Prodlouží život o … pouze několik měsíců. Od té doby věda nepokročila.  

Babiš, Gates i Kate Upton. Kdo vše se polil ledovou vodou?

Dnes má nadace na výzkum ALS na kontě v přepočtu víc než miliardu korun. Snad tyto peníze přinesou možnost dalších objevů, jak zákeřnou chorobu léčit. Klidně posílejte jakoukoliv částku, a jestli se chcete polít kbelíkem ledové vody, můžete taky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Třes rukou varuje: Parkinson vás může zaskočit i ve 30 

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Udělejte si vlastní měsíčkovou mast.Léčí i čaj

Jmenuje se měsíček, ale vypadá spíš jako sluníčko. Zářivě zlaté květy měsíčku lékařského teď můžete vidět všude. Nasbírejte si, je to celá lékárna v malém!

Kvete od června do září a má mnoho odrůd. Splést se nemůžete, léčivé jsou úplně všechny. Sbírat se dají celé květy nebo pouze okvětní lístky, ve kterých je obsaženo nejvíce léčivých látek.

Léčí zvenku i zevnitř

Tato bylinka v sobě skrývá velké léčivé schopnosti a je často vyhledávána v kosmetice a jako příměs doplňků stravy. Měsíček se skvěle hodí např. při hojení drobných kožních problémů. Přidává se proto do krémů nebo olejů. V tekuté formě je ideální ke zlepšení zažívání. 

Doporučujeme: Téma: Bylinky 

Mast, obklady nebo koupele využijete zevně na hojení ran a jizev, popálenin, odřenin, vyrážek, akné, zánětů, proleženin, pokousání či poštípání od hmyzu. Zaberou i na plísně a mykózy, hemeroidy a abscesy. Léčí také křečové žíly nebo bércové vředy. V odvaru si můžete omývat i oči a zbavíte tak i úporného zánětu spojivek

 Při vnitřním užití v podobě čaje nebo lihových kapek vám pomůže na širokou škálu problémů. Říká se totiž, že měsíček si sám najde zánět v těle a léčí ho. Využijete ho při jakémkoli vnitřním zánětlivém onemocnění - na potíže s močovým měchýřem, ledvinami, slinivkou, žlučníkem, krkem nebo v ústní dutině. Uklidňuje nemocné nebo podrážděné zažívací ústrojí, hojí žaludeční vředy a stimuluje produkci žluče i činnost jater.

Nejen pro zdraví, ale i pro krásu

Využívá se také hodně v kosmetice, obzvlášť do krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože dokáže zvláčnit, zjemnit, léčit a posilovat pokožku.

Měsíčkový krém si snadno vyrobíte sami: do rozpuštěného čistého vepřového sádla (250 ml) zatepla vložíme hrst květů, necháme vychladnout přes noc. Ráno znovu zahřejeme, opět zchladíme a máme hotovo. Uchováváme v ledničce. Dá se použít i k masáži na bolavé svaly a klouby.

Co ocení hlavně ženy

Výjimečná léčivka nás dokáže chránit před viry, bakteriemi a kvasinkami, takže se používá při léčbě kožních i vaginálních mykóz. Působí antisepticky a je i přírodním antibiotikem. Proto čistí krev a podporuje krevní oběh.

Měsíček umí také zrychlit metabolismus, ale zato zpomaluje srdeční rytmus a  mírně snižuje krevní tlak. Pomůže tedy při rozrušení, a protože tím zároveň uvolňuje křeče hladkého svalstva, je účinný i proti menstruačním bolestem. Jako antioxidant chrání buňky těla před poškozením včetně nádorového bujení.

Známá bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje proto měsíček doporučuje jako jednu z hlavních bylin v prevenci proti rakovině prsu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tipy od bylinkářky: Co platí na záda, klouby, zažívání

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

dietolog tláskal: v jídelnách mateřských škol by se téměř vůbec nemělo solit


Pedseda Spolenosti pro vivu Petr Tlskal

esk dti tloustnou. Za jejich nadvhu me nejen nedostatek pohybu, ale tak patn stravovac nvyky. e lze jst zdrav a chutn i ve kolnch jdelnch dokzalo v ter v Brn deset tm z mateskch, zkladnch a stednch kol z celho eska, kter soutily o titul Nejlep koln obd.

Nabdku jejich tchodovho obdovho menu peliv sledoval a ochutnval i pedseda obanskho sdruen Spolenost pro vivu Petr Tlskal. Jako vedouc lka na oddlen lebn vivy Fakultn nemocnice v praskm Motole dlouhodob sleduje zdravotn stav mldee, u n roste poet dt s nadvhou.

Pomoci se zlepenm tohoto stavu mohou prv i koln jdelny. “Takovto soute slou k tomu, aby se jdelny zamyslely nad modernjmi zpsoby ppravy stravy,” k dietolog.Zkuste srovnat nabdku kolnch jdelen ped dvaceti lety a dnes, co se zmnilo?

Zmnil se ivot vbec. Zmnilo se spektrum potravin, kter jsou na naem trhu a tm pdem se mohla zmnit i nabdka ve kolch. Je njakm zpsobem limitovan, protoe se mus vychzet z uritch finannch prostedk.

Co v jdelncch chyb?

Je to individuln. Chybt by jim teoreticky nemlo nic ve smyslu, e by dti nedostvaly iviny, kter dostvat maj. Jakm zpsobem je strava pipravovan, je druh vc. To lze ovlivnit napklad soutemi, aby se mohly jdelny zamyslet nad modernjmi zpsoby ppravy stravy i zaazovnm jednotlivch sloek vivy.

Ned se ct, e by jdelny obecn nco opomjely?

Nemly by, protoe jsou zeny zsadami, kter vychzej z odbornch poznatk, kolik by dti mly pijmat jednotlivch sloek potravy v uritm vku.

A naopak, nedvaj jim neho moc? Teba smaench pokrm?

Tak by tomu tak nemlo bt. koln i sttn inspekce kontroluje, jak se pipravuje strava. koln jdelny jsou pod velkm dohledem hygienik i rodi.

Co je asi nejdleitj sloka potravy, kterou by dti mly dostvat?

Mus dostvat kvalitn blkovinu, aby obsahovala vechny sloky aminokyselin, kter lidsk organismus potebuje. Mly by pijmat dostatek minerlnch ltek a vitamn a to dky kombinaci rznch sloek vivy. A sp obrcen by nemly dostvat zbyten moc kuchysk soli. Jej konzumace je ve spolenosti celkov daleko vy. To je ale bh na del tra.

Existuje rozdl mezi stravovnm dt v mateskch a zkladnch kolch?

Mlko a mln vrobky by mly tvoit v nim vku vt procentu ne ve vku vym. Nemlo by bt tolik koen, ostrch sloek. Jdelnek se postupn vyvj a do jdelnku dosplho. Nemlo by se skoro vbec solit.

Jak je tk uvait za limit 34 korun na osobu?

To spe posoud vedouc jdelen. Urit jsou tm limitovan, ale kdy se dl vt mnostv jdel, je to vhodnj, ne kdy se dl jdlo pro ticet i tyicet strvnk.

Jed dti nco jinho ne dospl?

Dospl dti vychovvaj. To znamen, e na n penej sv stravovac nvyky. Dti by ale mly mt trochu jin jdelnek ne dospl. Je pro n vhodou, kdy maj vt mnostv mlka a mlnch vrobk ve strav. Mly by jst vce zeleniny, ne asto jed dospl. Jednou dti budou vychovvat dal dti a penese se to do cel spolenosti.

Znamen to, e koln jdelny by mly do dtskho jdelnku vnst zmny?

Urit. Nejsou jen o tom, e nasytme dt a zajistme mu vivu, ale koln stravovn by mlo trochu vychovvat k zdravmu ivotnmu stylu.

Jak jsou trendy ve vaen pro dti? V soutnch menu se teba hodn objevovaly ryby.

Ryby je teba hodnotit pozitivn. Protoe dti je konzumuj v na spolenosti mn ne v jinch zemch. Jsou cennm zdrojem polynenasycench mastnch kyselin, jdu, vitaminu D, kter v jinch potravinch schzej. Je to spe otzka tch jdelen, aby takov jdla do svch jdelnk zahrnovaly.

Ryby na talch v eskch rodinch moc asto nekon. Pro?

Kdy se hodnot statisticky spoteba ryb u ns a v ostatnch sttech, tak jsme relativn nzko. Je to kolem pti kilogram na hlavu za rok. V nkterch sttech je to 15 i vce kilogram. Konzumace je urit dna i prostorovm uspodnm, tm, e jsme ve vnitrozem. Navc je fakt, e mosk ryby jsou zdrav v jinch aspektech ne sladkovodn. Nicmn je nutno tu kategorii hodnotit celkov.nejlepší školní obědy vaří ve zlíně. třeba vepřovou panenku se žampiony a mrkvovým pyré


Kuchask tm Gymnzia Zln

Rajatov polvka s kousky rajat a mozzarelou, prodn vepov panenka, bramborov pyr s mrkv a rozmarnem, smetanov ampiony a jako dezert okoldov krm. I takov obd si mohou vychutnvat ci Gymnzia Zln – Lesn tvr, kter zvtzilo v souti o nejlep koln obd podan obanskm sdruenm Spolenost pro vivu.

Destka nejlepch kuchaskch tm z jdelen stednch, zkladnch i mateskch kol mla v ter v jedn z brnnskch kolnch kuchyn uvait tchodov menu, kter se vymyk bnm pedstavm o jdlech podvanch ve kolnch stravovacch zazench.

UHO – neboli univerzln hnd omka –, kter ve velk sti kolnch jdelen pat k asto kritizovan tradici, se tentokrt na tal nedostala.O nejlepm jdle rozhodovala porota sloen z odbornk na vivu i kucha, mezi nimi vynval Petr Stdnk, kter m dlouholet zkuenosti z restaurac s michelinskou hvzdou v Austrlii i esk republice.

“Mli krsnou skladbu jdla. Bylo to vyven, chutn a zdrav. Lbila se mi velikost porc, erstvost a vzhled,” vysvtlil Stdnk, pro u poroty bodovalo menu zlnsk jdelny.

Vepov panenka? Bn

Vtzn tm byl podle svch slov z spchu pekvapen. “Vaen jsme netrnovali, protoe to menu vame bn,” ekla vedouc zlnsk koln jdelny Hana Lukov.

Zlin 1 misto 2Menu vtznho tmu.    FOTO: archiv Makro

V porot zasedli tak hygienici, ednci zabvajc se kolnm stravovnm i dti. “Vechno nm moc chutnalo,” pochvaloval si Vojtch Pail, jeden z dvojice k brnnsk Zkladn koly Milnova. Posteskl si jen, e na jejich kole podobnm zpsobem neva. “Mon kdyby sout sledovali v televizi, zlepilo by se to,” dodal.

Sout o nejlep koln obd v esku letos probhla u popt. Sdruen Spolenost pro vivu se tmto zpsobem sna pispt ke zlepen situace ve stravovn k zkladnch kol a motivovat stravovac zazen k vytven jdelnk skldajcch se nejen z chutnch, ale zrove zdravch pokrm.

Vtzn jdelna dostane krom ocenn i 15 tisc korun na nkup v obchodnm etzci Makro a kuchysk nin.  “Koupme ndob, tale, msy na salty, aby z toho nco mli i studenti,” plnuje Lukov.

Krli stehnka i Mahi-Mahi

“Stravovn v jdelnch by nemlo bt jen o nasycen, ale tak by mlo vychovvat k zdravmu stravovacmu stylu,” ekl pedseda sdruen Spolenost pro vivu doktor Petr Tlskal. Dti maj podle nj asto patn pklad u svch rodi, od nich pebraj stravovac nvyky. Proto a 40 procent esk mldee trp nadvhou.

Pravidla kln vychzela z podmnek, ve kterch se koln jdelny bn pohybuj. Napklad cena jedn porce se musela podle zkona o kolnm stravovn vejt do 34 korun. Polvka, hlavn jdlo i dezert nebylo navc vymyleno jen pro sout, ale je bnou soust nabdky jdelny.

Mezi pipravenmi pokrmy byly na koln jdelnu nezvykl kombinace, jako jsou peen krli stehnka na rozmarnu a alvji i dezert v podob bulguru s tvarohovm krmem a malinami. asto vyuvanou surovinou bylo ryb maso. I kdy delfnu podobn Mahi-Mahi nebo africk tilapie se na kolnch talch objevuj asi vjimen.