9 základních zásad pro zdraví: Jednoduché a účinné

“Zaručených” návodů na zdraví je všude plno, ale když to všechno “sečtete a podtrhnete”,  úplně stačí dodržovat jen  devět zásad.

Nejlepší na nich je, že jsou nejen jednoduché, ale ve většině případů také příjemné a naprosto přirozené. Vtom je totiž asi ten největší vtip: vrátit se k co možná nejpřirozenějšímu způsobu života. Věděli jste třeba, že i úsměv přidává kamínek do mozaiky, která znamená celkové zdraví?

Jezte zdravě a přiměřeně

Každý, kdo umí číst, už dnes může vědět, co odborníci doporučují jako zdravou stravu. Železné pravidlo je pět porcí zeleniny a ovoce každý den. Ale i zdravými jídly se dá přejídat – tak na to myslete a udržujte si přiměřenou váhu.

Tělu byste měli dodávat nejméně v 80 až 90 % to nejlepší, co můžete, jen ve zbytku je povoleno mírné hřešení. Představte si to takhle: týden má sedm dní, v každém z nich jíte (měli byste) jíst pětkrát. To je dohromady 35 jídel, a z těch všech by jen čtyři mohla být… no, ne úplně ideální.

Vyhněte se jedům

Jistě, nekouřit, nepít nad umírněné množství (což odpovídá ekvivalentu 2 dl vína), nebrat drogy. Patří sem však i jídlo, zejména to vysoce zpracované, plné chemikálií. jako třeba uzeniny. Přidaný cukr, tuk (především trans-mastné) a ochucovaní látky vzbuzují v těle reakce podobné drogám, prokázala loňská kanadská studie

Doporučujeme: Téma:  Rizika nadváhy a obezity

Zároveň to ale znamená také pokud možno se vyhýbat povoláním a prostředím, kde se toxické látky vyskytují ve zvýšené míře a vůbec všem rizikovým faktorům. Vyvarujte se také prostředí, kde hrozí zvýšená nákaza. Chřipka je sice (obvykle) banalita, ale i ta může přispívat k vyčerpání imunitního systému, jemuž pak chybí síly na zdolávání jiných chorob.

Spěte dostatečně

Za nedostatek spánku se považuje méně než šest hodin. Kolik je to správné množství právě u vás, to záleží jen na vaší individuální potřebě. Málo spánku ovlivňuje vnitřní biologické hodiny,  které řídí produkci hormonů a krevní tlak. Narušuje tak sexuální funkce, zhoršuje paměť a přispívá k tloustnutí.

Naučte se odpočívat

Věnujte každý den nějaký čas relaxaci a pokud možno si každého čtvrt roku dopřejte  krátký aktivní oddech, třeba aspoň prodloužený víkend. Nevynechávejte také dovolenou, ideální jsou dva týdny v kuse, jednou v létě, jednou v zimě. Důležitý je také krátký odpočinek i během dne pro omezení vlivu stresu, obzvlášť, když ho vyplníte dechovým cvičením nebo aspoň pobytem na čerstvém vzduchu. Nejen že dopřejete organismu více potřebného kyslíku, ale zklidníte mysl. A nenoste si práci s sebou domů ani v hlavě.

Cvičení

Pohyb je zdravý pro celé tělo, zejména pro srdce a oběhový systém. Jejich nemoci jsou stále nejčastější příčinou úmrtí, a nikoliv rakovina, které se tolik bojíme. Přiměřeně svému věku a stavu byste měli alespoň půl hodiny denně věnovat své fyzické kondici.

Je vhodné, zejména pokud se sportem začínáte, sledovat svůj krevní tlak a puls, údaje si pečlivě zaznamenávat a pak konzultovat s lékařem. Lepší než se jednou za čas “zničit” na squashi nebo na cyklovýletě je umírněná fyzická aktivita. Musí se však provozovat pravidelně. Vysoká intenzita cvičení nepřináší vyšší zdravotní benefity, připomíná unie amerických kardiologů.  A pohyb není nutně pouze v tělocvičně, jsou to třeba i domácí práce!

Žijte s lidmi

Ti, kdo mají kolem sebe dostatek sociálních kontaktů, mají lepší vyhlídky na dobré zdraví.  Podpora přátel a projevy lásky  – milenecké i mezilidské – pomáhají  udržet tělo v celkově dobrém stavu. Je prokázáno, že lidé žijící v manželství mají lepší zdraví a zejména muži se dožívají vyššího věku. K správnému fungování organismus přispívá i sex.

Je vědecky dokázáno, že pokud se smějete, v mozku tato fyzická činnost spustí sekreci určitých hormonů, které vás nakonec opravdu veselé udělají. Smích je zdravý nejen pro duši, ale i na srdce! A kromě toho vás budou mít lidi radši.

Duševní hygiena

Myslete pozitivně – a připomínáme, že se to dá naučit. Netrapte se věcmi, které nedokážete změnit a neobírejte se chybami či křivdami. Chronický pocit neštěstí a nespokojenosti aktivuje stresové odezvy, které, jak je známo, vyvolávají v delším časovém horizontu efekty jako zvýšený krevní tlak a snížená reakce imunitního systému.  Duševní hygiena by měla patřit k dennodenním činnostem právě tak jako hygiena fyzická. Naučte se vždy s končícím dnem oprostit od negativních pocitů – jako byste je ze sebe smyli.

Buďte na sebe hodní

Netýrejte se neustálými přísnými požadavky na vlastní osobu. Ani ve zdravém životním stylu není třeba stavět si nereálné cíle: stačí, když z počátku zhubnete pět kilo, rychlá chůze nahradí pocení ve fitku. Ani v pracovním či rodinném životě to nepřehánějte s přísností na sebe sama. Nikdo není dokonalý, tak nemusíte být ani vy a taky nemusíte vždy každému vyhovět. A dělejte si sami sobě radost co nejčastěji.

Choďte k doktorovi

Nezanedbávejte své zdraví. Choďte pravidelně na všechny preventivní prohlídky:  zubařem počínaje a testem okultního krvácení na rakovinu tlustého střeva konče. Nepřehlížejte ani drobné zdravotní potíže, i když si myslíte, že “to nic není”. Nikdy nevíte, co se z toho může vyklubat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Myomy, cysty, krvácení? Ptejte se gynekologa!

Trápí vás ženské potíže – ať už s menstruací, antikoncepcí nebo s otěhotněním? Ptejte se on-line známého gynekologa.      

Silná, prodloužená menstruace, nepravidelné krvácení i mimo menstruační cyklus, anebo krvácení při pohlavním styku trápí velké množství žen. Je možné, že se jedná myomy, protože právě tak se tyto nezhoubné nádory často mohou projevovat.

Utajený nepřítel

Bývají tím častější, čím více žena měla těhotenství a porodů, a kolik podstoupila chirurgických zákroků na děloze, jako je přerušení těhotenství nebo kyretáž. Podle statistiky se s myomy setkává každá čtvrtá žena, nejvíce mezi 25. a 50 rokem věku. Bývají také často příčinou nemožnosti otěhotnět. A přitom o nich žena ani nemusí vědět, protože se často stává. že se neprojevují žádnými příznaky.  

Doporučujeme: Téma: Menstruace a krvácení

Jindy však způsobují bolesti v podbřišku nebo pocit napětí a plnosti. Někdy se však myom rychle zvětší a zaskočí ženu akutními potížemi. Náš host MUDr. Marek Ožana se specializuje na myomy, ale odpoví vám na všechny dotazy, týkající se oboru gynekologie.

Operace už není nutná

Myomy jsou závislé na pohlavních hormonech. Proto se často také hormonálně léčí. Kromě přípravků hormonální antikoncepce a léků, navozujících umělý přechod, se v poslední době stále více prosazují speciální medikamenty. Dokáží růst myomů zpomalit nebo dokonce zastavit, takže někdy může dojít i k samovolnému vstřebání. Lze se tak úplně vyhnout operaci, zejména odstranění dělohy, kterým se v dřívějších dobách tento problém řešil nejčastěji.

Ptejte se on-line právě teď

On-line rozhovor s MUDr. Ožanou začne v úterý 30. září ve 12 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sledujte v příslušném čase na našem webu.

Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém, pomocí tlačítka “všechny položené dotazy” dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Marek Ožana

Foto: Žena

MUDr. Marek Ožana

Má 24 let praxe na operačních a porodních sálech. Je primářem porodnicko-gynekologického oddělení Městské nemocnice v Ostravě a má soukromou praxi Novagyn s.r.o. a Gynmar s.r.o.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dělohu už stejně nepotřebujete! Tak ji dáme pryč?

Drama na sále: Porodila při operaci mozku

Tahají z nás doktoři peníze? Pacienti jako zlatý důl

Zadejte otázku do online rozhovoru

Zodpovězené otázky

Otázka: Vážený pane primáři, byl mi diagnostikován myom o velikosti tří centimetrů. Jaké jsou prosím možnosti léčby? Můj gynekolog se rozhodl pro “vyčkávání”, z toho jsem ale nervózní… Děkuji, Lenka, 33 let, z Prahy AUTOR: Lenka | 29. 09. 2014 13:20

MUDr. Marek Ožana: Dobrý den,

myom velikosti 3 cm je zhruba v hranici velikosti, kdy u ženy, která nerodila ještě neléčíme. U nerodících žen já doporučuji s léčením myomu na hranici 3-4 cm a hlavně v případě, kdy s otěhotněním nebo průběhem těhotenství je problém. Jste-li žena, která již rodila a zatím spíše další dítě neplánuje, pak je léčba na místě až při potížích s myomem a nezáleží na velikosti. takže závěrem, já být Vaším gynekologem, udělal bych to asi stejně :-) .

Otázka: Dobrý den, moje maminka musela dvakrát na operaci kvůli myomům. Je to dědičné? Mám se obávat? Děkuji, Helena AUTOR: Helena | 29. 09. 2014 13:17

MUDr. Marek Ožana: Dobrý den,

ano- dědi se určitá dispozice , ale nejen to rozhoduje. Operačně se nyní léčí jen myomy, které činí potíže. Víme totiž, že myom je nádor nezhoubný a nedochází k jeho malignímu zvratu. Takže častěji než dříve se operační léčbě ženy nakonec vyhne. Takže až zas tak velkou obavu nemějte. Myom má téměř každá pátá žena po čtyřicítce a na operaci jde jen malá část z nich.

Otázka: Dobrý den, slyšela jsem o nové tabletkové léčbě, která je prý bez vedlejších nepříjemných účinků. O který lék se prosím jedná? Děkuji, RH AUTOR: Radka Holubová | 29. 09. 2014 13:13

MUDr. Marek Ožana: Dobrý den,

jde o lék Esmya. Blokuje hormonální receptory v myomu. Výsledkem je, že myom se může změnšit – většinou ale jen mírně – a mohou hlavně ustoupit potíže spojené s myomem. Léčíme totiž většinou jen myomy, které činí potíže. Ty , o kterých žena neví si vlastně nemusíme ani všímat :-) . Musím podotknout, že ne u všech žen tabletová léčba zabere.

Všechny položené otázky

Myomy, cysty, krvácení? Zeptejte gynekologa!

Trápí vás ženské potíže – ať už s menstruací, antikoncepcí nebo s otěhotněním? Ptejte se on-line známého gynekologa.      

Silná, prodloužená menstruace, nepravidelné krvácení i mimo menstruační cyklus, anebo krvácení při pohlavním styku trápí velké množství žen. Je možné, že se jedná myomy, protože právě tak se tyto nezhoubné nádory často mohou projevovat.

Utajený nepřítel

Bývají tím častější, čím více žena měla těhotenství a porodů, a kolik podstoupila chirurgických zákroků na děloze, jako je přerušení těhotenství nebo kyretáž. Podle statistiky se s myomy setkává každá čtvrtá žena, nejvíce mezi 25. a 50 rokem věku. Bývají také často příčinou nemožnosti otěhotnět. A přitom o nich žena ani nemusí vědět, protože se často stává. že se neprojevují žádnými příznaky.  

Doporučujeme: Téma: Menstruace a krvácení

Jindy však způsobují bolesti v podbřišku nebo pocit napětí a plnosti. Někdy se však myom rychle zvětší a zaskočí ženu akutními potížemi. Náš host MUDr. Marek Ožana se specializuje na myomy, ale odpoví vám na všechny dotazy, týkající se oboru gynekologie.

Operace už není nutná

Myomy jsou závislé na pohlavních hormonech. Proto se často také hormonálně léčí. Kromě přípravků hormonální antikoncepce a léků, navozujících umělý přechod, se v poslední době stále více prosazují speciální medikamenty. Dokáží růst myomů zpomalit nebo dokonce zastavit, takže někdy může dojít i k samovolnému vstřebání. Lze se tak úplně vyhnout operaci, zejména odstranění dělohy, kterým se v dřívějších dobách tento problém řešil nejčastěji.

Ptejte se on-line právě teď

On-line rozhovor s MUDr. Ožanou začne v úterý 30. září ve 12 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sledujte v příslušném čase na našem webu.

Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém, pomocí tlačítka “všechny položené dotazy” dole pod článkem.

Náš odborník


MUDr. Marek Ožana

Má 24 let praxe na operačních a porodních sálech. Je primářem porodnicko-gynekologického oddělení Městské nemocnice v Ostravě a má soukromou praxi Novagyn s.r.o. a Gynmar .sr.o.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dělohu už stejně nepotřebujete! Tak ji dáme pryč?

Drama na sále: Porodila při operaci mozku

Tahají z nás doktoři peníze? Pacienti jako zlatý důl

Zadejte otázku do online rozhovoru

Všechny položené otázky

9 příznaků nemocných jater

Játra jsou mimořádně důležitým orgánem. Není proto divu, že následky jejich poškození výrazně ovlivní stav celého lidského organismu.  Mezi “devítku” nejčastějších příznaků, že není něco v pořádku, patří žloutenka, únava i pokles sexuální touhy. A další signály?

Játra se dají připodobnit k malé továrně, kterou si každý nosí ve své břišní dutině. Do tohoto orgánu krevními cévami neustále proudí mnoho důležitých živin, hormonů i odpadních látek. Jaterní buňky skutečně fungují jako výrobní linky, které pracují 24 hodin denně.

Oprava na počkání

Pomocí chemických reakcí zde dochází ke zpracování tuků, cukrů i bílkovin. Zpracované látky poté putují dále do organismu, kde plní mnoho důležitých funkcí. Mezi další pozoruhodné vlastnosti jater patří i schopnost výrazné regenerace.

Doporučujeme: Téma: Játra a jejich onemocnění

Jaterní tkáň může přijít až o 75 % své hmotnosti, a přesto může dorůst do původní velikosti. Navzdory tomu mohou být játra poničena natolik, že se již “opravit” nedokážou. Projevy jejich poškození se poté projeví na celém organismu.

9 nejčastějších varovných příznaků

  • Žloutenka. Při poškození jater dochází k poruše odbourávání bilirubinu, který vzniká při rozpadu červených krvinek. Jeho ukládáním do kůže, sliznic a očního bělma dochází k jejich žlutavému zbarvení.
  • Tmavý odstín moči. Výše zmíněný bilirubin se dostává ve zvýšené míře ledvinami do moči, kde způsobuje její tmavé zbarvení.
  • Únava. Mnoho lidí s jaterním onemocněním si stěžuje na pocit malátnosti, poruchy pozornosti a únavu.
  • Nadýmání. Játra jsou velmi důležitá pro správné trávení, při poruše jejich funkce se objevuje nadýmání, bolesti břicha a křeče v žaludku.
  • Svědění pokožky. Ukládáním toxinů v kůži dochází k pocitům svědění, ale také k zvýšené citlivosti vůči slunečnímu záření.
  • Krvácení do střev. Játra produkují bílkoviny, které jsou důležité pro srážení krve. Při poruše tohoto mechanismu je typickým příznakem krev ve stolici, ale i projevy chudokrevnosti.
  • Pokles sexuální touhy. Poruchou odbourávání hormonů dochází k rozvratu jejich rovnováhy, což se může projevit snížením sexuálního apetitu.
  • Pavoučkové névy. Nedostatečným odbouráváním hormonu estrogenu vznikají malé “pavoučkové” cévy v podkoží, typicky na obličeji a na horní polovině hrudníku.
  • Ztráta váhy. Nechutenství, porucha trávení a zpracování živin vede ke ztrátám na váze.

Jako se správný továrník stará o zaměstnance, tak bychom se i my měli starat o svou malou “fabriku”, která zastává v organismu mnoho důležitých funkcí. Pokud jí budeme nakládat příliš mnoho práce, například nadměrnou konzumací alkoholu nebo nezdravých jídel, můžeme dojít až ke skutečné stávce jaterních buněk. A když ty přestanou správně pracovat, metabolismus se zhroutí, což nám tělo oznámí výše uvedenými příznaky.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 superpotravin pro dobrá játra

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Škodí inteligence? Za vysoké IQ se platí

Už nadprůměrné děti ve škole mívají potíže s okolím, a nemusí to být jen nešikovný brýlatý tlouštík. Prostě si s ostatními “nesedí”, a tento problém přetrvává často i v dospělosti. Vadí vysoké IQ?

Když miliardář Janeček s andělským úsměvem na tváři vysvětloval, že přece nemůže mít jen jednu ženu, lidé u televizí žasli. Tak neuvěřitelně inteligentní člověk, a přesto – nechybí mu v mozku “něco”?

Rozum nebo emoce?

To “něco” se může jmenovat emoční nebo sociální inteligence, a s výškou IQ nemá nic společného. Naopak se často stává, možná jako právě v tomto případě, že daní za mimořádné rozumové schopnosti je chybějící schopnost žít v normálních vztazích s okolím. Na druhé pak působí jako “z jiného světa”, někdy doslova jako blázni.

Doporučujeme: Téma:  Inteligence

Inteligence tak není pouze jediná, existuje jí více druhů. Emoční inteligence umožňuje správně vnímat druhé lidi a schopnost vcítění, sociální inteligence je schopnost kladně působit na svoje okolí a dá  se naučit.

Inteligence se dále dělí dokonce na šest nebo sedm druhů, a v poslední době vědci uvažují i o zavedení osmého. Potěšit nás tak může, že vlastně nakonec každý můžeme v něčem vyniknout!

1. Logicko – matematická inteligence

Základní funkcí tohoto typu je chápání okolního prostředí jako světa čísel a znaků. Nad smyslově – pohybovou oblastí má převahu čistá abstrakce, logika a věda. Děti nadané tímto typem počítají aritmetické příklady rychle z hlavy, dávají otázky – Kde končí svět? Kdy začal čas? Rádi hrají logické hry, milují strategii a vymýšlejí různé experimenty.

2. Jazykově – verbální inteligence

Tento typ se vyznačuje hlavně jazykovým citem, jak pro mateřštinu, tak pro jiné jazyky. Je velmi důležitý především pro školu, kde tvoří až 80 % šance na úspěch. Zástupci této skupiny rádi čtou, píší a luští křížovky a hádanky. Není pro ně problémem používání fantazie pro vymýšlení různých příběhů.

3. Vizuálně prostorová inteligence

Jedná se o přesné vnímání vizuální stránky světa, a schopnost si pak tento vjem si kdykoliv vybavit i bez pomoci příslušného fyzického podnětu. Přesná prostorová představa je pro tyto lidi důležitější než psané slovo či vzorce. Při přemýšlení mají zrakové představy a snadno se orientují v mapách a schématech. Je u nich také časté denní snění. Spolu s jazykovou inteligencí tvoří důležitou složku inteligence určenou pro zapamatování a vnímání problémů. Bývá podstatou uměleckého nadání.

4. Tělesně – pohybová inteligence

Je schopností vysoce ovládat pohyby těla, tělo používat jako sebevyjádření, dokázat obratně ovládat předměty vyžadující cit. Tito lidé bývají nadaní sportovně a často i herecky. K životu potřebují neustálý pohyb a nevydrží v klidu.

5. Zvukově – hudební inteligence

Zahrnuje schopnost zvládnout intonaci, melodii, rytmus, tóny a skladbu. Dokáže vykompenzovat slabší jazykovou paměť přeložením řeči do rytmických vzorců. Působí na schopnost tvorby, vnímání a interpretace hudby. Hudba je u těchto lidí důležitou součástí jejich života a nezbytnou kulisou každodenních aktivit. Tato inteligence vychází z několika mozkových center – jedno reguluje hudební tvorbu, druhé interpretaci, třetí rozlišování melodií a tónin a čtvrté rytmus. Tento typ se projevuje se ze všech ostatních druhů inteligence nejdříve a je od nich nejvíce oddělen.

6. Vnitřní (intrapersonální) inteligence 

Představuje schopnost zkoumat a poznat vlastní já, své pocity, nutnost porovnávat tlak okolních lidí se svým rozhodujícím jednáním  S její pomocí se můžeme naučit, které situace nebo činnosti v nás vyvolávají určité emoce a co nás motivuje k určitému jednání. Vysoce rozvinutá vnitřní inteligence umožňuje zvládnout bolestivé emoce a rychle se vypořádat se stresem. Zároveň jsme díky ní schopni činit dlouhodobě výhodná rozhodnutí. Projevuje se vysokou nezávislostí, silnou vůlí, vyhraněnými názory a často i samotou

7. Společenská (interpersonální) inteligence

Umožňuje vycházet s ostatními díky tomu, že vnímá pocity jiných lidí, rozlišuje jejich nálady, temperament, cíle a záměry. Zahrnuje rozpoznávání cizích emocí, motivů a úmyslů, schopnost přizpůsobit se druhým a navést ostatní, aby se přizpůsobili nám. Ti, kdo ji mají, snadno “zapadnou” do každého kolektivu, umí získat druhé na svou stranu a přesvědčit je, aby uvěřili ve správnost jeho tvrzení. Takový člověk umí okouzlit a zároveň zmanipulovat své okolí. Lidé s tímto typem inteligence se často věnují politice, marketingu, právům, vztahům s veřejností, pedagogice, psychologii a sociální práci. 

Někdy uváděným osmým typem je přírodní inteligence, kerá označuje vztah k příridě a životnímu prostředí

Pomoc pro chytré děti

Někdy se ohledně inteligence zdá, že co příroda na jedné straně přidá, na druhé zase ubere. Nadání se může pojit s handicapem v jiné oblasti (např. dyslexie, lehká forma autismu apod.) a vyústit pak v šikanu. Mezi nevýhody ale může patřit právě to, že takový člověk uvažuje jinak než ostatní, a proto si s nimi nemusí vždy rozumět a může se cítit i velmi osamělý.

Těžké to mají zejména děti s vysokým IQ. Často se u svých vrstevníků, ale i učitelů setkávají s nepochopením. Jejich odlišné vzorce chování vyžadují specifický přístup, který ale stále leckteré školy nepodporují, ani včas neumí potřebu odhalit.

Miriam Janyšková, zakladatelka programu Charitky, je  přesvědčena o potřebě podpory: “Ve společnosti panuje mýtus, že mimořádná chytrost u dětí přece není něco, s čím by mělo být nějak specificky zacházeno nebo dokonce finančně podporováno. Podvědomě si hodně lidí myslí, že rozumově nadané děti jsou dětmi vzdělaných a bohatých rodičů a není třeba je jakkoli podporovat… že si přeci pomohou samy. To však mnohdy není jen takto černobílé”. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

japonský podnikatel vyměnil výrobu saké za whisky. ichiro's malt znovu šíří slávu rodiny


Sklenika whisky - ilustran foto

Kdy rodinn podnik musel po tm ty stoletch ukonit vrobu sak a dalch alkoholickch npoj, rozhodl se Iir Akuto zaloit malou palrnu whisky, kter je dnes znm po celm svt: Ichiro’s Malt.

V roce 2004, kdy firma ve mst iibu severovchodn od Tokia vznikla, to ale bylo velmi nejist podnikn. V t dob toti spoteba whisky v Japonsku prudce klesala.

Akuto se tedy nezamil na masov trh, ale pokusil se vytvoit nco, co by potilo opravdov milovnky tohoto npoje. “To je asi kl k naemu spchu. Zpotku jsme vak mli s prodejem pote. Nae znaka nebyla slavn a trvalo nm dva roky, ne jsme prodali prvnch 600 lahv. Dnes jich stejn tolik prodm za jedin den, z toho tetinu do zahrani,” chlub se devtatyicetilet podnikatel.

Ichiro’s Malt m jen deset zamstnanc, ale doke produkovat stovku rznch druh whisky, jej cena me doshnout v pepotu a 27 000 korun. 

Produkce whisky v Japonsku zaala ve 20. letech minulho stolet, kdy byla otevena palrna Jamazaki u Kjta, kter vyuvala zkuenost mladho studenta ze Skotska.

Japonsk whisky si vak zskala mezinrodn renom a v poslednch letech a dosahuje cen dve vyhrazench irskm a skotskm konkurentm. A to i pesto, e je v Japonsku pouze osm palren, zatmco napklad ve Skotsku pes sto.

Na zijov drab v Hongkongu se lhev Jamazaki star 50 let prodala v pepotu za 706 000 korun.

Vrobcem Jamazaki je velkovrobce npoj Suntory, tet nejvt producent alkoholickch npoj ve svt. Firma letos za tm 16 miliard dolar (343 miliard K) koupila americkou spolenost Beam a jej znaku bourbon Jim Beam.

Pod Suntory pat i palrna Hakuu, ukryt v lese v jinch Japonskch Alpch. Tam se zrodila ona nkolikansobn ocenn zelen lhev. “Abyste pochopili specifinost Hakuu, muste nejprve porozumt tomu, pro jsme si zvolili tuto lokalitu,” upozoruje jej editel Takei Ono, jeho citovala agentura AFP.

Msto obklopen prodou s hlubokmi lesy a hojnost vod dv podle nj whisky sv chu. “k se tak, e japonsk klima se tymi znan odlinmi ronmi obdobmi zlepuje proces fermentace,” dodv.

Cesta k spchu? Japonsk vytrvalost

Jamazaki stoj i mezi 300 lahvemi v tokijskm baru Zoetrope, kter je jakmsi chrmem whisky v hlavnm mst. Libanonsk turista Abdallh sem piel degustovat prv Ichiro’s Malt, o n mnoho slyel. “Ped pti lety jste japonskou whisky v Libanonu nedostali. Dnes maj dva ti druhy vechny lep bary,” k.

Majitel baru v tokijsk tvrti induku Acui Horigami se svou kolekc pevn japonsk whisky rd pochlub. Ale neptejte se ho, kter je jeho nejmilej. “Obecn jsou jemn, jemn nasldl, ale pedevm maj tolik variac! Kad palrna vyrb etn druhy sv whisky,” zdrazuje.

To, e tradin npoj Ir a Skot, uspl i v zemi vychzejcho slunce, ho nepekvapuje. “Kdy Japonci nco zanou, vytrvaj a do konce. Je v tom jaksi tvrdohlavost. Nikka a Suntory si vzaly do hlavy, e budou vyrbt stle lep a lep whisky, a nikdy s tm nepestaly. To je ta nae posedlost,” k Horigami.luxusní restaurace sasazu expanduje. otevře podniky v zahraničí i bistro v praze


Restaurace SaSaZu v praskch Holeovicch

Luxusn prask restaurace a klub SaSaZu mn majitele a opt zkus tst v zahrani. U na podzim pak plnuje otevt v centru Prahy levnj bistro s netradinm asijskm jdlem, kterm se proslavila.

Podnik pvodn vlastnn izraelskou skupinou Queenco provozujc kasina a hotely si kupuje jeho editel Avihai Hadida se dvma spolenky. Dve oteven restaurace v Kambodi a na eckm Rhodu si ale ponech pedchoz majitel a nov veden namsto nich plnuje poboky v Chorvatsku a v Barm.Nvrat do Asie

Restaurace na chorvatskm ostrov Hvar by se mla poprv otevt pt sezonu. Oteven bude jen v letnch mscch a zamit se m na bohat turisty.

“Nam clem bude pesvdit pijdjc klientelu, e stoj za to u ns utratit padest eur navc, pestoe maj v hotelu pedplacen all inclusive,” k fkucha SaSaZu, Izraelec Shahaf Shabtay, kter stl i u vzniku prask restaurace a svou kuchyn ji proslavil.

V hlavnm mst Rangnu je dnes pr podobn pleitost jako ped pti lety v Praze. “Barma bhem nsledujcch let poroste v rozmez devti a dvancti procent. To je pro ns ance,” vysvtluje Shabtay s odkazem na probhajc reformy zem, kter maj pozitivn vliv na jej ekonomick vvoj.

Krom restaurace m rangnsk podnik doplnit i hudebn klub, stejn jako v prask holeovick trnici. Na rozdl od nj ale bude zbavu zajiovat v asijskch zemch populrn karaoke v podob malch zvukov izolovanch salonk, kde host zpvaj pouze v okruhu ptel.

Samotn kuchyn pak m bt obdobou jdel, kter nabz prask SaSaZu stavjc na spojen vce asijskch kuchyn, vetn t barmsk. Ta je z velk st tvoena prvky, kter vychzej ze sousednch zem, a nabdka by tedy mla bt zkaznkm blzk.

“Napklad koen bude doveno z Indie, sja a sl z ny a cukr a kokosov oechy z Thajska,” dopluje Shabtay.

Poulin jdlo v centru Prahy

Restaurace s adou ocenn vetn BiB Gourmand “dobr jdlo za pijateln ceny” od michelinskho prvodce tak v jnu oteve bistro v Jindisk ulici v centru Prahy. Podnik, jeho poten investice in jeden milion korun, se m tak inspirovat Asi a tamnm poulinm prodejem jdla, vetn tradinch asijskch krabiek.

Cena jdla by pitom mla bt nkolikrt ni ne v restauraci a pohybovat se kolem sta korun. Uetit by se mlo na provoznch nkladech a oproti luxusnmu podniku budou odlin i suroviny. Zkladn tm kucha m ale zstat stejn a bude doplnn o nov zamstnance.Drama na sále: Porodila při operaci mozku

Anežka je v celé historii Nemocnice Na Homolce prvním a na dlouho asi posledním miminkem, které se narodilo na zdejším neurochirurgickém operačním sále. Hned jak se podívala na svět, museli chirurgové vyřešit prasklou výduť mozkové cévy u její maminky, která je obě ohrožovala na životě. 

Paní Jana Soustružníková byla v 39. týdnu těhotenství, když ji v noci přepadly obrovské bolesti v podbřišku, pokračující do kyčlí. Jen malou chvíli je považovala za poslíčky blížícího se porodu. “Poté se přidalo úporné, nepřetržité zvracení, třeštila mi hlava, brněla polovina obličeje a strnula mi šíje, takže jsem hlavou nemohla hnout,” vzpomíná paní Jana, co ji a jejího přítele Zdeňka přimělo okamžitě volat záchrannou službu.

Šlo o minuty

“Pacientka k nám dorazila s neurologickými příznaky, proto byla převezena k neurologickému konziliu a na CT vyšetření do Všeobecné fakultní nemocnice,” popisuje MUDr. Jan Drahoňovský, náměstek ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě. Neurologové u ženy prokázali na CT krvácení pod tenkou plenu mozkovou, u kterého se předpokládá jako zdroj prasklé aneurysma, čili výduť na mozkové cévě. Bylo třeba jednat rychle.

Doporučujeme: Téma  Mozkové a cévní příhody

Paní Janu přijali na jednotku intenzivní péče Neurochirurgického oddělení NNH, kde však porodnici nemají. Další převoz by ale pro rodičku byl příliš rizikový. A tak se nakonec lékaři obou nemocnic dohodli na netradičním řešení, které i přes svoji složitost bylo pro maminku s dítětem nejbezpečnější. Přistoupili k císařskému řezu pod vedením porodníka z ÚPMD.

Porod i operace najednou

“Její stav se rychle zhoršoval už během přijetí, vznikal u ní takzvaný hydrocefalus, což je rozšíření komorového systému mozku v důsledku městnání mozkomíšního moku,” vysvětluje MUDr. František Remeš, zástupce primáře Neurochirurgického oddělení. Paní Janě ihned zavedli komorovou drenáž s čidlem pro kontrolu nitrolebního tlaku.  Drenáž zajistila odvod tekutiny, která by jinak mozek utlačovala.

Paní Jana s malou Anežkou

Foto: Isifa/Thinkstock

Po porodu okamžitě převezli pacientku na vedlejší angiografický sál, kde již byli připraveni další lékaři. Pod rentgenem uzavřeli cévní výduť, aby již nezpůsobovala žádné zdravotní nebezpečí. “Vše se odehrálo během několika hodin. Žena tedy v rychlém sledu prodělala porod, neurochirurgickou operaci a endovaskulární uzávěr výdutě,” shrnuje doktor Remeš.

I otec je hrdina!

Vše dobře dopadlo a paní Jana je podle poslední kontroly na neurochirurgii již v pořádku. Ještě ji občas pobolívá hlava, mívá návaly únavy či reaguje na změny počasí. Ve srovnání se dny bezprostředně po cévní mozkové příhodě se to však vůbec nedá srovnat.

“Měla jsem velké štěstí, které se opakovalo v řadě momentů,” říká šťastná maminka tříměsíční Anežky, jež si nemůže vynachválit lékaře, kteří ji i dcerku zachránili. Současně ale nedá dopustit na svého přítele a otce Anežky: “Dostal z porodnice domů čtyřdenní dítě a postaral se o ně naprosto skvěle. Švagrová mu ukázala, jak sterilizovat lahvičky a poradila se základními věcmi. S pomocí své maminky, Anežčiny babičky, pak již vše zvládl doma sám až do doby, než mě z Homolky propustili domů. A to za mnou do nemocnice ještě každý den jezdil!”

Co je to aneurysma?

“Krvácení pod tenkou plenu mozkovou z prasklého aneurysmatu je závažné onemocnění, na které velké množství pacientů bezprostředně umírá. Další mohou být následně velice těžce neurologicky postiženi. Navíc hrozí, že výduť po čase praskne znovu a další krvácení bude mít horší následky, než to první,” vysvětluje MUDr. Remeš. Pacienti s prasklým aneurysmatem na mozkové cévě se k lékařům dostávají v různém stavu: někteří jsou v bezvědomí, jiní mohou být při vědomí a mívají typické příznaky – jsou zmatení, neklidní, bolí je hlava, mají strnulou šíji. To byl i případ paní Jany.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

Praskání v kloubech: Ublíží vám, nebo pomůže?

Ženy jsou nevinné. Vody "otrávil" někdo jiný

Muži ztrácí mužnost, jsou impotentní a postupně se mění v ženy. Totéž platí o samcích některých zvířat od rybek po například lední medvědy. Tak dramaticky líčí některé zprávy důsledky hormonů rozpuštěných ve vodě na celém světě.

Pro tento jev se vžil název hormonální akvárium. Moč totiž obsahuje metabolity hormonů, které tvoří podstatu preparátů hormonální antikoncepce. Všechno, co je vyloučené z organismu, se  pak dostává právě do vody.

Mohou za všechno ženy? 

Následkem je zvýšený výskyt impotence mužů, snížená plodnost, a dokonce ubývání počtu mužů, kterých se rodí čím dál méně. A nejen to – ti ostatní podléhají i psychickým změnám a působením hormonů se mění i jejich vlastnosti: jsou změkčilí, bojácní, nezodpovědní a chybí jim dřívější dravost.

Doporučujeme: Téma: Hormony a antikoncepce

A za to všechno prý mohou ženy. Obsah hormonů v mořích, jezerech, řekách a potocích bývá připisován stále masovějšímu používání hormonální antikoncepce. Počet žen užívajících pilulky bránící početí celosvětově překročil 110 milionů a ovlivňuje lidstvo i celý ekosystém planety.

Všechno je jinak

Jde především o ženský hormon estrogen, jehož vysoká hladina ve vodě je také označována za viníka zvyšování srážlivosti krve a lámavosti kostí, a dokonce stoupajícího počtu onemocnění rakovinou

Nové výzkumy však naznačují, že ženy zase tolik viny nenesou. Prášky proti početí nejsou zdaleka jediným zdrojem přítomnosti hormonů ve vodstvu světa. Dokonce není ani jejich nejvýznamnějším zdrojem! Vědecké studie totiž odhalily, že léky proti početí zodpovídají za méně než 1 % estrogenů vyskytujících se ve vodě, která nás v životním prostředí obklopuje..

Sója, mléko i hnojiva

Američtí vědci sledovali, jaké množství 17 alfa-ethinylestradiolu je obsaženo  v pitné vodě. To je umělý hormon, používaný do pilulek HA. Výsledky vážně překvapily. Obsah tohoto hormonu byl mnohem nižší než výskyt přírodních hormonů, obsažených ve výrobcích ze sóji nebo mléka, případně v odpadech po hospodářských zvířatech, používaných jako hnojivo.

Nesmí se také zapomínat, že přírodní estrogeny běžně vylučují močí také děti, muži i ženy, které žádné hormonální preparáty neužívají.

Závěr? Množství hormonů pocházejících z antikoncepčních pilulek je ve vodě, která nám teče doma z kohoutku, díky moderním čisticím procesům odpadních vod minimální. Přesto všechny důsledky pro zdraví člověka i celého životního prostředí nejsou prozkoumané.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Děsí vás pilulky? Zkuste novinku v antikoncepci

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

v bruggách poteče pivo podzemím. potrubí z pivovaru do plnírny bude dlouhé tři kilometry


Strna pivovaru v Bruggch

Belgick stedovk msto Bruggy u m dost tkch nkladnch voz drkotajcch kolem jeho malebnch kanl. Proto schvlilo vstavbu “pivovodu”, kterm potee pivo z 500 let starho pivovaru do nedalek plnic tovrny.

Potrub veden pod zem bude dlouh ti kilometry a spoj pivovar De Halve Maan v srdci “Bentek severu” s prmyslovou oblast, kde se pivo bude plnit do lahv a dopravovat k zncm pijkm po celm svt.

“Ten npad se zrodil z ekologickch a ivotnch dvod, nikoli z ekonomickch,” ekl agentue AFP editel firmy Xavier Vanneste. Po dokonen zmiz dky pivovodu z dldnch ulic msta 500 nkladnch aut ron; nkladn doprava se sn zhruba o 85 procent.Za vstavbu potrub, kter vyuije nejnovj technologie pouvan k obdobn peprav ropy a zemnho plynu, zaplat pivovar. Nklady na projekt, jeho stavba m zat v ptm roce, zatm nen mon odhadnout.