6 tipů proti úniku moči. Nestyďte se s tím něco dělat!

Potkává ženy v jakémkoliv věku i některé muže. Za učurávání neboli inkontinenci se většina žen stydí a své potíže  nijak neřeší. To je ale velká chyba!

Ženy, které tímto problémem trpí dvakrát více než muži, si často myslí, že jediným řešením je operace nebo polykání prášků. Máme pro vás několik tipů, jak s potížemi bojovat i bez nich.

Úspěšnost až 70 procent

“Nechtěným únikem moči trpí pacienti z různých důvodů, například i ženy v souvislosti s porodem,” upozornil Doc. MUDr. Roman Zachoval, PhD., primář urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Často se trápí, snaží se věc zatajit, ale přesto pociťují negativní vliv na sebevědomí a psychickou pohodu.

Neovladatelný samovolný únik moči znamená velký společenský, sociální i hygienický problém. Pouze necelých 40 procent lidí se svěří lékaři s tím, že trpí únikem moči. Vyplynulo to z průzkumů mezinárodní organizace International Continence Society.

Doporučujeme: Téma:  Inkontinence a problémy s močovými cestami

Úspěšnost zbavení se inkontinence bez lékařského zásahu je až 70 procent. Zhruba třetina žen se bohužel problémů úniku moči nezbaví. Avšak i tu této skupiny žen se dají obtíže s těžkou inkontinencí zmenšit na stupeň lehké inkontinence, což je pro většinu velmi pozitivní a určitě to stojí za to. Neberte své obtíže s únikem moči jako hotovou věc, postavte se jim. Tady jsou tipy:

Bylinky i pomůcky

1. Vyzkoušejte bylinky. Jako potravinové doplňky jsou na tento druh problémů výborné například tablety Feminhelp, které obsahují kombinaci extraktů ze semen dýně a sóji, extrakt z kopřivy, dále prášek ze šťávy brusinek a vitaminy D a B12. Známá rakouská bylinářka Marie Treben radila na posílení svěrače močového měchýře popíjení čaje z kokošky pastuší tobolky.

2. To, že bychom měli dodržovat správný pitný režim, nám maminka říkala už od malička. I ve starším věku, kdy přicházejí potíže s inkontinencí, je nutné tekutiny pravidelně doplňovat a v žádném případě moč nezadržovat. 

3. Pokuste se z jídelníčku vyřadit alkohol a kávu. Tekutiny, které obsahují kofein, nebo alkohol, dráždí močový měchýř a mohou tedy inkontinenci zbytečně zhoršovat. 

4. Nebojte se spolehnout na komfortní inkontinenční pomůcky, například vložky Seni Lady Normal, které jsou anatomicky tvarované a díky speciální struktuře mají mnohem vyšší savost než klasické hygienické vložky. Novinka – plenkové kalhoty TENA Slip s ConfioAirTM se vyznačují mimořádnou prodyšností.

Léčba pohybem – nejúčinnější na všechno

5. Speciální cviky fungují! Účinným cvikem na tento druh obtíží je posilování pánevního dna, konkrétně svalů v oblasti močového měchýře, pomocí Kegelových cviků. Jednoduchý cvik, který můžete provádět i při jízdě v hromadném dopravním prostředku, spočívá v rytmickém zatínání svalstva a následném uvolňování. Tím dochází ke zpevňování svalů kolem močového měchýře. Efektivním posilováním může být také klasická gymnastika, pilates či jóga.

6. Nepříjemné inkontinenci se můžete postavit také pomocí sportu. Sport je pro ženy a jejich postavu nesmírně důležitý. Užijete si s ním mnoho zábavy, relaxu, zbavíte se stresu, budete hubnout a při správně vybraném cvičení zabojujete také proti úniku moči. Nejpodstatnější je posílit pánevní dno, konkrétně svaly v oblasti močového měchýře.

Jumping je cvičení, složené z malých dynamických poskoků, rychlých sprintů a balancování na pružném výpletu trampolínky, při kterém zapojíte svaly, které jinde než u balančního cvičení neposílíte. Skákáním na trampolínce posilujte celé tělo uvnitř i vně. Posilujete především pánevní dno, proto se může stát, že během cvičení několikrát odběhnete na toaletu. To však není žádná ostuda, ale naprosto normální jev.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak posílit panevní dno? Zkuste Venušiny kuličky

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

Chcete se zbavit brýlí? Přehled všech typů operací

Česká oftalmologie patří ke světové špičce. Na faktu, že se zrak Čechů stále zhoršuje, to ale nic nemění. Brýle nosí kolem šesti milionů z nich.

Čím dál víc lidí podstupuje operaci, která je dioptrií zbaví. Zákroků na očích je však mnoho typů, takže pro běžného člověka není snadné se v nich vyznat. Navíc se jejich názvy liší podle klinik, které je nabízejí. Tady je přehled, podle něhož se můžete rozhodnout.

Pokrok nezastavíš

“Doba, kdy se během zákroku používal skalpel a pacient měl po operaci několik dní oči zalepené, je dávno pryč,” říká MUDr. Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini. To, co před deseti lety nebylo možné, patří dnes k běžné praxi. Zřejmě největším vývojem prošly právě laserové operace – první, ještě na slepém oku, proběhla v roce 1987, o rok později už i u vidícího pacienta. 

Doporučujeme: Téma: Zrak a oční operace

Díky vyvíjení nových laserů a postupů jsou operace rychlé, bezpečné a bezbolestné. Provádějí se ambulantně a většina pacientů vidí ihned po operaci. Podstatou laserové operace je modelace rohovkové tkáně působením laserového paprsku, který dokáže po dopadu na povrch rohovky šetrně odstranit předem určenou velmi tenkou vrstvu tkáně s přesností na 0,25 mikronu!

 • V případě, kdy chceme odstranit vadu označovanou jako krátkozrakost (myopia), je třeba rohovku v centru oploštit.
 • Opačná vada, dalekozrakost (hyperopia) má logicky opačný princip. Je třeba zvýšit zakřivení rohovky tak, aby opět paprsky dopadly na sítnici. Toho docílíme zestrmením rohovky opět v její centrální části.

Operace rozdělujeme v zásadě na zákroky povrchové a zákroky hloubkové.

Zákroky povrchové

Tyto operační postupy mají různé názvy, ale u všech jsou odstraňovány a modelovány povrchní vrstvy rohovky (epitel) a laserový zákrok je proveden pod ním.

PRK

Tato metoda je z refrakčních laserových technik vůbec nejstarší. Epitel rohovky je odstraněn pomocí chirurgického nástroje, nebo s použitím kartáčku. Po laserové modelaci rohovky musí být oko kryto kontaktní čočkou. Nepříjemné pocity po operaci odezní řádově během tří až čtyř dnů, optimální vidění lze očekávat asi po měsíci či později.

NO TOUCH

Moderní metoda, při které se epitel neodstraňuje mechanicky, ale přímo laserem už v první fázi zákroku. Problém je ale v tom, že každý jedinec má individuální výšku epiteliální vrstvy, předem nezjistitelnou. Epitel se odstraňuje proto odhadem a konečné výsledky jsou značně nepřesné.

LASEK

Metoda, u které je lokálně použit koncentrovaný alkohol, který se aplikuje přímo na epitel. Po jeho sesunutí vzniká vrstva odumřelých buněk, zvaná lamela. Ta se po operaci nahrne zpět a funguje částečně jako kontaktní čočka, která se ve většině případů stejně na oko musí nasadit. Paradoxně může v některých případech tato “lamela” zpomalit celkovou dobu hojení.

EpiLASIK

U této techniky je pomocí speciálního přístroje shrnut epitel rohovky, podobně jako se shrnuje koberec. V případě, že se podaří zachovat nedotčený můstek, je možné na konci operace opět epitel vyrovnat a napnout na původní plochu. Opět se ale často používá krytí kontaktní čočkou.

Metody hloubkové

LASIK (NEOLASIK nebo LASIK OPTIMUM)

Nejpřesnější a nejbezpečnější metoda, používaná na všech špičkových zahraničních pracovištích. Principem je seříznutí tenké lamely na vrcholu rohovky a vytvarování rohovkového lůžka. Po této remodelaci hlubších rohovkových vrstev je lamela přiklopena zpět na původní místo. K jejímu přichycení stačí několik minut, není třeba ji přišívat ani povrch oka krýt kontaktní čočkou. Hojení oka je velmi rychlé a prakticky bezbolestné (několik hodin), zraková rehabilitace je prakticky okamžitá se stabilizací do několika dnů.Tento zákrok se v ČR někdy jmenuje také jako .

FEMTOLASIK (NEOLASIK HD, CRYSTAL LASIK, 6D DIAMANT LASIK)

Řezání lamely probíhá za použití femtosekundového laseru na principu fotodisrupce. Laserový paprsek je zaostřen do jednoho bodu a tkáň rohovky se okamžitě změní na plyn - doslova se vypaří. Tím vznikají drobné bublinky, které dále pomáhají v procesu oddělení tkáně. Nejlepší femtosekundové lasery dnes dokáží vytvořit bod o průměru pouhých dvou mikronů. Lamela tímto způsobem vzniklá je dokonalejší a hladší.  

ReLEX SMILE (NEOSMILE 3D,LASIK SMILE, LASIK FLEX)

Metoda využívající výhradně energie femtosekundového laseru. Nevytváří se klasická, otevřená lamela rohovky, ale femtolaser v hloubce rohovky vytvoří jakousi trojrozměrnou čočku. Ta je následně uvolněna od okolní tkáně a odstraněna řezem kolem tří milimetrů z rohovky pomocí pinzety. Výsledným efektem je ztenčení a oploštění rohovky v centru. Proto je tato operace vhodná výhradně pro korekci krátkozrakosti. Problém je, že není doposud možno individuálně tvarovat rohovku.

Jako pro piloty NASA

Zákroky se dělí také na standardní a individualizované. Při standadardních různí pacienti se stejnou dioptrickou vadou absolvují naprosto identický zákrok. Takto se dá bezproblémově odstranit běžná krátkozrakost, dalekozrakost a případně jejich kombinace s pravidelným astigmatismem. Vymodelovaný povrch je zcela souměrný, podobně jako klasické brýlové sklo.

Individualizovaný zákrok je procedurou “na míru” oku pacienta s využitím těch nejmodernějších technologií. Základem je využití maximálně přesné analýzy oka s celým komplexem vad. Tyto údaje jsou pak exportovány do řídící jednotky laseru. Díky tomu se dají odstranit všechny optické nedokonalostí. Pooperační výsledky dosahují zrakové ostrosti lepší než 100 procent.

Individualizované zákroky jsou známé pod názvy LASIK, PRK- CUSTOM VUE, NEOLASIK HD, LASIK PREMIUM nebo iLASIK – iDESIGN, který je u nás největší novinkou. Dosažené výsledky jsou natolik dobré, že jako jediná metoda je uznaná odborníky jako vhodná i pro piloty NASA. Tento typ naleznete v ČR na jediném pracovišti - v Refrakčním Centru Praha.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodiče ničí dětem zrak sami, říká oční lékařka

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Podzimní smutek ještě není deprese, ale existují rizikové faktory, které mohou v mozku “přehodit výhybku” – a už se vezete. Počet lidí, kteří v ČR berou antidepresiva, strmě stoupá.

Podle údajů je na nich závislý téměř každý padesátý člověk! Od roku 2002 do loňska stoupla v Česku spotřeba antidepresiv ze tří milionů balení na 5,7 milionu, tedy téměř dvojnásobně. Deprese může u člověka propuknout takřka z hodiny na hodinu. Podívejte se, čím si ji můžeme přivolat.

Stres

Stres je kouzelným slovíčkem moderní doby. Provází nás každým dnem, neustále a téměř nikdy si nebere volno. Naopak, každé vaše volno stres zvyšuje, jednak kvůli zorganizování úkolů předem a dohánění restů po něm, o samotném průběhu ani nemluvě. Kdo o dovolené skutečně pouze odpočívá?

Doporučujeme: Téma: Podzimní deprese

Chemické změny v mozku, které vedou k depresi, nejsou ještě přesně odhalené, ale stres rozhodně napomáhá jejich spuštění. Neustálý vliv stresu brzy zlikviduje energetické zásoby organismu a může způsobit pro depresi typické pocity vyčerpání, bezmoci, beznaděje, nechuti a úzkosti.

Stereotyp

Do práce, z práce, stejnou cestou, stále stejní lidé, stále stejné povinnosti…  Není nic, co by nám dělalo radost. Dřív byli lidé i za horších podmínek šťastnější – možná i proto, že se museli potýkat s problémy, které dnes komfort moderního života vůbec nepřináší. Také jejich existenci víc provázely různé rituály, které pomáhaly dělit čas a přinášely vzruch do každodenní nudy. Dnes už neslavíme ani svatby, Vánoce se staly jen vyprázdněným pojmem a život plyne kolem nás jako jednotvárná šedá řeka…

Málo správného pohybu

Souvisí se stereotypem víc, než by se na první pohled zdálo. Cvičení v tělocvičně nebo ve fitku, kde dav lidí dupe do pedálů a zírá před sebe, není tím úplně pravým, co by dokázalo spustit známé hormony štěstí. Tak bývají označovány serotonin a dopamin, které tělo produkuje po fyzická aktivitě trvající 40 minut. Mnohem účinnější jsou kolektivní sporty, kde zároveň navážete kontakty s druhými. A ještě lepší jsou procházky. Dostanete se na vzduch, vidíte změny přírody i okolí, příznivě na vaši psychiku působí denní světlo.

Negativismus

Patří k prokázaným nejvýznamnějším původcům deprese. Pokud se neustále posuzujete a docházíte k záporným výsledkům, pokud se pořád obviňujete a vidíte na sobě i na okolním světě jen to špatné, pak na sebe deprese nemůže nechat dlouho čekat. Významný dopad má černý pohled na svět, obzvlášť když kolem sebe nemáte nikoho, kdo by vám jej vyvrátil. Ale to už jsme u dalšího bodu.

Izolace

V celém světě roste počet single lidí a – počet lidí s depresí také. Širší rodina je už vůbec neznámý pojem. Přitom studie prokázaly, že člověk jako společenský tvor potřebuje pevné citové vazby, aby se cítil dobře. Odtrženost a nedostatek skutečných vztahů (i kdyby nebyly zrovna ideální) vede k pocitům úzkosti a samota způsobuje, že se cítíme bezcenní. Vědci také potvrdili, že lidé s pevnými sociálními vazbami a pocitem sounáležitosti k celku jsou vůči depresi mnohem odolnější.

Nespavost

Chronická nevyspalost opět spouští změny látek v mozku, které mohou vést ke smutku, ztrátě energie, pocitům marnosti a beznaděje. To jsou typické prožitky při depresi. Varovným signálem by se měly stát pro nevyspalost typické změny nálad. Čerstvá studie potvrdila, že u lidí, zejména u žen, kteří se víc poddávají změnám nálad, hrozí zvýšené riziko depresí až o 30 procent.

Jídlo

Jistě, dobré jídlo je samo o sobě důvodem ke spokojenosti. Existují ale v potravinách obsažené látky, které pomáhají mozku k té správné chemii. Je to například hořčík, lykopen, kyselina listová, tryptofan, zinek, vitamín B a omega-3 mastné kyseliny. Jezte proto hodně zeleniny, drůbežího masa, ryb a mořských plodů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 tipů, jak se ubránit podzimní “depce”

Hodina spánku navíc nemusí být dobrá. Rozhodí vám režim

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

Kolik kávy denně je OK a kolik už je moc?

Káva dlouho visela na všech zatykačích pachatelů srdečních onemocnění. Jenže se zjistilo, že za její špatnou pověst mohou především cigarety, které se s pitím kávy často spojují. Pokud se ale kuřáci ze statistik odečetli, objevila se mnohem přátelštější tvář tohoto nápoje.

Americký průzkum ukázal, že zdravotní sestry, které pravidelně pily více než čtyři kávy denně a nekouřily, měly o 20 % menší výskyt mozkových příhod (mrtvic) než ty, které kávu nepily. Studie, která definitivně zavelela k obratu ve vnímání kávy, trvala téměř čtvrt století a bylo do ní zapojeno 83 tisíc osob. Pokud nekouřily, byl tento pokles dokonce přes 40 %.

V kávě nejde (jen) o kofein

“Tento nadějný výsledek kávy byl navíc v květnu 2013 potvrzen v japonské populaci s více než milionem účastníků; zde kávě mohutně sekundoval zelený čaj. Před nedávnem pak byla káva dále rehabilitována v rozsáhlé analýze všech dostupných spolehlivých studií, kdy byl opět potvrzen její příznivý účinek i na celkovou úmrtnost,” upozorňuje MUDr. Jan Piťha, CSc., zastupující Fórum zdravé výživy.

Doporučujeme: Téma: Kofein a káva

Zajímavé přitom je, že tyto účinky nejsou zřejmě závislé pouze na kofeinu. Příznivý účinek na cévní systém byl totiž pozorován i u osob, které pily kávu bez kofeinu a naopak nebyl pozorován v případě “nekávových” nápojů s kofeinem.

Štít proti nemocem a stárnutí

Jedním z vysvětlení je antioxidační a protizánětlivý účinek látek zvaných polyfenoly, které jsou v kávě hojně přítomny. Patří k účinným antioxidantům, které se podílejí na neutralizaci volných radikálů. Ty se dostávají do našeho těla a poškozují buňky – způsobují degenerativní poruchy mozku, předčasné stárnutí, oslabení nervového a imunitního systému. Antioxidanty se váží na volné radikály a neutralizují je ještě předtím, než způsobí škodlivou reakci.

Káva má dokonce vyšší procento antioxidantů než zelený čaj a některé druhy ovoce. “Vědci odhadují, že káva může dodávat až 70 procent antioxidantů přijímaných v potravě, a tím chránit kardiovaskulární systém, případně snížit riziko vzniku rakoviny.” připomíná Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. z Fóra zdravé výživy. Stále víc výzkumů potvrzuje, že konzumace kávy má u zdravého člověka spíše pozitivní účinky, jako je například prevence určitých typů onemocnění.

Je dokázáno, že v zelených kávových zrnech je více než 200 ještě neidentifikovaných látek, které mají na náš organizmus zřejmě pozitivní vliv. Přírodní nepražená káva například obsahuje kyselinu kávovou a chlorogenovou, která je hlavní složkou zelené kávy, která před nedávnem obletěla svět jako úžasný hit pro hubnutí.

Kolik šálků je “akorát”?

Odborníci se shodují na tom, že za přiměřené pití kávy lze označit denní konzumaci čtyř až šesti šálků denně, což by mělo odpovídat přibližně 300 mg kofeinu. Češi jsou přitom poměrně slabými konzumenty kávy. V roce 2011 jsme vypili 3,26 kg kávy na osobu a rok, což představuje 35. místo. Na skandinávské státy na prvních prvních příčkách – Finsko (12,17 kg), Norsko (9,51) a Dánsko (8,21) – ani zdaleka nemáme.

Citlivostí ke kofeinu se však lidé liší. Někteří z nás mají “gen pomalého metabolizéru”. Vylučují kofein z těla mnohem pomaleji a jsou vůči němu i mnohem citlivější. Pití kávy je pro ně proto riskantnější, zejména ve spojení s některými chorobami, jako jsou například onemocnění srdce. Naproti tomu se u častých konzumentů kávy stimulační vlastnosti kofeinu projevují v menší míře, než je tomu u konzumentů občasných.

Říká se o kávě, ale není pravda, že …

…škodí zdraví: Přiměřená konzumace kávy představuje prevenci proti celé řadě nemocí, např. Parkinsonově chorobě nebo diabetu mellitu 2. typu. Díky obsahu antioxidantů má káva podobné příznivé účinky jako zelený čaj nebo červené víno na srdce i na cévy

…zvyšuje krevní tlak: Běžné dávky kávy rizikové nejsou, kávu si mohou dovolit i lidé s kardiovaskulárními nemocemi. U toho, kdo kávu nepije pravidelně, může dojít k mírnému zvýšení krevního tlaku, ale na kofein se rychle vyvine tolerance a tlak se vrátí na výchozí hodnotu.

…podporuje vznik rakoviny: Původní obavy z možných karcinogenních účinků kávy rozptýlily nejnovější výzkumy. Tento ochranný efekt kávy se připisuje obsahu antioxidačních látek. Pozitivní zdravotní účinky kávy proti rakovině i proti cukrovce jsou dnes už tak zřejmé, že se zmínky o nich dostaly i do učebnic klinické dietologie.

Jak kofein funguje v mozku?

Základní schopností kofeinu je navázat se na adenosin, který si mozek vytváří v okamžiku únavy nebo před spaním. Kofein se dokáže navázat na jeho místo, zablokovat ho a následně oddálit nástup spánku. Kofein také zvyšuje koncentraci dopaminu, nepostradatelného při přenosu nervového vzruchu v mozku, kde vzbuzuje pocit spokojenosti a štěstí

A to není všechno. Kofein způsobuje také rychlejší a jasnější myšlení i lepší koordinaci pohybů těla, ale i k celkové zrychlení metabolizmu. Proto může přemíra kofeinu způsobit naopak nervozitu, neklid, nesoustředěnost a ztrátu schopnosti jemné motorické regulace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

13 tipů, jak využít zbytky po kávě

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

Jak se rychle srovnat po změně času? Sedm dobrých tipů

Nastavit si životní rytmus tak, aby jeho samozřejmou součástí byl i kvalitní spánek, nebývá vždycky jednoduché. Potíže v této oblasti může přinést například přechod na takzvaný zimní čas. S případnou nespavostí poradí i homeopatie a přírodní medicína.

Lidí trpících narušeným spánkem, spánkovou deprivací anebo přímo chronickou nespavostí je mnoho. Do poruch spánku jich patří celá řada, jako jsou problémy s usínáním, problémy s dostatečnou délkou spánku, časné buzení či nekvalitní a neosvěžující spánek. Jak na to, radí  MUDr. Jaroslav Čupera, lékař se specializací na intenzivní medicínu a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna.

Homeopatická sedmička pro klidný spánek

Občasná jedna či dvě noci se špatným spánkem většinou nic zvláštního neznamenají, ale dlouhodobé problémy s sebou přinášejí i potíže s pracovní výkonností, zvyšují stres doma i v zaměstnání, narušují imunitní funkci a mohou přispívat i k dalším zdravotním potížím.

Doporučujeme: Téma: Spánek a jeho poruchy

Homeopatické léky jsou pro nespavce šetrné a nenesou s sebou riziko návyku. Zmíním zde ty nejdůležitější a nejvíce používané léky na problémy se spánkem. Lék, který nejvíce odpovídá obrazu vašich potíží, užívejte v ředění 15CH večer přibližně 30 minut před odchodem do postele v dávce 5 granulí, tuto dávku můžete případně ještě zopakovat přímo po ulehnutí.

 1. Coffea cruda je homeopatikum vyrobené z kávy a je vhodné pro lidi, kteří vypadají, jako by jí vypili nadmíru. Jsou to lidé, kteří trpí nadměrnou aktivitou mysli a jsou velmi přecitlivělí. Nespavost je u nich spojena s radostným vzrušením či se může objevit po dobrých zprávách. Je to například lék pro děti, které se tak těší na Ježíška, až nemůžou usnout. Když už usnou, mají spoustu snů a budí se sebemenším hlukem. V noci nespí a přes den jsou ospalé.
 2. Cocculus indicus je lék pro lidi vyčerpané nedostatkem spánku, typicky je to lék pro zdravotníky, kteří mají noční služby. Noci vyplněné prací a stresem, starostí o jiné, je to také lék maminek malých dětí nebo osob pečujících o nemocného blízkého člověka. Je vhodný pro ty, kteří jsou po nocích beze spánku unavení a ospalí, a když už se jim podaří usnout, bývají neklidní s úzkostnými sny a nočními můrami.
 3. Nux vomica je lék pro workoholiky, u nichž nespavost má více příčin. Jednak je to hodně kávy, cigaret a alkoholu, čili nadměrná stimulace, a pak i neustálé přemýšlení nad pracovními problémy. Životní rytmus těchto lidí probíhá jako na kolotoči. Večer si zpestří alkoholem a většinou snadno a tvrdě usnou, nicméně uprostřed noci se vzbudí a začnou jim v hlavě kolovat myšlenky o práci a mnoha dalších věcech. Nad ránem pak únavou na pár hodin usnou a probudí se neosvěžení a se špatnou náladou. Na nabitý den se “nakopnou” kávou a večer, aby mohli usnout, si dají skleničku…
 4. Natrum muriaticum je lékem pro lidi uzavřené a smutné. Jejich nespavost je podmíněna zármutkem či zklamáním a neustále se zaobírají prožitými nepříjemnostmi. Tyto myšlenky je i budí ze spánku a nenechají je znovu usnout. Často mají živé a úzkostné sny.
 5. Pulsatilla je lékem především pro děti, které jsou mazlivé a snadno pláčou, často se v noci budí kvůli nočním můrám anebo si stěžují, že je jim horko. Lépe spí v chladnějších místnostech a nejlépe při otevřeném okně.
 6. Phosphoricum acidum je lékem osvědčeným klinickou praxí na problémy se spánkem způsobené posunem času, ať už je to naše známé přetáčení hodinových ručiček, nebo je to posun daný cestováním, tzv. jet-lag.
 7. Stramonium je lékem pro děti, které mívají velmi děsivé noční můry a na usínání požadují rozsvícené světlo v pokoji a někdy i přítomnost rodičů.

Práškům na spaní se raději vyhněte

Léky na spaní, odborně hypnotika, narušují hlubší fáze spánku, které jsou velmi potřebné pro to, abychom se budili spánkem osvěžení, a nakonec tím nespavost jen zhoršují. Krom toho mají tyto léky i řadu vedlejších účinků, jako jsou například deprese či vznik dalších psychických problémů.

Především jsou silně návykové a u mnoha uživatelů nakonec vedou k psychické i fyzické závislosti. Krom toho statistiky udávají, že lidé užívající hypnotika jsou přes den často unavení a ospalí a z tohoto důvodu mívají až o 50 procent vyšší riziko úmrtí při nehodách.

Spánek jako rituál. Neměňte ho

Režimová opatření jsou velmi důležitá, protože dobrý spánek je vlastně takovým malým rituálem a při jejich nedodržení účinek sebelepší léčby významně klesá.

 • Dodržujte denně určitý čas, kdy jdete do postele. Nastavení přesného cyklu spánku a bdění je snad to nejdůležitější, co musíte pro kvalitní spánek udělat.
 • 4-6 hodin předtím, než jdete do postele, vynechejte kávu, alkohol, cukr a čokoládu. Taky asi 3 hodiny před spaním nejezte těžká jídla.
 • Alespoň 3 hodiny před spaním vynechejte namáhavé cvičení.
 • V ložnici mějte tmu a přiměřenou teplotu, přílišné teplo či chlad narušují spánek, ideální je teplota kolem 18 °C.
 • Když už nemůžete spát, alespoň relaxujte, protože právě relaxace je to podstatné! A když už nemůžete usnout, nerozptylujte se mobily či elektronickými hračkami a vynechejte i televizi. Svit displejů a obrazovek narušuje produkci melatoninu, hormonu, který je důležitý pro kvalitní spánek.
 • Když jdete spát, zkuste vypnout mozek. Pokud se často budíte s novými nápady či úkoly na další den, nechte si na nočním stolku blok a tužku. Když vás něco napadne, napište to, pusťte z hlavy a spěte dál.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hodina spánku navíc nemusí být dobrá. Rozhodí vám režim

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

Nemoc, jenž stále vzbuzuje děs: Epilepsie – léčba jinak

Náhlý pád, ztráta vědomí, křeče nebo zvláštní chování. Nemocní s epilepsií vzbuzovali v lidech strach, někdy byli dokonce považování za posedlé  ďáblem.

I dnes se pacienti musí vyrovnávat s mnohými obtížemi nejen kvůli nemoci samotné, ale i kvůli reakcím okolí. Mnozí nechápou, že jde o nemoc neurologickou, a ne psychickou. Mívají potíže v partnerských vztazích i v práci. Zaměstnavatelé se je bojí přijmout, protože si představují, že jim budou několikrát v pracovní době padat na zem. Neuvědomují si, že jsou desítky typů epilepsie a u některých si záchvatu nemusí ani všimnout.

Záchvat může dostat úplně každý

Epileptický záchvat je vlastně “elektrickou bouří” v mozku. Může ho dostat každý z nás, a to kdykoliv v průběhu života. Bezvědomí s křečemi je pouze jedním typem, ale existuje mnoho druhů. “Nemoc se projevuje například poruchou chování nebo záškuby na polovině těla. Záchvat se také může objevit jen jednou v životě a v budoucnu se nemusí již nikdy opakovat. Takový typ prodělá v životě 1-4 % populace,” připomíná profesor Milan Brázdil, předseda České ligy proti epilepsii ČLS JEP.

Doporučujeme: Téma: Neurologické poruchy a nemoci mozku

Jde o chorobu, kterou trpělo mnoho slavných osobností, vědců, umělců i vladařů. Nedávno o této své nemoci poprvé promluvil moderátor Dalibor Gondík. Slavný herec Danny Glover jí trpěl jako dítě stejně jako zpěvačka Susan Boyle a zpěvák Prince, písničkář Neil Young se s ní potýká celý život.

Nejčastější dětská nemoc

V ČR je celkem sto tisíc nemocných, z toho asi třetina dětí. Epilepsie patří mezi nejčastější mozková onemocnění a u dětí je nejčastější chronickou chorobou vůbec. Přestože se epilepsie může objevit v kterémkoliv věku, jsou životní období, ve kterých je nový výskyt epileptických záchvatů častější než v jiných. Nejvíce to je do tří let věku a také kolem puberty. Tři čtvrtiny nemocných prožily první záchvat před dosažením věku dvaceti roků.

Počet pacientů roste se zlepšujícími se možnostmi diagnostiky. “V současnosti umíme účinně pomoci 60-70 % epileptiků. Díky lékům mají tito lidé záchvaty plně pod kontrolou. U třetiny pacientů ale farmakologická léčba nezabírá. Významné části těchto tzv. farmakorezistentních pacientů lze však často pomoci léčbou operační. Důležité je zkoumat příčiny nemoci a zavádět nové léčebné metody, které by pomohly nemoc zkrotit. To se nepodaří bez navýšení finančních prostředků do vědy a výzkumu,” upozorňuje profesor Brázdil. 

Pět center pro špičkovou léčbu

K operačním metodám patří kromě operace mozku i stimulace bloudivého nervu a nověji hluboká mozková stimulace prostřednictvím elektrod zavedených do hlubokých mozkových struktur.

“Jedinou možností, jak lze v současnosti zbavit nemocné epilepsie, je chirurgický zásah do oblasti mozkové kůry, z níž jsou spouštěny epileptické záchvaty. V ČR podstoupí takový zákrok asi 100 pacientů ročně. U dalších přibližně 50 pacientů se snažíme epilepsii ovlivnit stimulací nervových struktur. V obou případech jde o finančně velmi nákladnou léčbu,” upozorňuje docent Petr Marusič, místopředseda České ligy proti epilepsii a přednosta Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Tito komplikovaní pacienti by se brzy mohli dočkat špičkové péče v Epileptologických centrech vysoce specializované péče. Akreditaci nyní připravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Centra by soustředila nejmodernější přístrojové vybavení, špičkové specialisty, ale také by poskytovala pomoc pacientům v oblasti partnerských vztahů či v zaměstnání. Více informací najdete na www.clpe.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Epilepsie: Seznamte se s nemocí

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

kampaň na pivo za milion. praha chce domácí turisty přilákat do hospod

V praskch hotelech a restauracch je mlo domcch turist. Prask informan sluba proto pila s kampan za milion korun, kter by to mla zmnit. Alespo v zvru roku.

Bhem listopadu nabdnou ti destky praskch hotel ubytovn za vhodnj ceny, turist navc obdr specilnho pivnho prvodce s mapou a kupony, za n dostanou ve vybranch podnicch pivo zdarma, drky i voln vstupy. 

V Praze je podle marketingov editelky PIS Kateiny Pavlitov v souasn dob zhruba 25 minipivovar a stle pibvaj nov.

“Momentln se v Praze va na 20 rznch druh piva, co bylo dv pln nemysliteln, ” uvedl prezident eskomoravskho svazu minipivovar Jan ur. Zatmco jet v polovin 90. let minulho stolet byla pivn nabdka v Praze tvoena pouze lekem, dnes je nabdka dky trendu minipivovar mnohonsobn ir.Praská informaní sluba (PIS) láká do metropole pivae. Za milion korun se dohodla s nkterými hotely, restauracemi a pivovary, e jim “dodá” v tomto hluchém pedvánoním období hosty. Za slevu.
Jene jak u to v esku bývá, málokterá sleva je zadarmo.
Turisté, kteí kampa vyuijí, sice dostanou zdarma brouru s informacemi o vybraných pivnicích, pivních lázních a restauracích i slevové kupony. Ale to je zhruba tak všechno. K tomu, aby získali také slibované oberstvení, dárek nebo prohlídku se musí ve vtšin pípad nejprve propít. V Kravín je tak napíklad utopenec gratis bude stát minimáln tyi plitry, tetí pivo zdarma dostanou v Pivovarském klubu ve všední den jen do pti odpoledne.
Kampa PISu se tak urit vyplatí. Ale komu?

 

Marcela Jurková, editorka

Pivn pestrost v esk metropoli je tak podle urn jedna z nejvtch v Evrop. Zrove se vrazn zvila pivn kultura v praskch hospodch a restauracch. “Pivo se zan dostvat na rove, kde by mlo bt,” poznamenal.

Pro objednn noclehu v rmci akce bude zjemcm slouit formul na webu www.doprahyzapivem.cz. Po pjezdu si v hotelu vyzvednou titnho pivnho prvodce Prahou a kuponovou knku. V prvodci najdou tipy, kter pivnice, pivovary, pivn bary i pivn lzn mohou v Praze navtvit.

Kuponov knka zahrnuje na tyi destky specilnch nabdek. V jejich rmci lid dostanou ve vybranch podnicch za svou tratu pivo navc zdarma, drek i budou moci podniknou zdarma exkurzi do pivovaru.

Podle Otakara Johna z Asociace hotel a restaurac esk republiky pespv v praskch hotelech oproti srovnatelnm turistickm destinacm v zahrani stle velmi mlo domcch turist, akoliv v poslednch letech jejich podl roste. Z ronch zhruba 13,5 milionu penocovn v Praze pedstavuje esk klientela jen desetinu. Napklad ve Vdni tvo rakout host tvrtinu a v Berln Nmci 60 procent hotelovch klient. Podobn kampa by mla pomoci nalkat esk nvtvnky do Prahy.

“ada naich lenskch hotel pila s velmi zajmavmi nabdkami,” podotkl John s tm, e jednm z dvodu naasovn kampan na konec jna a listopad je skutenost, e hlavn turistick sezona ji skonila.

Do akce je zapojeno okolo t destek t a ptihvzdikovch hotel, slevy dosahuj 30 a 40 procent z cen bnch v tomto obdob a pohybuj se podle kategorie hotelu a destinace zhruba od 900 do 2 500 K vetn sndan.

izrael, země zaslíbená veganství. i vojáci mají na výběr nekožené boty

V Izraeli si nov kult veganstv, radikln verze vegetarinstv, zskv stle vce stoupenc, a to do t mry, e ho uznala dokonce i armda. Vegani, nebo tak vegetalini, nejene nejed maso, ale na rozdl od vegetarin odmtaj i mlko, vejce, med a vechny potraviny pochzejc ze ivoin e.

Mnoz se pitom neomezuj jen v jdle, ale d se stejnmi pravidly i v bnm ivot: neoblkaj koen vrobky a nepouvaj kosmetiku testovanou na zvatech.Za vegany se podle poadatele festivalu Vegan Fest Omri Paze povauj tyi procenta obyvatel Izraele, co ze zem dl nejvegantj stt svta. V polovin jna tento festival pilkal do Tel Avivu na 15 tisc lid, kte zde nali stnky s hotdogy na bzi hrku, varmu, tedy grilovan maso na zpsob kebabu nahrazen tofu, i gul ze seitanu, nhraky masa na bzi peninho lepku.

Nejnavtvovanj byl stnek Domino’s Pizza. Tento americk gastroetzec zajiujc dodvku pizzy a do domu v Izraeli loni zaal s vrobou sv prvn svtov verze pizzy s gratinovanm sojovm srem, j prodal od t doby na 300 tisc kus.

Ochrnkyn zvat vtzkou reality show

Nejvce stoupenc si veganstv zskv v Tel Avivu. Jeden z nejznmjch restaurant Nanuka, znm grilovnm s vodkou, letos v noru nhle oznmil, e pestupuje na veganstv, a zcela petvoil jdelnek.

Zrove vegansk aktivistka Tal Gilboov, astnice velmi populrn izraelsk verze televizn reality show Velk bratr, pemnila sout v tribunu na obranu prv zvat. Divci ji prohlsili za vtze.

Dokonce armda, zrcadlo izraelsk spolenosti, jm prochz vechna mlde muskho i enskho pohlav, te nabz vojkm boty, kter nejsou vyrobeny z ke, a dv jim men stku urenou na nkup veganskch potravin.

Zd se, e Izrael je peduren k spchu veganstv. Ovoce a zelenina zde zaujmaj na tali vznamn msto. Nkter charakteristick produkty mohou vegani rovnou pevzt: humus a falafel. idovsk koer pravidla rovn podncuj k vaen s nhradnmi potravinami.

Na Facebooku se to jen hem skupinami patcmi k izraelsk vegansk komunit. Ta se dl v podskupiny, jako jsou vegays, vegant homosexulov, i vegant adolescenti, kte bojuj za vegansk menu v jdelnch.

Prv nejrozenj sociln s umonila mldei, aby si dala na Vegan Festu dostavenko v trikch s npisy jako “Maso rovn se vrada” i “Tofu neki bolest”.

“Mm rodim trvalo ti roky, ne pili na to, e to u m nen jen njak rozmar, a pochopili, pro se nemu zastnit rodinnch barbecue,” cituje agentura AFP estnctiletou Tamar. Vysvtluje, e se k tomuto hnut pipojila, kdy spatila video s veganskm guru Garym Jurofskm, kter pirovnv konzumaci masa k holokaustu.

V Izraeli toto pirovnn hraje na velmi citlivou strunu. “Proto m veganstv u ns tak silnou pesvdovac moc,” soud sociolog z telavivsk univerzity Rafi Grosglik.

Prohlédněte si nehty. Barva a povrch prozradí nemoci

Konečky prstů nejsou jen rohovinovým zakončením, ale také místem, kde se zobrazí zdravotní stav organismu. Zkontrolujte si je!

Tento způsob diagnózy používá už tisíce let tradiční starobylá čínská medicína. Lékař k ní nepotřeboval žádný nástroj, jen svou zkušenost. Zkusíte se také podívat na své nehty novýma očima? 

Hrbolky a rýhy nehtů prozradí nemoc

O vašem zdraví vypovídá vzhled, zabarvení i struktura nehtů – samozřejmě pokud nejde o následek nějakého mechanického poškození. Bílé flíčky, hrbolky nebo roztřepené konce mohou signalizovat, že se v těle rozvíjí nějaká nemoc. Nehty ukáží na choroby jater, plic i srdce, poznat se podle nich dá i rakovina!

Obecně platí, že:

 • čím menší a kratší nehty, tím víc tíhne jejich majitel k srdečním poruchám
 • čím jsou lámavější, tím horší je nebo bude stav kostí
 • lámavé nehty také napovídají na některou z nemocí štítné žlázy
 • Změny na nehtech mohou znamenat mnoho různých věcí, ale někdy také nemusí znamenat vůbec nic. Jediným důvodem k urychlenému řešení je černý pruh v rohovině nehtu, což může být signál opravdu nebezpečného nádoru. Pokud nejde o následek úrazu (tzv. štěnice), okamžitě zpozorněte. Tyto tmavé či přímo černé pruhy v nehtu způsobuje melanom, nejnebezpečnější typ rakoviny kůže. 

  Nemoci podle struktury nehtů

  Tvary nehtových plotének mohou být buď vrozené, či být projevem nemocí kožních nebo i těch celkových. Jednoznačná příčina se však hledá velmi těžce – například změna tak typická, jako je lžičkovitý až miskovitý vzhled nehtu, se může vyskytovat při chudokrevnosti - nedostatku železa, ale může být i vrozená.

  Doporučujeme: Téma:  Nehty a péče o ně


  Podélné rýhy naznačují problém v oblasti zažívacího systému. Drážky na palci jsou časté u kuřáků. Pokud je povrch nehtů hrubý nebo hrbolatý, může se jednat o první známky psoriázy (lupénky) nebo revmatické artritidy. Právě psoriáza obvykle začíná na nehtech.

  Pokud je kůže v místě, odkud nehet vyrůstá, zarudlá a opuchlá,  jedná se o zánět nehtového lůžka. Ten může způsobit buď běžná infekce při poranění, nebo může jít o následek nemoci lupus erythematosus (autoimunitní choroba) nebo jiné nemoci, při níž dochází k poškození pojivových tkání.

  Co prozradí barva nehtů?

  Příliš bledé nehty jsou obvykle pouze znakem stárnutí. Způsobuje je také špatná výživa nebo dokonce podvýživa, která se v současné době opět stává velmi běžným problémem. Mohou však znamenat i některé vážné nemoci, jako je anemie (chudokrevnost), srdeční nedostatečnost, cukrovka, případně některá jaterní onemocnění

  Pokud jsou nehty celkově bílé, jen s tmavšími skvrnkami, nechte se raději vyšetřit na játra – přesněji řečeno na některý z druhů žloutenky. Nerovnosti a hrbolky bývají dalšími příznaky problémů s játry.

  Nejobvyklejší příčinou zažloutnutí nehtů bývá mykóza (plíseň). Při zhoršení bývá zasaženo i nehtové lůžko, a nehet pak vyrůstá poškozený – snadno se třepí a láme. Podobně se však projevuje i již zmíněná lupénka. V určitých případech je možné počítat rovněž s onemocněním štítné žlázy.

  Tmavé nehty s namodralým odstínem – stejně jako konečky prstů na všech končetinách – upozorňují, že vás organismus se potýká s nedostatkem kyslíku. Může se jednat o nepříjemná plicní onemocnění. Může se buď jednat o důsledek těžké infekce, jako je například zápal plic, nebo ještě vážnějších plicních onemocnění, například CHOPN.

  Co prozradí okousané nehty

  Suché nehty, které se snadno štěpí nebo lámou, napovídají na některou z nemocí štítné žlázy. Pokud jsou tyto potíže spojeny se zažloutnutím nehtu, půjde ale spíše opět o mykózu.

  Okousané nehty nemusí znamenat nic víc, než že jste stále v zajetí starých dětských zlozvyků. Pokud jich však nedokážete zanechat, poraďte se s doktorem. Jestliže jde o známku nervozity a úzkosti, uvažujte o nějakém druhu psychické pomoci. Někdy může být takový stav nehtů i  příznakem obsesivně-kompulzivní poruchy (nutkavá potřeba se opakovaně zabývat nepříjemnými představami, kvůli kterým si musí člověk vytvořit náhradní rituály, aby vůbec mohl fungovat).

  Pokud máte podezření, že s vámi není všechno v pořádku a stav vašich nehtů tomu napovídá, objednejte se u doktora. Začít můžete na kožním.

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  Gelové nehty mohou vést k rakovině

  Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

  Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

   

  Které pečivo je nejzdravější a jak ho poznat? Radí Petr Havlíček

  Správné pečivo obsahuje co nejvíce vlákniny a co nejmenší podíl sodíku. Jak takové pečivo ale v obchodě odhalit a na co si dát při výběru pozor? S tím vám poradí odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá ve videoseriálu Vím, co jím.

  Nejčastější chyba: celozrnné není cereální

  Při výběru pečiva se často necháme zmást popisky, kterým mnozí detailně nerozumí. Pečivo cereální, vícezrnné, celozrnné, speciální… Jaký je v tom rozdíl?

  Nejčastěji zaměňujeme cereální pečivo za celozrnné a obarvené pečivo za žitné. Mnohdy také považujeme za celozrnné pečivo to, které je jen posypané semínky, nicméně je vyrobeno z klasické bílé mouky. Cereální znamená vyrobený z mouky, což se vztahuje na veškeré pečivo. A pávě tady se nás snaží prodejci trochu zmást. Pečivo vícezrnné značí, že je vyrobené z více druhů mouky, ale nemusí vůbec obsahovat mouku celozrnnou.

  Pokud chcete koupit opravdové celozrnné pečivo, pečlivě hledejte toto slovíčko na obalu či etiketě v regálu. Takové pečivo má totiž obsah celozrnné mouky alespoň 80 %.

  V čem spočívá rozdíl mezi celozrnnou a klasickou bílou moukou? To vám prozradí odborníci ve videu.

  Pečivo nevynechávat!

  Přestože odborníci doporučují dávat přednost celozrnnému pečivu, má tento druh houstiček a chlebů o něco vyšší energetickou hodnotu než pečivo bílé. Rozdíl je však zanedbatelný. Zásadní benefity celozrnného pečiva však spočívají v živinách, kterých nám klasické bílé pečivo z pšeničné mouky příliš nedodá. Bílé pečivo nám dodává pouze energii, celozrnné pečivo vlákninu, řadu vitaminů, minerálních látek a v neposlední řadě i dobře chutná a zasytí na delší dobu.

  Pokud jste se rozhodli hubnout a prvním krokem bylo vyškrtnutí pečiva z vašeho jídelníčku, rozhodně jste neudělali dobře. Pečivo je totiž, stejně jako celá řada příloh, zdrojem sacharidů, které dodávají našemu organismu zásadní díl energie. Takže nevynechávejte, ale pečlivě vybírejte. S tím vám může pomoci logo Vím, co jím. Najdete ho na některých chlebech, ale také na směsích, z nichž si můžete pečivo připravit doma. A ne vždy k tomu potřebujete pekárnu.

  Vláknina a sůl – základní kritéria při výběru pečiva

  Přestože vláknina neslouží jako zdroj energie, pro správné fungování našeho organismu je velmi důležitá. „Dobře sytí, pomáhá tedy při hubnutí a má přínos i pro diabetiky, snižuje glykemický index potravin, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat stálou hladinu krevního cukru a má také velký význam pro zdraví střev,” jmenuje dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. benefity vlákniny a dodává, že by denní příjem vlákniny měl být alespoň 25 g. Realita ovšem bývá jiná, běžně člověk nepřijme ani polovinu doporučeného množství.

  Vlákniny přidat, sodík omezit

  Důsledkem nadbytečného příjmu sodíku je zvyšování krevního tlaku. Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější srdečně cévní onemocnění a významně se podílí na vzniku dalších zdravotních komplikací (infarkt myokardu, mozková příhoda). Ne nadarmo se mu říká tichý zabiják. Proto je žádoucí sodík ve stravě omezovat.

  Příjem sodíku nemá být vyšší než 2 g, čemuž odpovídá zhruba 5 g soli za den. Oproti vláknině, které máme ve stravě obecně málo, je to se sodíkem naprosto opačně. Doporučenou denní dávku překračujeme až trojnásobně. Solí posypanému pečivu se proto raději vyhněte. Bohatě stačí sůl přidávaná do těsta.

  Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


  Vím, co jím

  S výběrem výživově hodnotných potravin poradí spotřebitelům snadno a přehledně logo Vím, co jím. Jediným pohledem na obal zjistíte, že produkt má nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je označeno přes 200 výrobků a další neustále přibývají.

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  Jak si ohlídat špatné tuky? Poradí vám Petr Havlíček

  Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

  Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích