Co s vámi provede alkohol: Průvodce v obrazech

23. 9. 2011 | 16:31

Každý Čech nad 15 let vypijí každý 16,5 litru čistého alkoholu, což  je víc než dvojnásobek světového průměru 6, 1 l.  litru. Jsme skoro největší alkoholici na světě: víc než  u nás se pije už jen v Moldavsku.

Není žádným překvapením, že nadměrná konzumace alkoholu přináší závažné problémy od cirhózy jater po zvýšenou dopravní nehodovost.

Kolik vypijete vy?

Nemocí, spojených s alkoholem, je podle odborníků asi 60. V poslední době se lidé naučili ohánět tvrzením, že popíjení je zdravé.

Děkan první lékařské fakulty Tomáš Zima však upozorňuje:  „Studie prokázaly, že u většiny lidí alkohol není zdraví prospěšný v boji proti nemocem srdce a cév, jen u mužů nad 50 let po infarktu myokardu. Populace se zaklíná tím, že se alkoholem léčí, ale není to pravda. Škodí i malé dávky při dlouhodobém užití.”

Bezpečná dávka přitom neexistuje.  Pokud lékaři doporučují pití alkoholu, tak dvě deci vína denně, česká společnost ale tuto hranici překračuje. Podle evropské školní studie jsou čeští chlapci a dívky přeborníky v pití, 48 procent šestnáctiletých se opije nejméně jednou za rok, průměr Evropy je 39 procent.

Víte, že?

Kdo začne pít už v raném věku, rychleji si poškodí zdraví. Kdo pije trvale a hodně, zadělává si na vážná chronická onemocnění, která v konečném stadiu způsobí smrt.

Na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu v ČR zemře ročně asi 4000 mužů a 2000 žen. Právě ženy by si měly dávat větší pozor, protože jejich organismus si dříve vyvine závislost na alkoholu a zároveň je náchylnější k poškození.

Skvělá party, zničený zrak. Pozor na barevné čočky

Chcete na večírku vidět svět růžově, ohromovat plamenné rudým pohledem nebo mít zornice třeba ve tvaru srdce či dolarové bankovky? Je přece Silvestr!

Dnes už to díky barevným kontaktním čočkám není žádný problém. Odborníci ale před jejich nákupem varují. Je třeba pečlivě vybírat prodejce a počítat s tím, že čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak.   

Barvivo může škodit

Kontaktní čočky nosí zhruba 10 % Čechů. Někteří z nich nalezli pod vánočním stromkem barevné “modely” nebo si je nasadí pro zpestření silvestrovského večírku. Při jejich nákupu je však nutné mít se na pozoru.

Doporučujeme: Téma: Kontaktní čočky

“Pokud už se člověk rozhodne pro nákup barevných kontaktních čoček, měl by si dobře vybrat prodejce. Barvivo, které čočky obsahují, totiž může být pro oko škodlivé a výjimečně i trvale zrak poškodit. Jsou-li čočky zakoupeny u renomovaných společností, nemělo by být obsažené barvivo nebezpečné,” varuje MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Pozor při řízení auta

Kvalitní barevné čočky by zrak neměly poškozovat víc než ty běžné, mohou ale znatelně zkreslit vidění. Když si člověk do oka nasadí například červené kontaktní čočky, samozřejmě nevidí červeně. Oproti běžným kontaktním čočkám ale ty barevné mají kruh, který překrývá pravou barvu duhovky.

“Někomu proto mohou barevné kontaktní čočky zužovat zorné pole nebo navozovat pocit jako v tunelu, zvláště pokud má někdo hodně široké zornice. Tento efekt je nebezpečný zejména při řízení vozidla,” upozornil doktor Stodůlka.

Určitě byste svoje první kontaktní čočky – ani ty zábavné, určené na party - neměli kupovat na internetu. Každé oko i každá čočka má své parametry, které se musí skloubit tak, aby čočka vyhovovala, dobře seděla a oko nedráždila.

Také zrak musí dýchat

Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál pro jejich majitele, že něco není v pořádku. Ale i když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou špatně dýchat. Pak se na rohovce mohou tvořit patologické cévy v důsledku špatného okysličování. Stejně jako u běžných kontaktních čoček je tedy i u těch barevných důležité vybrat si ty, které dobře propouštějí kyslík.

“Občasné koupení na internetu je možné, ale tento způsob nákupu nedoporučuji trvale. Zároveň je nutné chodit na pravidelné kontroly očí k lékaři či do optiky, kde kontaktní čočky prodávají,” “ připomíná oční lékařka MUDr. Michaela Netuková z kliniky Gemini.

Peroxid do oka?

Stejně jako o běžné kontaktní čočky je třeba i o ty barevné pečovat. V žádném případě by se k čištění neměla používat kohoutková nebo balená voda. Kontaktní čočky je nutné oplachovat a uchovávat výhradně v roztocích k tomu určených. Dnešní trh nabízí víceúčelové roztoky, které čočky oplachují, dezinfikují i hydratují, a zároveň z nich odstraňují usazeniny.

“Jednotliví výrobci přidávají do roztoků ještě další přísady, které dokážou čočky například déle udržet zvlhčené nebo eliminují původce možných infekcí. Další možností je peroxidový roztok, který je vysoce účinný. Je však nutné striktně dodržovat návod, aby se zbytky peroxidu nedostaly do oka,” upozornil MUDr. Pavel Stodůlka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kontaktní čočky umí ochránit oči před zimou

Jak nakopnout energii a “frčet” celý den?

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

  

10 koktejlů bez šejkru, které si zvládnete sami doma připravit

Tanc bublinky, barvy duhy nebo kopec ledu? Chcete-li na zvr roku vyzkouet netradin alkoholick a nealkoholick koktejly, nabzme deset variant, kter zvldnete.

Hugo koktejl

Netradin kombinace ovoce a sektu.

Bohemia Sekt Demi nebo nealkoholick

bezov sirup

limetka

mta, led

Postup:

Do skleniky vlote kostky ledu, zalejte sektem, pidejte bezov sirup a trochu vymakan limetky. Ozdobte mtou.kolerKV Cooler

40 ml becherovky

60 ml blho polosuchho vna

perliv minerln voda

6-8 kuliek ervenho a blho hroznovho vna

Postup:

Do vt sklenice naplnn po okraj ledem nalejte becherovku, bl vno a peliv mchejte. Na zvr dolejte perlivou vodou a doplte nakrjenm hroznovm vnem.

Tanc brusinky

Koktejl, kter zvldnou pipravit i dti.

Bohemia Sekt Demi

suen brusinky

Postup:

Proplchnte suen plody vlanou vodou, abyste je zbavili mastnoty. Tm zabrnte utvoen nevzhlednho plaku. Do skleniky nalejte sekt a postupn do nj vhazujte brusinky, aby tolik nepnil. Ne si piuknete, pozorujte tanen pedstaven uvnit drinku.

borecPrask borec

Koktejl, kter vs nakopne.

4 cl vodky

2 cl griotky

2 dl energy drinku

Postup:

Do vy sklenice dejte led a postupn na nj nalejte vechny ingredience. Ozdobte limetkou i pomeranem.

Vzpomnka na Khiru

Jednoduch pprava, jednoduch chu.

4 cl Metropol Bianco

1,5 dl sody

Postup:

Do long slenice naplnn ledem pilejeme nejprve Metropol, pot sodu a promchme. Ozdobme pltky citronu.

Spring Breeze

drinkzazvorPekvapiv nealko koktejl, kter bude mt spch.

2 cl medov vody (med rozputn ve vod)

1 cl citronov vy

1 lika (5 g) vanilkovho cukru

15 cl minerlky

6 lstk kadeav petrelky

Postup:

V kalku vody si rozpustte malou liku medu. Do vt sklenice dte led, na nj medovou vodu, citronovou vu a posypete vanilkovm cukrem. Pot pilejete minerlku a dozdobte petrelkou.

Lisabonsk vnek

Portugalsky slad varianta egyptsk Khiry.

4 cl Metropol Rosso

2 dl grepovho dusu

Postup:

Long sklenice s kostkami ledu se postupn zapluje ervenolutou tekutinou – nejprve rosso, pot dus. Na ozdobu zvolte pltek grepu.

Mat & Toni

Afrodiziakln zzvorov koktejl se stal vtzem Mattoni Grand Drink 2011. Pro svou chu a schopnosti ho mete zaadit i na zvr letonho roku.

drinkzazvor3 cl erstv limetkov vy

1 cl sirupu z istho ttinovho cukru

1 cl zzvorovho sirupu

5 prouk erstvho zzvoru

minerlka na dolit

bazalka

Postup:

vu z limetky vymakme, oloupan zzvor nakrjme na koleka. Do sklenice s ledem postupn vlejeme vu z limetky, sirup z ttinovho cukru i zzvoru a vhodme i nakrjen zzvor. Dolejeme minerlkou, ozdobme bazalkou.

Prask (finsk, rusk) roubek

Koktejl, jeho nzev upravte podle pouitho alkoholu.

4 cl vodky

pomeranov dus

Postup:

Do sklenice dejte led, na nj nalejte vodku a dolejte pomeranovm dusem. Sklenku ozdobte pltky pomerane.

Sharp Voice

Osvujc ern rybz v kombinaci s lychee dod vaemu hlasu smyslnou pesvdivost.

drinksharp2 cl lychee sirupu

2 cl erstv citronov vy

2 cl dusu ern rybz

10 cl perliv minerlky

chilli paprika k promchn a na ozdobu

Postup:

Do sklenice s ledem postupn nalejeme vechny ingredience, kter nsledn promchme chilli paprikou. Tu v npoji ponechme. 

 

Umíte se zbavit kocoviny? Vyhnete se jí mlékem

Na Silvestra prý sice pijí jenom amatéři, ale Nový rok prožije spousta lidí jako ve zlém snu a s mokrým obkladem na čele.

Silvestrovské oslavy často nekončí jen radostí a nadějným vyhlížením dalšího roku. Zkuste si letos užít Silvestr i bez bolavé hlavy druhý den!

Připravte se předem

“Nejlépe se vyhnete kocovině tím, že nebudete pít alkohol, ale to na Silvestra vydrží málokdo,” směje se odbornice na výživu z Petra Rejzková. “Naštěstí stačí dodržovat několik pravidel, abyste první den nového roku nestrávili s bolavou hlavou,” dodává.

Doporučujeme: Téma: Následky alkoholu a kocovina

Pravidlo číslo jedna říká: nikdy nepijte nalačno! “Před odchodem na večírek se najezte. Klidně zkuste i nějaké tučnější jídlo, hlavně ale nepijte alkohol na prázdný žaludek,” nabádá Petra Rejzková z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Důležité je rovněž dodržovat pitný režim. “Alkohol dehydratuje, proto je nutné organismu dopřát dostatek tekutin. Nejlepší je pít čistou vodu, případně minerálku,” říká poradkyně VZP ČR a dodává, že dobrým tipem je vypít i ovocný džus.

Jedna z babských rad pak říká, že je dobré před konzumací alkoholu vypít sklenici mléka. A i tahle rada má své logické opodstatnění. “Mléko zabraňuje překyselení žaludku, navíc zpomaluje vstřebávání alkoholu,” vysvětluje Petra Rejzková.

Při akci

Během večírku pak pokračujte v uždibování nejrůznějších lahůdek. Nepřehánějte to, ale rozhodně nenechávejte žaludek prázdný. Základem je pít pomalu a prokládat skleničky s alkoholickými nápoji sklenicemi s čistou vodou.

Snažte se alkohol nemíchat. Pozor na alkoholické nápoje s bublinkami, jako je šampaňské nebo sekt, a také na koktejly. Těchto nápojů míváme tendenci vypít mnohem více, než bychom chtěli,” varuje Petra Rejzková.

Podle ní se riziko kocoviny dá docela dobře ovlivnit typem nápojů, které konzumujeme, respektive jejich barvou. “Říká se, že čím tmavší alkohol, tím větší nebezpeční kocoviny. Například červené víno je horší než bílé, totéž pak platí třeba o whisky a vodce.”

Po večírku kávu nebrat!

Ještě než se odeberete do postele, pořádně se napijte vody nebo ředěného džusu. Dehydratovaný organismus totiž vodu potřebuje jako sůl.  Ráno po probuzení se také důkladně napijte.

“Opět je nejlepší sáhnout po vodě – měla by být vlažná, protože jak studená, tak horká zbytečně zatěžují podrážděný žaludek. Můžete si do ní vymačkat citronovou šťávu - dodáte tělu vitaminy.

V žádném případě však nepijte kávu! Kofein, který obsahuje, účinky alkoholu jen zvýrazňuje,” varuje Petra Rejzková před rozšířeným mýtem.

Který vyprošťovák zabírá vám?

Kocovinu, pokud jste se jí přece jen nevyhnuli, zmírníte i vitaminovými a minerálními šumivými nápoji. Energii dodejte organismu jednoduchými cukry, například medem nebo hroznovým cukrem.

“Jako “vyprošťováky’ se doporučují nejrůznější pokrmy – od česnečky až po poměrně těžká a mastná jídla. Ale na podrážděný žaludek opatrně. Zkuste pomoc v podobě heřmánkového čaje nebo silného vývaru. Každému pomáhá něco jiného,” uzavírá odbornice na výživu.

A jaké máte zkušenost se zdoláváním následků bujarých oslav vy? Napište nám, co zabírá proti kocovině ve vašem případě, ať poradíte i ostatním čtenářům. Diskutovat můžete dole pod článkem nebo také na Facebooku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alkohol a dieta: Pravda je horší, než jste čekali

Jak nakopnout energii a “frčet” celý den?

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

  

Test: Jak ohýbáte páteř? A proč?

11. 10. 2013 | 00:00

Jak se ohýbá páteř a z čeho se vůbec skládá? Co o ní víte?

Páteř je pohyblivý pilíř celého těla. Bohužel patří k místům, která nás nejčastěji bolí. Víte, jak funguje celý tento “sloup obratlů”, jak zní doslovný překlad jeho odborného latinského názvu? Vyzkoušejte se v našem testu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Počítače kazí oči. A co tablety a čtečky?

Nejčastější sexuální problém: Trpí pětina mužů

Problém s manželkou: Po dětech o sebe přestala pečovat

Autor: uzi

vodu ochutnávají jako víno. ta z doby ledové se podle gurmánů hodí k těstovinám

Gastronomit odbornci, kte se zamuj na npoje, zanaj stle astji zamstnvat svj jazyk prostou sklenikou vody. Podle nich je voda nco vce ne jen to, co tee doma z kohoutku a prodv se v plastovch lahvch na masovm trhu.

Sklenice vhodn vybran vody me podle degusttor jdlo doplnit stejn dobe nebo i lpe ne jin npoje, pe na svch strnkch CNNMoney.“fkucha se star o jdlo, sommelir se star o vno, ale vypad to, jako by se nikdo nestaral o vodu,” postoval si stanici antropolog Michael Mascha, kter se specializuje na stravu. Dky sv zlib ve vod Mascha napsal knihu, kter podrobn popisuje chut a profily balench vod z celho svta.

Samozejm se objevila ada tch, kte tvrd, e degustace vody a hledn vhodn vody k uritm pokrmm je zleitost jednoho procenta elit. Mascha vak s tmto nzorem nesouhlas. Domnv se, e Amerian jsou ohledn stravovn stle vzdlanj a lid ji nechtj mt k jdlu na stole pouze nudnou lhev vody Pellegrino.

Na vodu se rozhodla vsadit losangelesk restaurace Ray’s & Stark Bar a nabz vodu jak jdlu, tak k degustaci. Zdej npojov lstek s vodou m 42 strnek.

“Voda nen pouze vodou,” k specialista restaurace na vodu Martin Riese. A zd se, e tuto mylenku sdlej i zkaznci restaurace. Od zaveden npojovho lstku s vodou v loskm roce se prodej vody v restauraci zvil o 500 procent. Riese m i vlastn znaku vody Beverly Hills 90H20, kter v letonm roce vyhrla cenu pro nejlep vodu na svt.

Podobn jako u vna i v ppad vody odbornci pouvaj vrazy jako mineralita, vyvenost a pocit v stech, kdy popisuj chu vody a navrhuj, ke ktermu jdlu se voda nejlpe hod. Riese se domnv, e voda by se mla vybrat k jednotlivm jdlm podle kyselosti a slanosti. A jak jsou jeho nvrhy?

Voda z doby ledov

Napklad znaka Voss, kter se prodv v lahvi navren umlcem pro Calvina Kleina, m mrn hok tny. Je tak vhodn ke chestu.

V Dnsku se vyrb voda Iskilde. Pochz z pramene objevenho ped 15 lety pojiovacm maklem v dchodu a jeho manelkou. Experti odhaduj, e voda z tohoto pramene me pochzet z posledn doby ledov. Cena je 12 dolar (270 K) za litr. Podle Rieseho m Iskilde sladk a zemit tny, co z n dl vodu vhodnou pro tstoviny, houbov pokrmy nebo pizzu s lani.

K lehkmu jdlu, jako je sushi, doporuuje nco hladho a jemnho, jako je voda s nzkou mineralitou. Nejnronjm chuovm bukm bude urit vyhovovat voda Lauquen z Patagonie. Tato znaka je urena speciln pro luxusn trh a prodv se za 24 dolar (540 K) za litr.

K dezertm se nejlpe hod panlsk voda Vichy Catalan, kter je velmi slan a hok, a me tak dodat pekvapiv rozmr okoldovm pokrmm. “Velmi neoekvan mte na svm jazyku sladk a slan tny a to je velmi zajmav,” poznamenv Riese.

Neobvyklé způsoby, jak přestat kouřit. Zkuste to taky!

Chystáte se v novém roce zatočit se starými zlozvyky? Fantazii se meze nekladou.

Vyzkoušeli jste všechny běžné metody odvykání kouření? Dostatek spánku, zdravá strava ani pravidelný pohyb ale stále nezahání neodbytnou touhu po cigaretě? Zbavit se nikotinového zlozvyku někdy připomíná peklo, které nemá konce. Nevzdávejte se, k zdravějšímu životu mohou vést i neobvyklé cesty. Fantazii se totiž meze nekladou.

Staňte se vzorným rodičem

Žádná motivace není dostatečně silná, aby vás donutila jednou provždy odhodit cigaretu? Pokud vás nenaplňuje vidina zdravějšího života a ušetřených peněz, možná by vám mohla pomoci role vzorného rodiče. Je statisticky dokázáno, že děti kuřáků také často podlehnou nikotinové závislosti.

Doporučujeme:  E-cigarety mohou zvyšovat závislost, varuje odbornice

Možná si říkáte, že kouření je jen a jen váš zlozvyk, který nikomu jinému neubližuje. Situace se však radikálně mění, když začne kouřit i váš potomek. Poslání každého rodiče je přeci být vzorem pro své dítě, chránit ho před nebezpečím a vtisknout mu zdravé návyky. Není pochyb, že cesta odvykání je trnitá. Avšak cíl v podobě zdraví vlastních dětí je možná úplně ten nejdůležitější.

Odvykání jako pracovní úkol

Majitel reklamní agentury na Manhattanu nemohl vystát své zaměstnance, kouřící před jeho firmou. Navrhl jim, že za každý den bez cigaret dostanou pět dolarů. Pokud jejich odvykání bude úspěšné, peníze jim za šest měsíců vyplatí. Vidina peněžní odměny opravdu pomohla velké části zaměstnanců s kouřením skoncovat.

Jak ale později přiznali, s úspěšným bojem proti cigaretám jim pomohla spíše kolektivní spolupráce. Nikdo z pracovníků nekouřil a navzájem si pomáhali překonat těžké chvíle. Pokud máte obdobně smýšlející kolegy či kamarády, zkuste jim navrhnout odvykání jako součást týmové práce. Odměnou za úspěch mohou být peníze anebo například společný výlet.

Neobvyklé strategie

Mladá žena žijící v New Yorku vyhrála boj s nikotinem pomocí vitaminových kapek a mantry. Nikotinové náplasti i žvýkačky jí nepomohly. Vyzkoušela proto radu z internetového fóra a pokaždé, když ji popadla chuť na cigaretu, pomalu přeříkávala motivační citáty. Myslela si, že je to šílený nápad, avšak kouzlo mantry jí pomohlo překonat kritické období prvních týdnů.

Mladý muž z Atlanty zvolil trochu jinou cestu. Při každém nutkavém pomyšlení na cigaretu nazul běžecké boty a vydal se na trať. Jak sám řekl, po určité době už nebyl závislý na nikotinu, ale na běhání.

Robert Brown přestal kouřit díky výcviku amerického námořnictva. Zjistil, že přestat kouřit není tak obtížné, jak se na první pohled zdá. Tvrdý armádní výcvik mu pomohl se sebekontrolou, která je při odvykání nesmírně důležitá. Nyní je ředitelem internetového portálu pro odvykání kouření a každý den pomáhá ostatním zbavit se jejich zlozvyku.

Musíte si věřit!

Podle výzkumů vyplývá, že vůbec nezáleží na metodě odvykání. Důležité je, abyste věřili v úspěšný konec. Při léčbě závislosti na nikotinu se tak nemusíte držet v zajetých kolejích.

Naopak můžete si zvolit vlastní, originální cestu, která bude dostatečnou motivací pro definitivní odložení cigaret. A je úplně jedno, zda se jedná o zdraví vašich potomků, vidinu peněžního výdělku, či naplnění tajných životních přání.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženy versus muži: Kdo je úspěšnější v odvykání kouření

Bolestivý zánět dásní: Čistit, nebo ne?

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

10 cest, jak se rychle uzdravit z rýmy a nachlazení

Jak zatočit s rýmou: zkuste recepty našich babiček i nejnovější trendy

Rýma se sice z medicínského hlediska jeví jako banální onemocnění, ale v běžném životě snad není nic otravnějšího. Make-up rozpatlaný od kapesníku, jídlo, které díky ucpanému nosu ztratilo veškerou chuť a  neustále směšně pootevřená ústa – a tyto příznaky nás přepadnou kdykoli a několikrát ročně. Bránit se před nimi nedá. Nebo snad ano?

Rýma se šíří vzduchem i rukama

Rýmu (pokud nemáme na mysli rýmu alergickou) způsobují viry, které jsou natolik různorodé a tak rychle se mění, že je prakticky nemožné proti nim vyvinout očkovací látku. I když by očkování proti rýmě mělo na trhu určitě obrovský úspěch, v dohledné době se ho zcela jistě nedočkáme.

Doporučujeme: Na chřipku a nachlazení přírodní cestou!

Živý virus rýmy se běžně nachází ve vzduchu, kam se dostává při smrkání a kýchání. Také nosní sekret nakaženého člověka obsahuje množství životaschopného viru, kterému k rozšíření stačí jen malý prohřešek proti osobní hygieně. Projevy rýmy však mohou mít někdy i jinou, neinfekční příčinu. Chcete-li vědět, co způsobilo vaše příznaky, udělejte si jednoduchý test!

Proč rýma “miluje” chladné počasí

Rýma a nachlazení vůbec se sice objevují častěji v chladných měsících, ve skutečnosti s ním však nijak zvlášť nesouvisí. Je pravda, že chlad a  vlhko může člověka oslabit, takže je k infekci více náchylný. V zimě také trávíme více času v uzavřených místnostech, a virus tak má příhodnější podmínky pro své šíření.

10 způsobů, jak zatočit s rýmou

Odborníci vám sice mohou tvrdit, že léčba rýmy neexistuje a bez ohledu na vaši snahu trvá vždy týden nebo sedm dní. Tentokrát ale učeným hlavám nevěřte: existuje řada způsobů, jak si od nepříjemných projevů rýmy ulevit, zmírnit její průběh nebo zabránit dalším komplikacím. Deset účinných kroků proti rýmě může vypadat například takto:

1. Pijte hodně tekutin. Vynechte ale kávu, silný černý čaj a další nápoje s kofeinem. Dobrá hydratace organismus chrání před vstupem další infekce a pomáhá mu vyrovnat se s tou stávající. Kofeinové nápoje však nehydratují, ale organismus naopak odvodňují. To samé platí i pro alkohol.

2 .Dejte si horký vývar. Šálek horkého kuřecího vývaru je posilující a stoupající pára krásně uvolní i betonově ucpaný nos. Je to sice rada z dob našich prababiček, ale pokud máte chvilku času, věnujte ho přípravě kvalitního domácího vývaru a posilte jím sebe nebo své nejbližší.

3.Vsaďte na bylinkovou směs proti rýmě.  Ideální je zakoupená směs bylin přímo proti rýmě – nálev by pak měl být horký (horká pára uvolňuje nos a dutiny) a podávaný s citrónem a  medem. Pokud neholdujete bylinkám a vyžadujete černý čaj, nedělejte si ho příliš silný, protože to neprospívá hydrataci organismu.

4. Zavřete se v koupelně. Jestli dělá horká pára vašemu ucpanému nosu dobře, nemusíte si vařit neustále nové čaje a vývary. Když zavřete dveře dostatečně malé koupelny a pustíte horkou sprchu, vytvoříte si výbornou atmosféru, která udělá dobře vašemu nosu i bolavým dutinám.

5. Očesnekujte si život. Česnek možná funguje proti upírům, zcela jistě ale funguje proti virům a bakteriím. Pár stroužků česneku navíc také přidá chuť beztvaré hmotě, ve kterou se díky ucpanému nosu proměnilo jídlo na vašem talíři.

6. S nosními kapkami zacházejte opatrně. Nosní kapky obsahující takzvané dekongestanty (látky snižující otok nosní sliznice a zlepšující průchodnost nosu) vám mohou na chvíli ulevit od nepříjemných příznaků. Pokud je však budete užívat déle než tři až pět dní, mohou paradoxně pocit ucpaného nosu ještě zhoršovat.

7. Vypláchněte si nos solným roztokem.Solný roztok si můžeme snadno vyrobit i doma, ale pohodlnější je zakoupit si v lékárně například nosní sprej s obsahem mořské soli. Nejenže pomůže snížit otok nosní sliznice, ale odstraní i část nečistot a mikroorganismů, které se na nosní sliznici uchytily. Solné roztoky ve spreji nebo pro výplach nosu můžeme užívat dlouhodobě bez obav z  nežádoucích účinků.

8. Dejte si megadávku vitamínu C. I  když ne všichni odborníci věří, že vitamín C může mít na průběh rýmy vůbec nějaký účinek, zvýšený přísun čerstvého ovoce a zeleniny vám určitě neuškodí. Pokud chcete mít dostatek vitamínů zaručený, můžete se výjimečně spolehnout i na vitamínové přípravky z lékárny.

9. Namažte si nos. Rýma, výtok z nosu a kapesník dráždí naši pokožku, takže je kolem nosu červená a rozbolavělá. Mažte si nos pravidelně léčivou mastí, například s obsahem heřmánku nebo mentolu.

10. Přispěte si, když to jde. Rýma a ucpaný nos jsou velmi nepříjemné hlavně v noci, kdy brání volnému dýchání a mnohdy i spánku. Nedostatek spánku však prokazatelně oslabuje náš imunitní systém, proto pokud to jde, snažte se odpočívat i  ve dne.

Je možné, že vás rýma trápí dlouhodobě nebo jejími příznaky trpíte často a opakovaně. V takových případech je nejlepší navštívit lékaře nebo své problémy konzultovat s odborníkem, nejprve alespoň on-line. Pro odbornou konzultaci využijte internetovou poradnu.

Nejdůležitější:  Jak vůbec nedostat rýmu

Nejdůležitější rada je trochu krutá, ale účinná: důsledně se vyhýbejte všem nakaženým. Pokud to opravdu není možné, dodržujte alespoň následující pravidla:

 • Myjte si ruce co nejčastěji
 • Neberte do rukou předměty, kterých se dotýkala nakažená osoba
 • Často větrejte
 • Neoslabujte zbytečně svůj imunitní systém: nekuřte, nepijte větší dávky alkoholu a dodržujte zásady zdravé výživy

Pokud se chcete o rýmě a možnostech její léčby dovědět ještě mnohem více, podívejte se ZDE

(vek)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

20 tipů: Recepty proti nachlazení a chřipce

Bolestivý zánět dásní: Čistit, nebo ne?

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

Jde o vteřiny: Jak dlouho má trvat správný sex?

Lidé milují sexuální průzkumy, rádi se totiž srovnávají: kdy, jak, kolikrát, nebo jak dlouho. Právě doba, po kterou trvá sex, bývá totiž častým zdrojem závisti, případně nedorozumění a frustrace.

V tomto ohledu české průzkumy sexuálního chování vzbuzují údiv odborníků. Dotázaní totiž uvádějí jako obvyklou délku své soulože dvojnásobek a často dokonce trojnásobek času, než ve zbytku světa. Jak říká známý sexuolog MUDr. Radim Uzel, do postele nikdo nechodí s hodinkami, takže výrazně nadsazená doba průměrné české soulože může znamenat  buď přímo lhaní, a nebo jen plné zaujetí činností, při níž čas příjemně uplývá.

Tak akorát…

Češi by se svými v průměru udávanými 14 minutami délky styku byli skutečnými rekordmany! Kdyby si tolik nevymýšleli. Údaje ze světa totiž mluví zcela jinak. Většina souloží totiž trvá mezi třemi až třinácti minutami - a ideální sex zdravého člověka většinou nepřesáhne deset minut.

Doporučujeme: 8 věcí, které vám ničí sex

Prokazují to údaje mnoha desítek sexuologických terapeutů, kteří sledovali tisíce svých pacientů po několik desítek let. Tato data pak shrnuli a porovnali Eric Corty a Jenay Guardiani z Pensylvánské státní univerzity. Z jejich rozsáhlé studii vyplynulo, že pro většinu lidí je při sexu “normální” rozmezí tří až sedmi minut.

To už je moc!

Tuto dobu respondenti označovali za “žádoucí”. Za příliš krátký se obecně považuje sex v délce trvání jedné až dvou minut. Od tří minut roste počet lidí, kteří jsou ochotni tuto délku hrátek respektovat. Víc než devatenáct minut je zase pro většinu lidí příliš dlouhá doba a po půlhodinovém sexu už netouží prakticky nikdo

Obavy mužů z příliš rychlého vyvrcholení jsou tak z velké většiny naprosto “mimo”. Současná populární kultura bohužel vytváří pokřivené stereotypy o sexuální aktivitě. Muži i ženy věří fantaziím o obřích penisech, erekci tvrdé jako kámen a o souloži trvající celou noc.

12 minut pro 13 % žen 

“To vytváří prostor pro nespokojenost a zklamání,” tvrdí proto profesor psychologie Eric Corty, který se pokusil výzkumem stanovit, jak dlouho má trvat “správný” sex.

Jistý časový rozdíl však zřejmě existuje. Podle výzkumu z loňského roku, jehož výsledky byly zveřejněny v Royal Society Journal, potřebují ženy k dosažení orgasmu v průměru 12 minut – ovšem podle statistik je výhradně vaginálně vzrušivých pouze 13 % žen. Průměrnému muži stačí k ejakulaci dvě a půl minuty.

Jak prodloužit sex

Pokud vám to v tomto ohledu neklape, pak odborníci připomínají, že Kegelovy cviky k ovládání svalů pánevního dna jsou i pro muže!

Jinak doručují následující možnosti:

 • jde-li o psychicky podmíněnou poruchu, zkuste psychoterapii, která pomůže odstranit strach a úzkost
 • nácvik metody start-stop, kdy se muž při masturbaci naučí poznat okamžik, kdy ještě lze orgasmus oddálit. V tu chvíli musí přestat. Tak nad sebou získá větší kontrolu
 • metoda, při níž partnerka stiskne špičku nebo kořen penisu v momentě, kdy ještě lze oddálit orgasmus. Krev se vytlačí z penisu, a tím se oslabí erekce
 • místně znecitlivující krémy, které oddálí ejakulaci 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Holení na intimních místech způsobuje bradavice

Vede častý úklid k neplodnosti? Překvapivý objev!

Mužská obřízka: Kdy je dobré do toho jít?

 

Babské rady: Co pomůže na chraptění? Cibulový sirup

O naše hlasivky se nestaráme, dokud nás o ně nepřipraví bolest v krku a chrapot. Jak se rychle dostat do formy a začít mluvit? Máme pro vás pár zajímavých tipů a nebudou chybět ani rady našich babiček.

Je jasné, že ve chvíli, kdy ochraptíme, potěší to nejvíce naše partnery a manžely. Neopomenou si zavtipkovat na téma, že bude doma konečně klid. Jenže, když nemoc postihne je, jsou zoufalí. Jak vrátit hlasivkám zdraví a zbavit se bolesti v krku? Jde to i bez léků.

Za chrapotem se schovává infekce

Ve chvíli, kdy přestaneme mluvit, příčinou je vlastně jakási infekce na hlasivkách. Obvykle za to může chladný vzduch, klimatizace či nadměrné celodenní mluvení v práci. Abyste tolik důležitému svalu odpomohli, je třeba začít pořádně odkašlávat.

Při chrapotu trvajícím déle než tři týdny je nutné laryngoskopické vyšetření hrtanu. Trvá několik minut a ozřejmí rozsah změn na hlasivkách a sliznici hrtanu. Pokud to není nic vážného, můžete se na léčbu vrhnout sami.

Bylinkové čarování

Hlasivkám od infekčního hlenu nejlépe odpomohou bylinkové čaje s medem. Ne náhodou naše babičky doporučují louhovat diviznu, pít lipový čaj nebo svařenou cibuli s majoránkou a medem. Jde o látky, které napomáhají k silnějšímu slinění, tím nás rychleji zbavují nepříjemného hlenu.

Náš tip: Bylinky proti rakovině + další rady bylinkářky Podhorné

POZOR: Tyto čaje nestačí pouze zalít vodou, ale měly by se v konvici chvilku povařit. Pijí se horké a to tak, že je budete velmi opatrně upíjet. V žádném případě nepomůže, když je do sebe naklopíte celé. Malé loky nechte pomalu sklouznout do krku, aby kontakt léčivých látek s hlasivkami byl co nejdelší. Popíjejte je během celého dne.

Když vás přepadne chrapot. Jděte na to s bylinkami.

Není to nic příjemného, když z vás lezou jen podivné zvuky a pískot. Tady je několik receptů, jak se můžete léčit doma. Tyto bylinky vám s tím pomohou:

 • Jitrocel kopinatý: Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.
 • Kokoška pastuší tobolka: Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.
 • Podběl léčivý: Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Čaj pijte velmi horký.
 • Svízel syřišťový: Jednu čajovou lžičku přelijte vařící vodou a přeceďte. Teplý čaj kloktejte několikrát denně.

Sušené bylinky koupíte v lékárně nebo se poptejte, zda se ve vašem okolí nenachází nějaká zkušená kořenářka či krámek s bylinkovými čaji.

Na bolest v krku? Čokoláda a skořice

Na bolest v krku či škrábání pomůže čokoláda. Mluvíme zde o kvalitním produktu ze 70 % kakaa, které obsahuje theobromine. Ten dokáže potlačovat nervové senzory, a tím mírní bolest v krku.

Skořice smíchaná s medem, zázrak, kterým se léčily naše babičky, když je pálilo v krku. Skořice je takové přírodní antibiotikum. Esenciální oleje tohoto koření zastavují mnoho typů bakterií a plísní.

Domácí kloktadla a sirupy? Pomůže cibule

Osvědčeným receptem při ztrátě hlasu je kloktání teplou Vincentkou. Pro někoho je to ze začátku nepříjemné a teplá vincentka může zvedat i žaludek, ale dá se na to zvyknout. Pokud si netroufnete na čistou vincentku, nařeďte ji v poměru 1:1 s mlékem. Takto připravený nápoj ohřejte a během dne popíjejte.

Výborným pomocníkem je kloktadlo ze šalvějového nálevu. Připravíte ho tak, že jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, necháte krátce vylouhovat a scedíte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně. Chrapot tak ustoupí mnohem dříve.

Recept na cibulový sirup

Samozřejmě nesmíme zapomenout na léty prověřené blahodárné účinky cibulového sirupu, který jsme zřejmě všichni v dětství nenáviděli. Jenže on vážně zabírá.

Budete potřebovat:

 • cibuli
 • cukr nebo med

Cibuli nakrájejte na dva centimetry široká kolečka. Část z nich dejte do vyšší sklenice či misky a posypte cukrem. Tento postup prokládání cibule cukrem opakujte, dokud sklenici nebo misku zcela nezaplníte. Nádobu uzavřete a dejte ji do chladu a tmy odpočívat. Musíte počkat alespoň 24 hodin, aby cibule pustila šťávu.

Šťávu při bolení v krku a chraptění dávkujte tak, že dospělí si dají 3-5 lžic denně po jídle a děti 1-3 po jídle. Sirupu si udělejte tolik, abyste jej mohli požívat alespoň dva týdny.

Lektvar proti virům

Do půl litru vlažné vody přidejte lžičku mleté skořice a dvě lžíce medu. Všechno dobře promíchejte. Takto připravený lektvar užívejte každé ráno před snídaní.

Čtěte také: 13 důvodů, proč pít vodu s citronem. Znáte je?

Mezi zázračné lektvary proti chraptění patří i teplá voda s citronem a medem. Do 500 ml vlažné vody vmíchejte malou lžičku medu a šťávu z téměř celého citronu.

Ať už se na léčení vrhnete s homeopatiky či bylinkami, věřte, že to chce trpělivost, dostatek tepla a vyhnout se alkoholu, ten hlasivky zbytečně přetěžuje, stejně jako kouření. Výbornou prevencí je i správné dýchání a dostatečný pitný režim.

Jak léčíte problém s hlasivkami vy? Máte nějaké vyzkoušené rady a finty? Pochlubte se s nimi v diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pár tipů, jak dobít energii

Jak si správně mýt vlasy? Děláme to špatně

Jak v zimě ochránit své boty a nohy?