Veřejné WC: Co tam chytíte a jak se tomu vyhnout?

Taky se děsíte, kdykoliv musíte na WC jinde než v pohodlí a čistotě vlastního domova?

Někteří lidé se veřejným toaletám vyhýbají úplně, ostatní si na záchodové prkénko nesedají nebo se ho snaží nedotýkat. Experti ale tvrdí, že naše obavy z veřejných toalet jsou přehnané.

Kůže jako bariéra

Bakteriím se na záchodovém prkénku daří poměrně dobře. O tom není pochyb. Může se zde vyskytovat například:

  • E. coli, která mimo jiné způsobuje krvavý průjem
  • streptokoky, ty zase můžou za angíny
  • zlatý stafylokok, který má na svědomí celou řadu chorob, od zánětů kůže po otravu krve

To, že se dotknete prkénka, na kterém se bakterie vyskytují, ale ještě neznamená, že onemocníte. Neporušená lidská kůže je totiž pro bakterie nepřekonatelnou překážkou.

Doporučujeme: Zadarmo na záchod? Někdy otázka života a smrti!

A co HIV nebo další pohlavně přenosné nemoci? Viry, které tyto choroby způsobují, nejsou schopné přežívat mimo lidské tělo. Zvláště pak se jim nedaří na studeném a tvrdém prkénku. Kromě toho – abyste se nakazili – musí se viry dostat do otevřené rány nebo alespoň na sliznici. Tato místa většinou do přímého kontaktu s toaletou nepřichází, a proto je riziko nákazy naprosto nepatrné.

Neodkládejte věci na zem

Jakých míst bychom se měli obávat o něco více než samotného povrchu prkénka? Je to například jeho spodní část, která se tak často neumývá a kam se mohou bakterie dostat při splachování. Ale dostanou se nejen tam – na pěti centimetrech čtverečních záchodové podlahy se ukrývá přes dva miliony bakterií. Proto pokud s sebou máte kabelku nebo nákupní tašku, nepokládejte ji na zem, ale raději ji pověste na háček.

Myjte si ruce!

Není to ale ani toaletní prkénko, ani podlaha, na které byste si měli dávat největší pozor. Říká se, že deset nejšpinavějších věcí na světě jsou vaše prsty. Odtud se bakterie snadno dostanou do očí, úst nebo nosu, odkud se jim bude lépe útočit na vaše zdraví.

Američtí vědci tvrdí, že ruce si po použití toalety neumyje celých 23 % mužů – naproti tomu jen 7 % žen. Při správném mytí rukou byste měli použít teplou vodu, mýdlo a měli byste mu věnovat alespoň 20 vteřin.

Na veřejných toaletách se sice vyskytuje mnoho bakterií, pokud si ale budete poctivě mýt ruce a vyhnete se viditelným nečistotám, nemáte se absolutně čeho bát.

Markéta Kudrová

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejnebezpečnějších věcí, co máte v bytě

Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

Mléko jen pro děti: Čím a proč ho v dospělosti nahradit

Masáž vám může ublížit: Jak vybrat správného maséra?

Masáž patří stále častěji k představě příjemného relaxu a uvolnění. Stejně užitečná je i pro každého, kdo se věnuje sportu, ať už pro radost nebo pro výkon.

Masáže se dnes nabízejí i v kočárkárně paneláku, takže nabídka je víc než široká. Podle čeho ale vybrat, aby nám spíš neuškodila, a co se od ní dá vlastně čekat? Na to jsme se zeptali maséra Petra Šubra. který pomáhá do formy sportovcům na maratonech horských kol, běžeckých závodech, triatlonech apod. Sám aktivně sportoval, věnoval se hokeji a cyklistice, a když ho bolela záda, zašel si na masáž. Tam také zjistil, že jeho velké ruce v kombinaci se sportovními zkušenostmi by byly  pro tuto profesi ideální.

Klasická nebo sportovní? Jak si vybrat maséra a studio?

Maséra bych si vybíral podle názoru jeho klientů – když je masér chválen a má hodně spokojených klientů, pak bude asi dobrý. Každý člověk, který chodí pravidelně na masáže, má uvolněnější svalovou soustavu a lepší krevní oběh. Masáže a saunování jsou pro organismus velice prospěšné a zdravé.

Doporučujeme: Pozor na masáže. Mohou vám i ublížit

Sportovci by měli navštěvovat pravidelně maséra, hlavně v přípravném období (jarní najíždění km u cyklistů) nebo po extrémním zatížení – běžecký maraton, cyklomaraton, dlouhý triatlon. Potom doporučuji kvalitní sportovní masáž, která uvolní svalové napětí. Tím, že se odstraní zakyselení svalů, zkrátí se regenerace,  a sportovec může dříve začít naplno trénovat.

Masér Petr Šubrt

Foto: Žena

Na co maséra před masáží upozornit?

Na všechny zdravotní problémy, zejména na vysoký tlak, křečové žíly, prodělané operace, záněty nebo horečku, těhotenství, alergie atd.

Co patří mezi nejčastější chyby, kterými si při sportu lze přivodit problémy?

Dlouhodobě je to špatné držení těla, špatně nastavený posed na kole, přetěžování některých svalových partií a absence strečových uvolnění, nerozcvičení, nerozjetí před závodem a to samé po závodě – nevyklusání, nevyjetí. No a samozřejmě absence sportovní masáže.

Jakým druhům masáží se věnujete?

Masáží je mnoho druhů, v poslední době se rozšiřuje nabídka o nové exotické druhy – thajská, indická, havajská atd., nebo jen lokální (obličej, dekolt, ploska nohy atd.). Já mám certifikát na rekondiční a sportovní masáže, masáže horkými lávovými kameny a kinesiotaping.

Jak dlouho masáž trvá a na které partie se zaměřujete?

Celková masáž by měla trvat 60 minut a víc, záda a šíje 35 až 45 minut. Přitom se zaměřuji na bolestivá a namožená místa, např. šíje-trapézový sval nebo lýtka s achylovkou a chodidla.

Je přínosnější masáž před nebo po sportu?

V chladném počasí by masáž na rozehřátí hřejivkou měla být povinná, po závodě doporučuji masáž až druhý den se zaměřením na namožené partie svalů. Dobré je i vyplavání v bazénu a sauna.

A co automasáž?

Určitě doporučuji, hlavně v extrémním počasí. Chladivá emulze Alpa při běhu, kdy teplota převyšuje třicítku, naopak při mikulášském krosu si lýtka a stehna rozmasírovat někde v teple hřejivou emulzí Alpa.

Krém, emulze olej – co byste doporučil?

U sportovců je to emulze s mentolem, kafrem atd. U masáže horkými lávovými kameny je to olej. Na automasáž nataženého svalu doporučuji lihový gel. Krém bych doporučil jen jako prevenci proti odření: Např. Krk při použití neoprenu při triatlonu, nebo třísla a podpaží při běžeckém maratonu.

Jací sportovci nejvíce vyhledávají masáže?

Osobně se zaměřuji na vytrvalostní sportovce – cyklisty (silničáře i bikery), dále běžce na lyžích, biatlonisty, triatlonisty. Bylo mi ctí namasírovat našeho slavného Ironmana Petra Vabrouška, nebo mistra světa v biatlonu Romana Dostála.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lázně: Proč si to v nich užijete, i když vám je 30 nebo 40

Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Pro lepší sex i soustředění: Chytré náhrady za kávu

Máte za sebou desítky šálků kávy, plechovek od energetických nápojů nebo tabulek čokolád? Máme tipy na lepší věci, které skutečně pomohou zlepšit paměť, bdělost a soustředění. A ještě navíc neublíží vašemu organismu.

Z kávy bolí žaludek a třeští hlava, z čokoláda se tloustne, energy drinky způsobují neurologické problémy a alergie. Zkuste zdravější alternativu, která vás nakopne a udrží ve formě ve dne i v noci.

Ženšen

Japonská studie prokázala, že kromě výrazného vlivu na zvýšení imunity ženšen zlepšuje práci buněk, které přijímají a využívají z organismu cukr. Tím se při odstraňování únavy liší od jiných prostředků, jako je třeba kofein, které pouze zrychlují využití energie. Proto má ženšen neoddiskutovatelný povzbuzující a stimulační účinek. Je považován také za afrodiziakum.

Doporučujeme:  Sedm zlodějů energie: Poznej a znič!

Orientální prameny ho však popisují spíše jako lék na impotenci a neplodnost. Experimenty na zvířatech prokázaly, že ženšen stimuluje tvorbu pohlavních hormonů, které mají přímý vliv na udržení normální sexuální funkce a plodnosti.

Ginko biloba

Stálice mezi látkami podporujícími soustředění a paměť. Donedávna se dokonce věřilo, že výtažek takzvaných ginkgolidů bude cestou k léčbě Alzheimerovy choroby a stařecké demence. Studie na Pensylvánské univerzitě bohužel tuto domněnku vyvrátila. 

Extrakt je získávaný z jinanu dvoulaločného, který se vyskytuje na zemském povrchu již přes 300 milionů let. Ginko biloba je doporučována především díky vysokému obsahu antioxidantů, které pomáhají zabraňovat poškozování buněk, jsou účinné na odbourávání stresu a celkové stimulování nervového systému. Chce to ale dlouhodobé užívání.

Vitamín B

Vitamín B je nezbytný pro fungování mozku a nervového systému. Pokud si mozek představíte jako motor těla, vitamíny B jsou jeho palivem. Tyto látky jsou obsaženy v celé řadě dostupných potravin, například v masu, luštěninách, mléku, vejcích či listové zelenině. “Béčka” však organismus nedokáže dlouhodobě skladovat, proto je nutné je tělu neustále dodávat.

“Pro podporu učení je důležitý především vitamín B 12. Přispívá totiž k normálnímu fungování nervové soustavy a psychické činnosti. Napomáhá také snižovat míru únavy a vyčerpání, potlačuje stres a podněcuje kognitivní funkci mozku,” říká MUDr. Pavel Hanzelka ze společnosti LR Health & Beauty Systems. Ta nabízí pro podporu paměti a soustředění preparát Mind Master, který vedle vitaminů B obsahuje také aloe vera, železo nebo extrakt zeleného čaje. Dalším důležitým ze skupiny je pak vitamín B1, který přispívá k dobré funkci nervového systému a pomáhá překonávat emotivní a stresové situace.

Lecitin

Látkou, která je schopna vypomoci při pocitu únavy a dokáže příznivě ovlivnit intenzitu myšlení, je lecitin. Ten je obsažen například v pšenici, rybách, vejcích či například v sóje. Vedle podpory paměti lecitin napomáhá také v boji proti zvýšené hladině cholesterolu či kardiovaskulárním onemocněním. U lecitinu je však důležité dodržovat dávkování, které doporučí lékárník. Doporučená denní dávka představuje dva a půl gramu. Předávkování lecitinem není časté, ale může způsobit nežádoucí účinky. Třeba nadměrné a silně zapáchající pocení, zvracení, problémy s trávením či snížení chuti k jídlu.

Brahmi a reishi

Bylina brahmi roste v Himalájích, kde je oblíbená především díky pozitivním vlivům na mentální funkce. Konkrétně na dlouhodobé zlepšení paměti, schopnosti podporovat učení či reflexy. Bylina je známá silnými antioxidačními vlastnostmi a tinktura z ní má blahodárné účinky při revmatických onemocněních.

Oblíbená je také reishi, která je často označována jako houba dlouhověkosti. Obsahuje širokou škálu prospěšných látek, například více než 200 antioxidantů, vlákninu či důležité enzymy. “Její užívání přispívá ke snižování hladiny cholesterolu, podporuje krevní oběh, zlepšuje regeneraci plic nebo pomáhá se spánkem. Extrakt z reishi zároveň podporuje paměť a přispívá ke zlepšení koncentrace,” potvrzuje doktor Hanzelka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pár tipů, jak dobít energii na celý den

Pomerančovou kůži zničíte sami. Ale stroje jsou lepší

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Svačina: Zbraň proti večernímu přejídání!

Svačina bývá mezi denními jídly opomíjenou popelkou. Je to chyba. Ten, kdo se odpoledne nasvačí, večer tolik nemlsá! Odborní garanti Vím, co jím a piju Petr Havlíček a Karolína Hlavatá vám v přiloženém videu prozradí, proč i zdánlivě malé jídlo může mít velký dopad na vaši životosprávu.


Svačiny mnozí lidé vynechávají, přitom by dopolední a odpolední svačiny měly dohromady tvořit 20 % denního příjmu. Dělit se nemusí půl na půl, tedy 10 % : 10 %. Dopoledne může být porce menší – stačí jen 5 % z denní dávky – zbylých 15 % si lze nechat na odpoledne. Vyplatí se to zejména v případě, kdy plánujete během dne dlouho pracovat nebo jít sportovat. V takovém případě je vhodné rozdělit si odpolední svačinu na dvě dávky.


Odpolední svačení má své klady: “Zabraňuje náhlým pocitům hladu a přejídání. Kdo nesvačí, ten má večer větší tendenci mlsat,” popisuje důvody proč svačit odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.


Nejezte jen ovoce a zeleninu

Má-li svačina zasytit, mělo by se jednat o kombinaci bílkovin a sacharidů. “Je lepší si připravit menší porci ovocného salátu a přidat k němu lžíci tvarohu, než sníst jen velkou porci ovoce. Samotné ovoce tolik nezasytí a dodá příliš mnoho cukru,” radí dietoložka Hlavatá. Bílkoviny totiž snižují výsledný glykemický index – taková svačina proto zasytí na delší dobu.


Vhodné příklady větších svačin pro muže a sportovce (1000 kJ) nebo menších pro ženy a dietáře (800 kJ) najdete ve videu.

Trvanlivé potraviny do šuplíku

Často příčinou nesvačení je nedostatek času – lidé se ráno snaží odejít včas do zaměstnání nebo vypravit děti do školy a na svačinu jim nezbyde energie. Myslet na její přípravu každý den ale není třeba. V kanceláři stačí mít předem připravené trvanlivé potraviny – například sušené neslazené ovoce, celozrnné nebo ovesné sušenky, trvanlivé mléko v menších krabičkách, oříšky a knäckebroty, sušené maso nebo proteinové tyčinky.


Problémy se životosprávou číhají také na ty, kteří během dne hodně cestují. Neočekávaný hlad na cestách často řeší krátkou zastávkou na benzínové pumpě a nákupem bagety z bílého pečiva. Řešení leží v jiném regálu. “Ideální na svačinu je pro tyto případy čerstvý džus, je tekutý, ale zase tolik nezasytí. Pokud máte chuť na bagetu, je lepší dát si menší obloženou celozrnnou žemli a doplnit ji džusem,” dává tip odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju Petr Havlíček.


U dětí rozhoduje věk a aktivity

Pravidla stravování, která platí pro dospělé, jsou stejná i pro jejich děti. V mateřské škole dostávají předškoláci svačiny pravidelně, na školách už musí převzít svačinovou štafetu rodiče. A na co brát ohledy? Je třeba přihlížet nejen na věk dítěte, ale také na způsob trávení volného času. Platí to zejména pro odpolední svačiny, na které rodiče i děti často zapomínají.


Nejmladšímu školákovi bude stačit svačina, která mu dodá 400 – 700 kJ. Naopak u staršího školáka nebo adolescenta, který je navíc fyzicky aktivní, se energetická vydatnost svačiny může vyšplhat i na dvojnásobek tohoto rozmezí.


Podle výživového specialisty Petra Havlíčka je důležité svačiny neodbývat a být trochu kreativní: “Mám na mysli vložit do přípravy alespoň nějakou vlastní energii a neodbýt dítě kupovanou sušenkou anebo jiným nesmyslem. Svačina by měla obsahovat kousek čerstvého ovoce, mléčný výrobek, třeba jogurt nebo tvaroh, a doplnit například obloženým celozrnným rohlíkem. Aktivní a štíhlé dítě může mít ve svačinovém boxu i kousek kvalitní čokolády.”


Svačiny, na kterých si pochutnáte

  • Polotučný tvaroh rozmíchat s bílým jogurtem, mírně dosladit vanilkovým cukrem (není nutné), horké jahody se lžící cukru (více porcí).
  • Ricottu vyšlehat s jogurtem, horké borůvky se lžící cukru (více porcí).
  • Tmavý toustový chléb opéct v toustovači, volské oko, rukola, rajčata (1 porce).
  • Zeleninu (celkem 200 g) nakrájet na proužky (mrkev, okurka, mladá cuketa, řapíkatý celer), tvaroh rozmíchat s troškou mléka (celkem 60 g) a kořením (1 porce).
  • Ovoce – kiwi, kousek ananasu, kousek banánu, led, 250 ml kefíru (1 porce).
  • Krajíc žitného chleba lehce pomazat rostlinným tukem, čerstvý sýr, zelenina (1 porce).

Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


Vím, co jím

S výběrem výživově hodnotných potravin poradí spotřebitelům snadno a přehledně logo Vím, co jím. Jediným pohledem na obal zjistíte, že produkt má nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je označeno přes 350 výrobků a další neustále přibývají.MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Začněte den správně: Nasnídejte se!

Petr Havlíček radí: Jak kombinovat stravu s pohybem

Jak se zdravě najíst i po padesátce, radí Petr HavlíčekDřinu nechte strojům: Zhubnete i tam, kde to "nejde"

Striktní dietu, silnou vůli a tvrdou dřinu v tělocvičně je někdy potřeba podpořit. Jak se zorientovat v desítkách způsobů a technik? Tady je přehled nejúčinnějších.  

Znáte to: váhu jste snížili, ale třaslavé polštářky obvykle zůstávají, ať děláte co děláte. Někomu na stehnech, někomu na břiše, někomu na bocích. Uvažujete o estetickém zákroku? Tady je pár tipů, podle čeho vybrat. Pokusili jsem se pro vás najít několik řešení, jak se tukových bochánků nejlépe zbavit.

Kryolipolýza

Je skvělá, jen si dejte pozor na nekvalitní napodobeniny ze slevových portálů. Odborníci ji však považují za revoluční technologii ve tvarování postavy, zejména břicha a nohou. “Jedná se o proces liposukce ochlazováním tukových buněk pomocí přístroje americké společnosti Zeltiq Coolsculpting, která tuto technologii vyvinula,” vysvětluje MUDr. Pavel Boček, specialista z Kliniky Yes Visage. Tato nejúčinnější a bezbolestná liposukce odstraňuje tukové buňky pryč z těla – jakmile dosáhnete stabilní hmotnosti, je výsledek trvalý.

Doporučujeme: Liposukce je přežitek: 3 lepší způsoby rychlého hubnutí

Díky speciálnímu aplikátoru dochází k velkému záběru tukové tkáně, což vede k redukci maximálního množství tuku dané oblasti. Ochlazení spouští apoptózu, při níž tukové buňky dostanou signál, který spouští jejich postupné odumření, bílé krvinky pak tyto odumřelé buňky odstraní ven ze systému.

Neinvazivní lipodestrukce

Podobně jako kryolipolýza způsobuje destrukci tukových buněk a protože tukové buňky znovu nevyrostou, efekt je trvalý. Unikátní patentovanou technologií se do hloubky pokožky zapracovávají séra, která napomáhají  k rychlejší redukci tukové tkáně, vypínání pokožky, redukci strií, zrychlení detoxikace, odstranění celulitidy. Proces je založen na aplikaci aktivní složky na odbourávání tuků. Za pomocí přesně cíleného modelačního ultrazvuku pak dochází k snadné destrukci narušených tukových buněk.

Moderní lymfodrenáž

Přístrojová masáž s detoxikačním zábalem je technika, která kousek po kousku odblokuje lymfatické cesty a uzliny, které slouží  ke správné cirkulaci tekutin a odvodu škodlivých látek. Mělo by přes ně protéct denně kolem čtyř litů tekutin. Pokud je systém narušený, dochází k zadržování tekutin, tukových buněk, tvorbě celulitidy, otokům a narůstání celkové únavy. 

Metoda pomáhá nejen při akutních problémech, jako jsou otoky, ale také k odstranění celulitidy a jako její účinná prevence, prevence oteklých nohou a křečových žil. Zároveň zrychluje metabolismus, což vede k snažšímu odbourávání tuků a toxinů, zlepšuje prokrvení a tím i elasticitu kůže. Zároveň působí jako prevence proti přibírání na váze.

Laserová liposukce SlimLipo

Jedná se o nejšetrnější ambulantní a bezbolestnou techniku permanentního odstranění nahromaděného podkožního tuku. Využívá se především pro oblasti, z nichž tukové polštáře nelze odstranit cvičením ani dietami.  Podkoží se zahřeje pomocí jemné kanyly, která má na konci laserovou hlavičku. “Metoda SlimLipo je výjimečná svojí šetrností a rychlou rekonvalescencí. Pomocí jednoduchých vpichů odstraníme přebytečné tukové buňky a zároveň laser zahřívá podkoží, pokožce vrací její elasticitu a efektivně ji stáhne a vypne,” vysvětluje MUDr. Martin Molitor, který tuto metoda provádí na Klinice Yes Visage.

Zahřátí má tak dvojí účinek, způsobuje redukci tukových buněk a stimuluje kolagenová vlákna. Výhodou této liposukce s funkcí laseru je to, že dokáže během chvilky odstranit nejen jakékoli množství přebytečného tuku v rámci jednoho zákroku. Mizí tak kožní nadbytky a převisy, jak tomu bývá u klasické liposukce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnete? Co takhle zkusit nějakou pilulku nebo koktejl?

Pomerančovou kůži zničíte sami. Ale stroje jsou lepší

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

Léky by už podle svého názvu měly léčit. Místo toho ale často způsobují nové nemoci. Víte, o jaké další choroby můžete rozšířit svou sbírku, když budete léčit ty, co už máte?

Stačí se podívat na příbalový leták jakéhokoliv preparátu. Téměř vždy najdeme dlouhý seznam vedlejších účinků. Lékaři obvykle uklidňují, že jde o daň za stále pečlivější schvalování a zkoumání každého medikamentu. A že není třeba se bát, protože jde třeba jen o jediný případ z deseti tisíc. Jenže co když to budete právě vy?

Tlustí nebo šťastní?  

Například nezadržitelné tloustnutí mohou přinést různá antidepresiva. Lékaři to často zlehčují s tím, že se “stačí denně projít” a bude po problému. To ale rozhodně není pravda. Přesto se dá mezi léky proti depresi vybrat takový, který obezitu nevyvolává.

Často se v souvislosti s nežádoucími následky mluví o očkovacích vakcínách. Podle některých odborníků nejde jen o běžnou reakci – zarudnutí, zvýšená teplota, a pod, ale přímo o vyvolání různých chorob – třeba neurologických potíží, autismu nebo rakoviny. Další experti to vylučují a oba tábory se zřejmě nikdy neshodnou. Záleží jen na vás, k čemu se přikloníte.

Doporučujeme: Autismus a očkování: Falešná stopa?

“Se stoupajícím účinkem chemických léků bohužel narůstá počet nežádoucích účinků. Léky, které nemají nežádoucí účinky, nemají většinou ani ty účinky léčivé,” potvrzuje lékárnice Lenka Zemanová z Alphega lékárny v Lounech. 

Pravdou podle ní také je, že vedlejší účinky naštěstí nebývají  příliš časté. Případné komplikace se velmi často dají odstranit úpravou dávkování, případně záměnou za jiný lék ze stejné skupiny.

Na co si tedy dát pozor? Asi nejčastějším nežádoucím účinkem léků, zejména antibiotik bývají kožní alergické reakce, které se projevují svěděním, vyrážkou a kopřivkou. V tomto případě je většinou nutné lék vysadit a podat preparát proti alergii.

Vedlejší účinky léků na tlak

Začali jste kašlat a nic vám nezabírá? A neberete náhodou léky na tlak? Velmi specifickým nežádoucím účinkem jedné skupiny léků na snížení krevního tlaku (přípravky s obsahem enalaprilu) je totiž suchý dráždivý kašel. Pokud kašel přetrvává delší dobu, je třeba preparát nahradit jiným, který tento nežádoucí účinek nemá.

Po užívání jinak velmi účinného přípravku na snížení tlaku amlodipinu často dochází k otokům dolních končetin a v tomto případě je nutno také lék zaměnit za jiný.

Léky na tlak také někdy zhoršují lupénku. Zhoršení stavu psoriatické kůže způsobují ale také některé léky, které se předepisují při žloutence nebo při duševních chorobách.

Ublížit může i obyčejný acylpyrin

“Často také dochází k vedlejším účinkům při užívání léků na snížení hladiny cholesterolu – statinů,” upozorňuje PharmDr. Lenka Zemanová. Tady je třeba dbát na vhodné kombinace s dalšími léky a potravinami. Může totiž dojít ke zvýšenému riziku myopatie až rabdomyolýzy (praskání svalů), třeba jen po zapíjení statinů grepovou šťávou nebo při současné léčbě některými druhy antibiotik, jako jsou například klaritromyciny.

Podle lékárnice je také třeba velké opatrnosti při užívání léků na ředění krve, jako je Warfarin. Nevhodnou kombinací s některými léky na bolest a teplotu, jako je kyselina acetylosalicylová (Acylpyrin) a ibuprofen (Ibalgin), dochází ke zvýšenému riziku krvácení.

Čtěte a dávejte pozor

Abychom předcházeli nežádoucím účinkům léků, je vždy třeba jak u lékaře, tak v lékárně při zakoupení potravinových doplňků oznámit, jaké léky užíváme a jaké zdravotní potíže máme. A pro jistotu ještě uposlechnout výzvu, kterou najdete téměř na každé krabičce z lékárny: Čtěte příbalový leták!

“Vždyť i vysoký krevní tlak, zvýšený nitrooční tlak, onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka může ovlivnit vedlejší účinky různých přípravků na běžné nachlazení, kašel a teplotu. My lékárníci jsme připraveni poradit a zkonzultovat vaše zdravotní problémy a vybrat ten nejvhodnější volně prodejný přípravek na vaše potíže,” uzavírá Lenka Zemanová z Alphega lékárny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Které léky snižují pozornost?

Sexy hračky byly prošlé. Jitka lezla po zdi

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

Mléko jen pro děti: Čím a proč ho v dospělosti nahradit

Pijete mléko? A dělá vám dobře? Spousta lidí takové štěstí nemá. Jak je to možné a co s tím? 

“V naší populaci je nezanedbatelné procento lidí s potravinovými intolerancemi, z nichž vyplývají různá dietní omezení.  Nejmarkantnější jsou tato omezení u potravin, které tvoří významnou součást jídelníčku, jako například v případě intolerance lepku, laktózy (mléčný cukr) či mléka jako takového,” upozorňuje alergolog MUDr. Karel Černý z alergologické ambulance v Šumperku. 

Jak dlouho musíte držet dietu?

Problém je, že diagnostika těchto intolerancí často není jednoduchá. Objevit se může kdykoli v průběhu života a zjistit pravou příčinu nesnází se nám může podařit až po mnoha letech. “Eliminační dieta je potom v řadě případů jak diagnostickým, tak i jediným léčebným postupem,” říká MUDr. Černý.

Doporučujeme: Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?

Eliminační dieta přitom není nic jiného, než vyloučení “podezřelé” potraviny nebo skupiny potravin. Délka této diety je různá podle typu intolerance. “U klasické alergie s rychlým nástupem potíží stačí dny až týdny, v případě jiných intolerancí, například na lepek nebo laktózu, jsou to týdny až měsíce,” vysvětluje alergolog Černý.

Pokud během eliminační diety dojde k vymizení potíží a po návratu k podezřelé potravině se problémy opět objeví, pak se dá předpokládat, že právě ta je příčinou zdravotních problémů.

Děti versus dospělí

Podle doktora Černého je alergie na bílkovinu kravského mléka – laktózu – problémem zejména kojeneckého a raného dětského věku. Výskyt se odhaduje mezi dvěma až pěti procenty kojenců, většinou ale s věkem vymizí. I to je dost nízké číslo a s postupujícím věkem se ještě snižuje. V kojeneckém věku jsou jediným řešením speciální formule jako náhražka mléka. 

Intolerance laktózy je kromě těžkých vrozených defektů, které jsou velmi vzácné, záležitostí naopak dospělého věku. Zejména ve věku nad 40 let odborníci odhadují výskyt v ČR kolem 15 procent. MUDr. Černý si nemyslí, že by počty pacientů narůstaly: “Nedá se říci, že by od nějaké doby byl výskyt větší, spíše jde o rozšiřující se možnosti diagnostiky a s tím spojené větší procento odhalených pacientů.”  

Čím mléko nahradit?  

Lidé s intolerancí mléka i lepku mohou využívat stále širší nabídku bezlepkových potravin a potravin nahrazujících kravské mléko, ideálně v bio kvalitě. V posledních letech si pozornost získávají obilné nápoje, které jsou vyráběny poměrně složitým, ale šetrným procesem. Různé příchuti obilninových nápojů naleznete například na stránkách Bioweb.cz.

Obilninové nápoje svou chutí, složením a využitím uspokojí také všechny, kteří chtějí pouze změnu a vyzkoušet něco nového. Jestliže budete chtít, bez problémů si zvyknete těmito nápoji nahrazovat mléko i ve vašich běžných stravovacích návycích. Jsou totiž vhodné téměř na všechno – do kávy, na vaření i jen tak na pití.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je mléko v krabici vlastně mléko? A máme ho pít?

Sexy hračky byly prošlé. Jitka lezla po zdi

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

ukrajinský trh by mohl být pro čechy kulturním šokem, říká šéfkuchař radek david

“Z prvn cesty na Ukrajinu si pamatuji panelovou pistvac drhu v Odse a tak, e bylo celou dobu edo,” vzpomn fkucha restaurac La Veranda a Babiina zahrada. Dnes u pro nj Ukrajina nen zem na konci svta.


Vail v cel ad pikovch praskch restaurac, napklad v Alcronu nebo Kampa Parku. Od roku 2002 zakotvil jako fkucha v restauraci La Veranda a brzy pot zaal pracovat jako executive chef pro etzec ukrajinskch restaurac Oliva a kyjevskou La Verandu, kterou s praskm podnikem spojuj vlastnick vztahy. V roce 2013 k tomu pidal jet restauraci Babiina zahrada v Prhonicch. La Veranda je vetern pednch pek v gastronomickch prvodcch, boduje v nich kuchyn postavenou pedevm na domc italsk a francouzsk kuchyni. Vypad to, e Babiina zahrada ji bude spn nsledovat.V em se Ukrajina li od toho, jak se j u ns? Prvn signly zaznamente dv, ne letadlo dosedne na zem. “Kdy v lt pistvte v Kyjev, uvidte vude zhonky a sklenky. A v echch? Bazny,” k Radek David. Dojem, e si Ukrajinci potrp na domc zeleninu, si potvrdte, kdy vyrazte na nkupy.

Zsobovn jdlem tam funguje jinak. Zkladem je trh, v Kyjev jsou jich destky. “Pro spoustu ech by nvtva na mstnm trhu ale mohla bt kulturnm okem,” smje se Radek David. “Tam, kde se prodv maso, bn vidte plky krav, kter na mst bouraj. Krlci se prodvaj se zadnmi bhy a s k. Pro? To aby nkdo neprodval msto krlk koky.”

V nabdce se ovem esk trhy tm kyjevskm nemou rovnat: “V lt tam nakoupte ndhernou zeleninu. Rajata si mete vybrat z deseti druh, lilky najdete nejen klasick fialov, ale tak bl, ovoce i zelenina chutnaj jinak.”

Zapomenout se ned ani na to, e Ukrajina m moe. Oblben mstn ryba je kambala, na trhu nakoupte slvky, sardinky a dal druhy moskch nebo sladkovodnch ryb, v sezon i erstv raky.

“Na trhu u z dlky ctte vni rybiny. Rybiky tu obraj a jed teba i k pivu,” vyprv David. Na trzch nakupuj vichni, vetn tch nejlepch restaurac. Kad m svho “postavika”, kter brzy rno objede trit a nakoup pesn ty suroviny, kter jsou poteba. Funguje to skvle. Kdy kucha doraz do prce, m u vechno pipraveno, erstvost zaruena.

Mstn variace na “smak”


Peen kambala a duen slvky

520 g filet z kambaly
500 g celch slvek
200 g blho vna
100 g alotky
1 cibule, paitka
olivov a slunenicov olej
sl, bl pep

1. Filety z kambaly nakrjejte na porce, osolte je, opepete a opete na pnvi na olivovm oleji.
2. Slvky oistte od as a proplchnte. V kastrolu rozehejte olivov olej, vhote do nj slvky, zalijte je blm vnem a dv minuty je vate. Slvky vyjmte a vyloupejte.
3. Vvar pecete pes jemn cednk, pidejte alotku a lehce svate. Nakonec pidejte paitku a dochute sol a blm pepem.
4. Cibuli nakrjejte na tenk koleka a dozlatova ji usmate v oleji na 150 °C.

Trhy netrhy, i Ukrajinci maj oblben recepty, kter rozhodn nepat mezi kulinsk rodinn stbro. Tak teba “kotleta” neznamen jako v esku flk vepovho masa. Na Ukrajin se tak poprv setkal s “pastou po flodski”. To se uva tstoviny a pak se v hork vod nechaj “nakynout”. Kdy se do nich voda vskne, pid se omka a je hotovo.

Jak se va pro Ukrajince?

Tak jako se esk kuchyn ned posuzovat podle smaenho sra nebo kuecho pltku s broskv, plat tot tak o t ukrajinsk. “Ukrajinci jdlo miluj a dvaj si hodn zleet i na stolovn. Rzn svtky chod rdi slavit do restaurac a potrp si na atraktivn servis, jdlo mus hezky vypadat. Tak mnohem vc investuj do interiru restaurac,” vysvtluje David. Kdy na to maj, vyaduj kvalitu a vyaduj ji rychle.

To ale nen jedin vc, na kterou kucha mysl, kdy pipravuje nov menu. Maj tak jin chut ne ei. “My mme rdi sladkokysel a kysel chuti, oni jsou na slan. Msto sladkokyselch si kupuj slan okurky “pod vodeku” si krjej “salo”. I italsk recepty, pipraven tak, aby byly blzko originlu, jim mohou pipadat kysel,” dodv fkucha.


Peen kambala

vzkříšení absintu. zakázaná múza malíře van gogha se vrací do barů

Mal Vincent van Gogh i bsnk Paul Verlaine stoj za vhlasem zelen tekutiny zvan absint. Npoj, ktermu se pro jeho barvu k zelen vla, zav v poslednch desetiletch nov vzken. A to pesto, e byl ped 100 lety zakzn, nebo se soudilo, e se po nm “blzn”. V mysli mnohch Francouz spojen absintu s halucinacemi nadle trv.

“Kolem tohoto npoje panuje stle jet mnoho zhad,” k Fabrice Herard, organiztor takzvanch absintid, zasvcench absintu v msteku Pontarlier u hranic se vcarskem.manetAbsint, jeho zhoubn vliv vykreslil mile Zola ve svm romnu Zabijk, byl npojem umlc 19. stolet. Najt lze na pltnech Vincence van Gogha, Edouarda Maneta (na snmku) i Edgara Degase. Destilovan mok se zrodil ve vcarsku v 18. stolet a obsahuje od 45 do 72 stup alkoholu.

Na potku 20. stolet se dosplo k zvru, e absint vyvolv tk pokozen mozku, zejmna proto, e obsahuje thujon v extraktu z pelyku, kter je jednou ze surovin npoje. Proto byl 16. bezna 1915 absint ve Francii zakzn podobn jako v USA i Nmecku.

“Po absintu propadali lid lenstv, protoe ho pili pli a s vysokm obsahem alkoholu,” soud François Guy, majitel stejnojmenn palrny, kterou v roce 1890 zaloil v Pontarlieru jeho ddeek.

“Dnes studie ukazuj, e thujon nen kodliv, neblah inky absintu jsou zpsobeny alkoholem,” zdrazuje.

Zkaz zelen vly vyvolal v oblasti Pontarlier, francouzsk metropole anzovch npoj, ekonomickou katastrofu. Na potku 20. stolet bylo v tomto malm mst 23 palren a 111 nleven. V palrnch bylo zamstnno tm 3000 lid a vyrblo se tam vce ne deset milion litr vyvench do celho svta.

“V t dob zviselo 80 procent aktivity msta na vrob absintu a tm nikdo se nedokzal peorientovat na jinou produkci,” vysvtluje François Guy.

“Na bzi pelyku”

V roce 1988 byl absint ve Francii znovu povolen, ale jen pod nzvem “alkohol na bzi pelyku” s podlem thujonu, omezenm na 35 miligram na jeden litr npoje. Prvn francouzsk produkty na bzi pelyku se znovu objevily v roce 1999. O dva roky pozdji byl zkonem opt povolen nzev absint, aby se tak zabrnilo vcarskm vrobcm pivlastnit si tuto znaku.

Od t doby absint zav rozkvt. Pes tucet palren vyrb ve Francii kolem 800 tisc litr absintu ron. François Guy loni vyprodukoval 30 tisc litr absintu a douf, e brzy doshne hranice 100 tisc litr. Jakmile v roce 1983 pevzal rodinn podnik, pustil se do boje za rehabilitaci tohoto alkoholu, a se mu podailo zskat na evropsk rovni chrnn zempisn oznaen Pontarliersk absint.

François Guy zsobuje dvactku bar a restaurac v Pai, kde se mda zelen vly vrac spe mezi movitjmi zkaznky. “U m jde absint na odbyt velmi dobe. Pichz si ho vypt hodn turist, zejmna Amerian, Kanaan i Brazilc,” pochvaluje si Mickey, vedouc rockovho baru Cantada v Pai.

Elixr bsnk m velk spch v zahrani. “Absint se prodv stle lpe,” raduje se majitel podniku Absinth Depot v Berln Martial Philippi. Podle tohoto nadence, kter nabz 300 druh absintu, “mtus zakzanho npoje pitahuje a fascinuje lidi vech vrstev, stejn jako ped 100 lety.”