Dospělí, kteří nikdy nedozráli: Nespolehlivost a agrese

“Však z toho vyroste.” mávají lidé rukou nad “divokými” dětmi s hyperaktivitou. Jenže co když ne?

Také vás rozčilují řidiči, kteří bezohledně předjíždějí, riskantně spěchají bez ohledu na ostatní? Nesnášíte kolegu, který si celý den hraje hry na počítači a brouzdá po netu a práci neodevzdá včas? Vadí vám lidé, kteří nedodržují termíny, chodí na schůzky pozdě  – dokonce i o několik dní? Nemůžete se spolehnout na partnera, že se dokáže postarat o běžný chod rodiny a domácnosti?

Polovina případů přetrvá i v dospělosti

Třeba nejde o slabost, lenost a hloupost, ale o léčitelnou chorobu – poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Označuje se zkratkou ADHD z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder a patří mezi tzv. neurovývojové poruchy. Jedná se o vrozenou vývojovou nevyrovnanost centrální nervové soustavy, zjednodušeně řečeno každá část mozku si zraje jinak rychle, přičemž si jednotlivé části vyměňují informace pomaleji, než je potřeba.

Doporučujeme: Nejhorší partneři pro život: Kteří to jsou?

Dlouhou dobu byla tato porucha považována za onemocnění dětského věku, ale může přetrvávat i do dospělosti. Podle závěrů nedávné Psychofarmakologické konferenci českých odborníků v Jeseníku existují nezvratné důkazy, že tomu tak je minimálně v polovině případů! Jen už pak není tak výrazná hyperaktivita, zato přetrvávají poruchy pozornosti a emoční labilita.

Lidé trpící ADHD nenaplňují svůj osobní, studijní, pracovní i sociální potenciál, přestože jsou inteligentní.. Dnes už existuje odborný postup, jak tuto poruchu rozpoznat, a také ji řešit. Důležité proto je, aby lidé trpící příznaky možného ADHD věděli, že jde o řešitelný problém, a aby pro své potíže vyhledali odbornou pomoc u psychiatra.

Typické jsou časté konflikty

Nejdřív vás na těchto lidech ale nejspíš zarazi jejich irmpulzivnost. Jsou netrpěliví, skáčou lidem do řeči, rychleji jednají, než myslí. Rozhodují se bez rozmyšlení a často tak udělají něco, co by jinak neudělali. Snadno se dostanou do konfliktu. I když následků svých unáhlených činů litují, tak se neumí ovládnout a příště opět jednají stejně.

To je opakovaně přivádí do nepříjemných situací, jako jsou spory s partnery nebo v práci, promiskuita, časté partnerské rozchody, nadměrné nakupování, experimentování s drogami, riskování a zranění (např. v autě anebo ve sportu) anebo impulzivní trestné činy.

Náladovost jako nemoc

Základní příznaky jsou kromě impulzívnosti také nepozornost a hyperaktivita. S nimi se často spojují další problémy:

 • porucha osobního, pracovního a sociálního fungování.
 • nepřiměřené výkyvy nálad
 • pocit vnitřního napětí a neklidu
 • další duševní poruchy – úzkost, deprese, poruchy chování, poruchy osobnosti
 • návykové poruchy (alkohol, drogy)
 • problémy se zákonem

Takoví lidé nejsou schopné regulovat svoje chování, většinou působí konfliktně až agresivně. Nedaří se jim udržet vztahy a jejich osamělost ještě více zvýrazňuje sociální obtíže. Mají problémy s dodržováním obecně platných pravidel a norem chování. Někdy se projevuje i neuvážené nakládání s finančními prostředky. Vzdorovitost a neschopnost respektovat autority patří k dalším příznakům, mezi důsledky patří třeba vyšší úrazovost

Jak problém řešit?

Informace o příznacích a projevech ADHD u dospělých mohou pomoci nejen pacientovi, ale i jeho blízkým. Někdy dokonce stačí  jako léčba.  U intenzívnějších obtíží se využívá převážně kognitivně-behaviorální terapie, kde nacvičují zejména potlačení nevhodných schémat a nácvik nových, žádoucích dovedností.  Slouží k tomu individuální terapie i skupinové aktivity. Důležité je však problém přijmout, pojmenovat a začít řešit s psychiatrem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mám hyperaktivní dítě, nebo je to nevychovaný spratek?

Následky mírné zimy: Domácí plíseň vede k rakovině

12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna

8 tipů pro muže, kteří chtějí zvýšit svou plodnost

Začíná to být vážné: Podle posledních průzkumů má v ČR zdravé a funkční spermie jen necelá polovina mužů ve věku do 37 let.

Ačkoliv ženy jsou těmi, kdo dítě porodí, bez mužů by to nešlo. A nároků na ně není málo: musí být schopní erekce a musí mít dostatek spermií, které mají správný tvar a jsou pohyblivé. Co všechno můžete, pánové, pro početí udělat?

1. Shodit kila navíc

Studie naznačují, že partnerkám obézních mužů trvá otěhotnění déle. Kromě toho má obezita vliv na kvalitu spermií.

2. Dostat své nemoci pod kontrolu

Efektivní léčba chronických nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak nebo cukrovka, zvyšuje šance mužů stát se tatínky. Na druhou stranu některé léky (například právě na vysoký tlak, proti bolesti, depresi či na problémy s prostatou) mohou mít na plodnost negativní vliv. Pokud se početí nějakou dobu nedaří, není od věci probrat užívané léky s lékařem.

3. Jíst zdravě

Budoucí otcové by měli jíst dostatek ovoce a zeleniny, potraviny bohaté na vlákninu a nenasycené mastné kyseliny.

4. Pravidelně cvičit

Pravidelné cvičení pomůže snížit stres a zlepšit náladu, což párům snažícím se otěhotnět jedině prospěje.

5. Denně užívat multivitamín

Vitamínovými doplňky nic nezkazíte. Často obsahují selen, zinek a vitaminy C a E, které působí jako antioxidanty a chrání nás před účinkem volných radikálů.

Doporučujeme: Problémy s erekcí jako zkouška vztahu?

6. Přestat kouřit a nepřehánět to s alkoholem

Kuřáci mívají méně spermií, navíc jsou jejich spermie často méně pohyblivé a odlišně tvarované. Co se pití alkoholu týče, nemusíte přestávat úplně. Pokud ho ale omezíte, zvýšíte šance na početí a získáte body u svých partnerek, které s pitím jistě přestaly již ve chvíli, kdy se rozhodly otěhotnět.

7. Vyměnit slipy za trenýrky?

Ačkoliv výběr spodního prádla ovlivňuje teplotu v šourku, studie neprokázaly, že by mělo vliv na mužskou plodnost. Svůj šatník tedy, pánové, měnit nemusíte.

8. Vyhýbat se přílišnému teplu

Sauna, pára, horká vana – to vše může způsobit nedostatek spermií. Naštěstí bude jen dočasný.

Dámy, připadá vám většina těchto rad povědomých? Jistě se jimi i vy už nějakou dobu řídíte. Změnit životní styl k lepšímu tedy musí oba partneři. Nejdůležitější ale zůstává být v pohodě, aby se miminko narodilo do spokojené a zdravé rodiny.

(mak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neplodnost: Muži ji nesou hůře než ženy

Následky mírné zimy: Domácí plíseň vede k rakovině

12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna

Přišla ke mně smrtka v kápi, líčí zážitky schizofrenik

“Beru jako dar, že už 10 let mám schizofrenii,” překvapil nás dopisem Martin. Prý je to dobrá zkušenost, jak poznat sám sebe a pochopit i svět kolem sebe.

Ozval se nám, když jsme se pokoušeli zjistit, jak se žije schizofrenikům po žďárské kauze, kdy nemocná žena napadla studenty ve škole a jednoho zabila. Tato nemoc se pak stala velkým strašákem, pacienti získali stigma nebezpečných zabijáků a mnozí se raději uzavřeli před světem.

Systém je stále stejně špatný

Propírána byla ústavní léčba i komunitní centra a jejich fungování. Méně se již ale mluvilo o kvalitě a dostupnosti léčby. Smutným faktem totiž zůstává, že stávající systém pacientům neposkytuje dostatečnou péči a více než jedna třetina nemocných se k léčbě dostane pozdě, nebo vůbec. Účinné léky jsou přitom k dispozici a pacienti, kterým je poskytnuta správná a včasná léčba, rozhodně nejsou nebezpeční a žijí stejným životem jako ostatní. Hodně záleží na osobě konkrétního lékaře.

Doporučujeme: Schizofrenik může být nebezpečný. Existuje nový lék!

Ani několik měsíců po tragické události se situace i přes sliby politiků nezměnila. Sami pacienti se proto snaží poukázat na fakt, že schizofrenie není hrozbou, ale nemocí, kterou lze léčit. Je ovšem potřeba o schizofrenii mluvit, aby byly její příznaky rozpoznány hned v počátku a nemocní měli šanci dostat se k účinné léčbě včas. Čtěte dál Martinův příběh.

Tři dny beze spánku

Vše začalo na střední škole, to mi bylo 18-19 let.  Jako bych stoupal po schůdkách stále nahoru. Zajímal jsem se o astrální cestování, lucidní snění a všechno jsem to hltal. Četl jsem ale také literaturu, na kterou jsem v tu dobu nebyl připravený. To mi pak podlomilo nohy a spadl jsem pěkně na beton. Jednou jsem šel spát, ale nedokázal jsem usnout. Pořád jsem o něčem přemýšlel a nemohl jsem stopnout myšlenky, honily se mi hlavou a spojovaly se jako řetězec. Tak to trvalo tři dny.

Nespal jsem a skoro vůbec nejedl. K tomu se přidaly halucinace. Nejprve jsem viděl stát vedle dveří temnou postavu v kápi a pak se najednou objevila smrtka, která kráčela proti mně.  Byl jsem v šoku. Samozřejmě jsem neměl ponětí, že tyto stavy mohou být příznakem nemoci, myslel jsem si, že mám nadpřirozené schopnosti, a že šlo o mystický zážitek.

V blázinci “měli plno”

Ráno se mi zdálo, že nemůžu dýchat, že mi netluče srdce. Vyběhl jsem na ulici a prosil jsem kolemjdoucí o pomoc. To už zasáhl táta, samozřejmě vůbec nevěděl, co se děje. Nejdřív si myslel, že jsem na drogách, protože jsem mluvil z cesty. Bylo jasné, že potřebuji odbornou pomoc. Táta mě zavezl k doktorce a ta mě ihned poslala na psychiatrii, kde mi řekli, že je nezbytná moje hospitalizace. V nemocnici ale měli plno, takže jsem byl v tomto stavu ještě tři dny doma.

Když jsem se dostal do nemocnice, byl jsem úplně mimo. Jediné, co si pamatuji, že jsem měl nutkavý pocit, že na mně leží osud celého světa a já ho musím zachránit. V nemocnici mi ihned nasadili léky. Diagnózu jsem se přitom dozvěděl, až když mě propouštěli, tedy po třech měsících.

To dopadne špatně

Po hospitalizaci jsem začal docházet do psychiatrické ambulance. Stále jsem bral ty stejné tablety jako v nemocnici, ale byl jsem po nich strašně utlumený. Celkově jsem byl úplně jiný než dřív. Byl jsem tichý, dělalo mi problém navazovat přátelství, nebo se při komunikaci dívat lidem do očí. Úplně jsem se uzavřel a navíc jsem měl pocit, že mi to nemyslí jako dřív. Připadal jsem si jako robot.

Náš tip: Jak se bránit samotě, než vás “sežere”?

Léky jsem ale bral pravidelně, protože jsem viděl lidi, kteří je užívat přestali, a jejich stav se rapidně zhoršil. Vím, že velké množství pacientů přestane brát léky, protože po nich přibírají, na váze, nebo mají jiné problémy. Já jsem také hodně přibral, hlavně během pobytu v nemocnici, celých 10 kilo. V té době jsem ale neměl tušení, co mohou být nežádoucí účinky léků a co příznaky nemoci, takže jsem je užíval dál. Tak to šlo několik let.

Pak jsem ale z ničeho nic začal mít takové zvláštní živé sny, ve kterých ke mně kdosi promlouval. Když jsem to řekl svojí  doktorce, hlas se objevoval znovu, a říkal mi “to jsi neměl nikomu říkat, to dopadne špatně”, a to mě tedy pěkně vyděsilo.

Lékaři na mě dali pozor

Lékařka mi proto změnila medikaci a za to jsem jí opravdu vděčný. Beru teď léky druhé generace a ta změna je neuvěřitelná. Najednou se vše úplně otočilo, začal jsem si znovu věřit, ani seznamování s lidmi už pro mě není problém. Dokonce jsem se oženil – zkrátka žiju, pracuju, když toho mám víc, tak uberu. Svůj život si řídím a hlavně už mám zase chuť plánovat a rozvíjet se ve svém oboru.

Když se nad tím zamyslím, hodně mi pomohla rodina a doktoři. Brali mě, i když jsem měl špatné stavy, naopak na mě dávali o to větší pozor. U mě se to zlomilo po té změně medikace, jako bych začal znova žít. Ta léčba je opravdu to nejdůležitější. Všem bych poradil brát léky, pokud nechtějí brát tablety, ať jdou na injekci. A ještě jedna rada, když se ocitnete v nemocnici a někdo vám bude nosit sladkosti, tak je rozdávejte všem okolo, uděláte jim radost a sami sobě uděláte dobře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi polykají antidepresiva ve velkém: A důvod?

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna

Kurkuma: Zlatý prášek proti cukrovce i rakovině

Kari koření nebo hořčice - v téhle podobě kurkumin známe vlastně všichni. Méně se však ví o léčebném potenciálu tohoto žlutého barviva, které se získává z kořene rostliny kurkuma.

Snižuje například rizika srdečních onemocnění a zřejmě má význam při prevenci i léčbě rakoviny, Alzheimerovy choroby, artrózy nebo deprese. Užitečný je i pro diabetiky, trpící neuropatickými bolestmi končetin

Hojí, omlazuje a zlepšuje psychiku

Tradiční medicína, zejména indická, považuje kurkumu za jeden z všeléků, jehož šíře záběru je téměř zázračná. Zvyšuje odolnost a regeneraci organizmu, podporuje imunitu a má vliv i na psychiku, správné tvoření tkání a celkovou regeneraci – omlazuje a tím přispívá k dlouhému životu.

Doporučujeme: Zabijáci rakoviny: 7 druhů koření, které vás ochrání

Kurkumin je také známý pro své silně protizánětlivé vlastnosti. Podle mnohých výzkumů se svou účinností vyrovnává mnohým protizánětlivým lékům. Podle některých odborných názorů může někdy přímo nahradit léky - bez porady s lékařem to však nezkoušejte! Patří k nim

 • přípravky a snížení cholesterolu
 • kortikosteroidy
 • léky na deprese
 • na ředění krve
 • protizánětlivé preparáty, jako je ibuprofen a pod
 • léky na cukrovku

Zlatý prášek pro zdraví i krásu

Kurkuma se v Indii používá po tisíce let jako koření a léčivá bylina. Obsažený kurkumin  je významným antioxidantem, který díky své chemické struktuře dokáže neutralizovat volné radikály a současně zvyšuje aktivitu vlastních antioxidačních enzymů v těle. 

Kurkuma pomáhá i jako první pomoc na nejrůznější poranění. Má mírně svíravý účinek a při zevním použití přímo na ránu skvěle zabírá na říznutí, pohmožděniny a modřiny. Kurkuma pomáhá zlepšovat hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí postižené místo posypat práškem

Používá se tak po operaci pro podporu hojení a prevenci tvoření jizev, ale často se s ní setkáme i v kosmetických přípravcích. Ne nadarmo se jí říká “zlatý prášek krásy”.

Jen z jídla nestačí

Kurkuma mírně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost a kvalitu potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a dokonce parazity, pokud jsou v ní obsaženy.  

Je zde však jedno negativum: obsah kurkuminu v kurkumě není vysoký, jedná se zhruba o 3 %. Kurkumin se špatně vstřebává a rychle metabolizuje v játrech. Odborníci však přicházejí s novými způsoby, jak vstřebatelnost látek za určitých podmínek výrazně podpořit.

Působí i na karpál a ischias

Zjistilo se, že přidáním speciálních látek - lecitinu a piperinu – se daří mnohonásobně zvýšit vstřebatelnost polyfenolů a zpomalit jejich vylučování, takže mohou v těle působit déle. Polyfenoly jako kurkumin, resveratrol, mangiferin nebo vitamín B6 společně s látkami potřebnými k usnadnění vstřebávání obsahuje doplněk stravy Neuritogen. Právě pro diabetiky by mohlo usnadněné vstřebávání kurkuminu i dalších polyfenolů otevřít nové možnosti v přístupu k neuropatické bolesti

Vhodnost kombinace kurkuminu a lecitinu a extraktu z černého pepře potvrzuje italská klinická studie, která byla publikována v červnu 2013 v renomovaném časopise Journal of Pain Research. Studie  prokázala významný efekt kurkuminu na neuropatickou bolest u pacientů se syndromem karpálního tunelu a ischiasem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kuchyň proti rakovině: Využijte koření

České ložnice: Literární rozkoš místo manžela

Jídla proti kráse: Po čem budeme vypadat starší?

Nedáte očkovat dítě? Můžete za to jít "do tepláků"!

Odmítáte dát děti očkovat? Ve Francii, ale i v USA, se za to v některých místech můžete dostat i do vězení. U nás je zatím nejvyšším trestem pokuta 10 tisíc korun.

Právě tak o tom nyní rozhodl Ústavní soud. Povinné očkování tak v České republice zůstává povinné. Podle statistiky je proti očkování maximálně 5 % lidí, ale přesto je o “odpíračích” hodně slyšet.

Zabijáci se vrací

Je to paradox: Zatímco dříve lidé toužili po očkování, které by je ochránilo před často smrtelnými chorobami, dnes se mu bráníme. V současné době je pro děti v Česku povinné očkování hexavakcínou, která zahrnuje záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.

Doporučujeme: Autismus a očkování: Falešná stopa?

Když se k počtu povinných očkování přidají i doporučovaná nepovinná, není divu, že se mnoha rodičům protáčejí panenky.V západní Evropě je často očkování nepovinné, ale přesto je proočkovanost populace vysoká a nemocnost na stejné úrovni. Tam, kde proočkovanost klesne, obvykle začínají problémy. Řada nemocí, považovaných za již neexistující, se vrací. 

Například ve Švédsku či Japonsku přestali plošně očkovat proti černému kašli, v Anglii proti spalničkám atd. V následných epidemiích mnoho dětí těžce onemocnělo a několik zbytečně zemřelo. Epidemie záškrtu na Ukrajině po zrušení očkování byla největší od konce 2. sv. války. Všechny tyto země očkování obnovily.

Myslet i na druhé

U nás může být příkladem z dnešní doby epidemie černého kašle, jehož výskyt vzrostl trojnásobně poté, co se upustilo od přeočkování na prahu dospělosti. Je totiž dokázáno, že pokud se procento proočkovanosti sníží pod určitou mez, choroby se začnou opět šířit. Dokazují to současné epidemie spalniček ve Východní Evropě a tuberkulózy v Africe, odkud se šíří do USA.

Státy se proto nemohou vzdát odpovědnosti za veřejné zdraví. “Autonomie rodičů při rozhodování o zdravotním stavu dítěte není absolutní,” konstatoval nyní český Ústavní soud. Tzv. kolektivní imunita totiž chrání i ostatní, tedy například ty, kdo se očkovat dát nemohou, nebo se u nich ani po vakcíně nevyvinula dostatečná odolnost organismu. Podle odhadu odborníků se tak každý rok podaří zabránit až 150 tisícům onemocnění a možná až 500 úmrtí na tyto infekce.

Čeho se bát?

Celosvětově bylo vymýceno pouze jediné onemocnění – pravé neštovice. Ve stadiu eliminace, tedy dlouhodobého přerušení šíření nákazy, se však nachází řada dalších infekcí. Protože nevidíme na tyto nemoci běžně umírat, nabývají někteří lidé dojmu, že vakcinace je zbytečná, očkovací látky nebezpečné a rizika vysoká.

Mnozí lidé se bojí vedlejších účinků vakcín hlavně kvůli obsahu hliníku především na nervovou soustavu, což může být tragické u dospělých a osudové u malých dětí.

Vakcíny prý také příliš zatěžují imunitní systém. Odborníci však dokládají, že v porovnání s každodenní zátěží, se kterou se dětský organismus musí vyrovnávat, je vliv očkování zanedbatelný. Zdravé dítě nemůže nijak ohrozit. Většina očkování už neobsahuje živé látky – je tomu tak jen u vakcín proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám. Pak se výjimečně objevují příznaky podobné slabému průběhu onemocnění.

Stojí to za to?

Neobstojí ani námitka, že se očkuje u dětí příliš brzy, kdy jejich nervový systém není ještě zralý. Očkovací kalendář je navržený tak, aby chránil děti v nejzranitelnějším věku. Pokud se propásne ten správný okamžik, dítě je vystaveno zbytečnému riziku. Domněnky o vztahu autismu a vakcín byly také mnohokrát vyvráceny a britský lékař, který přišel s touto teorií, by dokonce odsouzen na prokazatelné falšování důkazů.

To ale neznamená, že se čas od času neobjeví nežádoucí rekace včetně těch nejvážnějších. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Prof. MUDr. Romana Prymuly jde asi o pět případů ročně. Soukromě lékaři tvrdí, že pokud se objeví nějaký problém, je to tím, že už stejně v organismu byl a reakce na vakcínu ho pouze předčasně vyvolala – objevil by se však po čase tak jako tak.

Ani odborníci tedy nezapírají, že by vakcinace byla zcela bez rizika. “Žádná očkovací látka, podobně jako žádný jiný lék, nemusí být 100% bezpečná. Vždy se mohou u některých jedinců objevit nežádoucí reakce,” přiznává Prof. MUDr. Roman Chlíbek z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Koneckonců, riziko vedlejších účinků v sobě nese jakýkoliv lékařský postup. S tím je nutné se smířit. Důležité však je, zda to stojí za to.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Škodí očkování dětem? Neobešly by se bez něj?

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna

Petr Havlíček: Nevečeříte? Pak se nevyspíte!

Večeře je posledním jídlem dne, ke kterému se váže řada předsudků. Po 17. hodině by se už nemělo jíst, myslí si mnozí. “Večeři dej svému nepříteli,” nabádá přísloví. Jak je to s večeří doopravdy? V dalším díle seriálu Vím, co jím a piju se tak dozvíte, že večeře by měla být malým obědem. A někteří si mohou dopřát dokonce dvě.


Patříte mezi ty, kdo si myslí, že večerním nejedením zhubnou? Pak jste podlehli jednomu z výživových mýtů. Jestliže se chystáte ulehnout večer až před půlnocí, můžete bez obav povečeřet kolem osmé. “Jíst bychom měli přibližně dvě až tři hodiny před spánkem. Kdo jde spát hladový, ten se dobře nevyspí. Kvalita spánku je nízká, protože v noci se organismus regeneruje a potřebuje energii,” vysvětluje odborná garantka Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá s tím, že už vůbec bychom se neměli snažit večerní hlad zaspat.


Když půjdete spát hladoví, tělo si začne ukládat tuky do zásoby. Jestliže budete navíc hladovět celou noc – déle než 10 hodin – klesne vám hladina cukru v krvi, což není dobré pro váš mozek. Ten pracuje i přes noc a cukr je nezbytný pro jeho dobré fungování. Ráno se tak neprobudíte plni energie a odpočatí, ale budete unavení, bez energie a bude vás bolet hlava. Kdo jde pozdě spát, může si proto dopřát i druhou, menší večeři. Platí to hlavně pro ty, kdo mají těžkou manuální práci nebo hodně sportují.


Tipy na vyváženou večeři vám ve videu podají odborní garanti Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá a Petr Havlíček.


Vypněte televizi, odložte noviny

Pokud jdete spát kolem desáté, je nejlepší navečeřet se v šest nebo v sedm hodin. Důležité je nedívat se při jídle na televizi ani nečíst noviny, ale udělat na večeři čas. “Ideální je rodinná večeře. Najíst se v klidu, chvíli posedět a popovídat si o uplynulém dnu. Může to být takový malý rituál. I ten hraje důležitou roli pro pocit zasycení,” doporučuje dietoložka Hlavatá. Večeře totiž mnohé svádí k přejídání, zejména ty, kteří celý den moc nejedli a byli ve stresu. Oběd zhltli, odpolední svačinu vynechali úplně. Večer je potom dožene hlad a vyjedí celou lednici.


Večeře může být studená, ale alespoň jedno teplé jídlo za den byste sníst měli. Pokud chcete do žaludku něco teplého, ale nechcete se přejíst, pak je nejlepší uvařit si polévku, která v lednici vydrží i několik dní. Může být ze zeleniny, ale vyplatí se udělat si čas na klasický masový vývar. “Spousta lidí neumí vývar připravit. Je to přitom jednoduché a poměrně levné jídlo. Vařit lze z kuřecích skeletů nebo krůtích krků. Před vložením do vody je dobré odstranit kůži a snížit tak podíl tuku v jídle,” dává tip Karolína Hlavatá.


Vynechali jste přílohu? Pak se nenajíte!

Večeře by tedy měla být malým obědem a dodat přibližně čtvrtinu celodenního příjmu energie. Výživově hodnotný pokrm by se měl skládat z bílkovin, sacharidů a vlákniny v podobě zeleniny. “Lidé, kteří chtějí zhubnout, večer často vynechají přílohu nebo pečivo. Potom mají ale brzy hlad nebo chuť na něco sladkého,” upozorňuje na další častou chybu odborný garant Vím, co jím a piju Petr Havlíček. Porci tedy oproti obědu trochu zmenšete, ale neubírejte zeleninu. Na talíři by ji mělo zůstat asi 300 gramů.


Tipy na rychlou večeři

Udělejte si pomazánku. Využijte tvaroh, čerstvé sýry, rybičky z konzervy (ve vlastní šťávě), makrelu. Hodí se i luštěniny – cizrna, bílé a červené fazole, nebo luštěninová paštika např. z čočky. Do tvarohu lze přidat hodně zeleniny (černá ředkev, křen). Talíř bohatě obložte zeleninou a doplňte celozrnným pečivem.

Maso naložte (krůtí či kuřecí prsa), přidejte bylinky, nemusíte vůbec solit. Takto může zůstat naložené 2-3 dny v lednici. Kdykoli jej lze rychle opéci na pánvi. Maso lze rozdělit na filety (kuřecí prso na 3 části), plátky jsou pak do 10 minut hotové. Doplňte pečenými brambory a spařenou zeleninou.


Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


Vím, co jím

S výběrem výživově hodnotných potravin poradí spotřebitelům snadno a přehledně logo Vím, co jím. Jediným pohledem na obal zjistíte, že produkt má nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je označeno přes 350 výrobků a další neustále přibývají.MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Začněte den správně: Nasnídejte se!

Petr Havlíček radí: Jak kombinovat stravu s pohybem

Jak správně obědvat? A jak moc? Radí Petr HavlíčekNásledky mírné zimy: Domácí plíseň vede k rakovině

Ani zima už není, co bývala. Rok od roku je sněhu méně a mrazivé počasí se také dlouho “neohřeje.” Kromě toho, že přicházíme o zasněženou idylku, mírné zimy přinášejí i jiné, vážnější problémy.

Letošní zima nahrává virům a bakteriím, ty se totiž množí ve vlhkém klimatu a v teplotách kolem 0° C.  Proto nás po několika letech zachvátila chřipková epidemie, a v poslední době se také objevila spousta angín. Takové počasí a vysoká vlhkost vytvářejí vhodné podmínky také pro rozšiřování plísní.

Chlupatí zabijáci

Pokud se v bytě nebo domě objeví plísně, není to jen estetický problém. Podle odborníků patří vliv plísní k nejnebezpečnějším pro lidské zdraví. Vlhké skvrny nebo místa s “kožíškem” hrozí například 

 • ovlivňováním produkce pohlavních hormonů
 • vyvoláním akutní toxické reakce
 • mutagenním účinkem – plísně přispívají k deformacím plodu i k potratům u těhotných
 • mohou způsobovat rakovinu 

Některé z nich například způsobují u lidí alergie, které mohou přerůst až do astmatu. Ukazuje se, že skoro 30 % případů atopického ekzému je způsobeno alergií na plísně. “U atopiků mohou plísně vyvolat sennou rýmu, zánět spojivek a zhoršení kožních obtíží,” vysvětluje pražská alergoložka MUDr. Eva Kovaříková.

Z čeho mě bolí hlava?

Mykobakteriolog Zdravotního ústavu v Ostravě Mgr. Radim Dobiáš připomíná, že vliv na lidský zdravotní stav je individuální. Jiný je u plně zdravého člověka a jiný u člověka s alergií nebo jinými onemocněními, například s chorobami dýchacích cest.

Doporučujeme: Antibiotika přestávají fungovat. Můžeme si za to sami!

Lidem ale také hrozí různá plicní, žaludeční či střevní onemocnění, častá je i kopřivka, bolesti kloubů, trvalá únava, migrény. Plísně mj. produkují řadu toxinů, například aflatoxiny, které mají přímý vliv na celý imunitní systém člověka. Dále mají negativní vliv na různé orgánové systémy, jako jsou játra nebo ledviny a v neposlední řadě mohou také snižovat plodnost u zvířat.

Co plísním svědčí?

Plísně jsou obecně rozšířené organismy s nejrůznějšími projevy. Nejnebezpečnější pro alergiky jsou rodu Aspergillus a Penicillium. Jejich spóry zamořují vnitřní prostředí ve vlhkých a špatně větraných prostorách jako jsou koupelny, WC, kuchyně a sklepy.

Žijí v neudržovaných klimatizačních zařízeních, chladničkách, odpařovacích nádobách a čističkách vzduchu. Ve zvýšené míře se vyskytují v bytech s plastovými okny. Dále je běžně najdete na špatně uskladněných potravinách, zejména pečivu, ovoci a zelenině. Někdy si přineseme plísně už domů z obchodu.

Vegetují však i v prostorách za nábytkem, který je těsně přisunut k vlhké zdi. I některé druhy kvasinek mohou působit i infekčně. Časté jsou infekce způsobené plísněmi – kvasinkami rodu Candida. Kvasinky sice běžně osidlují kůži a sliznice, ale u některých lidí vyvolávají následné infekční onemocnění.

Čerstvý vzduch je vyžene

Způsobů, jak odstranit plísně je několik. Dají se z povrchu odstranit mechanicky – oškrábáním za mokra tak, aby se jejich spóry nešířily do vzduchu. Mechanické odstraňování se však obecně nedoporučuje, protože se při něm často šíří spóry do okolního prostředí. Možností je i ozařování postiženého místa UV, gama nebo mikrovlnným zářením, ale tuto metodu již svépomocí pravděpodobně nezvládnete.

Nejjednodušší a nejefektivnější je chemické odstraňování plísní, které hravě zvládnou i laici. Když ložisko plísně v domácnosti odstraníte a poškozená místa ošetříte, je čas postarat se o to, abyste plísni nedali na návrat příležitost. Vysoce účinným prostředkem jsou přípravky na bázi chloru, jako je například Savo proti plísním.

Je však snazší vzniku plísní předejít. Základem je pravidelné větrání. Pokud jste doma celý den, větrejte alespoň třikrát až čtyřikrát, abyste dostali vlhkost z prostoru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co se zápachem nohou? Zbavte se plísní!

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Petr Havlíček: Jak se nepřejíst v restauraci

Vyjít si do restaurace a dobře se najíst? Skvělý nápad! Víte ale, jak si vybrat, abyste neporušili pravidla stravování, která se snažíte dodržovat při domácím vaření?

Podívejte se na nový díl videa a naučte se s Petrem Havlíčkem a Karolínou Hlavatou číst mezi řádky v jídelním lístku.

Ptejte se obsluhy

Najíst se v restauraci má své výhody. Odpadá vaření i nudné mytí nádobí. Můžete si vybírat a vyzkoušet něco úplně nového, na co byste si doma netroufli. Plusy se ale snadno zvrtnou v minusy. Nikdy přesně nevíte, z čeho kuchař vaří.

Strávníkům s potravinovými alergiemi nahrává nové nařízení EU, které přineslo přísnější pravidla pro informování o přítomnosti alergenů. V restauracích musí být umístěna viditelná a snadno čitelná informace o tom, jaké alergeny jednotlivá jídla obsahují. Tyto údaje sdělí na požádání také obsluha.

Problémů se mohou dočkat i nealergici. I když chcete jen dodržovat pravidla vyváženého stravování, můžete v restauraci lehce zakopnout a padnout do nutričně nevyvážené pasti. “Nezbývá nic jiného, než pečlivě číst jídelní lístek a ptát se obsluhy,” říká odborný garant Vím, co jím a piju Petr Havlíček.


Pozor na couvert

Upadnout do sítě můžete hned na úvod vašeho hodování. Stačí se zakousnout do bagety s bylinkovým máslem, která se podává jako couvert. V mžiku tak do sebe dostanete více kalorií, než byste chtěli. Odolejte obsahu z košíčku a místo toho si objednejte menší salát. Zažene hlad, dodá vám vlákninu a uchrání vás před zbytečnými kaloriemi navíc.

Dobrým předkrmem se může stát také bruschetta s bylinkami a trochou olivového oleje. Požádejte obsluhu, aby ji opekla na sucho. Zmáčená olejem vám dobrou službu neudělá. Dejte si jen menší kousek. Předkrm by vás měl navnadit na hlavní chod, ne vás plně zasytit.

Celé menu si naplánujte

Celé několikachodové menu si předem naplánujte. Jestliže jste dostali chuť na smetanovou tučnější polévku, u hlavního jídla se držte zpátky. “Následovat by mělo lehčí jídlo. Třeba zeleninový salát s tuňákem nebo drůbeží rizoto,” dává tip Petr Havlíček.

Pokud předkrm odlehčíte, můžete si následně dopřát. “Rozšoupněte se až u hlavního jídla. Slavností jídlo si zaslouží pořádný kus masa,” radí Petr Havlíček. Jakou přílohou jej vhodně doplnit, uslyšíte v aktuálním dílu videa Vím, co jím a piju.

Dezert jako sladká tečka

Třešinkou na dortu bývá dezert. Po několika chodech se držte při zemi. Místo čokoládového dortu se šlehačkou dejte přednost ovoci, zmrzlině nebo kvalitní kávě. “Při večeři se nemusíte vyhýbat ani alkoholu. Třeba takový aperitiv nebo digestiv. Trochu destilátu, objemem malého panáka si můžete bez obav dopřát,” vysvětluje odborná garantka a dietoložka Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.


K návštěvě restaurace patří nejen vychutnání dobrého jídla, ale také příjemná atmosféra. “Mělo by jít o společenskou záležitost, kdy nemusíme jídlo hltat a přitom se dívat na hodinky,” říká dietoložka Hlavatá. Až se tedy vydáte za jídlem mimo domov, vyhraďte si dost času a potěšte své chuťové pohárky i svoji duši.


Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin


Vím, co jím

S výběrem výživově hodnotných potravin poradí spotřebitelům snadno a přehledně logo Vím, co jím. Jediným pohledem na obal zjistíte, že produkt má nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je označeno přes 350 výrobků a další neustále přibývají.MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Začněte den správně: Nasnídejte se!

Petr Havlíček: Nevečeříte? Pak se nevyspíte!

Jak správně obědvat? A jak moc? Radí Petr Havlíček


12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna

Každý extrém škodí, a u psychiky to platí dvojnásob. To, co začíná jako neškodná libůstka nebo dokonce pozitivní chování, může skončit jako posedlost. A vy s ní v péči odborníka.

“Abnormalita se často může zrodit z původní normality. Většina psychických problémů, poruch a nemocí se rozvíjí z původně zdravého stavu,” říká psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková. Z cesty zdravého rozumu vás mohou svést zdánlivě nevinné zvyky.

Pesimismus

Bojíte se radovat předem, “abyste to nezakřikli”? Nikomu nevěříte, protože všude je samý podvod a na všechny je dobré dát si pozor? Chodíte takovým zprávám naproti a vyhledáváte důkazy špatnosti? Vliv okolí bývá takřka toxický.

Doporučujeme: Největší důkaz lásky: Kdo (ne)sní uzené koleno?

Pokud v sobě udržujete neustálý pesimismus a na všem vidíte nějaké mouchy, můžete skončit jako naprostý negativista, který nenávidí okolí, straní se lidí a žije ve vlastním černě zbarveném světě. Tma vás prostě pohltí, přesně jako v Pánu prstenů.

Bordelářství

Pořádek je pro blbce, inteligent ovládá chaos, říká se často. Jenže to tak docela není. Nepořádek v prostředí, které vás obklopuje, se často přenese i do vaší psychiky. Dalším krokem je pak neschopnost zvládat každodenní  úkoly a vůbec životní povinnosti. “Objevuje se případně u osob s perfekcionistickými sklony, u nichž se rozvíjí nejčastěji z obavy, aby nevyhodily nebo neztratily něco důležitého,” vysvětluje psychiatr Ivo Klár z Polikliniky Zelený pruh.

Posedlost úklidem

Uklizený byt je samozřejmě v pořádku, problémem je, když se z něj stane posedlost. Jakmile se uklízení a dávání věcí na svoje (=jediné správné!) místo stane rituálem, je zle. Takový člověk  uklízí nutkavě, protože jinak by prožíval obrovskou tenzi – úzkost a napětí – a nedokázal se soustředit na nic jiného. Tato tzv. myzofobie se vyznačuje také strachem z ohrožení špínou, bacily a infekcí a může se projevovat i nadměrnou očistou těla. Takový člověk si pořád myje ruce nebo má potřebu se neustále sprchovat, a dokud to neudělá, nemá klid.

Hromadění

Padesát párů bot, kterými se tak často chlubí různé hvězdy, zní skoro obdivuhodně. Připadalo by vám to ale stejně skvělé, kdyby se jednalo o padesátku hrnců. šedivých kravat nebo příklepových vrtaček? Často se rozvíjí ruku v ruce s chorobným nakupováním.

Náš tip: Svítí na vás v noci světlo? Čeká vás deprese

Rozhodně jde o rys nezdravé osobnosti, když se člověku doma hromadí věci, často nepotřebné a neupotřebitelné.  Klasikou jsou stohy novin a časopisů, které se nesmí vyhodit, protože jste je ještě nedočetli! V dalším stádiu  hromadič zanáší své obydlí  vším možným včetně odpadků pod heslem, že by se to někdy mohlo hodit. O nahromaděné věci se nestará, a vše včetně majitele chátrá. Zvlášť tragickou kapitolou je hromadění zvířat, o které nezvládá pečovat.

Být pořád on-line

Jste bez ustání v kontaktu se svými přáteli, zákazníky nebo kolegy z práce? Pozor, aby se z vás nestal štvanec, neustále nutkavě kontrolující displej či monitor. Neustále být na příjmu znamená zvyšovat hladinu stresu, jemuž nás moderní svět vystavuje  Nikdy si neodpočinete a nemáte klid mysli. Častý je také strach z toho, že vám něco utíká. Zdrojem téhle “nemoci”  bývají sociální sítě jako Facebook nebo Instagram. Jde i o to, že se tam vždycky najde někdo, kdo si užívá života víc než vy, což uživatele přivádí do deprese. 

Nikdy nevypínat mobil

Tady platí totéž, co v předchozím odstavci.Věděli jste, že nomofobie je od roku 2010 regulérní nemoc a považuje se také za jedno z nejrozšířenějších onemocnění moderní doby? Lidé trpící nomofobií mají strach ze ztráty telefonu, signálu, kreditu či datového připojení.

Neustálé fotografování

Také souvisí s předchozími zlozvyky. Bezhlavé focení každého okamžiku  vám zničí způsob, jakým tyto  momenty prožíváte a jak si je budete pamatovat. Svět a skutečné prožitky vám utečou mezi prsty. Takové odtržení od reality vede k oploštění pocitů, které vede k životnímu smutku, prázdnotě a depresi.

Odkládání úkolů

Prokrastinace je módní slovo, ale především nebezpečný stav mysli. Jakmile překročí určitou mez, projeví se na psychice. Nudu a nechuť k vykonání určitého úkolu totiž brzy následuje stres a úzkost z odkládání. Prohloubí se také pocit, že je nezvládnete. Výsledkem je neschopnost plnit své povinnosti.

Nedostatek spánku

Řítit se životem a všechno stíhat za cenu omezování doby, vyhrazené odpočinku a především spánku, je cestou do pekel. Ta bývá dlážděná dobrými úmysly, jak praví české přísloví. Unavený mozek bez spánku však nejen dělá chyby, ale také si vytváří vlastní chemii. Dočkáte se stresu, chronického únavového syndromu a také vyhoření.

Snaha o dokonalost

Sebezdokonalování je jistě chvályhodné, ale jen do určité hranice. Pokud nejste se sebou nikdy spokojení, čeká vás nespokojenost, frustrace a pocit zmaru. Ke stejně pochmurným koncům vede také neustálé srovnávání vlastní osoby s druhými. Podceňování, nedostatek sebeúcty, nulové sebevědomí má za následek osobnost, kterou okolí vnímá jako podivína nebo rovnou “magora”.

Jídlo

Závislost hrozí i na zdravém životním stylu. V počátečním stádiu jsou lidé trpící ortorexií vlastně obdivování za dokonalé zvládnutí všech rad o správném stravování. Vytváří si vlastní pravidla, vypracovávají si své specifické postupy a plánují si jídelníček na dlouho dopředu. Problém však nastane, když sebemenší úchylka – například jídlo v restauraci – způsobí dotyčnému zmatek a úzkost, pocity viny a selhání. Po výčitkách pak následuje přísný trest třeba v podobě několikadenní hladovky.   

Cvičení

Pravidelný pohyb je zdravý o tom nikdo nepochybuje. Někdy se však cvičení stane berličkou, která má nahradit normální přístup k životu a je pro vás důležitější než cokoli jiného (rodina, práce, vztah). Týká se až 8 % návštěvníků posiloven a podobá se závislosti na heroinu. Pozor na to, jestliže jste podráždění, nervózní nebo depresivní, když musíte vynechat cvičení, nebo jdete cvičit, i když jste nemocní nebo zranění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jste tak trochu paranoik?

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

8 důvodů, proč vás svědí bradavky. Pozor na rakovinu

Svědí vás prsa či bradavky tak, že si je musíte podrbat i na veřejnosti? Určitě zbystřete, protože se může jednat o celou řadu lehčích i závažnějších problémů.

Mnoho žen nám jistě dá zapravdu, že jsou prsa jedním z nejcitlivějších míst našeho těla. V období menstruace či těhotenství natékají, pobolívají nebo dokonce pálí. Neměly bychom na péči o ně zapomínat. Co všechno může být příčinou nepříjemného podráždění?

Důvod č. 1: Zanedbaná péče

Co si budeme povídat, kolikrát si je po sprchování či koupeli namažeme tělovým mlékem? Citlivá kůže dobře pozná, když je vysušená nebo ji podráždí příliš tvrdá voda. Namažte se hydratačním tělovým mlékem i několikrát za den. Pokud intenzivnější péče nezabere, vyzkoušejte přípravky na olejové bázi. Jsou kvalitnější a účinkují rychleji.

Důvod č. 2: Alergická reakce

Ve chvíli, kdy pokožka začne pálit, svědění se nedá vydržet a hydratování nepomáhá, nejspíš jde o alergickou reakci. Vyměňte všechny kosmetické přípravky, které přichází do kontaktu s citlivou kůží. Jedná se o sprchové gely, tělová mléka či případné hydratační oleje.

Doporučujeme: 10 nejzajímavějších faktů o prsou. Pobaví i poučí

V lékárně si zakupte přípravky na citlivou pokožku. Lidé s citlivou pletí dobře snáší Eucerin, Biodermu či sensitivní řady Dermacolu, Ryoru nebo La Roche-Posay.

Pokud zjistíte, že jde o alergickou reakci. Berte několik dní volně prodejná antihistaminika jako Aerius, Claritine, Fenistil, Zodac nebo Xyzal.

Důvod č. 3: Nevhodné oblečení

O tom, že bychom podprsenku neměly nosit celý den, už jsme několikrát psali. Ale v případě, že vás často svědí bradavky, je třeba se nad tím zamyslet ještě víc. Může vám vadit těsnější prádlo, materiál či špatně zvolený prací prášek

Když už se bez “podpory” neobejdete, dejte šanci alespoň sportovním podprsenkám nebo investujte do kvalitnějšího prádla, které je bavlněné. Umělý materiál zadržuje vlhkost a způsobuje nemalé problémy. Než ale svou oblíbenou podprsenku vyhodíte, vyměňte nejprve prací prášek a aviváž za dětské přípravky, které pokožku nedráždí. Možná jde jen o alergickou reakci na některou složku.

Pánům mohou způsobovat problémy nevhodně zvolená tílka či neprodyšná trička. Pokud se více potíte, určitě potřebujete oblečení bavlněné. Na umělé látky raději zapomeňte.

Důvod č. 4: Kvasinková infekce

Jsou-li vaše prsa zarudlá, svědí, odlupují se z nich šupinky kůže, na podprsence zůstávají bílé skvrnky nebo se případně objeví na bradavkách červené flíčky, objednejte se ke kožnímu lékaři. Nejspíš půjde o kvasinkovou infekci. Specialista vám předepíše hojivou mast a v případě, že by nezabrala, nasadí antibiotika.

Důvod č. 5: Pozor na rakovinu

Svědění bychom určitě neměly přehlížet, obzvlášť, když se objeví náhle a přetrvává. V případě, že je bradavka velmi citlivá nebo bolestivá delší dobu, vyhledejte gynekologickou pomoc či se případně objednejte na mamograf. Přehlížíte-li drobné příznaky, zbystřete alespoň, když na své bradavce či prsním dvorci najdete šupinkovité ranky nebo se kůže zdá na dotek teplejší.

Náš tip: Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

Nechceme vás strašit, ale prevence je velmi důležitá a můžete tak předejít vážnější formě rakoviny prsu. Všímejte si každé změny.

Důvod č. 6: Ovulace

Mnoho žen popisuje, že je prsa svědí právě v období ovulace. Nejde o nijak lékařsky potvrzený fakt, ale také jej gynekologové ani nevylučují. V ženském těle se v tu dobu odehrávají velké změny.

Důvod č. 7: Možná jste těhotná

I když nejde o běžný příznak těhotenství, řada žen na diskuzních fórech opravdu potvrzuje, že je v prvním trimestru bradavky nesnesitelně svěděly. Některé z nich se na tento “těhotenský signál” i spoléhají. Každopádně zbytečně nejásejte nebo nepanikařte. Klidně si pro větší jistotu udělejte test, ale věřte, že v mnoha případech půjde spíše o banálnější důvod.

A na závěr dovolte jednu drobnou poznámku. Pokud vynecháme 6. a 7. důvod, měli by v případě svědění bradavek zpozornět i muži. I jim hrozí rakovina prsu, proto by neměli být ke svému tělu lhostejní a dlouhodobější problémy řešit se svým lékařem.

Máte i vy nějaké zkušenosti? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyzkoušela jsem vše z 50 odstínů. Za jeden víkend

Matka slyšela po 18 letech tlukot srdce zesnulého syna

Designéři použili na nábytek starý Boeing 747