Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli

“Křičíte, až na několik dní ztratíte hlas. Celé tělo se vám promění v bolest. Drží vás několik dospělých, až se nemůžete ani hnout. Umrtvení neexistuje, bez bolesti by rituál ztratil cenu. Ve chvíli,  kdy vám odříznou genitálie, kus vaší duše umře,” vzpomíná dvaatřicetiletá Leyla Hussein z Londýna.

Výraz “ženská obřízka” v češtině nevystihuje podstatu. Mnohem výstižnější je anglický název, který znamená zmrzačení. A dochází k němu možná přímo za vašimi sousedními dveřmi.

Odporný rituál

Zdálo by se, že tento hrozný zvyk patří k odporným rituálům, pocházejícím z temna středověku a barbarství primitivních kmenů. Omyl. Amputace klitorisu se prováděla v Evropě i v USA ještě v 60. letech, i když už ojediněle. V 19. a na počátku 20. století. však byla mnohem častější. Někteří lékaři se totiž tehdy domnívali, že hromadění sekretu na klitorisu způsobuje neurózy, epilepsii a další nemoci.

Doporučujeme: Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

Dnes se ženská obřízka masově vrací do Evropy spolu lavinou přistěhovalců. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se na našem kontinentu týká až 680 tisíc žen, a nikoliv pouze mezi imigranty. Může ohrožovat i ženy, které se provdají za cizince z kultury, kde se tento hrůzný zvyk praktikuje. Objevuje se už i ve střední Evropě.

Tři druhy ženské obřízky

Ženská obřízka na rozdíl od mužské nemá žádné zdravotní opodstatnění a také způsobuje nenávratné poškození, v němž omezení sexu je ještě tím nejmenším  zlem. Provádí ji  křesťané, muslimové a různá další náboženství, ačkoliv v žádné náboženské knize včetně Koránu není přímo jmenován ani požadován. Případů je už tolik, že se tento jev  stal dokonce tématem projednávání Evropského parlamentu.

O co vlastně jde? Odstranění některých částí vnějších pohlavních orgánů žen má tři druhy:

 • odstranění klitorisu a někdy i malých stydkých pysků
 • odstranění pouze předkožky klitorisu, ale obvykle při tom dojde i k odstranění i špička klitorisu. Jde o arabskou tradici, proto se nazývá sunna circumcize – sunitská obřízka
 • odstranění malých i velkých stydkých pysků a klitorisu. Rána se pak sešije tak, že zůstane jen malý otvor pro moč a menstruační krev. Při svatební noci pak musí být žena naříznuta!Tomuto nejhoršímu typu se říká faraonská obřízka

Kromě šoku z bolesti, který si ženy pamatují po celý život, takové zmrzačení zanechává fyzické i psychické následky. Menstruační krev nemůže odcházet, hromadí se a působí bolesti i další poškození vnitřních orgánů. Následné operace pak stejně nemohou napravit to, co bylo nenávratně zničeno. Časté jsou cysty, infekce, neplodnost, potíže s cyklem, vyměšováním, sexuálním životem a porodem. U obřezaných žen častěji hrozí, že porodí mrtvé dítě.

Za našimi dveřmi

Název napovídá, že tato praktika má původ se starém Egyptě. Dnes je živá v zemích Afriky, Středního východu a některých částí Asie. Imigranti si však své zvyky přinášejí i do nové vlasti, takže počet případů odpovídá početnosti přistěhovalecké komunity.  

Nnejhůře je na tom Velká Británie se 137  tisíci případů. Následuje Francie (61 tisíc),  Itálie (35 000), Nizozemí (29 210), Německo (19 tisíc), Belgie (6250) a Řecko (1239). V údajích Evropské komise se však začínají objevovat i země střední Evropy - blízké Maďarsko v seznamu figuruje  také, i když jen s několika případy. 

Zato se ví, že  v oblíbené dovolenkové destinaci Bosna a Hercegovina se v oblasti  Gornja Maoča ženská obřízka provádí často. Nedávno se také objevila zpráva o ženě ze srbského Nového Pazaru, která málem vykrvácela, protože se jí manžel pokusil násilně odstranit klitoris.

Hrozí i dospělým ženám

Je tak vidět, že v nebezpečí se mohou ocitnout i dospělé ženy – pokud udělají tu chybu a zavčas si nezjistí, jaké zvyklosti požadují jejich partneři. Většinou se však zákrok provádí nejpozději do 12 let, ale často se obětí stávají  malé holčičky. Dodnes se provádí speciálním způsobem - kuchyňským nožem, nůžkami, žiletkou, dříve to byly dokonce trny nebo střepy. Ukazuje se však, že ve “vyspělé” Evropě až 18 % všech případů provádějí zdravotníci.

Loni v únoru proběhl v Londýně první soud s britským lékařem Dhanusonem Dharmasenou za zákrok, provedený na čerstvě porodivší matce! V jiných zemích se podobné procesy konaly už dříve – nejvíce ve. Francii (40 případů), Španělsko 6, Itálie Švédsko 2 a Nizozemí a Dánsko po jednom.

Děsivé prázdniny

Protože je ve většině zemí ženská obřízka ilegální,  objevuje se v Evropě nový trend. Rodiče vezmou dcery na prádniny k příbuzným do původní vlasti, a zpět už přijedou … zmrzačené. I samy matky děvčat se domnívají, že bez obřezání by jejich dcery ztratily cenu a okolí by je považovalo za nečisté a promiskuitní. Společnost by je nepřijala a ztratily by vyhlídky na správné manželství a společenský status.

Odborníci jsou názoru, že jde o kombinaci náboženství, kultury a zvyklostí. Proti praktikám, provozovaným v domorodých společnostech, světové organizace postupuje opatrně. Obávají se, že  zvyk je tam natolik zakořeněný, že by postih zahnal obyvatele do podzemí, což by situaci ještě víc zhoršilo. V Evropě je tomu jinak. Tady je to prostě a jednoduše zločin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženská obřízka – barbarské mrzačení

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

24 hodin ve vašem těle: Držte si vlastní rytmus

Kolik dnes stojí zubař? Za co si raději připlatit?

Snad každý se v duchu proklínal, když s bolavým zubem klusal do ordinace. Bolest byla nesnesitelná tak, že jste nemohli spát ani jíst. Příště určitě budu chodit na preventivní prohlídky, příště se budu o zuby lépe starat, příště…

Po zákroku bolest postihne naši peněženku. Zubařské zákroky nejsou levná záležitost. Jaké jsou druhy plomb, jak se pohybují úhrady za zubařskou péči a která léčba vyjde nejvýhodněji?

Nejlevnější je prevence

Každá péče něco stojí a ani při zubní prevenci se nějakým nákladům nevyhneme. Vyplatí se kvalitní kartáček s měkkými vlákny, mezizubní kartáček, kterým odstraníte zbytky jídla. Pastu vybírejte s ohledem na typ chrupu, například pro citlivé zuby. Také se vyplatí používat jednou týdne léčivý gel s vysokým obsahem aminfluoridů, který je dobrým preventivním pomocníkem proti kazu a dokonce si umí si poradit i s jeho počínající fází. Seženete ho v lékárnách bez lékařského receptu.

Doporučujeme: 5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

“Zubní kaz v tomto počátečním stádiu zjistí v naprosté většině případů pouze zubní lékař při vyšetření, a proto jsou pravidelné návštěvy zubní ordinace nezbytnou podmínkou pro vyléčení počínajícího zubní kazu,” upřesňuje docentka Romana Koberová Ivančaková ze stomatologické kliniky v Hradci Králové.

Se správnou technikou čištění zubů vám pomůže dentální hygiena. Obvykle stačí jedna návštěva ročně, což vás přijde na zhruba  tisícikorunu. Sečteno a podtrženo, nejlevnější péče o zuby je prevence.

Plombu na pojišťovnu zvažte

Pokud už k se stalo a zub má kaz, musí zubař zakročit. Po dohodě s vámi se rozhodne o druhu výplně. V ordinacích se používají především dva typy, a to tmavé z amalgamu nebo estetické bílé. České zdravotnictví, na rozdíl od zahraničí, umožňuje dostat plombu plně hrazenou pojišťovnou.

Za příplatek můžete získat vysoce kvalitní dózovaný amalgám s optimálním poměrem složek. Dózovaný amalgám je pořád nejpevnější a nejtrvanlivější výplňový materiál. Cena se odvíjí od rozsahu kazu a tedy množství použitého materiálu, obvykle to bývá 500 Kč.

Bílé estetické řešení

Na druhé straně jsou výplně bílé, připravené z různých kombinací pryskyřic a cementů, za jejichž zhotovení si významně připlatíte. Jejich nespornou výhodnou je estetická stránka, kdy je oprava téměř neznatelná, což oceníme zejména u předních zubů. Slabinou výplně je jejich náchylnost k bakteriím, kdy na jejím povrchu lépe ulpívá plak. Při nedostatečné péči tak hrozí zvýšené riziko sekundárního zubního kazu v místě spár. Navíc u nich hrozí zabarvení. Zhotovení bílé výplně je většinou i časově a technicky náročnější, proto  kompozitní pryskyřice nejsou vhodné pro malé děti.

Cena bílých výplní se velmi různí, pohybuje se od několika stovek po několik tisíc korun. “O tom, jakou výplň lékař pacientovi nabídne, rozhoduje mnoho faktorů – spolupráce pacienta, rozsah kazu, který zub je kazem postižen, zda přední nebo zadní, případné alergické reakce na výplňové materiály a v neposlední řadě také cena,” uvádí MUDr. Koberová Ivančaková.

Bez pojišťovny platíte všechno

Jak je možné, že se ceny ošetření  v různých regionech významně liší? Stomatologů je nedostatek a výhled není nejlepší. Dále se do ceny promítá druh výplně, který dostanete, zda ho lékař míchá nebo kupuje hotový, jaké je vybavení ordinace, rozsah zákroku apod.

Pojišťovna hradí nedozované amalgamové výplně. Bílé výplně si dospělý pacient hradí sám, u dětí ve stálém chrupu hradí pojišťovna výplně pouze u předních zubů od špičáku po špičák. Pokud je výplň na jiném zubu, hradí ji rodiče. V dočasném mléčném chrupu hradí pojišťovna všechny výplně,” uzavírá docentka Koberová Ivančaková z hradecké stomatologické kliniky.

Pokud však lékař nemá smluvní vztah s pojišťovnou, u které je pacient pojištěný, hradí si veškeré výplně sám. Cena výplní se velmi různí, pohybuje se od několika stovek po několik tisíc korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ústní vody pastu a kartáček nenahradí, říká zubař 

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

mlýnec láká na netradiční jarní menu. se smaženými vejci v těstíčku


Grilovan jehn hbet s jehnm konfitem a velikonon ndivkou na tali dopluje ern esnek s jarn edkvikou.

Jednm z velkch pekvapen jarnho dubnovho menu je salt z karotky a celeru, kter je dochucen hrukou, citronem a pestrou paletou bylinek.

Tip

Za zkouku rozhodn stoj “After eight”, tedy v podn Mlnce tepl okoldov fondant s mtovou zmrzlinou a mtovm kavirem.

Dky sv lokaci na Novotnho lvce s asnm vhledem na Karlv most pitahuje Mlnec pedevm cizince. A to je koda, nebo zdej modern, neortodoxn pojat esk kuchyn pat k nejlepm v metropoli. Zvlt za souasn jarn menu si fkucha zaslou mimodnou pochvalu.

Po pchodu novho fkuchae Marka dy udlala restaurace Mlnec obrovsk krok vped. Podnik, zamen na modern prezentaci esk kuchyn, kter ovem navtvuj pedevm cizinci, pedvd pikov vkony. Jednoznanm dkazem je leton velikonon menu, kter se zde bude podvat bhem celho dubna.

Revolun salt

fkuchai se podailo dokonale skloubit jak vizuln, tak chuovou strnku pokrm, take cel menu pedstavuje fantastick a nezapomenuteln zitek. Nejvt pekvapen pin vizionsk salt, barevn rolky z marinovan zeleniny, tedy z karotky a celeru, kter jsou ochucen hrukou i citronem a ozdoben erstvmi bylinkami. Vedle krsn barevnosti a svesti pekvap vybrouen chu jednotlivch rolek.

Dalm gastronomickm opusem je smaen vejce v kupavm tstku s tekutm loutkem uvnit, kter se podv s kapustou a smri.pikov jehn

Hlavn chod pedstavuje kombinace nkolika mas – vraznho jehnho konfitu, ktermu sekunduje zlehka opeen jehn hbet, jemn velikonon ndivka, ern esnek a erstv edkviky. Opt jde o krsnou ukzku jednoduch, ale chuov i vizuln dokonal prezentace.

Ponkud divadeln zvr pak obstar zmrzlina z mazance s rakytnkem, kter je podvan na koucm sen, je dodv celmu jdlu ponkud rustikln vni i vzhled. Cena tychodovho menu in 1290 korun, s pipravenm provnm vn je o 790 korun vy. Pokud host pijdou do Mlnce v dubnu, mli by jarn menu urit vyzkouet, nebo pat k tomu nejlepmu, co se v sezonn nabdce objevilo.

Podvejte se, jak se v restauraci Mlnec upravuje vepov bek:

extern video: Bek se zelm – esk klasika v modernm hvu v Mlnci
Bucek_se_zelim_-_ceska_klasika_v_modernim_havu_v_Mlynci

zek jako steak

Naopak nejspnjmi pokrmy Mlnce jsou tradin dv masov speciality. Mezi pedkrmy kraluje telec tatark, kter je pro zvraznn chuti lehce zauzen a servrovan s domc majonzou s lanovm olejem. slem jedna mezi hlavnmi jdly je ji nkolik let uniktn verze “zku”, kter se zde pipravuje z telecho steakovho masa filet mignon, a je tak jakmsi prsekem vdeskho zku a steaku. Mezi dal stlice pat perfektn carpaccio z mul svatho Jakuba, kter nech vyniknout deliktn chuti mul.

Velmi oblben jsou vkendov roasty, co je jaksi kombinace klasickho servrovanho obdu s brunchem, nebo jdlo se podv vdy erstv doprosted stolu a to v nkolika kolech, take se mezi pokrmy objev nejen pedkrmy, ale tak grilovan ryby i peen maso. Cena roastu na osobu in 890 korun, v cen je nealko, erstv dusy i vbr alkoholickch npoj vetn sekt.

Poveden sauvignon

Z tuzemskch vn meme doporuit Sauvignon od Milana Skala ze Starho Poddvorova, kter dl sv vna s obrovskm zaujetm. Vno pot pjemnou vn s lehkmi tny angretu, rybzu a ernho bezu, harmonickou chu podtrhuje sv kyselina. Naopak mezi zahraninmi vny kraluje ndhern pipraven Barolo 2004 Monvigliero z vinastv Castello di Verduno, kter zraje v sudu a na lahvi dohromady est let, nen filtrovan a m plnou a vraznou chu.

Pro milovnky sladkch vn doporume k dezertu Rulandsk ed z nmeckho vinastv Petri, prodn sladk vno, kter sv vy cukry zskalo dlouhm zrnm na vinici s botrytidou. Vno m zlat lutou barvu a elegantn vni zralch fk, jeho chu je extraktivn a dky vymu obsahu kyselin krsn vyven.

Otzky pro fkuchae: Marek da

marek4 844x1280Bez jakch jdel se v ivot neobejdete a pro?

J mm rd vechno, take nedoku vybrat jedno konkrtn jdlo. Ale urit se neobejdu bez erstvch a sezonnch surovin, se ktermi je radost pracovat.
 
Vyberte ti esk jdla, kter by mohla soutit na gastronomick olympid.

Jako prvn bych tam poslal zadlvan drky s lani a majornkou, to je fantastick kombinace. A potom? Asi koprovou omku a nai verzi rozebranho trdlu, kter je urit pekvapivou podobou esk klasiky.
 
K jakmu eskmu fkuchai chodte nejradji a co si u nj dvte?

Rd chodm k Honzovi Punochovi do Grand Cru, kde jsem ochutnal vborn jdla, naposledy teba vten jehn.

24 hodin ve vašem těle: Držte si vlastní rytmus

Na změnu času se vykašlete. Naše tělo se totiž řídí vlastními hodinami. Vnitřní orgány pracují podle střídání světla a tmy, a my jim to svou činností obvykle jenom kazíme.

Zkuste poslouchat svůj přirozený biorytmus, budete se cítit lépe a podaří se vám také podat lepší výkony. Podle tradiční čínské medicíny se vám tak podaří třeba ï zhubnout.

1 hodina: 

Organizmus odpočívá, tělesné pochody se zpomalují a také se střídají různé fáze spánku. Začíná ale pracovat žlučník -záchvaty přicházejí hlavně uprostřed noci. Koncentrace močových kyselin v krvi a dalších tělesných tekutinách je totiž nejvyšší za celých 24 hodin. Proto nastává kritický okamžik i pro lidi nemocné dnou.

Doporučujeme: Dnes je nejhorší pondělí v roce!

Od půlnoci už se také ve slinných žlázách neprodukuje látka, která ničí bakterie. Už proto si je ráno musíme vyčistit, abychom se uchránili před zubním kazem.

2. hodina:

Aktivují se játra. Pokud jste ještě vzhůru, nepijte kávu, čaj, alkohol, ani nekuřte a nejezte nic tučného. Vylučuje se hormon vasopresin, který pomáhá zadržovat vodu. Přispívá tak k tomu, že se v noci nepomočíme, neboť potlačí i potřebu jít na záchod. V této fázi také dochází k největšímu útlumu, proto je nutné být obzvlášť pozorný při všech činnostech, jako je řízení a podobně.

3. hodina:

Adrenalin a hormony, které umí potlačovat záněty, jsou na nejnižší hladině. Zužují se dýchací cesty, takže se zhoršuje kašel. Tělo také produkuje nejvíce látky způsobující křeče – histaminu. Proto jde o nejhorší dobu pro astmatiky.

4. hodina:

Krevní tlak je na minimu, organismus dostává nejméně kyslíku a živin. Této době se také říká “hodina mezi psem a vlkem”  a dochází k nejčastěji k úmrtí. Aktivují se však plíce, proto vás tak často vzbudí kašel.

5. hodina:

Spánkový  hormon melatoni je na maximu, takže únava a ospalost vrcholí. Do práce se dává  tlusté střevo, tak toho využijte – vypěstujte si návyk jít na velkou hned, jak se probudíte. Pokud možno vyhněte se stresu a spěchu a probouzejte se postupně.

6. hodina:

Organismus dostává signály pro start do nového dne. Vylučují se hormony, které zrychlují srdeční tep a zvedá se krevní tlak. Léky proti vysokému krevnímu tlaku působí nejlépe právě teď. Aktivují se také pohlavní orgány, takže je vhodná doba na sex! Páry, které chtějí dítě, mají o této hodině ideální šanci, nejlépe v 5. 54 minut!

7. hodina:

Další propad hormonů, snižujících zánětlivé procesy. Nemocným stoupá horečka a klesá obranyschopnost organismu. Když budete snídat, dopřejte vitamíny, tělo je teď umí nejlépe využít.

8. hodina:

Tep a krevní tlak se stále zvyšují, do těla je vylučován stresový hormon kortizol. V tuto dobu hrozí zvýšené nebezpečí infarktu a také propuknutí migrény..

9. hodina:

V nejvyšší činnosti je trávicí trakt, slinivka břišní a slezina. V tuto denní dobu si můžete celkem beztrestně dopřát sladkosti, strávíme je nejlépe a kalorie se nejlépe spálí. Dejte si opět ovoce, zato rozhodně nepijte alkohol

10. hodina:

Jsme na vrcholu duševních sil, mozek je nejvíc aktivní a nejlépe funguje  paměť. proto je vhodná doba na nejvyšší pracovní nasazení a také na zkoušky. Nejlepší čas pro podávání výkonů duševních i tělesných.

11. hodina:

První mírný útlum. Pozor na úrazy! Imunitní systém má pauzu, viry a bakterie útočí. V tuto hodinu se vyhněte přeplněným prostorám plným lidí.

12. hodina:

V činnosti je srdce, takže nezatěžujte tělo trávením velkých množství  vydatného jídla. Krevní tlak je na svém maximu a hrozí nebezpečí infarktu. Je ten správný čas udělat si pauzu a projít se na čerstvém vzduchu. 

13. hodina:

Další útlum, tělo přeřazuje na nižší rychlost. V tuto hodinu je nejvyšší vylučování moči, a proto možná častěji běháte na záchod.

14. hodina:

Kvůli procesu trávení cítíme pokles energie. Potřebujeme siestu. Právě v této době proto na silnicích dochází k nejvíce nehodám.

15. hodina:

Vylučování hormonu endorfinu je na maximu. Snižuje se proto citlivost a zvyšuje práh bolesti. Ideální doba jít k zubaři nebo na nějakou jinou méně příjemnou proceduru. Zároveň nastává zbystření smyslů, zase se dostáváme do formy. Stoupá celková výkonnost, proto je vhodné znovu se pustit do důležité práce.

16. hodina:

Aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu. Ve formě je také dlouhodobá paměť, takže se snáze učíme nové věci. Pracuje močový měchýř, proto je vhodné pít bylinný čaje – prospěje nám nejvíc. Cévy jsou nejroztaženější, cirkulace krve je nejrychlejší a z těla se velmi dobře vylučují toxické látky. Je to nejlepší doba pro cvičení a sport , ale i pro návštěvu sauny.

17. hodina:

V tuto dobu máme nejpevnější stisk ruky a jsme nejšikovnější, takže můžeme začít s manuálními pracemi. Aktivují se i ledviny, proto hodně pijte, aby se vyloučily všechny škodliviny. Čichové a chuťové buňky zostražitěly: kdy dostaneme něco k jídlu?

18. hodina: 

Klesá puls a krevní tlak, cítíme únavu. Teď jsou v útlumu také játra, takže  je nevhodné pít alkohol - měla by velké problémy s jeho odbouráváním.

19. hodina:

Ideální chvíle na večeři. Krevní tlak a teplota znovu stoupá a s nimi i nervozita, takže hrozí konflikty! Často také začínají bolesti hlavy. V tuto hodinu však zbystří naše smysly a člověk dobře vnímá. Je to vhodná doba k návštěvě koncertů, divadelních her, poslechu hudby apod. V této době je nejúčinnější působení antibiotik a nejlépe působí léčba různých poranění.

20. hodina:

Produkce žaludečních kyselin je na vrcholu. Nezapomeňte si vzít léky na pálení žáhy, také je to ideální doba pro užití léků na revma.

21. hodina: 

Jaterní enzymy odbourávající alkohol jsou na nejvyšší hodnotě, takže si můžeme dopřát nějakou tu skleničku. Také smysly jsou nejaktivnější díky ústupu adrenalinu, proto jsme citlivější na hluk a světlo. Funguje i paměť, takže je vhodná doba pro studium. Znovu také přišel ideální čas na sex

22. hodina:

Imunitní systém je na maximu. ¨Na nejvyšším bodě je také citlivost na bolest..

23. hodina:

Nejlepší doba jít si lehnout, protože se zvyšuje hladina melatoninu a cítíme únavu. Není vhodné být přehnaně aktivní, kouřit ani jíst. Noční ptáci mají však tuto dobu posunutou o tři hodiny později. .

24. hodina:

Tělo je nastavené na odpočinek. Pokud organismus už nezatěžujete jídlem, v tuto dobu se dobře zpracovávají tuky a je šance na úbytek váhy. Právě tehdy je totiž vylučován v nejvyšší míře růstový hormon, takže nám i rostou vlasy. O půlnoci se také vylujčuje  nejvíce ženského hormonu progesteronu a těhotné ženy často dostanou porodní bolesti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chvála pomalosti: Zastavte zběsilé životní tempo!

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

Aby to šéf nepoznal: Zacvičte si v kanceláři

Neztrácejte čas ve fitku, cvičte rovnou v kanceláři. Nemusíte obětovat obědovou pauzu, nebudete potřeboval sprchu a nezničíte si ani makeup, takže si toho okolí nemusí vůbec všimnout.

Vy však budete mít dobrý pocit, že jste i při sedavém zaměstnání protáhla záda a končetiny a pomohla tak předcházet jejich bolesti.  U lidí, kteří mají nedostatek pohybu, postupně dochází k ochabnutí svalstva a zkracování vazů i šlach. Cvičení u psacího stolu je prima, ale přece jen k němu přidejte přirozený pohyb na čerstvém vzduchu.

Co a jak cvičït v kanceláři?

Určitě víte, že je dobré využít každou možnost pro změnu polohy i pro kratší procházku – místo mailů, posílaných o dva stoly vedle, si za kolegou radši dojděte. A ještě radši si udělejte výlet o patro výš – chůze po schodech je účinná i pro hubnutí.

Doporučujeme: Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

Pak máte ještě další možnosti:

 • Přímo u stolu se můžete točit na židli. Zvedněte nohy a pohybem boků se otáčejte. Posílíte bederní svalstvo a poděkuje vám i objem vašeho pasu.
 • Vždycky, když se ze židle zvednete, udělejte si pár polodřepů. Uvidíte, jak jsou účinné: nadzvednout zadek, vstát, zase se posadit.
 • Až budete čekat u kávovaru, věnujte chvilku zakopávání nohou. Jednu po druhé, a co nejvýš! Protáhnete svaly i šlachy. Užitečné je to i kvůli trénování rovnováhy.
 • Taky u kopírky nestůjte jen tak nečinně. Opřete se rukama o ni nebo o zeď, a zkuste pár “dámských kliků”. Posilují prsní svaly a pokud udržíte záda rovně, tak i páteř.
 • Půjdete-li s notebookem na jednání, využijte ho místo činky. Má přesně tu správnou váhu, takže zvedání v jedné a pak i ve druhé ruce vám půjde skoro samo.

Jak si uchovat zdravou páteř a klouby?

Chcete-li skoncovat s nepříjemnými problémy postihujícími páteř a klouby, je na čase začít se řídit jednoduchými pravidly. Díky kterým se vaše obtíže zaručeně zlepší: 

Nepodceňujte obuv: Vysoké podpatky sice vypadají na noze moc hezky, ale způsobují také vadné držení těla. Navíc dochází k přetěžování kloubů, svalů, vazů i chodidel. Ani celodenní nošení sportovní obuvi není příliš vhodné. Ideální je střídat boty podle účelu a dávat přednost širokému podpatku cca 4 cm vysokému.

Seďte správně:  Většina z nás sezením tráví poměrně velkou část dne, proto je nesmírně důležité, na čem a jak sedíme. Při správném sezení by měla být kolena ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad opřená o opěradlo židle. Pokud sedíte u počítače, dávejte si pozor na to, aby monitor byl rovně před očima. Každé dvě hodiny je pak vhodná 15 minutová pauza na protáhnutí.

Hlídejte si hmotnost: Není žádnou novinkou, že nadbytečná kila výrazně zatěžují organismus, důsledkem jsou pak bolesti kloubů a páteře. 

Jak si kdo ustele… Spánek je třeba si naplno užít, aby duše načerpala ve spánku energii, kterou ve dne vyživuje tělo. Proto je důležitá kvalitní matrace a pod hlavu malý plochý polštářek nebo polštářek pod krk, třeba naplněný pohankovými slupkami. Při spánku je důležité, aby měla páteř oporu i v místě krčního prohnutí.

Co jedí naše záda?

Důležitý je dostatečný příjem vápníku, hořčíku a dalších minerálních látek, které se podílejí na tvorbě kostního minerálu. Bohatým zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, ale také třeba brokolice a mák. Výhodné je užívání kolagenu ve formě kolagenních peptidů, neboť podporují tvorbu kostního kolagenu, na který se minerální látky v kostech vážou. 

Pomáhají také regeneraci poškozených tkání kloubů a páteře. Vhodné je užívání potravinových doplňků, které podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu, jako je třeba Geladrink Forte. Podporuje pevnost chrupavek, meziobratlových plotének a kloubních tkání. Důležité je nezapomínat ani na doplňování tekutin – 70 % našich těl tvoří voda, která je právě pro ně nesmírně důležitá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bolesti zad se lze zbavit pouhým sezením. Nevěříte?

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

6 druhů soli. A všechny jsou stejně nebezpečné

Žijeme jako v pohádce: Sůl už dneska je doopravdy doopravdy nad zlato, aspoň co se ceny týče. Tzv. designové soli vás mohou přijít i na několik stovek za dvacet deka.

Když budete chtít osolit vodu na brambory, asi sáhnete spíš po osvědčené klasice v pytlíku řádově za pětikorunu, v lepším případě po mořské soli, která vás přijde cca na dvacet korun. Pokud si ale budete chtít dopřát mimořádný labužnický zážitek a dáte si jen pár zrnek na rybu, vajíčko nebo zeleninu, můžete vybírat i jinde a jinak.

Z oceánu i ze sopky

Třeba taková japonská sůl Umi no Houseki – česky Klenot oceánu – se cení zhruba na 500 korun za množství,  odpovídající dvěma lžičkám. Její název se dá objevit i na některých krémech a pleťových maskách.

Stejně vzácná je i sůl vikingů, která má nádhernou barvu lesklé mědi, a vydáte za ni zhruba stejnou částku. Ta patří mezi uzené soli, kterých existuje spousty druhů. Stačí prý nechat ji v kouři z hořícího dřeva -  z každého dřeva si sůl  nasaje i specifickou vůni a chuť, ale samozřejmě i všechny rakovinotvorné látky, před kterými nás lékaři u tohoto způsobu úpravy potravin varují. Většinu z uzených solí už koupíte za mnohem menší částky.

Doporučujeme: Jak využít sůl v domácnosti: 10 způsobů

Kala Namak, indická sůl, která se prodává jako černá sůl,  vlastně solí není. Jde o směs minerálů včetně běžné soli, a používá se jako ochucovadlo. Říká se jí také ajurvédská sůl, protože ji ajurvéda – starobylá východní medicína – považuje i za lék. Možná by vás ale odradila pekelnická příchuť síry, způsobená vulkanickým původem.

Lávová sůl

Název možná mate, protože se nejedná o sůl ze sopky. Vzniká odpařením z mořské vody. Červená lávová sůl pochází z Havaje a barvu jí dodávají místní červené jíly. Kromě běžného využití s ní můžete nasolit i maso při sušení. 

Černá lávová sůl také není z lávy. Po odpaření  z mořské vody se krystaly ručně sbírají, a pak projdou tzv. infuzí (koupelí) v popelu z kokosových skořápek. Ten soli dodá množství minerálů a prvků, jako třeba železo, hořčík, draslík a vápník. Používá se rovněž ke koupelím a do kosmetických přípravků.

Solný květ

Tzv. kaviár mezi solemi pod francouzským názvem Fleur de Sel se také musí sbírat ručně. Navíc vzniká velmi zřídka – je k tomu zapotřebí současné působení ranního oparu, lehkého větru a horkého slunce. Není divu, že pod tisícovku za kilo se nedostanete. Výhodou je však její ryzost a čistota.

Bambusová sůl

Tzv. jukyom, někdy také Crystal Amethyst, se vyrábí v Koreji tak, že se dutý stonek bambusu naplní mořskou solí, oba konce se ucpou jílem a pak se pomalu pálí v jílovém milíři. Jíl údajně vytáhne ze soli škodliviny, a naopak z jílu a z bambusu přejdou do soli prospěšné látky – údajně až 200 stopových prvků, minerálů a polyfenolů. Celá procedura se musí devětkrát opakovat , V Koreji se prodává jako  v malých sáčcích jako lidový lék proti nejrůznějším nemocem od zánětů přes vředy a pálení žáhy až k rakovině.

Růžová himalájská

Populární sůl s jemně narůžovělou barvou se těží se v Pákistánu v podzemním dole Khewra. Údajně jej objevil už  320 let př. n. l. Alexandr Veliký při svém tažení do Orientu. Jedná se sice o běžnou sůl kamennou, ale navíc obsahuje i 84 různých jiných prvků a sloučenin. Používá se i na konzervaci potravin a možná ji znáte i v podobě solných lamp. Dají se z ní rovněž vytvořit pláty, které se mohou použít na pečení jako lávové kameny. Skvělá je rovněž do koupele. Podobná je i růžová sůl z Peru, známá třeba pod názvem Maras.

Jsou drahé soli zdravější?

Tohle je sice nejčastější argument prodejců, ale odpověď zní bohužel NE. Stopových prvků je v nich minimum, a pokud sůl použijeme jen podobě několika zrnek, moc jich do sebe skutečně nedostaneme. Nezapomínejme, že sůl je prostě sůl, tedy chemicky vzato chlorid sodný NaCl, který zvyšuje krevní tlak, zatěžuje ledviny, zadržuje vodu v organismus a vede tak k tloustnutí.

S tím ani sebelepší marketing nic neudělá. Drahé soli jsou tak volbou pro ty, kdo si chtějí dopřát mimořádný chuťový zážitek. A to jsme ještě nemluvili třeba o lanýžové nebo ibiškové soli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Skrytá sůl: V čem a kolik jí škodí zdraví?

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

Za bolest hlavy často může nos. Naučte se bránit

Bolest hlavy může být vítaná jen jako výmluva. Jinak se jí všichni chceme zbavit, a to co nejdřív. Ještě lepší by ale bylo vůbec k ní nenechat dojít. I to je možné.

Bolestí hlavy je celá řada - migrény, tenzní bolesti hlavy, chronické bolesti hlavy nebo třeba cluster headache, což jsou zášlehy bodavé bolesti za očima. Všechny patří k tzv. civilizačním chorobám a vizitkou doby je, že se projevují ve stále mladších věkových skupinách. Ty chronické mohou trvat až 15 dní v měsíci

Myslete dopředu

Spoustu okolností, které tyto bolesti spouštějí, můžeme sami ovlivnit. Začátkem je změna životního stylu, s dostatkem klidu a času na relaxaci. Akutně se migréna léčí analgetiky nebo tzv. triptany – tedy léky užívanými k zastavení migrenózního záchvatu. U pacientů s těžkými nebo častými záchvaty se osvědčila také tzv. profylaktická (preventivní) léčba. Jenže nepomůže vždycky.

Doporučujeme: Co spouští tu vaši bolest hlavy: Budete překvapeni

“Migréna bývá často vázaná na menstruační cyklus. Také hormonální antikoncepce může mít negativní i pozitivní vliv na počet záchvatů migrény,” upozorňuje MUDr. Jiří Klempíř, Ph.D. z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. Proto si někdy ženy léky na migrénu nasazují rovnou, když se blíží jejich dny.

Vnímejte citlivost na pachy a vůně

Čichové podněty jsou jedním ze spouštěčů, jejichž souvislost se vznikem migrény je medicínsky prokázána – označuje je tak až  70 % pacientů. Skvělé je, že je nejen poznáme předem, ale dokážeme se jim většinou i vyhnout. Působí tak jako obranný mechanismus, který nám pomáhá vyvarovat se rizikových situací.

K nejčastějším pachovým spouštěčům patří parfémy (64 %), vůně jídla (55 %) a cigaretový kouř (55 %). Patří sem ale i některé čisticí prostředky nebo benzín a v neposlední řadě také klimatizace, a to zejména v autě. Každý druhý pacient trpí při záchvatu migrény nesnášenlivostí vůči čichovému vjemu, který jinak vnímá jako příjemný. 

Náš tip: Migréna: 6 tipů, jak ji zvládnout v práci

“Důležité je rozpoznat první příznaky a omezit spouštěče,” říká neurolog MUDr. Evžen Nešpor z Polikliniky I. P. Pavlova a radí: “Jako psychologická podpora funguje jedna dávka léku stále při ruce. Odstraní emoční vypětí z ataky. Můžeme přiložit studený či teplý obklad na šíji a zadní část hlavy, na oči a spánky si dát chladnou masku.

Doporučuje se temná, tichá místnost, lehnout si a zkusit uvolnit svaly v celém těle a usnout, případně využít relaxační techniky.” První pomocí jsou běžné léky proti bolesti – např. s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo s obzvlášť účinnou kombinací tří účinných látek – paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu.

Bolesti omezí deník, radí lékaři 

Do deníku se zaznamenává:

 • období výskytu bolesti (ráno, v noci)
 • druh a intenzita bolesti
 • množství a účinnost léku
 • okolnosti výskytu bolesti (např. změny počasí, spánková deprivace, konflikty nebo jiné stresující podněty)

Pacienti jsou většinou překvapeni počtem záchvatů a vysokou spotřebou málo účinkujících léků. Mnozí pacienti z hrůzy před očekávanou zničující bolestí užívají léky pro akutní léčbu “preventivně” dávno před jejím předpokládaným výskytem. Mohou se dočkat pravého opaku: časté užívání analgetik a triptanů pak vede ke snižování jejich účinnosti a může se podílet na vzniku chronických bolestí hlavy.

Hlavně klid!

Deník občas přinese nepochopitelné informace. “Například bolesti se vyskytují téměř denně a pak se objeví týden bez ní. Zpětně se ukáže, že v té době dotyčná osoba byla na dovolené nebo byla nucena řešit náročnou, důležitou nebo neodkladnou záležitost,” vysvětluje doktor Klempíř. Obecně se tak ukazuje, že časté migrény a tenzní bolesti signalizují, že duševní zdraví není v pořádku. Právě proto je nutná zmíněná úprava životního stylu a více klidu.

Za účinnou prevenci se považuje odstranění vyvolávajících faktorů. Pokud se odstranit nedají, třeba změnou zaměstnání, omezením povinností, rozchodem s nevyhovujícím partnerem, pak je nutné změnit k nim postoj. A to tak, aby stres postiženého nezatěžoval víc, než je nezbytně nutné. V překonání bolestí hlavy také pomáhají i různé volnočasové nebo relaxační aktivity.

Pozor! Řádně vyšetřena by měla být každá bolest hlavy! “Mohou být varovným příznakem závažného a i život ohrožujícího onemocnění jako cévní mozková příhoda, neuroinfekce nebo nitrolební expanze,” upozorňuje MUDr. Jiří Klempíř, Ph.D.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Příznaky, spouštěče i léčba migrény: Co funguje?

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

Jsou všechny kalorie stejné, nebo jde také o to, z jakých potravin pocházejí?

“Nejsou. A to i přesto, že jedna kalorie, bez ohledu na to, z jakých potravin pochází, dodá našemu tělu stejné množství energie. Při hubnutí ale nestačí pouze počítat kalorie,” říká výživový poradce a  odborník na hubnutí Petr Mesároš.

Tloustnout můžete i při nízkém příjmu

Při zdravém hubnutí byste měli také sledovat, z jakých druhů potravin a živin kalorie získáváte. Záleží také na tom, ve které denní době je sníte. Podle toho je totiž vaše tělo využije a zpracuje. A to ve prospěch i v neprospěch hubnutí. A nejen hubnutí, ale také zdraví.

Pokud chceme zhubnout, tak by se po určitou dobu měl náš příjem energie obecně pohybovat kolem 1400 kalorií za den. Kalorie příímáme z bílkovin, sacharidů a tuků. Ne se všemi kaloriemi ale nakládá naše tělo stejně.

Doporučujeme: Margarín versus máslo: Co je zdravější a jak to poznat?

Z jakých potravin tedy můžeme kalorie při hubnutí získávat a z jakých to naopak vhodné není? V orientaci nám pomohou především informace o nutričních hodnotách a složení výrobku.

Bílkoviny

Metabolizováním, tedy přeměnou bílkovin do podoby, kterou naše tělo dokáže využít, spálíme nejvíce energie. Jejich další výhodou je, že nás hodně zasytí. Bílkoviny by měly představovat 30 % všech kalorií, které za den přijmeme. “Nejvhodnější čas pro konzumaci bílkovin je večer, nejpozději je ale jezte tři hodiny před spaním, tělo je tak během spánku nejlépe využije pro regeneraci,” připomíná diplomovaný specialista Petr Mesároš.

Hlavním zdrojem kvalitních bílkovin je maso, ryby, poctivé masné výrobky, kvalitní mléčné výrobky a vejce. Méně kvalitním zdrojem jsou rostlinné bílkoviny z brambor, luštěnin a obilovin. Přesto bychom je neměli opomíjet.

 • U masa a masných výrobků (uzenin) sledujte na obalu především obsah tuku a soli. Čím více bílkovin a méně tuku a soli, tím lépe. U uzenin platí také, čím méně vody a soli, a čím vyšší obsah masa, tím je z hlediska zdraví uzenina vhodnější. Nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ryb.
 • Mléčné výrobky mají přirozeně vysoký obsah bílkovin, ale také tuků. Jogurty, tvarohy, kefír a mléčné nápoje vybírejte raději polotučné místo nízkotučnýchi, které obvykle obsahují hodně přidaného cukru a škrobu (pokud se ovšem nejedná o neochucenou variantu). Tyto “light” varianty obsahují prakticky stejné, nebo dokonce vyšší  množství kalorií .  U sýrů je naopak varianta light vhodná.
 • Vejce můžete sníst i 1-2 denně, pokud nemáte zvýšenou hladinu cholesterolu.Připravujte je vařením nebo na teflonu s minimem tuku.

Sacharidy

Jsou hlavním zdrojem energie a měly by předstatovat 40 % všech kalorií přijatých za den. Upřednostňovat bychom měli ty složité, tedy škrobovité, před jednoduchými, jako je řepný, ale také hroznový a ovocný cukr. Proto vylučte kalorie přijaté ze 100% ovocné šťávy a čerstvé ovoce jezte střídměji, to je 1-2 kusy ovoce, celkem do 200 g za den.

“Kalorie ze škrobovitých sacharidů můžete konzumovat v průběhu celého dne. Pokud jde však o verzi řepného cukru, tu si dopřejte v menší míře spíše jen ráno a dopoledne, nikoliv již večer nebo dokonce před spaním,” upozorňuje výživový poradce.

Nezapomínejte, že nadbytečně přijaté kalorie ze škrobovitých sacharidů nebo řepného či ovocného cukru naše tělo vždy uloží do zásoby v podobě tuku. Takže i když se tukům maximálně vyhýbáte, při přemíře kalorií jakéhokoliv druhu sacharidů můžete přibrat. Stejně tak to funguje i u bílkovin.

Náš tip: Experiment dvojčat: Tuk vs. Cukr. Kdo zhubnul víc?

Ve složení potravin sledujte a vyhýbejte se kaloriím ze sacharidů typu “skrytého” řepného cukru (případně glukózového sirupu nebo invertního cukru), především ve slazených nápojích, cukrovinkách, koláčích, buchtách, dortech nebo zmrzlinách.

Tuky

Přesto, že 1 gram tuku má dvakrát tolik kalorií, jako 1 g bílkovin nebo sacharidů, tak by tuky při hubnutí neměly být nepřítelem. Slouží jako zdroj energie, jsou nezbytné pro vstřebávání v tuku rozpustných vitamínů nebo pro tvorbu hormonů. Tvořit by měly 30 % všech kalorií, které denně přijmeme.

Nadbytečné kalorie z tuků uloží naše tělo velmi jednoduše a rychle a při hubnutí je spaluje jako poslední. Proto se nedoporučuje přijímat je večer a vůbec ne již před spaním.

Hlavním zdrojem i škůdcem v potravě při nadváze nebo hubnutí nejsou tuky v podobě másla, margarínu nebo sádla, ale tuky skryté – přirozeně obsažené nebo přidané do potravin. Jsou v tučných masech, uzeninách, smetanových mléčných výrobcích, smažených jídlech, v sladkém pečivu a v dortech. “Zdraví škodlivý je palmový olej. Ten je přidáván téměř do všech cukrovinek, sladkého i slaného pečiva a také sladkých i slaných polotovarů, např. mražené pizzy nebo knedlíků. Palmový olej je velice levný, v teple se ihned neroztéká, takže ho výrobci rádi používají.. Palmový olej sice nemá více kalorií jako jiné druhy tuků, ale z hlediska zdravotního je na tom výrazně hůř než sádlo, přesto že jde o tuk zcela rostlinný,” varuje Petr Mesároš.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Choutky a chutě: Co na vás prozradí?

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak

Prášky na uklidnění: Závislost je nejmenší problém

Léky bereme, aby se nám ulevilo. Někdy ale dosáhneme pravého opaku. Zvlášť nebezpeční jsou naši věrní průvodci stresem moderního světa: léky na spaní mohou způsobit nespavost, z prášků na uklidnění budeme mnohem víc “na nervy”.

Pocity úzkosti, nespavost, abstinenční příznaky – to je jen krátký výčet stavů, na které nám lékař může předepsat benzodiazepiny. Při jejich správném a krátkodobém užití nám zpravidla žádné problémy nehrozí. Jaká však číhají nebezpečí, pokud se nebudeme řídit postupem od lékaře? Závislost na nich může být tím nejmenším problémem.

Kombinace s alkoholem

Benzodiazepiny jsou širokou skupinou léků, které se řadí mezi sedativa. Jsou to látky, které mají uvolňující účinek na organismus. Lidově se jím říká například prášky na spaní, což je jen jedno z řady použití. Při léčebném použití v předepsaných dávkách jsou tyto látky bezpečné a mají jen zanedbatelné vedlejší účinky. Problém nastává v několika případech, před kterými jsou pacienti vždy důsledně varováni.

Doporučujeme: Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

Prvním případem, který je možná nejčastější, je kombinace léků a alkoholu. Vzniká nebezpečná toxická směs, která má řadu ohrožujících účinků. Typickými příznaky požití této až smrtelné směsi jsou:

 • ospalost
 • zmatenost
 • závrať
 • rozostřené vidění
 • celková slabost
 • nezřetelná řeč
 • ztráta koordinace pohybů
 • těžké dýchání
 • kóma

Závažnost postižení hodně závisí na množství zkonzumovaných léků a alkoholu, ale podstatná rizika vznikají už při použití normální předepsané dávky léku. Nebezpečná je nejen samotná otrava, ale i různé úrazy, které mohou nastat následkem prudce zhoršeného zdravotního stavu. Proto nikdy nemíchejte alkohol a benzodiazepiny.

Předávkování

Druhým případem je předávkování benzodiazepiny v čisté podobě. Může se jednat o záměrné předávkování v rámci sebevražedného pokusu nebo o nehodu. První varianta většinou převažuje, protože málokdo se splete a vezme si místo jednoho prášku čtyři nebo i více. V každém případě jsou příznaky stejné jako u otravy směsí benzodiazepinů a alkoholu.

Závislost

Třetím případem je dlouhodobé zneužívání benzodiazepinů, tedy závislost v pravém slova smyslu. Na rozdíl od předchozích se nejedná o okamžité ohrožení života, ale přesto jde o problém, který postupně snižuje kvalitu života postiženého jedince, a to jak z hlediska zdravotního, tak i sociálního a ekonomického. Příznaky spojené se závislostí jsou:

 • pocity úzkosti
 • nespavost
 • anorexie
 • bolesti hlavy
 • celková slabost

Je zajímavé, že tyto příznaky se v podstatě shodují s diagnózami, na které se benzodiazepiny předepisují. Odlišení skutečných problémů a následků závislosti je tak velmi obtížné. Když se k tomu ještě přidá fakt, že závislí svůj problém často skrývají, má lékař před sebou velmi těžký úkol. Pokud se lékaři nepodaří odhalit a odlišit závislost od skutečné nemoci, odchází nemocný většinou s receptem na další dávku.

(krot)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Prášky na spaní: Komu hrozí závislost?

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Tak Angelina Jolie to opravdu udělala. Dva roky poté, co si nechala odstranit prsa, jí lékaři odoperovali také vaječníky. To vše z obavy před rakovinou.

U hollywoodské hvězdy nejde o žádný rozmar, ale o chladnokrevnou úvahu. Rakovinou prsu trpěla už její matka, která po 10 letech trápení zemřela v pouhých 56 letech. Angelina se dědičnosti začala bát o to víc, že jí testy prokázaly přítomnost genu BRCA, který signalizuje dramaticky zvýšené riziko onemocnění.

Riziko je vysoké

Podle odborných údajů znamená totiž až 87% jistotu, že se nádor dříve či později objeví. Preventivní amputace údajně snižuje risk na pouhých 5 %, nebo aspoň na stejnou hodnotu, jako u ostatních žen bez tohoto genu, jemuž se už začalo říkat “Jolie-gen”.

Doporučujeme: Chcete vědět, co vás čeká? Budoucnost se dá předvídat

V České republice podle odhadů odborníků touto genetickou mutací trpí 5-10 %, což je v konkrétních počtech zruba každá 500. až 800. žena. Tato mutace se dá zjistit jen genetickým vyšetřením.

Tato čísla potvrzuje i gynekoložka MUDr. Blanka Vavřinková, CSc., z První české lékařské společnosti. “Karcinomem prsu během života onemocní až 85 % zdravých nosičů mutací genů BRCA1 nebo BRCA2. Také celoživotní riziko onemocnění karcinomem vaječníků, je přibližně 10x až 20x vyšší než riziko běžné populace.”

Horzí i další druhy nádorů

Podle doktorky Vavřinkové může být vysoce rizikovým ženám doporučena odstranění vaječníků jako jediná metoda prevence ovariálního karcinomu. Studie prokázaly snížení rizika o 96-98 % a riziko rakoviny prsu až o 53-76 %. Záleží totiž i na věku, kdy byl zákrok proveden. Optimální doba je tak mezi 35 a 40 lety, neboť v tomto věku strmě stoupá křivka výskytu tohoto onemocnění. Zákrok s sebou nese i rizika, jako je nástup uměle vyvolaného přechodu.

Existují však i další rizika. Zmíněné mutace genů BRCA se neprojevují pouze u žen a u nádorů na ženských orgánech. Ve skutečnosti provázejí také častější výskyt karcinomu prostaty u mužů, a u obou pohlaví výskyt melanomu, karcinomu hrtanu, jícnu, žaludku, střeva atd.

Jistota neexistuje

Takže ani amputace prsů a následná chirurgická kastrace nemusí Angelině Jolie dát jistotu, že nikdy rakovinu nedostane. Taková předpověď není možná, shodují se odborníci. I v rámci vysoce rizikové rodiny se specifickou mutací BRCA1/BRCA2 existují jedinci, kteří během života nádorem neonemocní. Naopak - jistotu, že rakovinu opravdu dostanete, vám žádný test nedá.

A pokud je pravda, že každé zhoubné bujení je selháním celkové imunity, jak tvrdí mnoho vědců, pak lokální odstranění určitého rizikového místa také nic nezaručí.

Každá operace a odstranění orgánu výrazně zatěžuje organismus. Je otázka, zda tak radikální prevence má smysl. V případě mutece BRCA může rakovina postihnout kůži, krk, žaludek i střevo – a ty už lze “preventivně” odstranit jen stěží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Diagnóza z dechu: Prozradí cukrovku i rakovinu

Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?

Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak