salát caesar vznikl podle legendy z nouze. ukáže se na něm kvalita kuchaře i restaurace

Vlastn je to docela jednoduch. Potebujete hlvku toho sprvnho saltu, nleit dochucenou domc majonzu, pr anoviek, parmazn, bl chlb, trochu esneku. Kdy na to pijde, mete pokrm lehce “vytunit”, napklad osmaenou slaninou, kapary, ppadn vejcem. Nen to dn vda, jen je teba dodret pr zsad. Pak jde ve rychle od ruky aopt se uke, e vjednoduchosti je krsa.Npad zTijuany

Co ve je na tom pbhu pravdiv, dnes tko ci, kadopdn vznik receptury se datuje do roku 1924, kdy vmexickm msteku Tijuana provozoval svou restauraci Caesar’sPalace Italoamerian ijc vSan Diegu Caesar Cardini.

Kpravidelnmu zsobovn kuchyn ml zejm italsky povznesen pstup, nicmn inesnze uml eit sarmantnlehkost. Take kdy mu vnvalu host doly suroviny, nastal as pro zapojen fantazie. Ne nadarmo se k, e stejn jako olivy ilovk vydv to nejlep pod tlakem.

Atak se znouze, vzoufalm experimentu zrodil budouc lgr svtovch restaurac. Cardinimu samozejm nelze upt jist talent, protoe jeho pokrm “ze zbytk”, kter pro vt efekt mchal peliv rukama pmo ped hosty, funguje u tm jedno stolet. Aakoli je mnoho tendenc vylepovat aupravovat si recepturu kobrazu t i kter kuchyn, recept je stle jen jeden agrilovan masa, kuec prsa i mosk plody do nj prost nepat.

Vraz do toho kus peku…

Je zajmav, e to asto bvaj prv jednoduch, ale zrove ist zvldnut pokrmy, kter vtinou prozrad ofkuchai vc ne rafinovan majstrtyky. Vzpomnm si, jak jsem vrozhovoru zpovdala Pavla Maurera, na em si on testuje kvalitu restaurac pro svho prvodce Grand Restaurant.

Prozradil, e pokud jde oeskou kuchyni, pak na omkch, Itlii zase provuje na pagetch aglio olio. “Amoje ena zas spolh na salt Caesar. Nauila se vAmerice, jak m chutnat, akdy ho nkde udlaj sprvn, u v, e je to ta prav hospoda.”


Aneb osolen rostliny, odtud vzeel inzev pro salt.

Ovem nen salt jako salt. Tam, kde se uns pstuje ten hlvkov, najdeme vItlii, Francii, panlsku i Rakousku pedevm salt msk.

Oproti hlvkovmu je podlouhlej, listy jsou robustnj, atak dobe uloen vydr vchladu dva a ti dny.

Vnj listy mvaj lehce nahoklou pchu, vnitn jsou lahodn. erstv je kupav ajemn nasldl, chut trochu pipomn chest.

Do salt se zpracovv syrov, ale podv se iduen.

Je velmi bohat na vlkninu, vitaminy aminerly, co pat kjeho hlavnm pednostem.

Zejmna vysok obsah draslku pomh pi regulaci vysokho krevnho tlaku, zlepuje zavn am zklidujc inky.

Pjemn chutn vkombinaci soechy, tofu, moskmi plody, kuecm masem iparmaznem.

Chybt tedy nesm loutky, olivov olej, dijonsk hoice, esnek, anoviky asamozejm worcester atak parmazn. Itlie se potkv sAmerikou, jemnost je ve sprvnm msen. Agrilovan krevetka navrch? Tu si nechte do jinho chodu.

Klasika mezi salty: Caesar

Jeden z nejoblbenjch salt, na nm se uke kvalita kuchae i restaurace. Originln recept je dlem Itala Caesara Cardiniho a takto jej servruj v netradin prav v italsk restauraci Prosecco v praskm Proseku.

Suroviny na 4 porce:

1 msk salt,
4 anoviky,
1 polvkov lce dijonsk hoice,
2 loutky,
250 ml olivovho oleje,
va z jednoho citronu,
worcestersk omka,
100 g parmaznu,
sl, erstv mlet pep, trocha vinnho octa,
4 strouky esneku,
4 pltky blho chleba,
ppadn i kapary,
pltky anglick slaniny,
vaen vejce

loutky vylehme s citronovou vou, pot pomalu pidvme olivov olej. Do hotov majonzy nasypeme nadrobno nasekan dva strouky esneku a anoviky, opt prolehme, ochutme hoic, worcesterskou omkou, sol, pepem, ppadn trochou octa, zahustit meme st najemno mletho parmaznu. Chlb poteme esnekem, nakrjme na kostiky a krtce osmahneme na olivovm oleji. Salt rozebereme na listy, omyjeme je, osume a nakrjme na kousky. Smchme s dresinkem a na jemn pltky nakrouhanm i nahrubo nastrouhanm parmaznem, dobe promchme. Ozdobme opeenou kupavou slaninou, pidme krutony a na zvr jet posypeme hoblinkami parmaznu. Ppadn mete salt doplnit nakrjenm vejcem a kapary.

jarvis_55673303e4b0325fb9a65fc1.jpeg

kvalitou a servisem na znojemsku vítězí rakouská restaurace retzbacherhof

Zl jazyky tvrd, e kdy chcete jt na Znojemsku do opravdu dobr restaurace, muste do t dva kilometry od hranic. Na rakousk stran, ovem. Nen to pochopiteln pln pravda, ve Znojm a okol je dnes slunch podnik cel ada. Pesto je kvalitou gastronomie a bezchybnm servisem asi restaurace fkuchae Haralda Pollaka vUnterretzbachu pevyuje.A jeliko je opravdu tak blzko hranic, vyplat se tam zajet. Nikoliv pekvapiv mluv st personlu esky, take vm ani nedojde, e jste v cizin, tedy ne vm donesou et. Ten bude v eurech a o poznn vy ne doma “za rou”.

null

Byli jste v posledn dob na zajmavm obd i veei? Nebo se chystte? Schovejte si tenku, vyfote si objednan jdla a polete nm i s komenti, co vm chutnalo/nechutnalo a pro.

na pražském hradě začal prague food festival. ochutnáte raw food, bio i hmyz

Podevt zahjil dnes Pavel Maurer v Krlovsk zahrad Praskho hradu Prague Food Festival. A do nedle tu milovnky dobrho jdla pot ochutnvkami vybranch pokrm snoubench s npoji pednch vrobc. Pchoz si budou moci vybrat rzn laskominy pod irm nebem u ty destek stnk. Loni tto monosti vyuilo na 18 000 lid, kte, jak organiztor s oblibou tvrd, nechtj “t ani jst blb”.

Podle Maurera jsou pipravena setkn s michelinskmi fkuchai. Na sv si pijdou milovnci biosr, takzvanho raw food neboli pokrm bez tepeln pravy, Ugovy zmrzliny z erstvch surovin i milovnci hmyzho menu i ptel asopisu Apetit, kter m pes 20 000 pedplatitel. V programu “Zdrav cesta” poznaj vvoj zdravch a deliktnch surovin od semnka a ivn pdy pes plody farem a k finlnm pokrmm a nau se sprvn kompostovat odpad – teba i ve mst.V rmci workshop budou zjemci moci sledovat pi prci michelinskho Romana Pauluse, kuchaskou rodinu Sapkovch, jednoho z nejspnjch restauratr v esku Inda Sanjiva Suriho a biokuchaku Hanku Zemanovou. Ta pr v kuchyni zuitkuje kdejak plevel i kytky.

extern video: Maurer: Prague food festival? Gastronomick charita
Maurer_Prague_food_festival_Gastronomicka_charita

Pro pohodl, sezen a ppadnou nepze poas jsou pro nvtvnky v arelu tyhektarov zahrady umstny velk stany. Vstupenky lze zakoupit na mst po 500 korunch, z eho 300 korun tvo poukzky na jednotliv degustace. Jsou mezi nimi i farmsk delikatesy, okoldov pralinky s esnekem nebo chilli, hus jtra, speciln vrka festivalovho piva Summer Ale z pivovar Lobkowicz i skuten kvskov chlb severoeskho pekae.

Mezi novinkami jsou podniky, kter se festivalu dosud neastnily. Napklad La Bodeguita del Medio, La Casa Argentina, Panonia Slovensk restaurace, Bresto, Field, Rezidence Golf, Oliva by Amandine, Valoria Castle & Garden Praha a Dvr Hoffmeister.

“V echch se podle naeho vzoru zrodila ada gastronomickch pehldek specializovanch teba i na buty, cibuli, vegetarinsk pokrmy i exotick jdla. Podle przkumu, kter jsme v poslednch devti letech udlali u zhruba osmi tisc nhodnch host Prague Food Festivalu, nai nvtvnci stle mldnou, navc se jich polovina vrac. Nejvt skupinu tvo pchoz ve vku mezi 36 a 50 lety a hned za nimi jsou lid ve vku 18–25 let,” ekl Maurer TK. Je rd, e i kdy maj v tomto vku mnohdy hluboko do kapsy, zajmaj se o dobr jdlo a pit.

7 věcí, které vyléčí obyčejná voda z kohoutku

Stačí se hodinku povalovat ve vaně a starosti zmizí v odtoku. Koupel osvěží na duchu i na těle. Konec konců za tímto cílem se jezdí do lázní, rezortů a spa hotelů.

Podobný efekt můžete dosáhnout i doma v pohodlí vlastní koupelny. Z každého kohoutku totiž teče zázrak – voda. “Obyčejná voda?” řeknete si možná pochybovačně. Ale je to tak. Samozřejmě léčivé vody z lázeňských pramenů mají své specifické účinky, ale léčí, pomáhá a relaxuje i ta, kterou máte doma.

Kudy teče, tudy léčí

V posledních letech se nejvíc připomíná důležitost dostatečného pití – nejlépe vody bez ochucení – pro hydrataci a udržení zdraví. Stejně prospěšná jako zevnitř je však voda i při vnějším použití. Obklady, omývání, koupele a zábaly ulevují od mnoha potíží a mnohé také doslova léčí.

Doporučujeme: Pijte vodu nalačno! Vyléčí až 1 000 různých nemocí

Studený obklad na čelo při bolení hlavy, na podvrknutý kotník, teplý na natažené šlachy, zábal proti  horečce – léčivé schopnosti vody využíváme docela běžně. Ulevuje od bolesti, osvěží, pomáhá zklidnit a relaxovat, zvyšuje radost ze života. Působí proti křečovým žilám a ulevuje a léčí při ucpávání cév dolních končetin při arterioskleróze. 

Kde všude nám může vodoléčba pomoci?

1. Pohybový aparát: 

Vodní odpor a střídání teploty prokrvuje a uvolňuje, pomáhá rozcvičit  ztuhlé šlachy. Někdy stačí se prohřát v teplé vaně a hned odtud vyskočíte jako kamzík. Jen pozor při bolesti zad – tam teplá koupel spíš stav zhorší.

2. Krevní oběh:

Voda pomáhá lepšímu prokrvení všech částí těla. Sníží se tak krevní tlak, což prospěje srdci. Lepší prokrvení zároveň souvisí s hospodařením s teplem, stáváme se otužilejší! Zkuste střídavé koupele studená/teplá nebo kneippování. Jde o  chození naboso ve vodě, po kamíncích, dřevu a masážních roštech. Působí nejen proti plochým nohám, ale dokáže také nastartovat imunitní systém.

3. Dýchací soustava:

U chorobných stavů, spojených se zúžením průdušek (alergie, zánět…), voda pomůže uvolnit sevření. Dýchání se tak zlepší a prohloubí. Inhalace, obklady nebo zvlhčení vzduchu ulevují od kašle, ať má jakýkoliv původ. Pravidelným otužováním dosáhneme vyšší obranyschopnosti, takže budeme méně nemocní.

4. Kůže:

Zlepšuje její obranyschopnost, prokrvení a výživu. Koupání nebo svižná sprcha – a člověk je “jako nový”. Nejen čistý, ale taky má hladší vypjatou pokožku a lepší růžovou barvu.

5.  Nervová soustava:

Voda působí zejména na  vegetativní nervový systém, který není ovladatelný vůlí. Jeho prostřednictvím dochází k uvolnění křečovitých stahů, a tím k tlumení bolesti. I bolavá hlava se umoudří, když ji strčíte pod ledový proud. Tekoucí voda účinkuje i psychiku - jakoby odplavila problémy.

6. Žlázy s vnitřní sekrecí:

Při snížené funkci žláz působí povzbudivě (funkci zvyšuje) a naopak při zvýšené funkci ji tlumí. Tento zvláštní účinek dosáhnete při pravidelných koupelích a zábalech.

7. Měkké tkáně:

Zlepšuje prokrvení, výživu, příznivě ovlivňuje svalové napětí a pružnost. Studenou vodou například “zrušíte” výraz smutného bernardýna, který se na vás dívá ráno ze zrcadla.

Magický živel

Voda patří mezi čtyři magické živly, představuje ženský princip a svou proměnlivostí a neuchopitelností symbolizuje emoce a city.  Už od pradávna je považována za zdroj života. Většina náboženských a filosofických proudů ji považuje za prvotní látku, ze které se zrodilo všechno živé na Zemi. A s tím konec konců souhlasí i věda.

Jsme stvořeni z vody až ze 60 % . Zatímco bez jídla lze vydržet dlouho, bez vody nastane konec do několika málo dní. Záleží na podmínkách, ale obvykle se za definitivní limit označuje sedm dní.

Léčivé účinky vody objevil už před více než 150 lety kněz Sebastian Kneipp, o něco mladší současník “našeho” propagátora vodoléčby Vincenze Priessnitze. Právě po něm je pojmenováno výše zmíněné kneippování, jeho vlastní vynález.

Voda a bylinky proti stresu

Sám Kneipp se uzdravil  ze smrtelné tuberkulózy pomocí ledových koupelí v Dunaji. Z této své životní zkušenosti vyvinul později ozdravný program, jehož základem je vodní terapie, pohyb na zdravém vzduchu, zdravá výživa,  uspořádaný životní styl a  léčivé rostliny. Tradiční sílu Kneippových bylinek můžete vyzkoušet i na desítkách moderních kosmetických výrobků s prokazatelnými medicinálními účinky.

Těchto pět pilířů vyléčilo za Kneippova života desetitisíce lidí a další stovky tisíc uzdravuje dodnes. Terapie založená na působení obyčejné vody se považuje za účinný prostředek na celou řadu zdravotních potíží a také nejlepší metodu k vyrovnanému životu osvobozenému od každodenního stresu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dovolená se zážitkem: Láká vás sexuální turistika?

7 zásad RAW FOOD + návykové palačinky

Neholme se. Je to proti přirozenosti, tvrdí lékaři

Zhubnout (nejen) po porodu? Stačí dodržet dvě zásady!

Stačí dodržet dvě zásady: Nepřejídat se a hýbat… Proč je to tedy tak těžké?

V období šestinedělí a často ještě dlouho po něm mívají novopečené maminky docela jiné starosti. Není čas na udržování vlastní kondice a péči o zevnějšek. Dítě a domácnost nekompromisně zabírají všechen čas, a když už si žena může odpočinout, šance aspoň trochu dospat probdělou noc obvykle zvítězí nad úvahou o tom, zda by to nechtělo manikúru, pleťovou masku či malé posilovací cvičení.

Doporučujeme: Přestaňte s kávou a vínem. Rozdíl poznáte už za 10 dní

Ze zanedbávání sebe sama se však může stát zvyk, jehož důsledky přispívají k depresím, objevujícím se na začátku mateřství. Přebytečná kila, která se nahromadila v těhotenství, se jaksi sama nevytratí. Co s tím, když se diety během kojení nedoporučují a na cvičení nezbývá čas ani energie?

Jak začít s hubnutím po porodu?

Jako u každého hubnutí, i tady platí zásadně nic neuspěchat! Berte to celé s nadhledem a hlavně se netrapte srovnáváním s kamarádkami nebo dokonce s celebritami, které pár týdnů po porodu ukazují na titulních stranách časopisů plochá bříška a dokonalé proporce.

Každá jsme jiná, každé těhotenství je jiné. Jak moc během průběhu těhotenství přiberete, je velmi individuální. Jen těžko to ovlivníte, a proto je zbytečné nad tím dlouze uvažovat. Pevnou vůlí, pozitivním naladěním, odhodláním a trpělivostí dosáhnete nakonec skvělých výsledků a vaše snaha bude určitě brzy vidět.

S hubnutím pomůže i kojení

Velkým pomocníkem při spalování kalorií je samotné kojení. Jde o vysoce energeticky náročný proces, díky kterému, aniž si to možná uvědomujete, zdravě hubnete. Hormony produkované během kojení také podporují metabolismus a mají nezanedbatelný vliv na pomalý návrat organismu do původního stavu.

Aktivita, cvičení a zdravý jídelníček

Samozřejmě nemůžeme opominout zdravý jídelníček a fyzickou aktivitu, ať už jsou tyto rady při snaze o hubnutí jakkoli obehrané. Vzhledem k potřebě kojení však rychle zapomeňte na cokoliv jen trochu podobné drastické redukční dietě. Stačí přizpůsobit každodenní stravování vašim novým potřebám, omezit tuky a cukry a zaměřit se na pestrou, vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, minerálů a vitamínů.

Co se týče cvičení, není třeba hned pomýšlet na cílený fitness program. Úplně postačí dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, s kočárkem můžete zkusit i inline bruslení. Postupně lze využívat třeba čas trávený u televize pro jednoduchá cvičení, která pomohou se zpevněním postavy.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plastika: Co si ženy po porodu nechávají upravovat?

Otčím ji zneužíval. Myslela, že je to normální

7 zásad RAW FOOD + návykové palačinky


Éčka v potravinách vedou k zánětům střev

Případů Crohnovy nemoci nebo ulcerózní kolitidy přibývá tak, až lékaři mluví o epidemii. O jejich původu se však zatím neví. Věda našla podezřelé souvislosti!

Zmrzlina, sladkosti, majonéza nebo margarín. Všechny tyto výrobky obsahují přídatné látky neboli potravinová aditiva. Náš zažívací systém s nimi přichází do kontaktu prakticky každý den. O to více tak šokuje lékařský objev, který potravinová aditiva spojuje s rozvojem nespecifických střevních zánětů.

Potravinová “éčka”

Potravinová aditiva jsou užívána pro zlepšení chuti, struktury, trvanlivosti či nutričních vlastností potravin. Mezi širokou veřejností jsou v povědomí spíše jako takzvaná “éčka”. Písmeno E získávají látky, které jsou schválené pro použití v evropských potravinách.

Doporučujeme: Kterých éček se (ne)musíme bát, radí Petr Havlíček

Potravinová aditiva jsou v určité míře obsažena prakticky v každé potravině. Přídatné látky většinou nepředstavují pro zdravý lidský organismus žádnou hrozbu. Vědci ale zřejmě odhalili souvislost mezi potravinovými “éčky” a rozvojem nespecifických střevních zánětů.

Zaměřeno na emulgátory

Výzkumníci se zaměřili na skupinu emulgátorů, konkrétně na polysorbát 80 a karboxymetylcelulózu. Jedná se o látky, které zlepšují vnitřní i povrchové vlastnosti výrobků a zvyšují jejich trvanlivost. V experimentech byly podávány myším, u nichž změnily skladbu střevních bakterií a vyvolaly příznaky podobné střevním zánětům. Kromě toho však jejich podávání nepříznivě ovlivnilo také hladinu krevního cukru a způsobilo rozvoj obezity a metabolického syndromu. Pravidelné podávání emulgátorů totiž změnilo “chování” střevních bakterií. Ty začaly odstraňovat přirozenou ochranu střeva v podobě slizničního hlenu, což podnítilo rozvoj zánětlivého procesu.

Honba za příčinou

Vědci se domnívají, že podobným způsobem mohou vznikat nespecifické střevní záněty i u lidí. Prudký vzestup výskytu Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy zaznamenáváme v polovině 20. století. Zhruba ve stejném období se začaly v potravinářství masivně využívat emulgátory. Tato skutečnost hraje vědcům do karet. Výsledek výzkumu však byl výrazným překvapením i pro ně samotné.

Přečtěte si: Způsobuje umělé sladidlo Aspartam rakovinu?

Zdá se, že vztah mezi emulgátory a rozvojem střevních zánětů je opravdu velmi silný. V současnosti je tak potřeba prozkoumat účinky dalších potravinových aditiv na lidský organismus. Na druhou stranu není třeba propadat panice. K rozvoji nemoci jsou zapotřebí i genetické vlohy. Ne každý je tak v ohrožení. Pokud by se ale negativní působení emulgátorů potvrdilo, mohli bychom náchylné jedince před rozvojem chronických střevních zánětů chránit.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O čem se nemluví: Nemoc střev vám zničí život

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Nový selfie hit: Mangina ´- muži s vagínou

Přírodní kosmetika: Rozdíl vidíte ihned, radí odbornice

Sprchový gel, makeup, parfém – a to je jen ranní začátek. Vědci spočítali, že během dne na sebe v kosmetických přípravcích “naplácáme” až 500 různých chemických látek.

“Největším problémem, co se těchto chemických látek týká, je to, že nevíme, co mohou způsobovat v kombinaci,” upozornila  doktorka Amber Cooperová, autorka studie z Washingtonovy univerzity. Prokázala, že v krvi a moči se pak nachází mnoho chemikálií, jako jsou pesticidy a ftaláty. Podle ní by řešením mohlo být používání biokosmetiky.

Nebezpečná krása – a za jakou cenu?

Ke stejnému závěru dospěla i ing  Lucie Husárková po narození syna. Byl to pro ni hlavní impuls pro příklon k přírodě a k přírodním produktům. Po tříletém studiu založila s dvěma kamarádkami v roce 2013 vlastní společnost La Biorganica, která má za cíl “srozumitelně informovat o problematice chemie v kosmetice a upozorňovat na nebezpečné látky v běžně dostupných produktech”.

V dnešním on-line rozhovoru tak vysvětlila, že běžná konvenční kosmetika se vyrábí z ropy a až 60 % aplikovaných látek se vstřebává do krevního oběhu. Za nejnebezpečnější označila Lucie Husárková parabeny, SLS ( Sodium Lauryl Sulfat), ftaláty a propylenglycol (PG, PEG). Nečekané souvislosti, které spojují chemikálie z konvenční kosmetiky s nejrůznějšími zdravotními potížemi, jsou například akné, ale i menší chuť na sex, neplodnost, nepravidelná menstruace nebo třeba zažívací potíže.

Doporučujeme: Líčením se stárne. Kosmetika zrychlí přechod o 4 roky

S přírodními produkty pokožka dýchá a neucpávají se póry. Ing. Lucie Husárková ze společnosti La Biorganica ve svých odpovědích například uvedla, že rozdíly v kvalitě a účinnosti i šetrnosti jsou i mezi přírodními produkty. “U těch levnějších vám např. nikdo negarantuje, že použité bylinky a květiny nejsou stříkané pesticidy a herbicidy. Dále je rozdíl mezi kosmetikou na bázi vody a oleje. Voda je levná surovina, naproti tomu výtažek 26 bylin ve směsi šesti různých olejíčků v bio kvalitě je obrovský rozdíl v nákladech na výrobu,” připomněla. Doporučila i konkrétní šetrné výrobky pro citlivou a problematickou pleť, jako je třeba  make-up ZUII na bázi květin se středně krycím efektem.  

Několik čtenářek a čtenářů  chtělo vědět, zda biokosmetika není jen zbytečnou a drahou módní vlnou. “Je obecná tendence návratu k přírodě, jak u jídla, tak u kosmetiky. Pokud nechcete jíst a na pleť aplikovat chemické látky, které jsou tělu nepřirozené, máte zdravější volbu – přírodní či bio kosmetiku/jídlo. Čtěte etikety a získávejte informace z odborných kruhů, publikací, internetu. Pleti a tělu jsou přirozené přírodní věci, nikoliv chemické. Podle mě se jedná o životní styl, nikoliv módní vlnu,” uvedla Lucie Husárková.

Všechny její odpovědi na veškeré dnešní dotazy naleznete dole v on-line rozhovoru pod tímto článkem.

Náš odborník

Ing. Lucie Husárková

Foto: Žena

Ing. Lucie Husárková

Vystudovala mezinárodní vztahy na VŠE v Praze. Po narození syna se přiklonila k přírodě a přírodním produktům. Ve své společnosti La Biorganica přináší informace o chemii v kosmetice a upozorňuje na nebezpečné látky v běžných výrobcích. Přednáší na seminářích a festivalech pro ženy, spolupracuje s předními toxikology v ČR,  publikuje na internetu E-BOOKY a blogy. Také testuje a dováží výrobky v nejvyšší možné biokvalitě.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nezahrávejme si s kosmetikou. Víme, které se vyhnout!

Neholme se. Je to proti přirozenosti, tvrdí lékaři

Alergii vyvolá i čisté prádlo. Co číhá doma dál?

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobrý den,

kupuji biokosmetiku v drogérii. Myslíte si, že je lepší než ta obyčejná, nebo je to stejné, když je ve stejném obchodě? díky Ao
AUTOR: Alice Olbrichová | 28. 05. 2015 13:15

Ing. Lucie Husárková: pokud pod obyčejnou kosmetikou myslíte chemickou kosmetiku na bázi vody, ropných složek a syntetických konzervantů, pak je pro pleť určitě vhodnější běžně dosupná přírodní či bio kosmetika z drogerie, je pro pleť přirozenější. Někdy však u levné přírodní či biokosmetiky z drogerie nedostanete takový účinek, jaký byste očekávala. Já jsem zastáncem opravdu kvalitní biokosmetiky, kde nebudu z finálního efektu zklamaná. často se totiž stává, že uživatel přejde z chemické na levnou přírodní kosmetiku, která nezafunguje a vytvoří si tak mylný dojem, že přírodní kosmetika nefunguje tak dobře jako chemická.

Otázka: Můžete říct, čím se liší biokosmetika od obyčejné: Třeba z čeho jsou základy krémů a mlék a dalších prduktů? děkuji za odpověď Petra S AUTOR: peta | 28. 05. 2015 13:10

Ing. Lucie Husárková: základem klasické chemické kosmetiky jsou levné suroviny jako je voda, ropné deriváty a konzervanty, oproti tomu biokosmetika např. na olejové bázi obsahuje bylinky a olejíčky pěstováné v biokvalitě, tedy nestříkané pesticidy a herbicidy,jako konezervanty se pak používají přírodní látky, např. vitamin E Tocopherol, výroba probíhá obvykle ručně.

Otázka: Zdravím, jakou řasenku byste doporučia? Z čeho se skládá barvivo? díky AUTOR: Evik | 28. 05. 2015 13:07

Ing. Lucie Husárková: řasenky z květin a minerálů

Otázka: Lucie, mohla byste mi, prosím, poradit něco proti vráskám? Ale ne s “přírodním” zlatem nebo kaviárem, to je na mě moc drahé. dekuji předem. AUTOR: esme | 28. 05. 2015 13:04

Ing. Lucie Husárková: Intenzivní balzám na vrásky INLIGHT, který má klinické testy prokazující redukci vrásek. Např. výtažek ze spiruliny zpomaluje stárnutí, výtažek z pupečníku podporuje pružnost a obnovu tkáně, arganový olej je silný antioxidant a regeneruje, stejně tak jako olej z višňových pecek. Vybrané bylinky podporují přirozenou tvorbu kolagenu v pleti.

Otázka: Dobrý den. Co byste doporučila na povadlou a unavenou pleť. Nemám vrásky, spíš mi tak všechno jako visí. Může to změnit kosmetika nebo byste doporučila plastiku? AUTOR: selena | 28. 05. 2015 13:01

Ing. Lucie Husárková: Jsem zastánce přírodní cesty, tudíž bych volila i přírodní přípravky, ideálně na bázi oleje a v biokvalitě. Např. intenzivní balzám na vrásky INLIGHT má klinické testy, které prokazatelně potvrzují úbytek vrásek, vhodně zvolené bylinky a olejíčky pak přirozeně stimulují obnovu kolagenu v pleti.

Otázka: Prosím, poraďte, jakou používat kosmetiku při problému akné u 32-leté dcery. Používá kosmetiku Garnier pro příslušný typ pleti. Akné je pochopitelně komplexní problém, pokud by však změna kosmetiky alespoň částečně zlepšila problém, byl by to úspěch. Děkuji. Zdravím a přeji hezký den! Duchoňová AUTOR: Marcela Duchoňová | 28. 05. 2015 12:58

Ing. Lucie Husárková: akné je běh na dlouhou trať, jedná se komplexní záležitost, vnitřní detoxikaci těla a vhodnou kosmetiku, ideálně v biokvalitě. určitě bych doporučila vyvarovat se silikonů a ropných derivátů, olejová kosmetika v biokvalitě dokáže plet vrátit do přirozené rovnováhy.

Otázka: Prosím o odpověď: biopotraviny bývaly taky módnim hitem a pak zapdaly. Nemůže se u biokomsetiky ejdnat taky jen o přechodnou záležitost? Jaký má vlastně smysl? Nezlobte, se, nechci pprovokovat. Opravdu mě to zajímá. díky Olina
AUTOR: Olina | 28. 05. 2015 12:56

Ing. Lucie Husárková: Je obecná tendence návratu k přírodě, jak u jídla tak u kosmetiky. Pokud nechcete jíst a na pleť aplikovat chemické látky, které jsou tělu nepřirozené, máte zdravější volbu, přírodní či bio kosmetiku/jídlo.

Čtěte etikety a získávejte info z odborných kruhů, publikací, internetu. Pleti a tělu jsou přirozené přírodní věci, nikoliv chemické. Podle mě se jedná o životní styl, nikoliv módní vlnu.

Otázka: Dobrý den. Poradíte mi prosím jak přimět muže aby se více zajímal o své zdraví formou kosmetiky? AUTOR: Nataša | 28. 05. 2015 12:52

Ing. Lucie Husárková: otázka spíše pro psychologa :-) , i já to mám doma těžké, ale snažím se být vytrvalá a poukazovat na fakta, držím palce a nevzdávejte to

Otázka: Dobry den. Co vse muze obsahovat obycejny krem na plet? AUTOR: andrea k. | 28. 05. 2015 12:51

Ing. Lucie Husárková: vodu, ropné deriváty a konzervanty

Otázka: Milá Lucie. Bio kosmetika je super ale hodně drahá. Proč je klasická levnější?

Dekuji AUTOR: Jarka Tisovská | 28. 05. 2015 12:51

Ing. Lucie Husárková: rozdíl v použitých surovinách viz moje předchozí odpověď

Otázka: Dobrý den, rozdíly v biokosmetice a cenách jsou obrovské. Je to jen o značce? Kde jsou ty rozdíly? Když si koupím kosmetiku X, je třeba 2x dražší než kosmetika Y se stejným složením (to, které uvádí výrobce). AUTOR: Martina | 28. 05. 2015 12:50

Ing. Lucie Husárková: rozdíly jsou v použitých surovinách,u přírodní kosmetiky Vám např. nikdo negarantuje, že použité bylinky a květiny nejsou stříkané pesticidy a herbicidy. Dále je rozdíl mezi kosmetikou na bázi vody a oleje. Voda je levná surovina, naproti tomu výtažek 26 bylin ve směsi 6ti různých olejíčků v bio kvalitě je obrovský rozdíl v nákladech na výrobu.

Otázka: Dobrý den Lucie,je mi 37let,mám neustále červené pupínky,skvrny na obličeji, zničehonic se mi utvoří až bolestivá červená “boule,která třeba po několika dnech zmizí. Kosmetiku zkouším různou,ale bez výsledků. Zřejmě není něco v pořádku i vnitřně. Jak dlouho vydrží Inlight kosm.při běžném používání? AUTOR: Jana | 28. 05. 2015 12:48

Ing. Lucie Husárková: Po otevření garantujeme 4 měsíce, při dodržení hygienicých zásad ( používání dřevěné špachtle) máme vyzkoušeno, že vydrží až 8-10 měsíců dle typu výrobky.

Otázka: Dobry den. Jaky pripravek bez chemie mi doporucite na ekzem? AUTOR: lva | 28. 05. 2015 12:47

Ing. Lucie Husárková: bez podrobnějších znalostí o ekzemu, tj. kde se vyskytuje, kdy atd… nemohu jednoznačně doporučit, můžete mě však kontaktovat přímo do společnosti La Biorganica, s.r.o.

Otázka: Dobry den,

jsem fanynkou prirodni kosmetiky, ale pro muj typ pleti neni moc na vyber :-( Je mi tricet let, delaji se mi prvni vrasky, ale do toho mam jeste mastnou plet s akne. Mate nejaky produkt, ktery by resil oba problemy? Dekuji AUTOR: Ivana | 28. 05. 2015 12:44

Ing. Lucie Husárková: na akné mohu jednoznačně doporučit osvědčenou trojkombinaci:

1. čistící přípravek INLIGHT

2. květové tonikum INLIGHT

3. balzám na akné, vrásky a pigmentové skvrny.

Čištění pleti provádět 2x denně, balzám aplikovat na den i noc na vyčištěnou pleť. Vynechat make-up na bázi silikonů, silikony pleť uzavřou a ona přestane dýchat.

Otázka: Kdyz je obycejna kosmetika jedovata proc neni zakazana?

Dekuji za odpoved.

Mia AUTOR: mia | 28. 05. 2015 12:42

Ing. Lucie Husárková: každá chemická kosmetika povoluje určité množství chemických látek, při průměrné denní spotřebě 10-12 kosmetických přípravků pak dostanete do těla směs nekontrolovaného chemického koktejlu, který nikdo nikdy nemůže otestovat a proto nevíte, co to v těle udělá. Doporučuji princip předběžné opatrnosti.

Otázka: Jaka je nejhorsi latka obsazena v kosmetice? AUTOR: Denisa | 28. 05. 2015 12:41

Ing. Lucie Husárková: nejhorších látek je hodně, patří mezi ně parabeny, SLS ( Sodium Lauryl Sulfat),ftaláty a propylen glycol(PG, PEG)

Otázka: Dobrý den, mohu sehnat kvalitni dlouhotrvajici make up pripadne jaky prosim doporucujete? AUTOR: n | 28. 05. 2015 12:39

Ing. Lucie Husárková: Určitě můžeme doporučit make-up ZUII na bázi květin se středně krycím efektem. Pokožka dýchá a neucpávají se póry. Vydrží v pohodě celý den. Pro prodloužení efektu lze použít podkladovou bázi bez silikonů.

Otázka: Dobrý den. Je životně nebezpečné pro děti kosmetka s přídavky konzervantů?

Vyrábíte i kosmetiku pro děti? AUTOR: Karel | 28. 05. 2015 12:38

Ing. Lucie Husárková: Dobrý den,

chemicky znějící konzervanty je třeba rozlišit do tří skupin.

1. Konzervanty na bázi ropy, např. parabeny

2. konzervanty vzniklé derivací původních surovin přírodního původu,např.benzoát sodný.

3. přírodní konzervanty, např. vitamin E ( Tocopherol)

Určitě bych svému dítěti nedala žádný přípravek z první skupiny a nikomu bych proto ani nedoporučila Konzervanty ze druhé skupiny jsou povolené k použití v přírodní kosmetice, pro děti vhodné. Ale uplně nejlepší jsou čistě přírodní produkty, které stačí konzervovat např. vitaminem. Toho lze však docílit jen u olejové kosmetiky bez vody. Kosmetické přípravky s vodou vždy obsahují konzervant ze skupiny první či druhé.

Otázka: Zdravím. Vaši kosmetiku znám a je super. Používám sérum proti kruhům pod očima a denní krém. Děkuji! AUTOR: Sluníčko | 28. 05. 2015 12:30

Ing. Lucie Husárková: Také zdravím a děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu. Sérum na kruhy pod očima obsahuje výtažky zeleného čaje a zelené kávy, které bezvadně pomůžou s otoky a tmavými kruhy. Výrobek v Anglii již získal ocenění mezi spotřebiteli.

Otázka: Bylo podnikani v tomto smeru tezke? AUTOR: Tamara | 28. 05. 2015 12:27

Ing. Lucie Husárková: Ano, protože jdeme proti proudu. Naším cílem je pravdivě informovat o kosmetickém složení. Ženy si obvykle neuvědomí, že jejich oblíbený kosmetický přípravěk je vyroben z ropy a že si ho dobrovolně aplikují na kůži. Rozhodnutí je pak na každé ženě, my se snažíme, aby žena “věděla”.

Otázka: Trva vyroba bio kosmetiky dele nez vyroba “chemicke”? AUTOR: Kohakova | 28. 05. 2015 12:22

Ing. Lucie Husárková: Dobrý den, bylinka či květina použitá v biokosmetice se musí nejdříve vypěstovat, což trvá měsíce. Dále záleží na typu biokosmetického přípravku, např. u kosmetiky na olejové bázi se bylinky macerují v olejíčku na slunečním a měsíčním svitu až tři týdny před dalším zpracováním. Zpracování probíhá většinou manuálně, takže ano, výroba biokosmetiky je časově náročnější než výroba kosmetiky chemické, která se vyrábí automatizovaně ve fabrikách.

Všechny položené otázky

7 zásad RAW FOOD + návykové palačinky

Živá strava neboli raw food je v módě, ale přesto nejde jen o módní výstřelek. Je to prostě přirozené jídlo, zdravé, chutné, syté a navíc po něm zhubnete. Přesto je dobré si připomenout pár věcí.

Připravuje se výhradně z čerstvých potravin bez konzervantů, které neprošly chemickou ani tepelnou úpravou nad 42 °C. Jde samozřejmě především o ovoce, zeleninu, mořské řasy, ořechy a klíčky, ale také o nepražené kakao, bylinky či koření.

Co se vlastně smí jíst?

Nebojte se, nebudete pořád dokola jíst jen saláty či chroupat mrkev. Škála raw pokrmů je nesmírně široká. Z hlavních jídel jsou oblíbené například quiche (slané koláče), kukuřičné tortily s různými omáčkami, sezamové karbanátky, řepové špagety, ale i nejrůznější chlebíčky či krekry.

Doporučujeme:  Éčka: Proč se jich máme bát

“Nejlepší jsou na raw ale jednoznačně dezerty – ovocné nebo čokoládové dorty.  Ty dostanou skutečně každého a připravit je lze poměrně snadno i doma,” popisuje Stanislav Petříček, popularizátor zdravého životního stylu, který rozjíždí síť provozoven bistRAWveg po celé republice.

Pozor si je třeba dát jen na alergeny. Opatrní by měli být ti, kteří jsou alergičtí na různé druhy skořápkových plodů, sojové boby (resp. výrobky z nich) nebo sezamová semena. Jinak ale má tento zdravý jídelníček v podstatě jen samé výhody. Počítejte s námi:

1. Konec vyvařování

Dlouhému stání u plotny odzvonilo. Příprava raw pokrmů je snadná a hlavně rychlá. Stačí k tomu kuchyňský robot nebo vysokorychlostní mixér. Nicméně pokud máte, můžete využít sušičku, klíčidlo, odšťavňovač nebo třeba spiralizér. Nutná je ale dobrá organizace – dát si suroviny včas naklíčit nebo usušit.

2. Raw hydratuje

Čerstvé plody ovoce a zeleniny mají vysoký podíl vody, některé až 90 %. Proto raw nejenom osvěží, ale i hydratuje a má tudíž blahodárné účinky na pokožku. Vaše pleť bude svěží a čistá. Raw také zahání pocit falešného hladu, který můžete pociťovat, pokud přes den málo pijete.

3. Konečně dost energie

Ruku na srdce, kdo by nebyl po svíčkové se šesti unavený? A co teprve, máte-li další čtyři hodiny pokračovat v práci? S raw pokrmy se vám nic podobného nestane. Syrová jídla jsou lehká a dobře stravitelná. Navíc obsahují enzymy, které pomáhají našemu trávícímu systému potravu správně zpracovat.

4. Posílíte imunitní systém

Raw potraviny obsahují vysoké množství vitamínu C, železa, zinku či beta karotenu, které přirozeně posiluji imunitu. Důležitou složkou raw surovin je i vláknina, která přispívá čištění trávicího ústrojí.  Bílkoviny neboli proteiny jsou pro lidský organismus nenahraditelné. Tělo z nich vyrábí energii nebo je využívá pro stavbu tělesných tkání. Najdete je v semenech nebo oříšcích, ale také v listové zelenině zelené barvy.

5. Syrový neznamená hladový

Ovoce, zelenina, mořské řasy, klíčky – bojíte se, že se dostatečně nenajíte? Zcela zbytečně! Raw vás dobře nakrmí, ať už pracujete hlavou nebo rukama, jste vrcholový sportovec, nebo je vám naopak fyzická aktivita naprosto cizí.

6. Sladkosti bez výčitek

Konečně sladké, které můžete jíst bez omezení. Prostě mlsání bez výčitek – po tomhle sladkém nepřiberete. Žádná mouka ani laktóza. Raw vůbec nepracuje ani s rafinovaným cukrem. Sladí se sirupem z agáve, datlemi či rozinkami. Raw dezerty chutnají každému – ať už se jedná o banánové palačinky, ovocné nebo čokoládové dorty. Pokud máte k raw kuchyni nedůvěru, doporučujeme začít právě s dezerty. V létě navíc určitě oceníte i ovocná smoothie, která můžete dát i zmrazit a hned máte vynikající zmrzlinu..

7. Raw jako odlehčení a zpestření

Ideální je si  zpestřovat jídelníček. Není nutné, a dokonce ani dobré, být radikální a okamžitě přejít výhradně na raw stravování. Dejte si je jen občas – třeba jeden den v týdnu nebo příležitostně k obědu. Pokud se ale rozhodnete přejít výhradně na raw, rozhodně zvolte pomalou a postupnou cestu. Při okamžitém přechodu na syrovou stranu nastane totiž velmi silný detox, tělo se začne zbavovat škodlivin najednou a to může přinést například bolesti hlavy, únavu, ale třeba i vyrážku.

Recept na neděli

Jako návnadu jsme pro vás připravili recept na banánovou palačinku s citrónovým krémem podle bistRAWveg. Chutnat bude celé rodině. Pozor, je vysoce návyková!

Raw palačinka

Foto: Žena

Budete potřebovat:

Ingredience – palačinky: 9 ks banánů, 3 lžíce citrónové šťávy, 1 lžičku skořice
Ingredience – krém: 2 hrnky kešu natural, 5 lžic agáve sirupu, 5 lžic citrónové šťávy, 50 ml vody

Palačinky:

  • V mixéru rozmixujte všechny suroviny.
  • Směs (250 ml) stejnoměrně rozetřete na celý plát sušičky se sušící vložkou.
  • Sušte na 46 °C po dobu 5,5 hodiny
  • Po vychladnutí rozřízněte plát rádýlkem na 4 stejně velké čtverce (porce)
  • Maximální doba skladování je 7 dní proložené fólií a v suchu.

Citrónový krém:

  • Na hodinu namočte kešu ořechy do vody, posléze je vyjměte a opláchněte studenou vodou.
  • Vložte je do mixéru a rozmixujte do hladka s ostatními surovinami
  • V poslední fázi naneste krém na palačinky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Neholme se. Je to proti přirozenosti, tvrdí lékaři

zápisky protivného hosta: poprask kolem rumunského pastrami a turistické dilema

Kam nanachos?

Tak jist, e Gourmetguru v, e kdy si chce dt dobr nachos, ml by si zalett doPiedras Negras vMexiku, ppadn pes hranice doSan Antonia vTexasu i vnejhorm ppad doSan Diega vKalifornii. Ale kdy nechce nikam ltat avn by mu stail jeden tal nachos vhlavnm mst eska, ppadn okol (ano, aby vBrn nebyli uraen)?

Zde jsou subjektivn ti tipy: virsk hospod Murphy’snaMal Stran, heslo zn “se vm”, co znamen se srem, guacamole, zakysanou smetanou, jalapeos, mletm hovzm akuecm. VRadosti mezi Vinohrady aNovm Mstem, kde si mete dt vegetarinsk, ale vynikajc (vegetarini spojku “ale” jist odpust). No adotetice opravdu zajedeme doBrna, dorestaurace Havana, kde maj nachos zalit pikantn omkou skuecm masem, kakaem aokoldou. Disfrute de su comida!Turist versus mstn

Nedvno Gourmetguru referoval onovm praskm baru Cash Only, ale a nyn ho nkolikrt navtvil zaplnho provozu, take u m komplexnj obrzek. Svm konceptem je to skvl bar− pomrn hlasit, neformln anenabz jen msta ksezen. Nicmn m to jeden hek− frekventovan turistick trasa versus stle populrnj lokln podnik, jen nijak nereguluje proud host smrem dovnit. Co je vdvoupatrovm zkm prostoru dost problm.

Pi jedn Gourmetguruov nvtv se tak nesmrn pjemn pobyt vdoln mstnosti vespolenosti ptel stal bhem minuty nm pesn opanm. Co prost nechcete. Astailo ktomu jen to, e nkdo usoudil, e je dobr npad pustit dozcela obsazenho prostoru pro zhruba tyicet lid skupinu dalch ticeti turist. Vtu chvli pestv bt mon nejen objednat drink zadobu krat ne pl hodiny, ale vbec vbaru fungovat. Kontrast byl oto hor, e dot doby lo ve bezvadn− odpjemn obsluhy poskvl drinky.

Cash Only tak stoj ped dilematem, kter e mnoho podnik vcentru Prahy. Stane se lkadlem pro turisty, i pohodovou znou pro pravideln nvtvnky zblzkho iirho okol? Anebo se pokus oba svty spojit? Tet monost je samozejm nejvhodnj. Pin penze turist, ale nikoli zvislost nanich. Je sn ale tak nejvc prce. Doufejme, e to vCash Only pochop.

Pastrami hitem bloger

Gourmetguru nen ptelem hipsterskho pstupu kjdlu, to vjeho sloupcch zaznv opakovan. Take ignoruje technicistn asnobskou posedlost kvou ivtinu trend, kter pin “urban farm style”, navzan nafarmsk trhy. To ale neznamen, e tyto trendy ignoruj Gourmetgurua. Naposled byl takto dohnn fenomnem jmnem pastrami.

Jde opvodn rumunsk jdlo, kter se vUSA stalo mdnm fast foodem amomentln ihitem slo jedna mezi praskmi food blogery. Nato, e jde fakticky oobyejn sendvi (zjednoduen hovz hrud vchlebu), je kolem nj skuten velk poprask. Gourmetguru se vcel vci nehodl dle pitvat, ale pokud chcete ochutnat opravdu dobr pastrami azbyten neeit vci okolo, zkuste bistro La Bibiche veFrancouzsk ulici. Hlavn otom pak ale prosm nepit nikam nablog. Arozhodn nekejte, e vs tam poslal Gourmetguru.

Mte njak erstv gastrodrby? Zaili jste vrestauracch nco zajmavho? Dejte mi vdt: gourmetguru@ihned.cz. Gourmetguru natwitteru @GourmetguruHN

dýdžej s povolenkami

Dost mon to byla jeho prvn pracovn sndan vivot. Nabyznys obdy nebo kviky si moc nepotrp. Prci e Jan Fousek vkanceli ajdlo si rd vychutn vklidu. asto obdv vkantn pankrckho mrakodrapu Empiria, kde jeho spolenost sdl. Devtou rann jsme pro nai schzku vybrali zkrtka proto, e nm obma vyhovovala vc ne poledne.A se bude vytvet nov ebek ticeti spnch lid pod ticet, Jan Fousek bude mt nalpnuto se tam dostat. Vesvch devtadvaceti d vce ne estimiliardovou firmu Virtuse Energy, kter obchoduje semisnmi povolenkami. Vezkratce eeno: pokud podnik vypout doovzdu kodliv ltky, nakadou tunu odpadu si mus podle legislativy Evropsk unie nakoupit potebn poet povolenek. Kdy jich m nedostatek nebo mu naopak njak zbudou, me je nakoupit nebo prodat naburze.

Zatmco vEvrop u tento byznys funguje, teba vn, kter pat mezi nejvt zneiovatele nasvt, je teprve nazatku. Aprv tady vid Jan Fousek obrovsk potencil. Dony se u tikrt pracovn vypravil, najal prvn zamstnance, kte pro nj vyizuj potebn dokumenty, asm se dokonce u nsky. Ospchu pr nepochybuje. Donejlidnatj zem svta vak vstupuje spokorou arespektem.


◼ editel firmy Virtuse Energy, kter je nejvtm eskm aslovenskm obchodnkem semisnmi povolenkami. ◼ Spolenost sobratem pes 6,5 miliardy, kterou zaloil se slovenskm podnikatelem Rastislavem Vasilisinem, obchoduje tak splynem aelektinou. ◼ Vsouasn dob se sna prosadit tak navznikajcm trhu semisnmi povolenkami vn. ◼ Vystudoval mezinrodn vztahy naMetropolitn univerzit vPraze. Pedn nakonferencch vesku azahrani, naposledy jako jedin ech nafru Carbon Expo 2015 vBarcelon. ◼ Um anglicky, nmecky, arabsky azan sntinou. ◼ Bhem stedn avysok koly si vydlval jako ddej amodertor. Jeho zlibou je jachting, ped tymi lety si udlal kapitnsk ocensk zkouky. ◼ Je svobodn aije vPraze.

Schzme se vrestauraci Le Grill hotelu Mark Luxury vprask Hybernsk ulici. Hotelov sndan maj sv kouzlo. Kolem ns vito bohat asijt turist, urohovho stolu zase nad rannmi novinami popj kvu byznysmen vobleku. Jan Fousek piznv, e se nasvch pracovnch cestch tak rd ubytovv vlepch hotelech, hlavn kvli komfortnmu zzem, jako je posilovna nebo bazn, protoe kad den sportuje. Pobyt si ale vtinou rezervuje bez jdla. Mnohem radji ne hotelovou kuchyni ochutnv mstn speciality. Ato klidn vestnku naulici. Restaurace luxusnho praskho hotelu tak nen pln jeho styl. Podnik vybrala jeho asistentka, zatmco byl nasluebn cest. Sm by pr zael sp dovietnamskho bistra.

Protoe se skoro cel rozhovor to kolem novch nskch vzev, vybr si stylov ijdlo. Objednv si asijskou polvku congee, siln kuec vvar sr akousky zzvoru, kter se vn podv ksndani jako ivotabudi. J zstvm Evropankou aobjednvm si ovesnou kai sovocem.

Ddej vjihoeskch klubech

Kdy jsem se nasetkn sJanem Fouskem chystala, znla mi vhlav jedna zsadn otzka. Jak se devtadvacetilet lovk dostane kobchodovn semisnmi povolenkami? Vppad Jana Fouska pomrn oklikou. Vetincti zaal pomhat napile svho otce vjihoeskm Drchov. Dotoho se vnoval atletice, vetafet na60 metr to dothl dokonce namistra republiky. Vpatncti ho ale chytla tanen hudba. Zaal si pivydlvat jako ddej nadiskotkch vjinch echch, kam jezdil navkendy kotci. Pes tden byl vPraze smatkou, sn zstal porozvodu rodi. Vestncti se stal ddejem amodertorem rdia Kiss jin echy, dotoho studoval gymnzium.

Zamixnm pultem strvil jet prvn dva roky vysok koly. Historie naFilozofick fakult Univerzity Karlovy ho moc nechytla, proto pestoupil naMetropolitn univerzitu, kde vystudoval mezinrodn vztahy. Oemisch tam psal diplomovou prci.


◼ Asijskou congee polvku stradinmi doplky ◼ Domc vafle sjavorovm sirupem, lesnm ovocem alehakou ◼ Ovesnou kai Cappuccino ◼ erstv pomeranov dus ◼ Celkov trata: 790 korun

Pokole se chtl ivit jako akciov broker. “Vefilmech to bylo hrozn sexy, lkalo m to,” smje se. Nakonec zaal pracovat vefirm Pravda Capital, kde rozjdl prv vznikajc sekci emisnch povolenek. “Zskval jsem prvn klienty, ktermi byly hlavn velk prmyslov podniky. Jsem vdn zatuto zkuenost, kter byla ale zrove hodn nron. Pracoval jsem 12 i13 hodin denn,” popisuje Fousek stm, e vptadvaceti firmu opustil.

Tehdy potkal Rastislava Vasilisina, majitele investinho hedgeovho fondu Virtuse. Spolen rozjeli firmu Virtuse Energy, je dnes obchoduje semisnmi povolenkami, plynem aelektinou. AJan Fousek se stal svm pnem. “Nemyslm si, e jsem vizion. Ale moje nejvt pidan hodnota je vespojovn lid. Podailo se mi obklopit se profesionly, snimi jsme firmu rozjeli. Pokud nkdo pijde sdobrm npadem, bereme ho. Odns lid neodchzej, jen pichzej. Zanali jsme vetech, te mme dvacet zamstnanc adeset spolupracovnk. To je natradingovou firmu hodn,” popisuje Fousek, jeho Virtuse Energy je vesvm oboru ldrem naeskm trhu.

Pomalu promchv misku sasijskm congee. Dohutn blav tekutiny vlv trochu sjov omky, olivovho oleje apisypv jarn cibulku. Chutn pr skoro jako vn. Zato moje kae je ponkud… mdl. Ani borvky amaliny to nezachrnily. Prosm proto otrochu javorovho sirupu, kter chu osto procent vylepuje. Popjme pomeranov fresh avbornou kvu.

Vafli se lehakou jen vjimen

Ambicizn Jan Fousek se dony poprv dostal vroce 2013, kdy pednel oevropskm emisnm systmu naEuroasijskm ekonomickm fru vSianu. Zem ho ohromila. “Je tam neskuten potencil. Mezi bohatmi achudmi u nen velk propast, stedn tdu tvo 400 a 500 milion obyvatel, co je obrovsk slo. Je tam skvl infrastruktura, modern mrakodrapy, dobr sluby ajdlo,” l Fousek.

Katastrofln je podle nj naopak zneitn ovzdu. Koncentrace kodlivch ltek a padestkrt pekrauje povolen limity. Virtuse Energy Jana Fouska byla prvn zahranin firmou piputnou napomalu rostouc trh semisnmi povolenkami. Burzy zatm nejsou vtomto smru vn pli funkn aoproti Evrop se nanich obchoduj minimln objemy.

Jako dezert si dvme jet vafli sjavorovm sirupem, lesnm ovocem alehakou. Pro Jana Fouska je to trochu proheek, protoe se sna jst zdrav ahodn sportuje. Vkendy dodnes rd trv vjinch echch. Se svm nmeckm ovkem brouzd polese cel hodiny. Krom toho pomh nastavb svho domu. Nkdy si oteve dobrou knihu, asopis nebo jen zave oi azaposlouch se donkter zaudioknih. Teba doToulek eskou minulost, ukterch se proposlouchal a kestoosmdestmu dlu.