práce, kterou do dortu vložím, se mi nikdy plně nevrátí, říká mladá cukrářka

Terezu Fabinovou to do kuchyn nikdy nethlo. Jednou se ale rozhodla upct dort na rodinnou oslavu a pot se uprosted noci probudila s tm, e v, m se chce ivit. Za pr dn zanechala vysokou kolu a ve dvaceti letech se pihlsila na uovsk obor cukr.

“Zn to neuviteln, ale j to beru jako posln shora. Ve kole jsem nebyla spokojen a vdla jsem, e chci pct dorty,” vysvtluje cukrkaz obce Bradlec na Mladoboleslavsku a dodv, e zpotku byli skeptit i jej rodie.

“Potom to ale byli oni, kdo mi poskytl penze na prvn cukrsk pomcky a suroviny, tm mi hodn pomohli,” vzpomn. K narozeninm dostala od babiky profesionlnho kuchyskho robota.

Spolen se spoluakou vyhrla mezinrodn cukrskou sout a odjela na st do Francie. Po nvratu zamila na praxi do cukrren v Mlad Boleslavi a Bakov nad Jizerou, kde zjistila, e poctiv dorty ve vloze jsou z poloviny upeen z instantnch psad.

“Doufala jsem, e se v cukrrn nemu novmu pium. Msto toho jsem brzy pochopila, e se pi peen asto nepouvaj kvalitn suroviny. ekla jsem si, e takhle to dlat nechci,” tvrd mlad cukrka.

Pln di msce dopedu

Brzy zaloila vlastn znaku TerraCake. “Vbec jsem si nebyla jist, zda se mi bude dait. Nemla jsem dn klienty, nikdo m neznal a hlavn jsem skoro vbec nic neumla,” popisuje svoje poten obavy.

Pct zaala pro rodinu, kamardy a pot pro kolegy svch rodi. Na kadou oslavu, kam byla pozvan, pinesla svj dort jako drek.

“Tak se o mm peen dozvdalo vc a vc lid. Pedvali si na m kontakt a te u to jde samo, di mm zaplnn na tyi msce dopedu,” k Tereza, kter za msc upee okolo dvaceti dort.

“Zle na tom, na jakch zakzkch zrovna pracuji. Nkdy za tden upeu dort jen jeden, ale zato typatrov, a k tomu dal sladkosti,” vysvtluje.

Nejastji vyrb dorty dtsk, ale setkv se i s bizarnmi pnmi. “Pro m jsou to ty ve tvaru muskho pirozen, kterch se snam za kadou cenu vyvarovat,” k Tereza s tm, e jakmile onemocn, nen kdo by ji nahradil. “Jednou jsem pracovala s ledvinovou kolikou a ihned po odevzdn dortu jsem jela do nemocnice,” vzpomn.

Nezaostvat za konkurenc

Navzdory zjmu zkaznk Tereza pee spe pro radost ne pro vdlek. “Vsledn cena dortu, tedy asi 1000 K, se me zdt dsiv, ale minimln edest procent z ceny jsou suroviny. Prce, kterou do dortu vlom, se mi nikdy pln nevrt,” vysvtluje mlad cukrka s tm, e vymodelovn nkterch figurek nebo cukrovho kvtu zabere minimln osm hodin prce.

Pokud nechce zaostvat za konkurenc, mus dortov dekorace neustle vylepovat. “Lid chtj dorty zdoben, vtinou marcipnem i potahovac hmotou, a to peen na mru m bav,” dodv.

Tereza Fabinov se sna neustle se zdokonalovat. “estkrt ron absolvuji cukrsk kurzy, kde se ume modelovat rzn ozdoby na dort,” k Tereza, jej zsadou je pouvat prvotdn suroviny, kter objednv pes internet.

“Mete bt sebelep cukr, ale s nekvalitnmi potravinami nic nevykouzlte,” usmv se. Sama si vyzkouela, kter produkty jsou pro ni chuov nejlep a se ktermi se j dobe pracuje.

“Mj recept na rozpoznn kvalitnch surovin je dobe sledovat sloen. Nejastji narazm na izen msla, marcipny, mascarpone nebo okoldu,” piznv Tereza.

Zkaznci si jej prci prohl, sdl a recenzuj pedevm na socilnch stch. “Bav m sledovat oslavence, jak asnou nad vsledkem. Pozitivn ohlasy m vdycky pot a dodvaj mi slu pokraovat, i kdy teba pr noc za sebou spm jen ti hodiny,” popisuje svoji motivaci matka ani ne dvouletho syna.

Peen je pro mladou cukrku ve. “Jsem spokojen. Peu, protoe m to bav. Nic jinho za tm nen,” uzavr.

restaurace fish & chips láká na britskou klasiku. v menu má několik druhů ryb


Tmav treska v pivnm tstku podvan s domcmi hranolky a hrkovm pyr頠 195 korun

Grilovan tyg krevety s harissou a mslovou briokou servrovan na pnvi 290 korun

Kuec stehna tandoori masala 135 korun

Tip

Mezi dezerty kraluje citronov cheesecake, ale fajnmeki musej ochutnat domc tyinku Mars v pivnm tst.

Modern a vzdun bistro s velkmi okny a krsnou terasou zdob ji nkolik let gastronomickou tepnu metropole v podob Dlouh ulice. Ve Fish & chips maj nejen vynikajc smaen ryby v tstku, ale i adu dalch gastronomickch specialit inspirovanch britskou kuchyn.

Zatmco italsk, thajsk i americk fastfoodov kuchyn zavala vesku vposlednch 20 letech bohat n, britsk klasika u ns dlouho chybla. To napravilo a pvabn bistro Fish & chips, sestersk podnik luxusnho Oyster baru, kter nabdlo smaenou rybu pipravenou zprvotdnch surovin a brzy se zaadilo mezi oblben zastvky v Dlouh ulici, kter pitahuje stle vce milovnk kvalitn gastronomie.

Ocet a noviny

Kulinrnm pilem podniku jsou samozejm smaen ryby shranolky, piem si host mohou vybrat ze t druh ryb (vedle tmav tresky je kdispozici tak halibut i hejk), dvou druh tstka (pivn nebo bylinkov) a nkolika druh majonz i omek. Zvlt citronov i esnekov majonza pat mezi mstn poklady.

Navc je ryba sdomcmi hranolky pvabn servrovan na hygienicky nezvadnm “novinovm” pape, prost tak, jak se to dlvalo vAnglii. A nechyb ani sladov ocet, kterm si Britov soblibou dochucuj hranolky. Pokud host chtj, piprav jim kucha vechny ryby tak bez tstka na grilu, ale takov prava vtomto podniku ztrc sv kouzlo.

Krevety peen s harissou

Na menu Fish & chips nechyb ani nkolik dalch zajmavost. Jednou znich je chowder, siln vvar zryb a plod moe (ideln zkrabch krun), kter pot svou tradin, vrazn ryb chut i velmi hutnou podobou. Poveden jsou tak nejrznj variace plod moe a tygch krevet, a u jsou to kalamry vtstku i tyg krevety vtempue.

Pi posledn nvtv ns potily tyg krevety peen na pnvi spikantn tuniskou pastou harissou, kter celmu jdlu dodala fantastick mrnc. A dokonale fungovala tak kombinace slehce nasldlou mslovou briokou. Dal klovou polokou na menu jsou vynikajc kreativn burgery, a u je to jemn ryb burger i chuov vrazn a lehce rafinovan jehn burger.

Tajemstv britskho kari

A protoe Fish & chips je ostrvkem britsk gastronomie, nechyb tak jedno z nejslavnjch kari, kter m pvod vsevern Indii, ale zdomcnlo na britskch ostrovech: a sice kuec stehna pipraven skoenm tandoori masala. Ostatn zatmco tradin Fish & chips se vBritnii rozilo a ve druh polovin 19. stolet, kari se vanglickch restauracch servrovalo ji od konce 18. stolet a dnes vcelm Spojenm krlovstv psob neuvitelnch devt tisc indickch restaurac, jejich vlastnci i fkuchai jsou ovem obvykle pvodem zexotick Banglade.

Podvejte se, jak se ve Fish & chips pipravuje treska v pivnm tstku:

Prvotdn anglick piva

Pestoe ve Fish & chips nechyb celkem slun vinn karta, vbr vn zde ponkud zastiuje ndhern kolekce anglickch piv, znich je radost vybrat. Za ochutnn stoj napklad lahodn okoldov Young’s Double Chocolate Stout, vynikajc pivo, kter zskalo prestin ceny na svtovch soutch, vetn Zlat medaile Brewing Industry InternationalAwards 2000. Vten je ovem tak Robinson’s Old Tom, siln pivo svym obsahem alkoholu (necelch 9 procent) a stny portskho vna.

Novinkou jsou dv piva zmladho eskho “ltajcho” pivovaru Two Tales, kter vPraze zaloili americk finannk skanadskm muzikantem a jejich piva, hlavn dky zkuenmu sldkovi Janu urovi, zskvaj na oblib. Host mohou ochutnat silnj ale i klasick esk lek. A bohat je tak mstn nabdka cider, kter jsou idelnm doprovodem kjdlu hlavn vteplejch dnech, nebo jsou dky sv vrazn kyselin pjemn osvujc.Rozhovor sefkuchaem: Ji Nosek

Ze kter suroviny rd vate a pro?

Jeliko je prv sezona artyok, tak v souasn dob nejvce pracuji s touto surovinou.

Jak jdlo, kter jste ochutnal vposledn dob, vs nejvce pekvapilo?

Od Joëla Robuchona jehn kotletky, jeho povstnou bramborovou kai a jehn jus.

Ve kter restauraci si pochutnte a co si tam dvte?

Rd chodm do restaurace Kalina vDlouh ulici a nejastji si tam dvm telec zauzen tatark.

Jak se dá nejvíc ztloustnout? Nejobéznější lidé světa

Umíte si to představit?  Člověka, vážícího víc než 400 kilogramů? Už lidé kolem s třetinovou vahou vzbuzují na ulici pozornost – jako svého druhu přírodní úkazy.

Jakých rozměrů může vůbec lidské tělo dosáhnout?  Z historie je známý případ Johna Bowera Minocha z USA který ve 40. letech 20. století údajně vážil 635 kg, ale oficiálně zadokumentovaných má “jen” 419. Stejně neověřených je 727 kg Američanky Carol Yagerové (+34 let) , ale o tom, že zhubla 236 kg za pět měsíců a zemřela s váhou 544 kg píše i Wikipedie.

Nejtlustší muži Británie

Před pár dny zemřel nejtlustší muž Británie Carl Thompson. Ve svých 33 letech to dotáhl na 412 kg. Když mu před třemi lety zemřela matka, začal se přejídat tak, že během krátké doby zdvojnásobil svou váhu. Příběh jako “přes kopírák”: Další Brit Keith Martin ztratil matku v šestnácti a pak už jen jedl, než ve 44 letech zemřel s vahou 444 kg.

Doporučujeme: Cvičení je pro štíhlé. Jak mají hubnout tlustí?

Až do své smrti loni v prosinci byl upoután na nemocniční lůžko. S obezitou přitom bojoval – rok předtím podstoupil operaci, při které mu byly odstraněny tři čtvrtiny žaludku a pak se snažil držet dietu. Nic už nezabralo.

Carl Thompson, nejtlustší Brit, zemřel

Foto: Profimedia.cz

Na zhubnutí může být pozdě

Oběma uvolnil smutný titul nejtlustšího muže Paul Mason, který ještě před pár lety  vážil 445 kg. Opět Brit, tentokrát byla spouštěčem neuvěřitelného přejídání nešťastná láska. Mason se však obrátil na veřejnost s žádostí o pomoc, a díky příspěvkům mohl podstoupit podvázání žaludku. Sundal neuvěřitelných 304 kilo a následnou operací, kdy mu odstranil převisy kůže a podkožního tuku, dalších asi 25 kg. Dnes váží 140 kg a zřejmě si tak zachránil život.

Paul Mason, nejtlustší Brit předtím, než zhubl

Foto: Profimedia.cz

Zhubnutí o 225 kilo ale nepomohlo Manuelu Uribemu z Mexika, který začínal s 594 kily. Brzy začal znovu nabírat a zemřel loni v květnu s váhou 394 kg. I jemu zemřela matka a ztrátu řešil jídlem.

Manuel Uribe, nejtlustší muž světa

Foto: Profimedia.cz

Jak se dá tolik přibrat?

Jaký je recept na dosažení takového rozměru morbidní obezity? Prvním momentem je, že se jídlo stane útěchou, náhražkou citů a náplastí na deprese, a nakonec jediným zdrojem příjemných pocitů.

Všichni nešťastníci shodně přiznávali denní příjem kolem 20 tisíc kalorií, což je asi tak desetinásobek normálního příjmu. Jak se ale dá tak strašného čísla vůbec dosáhnout? Jídly z fastfoodů, pizzami, smaženkami a podobně. Jistě, ztloustnout se dá i ze “zdravého” jídla, ale fastfood a další tučné pokrmy obsahují hodně energie v relativně malém objemu. Kapusty, která by měl stejné množství energie, prostě metrák denně nesníte. A pak jsou tu samozřejmě sladkosti včetně mnoha litrů nápojů. To už by člověka mohlo přivést k zamyšlení. Nepřipomíná vám to něco?

Jídlo jako náhražka

Problém je v tom, že od určité váhy už člověk stejně nic jiného než jíst dělat ani nemůže. Nedokáže chodit, z postele se vůbec nezvedne a dokonce se nedokáže ani sám obrátit. I sebepřísnější dieta, pokud je schopen ji dodržovat,  nemusí zabrat dost rychle, aby zvrátila smrtelné procesy v organismu.

Nejvíc trpí srdce – v podstatě všichni váhoví rekordmani zemřeli na jeho selhání, i když někdy se uvádí jako příčina zápal plic – to však už je jen důsledek.. Má samozřejmě o to víc práce, o co “větší” tělo musí obsluhovat dodávkami krve. Zároveň funguje tím hůř, čím víc tuku ho obklopuje. Zvyšuje se krevní tlak a kvůli zvětšení tukové tkáně vzrůstá průtok krve tukem. Srdce je tak nuceno zvyšovat svůj výkon.

Roste hlavně objem krve, který vytlačí při jednom stahu. Takovým dlouhodobým chronickým přetížením dochází ke zbytnění levé srdeční komory a následně k srdečnímu selhání. Zvětšené srdce ochabne a ztrácí výkon – asi o 10 % každý rok.

Co to udělá se srdcem  a dalšími orgány?

Vysoká hladina tuků v krvi vede ke kornatění cév, které postihuje všechny tepny v těle. Nejnebezpečnější je ale ucpávání srdečních a mozkových cév. Pokud se uzavře aterosklerotická věnčitá tepna, dojde k infarktu části srdečního svalu. Když se ucpe (nebo naopak praskne kvůli křehkosti, způsobené tukem) céva v mozku,  jde o mrtvici.

Slinivka přestává stíhat vyrábět dostatek inzulínu a zároveň se zvyšuje odolnost tkání vůči tomuto hormonu, která zase dál zvyšuje tendenci přibírat. Začarovanému kruhu se říká cukrovka

Játra, která fungují jako chemická továrna našeho organismu, začnou také ukládat tuk. Pokud je přísun tuku v potravě dlouhodobě příliš velký, může být jaterní buňka tukem přímo nabitá, až následně vyroste. To vede až ke zvětšení celých jater.
Pokud je nepřestaneme dál krmit, ztučnění jater (steatóza) se změní ve fibrózu a odtud je již malý krůček k jaterní cirhóze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zhubla 70 kg a nafotila skvělé fotky PŘED a PO!

Trhaný spánek: Spěte na “dvě šichty”, bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

Bolí vás záda hlavně v noci? Npodceňujte to!

Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte! Právě toto “načasování” může být příznakem, že jde o něco víc, než běžné bolení.

Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby. Při ní postupně ztuhne páteř, nejdřív do oblouku a nakonec zůstane naprosto tuhá a neohebná jako tyč.

Doporučujeme: Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

Na rozdíl od běžněji se vyskytujících bolestí zad se potíže při Bechtěrevově chorobě zhoršují v období klidu. Nejintenzivnější bývá bolest po ránu při vstávání a není výjimkou, že dotyčného nad ránem probudí ze spánku. Rozcvičení naopak problémy zmírní. V případě, že za bolestmi zad stojí vyhřezlá ploténka či degenerativní změny na páteři, bývá situace opačná. Tělesná námaha vše často jen zvýrazní, v klidu potíže spíše ustupují.

Když si stěžují mladí

Zatímco běžné bolesti zad se vyskytují spíše u starších osob, pro Bechtěrevovu chorobu je typický rozvoj prvních příznaků v období adolescence či časné dospělosti. Problémy se zády bez zjevné příčiny, které se vyskytnou u takto mladého člověka, by proto měly být vždy vyšetřeny odborníkem. Pokud jsou lokalizovány v oblasti spojení pánve a kosti křížové a jestliže bolest doprovází pocit ztuhlosti, může se jednat právě o bechtěreva.

Co naznačuje problém

Mezi varovné příznaky, které upozorňují na přítomnost Bechtěrevovy choroby, patří:

  • plíživě se rozvíjející bolest v dolní části zad,
  • začátek obtíží ve věku nižším než 40 let,
  • zmírnění bolesti po rozcvičení,
  • žádné zlepšení v klidu,
  • potíže přicházející ve druhé polovině noci.

Pro úspěšnou léčbu je nezbytné včasné odhalení nemoci. Jen svědomitě prováděné každodenní cvičení v kombinaci s odborně vedenou rehabilitací a léčbou může významně zpomalit průběh onemocnění. Proto je důležité nepodceňovat počáteční příznaky a včas podstoupit patřičná vyšetření.

(veri)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

12 povolání, která nejvíc škodí zádům. Je tam i vaše?

Trhaný spánek: Spěte na “dvě šichty”, bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

Romana s námi zhubla! Začíná novou etapu života

Na začátku dubna stála odhodlaná Romana na váze ukazující 123 kg. Pak začala pod odborným vedením cvičit a jinak jíst. Během tří měsíců byly noci, kdy nespala, a dny, kdy se nebyla schopná postavit na nohy. Vytrvala. Dnes je o 14 kg hubenější a jak říká, o 100 % spokojenější.


Do proměny se 29letá žena pustila s tím, že chce svému tělu oplatit jeho službu a chce mu pomoct, aby bylo dále zdravé. Její odhodlání bylo téměř hmatatelné a tak jsme jí dali příležitost k restartu svých návyků. Od půlky dubna jedla to, co jí doporučila výživová specialistka na základě vyšetření a konzultací. Třikrát týdně si v kruhovém tréninku pro ženy pod dohledem trenérky osvojovala cviky na zpevnění těla. K tomu si denně dávala 20 minut na ellipticalu doma v obýváku.


Výsledek? Romana na závěrečném focení s profesionálním fotografem celá zářila. A to přesto, že se ten den počasí změnilo v sychravé. Pršelo, foukalo a byla jí zima. Je o 12 cm v pase a 13,9 kg hubenější, z toho je 10 kg tuku.

Tohle není konec, ale začátek

“Proměna mi přinesla do života obrovskou změnu, splněný sen a nový začátek. Cítím se fyzicky i psychicky o 100 % lépe, než předtím,” netajila se Romana nadšením. Konec projektu však vnímá teprve jako podařený start své celkové proměny. Ve zdravém jídle chce pokračovat a pohyb chce mít téměř každý den – podle momentálních potřeb a možností. Ví, o čem mluví. Za ty tři měsíce mladší z jejích dcer proplakala pár nocí kvůli rostoucím zubům. O pár týdnů později ulehla Romana na několik dní s horečkami a kašlem.


Motivace se šíří dál

Mladé Pražačce bylo a je velkou oporou její okolí: manžel, rodiče, kamarádi. Známí si už po prvních pár týdnech neodpustili poznámky o tom, že se něco děje s její postavou. “Celé mé okolí prožívalo svým způsobem proměnu se mnou. Navíc všichni kolem mě změnili něco ve svých návycích, takže motivace se šíří dál,” říká Romana a se vztyčenou hlavou dodává, že se setkala ve vzdálenějším okolí i s negativními reakcemi. Ty však zvládá s tím, že je sama se sebou spokojená.


Získala know-how o jídle na celý život

Ještě na začátku dubna Romana téměř nepila a nevěděla si rady s velikostmi porcí. Teď pracuje s know-how, které když bude dodržovat pořád, pomůže jí dostat se na ideální hmotnost. Tu si ještě v dubnu vytyčila pod 80 kg.

Romana - hubnoucí výzva

Romana při závěrečném focení Foto: Petr Vícha

“Romana hledala způsob, jak hubnoucí režim zvládnout, a ne výmluvu proč se to nedá. Má v tomto směru můj velký obdiv a pro čtenáře by měla být vzorem. Je důkazem toho, že když člověk chce, tak to zvládne. I když život není vždy podle jejich představ,” chválila disciplinovanost Romany specialistka na výživu Ivana Šestáková ze Světa zdraví.


Stejného názoru je trenérka Irena Finková z fitness pro ženy Contours. “Už na začátku programu byla přesvědčená, že chce udělat něco sama pro sebe. Ne někomu ukázat, že to jde,” řekla o Romaně trenérka s tím, že díky tomu pro ni jako pro trenérku byla práce na výsledcích z poloviny hotová.


3 měsíce jsou začátek, shodují se odbornice s Romanou

Trenérka, výživová specialistka a sama Romana vnímají projekt jako začátek dlouhodobé změny. Specialistka Šestáková zdůrazňuje, že by měla vytrvat v jídelníčku, který se ve Světě zdraví naučila. “Tohle není boj na určité období, ale způsob stravování a životního stylu na celý život. Když někdy vybočí z naší cestičky a zahřeší, nic se neděje. Důležité je vrátit se zpátky, do naučených starých kolejí,” říká Šestáková s tím, že není vždy umění zhubnout, ale váhu si udržet.


Přestože Romana nastoupila do cvičení opravdu po hlavě, doporučuje jí trenérka Finková teď po třech měsících nezvolňovat. Naučila se spoustu kardio cviků a tak si může vybírat, který bude cvičit. “Má teď skvěle našlápnuto. Po 3 měsících je ale pořád na začátku, i když se jí už zlepšila kondice a má nějaké to kilo dole. Pokud by však přestala, veškerá snaha by byla zbytečná,” vysvětluje Finková. Aby neztrácela motivaci, doporučuje Romaně začít cvičit s kamarádkou nebo s trenérem. A hlavně volit si sporty, u kterých si odpočine a baví ji.


“Každému vřele doporučuji se změnou začít a při neúspěchu to nevzdávat, ale snažit se najít podstatu problému a zkoušet to tak dlouho, až to půjde, protože to za to stojí. Když už vím, jak na to, budu teď pokračovat,” uzavírá Romana.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dokáže se Romana (29) do června zbavit svých 124 kg?

Šestý týden proměny: Romana zhubla už skoro 10 kg!

7. díl proměny: Menší paže dostala Romana jako dárek
v mamy korean umí famózní salát kimčchi a předkrm tu dostanete zdarma


Mamy vBenediktsk je odsvho vzniku povaovna zanejlep korejskou restauraci vPraze. Korejskou se vm vudy. Oautentick apestr kuchyni ani nemluv, to je samozejmost. Ale korejsk je iobsluha aveer tak vtina host.

Mamy zaloila bval prvodkyn korejskch turist se svm bratrem apodnik velmi rychle umstili nagastronomickou mapu Prahy. Mn se v, e restaurace m isvoji “fililku” vSokolsk ulici nedaleko I. P.Pavlova – mimochodem v mst, kde dlouh roky pedtm byla restaurace Korea House. Mamy na”Pavlku” m stejn jdelnek vetn vhodnho polednho menu, ale pocitov je korejsk opoznn mn. Je to dan asi skladbou personlu ihost.

Byli jste v posledn dob na zajmavm obd i veei? Nebo se chystte? Schovejte si tenku, vyfote si objednan jdla a polete nm i s komenti, co vm chutnalo/nechutnalo a pro.

jídlo z prášku nahrazující to tradiční je stále populárnější. platí to i pro české "amarouny"

S promnou ivotnho stylu, jeho rychlejm tempem, se mn i stravovac nvyky vtiny ech. Skutenost potvrzuj v minulosti proveden przkumy, kter ukazuj, e patn nvyky si lid nesou ji od dtstv a se vstupem do pracovnho ivota se asto jet umocn.

Lkai ped patnm stravovnm varuj neustle. Jednm z alarmujcch fakt je i to, e jsou ei nejobznjm nrodem v Evrop. Specialistka na zdravotn prevenci a vivu Margita Slimkov tvrd, e hlavnm dvodem obezity a s n souvisejcch zdravotnch pot jsou toxick stravovac nvyky ech.Stejnmu problmu el lid ji del dobu i na druh stran Atlantiku, vdy tm 70 procent Amerian trp nadvhou. V roce 2013 tak doel mlad IT expert Rob Rhinehart k zvru, e u mus se svm ivotnm stylem a zejmna zpsobem, jakm se stravuje, zat nco dlat. Vydal se ponkud netradin cestou, na jejm konci je dnes ve Spojench sttech stle populrnj projekt Soylent.

Soylent je shake, kter obsahuje nutrin vyven podl vech ivin, minerl a vitamn a je snadn na ppravu. Nejde tedy o dn proteinov koktejl, nbr o plnou nhradu stravy. Lze si ho pedstavit jako “amarouny”, kter proslavil znm esk seril Nvtvnci. Jednodue vezmete prek, zalijete jej vodou a ve je hotov.

Projekt se stal natolik populrnm, e oslovil dokonce i znm fond Andreessen Horowitz natolik, e se do nj rozhodl investovat na zatku tohoto roku deset milion dolar (cca 240 milion korun).

esk “amarouny”

Pekkou rozen “jdla z prku” do dalch zem vetn esk republiky je pedevm pomrn vysok cena, je je dna velkou poptvkou na americkm trhu. V pepotu by tak strava vyla jednu osobu na vce ne sedm tisc korun msn a pi pipoten nklad na potovn by byla suma jet mnohem vy.

Proto se v esk republice objevilo hned nkolik obdobnch projekt, mezi kter pat napklad MANA, kter se sloenm samotnho shaku i vzhledem webovch strnek bl americkmu Soylentu. Mn znmou, ale mon o to zajmavj alternativou je pak koktejl AnaPur, v nm jsou nahrazeny synteticky vyroben suroviny svmi prodnmi ekvivalenty.

Za AnaPurem stoj osmadvacetilet tpn Andrle, kterho inspiroval spch Soylentu v USA. Rozhodl se zkusit pipravit nco podobnho a o vem zaal pst blog. Zprvu jenom pro svou potebu. Sv vrobky testoval na sob a postupem asu spn i na dalch lidech.

“Rd si uvam nebo zajdu na dobr obd, tedy kdy je as. Soylent mi piel jako skvl npad a ideln een pro chvle, kdy as na podn jdlo prost nen. Navc se mi lbilo, e lovk u nemus eit, co si dt a co ne, protoe v koktejlu je ve tak, jak m bt. Dostat Soylent z Ameriky do eska ale nebylo jednoduch, a proto jsem si vytvoil vlastn variaci receptu,” vysvtluje Andrle, pro se do projektu vrhl po hlav.

Bohyn jdla Annapurna

tpn Andrle svj vlastn koktejl pojmenoval AnaPur podle jmna Annapurna, co je v hinduistick mytologii jmno bohyn jdla a vaen, kter m moc nasytit vechny, jim se jdla nedostv.

“Po mscch strvench samostudiem knek a lnk o viv jsem sestavil prvn recept AnaPuru. lo jet o jednoduch sloen z ovsa, maltodextrinu, proteinu a vitamn v prku a oleje po vzoru Soylentu. Nebylo to patn, ale jak jsem dle sloen vylepoval, uvdomil jsem si, e tyto “laboratorn” suroviny a syntetick vitamny a minerly nejsou to, co bych chtl dlouhodob konzumovat. Zaal jsem tedy pln od zatku a tentokrt jsem se rozhodl jt zcela prodn cestou,” popisuje sv dal kroky.

Rozdl mezi laboratorn pipravenou molekulou napklad kyseliny L-askorbov (vitamin C) a vitaminem zskanm z prodnho zdroje je pomrn velk. Syntetick vroba je sice mnohem mn nkladn, ale vsledkem je pouze dan molekula bez dalch ltek, se ktermi se kyselina vyskytuje v komplexu v prod. Zmnn ltky se ve farmacii oznauj jako bioflavonoidy. Dsledek pak je, e syntetick vitamin C se v tle teba he vstebv.

Koktejl dle Andrleho slov proel mnoha promnami, a se dostal do fze, ve kter je te a kter se od Soylentu li hlavn v tom, e AnaPur je sloen ist jen z prodnch, rostlinnch surovin a zrove je cenov dostupn.Koktejl se nyn skld z vce ne 20 rostlinnch surovin z celho svta: lutniny, oechy, bylinky nebo suen ovoce a asy.

Pprava je pak stejn jako u Soylentu, take sta zalt prek vodou, promchat a je hotovo. “Je to asi, jako kdybyste vzali hromadu zdravch rostlinnch potravin, usuili je a rozemleli do prku tak, aby neztratily nic ze svch kvalit 0a zrove bylo jednoduch, pohodln a rychl je konzumovat,” dodv tpn Andrle.

Otzkou tak je, zda se dokme doby ilustrovan v serilu Nvtvnci reisra Jindicha Polka, kdy msto tradinho eskho knedlku, zel a vepovho masa budou mt lid v kuchyni sky s prky kompletn nahrazujcmi stravu.

Na otzku, zda doke “prek” opravdu nahradit zcela bnou stravu, odpovd Andrle kladn: “Po roce pozoruji sam pozitivn zmny a tak krevn testy, kter jsem nedvno absolvoval, m utvrdily v tom, e jsem se vydal sprvnou cestou.”

Jak si užít život i ve stáří? Radí uznáváný odborník

Tahle země není pro starý, říká se často o Česku podle názvu známého filmu  Málokde v Evropě je společnost vůči seniorům tak nesmiřitelná, jako u nás. Zestárne přitom každý - a to je ještě ta lepší možnost …

Vyšší věk ale nemusí být jen čekárnou na smrt. Mnozí dnešní senioři dokážou překvapit šíří svých zájmů a činností. Jako třeba pan Miťa z Prahy, který který celý život létal ve stíhačce a v 81 letech znovu zakusí  let v MIGu-15. Jemu i jiným seniorům pomáhá sbírka Plníme přání seniorům a přispět na ni můžete i vy až do 30.června

Na téma aktivní stárnutí jsme hovořili s uznávaným psychoterapeutem Lucianem Kantorem, poradcem, koučem a psychoterapeutem, zabývajícím se komunikací a mezilidskými vztahy. Je členem Společnosti rodinných a systemických terapeutů  a  Asociace manželských a rodinných poradců ČR.

Proč se lidé stáří tolik obávají?

Z mojí zkušenosti se bojí úbytku sil, samoty a poznání, že se svým životem nenaložili tak jak by si přáli.

Je pravdou, že strach mají především ženy?

Já mám opačnou zkušenost. Ženy se sice obávají, že ztratí svou krásu, ale muži jsou ti, kdo se bojí stáří a úbytku sil.

Jaká je podle vás nejlepší prevence proti úpadku mysli a těla?

Nejlepší prevencí je pravidelnost, řád a častá tělesná aktivita. Ve chvíli kdy má jedinec své tělo v kondici a má okysličený mozek, pak se rád zajímá o okolní svět. Nejdůležitější jsou transgenerační setkání, protože obohacují všechny zúčastněné.

Jaké pozitivní stránky stáří pokládáte za důležité a proč?

Stáří v sobě nese neocenitelnou životní zkušenost, která je nenahraditelná. Mnoho zkušeností je nepřenositelných, ale pokud se podají formou osobního životního příběhu, pak jsou velmi dobře uchopitelné.

Dokážete vyjmenovat nejčastější zájmy dnešních seniorů? Budou se v blízké době nějak výrazně proměňovat?

To opravdu neumím, protože znám seniory, kteří řídí nadnárodní firmy a jsou neskutečně vytížení a pak znám i ty, kteří rezignovali na svou budoucnost a jenom přežívají. Znám seniory, kteří mají svůj profil na Facebooku, ale znám i takové, kteří se bojí zaplatit platební kartou.

Co je pravdy na známém přísloví: Je nám tolik, na kolik se cítíme?

To bych tesal. Důležitá je aktivita a otevřenost světu. Jak již jsem psal, znám seniory, kteří pilotují letadla a skáčou na padáku a pak znám seniory v domovech pro seniory, kteří jsou i o deset let mladší a nemají zájem opustit svůj pokoj, i když je venku nádherný den. Kdo si chce užívat života, může, i když mu tělo neslouží jako dřív.

Dnešní senioři jsou úplně v jiné pozici, než před deseti lety – internet, bezkontaktní platby apod. Jaké nároky to na ně klade?

Moderní technologie kladou zvýšené nároky na celou populaci, ale na seniory nejvíce. Tento tlak dělí seniory na dvě skupiny, na skupinu, která se snaží přizpůsobit a moderními technologiemi si zjednodušit život a na skupinu druhou, která rezignovala na jakýkoliv vývoj a vzpomínají “na staré dobré časy.” To kam se senioři zařadí, záleží také na jejich dětech a hlavně vnoučatech, protože právě vnoučata mají moderní technologie pod kůží a mají s prarodiči větší trpělivost.

V čem bude jiné být seniorem za 15 let? A můžeme se na to už dnes nějak připravit?

Vývoj moderních technologií za 15 let se velmi těžko odhaduje. Jediné jak se může na pokrok kdokoli připravit, včetně dnešních školáků, je neustálý zájem o okolní svět a snaha mu porozumět.

Jak zůstat co nejdéle aktivní? Je třeba hledat i pomoc okolí?

Vždy je dobré chodit mezi lidi a být součástí nějakého společenství. Člověk o samotě, pokud nemedituje, chátrá, protože se uzavírá před okolním světem. Dále je dobré si uvědomit, že každý z nás prochází osobnostními krizemi a potřebuje čas od času “popostrčit od někoho blízkého”.

Jsou iniciativy, jako Plníme přání Seniorům, podle vás prospěšné?

Jakákoli iniciativa, která pomáhá začlenit jedince do společnosti je velmi důležitá, protože čím je společnost pestřejší, tím v sobě nese více informací a životních zkušeností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hrozí vám zelený zákal? Spočítejte si riziko

Trhaný spánek: Spěte na “dvě šichty”, bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

Psi jsou jako děti: Čistíte jim pravidelně zuby?

Lidé dnes nechávají operovat i milovanou zlatou rybičku. Tak silný k ní mají vztah. S domácími mazlíčky zacházíme jako s dětmi, hlavně se psy. Na jednu věc ale často zapomínáme: Už jste Azora naučili čistit si zuby?

Prevence dentálních onemocnění je u psů stejně důležitá jako u lidí. Přehlížení dentálních problémů může mít totiž i tragické následky. Dlouhodobé přehlížení masivní infekce v dutině ústní, se kterou se veterináři bohužel setkávají velice často, může někdy dokonce způsobit i smrt zvířete. 

Bakterie z tlamy zničí srdce

“Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání např. jater, ledvin, plic či srdce s někdy až fatálními důsledky. Tento proces nevzniká náhle, ale postupně až plíživě a samozřejmě souvisí s nedostatečnou, nebo spíše nulovou prevencí,” varuje MVDr. Zbyněk Lonský, zakládající člen České společnosti veterinárních stomatologů.

Doporučujeme: 5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

Podle výsledků průzkumu mezi veterinárními lékaři provádí dentální hygienu psům jen 21 % majitelů, přitom problémy způsobené nedostatečnou péčí o chrup má 52 % psích pacientů.

Zápach z tlamy? Začněte čistit!

“Kazivost zubů u psů není zdaleka tak častá jako u člověka, ale zato je u psů velice častá tvorba zubního povlaku a následně i zubního kamene, jehož nadměrná tvorba výrazně ovlivňuje zdravotní stav dásní, nemluvě o souvisejícím silném zápachu z tlamy zvířete,” vysvětluje MVDr. Lonský.

Jako u každé prevence je i v případě čištění chrupu dobré začít dříve, než začnou problémy, a psa na něj postupně navykat. Ideální je zvykat ho na přítomnost prstu nebo kartáčku v tlamě už od štěněte, pak nebývají problémy. Pokud se začíná s čištěním zubů u dospělého psa, je důležitý pozvolný a trpělivý přístup.

Přečtěte si: Veterinář on-line: Psí přípravky proti parazitům škodí kočkám

Přesto se to u některých dospělých jedinců nemusí vůbec podařit. Možnost pečovat o zdraví dutiny ústní psů tak, že je tato péče pro majitele vyhovující a pro psa příjemná, dává žvýkání speciálních dentálních tyčinek, které odstraňují právě onen nežádoucí zubní plak.

Psa to bude bavit

“Zatímco u lidí je denní čištění zubů ustáleným zvykem, psům čistí zuby pravidelně jen málo majitelů. Mechanické odstraňování zubního plaku speciálně navrženými dentálními tyčinkami je potom důležitou součástí zubní prevence u psů. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem,” doporučuje doktor Lonský. 

A protože tyčinka psům chutná, považují ji za skvělý pamlsek, a čištění zubů je tak vlastně baví. K dispozici je ve třech různých velikostech (pro malá, střední a velká plemena), V rámci programu Měsíc zdravého chrupu získají majitelé psů dentální pamlsek zdarma. Během června ho budou společně s edukačním letáčkem rozdávat v parcích a centrech větších měst hostesky, v červenci bude zdarma k dispozici také ve vybraných ordinacích veterinárních lékařů. Více informací najdete na www.peceopsa.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Trhaný spánek: Spěte na “dvě šichty”, bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

zápisky protivného hosta: není kebab jako kebab a chvála pouliční kuchyně

Street Food Festival

Tato tradin akce smotem “… kad sm zasebe avichni pro vs…” oteve leton sezonu 5. ervence naNkladovm ndra ikov aje dalm pkladem toho, jak se kulinsk scna zan minimln vPraze mnit. Zatmco napoli “velkch restaurac” se prakticky nic nedje anov koncepty nebo prostory se otevraj spe sporadicky, trh spoulinm jdlem roste neuviteln. Avlny vnm probhaj brutln rychle.

Mdn pho vystdaly mdn hamburgery, nyn zas velk renesance ek hotdogy. Opastrami u se ostatn Gourmetguru zmioval. Jakkoli jsou nkter momentln trendy komick, Gourmetguru tvrd, e maj smysl. Vevtin svtovch mst je poulin kuchyn jasnou soust tamn kultury abv izajmav apestr. VPraze to tak nen. Pokud to podobn akce dokou zmnit, je to jen dobe.Nen kebab jako kebab

Kdy u mluvme opoulin kuchyni, Gourmetguru m spadeno najednu jej tuzemskou verzi. Atou je kebab, dve populrn pod eckm nzvem gyros. Tedy grilovan maso navertikln jehle. Neberte to patn, opravdov kebab je skvl vc, ale ne ta fastfoodov verze, kterou vnaich mstech asto vidme.

Dvod? Normln kebab jsou jednotliv kusy masa napchan nasebe. To, co se vesku vtinou najehlch ot, je ovem jaksi jednolit edo-hnd hmota neznmho pvodu asloen, podobn spe lanmtu zkonzervy. Tahle verze je samozejm levnj atrvanlivj, prost ji mete najehle nechat nabodnutou, jak dlouho chcete, dokud ji vai zoufal zkaznci nespotebuj. Je ale hnusn. AGourmetguru vm rozhodn jej konzumaci nedoporuuje.

Profesionalita napodruh?

Kdy m Gourmetguru vyizovn naStarm Mst praskm, mlokdy odol cappuccinu vpodniku Original Coffee vBetlmsk ulici. esk prarna nabz kvu zcelho svta ajej pravu zvld najedniku. Nutno ale dodat, e nkdy se isebelep barista utne.

Gourmetguru nikdy nezapomene nanepjemn zitek, kter mu vtto kavrn pichystali krtce pot, co se pesthovali zVinohrad do centra metropole. Gourmetguru se nechal strhnout hipsterskm interirem aobjednal si cappuccino zesjovho mlka. Til se najemn okov ndech rostlinnho npoje, kter se skvle dopluje se silnou kvou. Jet te ale vid ped sebou blavou kvovou tekutinu, vn plavaly sraen molky mlka. Ani vn nevstila nic dobrho. Achu potvrdila nejhor. Mlko bylo zkaen. Obsluha se vymlouvala, e je pr vpodku, jen nejde tak dobe ulehat jako to bn. Nakonec musela dt Gourmetguruovi zapravdu aten pak ml bhem chvle nastole sjov cappuccino jako zeurnlu. “Tak ho mte zprofesionlnho baristickho sjovho mlka,” odsekl kavrnk. Uf. Nelo to napoprv?

Mte njak erstv gastrodrby? Zaili jste vrestauracch nco zajmavho? Dejte mi vdt: gourmetguru@ihned.cz. Gourmetguru natwitteru @GourmetguruHN

jarvis_558ab5a0498eafc2dba9912d.jpeg