Otěhotnět po antikoncepci? S projímadlem ano

Hormonální antikoncepce je nutné zlo. Když už ho ale bereme, musí fungovat a zabránit nechtěnému početí. Někdy se stane, že selže. A můžeme si za to samy, i když jsme pilulky zobaly pravidelně.

Pokud berete hormonální antikoncepci, jistě si přejete, aby byla spolehlivá. Její schopnost zabránit nežádoucímu otěhotnění však může být narušena jinými preparáty, které současně užíváte. Jaké to jsou?

Chceme-li se dozvědět, na jaké léky si dát při braní hormonální antikoncepce pozor, je třeba v příbalovém letáku vyhledat takzvané lékové interakce. Další užívané přípravky totiž mohou snižovat účinnost hormonálních pilulek více mechanismy – nepříznivě ovlivňují jejich působení nebo přeměnu v organismu.

1. Projímadla

Mohou zabránit dostatečnému vstřebávání účinné látky z antikoncepčních pilulek přes střevní stěnu a tím snížit jejich účinnost. Řešením je neužívat tyto dva preparáty ve stejnou dobu, ale v několikahodinovém rozestupu. Nezapomeňte, že stejný účinek má i průjem, který třeba na dovolené není žádnou výjimkou.

2. Antibiotika

Jejich užívání může narušit mikrobiální střevní flóru, která je důležitá pro správné vstřebávání antikoncepce do krve. Pokud se během užívání antibiotik objeví průjem, je nutné se proti početí chránit jinak, a to ještě alespoň jeden týden poté.

Doporučujeme: Antikoncepce: Na co se ptát lékaře hned napoprvé

Další známkou snížené účinnosti pilulek může být také špinění, ke kterému může během užívání antibiotik dojít, a které ukazuje na pokles v hladině hormonů. Podle dostupných údajů může za 20 % případů selhání antikoncepce právě léčba antibiotiky.

3. Antiepileptika

Léky užívané při terapii epilepsie mohou nepříznivě ovlivňovat metabolickou přeměnu hormonální antikoncepce v organismu, zkrátit dobu přítomnosti hormonů v krvi a tím snížit spolehlivost pilulek. Podobným proces způsobují také některá antibiotika.

Pokud vám lékař předepisuje jakýkoliv lék, vždy se předem dotazuje na další medikamenty, které užíváte. Jedním z důvodů je právě možnost lékové interakce. Proto nezapomínejte mezi ostatními přípravky, které berete, uvádět také hormonální antikoncepci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si srovnat hormony přírodně? 90 minut týdně + káva

Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

více než pusinka: jak na lahodné francouzské makronky

Zvloh francouzskch cukrren z vemi barvami. Jet ped pr lety jsme si je odtud vozili jako lahodn suvenry. Barevn, leskl, uvnit avnat makronky, makaronky, les macarons, jak chcete. Vypadaj jako mal hamburgery, jen sladk aspojen krmem. Vpuse slastn kupnou achu dl u jen distribuuje blaho rozlvajc se pocelm tle.

Fialov, oste rov, lila, jedovat zelen, lut, okrov, modr, hnd… Vtomto oboru cukrainy jsou toti povolena barviva, atak se pouvaj syt, vrazn pastelov tny, blytiv efekty…Jogurtov, kvov, kokosov. Malina, bann, mta i kiwi. Se sladkm i slanmkaramelem nebo teba svanilkou, rovou vodou. Cappuccino, bourbon itiramisu. Dokonce napklad raje aokurka… Pchut stejn pestr jako barevn kla. Faktem je, e ty nejnadchanj, nejrafinovanj inejbizarnj dnes dostanete hlavn vPai. Odkud se sem vlastn dostaly aco maj spolenho seskou laskonkou?


Mandlovou mouku dnes dostanete vad obchod, aakoliv jde odra variantu, ne kdy si mandle namelete doma, jedn se oasov sporn aspolehliv een.

Vyrobit si vlastn mandlovou mouku vpravm slova smyslu by bylo sloit, nato by nejprve musel bt zmandl vylisovn olej. Nicmn mouku mohou najemno namlet neloupan mandle nahradit celkem spolehliv, potebujete pak ovem vkonn mlnek i mixer.

Amixovat postupn, aby se olej neuvolnil. Pot sta mandlovou hmotu prost pes cednk amete pracovat.

Pokud ji nespotebujete vechnu, nevad, kdy ji ulote vdobe utsnn ndob dolednice, vydr 2–3 msce.

Zachrnkyn ped smrt hladem

Vlastn obsahuj jen ti ingredience− mandlovou mouku, prkov cukr, vajen blky. Zeho vznikne pomrn jednodue snhov skopka (kdo m zkuenost spusinkami, bude vevhod, jinak to chce trochu cviku, aby byla hladk, leskl akehk tak akort), kulat placika avlastn zkladn makronka. Jako uady mnoha jinch recept, ojejm pvodu se meme dohadovat. Nakonec sdrobnou odchylkou (namsto mandlov mouky se pouvaj jemn mlet oechy i kokos) je j inae laskonka zatracen blzko.

By je dnes Mekkou makronek hlavn Francie, koeny m recept snejvt pravdpodobnost vItlii. Odtud jej sem mimo jin dovezla Kateina Medicejsk. Mimochodem podle jedn zlegend to mly bt prv makronky, kter pozdji zachrnily ped smrt hladem jej vnuku. Ostatn italskm koenm thle sladk dobroty by nasvdoval inzev odkazujc kjemnmu tstu, znho vznik. A tak, i tak, kehk pusinka se ila dl, vrznch variacch, dokonce co msto, to asto jin receptura.

Zkladn kameny makronkovho fenomnu, jak jej vnmme dnes, ovem poloil mlyn Louis Ernest Ladure. Spekrnou naRue Royale vPai zaloil slavnou znaku, kter se stala pozdji nedlnou soust makronkov historie. To jeho vnuka Pierra Desfontaines toti napadlo slepit dv skopky ksob, m se zjednoduchch placiek stal “sendvi”.Dohry chut se zapojil krm akla monost akombinac, souhry ikontrast vytoila fantazii cukr dodalch adalch obrtek. Jednm znejznmjch anejkreativnjch je pak Pierre Herme, jeho znaka m dnes vmakronkovm svt ten nejlep zvuk. Nicmn jak pipomnaj autorky nedvno vydan Kuchaky prvn republiky, uns to byl zase mistr Vilm Vrabec, kdo je podepsn pod tuzemskou prvorepublikovou recepturou. Jeho makronky jsou sice neplnn, ale zato pvodn anae.

◼Makronky s citronovm krmem

Stejn jako na klasick pusinky m i na francouzsk makronky kad cukr sv fgle. Takto pipravuje oblben snhov “jednohubky” fkucha Michal Nikodem ve kole vaen Ola Kala.

◼Suroviny na 25 makronek:

120 g moukovho cukru,
120 g mandlov mouky,
3 blky,
30 g vody,
120 g cukru krupice

◼Krm:

100 g sra Philadelphia nebo pomaznkovho msla,
100 ml smetany ke lehn (min. 33%),
2 lce cukru,
1 limeta

◼Postup:

Moukov cukr a mandlovou mouku smchme a prosijeme, m je sms jemnj, tm lpe. Cukr krupici a vodu svame na hust sirup. Blky zaneme lehat. K polotuhmu snhu a za stlho lehn postupn pilijeme hork cukrov rozvar. lehme do tuhho snhu. Pot snh smchme s mandlemi a cukrem a obarvme potravinskou barvou, kterou jsme rozmchali v malm mnostv vody. Pomoc cukrskho sku stkme na silikonovou formu hromdky, kter nechme asi hodinu pi pokojov teplot zaschnout. Mezitm si meme pipravit krm. Smetanu, Philadelphii a cukr dme do msy a ulehme do tuhho krmu. Vmchme kru a vu z limety, dme vychladit. Makronky vlome do rozeht trouby na 120 °C a sume cca 30 minut. Po vychladnut spojme dv makronky krmem a nechme nejlpe dva dny uleet.

jarvis_55df3ee0498ea21c4eb5749b.jpeg

jarvis_55df3ee1498ea21c4eb5749f.jpeg

Dnes je úplněk: Znáte jeho magickou moc?

Teplá letní noc, a na obloze svítí  magický stříbřitý kruh… Nádhera, až se člověku chce vylézt z postele, i když zrovna spí! Také podléháte záhadnému vlivu úplňku? Je právě dnes!

Náměsíčnost patří mezi poruchy spánku a ve skutečnosti nemá s jednotlivými fázemi Měsíce nic společného. Přesto je až 91 % Evropanů přesvědčeno, že má na ně Měsíc v úplňku vliv. Jako mnoho jiných přirodních jevů se však dá jen těžko zachytit. 

Měsíc probouzí emoce a zvyšuje agresivitu

Ti, kteří jsou o něm přesvědčeni, argumentují vlivem Luny na celou přírodu – od přílivu a odlivu moře až po ženský cyklus a těhotenství, které se počítá podle lunárního kalendáře. Neni vlastně žádný důvod, proč by na jiné oblasti lidských projevů měl mít Měsíc menší vliv.

Lidské tělo ze 75 % tvoří voda, takže by Měsíc a především úplněk mohl přitahovat i vodu v našem těle. Jak je známo, při úplňku a novu jsou příliv a odliv nejsilnější. V takových dnech pociťujeme intenzivněji všechny emoce, nejsme ve své kůži.  Hodně lidí si stěžuje na úporné bolesti hlavy, a obecně platí, že co bolí, to má při úplňku tendenci bolet ještě víc, ať už jsou to úrazy, jizvy nebo klouby či záda.

Častá bývá podrážděnost a nervozita, a tak dochází ke konfliktům a rvačkám. Objevují se i nehody, úrazy a havárie.

Doporučujeme: Cyklus – nálada jak na horské dráze

Zkušenost, že věrný průvodce Země působí také na člověka a že jeho vliv nelze spojovat jen s náměsíčností, potvrzují i současné statistiky. Například experty britské telekomunikační společnosti BT zaujal je nevysvětlitelný růst počtu hovorů a připojení k internetu v určitých dnech roku. Když hledali vysvětlení, zjistili, že jich prudce přibývá právě ve dnech před úplňkem.

Viditelná vazba existuje i mezi Měsícem a infarkty. Podle nemocničních statistik o nemocích srdce a oběhového systému se ukazuje, že za úplňku řešili je o 20 % infarktů více než v jiných dnech.

Dnes můžete počít chlapečka

Magickému kruhu úplňku se však odedávna připisují zvláštní účinky. Lunární kalendáře tak radí s podnikáním, zahradničením i obyčejným životem. Jak ví každý houbař, houby rostou jako divé. Nejvíce se rojí včely, roste aktivita žížal, zvířata jsou agresivnější. Například v nemocnici v britském Bradfordu zjistili, že “mimořádný počet pacientů s pokousáním zvířat byl do nemocnice dopraveno při úplňku”.

Stoupá plodnost žen, a počaté děti jsou hlavně chlapečci. Také porodníci, kteří v oboru pracují delší dobu, často říkají, že když je měsíc v úplňku, zvyšuje se množství porodů.

Náš tip: Víte, jak spíte?

Před úplňkem se také hůře hojí rány, v této době se proto nedoporučují operace. Údajně je lepší je plánovat operace pokud možno na novoluní, kdy bývá komplikací naopak nejméně.  U nás podobné výzkumy zatím neprobíhají. Přesto vám mnoho lékařů potvrdí, že za úplňku mají více pacientů

Úplněk ovlivňuje spánek a jeho kvalitu

V souvislosti s vlivem úplňku se však nejvíc mluví u mnoha lidí o špatném spaní. Vysvětluje se to tím, že přítomnost světla – i měsíčního – brání tělu vylučovat dostatek “spacího” hormonu melatoninu.  Studie univerzity ve švýcarském Bernu prokázala, že lidé za úplňku toho naspí průměrně o 19 minut méně než v jiných dnech.

Také průzkum v Německu ukázal, že dvě pětiny lidí soudí, že Měsíc má na jejich noční odpočinek pronikavý vliv- Uvádějí, že zejména za úplňku mají potíže s klidným spánkem. Hůře usínají, často se probouzí, a ruší je neklid a příliš živé sny.

Možná si ale naše paměť jen víc “ukládá” ta noční probuzení, kdy na obloze silně září Měsíc. Jenže za úplňku špatně spí často i lidé, kterým Luna do postele vůbec nesvítí. Záhady tedy pokračují.

Hubněte s lunární dietou!

Měsíc a jeho fáze ovlivňují také hubnutí. Úplněk je ideálním časem pro redukční den. Zásobte se ovocnými šťávami a vyhýbejte se lednici, tento den je jako stvořený pro očistu těla.

Věděli jste, že: Úplněk krade ženám spánek

Doba po úplňku je vhodná pro začátek diety či jednodenní půst, ale i pro stříhání vlasů.  Poslední fáze -  ubývání Měsíce – naopak dovoluje popřát si i  nějakou tu laskominu, aniž by se ručička váhy výražně posunula vpravo. V tomto období se doporučuje pít hodně bylinkových a pročišťovacích čajů. Nastává totiž období klidu, v němž se má dařit všemu, na co sáhneme. Tak už zítra!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Nespavost lze řešit i bez prášků

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Cukr pomůže zahojit ránu. Zkuste náš návod

Nejen naše babičky, ale už staří Egypťané znali různé finty, jak využít základní potraviny pro léčbu mnoha neduhů.

Tehdejší medicína neznala žádné léky proti bolesti ani antibiotika, takže si museli poradit sami. Na bolest hlavy se používal heřmánek, proti kurdějím zelí a na různá poranění lék nejsladší – cukr.

Základ lékárničky? Cukr, med a tuk

Použití cukru pro snadnější hojení ran se může zdát jako revoluční nápad, není to ale úplně pravda. Kombinaci medu a zvířecího tuku používali váleční lékaři ve starověkém Egyptě již před 4 000 lety! Je sice pravdou, že zvířecí tuk v současnosti většinou nahradila vazelína a místo medu se používá chemicky vyrobený cukr, princip však zůstává pořád stejný. Jak to, že v dnešní době komplikované medicíny a stále složitějších léků může fungovat něco tak banálního.

Jak vypadá v praxi ještě jiný typ hojení ran, tzv. vlhké hojení, uvidíte na tomto videu.

Cukr je silně hygroskopický – velmi účinně nasává vodu. Pokud jej přidáme do rány, nasaje veškerou volnou tekutinu a tím značně ovlivní mikrobakteriální prostředí. Bakterie bez vody totiž nedokážou růst a postupně hynou.


Použitím medu lze získat ještě širší spektrum účinků. Postupným rozkladem medu v ráně totiž dochází k uvolňování peroxidu vodíku, jenž má velmi silné antimikrobiální účinky. Některé druhy medu, jako med manuka, navíc obsahují látky, které účinně ničí bakterie.

Doporučujeme: Cukr není jen zlo. Tělo ho potřebuje k životu

Samotná vazelína a jiné oleje přidávané do směsi neslouží pouze ke snadnější aplikaci, mají totiž také léčivé účinky. Svými fyzikálními vlastnostmi “utěsní” ránu, čímž zabrání průniku mikrobů a vysychání rány. Některé druhy olejů také poškozují buněčnou membránu bakterií a způsobují jejich smrt.

Ve vteřině ranhojičem

Pořezali jste se při krájení zeleniny? Spálili jste se o horkou troubu při pečení koláče? Poškrábala vás vaše kočka? Na tyto a další akutní případy můžete být vždy pohotově připraveni. Díky několika jednoduchým krokům se z vás během chvilky stane profesionální ranhojič.

Na zázračný obvaz přitom budete potřebovat jenom trochu cukru či medu, glycerín, vazelínu a gázu. Pokud máte vše potřebné, můžete obvaz sestavit podle následujícího návodu.

Domácí cukrový obvaz

1. Nejprve smíchejte několik lžiček cukru s glycerínem, tak aby výsledná hmota měla konzistenci arašídového másla. Místo cukrové směsi můžete samozřejmě použít i med.

2. Pokud je rána veliká, natřete několik gáz vazelínou a pokryjte jimi okolí rány. Napuštěné gázy fungují jako přehrada, která zadržuje cukr v ráně. V případě malých ranek můžete tento krok vynechat.

3. Na ránu naneste silnou vrstvu směsi cukru a glycerínu a pokryjte ji několika vrstvami gázy, tak aby směs neprosakovala obvazem. Pro důkladnější izolaci rány můžete na gázu přiložit igelitový pytlík.

4. Ránu pevně překryjte obvazem, ale s utahováním to příliš nepřehánějte. Rána by se špatně hojila, pokud by ji obvaz příliš škrtil.

5. Obvaz by se měl jednou za den vyměnit a rána zkontrolovat. Pátrejte po příznacích infekce, jako jsou přítomnost hnisu, zápach, zarudlost a bolestivost rány.

Cukr a med jsou naprosto bezpečné i v případě léčby bércových vředů u diabetiků, protože se z rány nevstřebávají do krevního oběhu. Na druhou stranu nepomáhají v léčbě abscesů, protože cukrová směs není schopna projít přes kožní bariéru.

Pozor na krvácení!

Před aplikací sladkého obvazu musíte vždy zastavit krvácení. Důvod je prostý, cukr v ráně vychytává veškeré volné ionty vápníku, které jsou důležité pro tvorbu krevní sraženiny. Pokud se sraženina nevytvoří, rána bude stále krvácet a navíc se nebude ani hojit.

Kdy jít k lékaři

Přes určité antimikrobiální účinky není cukr všemocným lékem, a tak se může stát, že se bakterie v ráně přece jenom přemnoží. Infikovaná rána se vyznačuje zápachem, přítomností hnisu, nadměrným zarudnutím a bolestivostí. V těchto případech zapomeňte na roli domácího lékaře a raději navštivte profesionála. Infekce může totiž přestoupit do krve a způsobit život ohrožující sepsi.

(holi)

více na uLékaře

Zdroj: http://www.dermnetnz.org/treatments/honey.html
http://www.peoplespharmacy.com/2013/03/03/sugar-for-wound-care/
http://www.drwhitaker.com/sugar-on-wounds-for-healing

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čím nahradit bílý cukr? Na stévii zapomeňte

Vosy útočí. Jak vrátit úder?

Antikoncepce: Co by měla vědět každá žena

Ze kterých jídel se nejvíc tloustne?

Pochopitelně, nejvíc se tloustne z jídla, kterého sníte moc. Ale ze kterého přiberete nejspolehlivěji? To napoví glykemický index.

Tato stále poněkud záhadná veličina není totéž co nízký či vysoký obsah sacharidů, i když s ním souvisí. Jeho hodnota se nepřekrývá ani s hodnotou kalorickou.

GI roste s délkou vaření

Věc je však ještě složitější. Například tytéž potraviny mohou mít různě vysoký glykemický index (GI) podle odrůd, a rozdíly jsou často dramatické. Příkladem může být rýže nebo mrkev. Tuky a bílkoviny zpomalují trávení sacharidů a tím i snižují GI.

Glykemický index  také nepočítá s celkovým množstvím sacharidů přijatých danou stravou, tj. s různým objemem snědeného jídla. Ve větším množství jídla s nízkým GI tak můžete sníst vyšší GI, než když si jen uzobnete potraviny s vysokým GI.  Na jejich výši se dál podepisuje tepelná úprava: čím déle je vaříme (pečeme, nebo nedej bože smažíme), tím víc roste GI.

Doporučujeme: 5 jídel pro snazší letní hubnutí

Navíc většina jídel není složená pouze z jediného druhu, ale ze směsi, což výrazně mění údaje. Tak je možné, že polotučný i nízkotučný neochucený jogurt mají shodně GI 35.  Testy na Lékařské fakultě Univerzity Palackého také  prokázaly, že ochucené, slazené výrobky, a to zakysané nápoje a zástupci středně tučných i smetanových jogurtů, měly nízký glykemický index pod 50.

Jak se glykemický index počítá?

Zůstaňme tedy u jednoduché definice: GI je číselný údaj, který vyjadřuje účinek potraviny na zvýšení hladiny cukru v krvi ve srovnání s glukózou (ta má číslo 100). Někdy se ale GI odvozuje nikoli od glukózy, ale od bílého chleba, což znají zejména diabetici, kteří si často odvažují jídlo podle “chlebových” jednotek.

Náš tip: 10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

“Výše indexu je ovlivněna vzájemným poměrem tří základních živin – sacharidů, tuků a bílkovin, také obsahem vlákniny, jež zpomaluje využití cukrů, dále způsobem zpracování potraviny a velikostí porce,” vysvětluje RNDr. Dana Dvořáková z vývojového oddělení společnosti OLMA.

Čím vyšší je číslo GI, tím rychleji stoupá hladina cukru v krvi, a naopak. Pro zajímavost: cukr nemá hodnotu 100, ale jen 87. Udává rychlost využití glukózy z konzumované potraviny lidským organismem.

Čím víc jíme, tím máme větší hlad

Zjednodušeně se dá říci, že po jídle stoupá hladina cukru v krvi a vyplaví se hormon inzulín. Ten sice zajistí pokles hladiny cukru v krvi, ale jakmile cukr příliš klesne, dostaví se opět pocit hladu nebo chuť na něco dobrého.

Další konzumací jídla se hladina cukru v krvi opět rozhoupe. Čím častěji dochází k těmto prudkým výkyvům, tím je větší pravděpodobnost vzniku nadváhy, případně zdravotních komplikací. U potravin s nízkým GI  se glukóza vstřebává pomaleji a udržuje se tak stabilní hladina cukru v krvi. Člověk tedy nemá pořád hlad, nemusí jíst více potravy, a tím i nadměrné množství kalorií.

Z čeho se víc tloustne?

K potravinám s nízkým GI patří například ořechy, luštěniny, tmavá rýže a žitný tmavý chléb, mléko a jogurty a také většina ovoce a zeleniny. Ovšem vodní meloun, banány, datle, fíky nebo hroznové víno už jsou na opačném konci žebříčku. Za vyšší GI se považují potraviny s hodnotou nad 55,  takže s těmi se tloustne snadněji. 

Mimo velmi sladké ovoce sem patří například:

  • bílé pečivo (klasický rohlík má GI 73)
  • snídaňové cereálie (cornflakes mají GI 83)
  • vařené brambory (bez slupky mají  GI 70)
  • pivo (GI dokonce 110)

“Paradoxem pro běžného konzumenta je, že čím více tuku mléčný výrobek obsahuje, tím nižší je jeho glykemický index. Při redukční dietě však nesmíme zapomínat na to, že tuk nejen snižuje GI, ale současně obsahuje mnoho energie. Je tedy nutné sledovat všechny důležité výživové parametry komplexně a také v návaznosti na bezprostředně plánovanou fyzickou aktivitu,” dodává doktorka Dvořáková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Taky máte vši? Stříhat se už nemusíte

Pomůže tlačenka na klouby?

Na velikosti záleží: Ženy přistiženy při lži

Větší je lepší, tvrdí nová studie. Odpovídá tak na věčnou otázku o velikosti penisu – a poprvé jinak.

Mnoho let se tvrdilo, že ženám na velikosti penisu u mužů nezáleží. Podle kanadských vědců jsou však muži s větším přirozením pro ženy přitažlivější.

Čím větší muž, tím větší penis?

Opačné výsledky předchozích studií psychologové vysvětlují tím, že se ženy na příliš otevřeně formulované dotazy cítily nucené odpovídat “politicky korektně” -  tedy že jim na  délce penisu nezáleží.

Tentokrát však dotázané ženy hodnotily atraktivitu obrázků nahých mužských postav, ale nikoli přímo genitálií. Jako nejpřitažlivější přitom označily vysoké muže s delším penisem. “Ideální, tedy nejpřitažlivější velikost penisu, jsme nezjistili,” upozornil autor studie Brian Mautz z univerzity v kanadské Ottawě. “Pouze to, že míra přitažlivosti rostla s vyššími hodnotami (tělesné) výšky a délky penisu.”

Doporučujeme: Malý penis: Kdy je to fakt problém?

Lákavost mužských postav i s “vybavením” se však nezvyšovala úměrně. “Neznamená to tedy, že čím větší penis máte, tím víc jste atraktivní.” vysvětlil rozpor doktor Mautz.  Znamená to pouze, že ženám se víc zamlouvají vyšší muži s větším penisem – a to obvykle vyšší muži mají.

Co je na mužích přitažlivé?

K rozhodujícím faktorům mužské sexuální přitažlivosti totiž patří výška. Spolu s širokými rameny, velkým nosem, výraznou bradou a vystouplými lícními kostmi, které jsou genetickou informací o tom, že jejich nositel se vyznačuje silou, agresivitou a vytrvalostí.  

Jde o ceněné mužské atributy, poskytující důkaz plodnosti a schopnosti zabezpečit ženu i případné potomky. Také hluboký hlas je důkazem vysoké hladiny mužských hormonů, což je vždy výhodou.

Přečtěte si: Sex bez penisu? Muž měl v posteli přes stovku žen

Kanadští vědci navíc věří, že ženské preference hrály rozhodující úlohu v evoluci. Tím, že si ženy vybíraly “vybavenější” partnery, napomohly k vývoji větších mužských genitálií.

Podle čeho se pozná velikost penisu?

Tehdy totiž přirozenému výběru nebránilo oblečení. Zatímco u žen je i dnes poměrně dobře viditelná velikost boků a ňader i přes šaty, u mužů velikost jejich mužství obvykle odhadnout nelze.

Možná i proto s postupem času vznikly různé fámy a pověry, které měly za úkol zobecnit například to, že muži s velkým nosem, rukama, nohama nebo ušima mají i velký penis. Nic z toho se nikdy žádným výzkumem neprokázalo.

Muž má být mužný

Turecká studie z roku 2011 došla ke zpřesňujícím výsledkům. Délka penisu prý souvisí s výškou, hmotností, body mass indexem a velikostí nohou a rukou. Nebývá prý obvyklé, aby muž s velkýma nohama a rukama měl malý penis. Stejně jako nebývá časté, že by vysoký a statný muž nebyl dobře vybaven i po sexuální stránce.

Takže ani vědecký závěr, že na velikosti záleží, nelze brát doslova. Ženy sice přitahují partneři, kteří na pohled působí mužně, ale to je asi pochopitelné: přece jen jsme ještě pořád součástí přírody. Neznamená to, že by ti  ostatní nemohli příjemně překvapit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plastika pro muže: Menší prsa, větší penis

Taky máte vši? Stříhat se už nemusíte

Pomůže tlačenka na klouby?

Sonické kartáčky: Vhodné pro lenochy a citlivé dásně

Správné čištění zubů je předpoklad k jejich zdraví. Pravidelná dentální péče je prevencí před vznikem zubního kazu a zánětem dásní. Sonické kartáčky vám usnadní a zefektivní práci. Jak je používat, aby byl výsledek dokonalý?

Máte-li citlivé zuby, dásně nebo trpíte na obnažené zubní krčky, nemusíte na elektrické kartáčky hned zanevřít. Sonické typy využívají vertikální pohyb hlavice, který účinně narušuje zubní plak a vyvolává v ústní dutině proudění tekutiny, která vyplaví nečistoty i z mezizubního prostoru. Naučte se s nimi zacházet…

Základem je úhel kartáčku

Zapomeňte na rotační pohyb, který by vám rozdráždil dásně. Sonický pracuje na principu ultrazvuku. A to tak, že rozkmitá vlákna kartáčku, ale také sliny a vodu smíchanou se zubní pastou. V žádném případě není nutné na dáseň či zub tlačit. Naopak, většina z nich přestane pracovat ve chvíli, kdy na ně příliš silně tlačíte.

Doporučujeme: Sladké kazí zuby: 5 nejhorších věcí pro váš chrup

Než začnete sonického pomocníka používat, zkuste si jej zapnutý přiložit k dlani či ukazováčku. Ucítíte, jak šetrný a důmyslný může být.

Důležité je správné umístění. Rozvibrovanou hlavici položte na hranici dásně a zubu, tak aby byla přesně rozdělená na polovinu. Tuto hranici kopírujeme po celém chrupu.

Více se o technice čistění sonickým kartáčkem dozvíte v následujícím videu:


<!– –>

Nezapomínejte ani na mezizubní prostor, kterému lze věnovat pozornost mechanickým odstraňováním. Použijte malé kartáčky nebo vyzkoušejte “airfloss”. Jde o speciální přístroj, který pomocí tlačítka foukne do prostoru vzduch a vodu. Náplní může být i ústní voda, která prostor zároveň i dezinfikuje.

Zvyknete si?

Správnou techniku si osvojíte během několika okamžiků, jen si budete muset zvyknout, že prvních pár dnů vás pohyb hlavice bude spíše lechtat, ale nejde o nic, co by nešlo zvládnout.

Náš tip: Jak si vyrobit zubní pastu, která chutná i dětem

Sonické kartáčky jsou vhodné pro děti od šesti let, ale měly by být pod dohledem rodičů. Tento typ čištění mohou vyzkoušet i pacienti s ortodontickými pomůckami či implantáty. A co víc, měli by si jej pořídit všichni dentální “lenoši”, kteří čištění mezizubního prostoru nevěnují přílišnou pozornost.

Jaké jsou vaše zkušenosti se sonickým kartáčkem? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

Sex, hádky nemoci : Jak jsme odnesli vlnu veder

Proč někoho koušou komáři víc: Má sladkou krev?

Čistit zuby dvakrát denně nestačí. Co dalšího je třeba?

Za stav našich zubů si můžeme především sami. A protože to, jestli máme zuby zdravé nebo nemocné, se odráží na našem celkovém zdraví, měli bychom o ně pečovat s mnohem větším důrazem. Čistit si zuby dvakrát denně je proto sice správné, ale nikoli dostatečné.

Představte si, že například parodontóza zvyšuje pravděpodobnost infarktu. Špatná péče o zuby v těhotenství zase může negativně ovlivnit vývoj miminka, nebo způsobit předčasný porod.

To ale nejsou jediné důvody, proč je důležité se o zuby dobře starat a dělat něco víc, než je jen dvakrát denně čistit. Mimochodem, na dentální hygienu by měly pravidelně chodit i děti.

V následujícím videu dozvíte proč, zjistíte podrobnosti o tom, jak důkladná péče o zuby vypadá, ale získáte i několik rad, jak přesvědčit dítě, že je třeba si zuby čistit, a jak ho naučit, aby to dělalo správně. A jaké jsou vlastně nejčastější chyby při čištění zubů?


<!– –>

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není

Co proti křečím? Zkuste akupresuru, čokoládu i vodu

Jak se zbavit bolesti zubů za 5 minut

Jak zachránit zuby před kazem a parodontózou?

Návštěvu dentální hygieny stále mnoho Čechů považuje buď za zbytečný luxus nebo tahání peněz z kapsy, popřípadě obojí. To je ovšem velký omyl.

Podle odborníků ve správně vyčištěných ústech nedostanou šanci ani zubní kaz, ani záněty.  Což jsou právě dva nejčastější faktory, které vás mohou připravit o zuby.

Je to na vás!

Profesionální dentální hygiena je především léčebný proces, který udržuje chrup a dásně zdravé a bez zánětu. Dentální hygiena napomáhá při léčbě zánětu dásní (gingivitidy) a parodontózy. Při tomto ošetření vám chrup i dásně dokonale vyčistí – ale pak už je to na vás!

Doporučujeme: Krvácení dásní? Může to být plíseň, čistěte dál

Ještě důležitější totiž je, že vám dentální specialista doporučí, jaké pomůcky používat, a určí i velikost jednotlivých mezizubních kartáčků a dalších prostředků pro důkladné vyčištění prostoru mezi zuby. Velkým problémem totiž bývá nesprávné čištění zubů

Jednou denně, ale perfektně!

Každodenní péče o dutinu ústní je základním krokem ke zdravým zubům. Velmi často sice klienti věnují čištění chrupu nemálo času i energie, ale jejich technika bývá bohužel špatná, takže nedocílí kýženého výsledku – čistého zubu bez zubního plaku. Varovnou známkou je krvácivost dásní. Důležité přitom je, aby chrup byl jednou denně perfektně vyčištěný a zbavený plaku.

Nakonec vám hygienista doporučí vhodnou periodicitu návštěv profesionální dentální hygieny. Není univerzální pravidlo, kolikrát do roka opakovat návštěvu dentální hygienistky. Každý chrup je jiný. Zpravidla to ale bývá dvakrát až třikrát do roka.

V tomto videu zubní lékař vysvětlí, co vám přinese odborné ošetření dentální hygieny, i jak postupovat doma při každodenním čištění včetně doporučení jednotlivých pomůcek.


<!– –>

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci hlásí: Vyrobili jsme umělou spermii!

Letní sprchy skrývají děsivou bakterii

Test z biologie člověka: Znáte dobře lidské tělo?

Jak naučit děti, aby si čistily zuby správně

První zoubky stejně vypadnou, proto se nemusí čistit ani ošetřovat… To si bohužel ještě stále někteří rodiče myslí. Omyl!

O chrup je třeba pečovat, sotva se první zoubek prořeže. Jak naučit děti, aby si čistily zuby správně? Poradí MUDr. Lucie Králová.

Zkažené zuby bolí

“Zkažené zuby působí dětem bolest, ať už při kousání, nebo při reakci na studené či teplé jídlo,” varuje zubařka. “Navíc ve chvíli, kdy zkažený zub vytrhneme, mají ostatní zuby tendenci jeho místo zaplnit a mezeru uzavřít. Začnou se posouvat a stálý zub potom nemá prostor pro prořezání, což do budoucna může znamenat léčbu rovnátky.”

Doporučujeme: Zuby plné kazů: Zhnusit dětem sladkosti? Stačí čistit!

Chybějící zub může také způsobit problémy při mluvení, nehledě na to, že dítěti se zkaženými zuby se budou ostatní posmívat kvůli vzhledu.

Jak udržet zoubky zdravé

Abychom zubnímu kazu předešli, je důležité dodržovat správné stravovací návyky: jíst méně sladkého, pít během dne obyčejnou vodu nebo neslazený čaj a hlavně si dobře zuby čistit. Čištění by mělo probíhat vždy ráno i večer, nejlépe za dohledu rodičů. Děti totiž často zapomínají čistit zuby zevnitř a na nedostupných místech.

Faktem je, že čištění zubů představuje pro většinu dětí (i dospělých) nudu. Jak jim ji zpestřit? Můžete vyzkoušet sonický zubní kartáček. Ten vyčistí chrup efektivněji, protože s dítětem komunikuje: Dává mu signál, že už jsou zuby čisté a že může přejít na další část chrupu, a po vyčištění zahraje melodii.

Vhodným doplňkem ke kartáčku je potom příjemná pasta na zuby a ústní voda. Ta se hodí hlavně pro menší děti, protože je učí proplachovat a nepolykat zubní pastu.

Podívejte, jak správně čistit zuby:


<!– –>

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Nekašlat, nesmát se: Únik moči ničí život. Zbavte se ho

Mladší muž a starší žena: Může to fungovat?