GMO: Rostlinní "frankensteini". Je proč se bát?

Rostlinní mutanti, jak se někdy říká geneticky upraveným plodinám (GMO), v Česku zatím žádný velký poplach nevzbudili. Ve světě však vyvolávají miliónové protesty. Máme se proč bát?

Většina geneticky modifikovaných zemědělských plodin je určena ke krmení hospodářských zvířat a nikoli pro přímou spotřebu člověkem. Zatím všechny studie prokázaly, že v živočišných produktech se neobjevují ani stopy genů z GMO rostlin, které zvířata sežrala. Tyto bílkoviny z potravy se totiž v zažívacím traktu rozštěpí. Veškerá původní genetická informace z krmiva se tak v potravinovém řetězci zničí.

Jíme je už dávno 

Dáváte si v kině popcorn? A chutná vám? Je z dovážené, tudíž geneticky upravené kukuřice.V ČR se některé GMO používají už dlouho. Jako spotřebitelé se s nimi setkáme nejčastěji v podobě rostlinných olejů – sójového či řepkového. Celkem je to 53 položek, většinou v podobě krmiv. Zajímavé je, že geneticky upravená kukuřice, která v USA představuje drtivou většinu, se u nás pěstuje stále méně. Je drahá a její speciální vlastnosti – odolnosti proti škůdcům – vlastně nejsou potřeba. 

Doporučujeme: Testy DNA: Chcete vědět, že nepatříte rodičům?

Do této soboty se musí vláda rozhodnout, zda přijmout nebo odmítnout zákon o jejich plném využití, který EU potichu schválila letos v březnu.  Je to kvůli chystané dohodě Evropy s USA, která má vytvořit největší společný trh na světě, kde budou platit univerzální pravidla. A právě v USA se GMO používají už 20 let. Dokonce se říká, že toto označení nese až 80 % potravin v regálech amerických  obchodů. U nás je značení povinné až od hranice 0,09 % obsahu.

O co vlastně jde?

Geneticky modifikovanou potravinou (krmivem) se rozumí potravina/krmivo, které obsahuje geneticky modifikované organismy, sestává z nich nebo je z nich vyrobena. Vzniká tak, že se u nic změní DNA pomocí genového inženýrství. Do organismu (rostliny) se tak vnesou nebo záměrně deaktivují některé konkrétní geny. Třeba gen odolnosti proti herbicidům nebo gen, který umožní vytvářet látky, hubící hmyz. GM kukuřice se tak sama umí bránit proti škodlivému hmyzu.

Díky genetickým úpravám mají tyto plodiny vyšší výživnou hodnotu, příznivější obsah jednotlivých vitamínů, více vyvážené složení mastných kyselin či zvýšený obsah nenasycených mastných kyselin omega-3 atd. Transgenní plodiny se lépe obhospodařují, protože zároveň lépe odolávající  nepříznivému okolí, jako je sucho, chlad, příliš slaná půda či nedostatek světla.

Proto nám možná v budoucnu pomohou udržet nízké ceny a dostatek potravin. Zemědělci ušetří za postřik a další  náklady za obhospodařování, takže by se měli stát konkurenceschopnějšími. USA totiž svoje zemědělství  dotuje ještě víc než EU.

V čem je tedy problém?

Určitě jde v mnoha případech o strach z nového a neznámého, často také o snahu dělat humbuk a protestovat ze zásady. Učiněným strašákem se stala firma Monsanto, nadnárodní americká společnost, která podniká zejména v zemědělském sektoru. Znát ji můžete jako výrobce “zabijáckého” postřiku Roundup.

Obří firmy bývají předmětem odporu často, ale na druhou stranu právě jedině ekonomicky výjimečně silné firmy si mohou dovolit testy, které jsou nutné k tomu, aby mohla být geneticky modifikovaná plodina uvedena na trh. Tak jsou tak rozsáhlé, důkladné a zaberou tolik času. 

Proto se často tvrdí, že právě GMO patří k nejbezpečnějším a nejprověřenějším plodinám, a z nich vyrobené potraviny jsou prý lepší, než ty s označením bio, které vlastně nikdo nekontroluje. ¨

Co bude dál?

Psychologická bariéra strachu z rostlinných “frankensteinů” ale hraje svoji roli. Připomíná se možnost rakovinového bujení, účinek na okolní přírodu a zvířata. Na scénu se ale neustále vracejí i dávno vyvrácené argumenty.

Ovšem i důkladné testy nemusí ukázat všechny nástrahy, které se třeba projeví až při dlouhodobém využívání. Konec konců ještě před 50 lety škodlivost kouření taky nikdo neřešil.

Přední vědci však tvrdí, že GMO plodiny jsou prověřené a bezpečné. Už i tím, že vlastně nepředstavují žádnou novinku – genetické šlechtění je prakticky staré jako lidstvo samo. Dalším krokem však má být masové používání genetické manipulace u zvířat. A dokonce u lidí – zatím jen k léčebným účelům, jako je snížení srážlivosti krve.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potraviny: Konec tajností. Budou ještě dražší?

Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži


Kdy “zadělat” na miminko? V zimě jsou spermie pomalejší

 

Nejúčinnější zhubnutí – poraďte se on-line s lékařkou

Jak zhubnout, to dnes radí kde kdo. Vy se však můžete poradit se skutečnou odbornicí – obezitoložkou a diabetoložkou MUDr. Michalou Pelikánovou.  

V tomto našem on-line rozhovoru můžete klást otázky ohledně správného hubnutí, a to i při cukrovce, kdy každé shozené kilo přinese aspoň malé zlepšení stavu. Je vědecky prokázáno, že právě diabetická dieta je i pro zdravé lidi tím nejúčinnějším postupem. V čem přesně spočívá?

Nebezpečné kouzlo sacharidů

Podle nejnovějších zjištění jde o příjem sacharidů – ne pouze cukru, ale všech, které jsou obsaženy v přílohách, zelenině i luštěninách. Ptejte se, jak omezit a regulovat jejich příjem. Dalším důležitým faktorem je pochopitelně i pohyb.

Doporučujeme: 10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Nadváha a obezita jsou charakterizovány nadměrným ukládáním tuku v těle důsledkem nepoměru mezi příjmem a výdejem energie. V tom také spočívá souvislost: většina lidí s nadváhou se dříve nebo později “propracuje” k cukrovce – a také většina diabetiků 2. stupně mají kila navíc. Své dotazy  tedy můžete posílat ohledně všeho, co souvisí s tímto tématem.


Ptejte se on-line právě teď

On-line rozhovor MUDr. Michalou Pelikánovou ve čtvrtek 1. října ve 14 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sledujte v příslušném čase na našem webu.

Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém, pomocí tlačítka “všechny položené dotazy” dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Michala Pelikánová

Foto: Žena

MUDr. Michala Pelikánová

Diabetolog a obezitolog. Působí jako vedoucí lékařka oddělení diabetologie na Poliklinice Budějovická v Praze 4. Promovala na 2. LF UK v Praze. Absolvovala specializační atestace v oboru diabetologie a všeobecné praktické lékařství. Předmětem její klinické, výzkumné a publikační činnosti je komplexní problematika diabetologie a obezitologie. Je hlavním výzkumným pracovníkem v několika mezinárodních klinických hodnoceních. 


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí muži versus ženy: Najdi 5 rozdílů a znič tuk

Další hrozba antikoncepce: Zničená střeva

Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži


Zadejte otázku do online rozhovoru

Všechny položené otázky

Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži

Letošní léto bylo žhavé. Na slunci jsme byli, i když jsme ani nechtěli, a mnoha lidem se podařilo spálit. Což jsou faktory, přispívající ke vzniku melanomu, nejsmrtelnějšího ze všech kožních nádorů.

V ČR je nejvíce melanomů ve střední a východní Evropě. Ve výskytu rakoviny kůže jsme i před obyvateli jižní Evropy. Každý rok na něj zemře 450 Čechů a za uplynulých 40 let jejich počet vzrostl sedmkrát! To je nejvyšší nárůst mezi všemi rakovinami.

Není to planá hrozba

Letos si diagnózu zhoubný melanom kůže vyslechne víc než 2 500 lidí a počet pacientů tak podle odborníků téměř dosáhne 28 tisíc lidí. Nejde tedy jen o plané strašení dermatologů, kteří si chtějí nahnat klienty do svých ordinací. Prohlédněte se sami, a pokud máte pochybnosti, neváhejte už ani vteřinu s odborným vyšetřením podezřelých znamének a změn na kůži.

Doporučujeme: Kožní znaménka: Zbavte se jich i bez řezání

Znaménka máme od dětství a v průběhu života jich obvykle přibývá. Problém se tedy může objevit jako úplně nové znaménko – tedy nejen na tom, které už na těle máme. Proto bedlivě sledujte nejen jakékoliv změny velikosti a barvy, ale také stavu a počtu.

Co bychom měli sledovat?

Subjektivně může znaménko svědit i bolet, případně vyvolává pocit tlaku. Varovné jsou také jakékoli příznaky zánětu. Co by vás mělo varovat při pohledu na kožní nepravidelnosti? 

 • Růst – nad 5 mm v průměru
 • Zčernání
 • Nerovnoměrná barevnost – střídají se odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, někdy i zesvětlené části
 • Změny povrchu s mokváním a krvácením, případně erozí a špatným hojením
 • nepravidelné okraje mohou signalizovat přechod v melanom.
 • Mění se kůže v okolí znaménka – např. barevné změny do bílé či šedé barvy a nebo pigment pronikající do okolí.

Vůbec to nemusí být piha

Při prohlížení nezapomínejte na kštici, podpaží, třísla, oblast intimních partií, oblast oka, nehty a sliznice a plosky nohou. Možná jste to nevěděli, ale melanom se může hlásit úplně jinak než piha či znaménko, jak se často říká. Často se projeví jako modřina nebo jako tmavý půlměsíc pod nehtem na ruce nebo na noze. Mimořádně výjimečný je melanom v oku, kde se zprvu projevuje jako tlak a rozmazané vidění.  “Zvýšený efekt UV záření pak může být do určité míry odpovědný za vznik rohovkového nádorového bujení,” říká optometrista Mgr. Pavel Beneš Ph.D.

Kdo je v ohrožení?

Každý, jak napovídá velký vzestup počtu nemocných. Do 39 let je výskyt melanomu častější u žen, od 40 let je častější u mužů. Nejrychleji čísla rostou mezi mladými dívkami a ženami, které nejčastěji chodí do solária a vůbec se opalují. Typickým pacientem je však podle kožních lékařů muž ve věku padesát plus – prostě chlapík, co často pracuje venku, a aby mu slunce nesvítilo do očí, nastavuje mu záda. Pokud si počká, až mu znaménko začne krvácet přes košili, bývá na léčbu už pozdě. Melanom rychle a často vytváří metastázy, a když k nim dojde, bývá doba přežití maximálně pět let.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovina kůže: Jak poznat podezřelé znaménko?

Bolest při menstruaci můžete snížit. Jezte správně!


Kdy “zadělat” na miminko? V zimě jsou spermie pomalejší

 

Slávek Horák o filmu Domácí péče: Dolehlo to na mě samo

Režisér Slávek Horák říká, že prožívá frustraci, protože se nemůže vrhnout do dalšího filmu. Svůj veleúspěšný snímek Domácí péče teď totiž musí vyvézt do světa.  “Ale to jsou tak příjemné starosti, že je to vlastně nejlepší výmluva proč se chvilku kreativně flákat,” přiznává.

Film o umírání vzbudil velký ohlas, do kin se na něj dosud přišlo podívat 70 000 diváků, Alena Mihulová za roli pečovatelky Vlasty získala Křišťálový globus za nejlepší ženský herecký výkon na Karlovarském filmovém festivalu. A nyní půjde dokonce bojovat o zlatou sošku Oscara! 

O nejvyšší filmové ocenění světa se tak bude ucházet snímek, jehož hlavní hrdinku filmu režisér napsal podle skutečné osoby – svojí maminky. Museli jsme se proto zeptat: co na vás v její práci zapůsobilo nejvíc?
 
Její nezištná obětavost, vlastně ta naivita v nejkrásnějším slova smyslu. Nikdy ani na vteřinu neváhá, jestli má někomu pomoct, naopak se sama nabídne – a naprosto samozřejmě do toho vtáhne i všechny kolem sebe, protože si myslí, že to všichni cítí stejně jako ona. Což – bohužel – není vždycky pravda.

Původně jste zvažoval, že maminku do role obětavé zdravotní sestry dokonce i obsadíte. Jak se tvářila na možnost proměnit se v herečku?

Mámě to vůbec nevadilo, ona prostě ráda pomůže s čímkoliv. I kdyby to měla být hlavní role ve filmu! Ale jakkoliv byla před kamerou při testech nebojácná a autentická, celý proces náročných opakování a variací by nezvládla. Proto bylo skvělé mít Alenu (Mihulovou), která je duší jako moje máma, ale jako skvělá herečka to umí líp vyjádřit pro kameru.

Slávek Horák a Alena Mihulová v Karlových Varech

Foto: Žena

Ve filmu jste si zahrál i vy sám. Proč jste se rozhodl stát za kamerou a ne před ní?

Já se tam chtěl jen projít, jen se podepsat, mihnout, ale najednou stojím mezi Alenou a Bolkem a koktám text a rudnu… Hrůza! Za kamerou je mi mnohem líp, pozorovat ostatní jak nerudnou a nádherně podávají text. To jsem věděl vždycky, že jsem spíš pozorovací typ, ale tady jsem si chtěl vyzkoušet i toho “pozorovaného” a nějak jsem neodhadl rozsah mé roličky… i rozsah toho, co to obnáší, být “pozorovaný”. Vzbudilo to ve mně novou úctu k těm, kteří to zvládají tak mistrovsky, jako Alena s Bolkem.¨

Bylo náročné režírovat herce velkých jmen jako je Bolek Polívka nebo Tatiana Vilhelmová? A postavit se za kameru v případě Aleny Mihulové, která své nejlepší role ztvárnila pod dohledem Karla Kachyni?

Hrozně jsem se toho bál, vůbec jsem nevěděl, jak se s nimi má správně komunikovat, ale všichni byli tak milí, otevření a nápomocní, že ze mě brzy všechna nervozita spadla a mohli jsme se věnovat jen práci, za což jim patří můj velký dík. Alenu s Bolkem jsem vzal k rodičům na Moravu, aby se před natáčením seznámili a ihned si perfektně rozuměli – místo herecké zkoušky se z toho odpoledne stala oslava do dlouhých nočních hodin, se zpěvem lidovek a vší parádou. Režírovat jsem je později na place zas tolik nemusel, všichni ze scénáře pochopili, kdo jsou jejich postavy, navíc jsem si je vybral právě kvůli tomu, že takoví skutečně jsou – a tak už šlo jen o drobné doladění jejich projevů, nic zásadního. A s Alenou to bylo tak harmonické – byla vděčná za to, že jsem na ni na rozdíl od režírujícího manžela nekřičel.

Ovlivnil příklad maminky nějakým způsobem váš podhled na svět? 

Pozdě, pozvolna, ale silně. Tenhle mámin soucit se všemi kolem ní je dost náročný způsob života, když děláte něco jako film nebo reklamu, kde se vyžaduje vysoký stupeň sebezahleděnosti, ideálně v tom dobrém – tvůrčím – slova smyslu, jako ponoření se do zkoumání vlastní osoby. Ale je tak neuvěřitelně přínosné následovat mámu, aspoň po kousíčkách zatím, otevřít se tomuto soucitu a snažit se být nějaké užitečný – vždycky dostanu zpátky víc, než jsem vložil, takže je to vlastně i výhodné, kdybych to chtěl trochu racionalizovat… Což nechci, je lepší to jen prožívat.

Jak vnímáte obraz nemoci a smrti v dnešní společnosti?

Odstrkují se tak, aby na ně nebylo vidět, což mně nevadí, ale je samozřejmě prospěšné si je čas od času připomenout, ať si uvědomíme, jaké štěstí je být zdravý a živý. Tenhle film by doufám mohl byt takovým připomenutím, to by se mi líbilo.

Jak se mladý a zdravý člověk “na startu” vůbec dokáže vžít do situace vážně nemocných lidí a blížícího se konce života?
 
Já už zas tak mladý nejsem, jak se mi začala blížit čtyřicítka, tak to na mě prostě dolehlo samo. Ta konečnost, časová omezenost veškeré té legrace tady mezi živýma. A i když jsem zdravý – aspoň z toho co vím – tak jsem si představoval, že těžce nemocní lidé vnímají tuhle konečnost lidské existence ještě mnohem intenzivněji – a tam někde jsem se pokoušel “vtělit”. Na filmu je krásné, že si to můžete vyzkoušet nanečisto a večer se zase vytělit a jít ven na krásnou večeři s někým blízkým. Proto jsem vlastně šel k filmu.

Nedávno jste se stal tváří projektu na podporu lidí s idiopatickou plicní fibrózou. Co vás přimělo pomáhat šířit povědomí o této hrozivé nemoci?

Oslovila mne paní profesorka Vašáková, primářka Thomayerovy nemocnice a expertka na tuto nemoc s tím, zda bych ji pomohl se zviditelněním IPF mezi lidmi. Když jsem si poslechl, jak je nemoc zákeřná a že člověk nemůže téměř nic udělat pro to, aby se jí vyhnul, zamrazilo mne a hned jsem kývl. Když totiž lékaři najdou IPF, při níž člověku přestanou fungovat plíce, včas, je zde šance s pomocí léčby nemoc zpomalit nebo zastavit. Česká republika má navíc, na rozdíl od Slovenska, Maďarska nebo Polska léky, které to umí. Když se na nemoc přijde pozdě, tak člověk do dvou tří let umře. IPF stála život například herce Marlona Branda. Dost mne vyděsilo, že přestože nekouřím a žiju relativně zdravě, nic mi nezaručí, že se toto nemůže stát i mě. A představa umírání postupným zadušením, jen proto, že jsem včas nešel na jednoduché vyšetření, když jsem se začal zadýchávat víc než obvykle, je děsivá. Pokud tak můžeme pomoci i kdyby jen pár lidem prodloužit život, je to víc, než může dokázat jakýkoliv film na světě.

Se snímkem Domácí péče teď vyrážíte na dvouměsíční šňůru po mezinárodních festivalech. Kam nejdál se podíváte a na co se nejvíc těšíte?

Nejvíc se těším na to, že poprvé v životě doslovně obletím celou zeměkouli po trase Praha – Busan (Korea) – Vancouver – Mannheim, což jsou všechno velké a důležité festivaly. Pak bude následovat evropská část, ale ještě nesmím prozradit přesné destinace. Nicméně ten náš malý moravský film uvidí diváci více než dvou desítek různých národností, tak jsem zvědavý, co budou na všechno to ranní popíjení slivovice říkat – pro jistotu beru láhev a prkýnko se štamprlema sebou!

Čeká vás tak prezentace filmu u zahraničního obecenstva, které nebude vždy evropské – myslíte si, že téma “domácí péče” pochopí?

To jsem taky zvědavý! Doufám, že ano, dokonce doufám, že pochopí všechny ty významy, které v sobě domácí péče nese a kvůli kterým jsme film pojmenovali takhle zdánlivě jednoduše. Doufám, že si příběh hlavní hrdinky opravdu prožijí naplno s ní, aby to všechno mělo nějaký smysl. Snad mají i jinde obětavé maminky, starající se o všechny kolem sebe až k vlastnímu sebezničení…

Máte čas myslet na soukromý život?

Naštěstí vůbec nemám, takže můžu pořád strkat hlavu do písku před skutečně zodpovědným rodinným životem a odkládat to později, jakkoliv už se teď na něj ve čtyřiceti začínám dost těšit – konečně! Ale zatím si pořád držím záložní plán, že kdybych zůstal kvůli pracovnímu vytížení na stáří samotný, budu si moct alespoň dovolit nepřetržitou péči tří dvacetiletých ošetřovatelek v bílých zdravotnických minišatech s těmi malými kloboučky… ty mi budou podávat opiáty, abych zapomněl, jak jsem promarnil svůj soukromý život, pokud to tak bude.

Nenutí vás rodiče do ženění? Nebo máte další sourozence, kteří tuto “povinnost” splnili?

Ha ha ha! Naši nade mnou zlomili hůl, už když mi bylo třicet! Se slovy “ty si takový nežeňa” mi předali láhev slivovice, kterou schovávají na moji svatbu už od narození, ať si ji prý vypiju, kdy chci. Chtěl jsem ji otevřít na 33. narozeniny, Kristovy roky a já byl pořád k ničemu, ale teď jsem rád, že jsem to neudělal a pořád ji mám schovanou, co kdyby… Naštěstí moje sestra už se vdala a tak v rodině aspoň jedna svatba byla, i když na to že jsme čtyři sourozenci… Tak jsem se oženil aspoň ve filmu, a ještě k tomu u našich na zahradě!

Dosud jste se věnoval spíše reklamní branži, za reklamní spoty dostal řadu cen. Liší se nějak pocit, když porota ocení zdařilou reklamu od toho, když ocení zdařilý film?

To se nedá vůbec srovnávat, protože ty ceny za reklamu vlastně nedostávám já jako režisér, ale agentura, která tu reklamu vymyslela, což je naprosto správné. Teprve u filmu si to můžu prožít, i když tam ji zase dostala Alena, která mi ten film rozsvítila, takže je to taky správné. Pro mě osobně je největší ocenění, že ten film funguje tak, jak jsem si představoval, že bude fungovat a za to mě ústně ocenili můj kameraman a střihač a to je pocta, které si obrovsky vážím, i když k tomu nebyla žádná medaile.

Přiměl vás úspěch filmu Domácí péče k tomu, že se vrhnete se pouze na vlastní tvorbu?

Vědomé “vale” nedávám, ale chci dělat další filmy a to už moc volného času nenechává, takže, abych si to přiznal jako chlap, jakkoliv to zní děsivě zodpovědně: Ano, vrhám se na vlastní tvorbu! (Jen doufám, že nebude tak patetická jako tento výkřik …)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Civilizační choroby nás ničí: Které nejvíc a proč?

Nejsnazší omlazení: Plastika víček. Může být i zdarma

Boty a dobrý sex: Souvislost existuje!

Repelenty mohou škodit. 5 lepších prostředků na komáry

Léto skončilo, je podzim, přesto nám v noci u ucha bzučí tvorečci, kteří zaujímají pěkné druhé místo v hitparádě nenáviděných tvorů – hned za klíšťaty. Proč se jich bát a proč se bát i repelentů?

Kromě toho, že komáří bodnutí pekelně svědí, může místo také zrudnout, otéct a bolet, zvlášť pokud máme alergii. Nemusí, ale může to být lymská borelióza a podle všeho se stejným způsobem dá získat i encefalitida, tedy infekční zánět mozku. Psi se mohou někdy od komárů nakazit i vnitřním parazitem rodu Dirofilaria , který způsobuje nebezpečnou srdeční červivost. Ti se mohou chránit obojky s účinky i proti komárům, jako je Advantix nebo Scalibor, ale co my?

Nebezpečné repelenty

Komáři v celosvětovém měřítku infikují více než 700 milionů lidí ročně. Roznášejí malárii, žlutou zimnici, horečku dengue, japonskou encefalitidu atd. Hygienici na jihu Moravy už zachytili výskyt komára druhu Aedes albopictus, který se sem dostal z jižních zemí. Může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya. Úplně však stačí, čím nás mohou ohrozit naši praví čeští komáři.

Doporučujeme: Jak poznat lymskou boreliózu?

Jak se před tímto hmyzem chránit? Mezi repelenty se v poslední době pro svou mimořádnou účinnost staly hitem přípravky s aktivní složkou DEET. Problém je  však v tom, že podle studií při dlouhodobějším užívání škodí lidskému zdraví.

Působí na mozkové buňky a přináší neurologické poškození, jako například poruchy paměti, bolesti hlavy, slabost, bolesti kloubů a svalů a dušnost. 

Bylinky proti komárům

RNDr. František Rettich, Csc. ze Státního zdravotního ústavu však doporučuje například přípravek Ultrathon. Ten totiž má patentovanou technologii postupného uvolňování aktivní složky DEET. Speciální polymer zapouzdří DEET, díky čemuž se repelent na povrchu pokožky uvolňuje postupně a nedochází k jeho odpařování ani pronikání do pokožky. Je odolný vůči dešti, vlhku, potu či postříkání vodou a hodí se i na dovolenou do tropických oblastí.

Náš tip: Poznáte klíšťovou encefalitidu? Ochrání vás droždí!

Možná tak sáhnete raději než po chemických repelentech  po přírodních prostředcích. “Největším rizikem jsou v závislosti na velké vodě nejrůznější infekce, mimo jiné kvůli komárům a dalšímu hmyzu, který přenáší bakterie. Ty pak výrazným způsobem oslabují imunitu organismu. Na řešení těchto zdravotních komplikací bych proto lidem doporučovala užívat bylinné tinktury z lichořeřišnice a česneku, případně tinkturu ze semene grepu. Na boj s parazity je pak výborný ořešák americký, eventuálně směsi bylin Plasmofit, Chlamysan či Helmifit,” radí Mgr. Jarmila Podhorná, odbornice na bylinnou terapii, zakladatelka společnosti Naděje a autorka knihy Byliny léčí.

5 přírodních repelentů

Citronová tráva neboli citronela: Známe ji z asijské kuchyně a její vůně, která je nám tak příjemná, komáry odpuzuje. Malé krvežíznivce zažene esenciální olej z citronely. 

Sójový olej: Podle odborného periodika The New England Journal of Medicine je relativně levný sójový olej stejně efektivní jako drahé repelenty DEET. Navíc krásně zvláční pleť, a dokonce zpomaluje růst tělesného ochlupení!

Šanta kočičí: Podle výzkumu na Iowské státní univerzitě je esenciální olej z této byliny, zvané také kočičí tráva, protože ji kočky opravdu milují, rovněž 10 x účinnější oproti chemickým repelentům. 

Nimbový olej: esenciální olej z rostliny zederach hladký patří k tradičním léčebným prostředkům v Indii. Jeho účinky proti hmyzu a obzvlášť komárům potvrdily americké výzkumy.  

Česnek je nejobyčejnější a nejdostupnější přírodní prostředek nejen proti upírům, ale i proti menším krvežíznivcům – komárům. Má však tu nevýhodu, že budete páchnout nejen jim, ale i lidem…  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

Zákeřné mimoděložní těhotenství: Jak ho poznat včas?

Mimoděložní těhotenství představuje velmi závažný problém, který ohrožuje život. Může postihnout jakoukoliv ženu.

Oplodněné vajíčko se při něm uhnízdí mimo dutinu děložní, nejčastěji ve vejcovodu (95%), méně často na vaječníku (3%) nebo v dutině břišní (1,5%).

Záludné vejce

Při mimoděložním těhotenství není možné dítě donosit. Plodové vejce brzy po zahnízdění odumírá nebo se vyvíjí nesprávně.

Zkamenělé dítě: Když miminko umře, ale zůstane v mámě

Jeho chování je agresivní. Roste a ztenčuje stěnu vejcovodu, ve snaze zajistit si krevní zásobení narušuje cévy v místě, kde se uhnízdilo. Způsobuje tak nitrobřišní krvácení, které může být i silné, život ohrožující, když je porušena větší céva. Rostoucí mimoděložní těhotenství může způsobit i prasknutí vejcovodu a šokový stav matky s následným vykrvácením.

Nebezpečné je, že před tímto život ohrožujícím stavem může těhotenství týdny probíhat zcela bezpříznakově.

Příčiny mimoděložního těhotenství

K mimoděložnímu těhotenství dochází v důsledku poškození nebo zablokování vejcovodů, což bývá obvykle způsobeno zánětlivým onemocněním pánve (endometrióza). Příčinou však také může být operace vejcovodů, předchozí mimoděložní těhotenství, vady vejcovodu nebo hormonální faktory, které brání sestoupení vajíčka vejcovodem do dělohy.

Mezi další, méně běžné příčiny patří chromozomální vady nebo přítomnost nitroděložního tělíska. Většímu riziku vzniku mimoděložního těhotenství jsou vystaveny ženy, které již byly touto poruchou postiženy. Zvýšené riziko představuje také umělé oplodnění.

Jak poznat mimoděložní těhotenství

Diagnóza bývá obtížná. Nejčastěji vznikne podezření na mimoděložní těhotenství u zpožděné menstruace a pozitivního těhotenského testu při nepřítomnosti plodu v děloze.

Čtěte také: Boj o vejcovod aneb Mimoděložní těhotenství

Odborná diagnostika se provádí vaginálním ultrazvukem v prvních deseti týdnech těhotenství. Často je však neprůkazná, a proto se doplňuje vyšetřením krve (hladina hCG).

Příznaky se mohou vyskytnout v celé škále od nenápadných (vynechání menstruace a následné “špinění”, nevolnost, napětí v prsou či bolesti v podbřišku) až po velmi dramatické při krvácení do dutiny břišní, kdy může nastat šokový stav vedoucí k bezvědomí.

Některé ženy mohou dokonce mít menstruaci a nemusí se u nich projevovat žádné známky těhotenství. Varujícím signálem prasknutí vejcovodu je pak až náhlá ostrá bolest nebo přetrvávající bolest na jedné straně v podbřišku.

Co s ním dál?

Mimoděložní těhotenství je potřeba vždy odstranit, protože ohrožuje matku na životě. Rozsah operace závisí na stupni poškození vejcovodu či případné infekci. Provádí se buď operace břišní, nebo laparoskopická, vždy v celkové narkóze. Doba léčení po laparoskopii je zhruba týden, po velké operaci  několik týdnů.

Následkem zásahu bývá zvýšené riziko opakování mimoděložního těhotenství, někdy odstranění celého vejcovodu nebo jeho neprůchodnost, v neposlední řadě pak psychické následky, se kterými se žena vyrovnává i řadu týdnů.

Přesto má šanci znovu přirozeně otěhotnět, pokud jí zůstane alespoň jeden vejcovod. A jsou-li poškozené oba vejcovody, je možné využít umělé oplodnění, kdy je vajíčko oplodněno ve zkumavce a následně vloženo do dělohy.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Byla těhotná 46 let, nosila v sobě malou mumii

Žili jsme spolu třicet let, opustil mě kvůli studentce

8 typů mužů, kteří nestojí za vaši pozornost


milujete kávu? prague coffee festival už počtvrté potěší všechny závislé na kofeinu

O vkendu 10. a 11. jna to v Nrodnm zemdlskm muzeu bude vont kvou. tvrt ronk Prague Coffee Festivalu tu nvtvnkm od 10 do 18 hodin nabdne degustaci kvy loklnch i zahraninch praren, pedstav profesionln baristy a zjemce zasvt do vech tajemstv vroby a ppravy kvy.

“Jednou zletonch novinek bude i originln prostor Nrodnho zemdlskho muzea, kter se poj skvou jako zemdlskou plodinou. Cel program se tak uskuten mezi rznmi expozicemi i vjejich tsn blzkosti. Vrmci festivalu vydv Coffee Embassy tak tet vydnKnihy kavren, kter vs provede po 43 zajmavch eskch mstech provonnch kvou. Kniha zrove funguje jako poukzka na 43 kv zdarma,“ nastiuje st programu Eva Mrlkov Tydlittov, hlavn produkn Prague Coffee Festivalu.

Na programu jsou i workshopy, jak si doma sprvn pipravit kvu nebo jak rozpoznat rozmanit chuti. Po srii pednek eskch i zahraninch host, kte se budou napklad zabvat tmaty: Jak probh obchod s kvou v Guatemale? nebo Marketing kvy, probhne v sobotu veer vCaf Jedna ve Veletrnm palci Coffee Party, kter se mohou zastnit vichni nvtvnci festivalu.

Vstupenka na jeden den festivalu stoj 250 korun, ale v cen jsou zahrnuty vechny ochutnvky kvy, workshopy i pednky.

Bolest při menstruaci můžete snížit. Jezte správně!

Menstruační bolesti závisí na mnoha okolnostech. Ačkoliv se o ní příliš často nemluví, jednou z nejvýznamnějších je to, co jíte. Změnou stravy můžete získat pár klidných dní života navíc.

Bolestivá menstruace, odborně dysmenorea, trápí mnoho žen. Ačkoliv řadu z nás v první řadě napadne užití běžně dostupných léků proti bolesti, zdaleka to není jediná možnost, jak tyto obtíže zmírnit. Existují i přirozenější metody, z nichž některé znaly už naše babičky.

Doporučujeme: Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

Zkušenosti ukazují, že to, co jíme, může příznivě, či naopak nepříznivě ovlivnit intenzitu menstruačních bolestí. Jak zní doporučené úpravy jídelníčku, a to nejen v souvislosti s dysmenoreou?

Jak změnit jídelníček?

 • Jezte potraviny, které jsou bohaté na vápník (například listovou zeleninu, brokolici nebo mandle).
 • Dopřejte si potraviny s vysokým obsahem antioxidantů (borůvky nebo třešně).
 • Vyhněte se bílému pečivu, cukru a živočišným tukům.
 • Upřednostněte rostlinné oleje a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (zejména ryby).
 • Pijte dostatečné množství vody, ale zbytečně se nepřepíjejte.
 • Omezte kofein, alkohol a tabák.

Léčivé teplo i pohyb

Od bolestivých menstruačních křečí prokazatelně ulevuje teplo. Zkusit můžete teplou koupel nebo nahřátý ručník, který umístíte do oblasti podbřišku. Organismus bolest lépe snáší také tehdy, pokud je v dobré fyzické kondici. Cvičte alespoň pětkrát týdně po dobu 30 minut. Některým ženám uleví od bolestivé menstruace speciální rehabilitační cvičení pod vedením odborníka.

A co bylinky?

Existuje řada v lékárně běžně dostupných bylin, které se chlubí schopností zmírnit bolesti provázející menstruaci. Patří mezi ně například drmek obecný neboli mnišský pepř, kalina obecná, ploštičník hroznatý nebo pupalka dvouletá. Přestože se jedná o přírodní preparáty, díky účinným látkám, které obsahují, mohou reagovat s řadou léků. Poraďte se proto předem s lékařem či lékárníkem, než začnete bylinky užívat.

Ještě něco navíc

Některé ženy využívají ke zmírnění menstruačních potíží také alternativní metody, jako je například akupunktura, meditace či masáž aromatickými oleji. Ty mohou také přinést kýženou úlevu.

I když ve většině případů neznačí bolestivá menstruace nic závažného, někdy může upozorňovat na přítomnost onemocnění, jako je endometrióza či pánevní zánět. Proto je vhodné konzultovat tento problém se svým gynekologem, a to zvláště v případě, že se bolesti nějakým způsobem změnily.

(veri)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Kolik tablet antikoncepce máte sníst za měsíc?


I hezké holky chrápou. Ale neměly by!

Kolik toho musí stihnout vaše srdce za jediný den?

Za nejděsivější slovo lidé obvykle označují rakovinu, ale je to srdce, které nás zabíjí nejčastěji. A to už klidně ve věku kolem čtyřicítky. Myslete na své srdce dřív, než vám onemocní.

Na začátek trochu opakování ze školní biologie. Srdce je velmi silný sval, který se pravidelně stahuje, a tím vhání okysličenou krev do cév po celém těle. Do jeho levé části přitéká z plic okysličená krev a pod vysokým tlakem se dostává do srdečnice, největší lidské tepny. Denně se tímto způsobem přečerpá bezmála 12 tisíc litrů krve. V průměrném člověku koluje zhruba 5 litrů krve, což znamená, že se krev přes srdce denně “otočí” 2 400x.

I pumpa může selhat

Pokud tato výkonná pumpa onemocní, nedokáže zajišťovat dostatečnou cirkulaci krve v těle. “To vede k nahromadění tekutin a tlaku v plicích, což způsobuje dušnost a omezuje energii. Následkem toho dochází k onemocněním, jako je ateroskleróza, zúžení koronárních arterií, infarkt myokardu, kdy se zcela ucpe jedna nebo více věnčitých tepen, angina pectoris, srdeční arytmie nebo problémy se srdečními chlopněmi,” vysvětluje MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzul-tant LR Health & Beauty.

Co hrozí nejčastěji:

 1. infarkt myokardu, způsobený ukládáním cholesterolu do stěny tepny a následným vytvořením krevní sraženiny (trombu), jež přeruší zásobování srdce krví
 2. mozková mrtvice, která vzniká stejně jako infarkt na základě trombózy a zapříčiňuje tak poruchu prokrvení určité části mozku
 3. další příčinou mozkové mrtvice je prasknutí cévy způsobené vysokým krevním tlakem

Doporučujeme: Náhlá smrt sportovce: EKG vadu neodhalí

Zvýšené riziko výskytu mozkových příhod a srdečního selhání se vyskytuje u lidí s fibrilací síní. Jedná se o jeden z druhů srdeční arytmie, tedy ztráta schopnosti pravidelně čerpat krev do našeho těla.

Dokud je čas…

Vysoký krevní tlak a různé srdeční arytmie se v dnešní době řadí mezi civilizační choroby, neboť jsou z části zapříčiněny špatným životním stylem a nezdravými návyky. Riziko výskytu těchto onemocnění stoupá s rostoucím věkem, proto je důležitá prevence.

Tady je pár tipů – a bude to opět opakování, protože všechny tyto rady lékařů už jsme mockrát slyšeli. Teď si je ale vezměte k srdci:

 • Snažte se omezit vliv stresu, který na vás působí (pomáhá pravidelný pohyb, jóga, meditace, čas strávený s vaší rodinou a přáteli). Mluvte o svých problémech!
 • Buďte fyzicky aktivní minimálně 30–60 minut denně. Mírná fyzická aktivita znamená, že se lehce zapotíte a zadýcháte. S pohybem klesá riziko kardiovaskulárního onemocnění a s tím spojeného předčasného úmrtí až o 30 %.
 • Jezte zdravě! Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, ryby, luštěniny a ořechy. “Nedílnou součástí jídelníčku by měly být tučné mořské ryby, jako je losos, tuňák nebo makrela – aspoň dvakrát týdně. Jsou totiž plné 3-omega mastných kyselin EPA a DHA, díky nimž srdce funguje normálně a hladina krevního tlaku je v přirozené hladině. Jsou i bohatou zásobárnou jódu, který rovněž na srdce působí pozitivně,” radí doktor Kampe. 
 • Nepřisolujte jídlo!
 • Omezte jídlo připravené z polotovarů, konzerv, uzenin, restaurací a fast-foodů. Obvykle obsahují velké množství soli a tuku.
 • Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout. Váš BMI (body mass index, BMI = hmotnost v kg/výška v m² by se neměl být vyšší než 25.
 • Zásadním minerálem je hořčík, který reguluje krevní tlak a rozšiřuje cévy. Ten najdete v sóji, špenátu nebo mangoldu. Z vitamínů pomáhá nejvíce B-komplex, jehož zdrojem jsou kvasnice a luštěniny, vitamín C obsažený v citrusech, šípku, rybízu nebo zelí, a vitamín E, který lze tělu dodat pomocí pšeničných klíčků, slunečnicových či lněných semínek, mléka nebo burských oříšků.
 • Omezte příjem alkoholu (u muže 1 pivo denně, u ženy malé pivo denně).
 • Nekuřte a vyhýbejte se místům, kde kouří ostatní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Civilizační choroby nás ničí: Které nejvíc a proč?

Nejsnazší omlazení: Plastika víček. Může být i zdarma

Boty a dobrý sex: Souvislost existuje!