válka s cukrem: na halloween se mlsá stále zdravěji, pomáhají tomu i sami výrobci cukrovinek

Nkte Amerian jsou natolik posedl kodlivost cukru, e pemlej, jak se mu vyhnout i o Halloweenu, kter je v USA tradin spjat s mlsnm. Nechtj dti zklamat do t mry, e by jim nabdli rovnou jablka, avak mnoz v sortimentu hledaj to, co je sice sladk, ale taky zdrav.

Mnoz vrobci jako Hershey, Mars nebo Nestl sice stle nabzej tradin okoldy, ale dal zavdj novinky v rmci hesla Vlka cukru a je jist, e si uloupnou z 2,1 miliardy dolar (52 miliard korun), je letos podle projekc svazu maloobchodnch prodejc Amerian o Halloweenu za sladkosti utrat.Svtov zdravotnick organizace spojuje konzumaci cukru s chronickmi chorobami, jako je cukrovka nebo onemocnn srdce, s m nesouhlas americk svaz vrobc cukru.

Cukri se ale u pouenm zkaznkm pizpsobuj. Napklad firma Unreal zaala vyrbt cukrov s nzkm obsahem cukru. Obsahuje i zel nebo semnka z merlku.

Z daj americkho svazu vrobc cukrovinek vyplv, e ve srovnn se situac ped pti lety skoro tvrtina Amerian kupuje u pleitost jako Halloween nco, co jim pipad zdravj – hokou okoldu nebo okoldu obsahujc ovoce a oky. Ptina nakupuje cukrovinky v mench porcch. V cukrov se ale v USA stle zkonzumuje 13 procent z 10,8 milionu tun ron spoteby cukru.

Nkte zkaznci se neboj experimentovat. Kevin Schiffman piznv, e je posedl zdravou stravou. Za pamlsky pro dti chce o letonm Halloweenu utratit vc ne loni. Vydal se ale do obchodu se zdravmi potravinami a zakoupil plechovku okold firmy Unreal za 20 dolar. Jsou vyrobeny z kakaa, ttinovho cukru, merlkovch semen, zel, mrkve a epy. V kad je jenom pt gram cukru.

V pedchozch letech moc neriskoval a rozdval dtem bn okoldy, protoe ten, kdo nabz jablka nebo dokonce kartky na zuby, se setk pinejmenm s reptnm a pozvednutm obom. “Dve nebylo mon najt na trhu nco zdravjho, pokud jste se nerozhodli pro ovoce. Ale nikdo nestoj o to, aby mu nahzeli na dm vejce,” k tento ptaticetilet Bostoan.

Firma Xlear douf, e zsk pznivce cukrov znaky Sparx, oslazen prodnm sladidlem xylitolem. Nachz se v bzch nebo kukuinch klasech, je vhodn i pro diabetiky a je mn kalorick ne ttinov cukr. Prozatm se tyto bonbony prodvaj jenom v obchodech se zdravou vivou a jsou dodvny zubaskm ordinacm. Firma se ale hodl rozvjet a dostat se na ir trh.

Vrobce Kayco m na trhu tyinky hutn okoldy, kter se d vkat a obsahuje jenom mlo cukru. Glenn Schacher, kter se podl na rozvoji produkce firmy, k, e rodie si stle vce uvdomuj kodliv inek cukru a budou se snait sniovat jeho konzumaci u svch dt.

Proti cukru zaala vlastn taen tak administrativa prezidenta Baracka Obamy, kdy k nelibosti lobby producent cukru nut vrobce, aby na obalech svch produkt jasn vyznaovali obsah cukru.

Mnoho Amerian si ale o sobotnm Halloweenu dopeje hromadu sladkost jako vdy. estatyicetilet Newyoran Tom Cardamone o sob nemilosrdn k, e si tyikrt do roka d opravdu do nosu. Normln sice sladkosti moc nej, ale “o svtcch je to zvislost na sladkm”.

Pozor na ně: Desítky tisíc řidičů skoro vůbec nevidí

Dušičkový víkend každý rok naplní svou děsivou pověst. Patří ke dnům, kdy na českých silnicích zemře největší počet lidí. Možná i proto, že neuvěřitelný počet řidičů špatně vidí.  

Každé šestnácté auto, které na silnici potkáme, řídí ten, kdo má špatný zrak. A každé sté ten, kdo by za volantem vůbec neměl co pohledávat.

Jak daleko dohlédnete?

Prokázalo to letošní prověřování stavu zraku na českých silnicích. Ukázalo se, že 93 % z vyšetřených mělo zrakovou ostrost 70 %. “Alarmující je však zbylých 7 %, kteří měli zrakovou ostrost menší a neodpovídající,” upozorňuje Iva Urválková, prezidentka Mezinárodního sdružení optiků a optometristů. A přesto, že měli na nose brýle – jenže evidentně špatné!

Doporučujeme: Otestujte si zrak: Můžete si sednout za volant?

Ostrost znamená, zda řidič dokáže rozlišit požadovaný detail na odpovídající vzdálenost. Jinými slovy – zda si může sednout za volant, aniž by ohrozil sebe, spolujezdce nebo posádku ve vozidle v opačném směru. Pokud vaše oči správně nespolupracují, nemusíte být schopni vidět prostorově, a tím pádem neodhadnete vzdálenost jiného vozidla správně.

Právě oněch 70 % je dolní hranicí způsobilosti k řízení. Reakce jsou pak značně opožděné. Když jeden spatří překážku a začne brzdit, druhý k ní musí dojet na poloviční vzdálenost, aby ji vůbec rozeznal a mohl zareagovat. Co to udělá, setkají-li se v hustém provozu a ve vyšších rychlostech?

132 000 řidičů nepozná červenou

Nebezpečí na silnicích zvyšují i další oční vady, kterými řidiči trpí. Například barvoslepost. Vzhledem k tomu, že v ČR bylo ke konci loňského roku zhruba 6,6 milionu registrovaných řidičů, brázdí české silnice více než 130 000 lidí, kteří nerozliší červenou barvu!

“Podle nových výzkumů je asi 1,5-2,0 % účastníků silničního provozu postiženo poruchou vnímání červené barvy. U těchto lidí musíme předpokládat, že zvláště znečištěné brzdové a obrysové svítilny poznají později, nebo vůbec ne,” varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.

Krátkozrací jezdí stovky metrů poslepu

Řidič musí průběžně sledovat nejen to, co se děje na silnici a kolem ní, ale také údaje na přístrojové desce. S oční vadou se jedná o proces značně riskantní. Když se podíváme třeba na tachometr, oči se pohnou. Pohled lze vrátit do původního postavení až poté, co ho zpracuje mozek.

“Doba trvání tohoto procesu je ovlivňována řadou faktorů jako věk, kondice, pozornost a zkušenost. V průměru to bývá 0,5-3 sekundy. Při jízdě rychlostí 100 km/hod vozidlo projde 14-86 m, při 160 km/hod pak 22-132 m. Během této doby řidič nic nevidí a vozidlo je jakoby řízeno slepým,” vysvětluje primářka Valešová. 

Kdy jste byli naposledy na očním?

Tento “slepý okamžik” však samozřejmě velice komplikuje a prodlužuje krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus či šedý zákal. V každém případě takoví řidiči by se v silničním provozu neměli vůbec vyskytovat a svým špatným zrakem jsou nebezpeční nejen sobě, ale i svému okolí. Tyto vady lze řešit brýlemi, kontaktními čočkami nebo operací.

Každý sám by se měl zamyslet, jestli chce sebe i druhé vystavovat takovému riziku. Péče o váš zrak je investicí do budoucna, tak se o něj nebojte starat už nyní a šetřit tak sebe i své okolí. Nepodceňujte pravidelnou kontrolu svého zraku, protože na řadě dopravních nehod se podílí špatné vidění. Řešte svoji oční vadu včas.   

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hrozí vám zelený zákal? Spočítejte si riziko

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?

Agresivní plísně: Kde všude se skrývají?

Najde se snad ještě vůbec někdo, kdo odkrojí plesnivý kousek chleba, ovoce nebo sýra, a zbytek sní? Už i babičky pochopily, že ten “kousek v rohu” znehodnotí celou marmeládu, a že ji je tak potřeba vyhodit i se sklenicí.

Nebezpečí, které plísně představují, je už obecně známé: jejich toxiny ovlivňují organismus, vyvolávají alergie a v důsledku mohou vést až k rakovině. Zatímco ze spižíren a ledniček plísně mizí vyhozené obloukem, paradoxně jich je čím dál víc v prostředí, které nás obklopuje.

Jak často důkladně větráte?

Nemusí jít o žádné zanedbané stavby. Ve snaze ušetřit náklady na vytápění lidé hromadně zateplují své domovy. Bohužel si neuvědomují, že moderní výplně otvorů nejenže zamezí úniku tepla, ale jsou také neprodyšné. Neumožňují dostatečnou výměnu vzduchu ve vnitřním prostředí.

Doporučujeme: Domácí plíseň vede k rakovině

Pokud pravidelně nevětráme, zaděláváme si tím na nepříjemný zdravotní problém. V obytném prostoru je významný nedostatek kyslíku a díky rostoucí vlhkosti tak vzniknou ideální podmínky pro růst plísní. Tento problém, způsobený takřka hermetickým uzavřením, má už i své pojmenování. Říká se mu syndrom nemocných budov. Pokud také bydlíte v zatepleném domě či bytě a pociťujete zvýšenou únavu, častější výskyt viróz nebo zhoršený spánek, můžete i vy být jeho obětí.

Větrání je nejjednodušším a nejlacinějším způsobem, jak se plísním vyhnout. Větrat by se mělo 1x za dvě hodiny, při vaření častěji – na sebevýkonnější digestoř v tomto případě nespoléhejte.

Ideální prostředí pro plísně

V prostředí s vysokou vlhkostí se daří nebezpečným plísním, z nichž vyplývá celá řada zdravotních problémů. Déletrvající soužití s plísněmi může mít na svědomí vyrážky, rýmu, pálení očí, kašel, problémy s dýcháním anebo astma. Zároveň hraje roli při vzniku různých alergií a poškození ledvin. Především však rozkládají imunitní systém, který pak nedokáže ubránit organismus před celou řadou nemocí – mnoho odborníků tak poukazuje i na souvislost se vznikem rakoviny.

Plísně nejvíce prospívají při vlhkosti vzduchu 80-100 %, ale jsou i druhy, kterým stačí vlhkost kolem 65 %. Ideální teplota je pro ně 18-28 °C. Průměrná čtyřčlenná rodina vyprodukuje za týden i více než 60 litrů vodní páry. Pokud si chcete být jisti, jak to u vás doma s vlhkostí vypadá, pořiďte si vlhkoměr. V obchodech je k dostání již od pár desítek korun.

Jak škůdce odhalit?

Pokud jste se stejně jako mnoho lidí až doteď domnívali, že černé tečky ve spárách mezi dlaždičkami jsou vodní kámen nebo nečistota, jste na omylu. Jde o plíseň!

Přečtěte si: Jak si doma úspěšně (ne)pěstovat černou plíseň

Proto doma preventivně zkontrolujte místa, kde se plíseň nejčastěji vyskytuje. K jejímu vzniku dochází tam, kde se sráží vodní pára. Zdi a rohy místností – převážně u obvodových stěn nebo za nábytkem, spodní strana oken nebo koupelna a zejména v okolí vany.

Pokud se již u vás plíseň v koupelně či jinde v interiéru vyskytuje, odstraňte ji, výborně se osvědčuje Savo Proti plísním. Opětovnému vzniku plísní však zabráníte jen odstraněním příčin, tedy odstraněním přebytečné vlhkosti dostatečným větráním, krátkým a intenzivním. Platí tedy dvě pravidla. Větrejte a odstraňujte vznikající plísně. Ať je zdravé vaše bydlení i vy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si v domácnosti poradit s vlhkem a plísněmi?

Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

Co se děje s tělem, když se lekneme? O svědomí nejde

“Kdo se leká, nemá čisté svědomí.” Ale ne tak úplně. I ten největší svatoušek zažívá svíravý pocit při leknutí, kdy rychleji jedná, než myslí. Co se děje v těle, když dostane impuls, že mu nejspíš jde o život?

V těchto dnech vrcholí Halloween, strašidelný svátek, který má kořeny v USA. I když tento novodobý trend nemusíte, rozhodně se mu kolem 31. října, kdy se slaví v anglosaských zemích, respektive 2. listopadu, který si v Česku připomínáme jako Dušičky, nevyhnete. Na každém rohu na vás vykouknou vyřezané dýně, děsivé masky, šílené make-upy, kina a televize plné hororů a kamarádi lační po tom, aby vás vylekali. Ano, ve světě se takzvané pranky (nachytávky) staly v posledních měsících velmi oblíbenou činností.

Co se děje v našem těle při leknutí?

Za vším hledejte mozek, respektive část středního mozku, které se říká mezencefal. Představte si, že v momentě, kdy jste vystaveni silnému podnětu, se spustí jakýsi “obranný” proces. Je rychlejší než putování vysvětlení do mladší části mozku. Názornou ukázku najdete v následujícím videu.

Podnět vnímáte všemi smysly – čichem, zrakem, sluchem… Při vystrašení začnou nadledvinky automaticky vyplavovat adrenalin, který se postará o lepší reakce, rozšíří se zornice pro dokonalejší vidění, roztáhnou se cévy, které vedou do svalů, mozku i plic, abyste byli připravení na útěk či boj. Instinktivně z úst vyjde křik, začnete se potit, což má dva důvody, nepříjemný pach a kluzkost kůže, kterou se tak nepříteli mnohem hůře chytá. Většinou tento stav po pár vteřinách opadá, protože mozek rozpozná, že nejde o reálnou hrozbu.

Doporučujeme: Tohle se bude hodit: Jak se zbavit strachu z létání?

Obranná reakce započne desetkrát dříve, než samotné vyhodnocení situace. Jednoduše řečeno, vyplašíte se dřív, než zjistíte, že šlo jen o vydařený vtípek.

Strach probíhá ve třech etapách:

 1. Ztuhni: Obranná reakce každého živého tvora.
 2. Utíkej: Zachránit si život za každou cenu.
 3. Bojuj: Pokud nejde utéci, pokus se nepřítele zneškodnit.

Dělej mrtvého brouka

Často se stává, že člověk ve velmi vypjaté situaci může i leknutím omdlít. V tu chvíli klesá tlak krve. I zvířata reagují v případě nebezpečí přehnaně. “U nich lze tuto reakci vysvětlit z hlediska evoluce. Když se při mnoha situacích nabízela při ohrožení života strategie “předstírám, že jsem mrtvý”, díky čemuž případný predátor nebo nepřítel ztratí zájem,” vysvětluje Marco Stella, kurátor Hrdličkova muzea člověka pro web prirodovedci.cz.

U lidí jde o jinou věc. Existují jedinci, kteří jsou slabší povahy a jejich mozek nezvládne zpracovat tak silný podnět. A co se následně stane? Jakýsi “restart” organismu, aby nebyl dál přetěžován – omdléváme.

Kdy lekání není normální

Pokud sebou trháte při každém zazvonění telefonu, bouchnutí dveří či pípnutí SMSky, měli byste navštívit lékaře, přesněji řečeno psychologa. Ten vyloučí, zda netrpíte duševní nemocí.

Co může být příčinou nadměrného lekání:

 1. Dlouhodobé vystavování stresu.
 2. Nedostatek spánku.
 3. Deprese.
 4. Přehnaný strach o vlastní život.
 5. Fobie ze smrti.

Nebezpečný stav

Baví vás děsit ostatní? Zkuste se zamyslet nad tím, jak byste zareagovali vy, kdyby se vám přihodilo něco podobného, jako na následujícím videu. Tento prank jistě přivodil nejeden infarkt.

Pokud máte silné nervy, podívejte se na 10 nejlepších hororových “habaďůr”. Chudáci lidé.

Skutečně, pro osoby se slabším srdcem, vyšším tlakem a vůbec s nalomeným zdravím, může být leknutí i smrtelné. V takové situaci začneme zrychleně dýchat a naše tělo dostane velké množství kyslíku. Když dech co nejrychleji nezklidníte, může docházet ke svalovým křečím. Někomu se zkroutí prsty u ruky, jiní pocítí bolest ve stehně či v paži. O možnosti infarktu či případného zranění hlavy při omdlévání ani nemluvíme.

Náš tip: 10 hororů, které byste měli vidět i bez Halloweenu

Než se budete chystat vylekat tchyni či přítelkyni, dobře si vše promyslete, může se stát leccos. A k újmě zrovna nemusí přijít jen napálený. To, že se pranky někdy nevyplatí, se přesvědčíte v následujícím videu. Opět výtah, leknutí, strach… Jen tentokrát vše nedopadne dobře (čas 00:53).

Lekáte se? Napálili jste někdy někoho? Napište nám o svém zážitku v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Láska v 80: Dojemné video, které bourá internet

Jezte jídlo podle barev, pomůžete celému tělu

Na alergie je nová léčba. Musí se ale začít včas

K alergii lze přistupovat několika způsoby. Zaprvé dělat, že se jedná o obyčejnou rýmu. Zadruhé uznat, že by mohlo jít o alergii, ale léčit se jen volně prodejnými léky. Až třetí možnost je správná: nechat se diagnostikovat alergologem a zahájit cílenou léčbu.

Když se řekne cílená léčba, neznamená to polykání pilulek na potlačení rýmy, slzení, kýchání či jiných alergických příznaků. Ty sice uleví, ale nijak neřeší alergický zánět, který v těle dál postupuje. Dostatečně nepomohou ani silné protizánětlivé léky – inhalační kortikoidy. Cílená je jedině taková léčba, která zasahuje do samotné podstaty alergie, a tou je alergenová imunoterapie.

Injekce, kapky či tablety

“Alergenová imunoterapie je vhodná pro některé pacienty. Zásadně ovlivňuje alergický pochod a dokáže jej i zastavit. Je dostupná ve formě tablet, kapek pod jazyk nebo v injekcích,” říká doc. MUDr. Vít Petrů z Centra alergologie a klinické imunologie v Nemocnici Na Homolce v Praze.

Doporučujeme: Chrání alergie před rakovinou? Vědci věří, že ano

Pacient podle druhu své alergie může buď docházet do ambulance jednou za měsíc na injekce, nebo doma třikrát týdně užívá kapku pod jazyk. Nejmodernějším způsobem, dostupným zatím jen pro léčbu alergií na pyly trav a obilnin, jsou tabletky pod jazyk, které se berou denně.

Běh na dlouhou trať

Všechny lékové formy alergenové imunoterapie fungují tak, že se do organizmu dodává v postupně stoupajících dávkách alergen, který pacientovi vadí. Tělo se tak pomalu imunizuje a získává vůči konkrétnímu původci alergie toleranci. Léčba trvá tři až pět let a někdy ji lékař doporučí po čase zopakovat.

Rozhodně ale není proč a na co čekat. Teď je sice přes zimu možná tzv. alergické okénko, kdy věšina dráždivých látek spolu s přírodou “spí”, ale některé rostliny začínají kvést  už od ledna Zkrátka vrcholná alergická sezóna tu bude zpátky dřív, než se nadějeme. Na léčbu je třeba myslet už nyní.

Léčba budoucnosti

Pyloví alergici mohou zahájit imunoterapii vždy až po ukončení sezóny “jejich” pylu, u alergenů celoročních je možné s léčbou začít kdykoliv. Na tabletky, jejichž užívání je pro pacienty nejsnazší, je třeba nejvíce doplácet, podle alergologů se však určitě jedná o léčbu budoucnosti.

V nejbližší době se navíc na trhu mají objevit i tabletky na terapii alergie na roztoče. Alergenová terapie zatím není vyvinuta pro všechny typy alergie. Je určena pro pacienty, u nichž je alergie prokázána krevními nebo kožními testy a u nichž nejde účinně zajistit odstranění alergenu z jejich blízkosti. Nejčastěji ji u nás alergologové předepisují pacientům, alergickým na pyly jarních stromů, na pyly trav a obilnin, na roztoče a na hmyzí bodnutí.

Zdroj: www.pylovasluzba.cz, www.jsem-alergik.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergii jsme (možná) zdědili, a taky ji předáme dětem 

10 zásadních chyb intimní hygieny. Děláte je také?

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Nafouknuté břicho, pleť posetá pupínky, rozostřené smysly. Za tím vším stojí chemické látky, jejichž vliv na fungování těla často podceňujeme. Přitom jsou leptin, ghrelin, testosteron, estrogen a další hormony klíčem ke krásné postavě.

Jíte zdravě, sportujete a stejně se pohybujete v kolotoči nadváhy? Viníkem je pravděpodobně hormonální bouře ve vašem těle. Hormony ovlivňují tělesné procesy jako hlad, žízeň, trávení, ukládání tuků, tvorbu svalů nebo sexuální touhu. Pokud je některého v těle víc, automaticky tím narušuje rovnováhu ostatních a tím vzniká řetězová reakce. Na jejím konci je mimo jiné obezita. Které hormony vám tedy brání zhubnout

Leptin - zajistí, že se cítíte najezení

Je známý jako hormon sytosti. “Ve spolupráci s hormony štítné žlázy, kortizolem a inzulinem určuje tělu, jak velký má hlad, jak rychlé bude spalování jídla a jestli se přijaté kalorie uloží do tukových buněk či použijí na energii,” uvádí hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová. Při správném fungování pomáhá leptin zmenšovat dlouhodobé tukové zásoby. Při špatném fungování člověk necítí sytost, což ho nutí stále jíst.

Doporučujeme:

Protože se leptin tvoří v tukových buňkách, platí jednoduchá rovnice: čím více máte v těle tuku, tím více máte také leptinu. Avšak neznamená to automaticky, že tím menší je hlad. Právě naopak – větší množství leptinu v těle vyvolává rezistenci na něj, takže organismus ztrácí schopnost vnímat jeho signály.

Ghrelin – zvyšuje chuť k jídlu a uspává

Jeho známějším označením je hormon hladu. Vytváří se v tenkém střevě, dvanáctníku a žaludku, odkud putuje do mozku a zvyšuje chuť k jídlu. Přelstít tento hormon je podle nutriční specialistky možné pomalým vychutnáváním jídla. Právě pomalé zaplňování žaludku dá prostor k postupnému klesání hladiny ghrelinu. Kromě pocitu hladu pomáhá ghrelin člověku přecházet do všech spánkových fází. Přitom ve čtvrté  fázi spánku se uvolňuje růstový hormon a REM fáze přispívá k ochraně hladiny leptinu.

Inzulin – udržuje hmotnost, ukládá tuky

Snižuje hladinu glukózy (cukru) v krvi. Poté, co sníte potravinu obsahující sacharidy, je rozštěpena na jednoduché cukry, jež se uvolňují do těla a zvyšují hladinu krevního cukru (glykémii). “V reakci na to začne slinivka břišní uvolňovat do těla inzulin, který umožní prostup glukózy do buněk a její využití jako zdroj energie,” popisuje Monika Bartolomějová.

Je-li glukózy více, než stačí buňky spotřebovat, inzulin podpoří tvorbu jaterního nebo svalového glykogenu, který je zásobárnou energie. Glykogenu se však může uložit jen určité množství, navíc svalový glykogen může být spotřebován pouze ve svalech. Další glukóza je proto za účasti inzulinu přeměněna na mastné kyseliny, které se ukládají v podobě triglyceridů jako zásoba energie na pozdější využití. Zkrátka “špeky”.

Přečtěte si:

Pokud tento proces funguje správně, pomáhá podle Bartolomějové udržovat hmotnost. V případě, že jíme dlouhodobě přemíru sacharidů, slinivka posílá do těla více inzulinu. Buňky již ale nejsou schopny přijímat více glukózy a tak přestanou na inzulin reagovat. Vzniká tzv. inzulinová rezistence a rozvíjí se cukrovka 2. typu. V návaznosti na to směřuje inzulin větší množství kalorií k uskladnění v podobě tuku - a nadváha je na světě.

Estrogeny - zvyšují váhu i “hodný” cholesterol

Ženské hormony jsou důležité i pro funkce mozku, srdce a kostí nebo čistou pleť. Tvoří se hlavně u žen a podmiňují ukládání tuku v oblasti prsou, boků a stehen. Malé množství se však vytváří také v mužském těle. “Mnoho uměle vytvořených estrogenů přijímáme z vnějšku (hormonální antikoncepce, pesticidy a plasty v okolí, přídatné látky v potravinách),” vysvětluje odbornice na krásu Petra Řehořková z Petra Clinic. Nadbytek estrogenu způsobuje vyšší riziko rakoviny, diabetu, neplodnosti a dalších vážných onemocnění. Kromě přijímání tohoto hormonu z potravin a z okolí způsobuje jeho nerovnováhu také stres.

Estrogeny mají řadu forem, z nichž jednou je estradiol, tzv. hormon mládí. Tato forma snižuje tvorbu inzulinu a zvyšuje tvorbu hodného cholesterolu (HDL), zatímco snižuje tvorbu zlého cholesterolu (LDL). Štíhlé postavě pomáhá také vytvářením pocitu sytosti a udržováním vysoké hladiny energie, takže i díky němu máme chuť do cvičení.

Dalšími hormony, které mají vliv na naši váhu, jsou například stresové jako adrenalin, kortizol či noradrenalin, nebo známý testosteron. Ten se s přibývajícími kilogramy mění na estrogen, který negativně působí na naši váhu.

Opravdu jsme to, co jíme

Klíčem k rovnovážnému stavu hormonů a správnému fungování metabolismu je v první řadě jídlo. Jezte potraviny co nejméně obohacené o přídatné látky (konzervanty, hormony), lépe bio produkty a používejte základní potraviny, ne polotovary. Dále pamatujte na aktivní život a odpočinek prožitý s přáteli, s koníčky a spánkem. Inspirací pro zdravé tělo a duši vám může být řecký ideál kalokagathia. A pokud máte pocit, že vám tělo nefunguje, jak by mělo, nechte se vyšetřit u lékaře. Z vyšetření může vyplynout nadbytek či nedostatek některých hormonů.

Jezte jídlo podle barev, pomůžete celému tělu

Jíst pestrou stravu. Co to vlastně znamená? Nejde jen o vyvážení bílkovin, sacharidů a tuků či snad o poměr maso – zelenina, ale také o barevnost. Které barvy by měly být v jídelníčku zastoupené a proč?

Příroda je mocná a chytrá čarodějka. Podobně barevné potraviny pomáhají obdobným způsobem, stejným orgánům či obsahují příbuzné zdravé látky a vitaminy. Lze tedy říci, že když si na talíř vyskládáte suroviny, které budou barevně odlišné, výživoví poradci vás pochválí a vaše oko bude nadšené z odstínové variace. Jak kombinovat jídelníček a z čeho vybírat?

Bílá – prevence proti cukrovce

V kuchyni s ní přicházíte do styku častěji, než si možná myslíte. Bílá barva všeobecně snižuje krevní tlak, cholesterol a slouží jako prevence proti chřipce.

Potraviny:

 • ryby,
 • kuřecí prsa,
 • česnek,
 • rýže,
 • květák,
 • tvaroh,
 • brukev,
 • pórek,
 • jarní cibulka,
 • čekanka,
 • mléko.

Doporučujeme: 10 jídel smrti: Nejhorší pro vaše zdraví

Tyto potraviny obsahují betaglukany, které podporují imunitu. Výbornou prevencí proti infekcím a rakovině jsou látky aktivující T-lymfocyty. V neposlední řadě patří celá řada z vyjmenovaných potravin k antioxidantům. Potraviny bílé barvy jsou vhodné pro dietu. Zasytí a odstraní z těla nadbytečnou vodu.

Žlutá – probouzí lymfatický systém

Tato skupina je účinným antidepresivem, posiluje nervový systém, detoxikuje, odstraňuje odpad z trávicího ústrojí a pozitivně probouzí činnost lymfatického systému.

Potraviny:

 • banány,
 • kukuřice,
 • citron,
 • žlutá paprika,
 • ananas,
 • broskve,
 • nektarinky,
 • žloutky,
 • papája.

Jednoznační favorité v obsahu vitaminu C. Na prvním místě je žlutá paprika, která ve 100 gramech ukrývá trojnásobně více “céčka”, než je doporučená minimální denní dávka. Nechybí ani vitamin E, A. Získáte imunitu, kterou nesloží ani chřipková epidemie.

Oranžová – uvidíte zázraky

Jen pár odstínů od žluté a už je přímo zdravou bombou pro oči. Pro náš zrak je velmi důležitý vitamin A, který se v těchto oranžových dobrotách nachází v hojné míře. Zařadíte-li je na jídelníček, vlasy, nehty i pleť vám budou vděčné.

Potraviny:

 • mrkev,
 • dýně,
 • meruňky,
 • mango,
 • ananasový meloun,
 • pomeranč,
 • mandarinky,
 • sladké brambory.

Beta-karoten, lykopen, draslík, vitamin C, flavenoidy. Látky snižují krev, pomáhají produkci kolagenu, chrání před volnými radikály a fungují jako prevence proti rakovině prostaty.

Červená - očista celého těla

Všeobecně červené potraviny roztahují cévy, čímž umožní snadný průchod krvi. Trpíte-li častými záněty dutin či rýmou, pak byste je měli začít jíst co nejdříve.

Potraviny:

 • červená paprika,
 • rajčata,
 • červené zelí,
 • bobuloviny,
 • třešně,
 • maliny,
 • vodní meloun,
 • granátová jablka,
 • červená čočka,
 • červené fazole,
 • jahody.

Velkým přínosem jsou fotochemikálie, látky jako lykopeny a antokyany. Podporují činnost srdce, snižují tlak a riziko onemocnění rakovinou. V neposlední řadě působí příznivě při léčbě artritidy.

Modrá – přírodní antioxidant

Asi nejlepší ochranou jsou právě modré potraviny. Patří mezi nejsilnější antioxidanty. Navíc snižují výskyt srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a co víc, zpomalují stárnutí.

Potraviny:

 • lilek,
 • fialové hrozny,
 • švestky,
 • brusinky,
 • borůvky,
 • ostružiny,
 • řepa.

Náš tip: 20 nejlepších jídel na snídani

Potraviny z výše uvedeného seznamu se starají o kondici buněk. Díky nim udržujeme organismus svěží, mladistvější a plný energie.

Zelená – uklidňuje a léčí deprese

I zelené potraviny jsou skvělým zdrojem vitaminu C. Mnohem významnějším však je vitamin K. Mezi nejcennější látku patří chlorofyl.

Potraviny:

 • brokolice,
 • špenát,
 • pórek,
 • mangold,
 • růžičková kapusta,
 • bylinky,
 • hroznové víno,
 • avokádo,
 • zelí, 
 • salát.

Jsou pro naše tělo velmi důležité. Mají vysoký podíl vlákniny, hořčíku a kyseliny listové. Upravují množství železa v krvi a působí jako prevence proti nemocem krve. Zelené dobroty jsou plné luteinu, který patří mezi antioxidanty. Čínská medicína této barvě připisuje nejdůležitější význam. Ovlivňuje činnost jater a žlučníku. Lidé se sklony k agresi a depresím by zelené suroviny měli jíst ve velkém množství.

Jak jíst vyváženou stravu? Berte to i podle vašeho zraku. Na talíři bude lépe vypadat rajče s okurkou, než třeba jen samotná okurka. Proto zkuste kombinovat barvy a uvidíte, že dodáte tělu vše, co potřebuje.

Když byste měli zapátrat podle toho, co jíte nejčastěji. Jaká barva u vás vítězí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 nemocí, za které se stydíme

Jablečná kuchařka: Na infekci a na imunitu

Sezóna punčoch je tu. Jak prodloužit jejich životnost?

Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?

Žádné, zní odpověď,  přímo vyplývající ze zjištění Světové zdravotnické organizace (WHO),  kvůli níž se spustil takový poprask. Na základě studie Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) došla k závěru, že tyto masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu.

Přitom nám neřekla nic, co bychom už dávno nevěděli. Před škodlivostí tmavého masa a uzenin a jejich spojitosti s výskytem rakoviny se varuje už aspoň čtvrt století. A jaký je výsledek? Vzdali jsme se něčeho? Naopak, spotřeba stoupá a kvalita obvykle klesá.

Uzenářské šílenství? Přehnané!

Přesto včera zástupce IARC potvrdil: “Riziko, že člověk onemocní kolorektálním karcinomem kvůli konzumaci masných výrobků je nadále nízké. S množstvím zkonzumovaného masa se ale toto riziko zvyšuje.”

Doporučujeme: Montážní pěna v kusu hmoty: Proč nejíst párek v rohlíku

Rakovině způsobené nadměrnou konzumací masných výrobků podlehne ve světě každoročně asi 34 tisíc lidí. Karcinomy způsobené kouřením mají podle stejné metodiky na svědomí úmrtí celý milion lidí, alkohol zabije každý rok asi 600 tisíc osob. Současné uzenářské šílenství se tak jeví vcelku jako “momentálně opožděné”.

Párky nejsou všechno

Naopak ve stínu aféry stojí druhá půlka varování WHO: Nejde totiž jen o buřty, klobásy, šunky a salámy. Čeština pro termín “processed meat” nemá výstižný překlad, ale  nejbližší by mohl být asi termín zpracované maso. A tam patří i šunky, paštiky, slaniny, špeky i uzená masa, masové konzervy a podobně. O samotné maso totiž ani tolik nejde, i když jeho přehnaná konzumace také není nic dobrého. Především však jde o ono “zpracování”.

Při něm vadí zejména mimořádně vysoký obsah soli, který je pro všechny tyto výrobky typický. K tomu se ještě přičítají tzv. rychlosoli, jimiž se dnes většinou nahrazuje klasické uzení. Obsahují různé polykondenzáty a deriváty pyrenu, což jsou karcinogenní látky. Jinými technologickými náhražky uzení může být var ve formě nebo fermentace.

Domácí není lepší

Všechny tyto potraviny také obsahují konzervanty, bez  nichž by podlehly rychlé zkáze. Mezi nejpoužívanější patří sloučeniny obsahující dusík – dusitany a dusičnany. Dusitany se v organismu dále přeměňují na tzv. nitrososloučeniny, které jsou vysoce reaktivní a z dlouhodobého hlediska opět přispívají k rozvoji rakoviny.

Přečtěte si: Potraviny pro děti? Horší než “obyčejné”!

“Domácí” uzení podle tradičního způsobu skutečným kouřem také není žádná výhra. Do potravin se z kouře dostává dehet a spolu s ním i aromatický uhlovodík benzopyren. Při kontaktu se zdrojem žáru vzniká celá řada zdraví škodlivých látek, které mají dráždivé a karcinogenní vlastnosti. Jedná se především o polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) a heterocyklické aminy (HCA).

Tuk rozhoduje

Produkce PAU je závislá na obsahu tuku v připravované potravině. Platí, že čím je potravina tučnější, tím větší je riziko vzniku uvedených nežádoucích látek. Takže – čím mastnější, tím škodlivější. Už kvůli nebezpečným transmastným tukům -  mají sice stejné množství kalorií, ale ucpávají tepny.

Problém je v tom, že obsah tuku ve zpracovaných masech nepoznáme, protože jsou – prostě zpracované. Ve výrobě se rozemele do pasty, v níž není patrný. Při výběru  tak mějme na paměti, že čím méně se podobá výchozí potravině, tím to bude s jeho kvalitou a tím i škodlivostí horší.

Jakou šunku vybrat?

Pravá šunka od kosti – ale hlídejte si, aby to nebyla jen řeznická hantýrka – je prostě masem s tučnými okraji, ale rozhodně patří k těm nejlepším možnostem. Měkké salámy, nářezy, paštiky, párky a podobně, které vlastně připomínají narůžovělou hmotu, jsou naopak jednoznačně nevhodné. Zkrátka špekáček není totéž jako prémiová šunka.

“Když si ale někdo dá k snídani chleba se šunkou nejvyšší jakosti, tak si nemyslím, že z toho dostane nádorové onemocnění,” potvrdil i RNDr. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. I  v této souvisloti je zapotřebí si připomenout: Neexistují špatné potraviny. Problém je jen v jejich množství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 jednoduchých rad proti rakovině

5 nemocí, za které se stydíme 

České děti “na plech”: Proč tolik pijí? 

polévka, která vás rozpálí: tom yam kung je evergreen thajské kuchyně

Sv apikantn kuchyn, kter von koriandrem, zzvorem, citronovou trvou… azpsobuje zvislost. et kuchai stle astji zatraktivuj sv jdelnky vasijskm duchu, a u jde osuroviny i technologick postupy. Lidi navc bav izpsob servrovn akonzumace. Pjemn je hlavn zaveden praxe vzjemnho sdlen pokrm, kter vede kuvolnnj asdlnj atmosfe ustolu.Jet ne vm pokrm polo natal, u jej pedbh vn koen, bylin adalch ingredienc. Dokonal prava natali i vmisce je samozejmost aspolu sbarevnost arozmanitost pokrm pot oko. Pak teprve pichz naadu chu. Vorientln gastronomii je veliceharmonick avyven. Hlavn zsadou zde bv, e se mus dobe vzjemn doplovat sladk aslan, hok akysel, pliv ajemn, kupav akrmov. Ato ve vtakovm pomru, aby byl vsledek naprosto dokonal.


Papriky achilli papriky se rozliuj podle stupn plivosti aktomu slou stupnice pojmenovan poamerickm chemikovi Wilburu L. Scovilleovi.

Odr mnostv kapsaicinu, tedy ltky zpsobujc plivost papriek, vjednotkch SHU (Scoville heat units).

ist kapsaicin obsahuje 16 milion SHU, pepov sprej zhruba tetinu. Nejplivj paprika svta Carolina Reaper pes dva miliony SHU, znm habanero mezi 100–350 tisci.

Vesku se u etablovala ada podnik zamench natradin imodern nsk, vietnamsk, indick, indonsk, japonsk i prv thajsk jdla, mezi n pat popsan polvka. Oproti nsk kuchyni, kde se hodn pracuje solejem, nebo t indick, vn dominuje suen koen, je pro thajsk speciality typick pedevm erstvost anpaditost kombinac. Kuchai t asto pouvaj kokos akokosov mlko, koen galangal, kurkumu i zzvor. Oblben je chu tamarindu, dezerty aomky zjeho sladkokyselch lusk maj zvltn mrnc. Mezi autentickmi surovinami pak nesm chybt chilli papriky nebo teba listy kafru (nebolimauricijsk papedy). Natst u je dnes snadno seenete vespecializovanch prodejnch.

◼Tom Yam Kung

Evergreen thajsk kuchyn, kter vs rozpl i nasyt. Krevety mete ppadn nahradit kuetem.

◼Suroviny na tyi porce

1 lkuecho vvaru (nebo rybho i z hlav a krun krevet),
2 listy kafrov limety,
2 stonky citronov trvy,
2−3 pltky galangalu i zzvoru,
5−8 ampion nebo hrst nakrjen hlvy,
nejmn 12 velkch krevet,
2 thajsk chilli papriky,
lce thajsk erven chilli pasty,
2 lce ryb i sticov omky,
4 stonky jarn cibulky,
va z limety,
4−6 zralch mench rajat,
1 dcl kokosovho mlka,
erstv koriandr.

◼Postup

Mte-li pedem pipraven vvar, je tahle polvka celkem rychlovka. Nejprve ve vvaru zhruba ti minuty povame citronovou trvu, galangal, lehce pomakan kafrov listy, chilli papriky a chilli pastu (dvkujeme podle chuti), citronovou trvu (blou st) a houby. Pak pidme krevety, stonky jarn cibulky, rajata, dochutme vou z limety, ryb omkou, kokosovm mlkem a vame cca dal ti minuty. Ozdobme koriandrem nebo i pltkem limety a podvme.