Boky jako skříň? Radí plastický chirurg on-line

Obálka pod stromečkem v posledních letech často obsahuje poukaz “na plastiku” – zkrátka na nějaký zákrok estetické medicíny. Poraďte se předem se známým odborníkem, abyste z dárku měli opravdu radost. 

Co dřív ženy tajily, dnes hrdě dávají na odiv – a muži také. Plastiky jsou už běžnou věcí  a dnes už nejsou vnímány jako zbytečné projevy marnivosti, ale jako zákroky, které pomáhají k lepší kvalitě života nebo dokonce ke zdraví.

S nabídkou roste riziko

Jenže s růstem poptávky se zvyšuje i nabídka zákroků na pracovištích, které nemají potřebné zkušenosti nebo zázemí. Podezřelá může být příliš nízká cena  - tady si dejte pozor na “výhodné” nabídky na slevových serverech. Přední český chirurg MUDr. Svatopluk Svoboda vám poradí, podle čeho byste se měli/y při výběru řídit a jak poznat opravdu dobrou nabídku. Nezapomeňte, že každá operace může představovat riziko.

Doporučujeme: Plastika není jako jít k holiči, říká známý chirurg

Doktor Svoboda z 1. kolínského sanatoria, kam se jezdí za krásou i ze stakilometrových vzdáleností, může vysvětlit i různé nové metody plastické a estetické chirurgie, které jsou nejen šetrnější pro organismus, ale také přinášejí lepší výsledky. To platí pro “svatou trojici” nejčastěji vylepšovaných míst: obličej (víčka), prsa, břicho. Ovšem vždycky stojí za zvážení, jestli skutečně zákrok potřebujete a kdy je na něj správná doba. Například  zda  je lepší prsa předělat hned nebo až po těhotenství. Náš host vám může poradit i s tímto rozhodováním.

Ptejte se on-line

On-line rozhovor MUDr. Svatoplukem Svobodovu začne v úterý 1. prosince ve 13 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sledujte v příslušném čase na našem webu.

Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém, pomocí tlačítka “všechny položené dotazy” dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Svatopluk Svoboda

Foto: www.svatopluksvoboda.cz

MUDr. Svatopluk Svoboda

Jeden z nejuznávanějších odborníků v oblasti mikrochirurgie a estetické chirurgie, držitel akreditace v estetické chirurgii. Působí v 1. kolínském sanatoriu a patří k nejvyhledávanějším českým plastickým chirurgům v oblasti kosmetických operací. Plastické chirurgii se bez přestávky věnuje více než třicet let, vychoval mnoho mladých lékařů, kterým předával dlouholeté zkušenosti. Je členem mnoha vědeckých společností (Společnost plastické chirurgie, Společnost estetické chirurgie, Společnost chirurgie ruky, Společnost pro léčbu popálenin).


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plastika už ve třinácti letech? Důvodem byla šikana

Takové dárky jste ještě neviděli. Originální a zdravé

Jak si zdravě ochutit vodu i v zimě?Zadejte otázku do online rozhovoru

Všechny položené otázky

Testosteron u žen: Jedna z příčin neplodnosti

Mužský pohlavní hormon patří i do ženského těla. Nepředstavujte si kulturistku s horou svalů a ostře řezanou tváří. Nadbytek testosteronu má u žen úplně jinou podobu.

Podle odborníků obecně přibývá žen, které se potýkají s problémy s plodností. Jednou z častých příčin neplodnosti je takzvaný ovariální faktor, který úzce souvisí s hormony. V jeho důsledku nedozrávají ve vaječnících vajíčka, a tím pádem se ani neuvolňují. S ovariálním faktorem může souviset například vyšší hladina mužských pohlavních hormonů v těle ženy.

“Jedním z častých důvodů, proč nedochází u ženy k dozrávání vajíček, je vyšší hladina testosteronu v organismu. Takzvaný hyperandrogenní syndrom se obvykle projevuje zhoršenou kvalitou pleti, maštěním vlasů, případně zvýšeným růstem ochlupení. V současnosti patří mezi nejčastější příčiny neplodnosti u žen,” objasňuje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Doporučujeme: Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Zároveň dodává, že syndrom souvisí s nezdravým životním stylem, s příbytkem na váze a nedostatkem pohybu, proto se u Češek objevuje stále častěji. Řešení? Zaměřit se na zlepšení životosprávy, na dostatečné množství spánku a zdravý pohyb.

“Ženy s hyperandrogenním syndromem pak mohou také zvýšit příjem fytoestrogenů, třeba ve formě Sarapis Soja, které pomohou přírodní cestou zpravidelnit cyklus a podpořit dozrání vajíček,” radí doktor Turčan. Při trvajících potížích je pak nasazena farmakologická léčba.

Další zrádný hormon

Příliš se nehovoří o zvýšené hladině hormonu prolaktin. Tělo si jakoby myslí, že je žena zrovna těhotná či že je právě čerstvě po porodu. Tím pádem nemůže v tuto chvíli otěhotnět. Zvýšená hladina prolaktinu souvisí se stresem, únavou a vyčerpáním. Tak vzniká začarovaný kruh – stres a vyčerpání totiž často zažívají ženy, které se velmi snaží počít dítě, a to se jim pak právě díky těmto stavům nemusí podařit.

Řešením je zlepšení životosprávy, dostatečné množství spánku a zdravý pohyb. Důležité je také relaxovat a snažit se odpoutat přílišnou pozornost od početí. Využijte cokoliv, co vás zbavuje stresu a napětí. Pokud vše selže, nastoupí farmakologická léčba. Díky nasazení léku, který hladinu prolaktinu v těle reguluje, pak dochází ke snižování jeho produkce

Jen 16 procent pravděpodobnost

Neplodnost jako taková je definována jako neschopnost otěhotnět po roce pravidelného a nechráněného pohlavního styku. Pokud je ženě více než 32 let, pak odborníci mnohdy doporučují podstoupit základní vyšetření již po půl roce snažení. Po čtyřicátém roce věku ženy pak již po třech měsících. Od pětatřicátého roku života totiž nastává u ženy výrazný pokles plodnosti.

Přečtěte si: Ženské hormony hrozí mužům. Jsou i ve vodě

Průměrná pravděpodobnost otěhotnění zdravé ženy ve věku do 35 let, která má pravidelný nechráněný pohlavní styk se zdravým mužem, je podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR jen 16 procent. Žena tedy otěhotní průměrně za 6 menstruačních cyklů. Jaké jsou další nejčastější příčiny neplodnosti?

Neprůchodnost vejcovodů

Další z možných příčin potíží jsou takzvané uzavřené vejcovody – nejčastěji se tak stává po gynekologických zánětech nebo při endometrióze. “V případě endometriózy se jedná o stav, kdy je sliznice z dutiny děložní přítomná například na vaječníku, děložních vazech nebo pobřišnici. Může u ženy způsobovat vedle neprůchodnosti vejcovodů například srůsty,” uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která se problémy s plodností dlouhodobě zabývá.

Endometrióza se stoprocentně prokáže a zároveň také vyřeší až operačním zákrokem, který je obvykle řešen laparoskopicky. Při přetrvávajících potížích pak existuje řešení v podobě umělého oplodnění.

Plodnosti vadí i obezita

Příčin, které vedou u žen k problémům s početím přirozenou cestou, je bohužel celá řada. Mohou to být například potíže imunulogického rázu, kdy látky v těle ženy negativně ovlivňují pohyb spermií, a zamezí tak splynutí pohlavních buněk ženy a muže, případně negativně ovlivní vývoj embrya.

Jedná se vlastně o imunitní reakci ženy proti spermatu muže. Podobné překážky může tělo ženy spermiím stavět, pokud má žena příliš hustý cervikální hlen. Dalším důvodem mohou být vrozené genetické vady, kam spadá například nesprávně vyvinutá děloha, vaječníky či třeba přepážka v dutině děložní.

Nezanedbatelným faktorem je také obezita, případně výrazná podvýživa ženy – obě vedou k poruše plodnosti. U obezity mají ženy velké množství estrogenu a dochází k hormonální nerovnováze, při podvýživě může docházet k poruchám menstruačního cyklu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zkroťte své hormony! Víme, jak na to

Konopí bez receptu a bez omámení: Jak léčí “tráva”?

Chřipka, viróza? Jaké léky vám ještě víc uškodí?

Takové dárky jste ještě neviděli. Originální a zdravé

Už je to vážně tady, v neděli začal advent a s ním obvyklé dilema, čím koho potěšit pod stromečkem. Pokud chcete letos rozdat dárky originální, máme pro vás tipy.

Co by chtěl asi každý z nás darovat svým blízkým, je zdraví. Ačkoli to na první poslech zní nesplnitelně, je to vlastně snadné. Stačí dobrý nápad, trocha času a příjemné překvapení je na světě. A pokud by vám připadalo, že námi doporučené dárky se s těmi vašimi konkrétními adresáty tak trochu míjejí, klidně je prohoďte. Jde přece hlavně o inspiraci!

Pro maminku

Venkovní nářadí, pokud je nové a hezky zabalené, může být skvělou motivací k velmi zdravému koníčku. Zahradničením se dá spálit až 1260 kJ (300 kCal) za hodinu. Aby na dárku bylo vidět, že jste na ni mysleli s něhou a starostlivostí, můžete přidat aromatický krém na ruce.

Pro tátu

Boty na běhání jsou důležitou součástí výbavy sportovce. Kupte ty nejkvalitnější, které si můžete dovolit. Navštivte specializovaný obchod, kde vám pomohou vybrat správný model podle těžiště a šířky paty. Pokud si nejste jisti, můžete tátu vytáhnout na nákup a vybrat je spolu.

Doporučujeme: 10 zásad běhání: Na muziku zapomeňte

Pro kolegu nebo kolegyni

Kvalitní čaj udělá radost a zpříjemní chladné zimní dny. Užijte si ho společně a výběru se nebojte – ve specializovaných prodejnách bývá nabídka opravdu velká. Obsažené antioxidanty deaktivují volné radikály, které způsobují stárnutí a přispívají ke vzniku mnoha nemocí. A nemusíte se bát, že je to dárek obyčejný – některé druhy čaje jako třeba Matcha Tea jsou opravdu luxusní. 

Pro neteř nebo vnučku

Zkuste svým dětským příbuzným přiblížit, jaké to bylo v dobách, kdy bylo skákání přes švihadlo oblíbenou hrou. Je to levné, zábavné a prospívá to fyzické kondici.

Pro sousedy

Pokud máte velmi dobré vztahy s lidmi bydlícími poblíž, můžete je překvapit třeba domácími sušenkami. Pečlivě je zabalte, aby vypadaly lákavě. Pokud při jejich výrobě použijete zdravý tuk a třeba sušené brusinky nebo kvalitní čokoládu, bude to opravdu zdravý dárek. Lze přiložit hezky napsaný recept.

Pro přítelkyni

Poukaz na masáž každou ženu potěší. Konec roku je spojen se spoustou práce, která je nezřídka fyzicky náročná a může vést k bolestem zad. Prezent, který znamená zároveň ocenění této práce i péči o její pohodlí a zdraví, bude skvělým překvapením.

Pro kamaráda

Cestování nemusí stát tisíce, ani nemusíte jet na druhý konec světa. Sbalit batoh a vyrazit na společný výlet, třeba jednodenní zájezd na hory – to je lepší než zbytečná věc. Společné chvíle při zdravém aktivním pohybu budou odměnou pro vás oba.

Pro fit babičku

Posilování s lehkými činkami by mělo být součástí života všech žen nad čtyřicet let, aby předcházely osteoporóze. Je-li babička v kondici a ráda zkouší nové věci, můžete jí pořídit elegantní dámské činky. Její kosti budou silnější a dost možná ji to bude i bavit.

Přečtěte si: Velmi křehké celebrity: Koho trápí řídnutí kostí?

Dárek “pro jistotu”

Někteří lidé kupují raději pár maličkostí navíc a něco na tom je. O Vánocích se nesmí na nikoho zapomenout. Kvalitní čokoláda potěší téměř každého a opravdu prospívá zdraví, patří totiž mezi superpotraviny. Obsahuje mnoho prospěšných látek, jako antokyany, které odbourávají volné radikály, dále také stopové prvky a vitamíny. Ale raději si připravte více variant těchto dárků. Diabetika potěší spíše luxusní balení ořechů.

(pez)

Zdroj: lifestyle.yahoo.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kouzelné bylinky pro snazší porod a poporodní hojení

Konopí bez receptu a bez omámení: Jak léčí “tráva”?

Chřipka, viróza? Jaké léky vám ještě víc uškodí?

Chcete pevný zadek a nohy? Zkuste CrossFit, radí trenér

Lidé, kteří se CrossFitu už nějaký čas věnují, přiznávají, že nejde jen o cvičení, ale o jistý způsob života. Po pár minutách, co sledujete náročný trénink, pochopíte, že mluví pravdu. CrossFit můžete buď milovat, nebo ho naopak okamžitě začnete nenávidět.

O jaký druh pohybu jde? Vlastně o všechny. Kombinuje se gymnastika, rychlost i silový trénink. Cílem cvičení je dosáhnout rovnoměrného posílení celého těla a rozvíjet všechny jeho stránky.

O co se jedná?

Možná jste se s jeho základní formou již setkali v posilovnách, kde se cvičí takzvané kruhové tréninky, při kterých je několik stanovišť. Na každém z nich cvičíte zhruba 30 vteřin, následuje přestávka a přesun na jiné místo. 

Doporučujeme: Nejlepší a nejhorší cvičení k hubnutí: Umíte si vybrat?

Sestavy lze cvičit ve fitness, tělocvičně, venku, nebo si můžete zkusit domácí trénink. Jen je vždy příjemnější, když cvičíte ve skupině, kde vás ostatní namotivují.

Desatero CrossFitu

Cvičení by mělo být rozloženo a sestaveno tak, aby rozvíjelo těchto deset fyzických dovedností:

 • pružnost,
 • výdrž,
 • vytrvalost,
 • síla,
 • přesnost,
 • rovnováha,
 • hbitost,
 • rychlost,
 • koordinace,
 • výbušnost.

Tělo si velmi rádo na pohyb zvyká a po nějaké době už nereaguje tak, jak by mělo. Trenéři CrossFitu sestavy obměňují, aby se svaly nestihly adaptovat a vždy se zatěžovaly jiným způsobem a velmi intenzivně. Co si budeme povídat, jde o pořádnou dřinu, při které si sáhnete na dno.

Nemám na to

Omyl, CrossFit může cvičit každý bez rozdílu věku a pohlaví. Jen je třeba zvolit vhodnou úroveň tréninků. Nemá cenu se vrhat na pokročilé kurzy, když je vaší jedinou aktivitou občasné dobíhání autobusu.

CrossFit

Foto: Thinkstock

Trenérům sdělíte všechna svá zdravotní omezení a oni cviky přizpůsobí se stejným záběrem přímo pro vás. Ve finále lze říci, že uděláte určitou formu dřepu i s bolavým kolenem.

Jak to probíhá?

Když jste začátečník, nejprve se seznámíte s pomůckami, technikou prováděných cviků. Ale i první trénink bude hodně náročný. Určitě by měla proběhnout anamnéza vašeho zdravotního stavu.

Chcete-li vidět, jak probíhá trénink, podívejte se na následující video:

CrossFit v praxi

Na trénink a vůbec CrossFit jsme se zeptali Tomáše Horáka, který se tomuto sportu věnuje aktivně rok a nedokáže bez něj být.

Skutečně jde trénink přizpůsobit každému?

Je jedno, jestli přijde vrcholový sportovec nebo člověk s nadváhou, který se roky pořádně nehýbal. Trénink se dá upravit (metodě se říká scaling) tak, aby byl zachován jeho princip, ale aby ho daná osoba zvládla. Existuje velké množství postižených lidí, lidí po úrazech a lidí napřič všemi věkovými skupinami, kterým CrossFit pomáhá zkvalitnit každodenní život.

Proč jste si vybral CrossFit vy?

Proto, že jako jeden z mála sportů, možná jako úplně jediný, rozvíjí člověka komplexně, jak silově, tak vytrvalostně, gymnasticky a denně tyto atributy testuje, a tím vás nutí se zlepšovat ve všem a nic nezanedbávat.

Co konkrétně přináší vám?

Některé sporty jsou o maximální síle, například powerlifting nebo vzpírání, jiné jsou o vytrvalosti, například dálkové běhy, a sportovci z těchto opačných pólů sportovního spektra se od sebe zákonitě výrazně liší. CrossFit ale rozvíjí člověka tak, aby byl někde uprostřed, aby dokázal zvedat těžké váhy, ale aby taky dokázal uběhnout 10 kilometrů ve velmi slušném čase.

Jak tento sport funguje na ženy? Dost často mají problém s tím, že nechtějí vypadat příliš mužně a tady se hodně posiluje.

Myslím, že neznám dokonalejší zadeček, nohy a vůbec celou postavu, než mají ženy, které cvičí CrossFit. Formuje ženské křivky citlivě a se vší krásou.

Jaké byly vaše pocity po prvním tréninku?

Bylo to náročné, ale neodradilo mě to. Velmi rychle jsem zjistil, v kolika věcech se budu muset zlepšit, což jak u mě, tak i u mnoha lidí funguje jako obrovská motivace.

Pomáhá CrossFit i po psychické stránce?

Podobně jako každý sport. Přesto je po této stránce trochu specifický. CrossFit je z velké míry o komunitě, která se přirozeně formuje. Ve vedených hodinách všichni cvičí společně a to lidi stmeluje. Často se setkávám s lidmi, kteří se vyloženě těší, až si přijdou zacvičit a potkají se s těmi, kteří mají stejný zájem a koníček.

Můžete čtenářkám popsat, jak probíhá klasická hodina CrossFitu?

Obvykle trénink trvá právě hodinu. Začíná se rozcvičkou, která se obvykle skládá z běhu nebo veslování a nějakého cviku s lehkou váhou. Často se používá i vlastní váha. Následuje protažení a mobilita partií, na které se bude ten den trénink soustředit, například mobilita kyčlí před těžkými dřepy. Pak přichází silová část tréninku. Většinou se jedná o jeden ze základních cviků jako je dřep, tlak s velkou činkou nebo mrtvý tah, ale také technicky náročnější cviky jako vzpěračský nadhoz nebo trh.

Po silové části už je na řadě takzvaný WOD (workout of the day), který se může skládat z několika cviků v různém počtu opakování a atletův úkol je provést co nejvíce kol a opakování daných v určitém čase. Tento WOD obvykle trvá něco mezi 5-15 minutami a ač se to nezdá být moc, po prvním WODu obvykle 90 procent lidí pochopí, jak velká dřina CrossFit umí být a jak pomalu těch pár minut utíká.

Jaké pomůcky nejčastěji používáte?

Převážně se cvičí s velkou činkou, kettlebelly, skáče se na bedny, přes švihadlo, vesluje se na trenažéru. Cvičí se i na hrazdě a na kruzích a provádějí se různé cviky s vlastní vahou. Je toho samozřejmě mnohem víc. Co se přímo pomůcek týče, tak se hojně využívají gumy, které se zavěsí na hrazdu a člověk, který se ještě sám nepřitáhne, nebo není schopen udělat sám předepsaný počet přítahů, tak si na gumu stoupne a ta mu svou pružností pomáhá se přitáhnout.

Proč byste CrossFit doporučil jako formu pohybu a komu nejvíce?

Rozvíjí funkční fitness, který lidem dokáže zkvalitnit život, protože zahrnuje pouze základní cviky, které posilují celé tělo. Doporučil bych ho jak sportovcům, kteří se potřebují fyzicky zdokonalit pro svůj sport, tak lidem, kteří prosedí většinu dne u počítače v práci, bolí je záda a těm, kteří zápasí s nadváhou. Určitě stojí za to jít do nějakého licencovaného gymu (tělocvičny) a vedené hodiny si zkusit.

Nezapomínejte na jídlo

Svému tělu musíte dávat dostatek paliva. Pokud se vrhnete na náročné tréninky, měli byste jíst pravidelně, a to stravu v její základní podobě. Nekonzumujte průmyslově zpracované potraviny.

Náš tip: Diety: Velký přehled i hodnocení!

Hodně často jde CrossFit ruku v ruce s paleo dietou, tedy surovinami, které měli k dispozici naši předkové. Ze stravy jsou vyloučeny obiloviny a jednoduché cukry. Ideální skladbu tvoří maso, vejce, zelenina, ovoce. Měly by převažovat bílkoviny, tuky a úplně minimálně zařaďte sacharidy. Ale na vše musíte jít s rozumem. Čím náročnější trénink, tím více energie budete potřebovat. Ideálně se o skladbě jídelníčku pobavte s trenérem. Protože se bude lišit s věkem, fyzickou zátěží a také pohlavím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chřipka. viróza? Jaké léky vám ještě víc uškodí?

Test autosedaček: Propadla každá čtvrtá a rodiče taky

S Pavlínou Němcovou na nákupech v Londýně: Jaká je?

Jak si zdravě ochutit vodu i v zimě?

V létě plátky okurek, teď v zimě citrusy? Pokud tím vás repertoár končí, inspirujte se u nás, jak si doma ochutit vodu. Nečekané ingredience dodají jak svěží příchuť, tak důležité vitaminy.

Zapomeňte na kupované sirupy – jejich pověst nevylepší ani to, že výrobci ty “obyčejné” hodně zlevnili. Využijte raději ovoce, které se dá koupit celoročně. Navíc ale vyzkoušejte sedm přírodních příchutí, které dodají nový šmrnc stolní nebo perlivé vodě i obyčejné “kohoutovce”. Pochutnáte si, a navíc zabojujete proti chřipkám, virózám, rýmě a nachlazení. Bonusem bude taky lepší trávení a dokonce i prima nálada.

1. Bazalka

Tato bylinka se nejčastěji využívá v italské kuchyni, nicméně tím její role rozhodně nekončí. Bazalka je bohatá na flavonoidy, což je typ antioxidantu, který podle odborného časopisu American Society for Nutrition napomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a oslabuje chuťna fast-food občerstvení.

Jak na to: Nakrájenou čerstvou bazalku ponořte do studené vody a přidejte plátky jahod nebo okurky.

2. Heřmánek

Cítíte se pod psa? Heřmánek může pomoci! Po staletí se tato bylina používá proti úzkosti a nespavosti i proti žaludečním křečím, průjmu nebo zažívacím obtížím. Někteří dokonce žvýkají sladké heřmánkové květy jako lék proti zánětům dásní a aftům.

Jak na to: Sušený heřmánek přelijte vroucí vodou a nechte louhovat minimálně 10 minut před podáváním. Můžete nechat i vychladit v ledniččce nebo přidat kostky ledu a citrón.

Doporučujeme: Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

3. Máta

Svěží mátové listy dodají vodě povzbuzující nádech. Ukázalo se, že peprmint blahodárně působí na svaly žaludku, což napomáhá trávit těžká jídla a uvolňovat plyny. Je také dobré mít mátu po ruce, když dostanete rýmu nebo chřipku. Mentol, což je aktivní látka peprmintu, může pomoci uvolnit hlen a zmírnit bolest v krku, zjistili vědci z lékařského centra Marylandské univerzity.

Jak na to: Přidejte nasekané mátové listy a plátky okurky do perlivé vody. Také můžete natrhané listy zalít horkou vodou a spolu s citronem a medem pít jako čaj.

Máta

Foto: ISIFA/Thinkstock

4. Citrónová tráva

Typická je pro thajskou kuchyni - má sice natrpklou, ale kyselou chuť podobně jako citrón. Nejen její chuť je ale speciální. Citronová tráva se také často používá k uvolnění svalové bolesti a zmírnění horečky i fyzického vyčerpání. Ba co víc, dle expertů z americké Souhrnné databáze přírodních léčiv také obsahuje antioxidační sloučeniny, které zabraňují růstu zákeřných bakterií.

Jak na to: Přidejte rozdrcené listy nebo stonky do studené vody s malinami nebo žlutým melounem, který seženete i v tomto období. Sladká chuť ovoce výborně doplní trpkou příchuť trávy.

Přečtěte si: Na chřipku a nachlazení přírodní cestou! Zvítězíte

5. Čerstvý zázvor

Mnoho z nás má již se zázvorem pozitivní zkušenost, a není se čemu divit. Po více než 2000 let se zázvor využívá pro lepší trávení, k uklidnění bolestí břicha, při nevolnostech i průjmu. Díky svým protizánětlivým účinkům také zmírňuje bolest kloubů a svalů, dokládají vědci Marylandské univerzity.

Jak na to: Oloupeme a nastrouháme zázvor a zalijeme horkou vodou. Můžeme přidat i nakrájenou cibuli, která je přímo zásobárnou důležitých látek, jako jsou kyselina listová, vitaminy ze skupiny B, vitamin C a E, karoteny i minerály. Do směsi přidáme třtinový cukr a necháme vychladit. Na závěr můžeme přidat citrónovou šťávu a dozdobit mátou. Horký zázvorový čaj vyzkoušejte po cvičení, abyste předešli výraznější bolesti svalů.

Zázvor

Foto: ISIFA/Thinkstock

6. Šalvěj

Studie Národního institutu zdraví v USA ukazuje, že tato bylina nejen dezinfikuje, ale také přispívá ke zlepšení kognitivních funkcí, a dokonce u mladých lidí zlepšuje náladu. Výsledky dále naznačují, že u starších osob s mírnou až střední formou Alzheimerovy choroby zlepšuje šalvěj myšlení a proces učení.

Jak na to: Zkombinujte ostrou chuť šalvěje s něčím sladkým. Zkuste v teplé nebo studené vodě promíchat nasekané lístky s medem a čerstvými plátky pomeranče.

7. Kurkuma

Jediná věc, která je na kurkumě ještě působivější než její zlatavá barva, jsou její léčivé účinky. Toto výrazné zemité koření se již po staletí používá v tradiční čínské a ájurvédské medicíně pro podporu trávení a při pálení žáhy. Obsahuje totiž látku kurkumin, která se vyznačuje pritozánětlivými a antioxidačními vlastnostmi.

Jak kurkumu použít: Rozpusťte lžičku mleté kurkumy v teplé vodě a ochuťte citronovou šťávou nebo pokrájejte čerstvý kořen do studené vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kouzelné bylinky pro snazší porod a poporodní hojení

Jsou blondýnky hloupější? A proč si to lidé myslí?

Chřipka, viróza? Jaké léky vám ještě víc uškodí?

Rány se hůř hojí na podzim. Proč?

Odřené koleno z cyklovýletu nás trápí mnohem déle, než v létě. Asi jste si všimli, že stejná zranění se v létě hojila rychleji než teď na podzim. Proč to tak je?

V různých ročních obdobích totiž tento proces probíhá odlišně, především kvůli jiným zevním podmínkám. Důležitou roli hraje nejen teplota, ale také vlhkost vzduchu nebo stav naší psychiky.

Krátké dny vyčerpávají tělo

Každé období má svá specifika a v každém bychom odhalili faktory, které hojení ran ovlivňují – kladně i záporně. V létě se zvyšuje četnost případů podráždění rány, objevuje se zarudnutí a záněty. V zimě je zase oslaben náš imunitní systém, který je pro uzdravování nesmírně důležitý. I podzim má svá specifika.

Doporučujeme: Hojení ran: 10 zaručených přírodních pomocníků

Teploměr ukazuje stále nižší hodnoty, a to nejen venku, ale také doma. To nás nutí uvést do provozu topení, které má ovšem velkou nevýhodu – vysušuje vzduch, což může náš organismus negativně ovlivnit. S nastupující dekádou se také zkracuje den, a to vede nejen k pocitům únavy a zvýšené potřebě spánku, ale také k duševní nepohodě.

Postel uzdravuje

Spánek můžeme jednoznačně zařadit mezi činitele, které hojení ran zlepšují.

 • V době, kdy odpočíváme, dochází k regeneraci organismu, a čím delší dobu prospíme, tím výraznější účinky bude tento proces mít.
 • Při spánku se také uvolňují chemické látky, které podporují růst buněk a tím přispívají k lepšímu hojení například řezných ran, bércových vředů a dalších defektů.
 • V průzkumech bylo zjištěno, že v říjnu spí člověk průměrně o 2,7 hodiny více v porovnání s jinými měsíci.
 • Kvalitní relax v posteli bychom zkrátka neměli podceňovat a minimální doba, kterou bychom měli této činnosti denně věnovat, je sedm hodin.

Pozor na vysoušení

Se zhoršujícím se počasím trávíme více a více času v uzavřených vytápěných prostorech se sníženou vlhkostí vzduchu. To vyvolává vznik suché a svědivé kůže. Ať je vaše rána jakéhokoliv původu, sucho jí rozhodně neprospívá. Může defekt prohloubit a hojení bude delší a obtížnější. Pro udržení vlhkosti pokožky proto používejte vhodné krémy nebo masti.

Není tělo bez duše

Naše mysl a nálada mají na stav organismu velký vliv. Mnoho lidí mívá na podzim deprese, potýkají se s častějšími změnami nálad apod. Negativní emoce mohou způsobit nižší efektivitu léčby hojení ran. Co tedy udělat pro zvednutí nálady?

 • Cvičit. Při fyzické aktivitě se v organismu vytvářejí hormony štěstí – endorfiny, které zlepší náš psychický stav.
 • Myslet pozitivně. Na všem lze najít něco dobrého, i když se zprvu zdá, že negativa převládají. Pokuste se o to!
 • Zdravě žít.
 • Vyhýbat se stresu.

Hojení ran je velmi složitý proces, který je ovlivněn mnoha faktory. Na podzim je důležité udržet ránu ve vlhkém prostředí – pokud topíte, vhodné je používat zvlhčovače vzduchu. Cítíte-li zvýšenou únavu, nepotlačujte ji, raději se dobře vyspěte. V neposlední řadě se snažte udržet si pozitivní mysl, pomáhá to nejen při hojení ran.

(idav)

zdroj: www.advancedtissue.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kouzelné bylinky pro snazší porod a poporodní hojení

Jsou blondýnky hloupější? A proč si to lidé myslí?

Chřipka, viróza? Jaké léky vám ještě víc uškodí?

Konopí bez receptu a bez omámení: Jak léčí "tráva"?

V českých městech vyrůstaji speciální konopné lékárny jako houby po dešti a výrobky z “trávy” se čím dál víc prodávají i v těch tradičních. Víte, co všechno se jimi dá léčit?

Je prokázáno, že produkty z konopí pomáhají na roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobo nebo zelený zákal a užitečné jsou i pro pacienty s rakovinou při bolestech nebo při nechutenství po chemoterapii.

Skvělé pro kůži

Konopí je také skvělé na atopický ekzém, lupénku, podrážděnou a suchou pokožku, a dokáže zatočit dokonce i se strijemi. Problémovou pokožku poznáme často již podle toho, že je neobvykle suchá. Některé formy suché kůže mohou být vrozené a patří k nim nejčastěji atopie, projevující se atopickými ekzémy.

Doporučujeme: Nebojte se konopí. Umí léčit

Suchá kůže ale může vznikat i působením dalších vlivů v našem životním prostředí, je ovlivněna věkem, onemocněním nebo užíváním některých léků. Dojde ke snížení obsahu tuků v pokožce, konkrétně úbytkem ceramidů, k němuž dochází vlivem nemoci nebo životního prostředí. Ceramidy se z pokožky vymývají například při mytí nádobí, ručním praní a úklidu s použitím saponátů.

Působí i na imunitu

Tradiční prostředek konopí - cannabis sativa – tak využijí i lidé s ekzémy, ale i lupenkou a akné. Osvědčilo se i při léčbě opruzenin, infekčních koutků, oparů. Zlepšuje suchou, podrážděnou a popraskanou pokožku, zmírňuje bolesti a zklidňuje. V konopných lékárnách ho najdete jako mýdlo, masti (nejlepší je Carun, která jako jediná obsahuje i výtažek z celých rostlin) a olej.

Konopný olej se používal jako potravina i lék už tisíce let před naším letopočtem ve starověké Číně. Předepisoval se na léčbu spálenin, a posílení tkání. Pozitivní účinek má i na metabolismus a imunitní systém.Využití najde i při mírnění bolestí zánětů a poranění kloubů, svalů, šlach a při hojení nejrůznějších úrazů. 

Vnitřně i bez receptu

Cannabinoidy jsou látky, které se v přírodě vyskytují pouze v rostlinách konopí. Existuje více než 80 známých canabinoidů, nicméně prvenství si z hlediska veřejného povědomí stále udržuje psychoaktivní látka THC. Druhou nejznámější je cannabidiol neboli CBD, která není psychoaktivní a z medicínského hlediska má pro člověka větší přínos než zmiňované THC. Cannabidiol nabízí široké a hlavně legální využíti v oblasti medicíny, kosmetického či potravinářského průmyslu. 

Přečtěte si: 11 způsobů, jak z domu vyhnat rakovinu

Zatímco na masti, krémy a podobné produkty s konopím si už lidé zvykli, na přípravky k vnitřnímu užívání se stále ještě dívají s obavami. Nemusíte se ale bát – v téhle podobě jde o konopí bez receptu a také bez omámení. “Cannabidiol není omamný, nemá žádné vedlejší účinky, není možné se jím předávkovat a je vhodný pro všechny věkové kategorie,” potvrzuje Jan Janovský ze společnosti Cannabis Pharma.

Jako kapsle, náplně do inhalačních přístrojů, tinktura pro nakapání pod jazyk nebo přírodní e-liquidy do elektronické cigarety či vaporizátoru fungují na zklidnění, při léčbě vysokého tlaku, epilepsie, úzkostných stavů nebo již zmíněné roztroušené sklerózy.  Při užívání nevznikají žádné škodlivé látky, což potvrzuje i nedávná oficiální studie z pražské VŠCHT.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šílenství z marihuany

Daniela mění život. Chce být ještě jednou pannou

Odpojení od reality: Schizofrenie i následkem stresu

alkohol, který si oblíbila i královna alžběta: britské výrobny ginu nestačí uspokojovat poptávku

Typicky britsk alkohol gin prov v Londn obrodu. Zdej palrny a bary se sna oprit ponkud zastaral image npoje, jemu dv pednost krlovna Albta II..

“Gin nyn prov opravdovou renesanci. Peli jsme od ginu s tonikem, kter upjeli nai prarodie, k npoji mobilizujcmu ty nejvyhlenj barmany,” zdrazuje William Borrell.

Kad ter William otevr Gin Club pro dmy a pny v Kentish Town na severu metropole. Do tchto bvalch veejnch toalet, z nich se stal vyhledvan bar, si mete pijt vypt gin podle vlastn chuti: mete si pidvat bylinky a koen k bobulm jalovce, kter dodvaj npoji jeho charakteristickou chu. Nastal as vypt si jeden nebo dva koktejly.“Nestame uspokojovat poptvku,” prohlauje William. Sm si vyrb pro svj sklep 12 lahv denn: je to gin Highwayman pojmenovan podle Francouze Clauda Duvala, lupie gentlemana ze 17. stolet, kter se proslavil tm, e Londany okrdal o mce a jejich eny o srdce.

Koktejl Vesper z ginu, vodky a Lilletu pije i James Bond – tte ZDE

Na trhu se nedvno objevily stovky novch podob ginu. “Za tch 300 let, co tento npoj existuje, nebyla nabdka rznch druh ginu tak rozshl,” zdrazuje Olivia Williamsov, autorka publikace Gin, Glorious Gin.

Jak uvd institut CGA, v poslednch dvou letech vzrostl prodej “premium ginu” o 49 procent. Nkte hovo dokonce o druh ginov horece, Gin Craze, jak je oznaovno slavn obdob na potku 18. stolet, kdy se Velk Britnie po ginu zcela poblznila.

Tehdej rozhodnut anglickho krle Vilma III. Oranskho povzbudit produkci ginu tak, aby spn konkuroval francouzskmu koaku, vedlo k tomu, e produkce po nkolik desetilet nebvale vzrostla.

Gin, jeho vroba je snadn, se tak zalbil dlnictvu, e vlda musela schvlit nkolik zkon, aby skoncovala s pitkami a prostopnostmi.

Obliba ginu se dnes po cel Velk Britnii, pedevm v jeho historickch kolbkch Londn a Plymouthu. Ale tak ve Skotsku, kde se vyrb nejmn 70 procent veker britsk produkce a kde podle nkterch expert gin zejm sesazuje z piedestalu nrodnho npoje whisky.

fkucha Jamie Oliver v boji proti dtsk obezit: Zavete da na cukr, vyzv britskou vldu – tte ZDE

V Londn se otevela prvn palrna za 200 let v roce 2009. Pot nsledovaly mnoh dal. Jonathan Clark otevel v roce 2012 City of London Distillery, kde me popjet svj koktejl a pitom obdivovat Clarissu a Jennifer, dva velk destilan pstroje nmeck vroby.

“Lid jsou velmi zvdav. Chtj vdt, co maj ve sklenici. Dve se spokojili s gin tonikem s pltkem citronu a ledem. Dnes chtj vce,” vysvtluje zstupce City of London Distillery Alfie Amayo.

“Chodm sem u ti roky a stle to tady obdivuji,” k padestilet zkaznk Mark Butler, kter se zaal zajmat o tradice britskho ginu a doma m 20 rznch druh tohoto npoje.

Podle spolenosti pro analzu trh Nielsen dnes trh s ginem ve Velk Britnii pedstavuje 345 milion liber (tm 13 miliard korun) a v nsledujcch letech by ml jet rst.

zápisky protivného hosta: kavárna styl & interier ztratila svoji eleganci. teď připomíná časy normal


Karpkova Bokovka

Kdo zn punkovou atmosfru karlovarskho baru Bokovka, kter otevr vdy bhem Mezinrodnho filmovho festivalu, u asi zajsal. Podnik, jen pitahuje filmov ihudebn hvzdy anabz jim ponkud ukryt toit, se toti pesthoval doPrahy. Gourmetguru tam vyrazil, aby zjistil, jak to nanov adrese funguje. Pamatuje toti jet Bokovku vePtrossov ulici, kterou ped lety rozjdli reisi Jan Hebejk, David Ondek, grafick designr Ale Najbrt adal. Pozdji se knim pidal izakladatel Ambiente Tom Karpek, kter stoj izanovou Bokovkou vDlouh ulici. Vinrnu umstil dorenesannho pavlaovho domu UZelenho stromu hned vedle Naeho masa, patcho dostejn skupiny. Pvodn klenby, oprskan zdi advorek vevnitrobloku evokuj skuten underground. Dole vevinrn nabzej stovky lahv pevn evropskch vn, je vm nalij posklenice. Nastojka nebo si mete sednout nabarovou idli i jen tak naraditor. Nahoe je pak kino, kam lze pijt isvnem aprost kouknout nafilm.

Prost such vno Morava

Bizarnho pivtn se Gourmetguru dokal, kdy vstoupil dobaru Sion Caf napraskch Vinohradech. Vrhl se nanj rusk chlapk assmvem mu zaal cosi vyprvt. A Gourmetguru rozuml jen sten, nenechal se odradit, proel kolem sotva plnoletho ddeje ausedl dozadn sti. Pila servrka asruskm pozdravem mu podala sklenku. Pr welcome drink. Vnjmu maj podnik teprve nkolik dn, tak si chtj zkaznky pedchzet. Natst to nebylo 100 gram vodky, ale umiv vno. To by si Gourmetguru nechal lbit. Kdy si onkolik minut pozdji objednal dvojku blho vna, blonat dva sruskm akcentem se zeptala:

“Sauvignon, nebo prost such bl vno Morava?”

“Co je prost such bl vno Morava?”

“Je to napsan nalahvi,” pokrila rameny.

A ije rusk upmnost. Savizovanm odlivem ruskch podnikatel to patrn nebude tak hork.

Normalizan Styl & Interier?

Dal nemil pekvapen ekalo Gourmetgurua vkavrn Styl & Interier. Tenhle podnik, kter Vodikov ulici, kousek odGalerie Myk, pitahuje pozornost nronjch Praan izhkanch turist, dosud neml chybu. Krsn prosted skouzelnou zahradou, vborn kva, poctiv ovocn domc limonda, skvl epov carpaccio idomc quiche adal specialitky.Gourmetguru netu, jestli majitel pijal njakho manaera, aby zde “hezky poesku” zaal licky etit, ale ve se zde rapidn zhorilo. Mon mn personlu, take najednu mattonku ekte zhruba 20 minut, men porce, men hrnky… Ahlavn se zhorilo chovn obsluhy.Kdy si chtl Gourmetguru skamardkou sednout kestolku pro tyi, hned je vyden nice pinutila pesednout si kministolku pro dva. Zachvli ovem pili dva cizinci ati smli u”nadmrnho stolku” zstat. Korunou nezdvoilosti ahrubosti pak bylo, kdy si jin servrka odloila ped Gourmetgurua pinav ndob zjinho stolu. Nebo u ml pece zaplaceno! To je pak asi jedno, e teba jet dopj. Jako zastarch normalizanch as!

Mte njak erstv gastrodrby? Zaili jste vrestauracch nco zajmavho? Dejte mi vdt: gourmetguru@ihned.cz. Gourmetguru naTwitteru @GourmetguruHN

jarvis_5655f165e4b0e3b3b2949e91.jpeg

czech bar awards 2015: nejlepším barem je black angel’s bar, mezi kavárnami uspěla la bohème ca

Velmi oekvan veer mezi vemi bary a kavrnami se uskutenil ve stedu v Galerii Mnes v Praze. Osm ronk Czech Bar Awards 2015 ocenil podniky v deseti kategorich. V kad z nich pak bylo nominovanch pt podnik, kter pedstavuj to nejlep z esk npojov scny. Na pednch pkch se umstily pevn prask podniky, bodovaly vak i brnnsk, olomouck nebo eskobudjovick.

Mezi renomovan bary letos pibyly i nov projekty a odborn porota nemla rozhodovn jednoduch:„Tm vichni nominovan splnili psn hodnotc kritria a maj mj velk obdiv. Jsem tak rd, e nejen existuj, ale i dl vznikaj nov zajmavbary, kavrny i kluby s originlnm konceptem, skvlm servisem a nabdkou mimo hlavn msto. Poprv vhistorii Czech Bar Awards pat tyi prvenstv mimopraskm podnikm,“k vydavatel magaznu Barlife a organiztor soute Martin Kraut.Knejvce sledovanm kategorim ji tradin pat Nejlep cocktail bar, kter letos pinesla vtzstvBlack Angel’s Baru, a Nejlep hotelov bar, ve kter zvtzilBuddha-Bar & Hotel. I dal vtzn pozice zaujaly podniky u pevn ukotven na esk gastronomick map. NapkladLa Bohème Cafmezi kavrnami,Grand Crumezi wine bary neboSuper Panda Circus, kter zopakoval svj losk spch sNejlepm koktejlovm menu, a navc potvrdil svoji pevahu vdesignu vrmci kategorie Nejlep design bar. Po tech letech se na vtzn stupnek vrtilDance Bar Paradoxjako Nejlep klub, Nejlepm pivnm barem se poprv stalBlack Stuff Irish Pub.

Nejlepm barmanem esk republiky se stal Vtzslav Cirok, kter pracuje v baruL’Fleur. Ten se zvtzil jako Nejlep nov podnik.

Kompletn vsledky Czech Bar Awards 2015

Nejlep caf bar / kavrna

 1. La Bohème Caf, Praha 2
 2. EMA espresso bar, Praha 1
 3. Mj lek kvy, Praha 8
 4. AnonymouS Coffee, Praha 2
 5. VMelounovm cukru, Brno

Nejlep cocktail bar

 1. Black Angel’s Bar, Praha 1
 2. L’Fleur, Praha 1
 3. Super Panda Circus, Brno
 4. Bar, kter neexistuje, Brno
 5. AnonymouS Bar, Praha 1

Nejlep design bar

 1. Super Panda Circus, Brno
 2. L’Fleur, Praha 1
 3. Nejen Bistro, Praha 8
 4. La Bohème Caf, Praha 2
 5. SKØGUrban Hub, Brno

Nejlep hotelov bar

 1. Buddha-Bar & Hotel, Praha 1
 2. The Bourbon Bar/Marriott, Praha 1
 3. BeBop Bar/Alcron, Praha 1
 4. Cloud 9/Hilton, Praha 8
 5. 1887 Bar/The Augustine, Praha 1

Nejlep koktejlov menu

Super Panda Circus, Brno

Nejlep klub

 1. Dance Bar Paradox, esk Budjovice
 2. SaSaZu, Praha 7
 3. Jazz Dock, Praha 5
 4. Fashion Club, Praha 1
 5. Cafe 80’s, Praha 1

Nejlep nov podnik

 1. L’Fleur, Praha 1
 2. Msto, Praha 6
 3. Cash Only, Praha 1
 4. Nejen Bistro, Praha 8
 5. Lokl U Caipla, Brno

Nejlep pub / pivn bar

 1. Black Stuff Irish Pub, Olomouc
 2. Bruxx, Praha 2
 3. Vep Na stojka, Brno
 4. Lokl Dlouh, Praha 1
 5. Beergeek, Praha 3

Nejlep wine bar

 1. Grand Cru, Praha 1
 2. Velk Vinograf, Praha 1
 3. Red Pif, Praha 1
 4. Veltlin, Praha 8
 5. Na behu Rhny, Praha 2

Nejlep barman

Va Cirok, L’Fleur