jak správně podávat šumivé víno či šampaňské? vyvarujte se chyb, které by vám mohly pokazit silvestr

Bl se Silvestr a s nm neodmysliteln spjat pit umivho vna i ampaskho. Jak s nm ale sprvn zachzet?

Panuje iroce rozen pesvden, e pokud vlome umiv vno do lednice spolu s lc ponoenou do hrdla lahve, zstanou v nm bublinky. Ti, kte to tak lta dlaj, vak budou zklaman. Lce je v tomto ppad bohuel zbyten. Nejvt vliv m toti samotn vloen lahve do lednice. Chlad v lednici dl oxid uhliit vce rozpustnm a snadnji zadritelnm v kapaln fzi.A jak lahev zlatavho moku otevt, ani bychom vypadali jako vtzov na Velk cen? Nejlep je naklonit ji do 45 stup a sejmout flii a drt, kter udruje korek. Nsledn j pomalu otet za stlho dren korku druhou rukou, dokud korek pomalu nevysko ven. Sommelii doporuuj lahev v 45 stupnch jet chvli podret.

Pozor bychom si vak mli dvat u pi nkupu a rozliovat, zda kupujeme ampask, i umiv vno. Prav ampask toti pochz pouze z francouzsk oblasti Champagne a vtina ampaskho se vyrb z kombinace Pinot Noiru, Chardonnay a Pinot Meunieru.

Po nkupu se doporuuje lahev vloit do lednice ve vodorovn poloze a vno postupn chladit. Ideln je lahev vloit na njakou chvli do chladn mstnosti a a tsn ped podvnm ji dt do lednice. Po oteven bychom mli mt pipravenou ndobu s ledem a vodou, do kter budeme lahev bhem veera ukldat.

Nejdra prodvanou lahv ampaskho je Gout de Diamants, Taste of Diamonds. Prodv se v pepotu za necelch 30 milion korun a jej cena je tak vysok nejen dky kvalitnmu ampaskmu, ale tak dky lahvi, kter byla navrena slavnm britskm designrem Alexanderem Amosuem a je vyzdobena dvma etiketami z 18kartovho blho zlata. Horn etiketa v 48 gram a dr diamant o vze 19 kart. Na doln etiket je vyryto jmno vlastnka lahve, uvedl server Business Insider.

10 tipů, jak v roce 2016 splnit svá předsevzetí

Většina z nás před Silvestrem bilancuje, co dobrého a zlého jim končící rok přinesl. Ti rozhodnější si pak na dalších dvanáct měsíců dávají i různá předsevzetí. Zkuste naše rady – třeba to tentokrát vyjde a podaří se vám je dodržet.

Psychologové zjistili, že předsevzetí vede daleko častěji k úspěchu, pokud si neklademe jeden velký souhrnný a nepřehledný cíl. Lepší je vyčlenit si několik dílčích kroků a menších závazků, kterých je snazší dosáhnout. Znevýhodněni jsou i ti, kteří chtějí svoji metu dobýt bez konkrétního plánu.

Jděte si za svým s rozvahou

  1. Dejte si pouze jedno předsevzetí, šance na úspěch je pak vyšší. Ale pozor, neberte snahu o vyřešení tohoto problému jako výmluvu, proč se ostatními záležitostmi nebudete zabývat vůbec.
  2. Nečekejte s výběrem až  na Nový rok, rozmyslete se předem.
  3. Vyhněte se předsevzetím, při jejichž plnění jste už jednou selhali. Od počátku byste cítili frustraci, čímž by rostla pravděpodobnost selhání.
  4. Nenechte se strhnout ostatními a vybírejte ryze podle svých potřeb. Pokud vaše kamarádky hubnou, nemusíte do toho jít s nimi, když to nepotřebujete.
  5. Rozdělte svoji cestu na více etap, zaměřte se na vytyčení částečných cílů, které jsou konkrétní, měřitelné a mají časový rámec.
  6. Řekněte o svém předsevzetí rodině a přátelům, je to dobrá prevence selhání. Pokud vám budou ostatní vycházet vstříc a sdílet s vámi radost z dílčích úspěchů, budete spokojeni a možná motivujete i někoho dalšího.
  7. Pravidelně si připomínejte výhody plynoucí ze splnění svého závazku a nepřipouštějte si, že nevýhody převažují. Když na vás přijde slabá chvilka, svěřte se někomu blízkému.
  8. Odměňujte se vždy, když dosáhnete nějakého úspěchu. Vybírejte ale takové dárky, které vám nezhatí vaše plány. Třeba si zajděte koupit něco na sebe, zavolejte přátelům nebo si vyberte dovolenou na léto.
  9. Sepište si plány, zaznamenávejte si výsledky své práce do grafu nebo internetové aplikace. Potěšit se z úspěchu, který vidíte na vlastní oči, je příjemné a motivující. Pokud se rádi chlubíte, můžou vám tyto pomůcky také dobře posloužit.
  10. Buďte připraveni na to, že občas se ozve touha po starém životním stylu. Každé zakolísání řešte jako ojedinělou událost, neberte to jako důvod k tomu, abyste všechno vzdali.

(pez)

zdroj: http://www.nhs.uk

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Sexuální náměsíčnost: Soulož, o které ráno nevíte

Touha, se kterou vás přepadne uprostřed noci, může být vzrušující a lichotivá. Dokud nezjistíte, že si váš partner nic nepamatuje a o sexu vůbec  ani neví.  A pak už zase nejeví zájem.

Sexuologové řeší stále častěji problémy mužů, kteří mají nedostatek spánku. Postupně se u nich snižuje chuť na sex a dostavují se také poruchy erekce. Část z nich pak dokonce může onemocnět tzv. sexsomnií, kdy začnou souložit ve spánku, aniž si to uvědomují. U žen existuje také, ale v mnohem menší míře a obvykle se omezí na masturbaci a verbální erotické projevy.

Sex vynucený násilím

Problém se podle odborníků objevuje častěji, pokud před spánkem došlo k velké únavě, opilosti nebo užití drog. Na nedávné mezinárodní sexuologické konferenci v Cairns Charles Czeisler z Harvardské univerzity uvedl, že působení umělého světla před spaním může navodit stav bdělosti a potlačit uvolňování melatoninu, což je hormon podporující spánek.  

Doporučujeme: Sex jen ve tmě: Stydím se za své tělo

Pak bývá takový člověk velmi agresivní.  Profesorka Monica Andersenová z Federální univerzity v Sao Paulu  uvedla, že se množí případy, kdy tak sexsomnik spáchá i zločin, protože si pohlavní styk vynutí násilím

Spouštěčem tohoto chování bývá často dotek s cizím tělem – a postiženému je jedno, komu tělo patří. Může to být kdokoliv, kdo je právě nablízku. Je jasné, jaké problémy to může vyvolat: cizí osoba, příbuzný, dítě

Sexsomnie je porucha spánku

V průběhu spánku je sexuální vzrušení velmi časté. Je známo, že v REM fázi dochází u mužů k erekci a u žen k prokrvení klitorisu a zvlhčení vagíny. Většina lidí, jichž se sexsomnie týká, má ve své anamnéze některou ze spánkových poruch, jako je například apnoe (vynechání dechu trvající déle než 20 sekund), noční pomočování, náměsíčnost a podobně.

Náš tip: Kdy se muži vyhýbají sexu?

Všechny tyto poruchy mají souvislost s poruchou mozku nebo abnormální mozkovou aktivitou. Část odborníků se přiklání k tomu, že sexsomnie je pouze variantou náměsíčnosti. Jiní jsou však přesvědčeni, že jde o poruchu spánku, která se nazývá REM porucha chování.

Erotické sny v reálu?

U zdravého člověka v  REM spánkové fázi, charakterizované rychlým pohybem očí pod víčky, v níž většinou sníme, tělo znehybní. U poruchy REM však k tomu nedojde, a tak člověk se začne chovat podle toho, co se mu zdá.

Nevědomý sex v průběhu spánku byl poprvé označen jako diagnóza v roce 1996. Tehdy odborníci odhadovali, že jí trpí přibližně 1 % lidí. Jakmile se však o problému začalo veřejně mluvit, odborníci zaznamenali nárůst počtu postižených. Podle některých zdrojů touto poruchou trpí téměř 8 % lidí, kteří vyhledají pomoc odborníka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co je normální: Sex každý den, nebo jednou za 14 dní?

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Naučte se očistit zvenku i zevnitř. Návod pro nový rok

Co přinese nadcházející nový rok? Ne každý čelí jeho výzvám s radostným očekáváním. Zbavte se negativismu a očistěte se na duchn i na těle.

Nějaké problémy má dnes asi každý. To, čím se lidé mezi sebou liší, je přístup k nim a jejich řešení. Zatímco dosud do nás odborníci hustili, že nejlepší je o nich mluvit, dnes se přiklánějí k opaku.

Jděte dál

Čím víc se v problémech vrtáte a rozebíráte je, navíc pořád dokola se stejnými lidmi, tím víc se ocitáte v jejich zajetí a trčíte pořád na stejném místě. Navíc fňukaly vlastně nikdo nemá rád. Samozřejmě záleží na druhu problému, ale obvykle bývá lepší ho prostě přejít a vyrovnat se s ním.

Studie, zveřejněná v odborném časopise Behavior Research and Therapy tvrdí, že nejlepším způsobem, jak se zbavit negativních myšlenek, je nepotlačovat je, ale přijmout. Vzít je jako fakt a jít dál. Pomoci nám s tím může odvedení pozornosti – soustředěním na práci, ale i na zábavu. Známá je například úloha endorfinů, které se vylučují po cvičení a pohybu. Zkuste to!

Doporučujeme: Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

Dobrým tipem je také zásada “vyspat se na to.” Mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že mozek funguje i během spánku a velmi často podvědomě přinese řešení nepříjemné situace sám. Ráno také býváme optmističtější, takže nechte mozek dělat svou práci a vy si mezitím odpočiňte.

Přeprogramujte si hlavu!

Nejsnáze špatné myšlenky zaplašíme pozitivním jednáním. Možná vám to připadá jako hloupost, ale je vědecky potvrzeno, že pokud si v duchu – a nebo klidně i nahlas – budeme opakovat povzbudivá hesla, přeprogramujeme tak původní nastavení.

Psycholog Edward G. Brown v magazínu Business Insider ale doporučuje nejen staré známé: “Já to zvládnu!”, doprovázené vizuální představou úspěšného vyřešení situace. Navíc bychom prý měli svou mantru opakovat, a to důrazně, při každé příležitosti. Jen tak “chybný” čip v našem mozku nahradí tím správným.

Negativní myšlenky ničí zdraví

Negativní emoce nám otravují nejen psychiku, ale rovnou celý organismus. Nikdo dnes už nepochybuje o tom, že psychika má přímý vliv na fyzické zdraví, platí to ovšem i naopak. Problém je, že klasická medicína se příliš zaměřuje na postižení fyzických neduhů a nevnímá symptomy signalizující nějakou poruchu celostně. Na zdraví člověka je třeba dívat se jako na spojení zdravé emocionality a zdravého těla.

Internet se přímo hemží tipy na zaručené diety a kúry pročišťující organismus od jedovatých toxinů. Návody na to, co máme jíst, pít a jak se hýbat, najdeme téměř všude. Málokdo nám však řekne, že za organismus zanesený toxiny mohou být zodpovědné také negativní emoce.

Tělo a duše tvoří celek

Cítíte se často unavení a vyčerpaní, aniž byste k tomu měli reálný důvod? Trpíte příznaky alergií, častými bolestmi hlavy, zažívacími obtížemi nebo opakovanými gynekologickými výtoky? Váš lékař na základě vyšetření tvrdí, že jste zdraví, zatímco vy se tak rozhodně necítíte? Je na čase posvítit si na váš zdravotní stav z komplexního hlediska a nespokojit se jen s dílčími lékařskými vyšetřeními, jež jsou často úzce zaměřena na zjištění konkrétního problému, a proto nemohou odhalit hlubší příčinu toho, proč se necítíte v kondici.

Přečtěte si:  Uzdravit se můžeme silou své mysli, říká psycholožka

Hlavní zdroj těchto zdravotních problémů bývá v zatížení organismu různými druhy toxinů. Lidské tělo se přítomnosti těchto “zplodin” přirozeně brání pomocí imunitního systému, a to tím, že provádí spontánní detoxikaci, tedy rozklad škodlivin. Někdy ovšem této snaze o eliminaci jedovatých látek stojí v cestě negativní emoce, jež svou přítomností blokují imunitní systém.

Může se jednat o emocionální stres, blokovaný konflikt, citovou deprivaci či psychosociální stres. Kromě samotných toxinů je třeba odstranit z těla ven i tyto emoce, stojící v cestě zlepšení zdravotního stavu.

Tam, kde síly klasického lékařství končí, vzniká prostor pro holistické metody. Dr. Jonáš proto vyvinul metodu C.I.C. (Control Inner Cleansing), českým názvem řízená vnitřní očista. Tento psychosomatický přístup vidí jako příčinu potíží toxiny usazené v tkáních lidského těla a tyto postižené tkáně očišťuje. V centrech metody C.I.C. v Praze, Brně, Ostravě a Plzni pracují s čistě přírodními preparáty s obsahem bylinných extraktů.

Klíčem je správně fungující imunita

Aby organismus byl schopný rozpoznávat všechny druhy toxinů, umět je odstraňovat, likvidovat poškozené buňky a chránit ty zdravé, musí imunitní systém správně pracovat. Většina chronických potíží je způsobena právě narušenou obranyschopností, a tím větší náchylností člověka na banální, neškodné podněty zvnějšku.

Výsledkem jsou alergie, migrény, vleklé zažívací poruchy apod. Imunita je propojena i s nervovým systémem. Každý z nás reaguje na dění ve svém okolí i na emoční úrovni. Právě na základě této emoční reakce probíhají v organismu podvědomé tělesné změny. Z historického hlediska je to dáno vývojem, kdy vyvinutí takovéto schopnosti u našich předků zvyšovalo pohotovost a ostražitost, což násobilo šance na přežití.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přemohla nádor a říká: Cesta k uzdravení vede skrz duši

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Bolí vás v krku? Kloktat slivovicí je nebezpečné

Bolí vás v krku? To bude angína, řeknete si nejspíš. Nespěchejte však tolik s vlastní diagnózou. Problémy s mandlemi nemusí vždy znamenat, že je problém v krku. Do mandlí jako imunologického orgánu se totiž mohou promítat potíže celého organismu.

Patrové – krční – mandle jsou součástí lymfatického systému, který hraje důležitou roli v ochraně organismu především před infekcemi horních dýchacích cest. Až 15 % případů  bolestí v krku tvoří virový či mykotický (plísňový)  původ. Mandle také často zduří i následkem infekce, která se usadila jinde v těle, a signalizují tak potíže s imunitou. Chronický zánět mandlí  pak může být  jednou z příčin, ale i z příznaků únavového syndromu.

Bolest v krku alkohol nevyřeší

Angína je však akutní zánět krčních mandlí způsobený bakteriální infekcí. Už jste se určitě setkali s radou, že nejlepší je v takovém případě krk “vypálit” třeba slivovicí. Na rozdíl od jiných babských rad ale tahle nefunguje, nebo vám může dokonce přivodit další potíže.

“Tvrdý alkohol je na sliznice špatný, denaturuje bílkoviny a sliznici vysušuje,” vysvětlují odborníci z ORL. Povrch mandlí je pak ještě náchylnější k novému poškození, a vnitřní problém se tak stejně neodstraní.

Doporučujeme: Máte angínu? Určitě ji nepřecházejte

Mandle rostou spolu s námi a největší velikosti zpravidla dosáhnou asi v sedmi letech. K šíření angíny dochází pomocí kapénkové infekce v období větších klimatických změn a nejčastější bývá u dětí a mladých lidí. Nakazit se však můžete v kterémkoli věku a kdykoli. “Mladý organismus si s onemocněním umí poradit lépe než starší,” říká otolaryngolog MUDr. Vladan Hrabě z Plzně.

Angína chce doléčit, dva dny je málo!

Zvlášť u dospělých a starších lidí může být její průběh i následky dost závažné. Horečka ani zvětšené mízní uzliny nejsou podmínkou, ne u každého pacienta se tyto projevy dostaví. Angína bývá mylně považována za banální onemocnění, ale její přechození může být nebezpečné. Případné komplikace hnisavé angíny dokážou zdraví dlouhodobě či trvale poškodit.

Přečtěte si: Chcete posílit imunitu? Sáhněte po bylinkách!

Určitě ji nezvládnete za dva – tři dny a bez antibiotik se téměř jistě neobejdete. Jen díky nim se podařilo výskyt potíží souvisejících s angínou minimalizovat, podmínkou však je přesné dodržení dávky a doby užívání a dostatečně dlouhého doléčení.

Kromě antibiotik se často využívají i kloktadla, která snižují bolesti v krku. Výborné účinky má kloktadlo s propolisem. Důležité také je pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin.

Krční mandle jsou branou infekcí

Neléčená nebo nedoléčená angína může způsobit akutní selhání ledvin (hlavně u dětí), další komplikací může být vypuknutí revmatické horečky, která často zanechává trvalé následky na kloubech a srdci. Zvlášť při častém opakování infekčních angín, hlavně hnisavých.

Dostane-li se infekce do hlubší tkáně hltanu, vzniká hnisavé ložisko – absces, které je nutné chirurgicky odstranit, protože by se zánět mohl šířit dále do organismu. Mezi nejčastější obtíže patří hypertrofie neboli zbytnění, zužující dýchací cesty, a záněty, odkud se infekce šíří dále do okolí.

Opakovanými akutními infekcemi se člověk může propracovat k chronickému zánětu. To znamená, že na nosních nebo krčních mandlích je kontinuálně řídký hnis, mandle velmi často pobolívají, lidé jsou náchylní k onemocnění zejména při sezónních změnách počasí. Na mandlích se mohou vyskytnout také nádory, které jsou u mandlí zvlášť závažné, neboť snadno prorůstají do dalších tkání.

Dáte si vyndat mandle?

Zatímco při přetrvávajících problémech s nosní mandlí je takřka první alternativou léčby její odstranění, při léčbě krčních mandlí se o operaci uvažuje až v poslední fázi.

Před 20-30 lety se krční mandle “trhaly” daleko častěji než dnes. V současné době se chirurgicky odstraňují zejména při výskytu chronické infekce a opakovaných streptokokových angínách, u nichž hrozí riziko komplikací. Obvykle se k operaci přistupuje v případech pěti a více opakovaných infekcí během roku ve dvou po sobě následujících letech.

Původní funkce jako “filtru” tak ale z organismu mizí a pacienti po odstranění krčních mandlí častěji trpí na záněty horních a dolních cest dýchacích. Ale i to bývá často menším ze dvou zel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Angínu můžete mít i bez mandlí!

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

čokoláda pro afriku udrží tvar a chuť i v horku. experti na ní pracují několik desetiletí, teď ji pr

Kdy Frederic Depypere vyrstal, nedlal si starosti stm, e by se mu okolda rozpustila mezi prsty dv, ne by ji stihl snst. Vdetiv Belgii jen zdka vyplh teplota nad 30stup. Pi nvtv anghaje ped pti lety ale zjistil, e se okoldov poklad vyroben pro belgick pavilon nasvtov vstav Expo velmi rychle roztee doneforemn hmoty.

Spolenost Barry Callebaut, vn je Depypere fem vzkumu avvoje, te proto ponkolika letech bdn pichz natrh sokoldou, kter si zachovv tvar ichu pi teplot 38 stup Celsia. Bn okoldy se pitom rozpout u pi zhruba 34 stupnch.Poletonm horkm lt ocen novinku iEvropan, vcarsk firma Callebaut ji ale vymlela zapln jinm elem. Horku odolnou okoldu vyvjeli specialist kvli rozen produkce nanov trhy, hlavn vAsii, Africe, Latinsk Americe anaBlzkm vchod. Zatmco spoteba okoldy vEvrop aSpojench sttech podle vzkumn skupiny Euromonitor tm stagnuje, zmnn trhy maj doroku 2019 rst ovce ne 50 procent. Tento skok pedstavuje zhruba 48 miliard dolar, tedy asi 1,18 bilionu korun.

55 procent

in plnovan rst poptvky pookold vLatinsk Americe, Africe anaBlzkm vchod doroku 2019. VEvrop je to pouze 12 procent.

Kvli obrovskmu potencilu novch trh nen spolenost Callebaut jedin, kter oneroztkajc se okoldu usiluje. Vpatch j je firma Nestl, kter si svj recept u nechv patentovat anatrh by mohla okoldu uvst dot let.

Podobn je natom spolenost Mondelez, kter vyrb okoldy Milka, iamerick Hershey. Ta u zkuenosti s”tropickou okoldou” m, dodvala okoldov tyinky americkm vojkm bhem druh svtov vlky nebo zavlky vPerskm zlivu. Chu jejich vrobk ale nebyla takov, aby bylo mon novinku zavst domasov vroby. Firma u ale vechno napravila anyn je pipravena pijt skvalitn okoldou natrh dodvou let.

Odetaily svch recept se dn zespolenost pochopiteln nechce dlit. Naokold, kter by se vhorku nerozpoutla apitom si udrela svou vbornou chu, pracuj vdci acukri u od70. let 20. stolet.

“Jedna zoblbench cest, jak vsledku doclit, byla zmna tuk vproduktu zatakov, kter snesou vce tepla. Jene kdy se tuk nerozpust vstech, skonte upochutiny, kter chutn avypad jako vosk zesvky,” popsal pro agenturu Bloomberg vzkumn pracovnk spolenosti Nestl Steve Whitehouse.

Ispolenost Callebaut, kter nedodv okoldu pmo dosupermarket, ale okoldovnm nebo restauracm, zaala ped devti lety nejprve pracovat naokold, jej bod tn ml bt a 55 stup Celsia. Projekt skrycm nzvem Sopka ale firma vroce 2012 ukonila, protoe okolda nikdy nemla tu sprvnou chu. Nahradila ho mise nazvan Hot, kterou te firma dothla dospnho konce.

Test: Poznáte běžné nemoci? Vyzkoušejte se!

3. 12. 2012 | 00:00

V teplém podzimu se dařilo virům i bakteriím a nástup zimy teď snížil naši odolnost. Začíná období nemocí. Poznáte, co “vlezlo” na vás nebo na vaše blízké?>

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze

Nosíte podprsenku? Určitě má špatnou velikost

Autor: uzi

Nové recepty na polévky: Budete za hvězdu kuchyně!

Po veselých vánočních hodech zkuste polévky. Zahřejí a zaplní jako velké jídlo, ale nejsou tak hutné. Můžete si na nich pochutnat v rámci odlehčujícího režimu, než zase naplno propukne další hodování!

Na polévky existuje nepřeberné množství receptů. Hodit by se vám mohla třeba zelňačka, tradiční silvestrovský i novoroční pokrm, který vás postaví na nohy. Recept na tu “vymazlenou” i s podrobným popisem přípravy najdete ZDE.

Doporučujeme: Mléko, sýry, jogurt, margarín. Mýty se drží zuby nehty

Pro změnu ale vyzkoušejte něco nového. Všechny tyto nové polévky dodají  potřebnou energii, cenné minerální látky i vitamíny. Také zavodní - polévky se započítávají do celkového denního pitného režimu. Jsou plné tekutiny na rozdíl od “suchých” potravin (maso, přílohy, pečivo).  I když je zapíjíme, nenahradí to vodu, která je na potravinu vázaná při její přípravě. Právě obsah vody z polévek dělá ideální pokrm při hubnutí. Zvlášť když – jako tyto – nejsou zapražené a obsahují vlastně jen vývar, maso s minimem tuku, zeleninu a koření.

Pikantní kuřecí polévka s čočkou

Kuřecí polévka s čočkou

Foto: Žena

Ingredience: 1,3 l kuřecího vývaru, 100 g uvařeného kuřete nakrájeného na kostičky, 200 g červené čočky, 200 g rajčat, 1 lžička římského kmínu a 1 lžička koriandrových semínek rozdrcených a nasucho opražených, 1 lžíce slunečnicového oleje, 1 malá cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžičky kari koření, sůl, pepř, hrst sekaného čerstvého koriandru na ozdobu.

Postup přípravy: V hrnci rozpalte olej a krátce osmahněte na kostičky nakrájenou cibuli. Přidejte česnek, kmín, semínka koriandru a kari a promíchejte s osmaženou cibulkou. Vlijte vývar a přiveďte k varu. Poté přidejte čočku, rajčata nakrájená na kostičky, kostičky kuřecího masa a nechte 12 minut povařit. Nakonec ozdobte čerstvým koriandrem

Polévka po italsku s kuřecími knedlíčky

Italská polévka s kuřecími knedlíčky

Foto: Žena

Ingredience na knedlíčky: 180 g mletého kuřecího masa, 2 plátky toustového chleba na přípravu strouhanky, 3 lžíce parmazánu,
2 stroužky česneku, 2 lžíce nasekané pažitky, 1 velké vejce, sůl a čerstvě mletý pepř, 2 lžíce másla.

Ingredience na polévku: 2 lžíce panenského olivového oleje, 2 stroužky česneku, 1¼ litru kuřecího vývaru, 1 větší mrkev, ½ menšího celeru, hrst nudlí nebo polévkových těstovin, hrst baby špenátu, 3 lžíce strouhaného parmazánu, čerstvá bazalka nebo petrželka na ozdobu. 

Postup přípravy knedlíčků: Namleté kuřecí maso smíchejte se strouhankou, nastrouhaným parmazánem, prolisovaným česnekem, pažitkou a vejcem. Osolte a opepřete a vytvarujte menší knedlíčky. Na mírném ohni rozehřejte v pánvi máslo a knedlíčky ze všech stran asi 3 minuty opékejte, poté odložte na talíř.

Postup přípravy: Přímo v hrnci krátce osmahněte na oleji kostičky celeru, proužky mrkve a plátky česneku. Zalijte vývarem a přiveďte k varu. Pak do polévky vhoďte těstoviny a pár minut povařte. Asi 3 minuty před koncem vaření přidejte kuřecí knedlíčky. Odstavte, přimíchejte baby špenát a parmazán. Podle chuti dosolte a opepřete. Jezte posypané čerstvou bazalkou nebo petrželkou a nastrouhaným parmazánem.

Kuřecí polévka s kokosovým mlékem

Kuřecí polévka s kokosem

Foto: Žena

Ingredience: 300 g kuřecích prsou nakrájených na tenké nudličky, 500 ml kuřecího vývaru, 300 ml kokosového krému, 100 g hub na plátky (nejlépe se hodí chuťově výraznější druhy hub, například asijská shiitake), 1 velká chilli paprička, 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce rybí omáčky, 1 lžička třtinového cukru, 2 ks citronové trávy.

Postup přípravy: Do hrnce nalijte kuřecí vývar, kokosový krém, přidejte na krátké špalíčky nakrájenou citronovou trávu, na kolečka nakrájenou chilli papričku a přiveďte k varu. Nechte vařit asi 3 minuty, přidejte na plátky nakrájená kuřecí prsa, na plátky nakrájené houby a nechte vařit, dokud maso nezměkne. Přidejte 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce rybí omáčky, lžičku třtinového cukru a po chvilce servírujte.

Kuřecí polévka s kukuřicí

Kuřecí polévka s kukuřicí

Foto: Žena

Ingredience: 1 kuřecí prsní řízek, 500 ml kuřecího vývaru,  400 g konzervované kukuřice, 2 brambory, 2 jarní cibulky, nastrouhaný čerstvý zázvor, 1 lžíce slunečnicového olej, sůl a pepř.

Postup přípravy: Na oleji osmahněte jarní cibulku a zázvor. Zalijte vývarem, přidejte kuřecí maso, brambory nakrájené na kostičky a nechte na mírném ohni vařit. Jakmile kuře zbělá, přidejte kukuřici, polévku osolte, opepřete a a ještě 2 minuty povařte. Poté podávejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč je v roce 2015 těžší zhubnout než před 30 lety

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

Cuknutí před usnutím: Měli bychom se bát?

Znáte ten pocit, chybí jen pár vteřin, abyste usnuli, a najednou přijde nepříjemné škubnutí, které vás okamžitě probudí? Někdo cítí, jako by jím projel elektrický proud, jiní popisují, že jim hlavou probleskne myšlenka pádu.

Podle odborníků se nemusíme bát: “Jde o takzvanou myoklonii, a to cizí slovo neznamená nic horšího než svalový záškub, vysvětluje MUDr. Karel Šonka, odborník na spánkovou medicínu, pro web vitalia.cz. Co se v tento okamžik s naším tělem děje a měli bychom to začít řešit?

Klesá nám tlak

Když usínáme, klesá nám tlak a celkový chod těla se zpomaluje. Také se snižuje frekvence dechu. Mozková aktivita se zvolňuje a jednotlivé “okruhy” se vypínají. To vše se děje do první fáze spánku – dřímání.

Doporučujeme: Usnout za minutu: Naučí vás to metoda 4-7-8!

Ve chvíli, kdy mozek velí svalům, aby se uvolnily, dojde k tolik známému “trhnutí”. A za vše vlastně můžeme my. Bráníme se spánku

Příliš rychle usneme

Podobné záškuby zažívají tři čtvrtiny lidí. Někteří dokonce několikrát za noc. Jde o přechod ze stavu bdělého do spánku.

Lidé za noc prochází několika fázemi spánku. Do REM fáze, v které se zdají sny, se dostaneme dokonce až šestkrát za noc. Aby tělo vkročilo do této části, potřebuje přibližně 60 minut spánku. Organismus se do fáze dostává postupně a má čas se na ni připravit. Pokud prožíváme stres, jsme velmi vyčerpaní, nedopřejeme si pravidelný spánek, přichází REM fáze příliš rychle. Mozek očekává odpočinek, svaly však nejsou ještě připravené.

Syndrom neklidných nohou

Škubání se nemusíte bát, pokud vám však nekomplikuje život. Nesmí přesáhnout zdravou míru. Jestliže se kvůli cukání nevyspíte, nebo tím ohrožujete své okolí (kopání do partnera, strkání, shazování z postele), vyhledejte pomoc. Může jít o tzv. “syndrom neklidných nohou” nebo o obstruktivní apnoe, to je stav, kdy při chrápání zapadne jazyk, vy se dusíte, proto mozek zavelí tělu, aby s sebou trhlo.

Náš tip: Hádky, zmrzlina, horory: 9 věcí, které vám zničí spaní

Jak zjistit, že je vaše cuknutí normální? Zeptejte se osoby, která s vámi sdílí postel. Ta vám jistě vysvětlí a popíše, jak moc jsou vaše “stavy” akutní. “Nejlepší návod, jak se tiků zbavit, je pravidelný spánek,” doporučuje profesor Gary Badre pro Daily Mail.

Také zažíváte cukání? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

11 způsobů, jak z domu vyhnat rakovinu

Nesnášíte rodinu svého partnera? Začněte to řešit

Léky přes internet: Neriskujte!

porotce soutěže masterchef postavil svou restauraci na nové pražské kuchyni


Polete do ter 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na slo 90211 a asopis Ekonom vm dorume a dom. Vce zde.

Cena SMS sluby vetn doruen vtisku je 49 K v. DPH. Slubu technicky zajiuje ATS Praha.


Do kupava peen telec brzlk se loutkovou kroketou, pnou z peench jablek a podzimnm lanem 795 korun

Alpsk siven, podzimn zelenina, kepel vejce a consomm z uzench ryb 590 korun

Tip

Krsn veer pjemn uzave koule hok okoldy Valrhona, kter je flambovan francouzskm bylinnm likrem Chartreuse.

Restaurace Kalina je jedna z prvnch praskch restaurac, kter se nebla postavit svj nzev na jmn zkuenho fkuchae Miroslava Kaliny, jen se vletonm roce mediln proslavil jako porotce spn televizn soute MasterChef.

Styl a elegance

Dal vraznou osobnost podniku vDlouh ulici, kter se pomalu mn vhlavn gastronomickou tepnu Starho Msta, je pedn esk sommelir Vt Hepnar, dky nmu mohou host harmonicky provat vybran jdla svbornmi vny. Vjednoduchm interiru vynikne kvalitn porceln a sklo svtovch znaek, jako je napklad Rosenthal, kter umocn jedinenost gastronomickho zitku.

Nebojte se brzlku

Kalina rd pracuje svnitnostmi a signature jdlem podniku je u od jeho oteven vroce 2012 smaen telec brzlk, kter sice pat mezi nejlahodnj suroviny, ale mnoho tuzemskch host se ho stle boj. Jemn chu lahodnch vnitnost se vKalinov podn krsn snoub spnou zpeench jablek a vraznou chut podzimnch lan, kter na tali doprovz jet loutkov kroketa.

Telec brzlk je stlic menu, mn se vak suroviny, snimi ho fkucha podv. Druhou stlic, za kterou se host vracej, je precizn pipraven vdesk zek. Zpedkrm meme doporuit neky po Burgundsku i skvl zauzen telec tatark, vposlednch mscch roku opt dochucen erstv nastrouhanmi lani.

Divok na vn

Soust menu jsou tak pikov ryby, kter se mn podle aktuln nabdky. Kalina je vtinou prezentuje vjednoduchm stylu, teba jen skepelm vejcem a hustou ryb omkou, kter doprovz kehk a avnat maso sivena.

Milovnky vraznjch chut naopak oslov steak, pipraven zprmiovho americkho hovzho i na jablkch a vestkovm vn peen krkovice zdivokho prasete. Obdov menu se mn kad den podle dostupnch surovin.

Veern menu se mn zhruba po dvou mscch, piem nkter speciality vnabdce zstvaj, ale mn se jejich aranm. Restaurace Kalina m oteveno pes poledne od 12 do 15 hodin a pak veer od esti hodin do plnoci.Pocta Francii

Vinn karta restaurace Kalina je perfektn sestaven zvce ne 300 druh klasickch vn pochzejcch zprestinch vinaskch oblastFrancie, take kad pznivec klasickch vinaskch styl se zde bude ctit jako vrji. Hlavn vbr burgundskch vn je skvl.

Pestr nabdka umouje dokonal provn vn kvybranm jdlm, se kterm samozejm pomohou zkuen sommelii. Vedle Francie jsou na vinn kart zastoupeny dal vinask zem sjejich typickmi vny, tedy Nmecko se svmi ryzlinky i Rakousko se svmi veltlny. A nechyb ani pkn vna zBarola i Barbaresca. Pot rozshl nabdka rozlvanch vn vetn champagne.

Rozhovor sefkuchaem: Miroslav Kalina

mirek kalina 2Ze kter suroviny rd vate a pro?

Suroviny jsou pro m pi vaen klov. I menu vrestauraci tvom podle toho, co je aktuln kdispozici. Teba vidm pikovou rybu a pak jen doplnm plohu, zeleninu dle sezony a pidm omku. Nejradi vam ze surovin, kter maj, jak j km, charakter. Me to bt zvina, drbe, holubi, kepelky, erstv mosk a sladkovodn ryby nebo teba moje specialita telec brzlk i jin vnitnosti. Dal ingredienc, kterou asto pouvm, je vno, protoe d pokrmu naprosto neuviteln rozmr.

Jak jdlo, kter jste ochutnal vposledn dob, vs nejvce pekvapilo?

Spe ne pekvapilo, m nco eknme potilo, pekvapen po tch letech vkuchyni moc nezavm, ale tm se zkvality a erstvosti surovin. Dvm pednost klasickm jdlm, domc kuchyni, ale vdy m pot a pjemn pekvap modernj a leh prava nebo znovuobjeven njak zapomenut, ale dve hojn pouvan suroviny. Nkte kuchai chtj pekvapovat neobvyklmi kombinacemi nesourodch surovin nebo rznmi konzistencemi, ale to nen mj styl.

Ve kter restauraci si pochutnte a co si tam dvte?

Kdy je as, rd jedu do njak slavn restaurace vzahrani, nejastji ve Francii nebo Nmecku, dvm si nejradji denn nabdku nebo menu fkuchae. Tak vPraze je nkolik pikovch restaurac, ale nechci je zde jmenovat, abych na nkoho nezapomnl.