skotskou whisky, jež hraje nasládlou melodií, perfektně vystihuje přezdívka "šugr"

Napsal jsem dotitulku pezdvku Marilyn Monroe vefilmu Nkdo to rd hork, protoe m pi prvnm douku mchan skotsk whisky Chivas Regal Extra nic vstinjho nenapadlo. Podrel jsem ho vstech anevychzel zdivu nad nasldlou melodi, kter suvernn pekrv adu dalch tn, je vthle whisky znj. Pr pipomnaj “vn zral hruky vkombinaci skrmovm karamelem anznaky zzvoru achut meloun, vanilku akaramel doplnn skoic amandlemi”.Nechci autorovi tiskov zprvy, zn jsem pedchoz st vty citoval, sahat dosvdom. Pedpokldm, e hodnocen opsal zdvryhodnho zdroje (skoro bych si vsadil, e je autorem master blender Colin Scott). Ale j si natto variant Chivas Regal spe cenm zasten prbojn lihovitosti, kter se projevuje uzkladn− dvanctilet− varianty znaky. Apak nnch odlesk erstvch lskovch ok, je se hls vevni apodepisuj vchuti. Zdrojem je pouit sladovch whisky, kter zrly− nejsp zvznamn sti− vsudech posherry oloroso. Ty se projevuj nejen ozvnou ok, ale irelativn tmavou barvou whisky; nevm, e by byla vhradn zleitost kosmetick pravy lihovarnickm karamelem. To je zjevn barva odvozen odevropskho ervenho dubu.

Oznaen “Extra” je mnno jako dern marketinkov chvat nasazen bnmu zkaznkovi. Pro znalce je spe signlem, e zsoby destek whisky, je tvo organoleptick profil novinky, se vyerpvaj audret oznaen dlky zrn slovkou je stle obtnj.

Uzavu, jak jsem zaal. Zatmco vrchol Chivas Regal− ptadvacetilet− mi pipomn podmanivou ostrost Evu Greenovou, Bond girl zCasina Royale, Extra svou oblost boky Marilyn Monroe. Prost “ugr”…

prosadí se ledničky na náměstí? mají nakrmit lidi a zabránit plýtvání potravinami

Automat na chlazen npoje si na ulicch u nikdo nevm. Zato na nmst voln postaven lednika, zapojen do elektinya plnjdla, bud u kolemjdoucch zjem. Nkte lid do n jen tak mimodk, cestou do prce odlo mlko, mrkev i uzeninu. Jin se do n za chvli podvaj, vezmou si, na maj chu a pokrauj svou cestou.

Fenomn food sharingu, ili sdlen pebytenho jdla, se v posledn dobve svt stle vc roziuje. Funguje napklad v Londn, Essenu, Berln, Frankfurtu nebo za ocenem v New Yorku a Seattlu.

Krom veejnch ledniek mohou lid v tchto mstech potkat i proutn koky, do kterch lze vkldat peivo, ovoce a dal jdlo, kter nemus bt nutn v chladu.

„eten potravinami je v Nmecku hav tma, jejich sdlen se stalo velkm hitem. Potraviny si z ledniek a kok neberou jen sociln slab, ale i prmrn a nadprmrn vydlvajc lid, kte chtj na nkupu jdla uetit,“ ekla pro britsk Guardian Barbara Merhartov, koordintorka projektu Foodsharing.de pro Mnichov. A dodala, e se do sdlen jdla postupn zapojily i obchody, restaurace a hotely.

ANKETA
Uvaovali byste vbec o tom, vzt si potraviny z veejn ledniky?
V dnm ppad

2 (50%)
Pouze pi dodren psnch hygienickch pravidel

0 (0%)
Nevadilo by mi to

2 (50%)

Jenom v Berln je k dispozici na edest takovch ledniek a kok. V celm Nmecku se k iniciativ sdlen jdla pipojilo pes 220 mst a na webovch strnkch se zaregistrovalo u tyicet tisc “sdle”. Merhartov si pochvaluje, e projekt b. „M to ekonomick a sociln rozmr. Lid mohou nejen uetit, ale dky webovm strnkm a komunit potkat i zajmav lidi. Nikdy jsem se nesetkala s tm, e bych v lednici nala potravinu, kter by nebyla jedl.“

Hygienici v esku ale namtaj, e foodsharing pin rizika. Jdlo me bt zkaen a kontaminovan bakteriemi, od listrie a po salmonelu. Ledniky mohou zneuvatvtiplci, nebo mohou bt ohroeny trestnou innost.Tak jako v ppad drogami naputnch cukrovinek, kter dealei rozdvali ped zkladnmi kolami. Tm, e kvalitu potravin v lednikch nikdo nekontroluje, za ni tak nikdo nenese odpovdnost. Indiktorem kvality tak mohou bt mobiln aplikace, webov strnky a hodnocen stanovi samotnmi sdlei.

Ledniky v eskch mstech hitem nebudou

Pes vechny mon problmy se v Nmecku mylenka foodsharingu rychle a ledniek na ulicch pibv. Je mon, e by sdlen potravin pekroilo hranice a lednice s jdlem se objevily na ulicch v Praze, Liberci i Brn? Podle mluvho iniciativy Zachra jdlo, kter upozoruje rznmi akcemi na pltvn jdlem, to nen pli pravdpodobn.

„Veejn spirny jsou urit zajmavm npadem, jak eit pltvn potravinami. Nicmn jsme spe zdrenliv ohledn ppadn realizace, provozu a zabezpeen. Nen jist, e jdlo, kter tam budou lid dvat, zstane zdravotn nezvadn. Sname se dvat pednost strukturlnjm eenm a vynaloenou energii smovat jinam,“Adam Podhola.

Sdlen pomoc veejnch ledniek toti nen jedinm zpsobem, jak se podlit o jdlo s ostatnmi. Organizace Zachra jdlo udlala v roce 2013 akci s nzvem Hostina pro tisc. lo o spolen obd pod irm nebem pmo na Vclavskm nmst. Uvaen byl z vce ne 450 kilogram surovin, kter by jinak pily vnive kvli estetickm nrokm nebo blcmu se datu spoteby. Lid tak mohou nespotebovan potraviny vnovat pomoc sbrek do potravinovch bank.

V Evropsk unii se ron vyhod 90 milion tun potravin, co je asi 180 kilogram na obyvatele za rok. Napklad v britskch domcnostech kon v koch 20 procent vech zakoupench potravin a prmrn ech za rok vyhod do koe potraviny v hodnot pes 20 tisc korun. Na hlavu to pedstavuje a 170 kilogram vyhozenho jdla.

tipy měsíce: bruslení a grilovačka na žižkově ve společnosti pravého italského bombardina

NOR−31.BEZEN
Bruslen, bombardino, BBQ

ikovsk v잠− Tower Ice Park, ikov, Praha 3

Pochutnat si, pobavit se, ajet se podn prothnout− bruslen pod praskou ikovskou v nabz hned nkolik poitk dohromady. Vedle pohybu naledov ploe si mete dopt svak, vybran grilovan speciality atak prav italsk bombardino. Brusle zde navc pjuj.SALONVN
Stovka nejlepch vn kochutnvce

Zmek Valtice, Valtice, www.salonvin.cz

Prestin stovka nejlepch vn zMoravy aech je vyvrcholenm nkolika kol tto nejvt nrodn soute. Vtzn vna mete ochutnvat u odkonce ledna vpodzem zmku Valtice. Letos zahjil Salon vn omsc dve apedstav istbrn medailisty.

DO29.NORA
Menu pro zamilovan cel msc

Restaurace Mlnec, Novotnho lvka 9, Praha 1

Romantick posezen nad Vltavou spolu spokrmy, kter roznn vae due. Vrestauraci Mlnec vlsku v, atak nabzej valentnsk menu pro zamilovan cel nor. “Naprogramu” je mimo jin carpaccio ztuka savokdem afoie gras, da hbet i kombinace vin, okoldy akaramelu.

jarvis_56aa281d498e3d12df28702f.jpeg

jarvis_56aa281d498e3d12df287033.jpeg

Virus zika: Možná se šíří i sexem

Teprve před pár dny svět oficiálně uznal, že skončila epidemie Eboly, a už je tu nová hrozba. Virus zika už se dorazil  i do Evropy, a vzhledem k tomu, že pochází z turisticky vyhledávaných oblastí, se může týkat i nás.

Vyhnout se oblasti nákazy, zvláště pak u těhotných, u nichž způsobuje  těžkou vývojovou poruchu plodu - zmenšení mozku, proto jako vlastně jedinou možnou prevenci doporučuje docentka RNDr. Jitka Forstová, CSc..Podle ní u nás v České republice jinak nákaza nehrozí, protože zde neexistuje přenašeč. Případy nákazy se však objevily i na jihovýchodním pobřeží Brazílie, kde leží Rio de Janeiro – a tam se budou v srpnu 2016 konat letní olympijské hry.

Nebezpečný může být i sex

“Existuje jedna zpráva: o sexuálním přenosu  Biolog B. Foy z Colorado University měl virus přenést takto na svou ženu,” upozorňuje zároveň známá viroložka z Přírodovědecké fakulty UK. Je totiž možné, že se infekce může šířit i spermatem. O nemoci, příbuzné například horečce dengue nebo žluté zimnici, se totiž ještě mnoho neví. Také dosud neexistuje léčba ani účinná prevence.

Doporučujeme:  Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát

Virus není smrtelný. Způsobuje horečku zika, která se projevuje zvýšenými teplotami a bolestmi kloubů a hlavy, vyrážkou a svěděním kůže, zarudlýma očima. Podobně se může ale projevit i běžná chřipka. “Takové příznaky se  vyskytují ale i u jiných virových onemocnění. Zvýšená pravděpodobnost je,  pokud člověk pobýval nebo pobývá v inkriminované oblasti, s výskytem komárů, kteří nemoc přenášejí,” potvrzuje docentka Forstová.

Co hrozí při nákaze?

 • U těhotných zvláště v prvním trimestru vzniká riziko poškození plodu. A co hrozí netěhotným? “U nich nákaza způsobí výše  uvedené problémy. Pak ale  člověk získá protilátky a je bez potíží. Na další těhotenství by virus už neměl mít vliv,” vysvětluje  viroložka.
 • Co vlastně je zmenšení mozku? Mikrocefalie znamená zakrnění nebo předčasné vývoje růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Hlavním příznakem je malý obvod lebky a postižené děti mají obvykle také menší mozek. Mikrocefalie je často spojena s duševní a tělesnou poruchou.

Pro nakažení jsou nebezpečné  “exotické” druhy komárů, jako je  rod  Aedes (Aedes egypti)  a další jako Aedes  africanus  A. apicoargenteus, A. vittatus, A. luteoceohalus  A.furcifer, A. hensilli.  Z názvů přenašečů ovšem vyplývá, že zika pochází z jiné oblasti, než je dnešní epicentrum nákazy v Jižní a Střední Americe.

Kdy bude léčba?

V roce 1947 vědci objevili nový virus u nemocné opice Makak v pralesní oblasti Zika poblíž Viktoriina jezera v Ugandě a nazvali ho po místě nálezu. V roce 1968 už v Nigérii propukla nákaza u lidí, ale až do roku 2007 zůstával virus izolovaný v Africe a Asii a celkově bylo do té doby zachyceno jen 15 případů. Od té doby se ale z malého ostrova Yap Island v Mikronésii začal šířit dál do světa. Vědci soudí, že jde mj. o vliv globálních změn klimatu. Opět jde tedy o rozšíření nákazy ze zvířete na člověka., jako u mnoha jiných hrozivých infekcí moderní doby od HIV po ebolu.

Graficky znázorněný přehled největších epidemií najdete ZDE.

“Vývoj léku nebo vakcíny je reálný. Otázka je,  za jak dlouho se to podaří,” konstatuje dále docentka Forstová. Vědce tlačí čas právě už vzhledem k blížící se olympiádě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náhodný sex? Co dělat a jak poznat, že je to průšvih

6 věcí o mozku, které vědci zjistili v roce 2015

Dá se z krve poznat rakovina?

Máte dojem, že vám praskne hlava? Vyhledejte neurologa

Bolesti hlavy trápí čas od času každého z nás. Dokážete ale odhadnout, kdy stačí jen si vzít prášek, a v jaké situaci už je nejvyšší čas navštívit odborníka?

Každý z nás se občas potýká s běžnými bolestmi hlavy, které vyřeší sám s pomocí volně dostupných léků. Pokud se potíže objevují častěji, většinou v první řadě pacient vyhledá svého praktického lékaře, se kterým se problém snaží vyřešit.

Kdy ke specialistovi

Jenže zrádnost této zdravotní obtíže spočívá v tom, že může být vyvolána jiným (často závažným) onemocněním. Proto je třeba při dlouhotrvajících bolestech navštívit spíše odborníka, který vyloučí jinou chorobu a navrhne účinnou terapii šitou na míru.

Doporučujeme: Prášky na bolest hlavy škodí. Hlavně nekombinovat!

Pokud tedy praktický lékař nasadil léky proti bolesti, které však ani po delším braní nemají žádný účinek, je na řadě neurolog. Mezi důležité znaky, při jejichž výskytu bychom vyšetření neměli odkládat, patří:

 • věk nad 50 let,
 • nástup doprovodných příznaků bolestí hlavy (zvracení, nevolnosti, závratě, rozmazané vidění),
 • slabosti, poruchy řeči a zraku,
 • frekvence výskytu bolestí dvakrát týdně a častěji,
 • potíže trvající bez ohledu na léčbu.

Nebojte se neurologa

Každá prohlídka by měla být zahájena důkladným zjištěním tzv. anamnézy. Některá onemocnění jsou geneticky podmíněná, proto se lékař vyptá na choroby příbuzných. Dále ho bude zajímat, zda na bolesti pacient užívá léky či rostlinné přípravky, a zkoumá též konkrétní charakteristiky potíží (intenzitu bolestí, dobu trvání, vazbu na denní dobu, vyzařování do jiných částí těla atd.).

Přečtěte si: 7 cviků na bolavou krční páteř

Následuje vlastní vyšetření, kdy se doktor snaží zjistit, zda se za problémy s hlavou neschovává jiné onemocnění, třeba ramene, krku nebo hlavy. Bolesti mohou mít více důvodů.

Co bolest způsobuje?

 • Jedním z nich je zánět, který se prokáže zvýšením tzv. zánětlivých parametrů (CRP) v krvi. Proto by odběr krve měl být součástí diagnostického postupu.
 • Bolest je také možným příznakem závažného subarachnoidálního (zjednodušeně nitrolebečního) krvácení, které by se projevilo červeným zbarvením mozkomíšního moku. Při podezření na tento jev se proto provádí lumbální punkce.
 • Pro vyloučení nádorového onemocnění, potvrzení cyst nebo kostních změn je navrženo vyšetření počítačovou tomografií (CT) nebo magnetickou rezonancí (MRI). Pro sledování aktivity mozku má velký význam vyšetření zvané elektroencefalografie (EEG), kdy jsou pacientovi na hlavu přiloženy elektrody, které jsou aktivitu mozku schopné detekovat.

Pokud vás hlava bolí často a nic nezabírá, jděte k lékaři. Je třeba včas provést důkladné neurologické vyšetření a zjistit příčinu obtíží. V některých případech stojí za vznikem bolestí banalita, jindy se může jednat i o těžší onemocnění, které je nutné řešit.

(idav)

Zdroj:  www.everydayhealth.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

6 věcí o mozku, které vědci zjistili v roce 2015

Dá se z krve poznat rakovina?

s vůní koriandru: šéf značky harley-davison pro střední a východní evropu si na obleky nepotrpí, v g

Tm, e si naobleky nepotrp, je povstn. f Harleye-Davidson pro stedn avchodn Evropu Martin Hemansk proto pichz naschzku vbavlnn koili slogem spolenosti, kterou zastupuje. “Sako m svazuje amyslm, e nen dleit obleen, ale to, co lovk dl ajak. Vna firm si naoficiln dress code nepotrpme,” vysvtluje manaer, kter nazpst prav ruky nos nramek snpisem Rebel.Zastoupen americkho vrobce motocykl vregionu zakldal vroce 2009 aje jeho prvnm azatm poslednm fem. “Kdyby to lo, zstal bych vtto pozici klidn dodchodu. Je to dream job, ato hlavn dky lidem vtmu, kter jsem si odpky sm postavil. Nadobrch vztazch si vefirm zakldme,” k. Kmotorkm ml vdy sp respekt, nicmn prce pro ikonickou znaku ho pohltila. “Zaal jsem jezdit ponkolika mscch vefirm ate najedu zhruba 4000 kilometr ron.”

Kdo by ekal, e vyrazme naobd zamsto auvame si ho vkotlku, byl by naomylu. Jednm zcl Martina Hemanskho je vyvracet mty, kter oznace panuj.


editel zastoupen Harleye-Davidson pro region stedn avchodn Evropy.

Vystudoval Vysokou kolu finann asprvn vPraze, pracoval vautomobilkch Fiat Auto R aFord Motor Company R.

Vevolnm ase rd jezd namotorce, hraje volejbal avnuje se rodin.

Je enat, m dceru asyna.

“Pedstava toho, e harleyi jsou pouze potetovan drsn chlapci, je stereotyp, kter me spoustu lid odradit. Pomalu vzdlvme veejnost otom, e Harley nen motorka zapl milionu, e nan mohou jezdit nejen ,velc kluci’, ale ieny amlad lid. Mete to bt ivy nebo pn odvedlejho stolu. Ikdy to zn jako kli, na mis je plnit sny osvobod. Zkaznk je pro ns centrem veho, co dlme,” vysvtluje Hemansk. A nerad vci zobecuje, piznv, e hlavn klientskou skupinu tvo skuten mui star tyiceti let se stednm a vym pjmem. “Dleit je ale jejich aktivn styl ivota, kdy se chtj odliit azat nco zajmavho.”

Harleyi za prvn republiky

Na obd jsme li do thajskho Noi napraskm jezd. Pestoe vThajsku nikdy nebyl, tamn kuchyni si oblbil v thajskch restauracch, je hlavn zn ze zahraninch cest.

Pmo vNoi m sv favority. Polvku Tom Kah Koong skrevetami, ampiony, kokosovm mlkem acitronovou trvou, kterou si oba dvme navod obda. Jako hlavn chod si Martin Hemansk objednv Phad Thai Koong, tedy smaen rov nudle skrevetami, tofu, vejcem, karotkou, prkem, cibulkou, fazolovmi lusky, oky atamarindovou omkou. J zkoum denn menu avolm ryb filet vomce zervenho kari ar.


Polvku Tom Kah Koong

Phad Thai Koong

Ryb filet vervenm kari sjasmnovou r

Citrondu

Neperlivou vodu

Jasmnov aj

Espreso

Celkov trata: 773 korun

SHarleyem se poprv ble setkal vanglickm Brightonu, kam odjel jako vysokokolk naletn brigdu. Upodniku, vnm pracoval, tehdy zastavila vprava harley. “Zaujaly m motocykly jako takov, fascinoval m jejich tvar, proveden, barva, velikost, neopakovateln zvuk, ale tak komunita jezdc obleench vki. Osobn jsem si naHarleye sedl, skuten a kdy jsem nastoupil dofirmy.”

Doela Harleye-Davidson piel pot, co u ml zkuenosti zautomobilek Fiat, kde rozvjel dealerskou s, aFord, kde se staral ovznamn zkaznky. Pracoval tak jako jednatel vrodinn spolenosti svho strce Interlink CS, kter dodv obrann komunikan systmy pro uivatele sttn sprvy. Tehdy ho oslovil headhunter, kter ho povaoval zavhodnho kandidta na manaera Harleye-Davidson, amusel projt nronm mezinrodnm konkurzem.

“Mon to vypad, e f takov firmy jen jezd namotorce, ale nen to tak. Je to korporace jako kad jin, m akcione, mus vykazovat hospodsk vsledky.” Doroku 2009 vregionu dn pm zastoupen Harleye-Davidson neexistovalo. Vkad zemi fungoval soukrom importr nebo byli dealei napojeni pmo naevropskou centrlu. Odt doby zjem otyto stroje vestedn avchodn Evrop stle roste. Jen vesku se jich prod pes 400 ron. Mimochodem, znaka m vtuzemsku dlouhou historii, velmi oblben byla u zaprvn republiky. Prask Harley-Davidson Club byl zaloen vroce 1928 aje nejstarm existujcm spoleenstvm vlastnk tchto motocykl nasvt.

Chyba sryb omkou

Jen co ochutn svoji oblbenou polvku, ekne: “Dnes je njak slanj… Tedy vlastn hodn slan.” Snme kad asi plku porce anechvme si jdlo odnst.

“Kuchai njak ujela ruka,” podotkne Martin Hemansk. “To nen mon, kokosov polvka neme bt nikdy slan, protoe se don sl nedv. Jen ryb omka,” op nk. “Tak mu ujela ruka somkou!”

A byl zpolvky zklaman, hlavn chod si pochvaloval. Stejn jako j filet zble nespecifikovan ryby vervenm kari.

Martin Hemansk m veskm tmu osm lid, kte se staraj oprodej, podporu arozvoj dealersk st, marketing, pi ozkaznky abudovn komunity. “Kdy si vybrm novho lovka, dm najeho osobnostn vlastnosti sp ne naprofesn pedpoklady. Zkrtka mus lidsky zapadnout dotmu.”

Vefirm mu vyhovuje icelosvtov ploch struktura. “Mohu zvednout telefon apmo zavolat fovi pro Evropu. Nen tak poteba postupovat hierarchi nejrznjch editel ariskovat, e se npad ,ztrat vpekladu’.”

Svj region m rozdlen nasever ajih. Polsko, Litvu, Lotysko, Estonsko aUkrajinu vede manaer zPolska, esko, Slovensko aMaarsko pak ech. Sm Martin Hemansk piznv, e vc asu ne namotorce trv vletadle. “Nae oblast pat vestruktue dostejn skupiny jako zastoupen vRusku, naBlzkm vchod vDubaji, vJin Africe vKapskm Mst, vAtnch pro jihovchodn Evropu, take se zastuji jednn vtchto mstech. Jednou dvakrt ron tak cestujeme doAmeriky, kde se mimo jin konaj vron mtinky pro dealery zcelho svta. Sejde se vdy zhruba 4000−5000 lid apedstavuj se nov modely, novinky aglobln plny firmy.”

Legendrn vpravu namotorce poSpojench sttech Martin Hemansk jet nepodnikl, zatm nato pr nem as. Pomrn dkladn ale projel Evropu. Absolvoval napklad cestu zBarcelony pes Andorru nafrancouzsk pobe, kter byla soust marketingovch aktivit firmy. Rok pedtm se vydal dokonce doDubaje aprocestoval iOmn. Nankterm zesvch Harley vdy, kdy to poas jen trochu dovol, rd jezd idoprce.

Krom motocykl ho bav hudba, hlavn rock ametal. M rd kapely Rammstein, Apocalyptica, Depeche Mode nebo metalisty Five Finger Death Punch.

zápisky protivného hosta: objevte zapomenutá česká jídla v karlínské restauraci modrý beránek

Cuketkova pravdiv Story

Existuj restaurace, je vedle skvl kuchyn adobrho msta i kvalitn obsluhy vd zasvj vhlas injakmu foodblogerovi. Pkladem me bt restaurace Story vPraze naPetinch, kterou bloger Cuketka jednu dobu tlail zpsobem, e to vzbuzovalo podezen, zda vpodniku nevlastn podl. Gourmetguru tento podnik nkolikrt vyzkouel anutno ct, e pozornost mu vnovan nebyla nezaslouen.

Pi nedvn nvtv se navc ukzalo, e restaurace si udruje dlouhodobou kvalitu amomentln pat kldrm mezi praskmi podniky mimo centrum. Co se jdla te, doporuit lze asi ve, ale Gourmetguru by chtl vai pozornost nasmrovat tak kvelmi zajmav nacennmu vinnmu lstku, kde stoj zapozornost pedevm erven Nach odMilana Nestarce, mon nejlep tuzemsk erven vno, kter Gourmetguru vposlednm roce ochutnal.

Dobr Modr bernek

Nadobr jdlo apit muste mt pohodu ias. Gourmetguru se tm pravidlem d, nikoliv vak tehdy, kdy naobjednvku nemrn dlouho ek. To pak teba vstv aodchz. Tahle situace ovem neme nastat vrodinn samoobslun restauraci Modr bernek vpraskm Karln, kam Gourmetguru obas zavt. Ajdelna to nen jen tak obyejn. Majitelka Dominika Friedlov ifkucha Ji Buek si zakldaj nakvalitnch surovinch odmalofarm, znich velmi poctiv pipravuj zpravidlaklasick, nkdy ji zapomenut esk jdla.

Sympatick je, e polvky ani omky tm nezahuuj moukou avyhbaj se dochucovadlm. Asporcemi um dopt. Krom domcch pokrm bvaj vpoledn nabdce (okolo 100 K) tak ty stedomosk (teba vborn lasagne), rakousko-uhersk (Tafelspitz) ankdy ibritsk (rostbf, fish & chips). Nechyb ani variace naorientln kuchyni. Gourmetguru se zde ocit vtakovm malm babylonu− jdel, ale ijazyk, jimi tu host, zvaln sti zahranin, mluv. Zamlo penz docela hodn muziky. Aekte nani vdy jen pr minut.

Kvpovdi bistra znjmu

Gourmetguru psal 21. ledna obistru Banh-Mi-Ba vRybn ulici, kter dostalo vpov znjmu odMstsk sti Praha 1. Radn pro oblast majetku Tom Machek ktomu sdlil: “Souasn provozovatel bistra koupili spolenost, kter nazklad njemn smlouvy uv prostory vlastnn Prahou 1. Mstsk sti ale ozmn neekli. Jet vnjm dvodem kvpovdi byla skutenost, e njemce se pvodn zavzal provozovat snack-bar, specializovan naprodej zeleninovch salt, pokrm italsk kuchyn atstovin, co se neshoduje se skutenm provozem, vietnamskm bistrem.

Provozovatel tak provedli stavebn pravy nebytovho prostoru bez pedchozho souhlasu. Naasovn vpovdi− tden pooteven− souvis stm, e mstsk st nen kvli velkmu mnostv nemovitost schopn reagovat tak prun jako majitel jedn nemovitosti. dajn nvrhy tetch osob, e jsou zaposkytnut finannch prostedk schopny zvrtit podanou vpov, jsou jednoznan podvodnm jednnm. Proto jsem vyzval advokta provozovatel, aby se stmto podezenm neprodlen obrtil naPolicii R. Usnesen ovpovdi je veejn dostupn, take nen vmoci mstsk sti zabrnit zneuit tchto informac tetmi osobami.”

Mte njak erstv gastrodrby? Zaili jste vrestauracch nco zajmavho? Dejte mi vdt: gourmetguru@ihned.cz. Gourmetguru naTwitteru @GourmetguruHN

jarvis_56a8e28be4b04efb765966a6.jpeg

6 věcí o mozku, které vědci zjistili v roce 2015

Asi nejpopulárnější novinkou o fungování mozku se loni stalo zjištění, že každý člověk vnímá jinak barvy. Pamatujete si na spor, zda jsou šaty bílo-zlaté, nebo černo- modré?

Vnímání barev totiž není záležitostí oka, ale právě toho, jak je vyhodnotí mozek. V uplynulém roce ale vědci přišli na mnoho dalších objevů, které otvírají cestu k řešení mentálních a neurologických problémů, sahajících od autismu po obávanou Alzheimerovu nemoc.

1. Chytré telefony nás dělají hloupější

Floridská státní univerzita přišla se zjištěním, že už pouhé vibrování telefonu významně narušuje soustředění a snižuje produktivitu každé činnosti. Další studie upozorňuje, že uživatelé chytrých telefonů jsou více náchylní prožít “propad vnímání” a kognitivních (poznávacích) funkci.

Doporučujeme: Správné jídlo pro mozek: Co a kdy jíst, abyste oslnili

Znamená to zapomnětlivost, nepozornost a nedostatek soustředění, což se  v praxi projevuje jako propásnutí schůzek, vrážení do lidí na ulici a zapomínání znalostí. “Měli bychom se vážně zamyslit nad tím, jak nové technologie ovlivňují naši schopnost soustřední,” připomněl doktor Lee Hadlington, vedoucí výzkumného týmu z britské De Monfort University.

2. Psychedelické látky mají budoucnost

Do psychologických pracovišť se znovu vracejí látky jako LSD, psylocybin (obsahují jej například houbičky lysohlávky) nebo MDMA, což je aktivní látka v droze extáze. Vědci jsou přesvědčeni, že mají velký potenciál pro řešení takových problémů, jak je posttraumatický šok, závislost, úzkost z blížícího se konce života a dokonce při depresi.

Přečtěte si: Jsou blondýnky opravdu hloupější?

Světový trend se objevuje i v ČR. Po 40 letech zákazu se do Česka vrací výzkum psychedelických drog. Psychiatři z Ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy testují halucinogenní látky nejenom na zvířatech, ale i na dobrovolnících. Projdou fyzickými a psychologickými testy, úspěšní pak dostanou na hlavu čepici s elektrodami a polknou tabletku psilocybinu, s níž českoslovenští psychiatři prováděli experimenty už v 60. letech 20. století. “Můj cíl je popsat a nějak kodifikovat a mít v lékařském doporučení, za jakých okolností je možné psilocybin používat,” vysvětluje psychiatr Filip Tylš. 

3. Mozek a imunita jsou spojené

Na University of Virginia v USA vědci prokázali neznámé propojení mezi mozkem a imunitním systémem. Systém lymfatických cév se poprvé podařilo objevit uvnitř mozku, ačkoliv dosud se přepokládalo, že tam vůbec nejsou. I tento objev může přispět k léčbě Azheimerovy nemoci, roztroušené sklerózy a autismu. Také se prokázalo, že dostatečný počet “správných” bakterií ve střevech snižuje úzkostné stavy a omezuje projevy deprese.

4. Znečištěné ovzduší ovlivňuje mozek

Výzkum prokázal, že zplodiny urychlují stárnutí mozku a mohou významně přispívat k rozvoji neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimer nebo Parkinson. Ubývá při nich totiž bílá hmota – laicky řečeno se mozek smršťuje.

5. Vymazání vzpomínek proti závislostem

Scény jako ze sci-fi se mohou stát skutečností: Zásadní výzkum Scrippsova institutu totiž našel novou látku, která selektivně vymaže nebezpečné vzpomínky, spojené s rizikovým chováním, které vede k závislostem.

6. Příroda opravdu léčí

Výzkumníci zjistili, že zdravotní prospěch pobytu v přírodě má mnohem širší rozsah, než předpokládali. Studie Stanfordovy univerzity potvrdila, že procházky snižují výskyt obsesivních negativních myšlenek, které jsou typické pro depresi. V jiné studii se prokázalo, že se tak omezí i sklon k impulsivnímu chování, což podporuje terapii u závislých.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

Dá se z krve poznat rakovina?

Konkrétně: Které špatné emoce vyvolají chorobu?

Instatní nebo zrnková? Jakou pijete vy?

Bez pořádného kafe den jakoby ani nebyl.  V pucláku po babičce, v elegantní skleničce nebo ve voskovém kelímku, kávu si minimálně po ránu, ale spíš ještě jednou odpoledne, dopřeje denně téměř každý z nás.

Češi přitom holdují rozpustné kávě nejvíce ze všech zemí Evropy. Nad touto informací jistě protočí panenky všichni znalci, kteří čarují s vychytanými směsmi zrnkových káv a jedině správnou teplotou vody k zalití, a “rozpustný hnus” za kávu ani nepovažují.

V čem je rozdíl?

Rozdíl je samozřejmě v chuti, ale ta je především otázkou zvyku. Při prvním ochutnání jakékoliv kávy byl nadšený málokdo, na hořké aroma se musí člověk “naučit” – a někdo jejímu kouzlu nepropadne nikdy. Ti, kteří ji pijí pravidelně, si zvyknou právě na tu svoji chuť. I kdyby to měla být ta instantní.

Z hlediska složení a účinku však velké rozdíly v zásadě nejsou, rozhoduje jedině kvalita té které značky. O ní rozhoduje kvalita zeleného zrna, proces výroby a samozřejmě také použitá odrůda. Arabica je jemnější, Robusta silnější.

Doporučujeme: Co dělá s tělem kofein: Pomáhá, nebo škodí?

Výhodou je především snadná příprava. Instantní nebo také rozpustná káva je potravinářský výrobek získaný výhradně z pražené zrnkové kávy a má formu prášku či granulí. Výrobní postup je ve stručnosti následující: Hrubě mletá pražená káva se pod vysokým tlakem louhuje v horké vodě, vzniklý extrakt se pak usuší. Druhou metodou se kávový koncentrát zmrazí na teplotu kolem -40°C, z čehož sublimací vzniknout malé kávové krystalky. Tento způsob dokáže uchovat vyšší množství tolik ceněných kávových aromat. Navíc u dobrých výrobců obsahuje i vonné silice, které se zachytávají a vracejí do výrobku.

Turek zvolna mizí

“Stále více Čechů si rádo vychutnává dobrou kávu. V domácím prostředí dávají přednost kávě instantní, naopak v kavárnách vyhledávají kvalitnější produkt než ten, který si mohou uvařit doma. Téma kávy a baristiky zajímá stále více lidí. Na druhou stranu si myslím, že ve většině českých domácností právě instantní káva nahradila dříve obligátního ´turka´, což zvýšilo její spotřebu. Všeobecný fakt, že se káva v Česku pije stále více, potvrzuje i návštěvnost kaváren. Počet hostů v našich kavárnách meziročně vzrostl o 18 %,” vysvětluje Luboš Martínek, ředitel společnosti CrossCafe original.

Každý Čech v loňském roce zkonzumoval 5,4 kg kávy, zatímco v roce 2011 to bylo jen 3,26 kg kávy na osobu.

Proč ji pijeme?

Šálek s voňavou tmavou tekutinou uklidní, potěší a zahřeje. Dokonce tak, že ji někteří považují za drogu, na niž je možné si vypěstovat závislost. Od kávy především očekáváme povzbuzení. Rozpustná káva si zachovává vlastnosti klasické kávy, obsahuje tedy i kofein, jehož podíl ve výrobku musí podle vyhlášky tvořit nejméně 2,5 %.

Přečtěte si: Pijte kávu s máslem: Budete skvělí a neprůstřelní

Kofein už dávno ztratil svoji ďábelskou pověst jednoznačného škůdce, ale jeho působení v organismu není jednoznačné. Detaily najdete ZDE.

Pozitivní vliv na lidský organizmus je u konzumace rozumného množství kávy dokázán mnoha výzkumy, přičemž doporučované množství je přibližně 300 mg denně. To odpovídá čtyřem až šesti šálkům,” vysvětluje docent MUDr. Pavel Kohout z pražského IKEMu. Kofein má podle něj preventivní účinky například ve vztahu k astmatu či srdečním onemocněním. Zkoumají se také jeho možnosti využití v boji s Alzheimerovou chorobou či s diabetes mellitus II. typu.

A co je na kávě nejlepší? Že si můžeme vybrat, v jaké podobě ji chceme pít, a přitom vždycky využijeme její pozitivní účinky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co s vámi udělá každodenní šálek kávy? 

Superpotraviny pro rok 2016: Budete překvapení!

Superpotraviny, už samotný název vám napovídá, že půjde o potraviny, které jsou pro nás výjimečné a důležité. Každým rokem jde o jiné “pochoutky”, záleží na tom, v čem který odborník zrovna objeví blahodárné účinky. Co “super” bychom měli jíst v roce 2016?

Označení “superpotravina” je částečně marketingový tah, abychom už na dálku poznali, že jde o produkt, který je skutečně bohatý na vitaminy, minerály, má antioxidační účinky a podporuje imunitní systém.

Ve většině případů se jedná o celou řadu exotických potravin, jako jsou chia semínka, goji nebo kokosové ořechy. Světe div se, ale podle specialistů z MuscleFood.com se pro tento rok superpotravina stala i jedna typická zabijačková dobrota. Pro tělo je prý velmi prospěšné i obyčejné krvavé jelítko. Co je na něm tak “super”?

Problém se superpotravinami?

“Největší problém se širším použitím superpotravin vidím nejenom v ceně, ale také v častých negativních vyjádřeních odborníků, včetně lékařů. Dokonce je to tak, že navzdory průkazným studiím nakonec státní orgány prohlásí, že sice existují ‘nějaké zajímavé’ studie, ale přesto stále chybí definitivní důkazy. Dokonce to může dojít tak daleko, že tyto orgány pro laika zcela nepochopitelně zakážou dovoz a prodej některých ‘funkčních potravin’, jejichž základem jsou některé byliny či houby. Musím tedy znovu připomenout, že i v tomto případě jde o důsledek vlivu farmaceutických koncernů,” vysvětluje RNDr. Petr Fořt CSc. pro web svet-zdravi.cz.

Doporučujeme: 15 superpotravin pro posílení imunity. Tady jsou!

Obchody vždy netrpělivě čekají, až se objeví studie a výběr potravin, které mají blahodárné účinky na náš organismus. Pro letošní rok nachystají do regálů větší množství mořských řas, avokádového oleje, černých fazolí a v oddělení s uzeninami nebude chybět dostatek krvavých jelítek.

Jelítko patří na seznam

Doteď byly na seznamu spíše rostlinné produkty. Nyní k nim přibyl mastný a tučný výrobek. Přesto odborníci tvrdí, že jeho přednosti předčí i ty negativní vlastnosti. Důvodem je obsah vepřové krve a fakt, že výrobek neobsahuje žádné sacharidy a lepek. Společně s jelítkem do těla vpravujeme dostatek bílkovin, železa, vápníku a zinku. Skvělá zpráva, když nastává období zabijaček, že?  I když jej odborníci doporučují, hned další větou varují, že nic se nemá přehánět. Strava by měla být pestrá. Každopádně ve Velké Británii o jeho přednostech už dávno ví. Můžete se s ním občas setkat při typické anglické snídani.

Další tři pomocníci

Hned za jelítkem výživoví specialisté doporučují černé fazole, řasy a avokádový olej. Jejich benefity pro naše zdraví jsou opravdu veliké.

Řasy

Přesněji jde o sladkovodní řasu Spirulina, která je bohatá na rostlinné bílkoviny, železo, vitamin B12, beta-karoten, vzácnou esenciální mastnou kyselinu GLA. Podporuje imunitu, působí protizánětlivě, dodává energii a zlepšuje trávení. Mořské řasy zase tělu dodají všechny důležité minerály: draslík, sodík, hořčík, vápník, zinek, jod, sodík, železo a vitaminy A, B2, B12 a C. Spirulina prášek 125 g stojí 188 Kč a můžete jej přidávat do salátů, polévek či těstovin.

Náš tip: Mořské řasy: Pomůžou v kuchyni, se zraněním i úklidem

Černé fazole

Dalo by se říci, že všechny fazole jsou zdravé. Ale čím jsou tmavší, tím mají výraznější chuť a jejich proteiny jsou stravitelnější. Fazole jsou dobrým zdrojem kyseliny pantotenové, látky, která je nepostradatelná pro zdravou a krásnou pokožku. Kromě toho obsahují velké množství vlákniny a pomáhají při prevenci zácpy, snižují hladinu cholesterolu a dodávají tělu energii. Balení 500 g pořídíte za 39 Kč.

Avokádový olej

Avokádo je bohatým zdrojem draslíku, mědi, hořčíku, fosforu a vitaminů C, B1, B3, B5 a E. Patří mezi antioxidanty a zmírňuje procesy stárnutí. Avokádový olej je velmi chutný jako zálivka na salát či ke grilovanému masu. Snižuje cholesterol, regeneruje játra a udržuje v kondici močové cesty. Lahvička s 50 ml vás vyjde na 167 Kč.

Další superpotraviny:

 • Fazole
 • borůvky,
 • brokolice,
 • oves,
 • dýně,
 • pomeranč,
 • losos,
 • sója,
 • pravý černý i zelený čaj,
 • ořechy,
 • kefír.

Chceme-li být zdraví a mít dostatek energie, měli bychom dbát na vyváženou stravu ve všech směrech.

Kterou z uvedených superpotravin jíte nejčastěji vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: celostnimedicina.cz, health.com.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Signály tloustnutí. Jak poznat, že přiberete i vy!

Zmrzlé ruce a nohy. Jak je nejrychleji a bezpečně zahřát?

Drsné uspávání: Estivillova metoda kontrolovaného pláče