trochu zvadlý banderas: zpočátku zajímavá chuť se změnila ve fádní. jako by víno bylo po výbuchu

Kdoby nesedl nalep krsnmu Antoniovi Banderasovi. Otzka ale zn, zda si vae chuov pohrky zsk ijeho vno. Tenhle charismatick panl se zaadil pobok celebrit, kter se pustily dovinastv− jako teba zpvci Sting i Cliff Richard, herci Drew Barrymoreov nebo Grard Depardieu, ppadn reisr Coppola. Ovem upmn eeno, jejich vna jsou mnohem mn stl ne jejich umleck talenty. Nkter vynikajc, jin prmrn a podprmrn. Banderasovo vno A16, kter jsem ochutnala, se blilo sp t druh kategorii.Oblast Ribera del Duero pat mezi tradin vinask regiony. Vno odsud je asto skvl, podobn jako bvaj lid, kte to nemaj vivot lehk. To sam plat pro hrozny, kter sice dozrvaj pod horkm panlskm sluncem, ale ohrouj je ast jarn ipodzimn rozmary poas. Vzim tu pak rtu teplomru pad a 20 stup pod nulu. Ale oto pozoruhodnj me bt vno, je ztchto hrozn vznikne. Dlouhou dobu nebylo zahranicemi panlska pli znm, a ho proslavilo vinastv Vega Sicilia, zaloen vdruh polovin devatenctho stolet “pesazenm” odrd zBordeaux. Vzniklo vno velice uznvan aopvovan, kter se pozdji dokalo ipochvaln kritiky Roberta Parkera.

Urit iproto se tu rozhodl dovna investovat prv Banderas avroce 2012 koupil 50procentn podl vevinastv Anta Bodegas, jemu dal sv jmno. Jene jmnem to asi skonilo, nebo se zd, e jinak se sv investici asi moc nevnuje.

Lahev A16 Anta Banderas jsem si koupila vevinotce vobchodnm centru Nov Smchov. Obsahovala z80 % procent odrdu Tempranillo, z18 % Cabernet Sauvignon aze 2 % Merlot. Vno mlo ervenohndou barvu, ponalit dosklenky bez jiskry, spodezenm nato, e tenhle mok u m to nejlep zasebou.

Chu se zdla zpotku zajmav, ale poprvnm douku se zmnila nafdn. Jako by to vno bylo povbuchu! U bez textury umdlv najazyku avdochuti se onj pestvte zajmat, nebo zan dominovat jen alkohol. Cena 1 001 korun zalahev vevinotce je pehnan, aslabou tchou je fakt, e vinternetovch obchodech ho lze koupit o200−300 korun levnji.

chlupaté krevety a bonbonek z foie gras. sázka na řecké mezze se restauraci kavala vyplatila


Tatark zchobotnice 120 korun

“Chlupat krevety” gambas vtenkm vlasovm tstku kataifi, pikantn jogurtovo-zzvorov dip 250 korun

Bonbonek zfoie gras vprosciuttu a tstku 110 korunTip

Pekvap originln domc zmrzliny, teba zmrzlina zkozho mlka ochucen vanilkou a fky, zmrzlina zpryskyice masticha i zmrzlina zkandovanch lstk re.

Fine dining se me asem okoukat, pohodov a pjemn atmosfra nezane nudit nikdy. Zvl᚝ kdy je doplnna pestrou nabdkou zbavnch a chuov odlinch jdel. Tmto heslem se d zkuen prask restauratr Janis Asarlidis, kter u 15 let vede jako majitel a fkucha dejvickou restauraci Kavala. A proto se vposledn dob pesunul od vybrouen atnsk haute cuisine knejvtmu eckmu gastronomickmu pokladu, kterm jsou mezze. A to je trefa do ernho.

Omka ztresch jiker

Pestr kolekce zhruba ty destek zbavnch pedkrm pekvap svou fantazi a pedevm skvostnou chut. Prost radost vybrat, by host bhem jedn nvtvy nemohou ochutnat ani polovinu znich. Vnabdce nechybj znm eck stlice, jako je pomaznka zjiker taramasalata, sv vinn listy, hummus i grilovan sardinky.

Ns ale vce zajmaj originln mezze vytvoen fkuchaem, kter pekvapuj svou odvahou a npaditost. Stlic na menu se ji dvno staly kalamry somkou ztresch jiker, stejn jako famzn “chlupat krevety”, tedy krevety gambas obalen a osmaen vtenkm vlasovm tstku kataifi, kter se jinak pouv hlavn na eck dezerty. Krevety se podvaj spikantnm orientlnm dipem a pat knejvtm hitm restaurace.

Jehn tatark s tahini

Podobn rafinovan je tak bonbonek plnn foie gras, kter je obalen v prosciuttu a osmaen vtstku. Kombinace nkolika chut a textur je mimodn zbavn. Pjemn pekvap lahodn chobotniky duen vervenm vn smchanm smedem i deliktn jehn kebab servrovan vbrnici.

A nesmme zapomenout ani na sv a zajmav namchan tatark zchobotnice, milovnci vraznjch chut naopak ocen jehn tatark zprav svkov, kter je dochucen sezamovou pastou tahini. Vegetariny pot tatark zpeench lilk, koz feta sr peen vtestku “fyllo” a servrovan servenou epou i slavn kypersk sr challoumi lehce opeen na grilu.

Udlejte si plnnou papriku na eck zpsob:

Udlejte si plnnou papriku na eck zpsob
Udelejte_si_plnenou_papriku_na_recky_zpusob.jpg

Krsn vna z ostrov

Vrestauraci Kavala sicenajdete jen eck, ale zato velmi zajmav vna, asto pipraven zodrd, kter se jinde vEvrop nepstuj. Mme pro vs ti tipy v kategorii blch vn. Tm prvnm je vno Santorini pipraven na stejnojmennm ostrov zodrdy Assyrtiko. Sopen podlo ostrova dodv vnu vraznou mineralitu, non vlhkost zase pin lehk ndech soli. Vsledkem je originln vno srelativn vysokm obsahem alkoholu (14 %) a vrazn minerln chut.

Druh znaich tip je pln odlin, vno odrdy Malagousia, kter jako zzrakem peila na jednom zostrov beze zmny dva a pl tisce let, a je tud doslova vnem zas antiky, m krsnou vni kvtin a zralho ananasu, zatmco vchuti se ms tny zralho ovoce. I tet vno bude pln jin, tentokrt se jedn o vno Robola, kter se pipravuje pouze na ostrov Kefalonia. Je lehk, m pjemnou kyselinku a hlavn je ve svm projevu velmi subtiln a kehk, co ocen hlavn znalci, kte u maj nco nachutnno.

Rozhovor sefkuchaem: Janis Asarlidis

20160218 151224Jak zajmav surovina je vesk gastronomii stle nedocenn a mlo pouvan?

Okra, tedy mlad plod ibiku jedlho, kter je rozen po cel Asii. M specifickou chu i ponkud slizkou konzistenci, ale jde o skvlou plohu kmasu, a u jehnmu i hovzmu.

Jak kombinace chut i surovin vs vposledn dob nejvce zaujala i pekvapila?

Stle m bav jeden kuchask trik. Kdy rozlehte loutek skvovou likou kukuinho krobu a citronovou vou, krsn tm zahustte polvku i omku bez mouky a bez jky. Vecku se to hodn pouv a m to vhodu, e je to vhodn pro lid sbezlepkovou dietou.

Do jak restaurace rd chodte a co si tam obvykle dvte?

Mm mlo pleitost na nvtvy restaurac, protoe stle vam vKavale. Ale kdy u si najdu as, rd chodm do indickch i libanonskch restaurac, jednou zmch oblbench je Tandoor na Blohorsk. Maj tam jdla od jedn do sedmi hvzdiek, ale sta mi dv a u m pl pusa.

Rakovina prsu: U mladých žen je agresivnější

Karcinom prsu u nižších ročníků se neobjevuje příliš často, riziko tu ale je. Každé dvacáté diagnostikované ženě je méně než 40 let. Nespoléhejte proto na věk jako na přirozenou ochranu a braňte se všemi dostupnými prostředky.

Z hlediska léčby rakoviny prsu se za mladé považují všechny ženy před menopauzou. To je ale zřejmě na dané nemoci to poslední pozitivní. Jak vypadá věkové rozdělení osob, u nichž byl tento karcinom diagnostikován?

Situace v ČR

Podle dostupných dat z roku 2011 bylo v témže roce nově diagnostikováno 6 620 žen se zhoubným nádorem prsu, což představuje 124 případů na 100 tisíc žen. Výskyt nemoci se tak více než ztrojnásobil oproti roku 1970. Úmrtnost ale nijak výrazně nestoupla, což je pravděpodobně právě díky zachycení nádorů v časných stadiích, která jsou lépe léčitelná. V roce 1970 v důsledku rakoviny prsu zemřelo 1 343 žen, v roce 2011 to bylo 1 725 pacientek. A jak je to u nás s věkovým rozložením?

 • Méně než 19 let: nikdo
 • 20-29 let: 34 žen (méně než jedno procento)
 • 30-39 let: 325 žen (4,9 procenta)
 • 40-49 let: 800 žen (12,1 procenta)
 • 50 a více let: 5 461 (82,5 procenta)

Stav je velmi podobný údajům ze světa. Jen každé dvacáté pacientce je v okamžiku diagnózy rakoviny prsu méně než 40 let. Proč je tedy tolik pozornosti a kampaní věnováno právě mladším ženám?

Ani těhotenství nechrání

Zákeřnost karcinomu prsu tkví právě v tom, že nižší ročníky s ní málokdy počítají. Tyto ženy tak mohou podcenit pravidelné samovyšetřování a podezřelého útvaru si všimnout pozdě. Nádory prsu u mladších osob jsou obecně agresivnější a diagnostikovány ve vyšším stupni. Navíc, ačkoliv je to vzácné, může se toto onemocnění vyskytnout i během těhotenství  (sedm případů na 10 tisíc těhotných žen).

Doporučujeme: Rakovina prsu: České ženy mají riziko 7 procent. A vy?

V takovém případě není kvůli možnému poškození plodu doporučena radioterapie. Některé ženy se tak raději rozhodnou pro chirurgické odstranění prsu (mastektomii). Je-li nutná chemoterapie, část pacientek se rozhodne vyčkat až na období po porodu, nicméně nedávné studie neprokázaly škodlivé účinky této léčby na plod.

Reprodukce v ohrožení

Co naopak může být ovlivněno léčbou, je plodnost. Účinkem hormonální terapie a chemoterapie může dojít k jejímu snížení. To samozřejmě záleží na okolnostech, proto je nejlepší případný dopad terapie na plodnost probrat s lékařem. V případě očekávaného poklesu lze využít možností, jako je zmražení vajíček nebo embryí.

Přečtěte si: Kojení před rakovinou prsu nechrání, říká známá lékařka

Důsledkem hormonální léčby zase může být sestup hladiny estrogenu, což může vést k dočasnému přerušení menstruace nebo i k předčasné menopauze. Ta s sebou občas přináší stejně nepříjemné stavy jako běžná menopauza (například návaly horka). O riziku, že k těmto změnám dojde, a o způsobech, jak budete v takovém případě postupovat, by vás měl informovat ošetřující lékař, proto se ho nebojte zeptat.

Návod na prevenci

Pro každý věk platí, že nejlepší je rakovinu prsu odhalit co nejdříve. Nepodceňujte proto samovyšetřování. Návod, jak na to, naleznete například na www.prsakoule.cz. Nezapomínejte také, že ženy nad 45 let mají nárok na mamografické vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění. Více informací o mamografii najdete zde www.mamo.cz.

(marz)

Zdroje: www.bcna.org.au, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozhovor: Jak se léčí rakovina prsu

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

Pět nejčastějších chyb, které děláme při jarním detoxu

Přestože si počasí dělá co chce, tělo můžeme naladit na jaro už teď. Mnohem lepší než vrhnout se do drastických diet, je lepší upravit celkový životní styl a začít detox, který z těla dostane všechny škodliviny. Právě při něm ale často chybujeme.

Koncem zimy už se nemůžeme dočkat, až konečně odhodíme zimní kabáty a boty. Zároveň s tím ale přichází i chuť zbavit se přebytečných kilogramů, které se přes zimu nahromadily pod vrstvami svetrů. Jarní očista je populární od nepaměti. Doporučují ji jogíni, ale i tradiční čínská medicína.

Jenže který detox si vybrat? Na internetu je řada “zaručených” tipů, ale i v případě očisty je lepší se poradit s odborníky, abyste svému tělu spíš neubližovali. Ti pro vás sestavili nejčastější mýty a chyby, kterých se při jarním detoxu dopouštíme.

Chyba číslo 1: Hladovění

Řada očistných kúr doporučuje minimum jídla, v drastičtějších případech dokonce i několikadenní půst. Ale umíte si představit, co s vámi hladovění udělá, když jste se do té doby přejídala?

“Mnoho Čechů skáče z extrému do extrému. Když nahradí přejídání totální absencí příjmu potravin, skutečně mohou rychle zhubnout, ale v naprosté většině se jedná jen o úbytek vody. Přílišné zavodnění sice trápí řadu lidí, hlavně žen, ale i odvodnění by mělo probíhat po poradě s odborníkem, proto drastické půsty bez podpory výživového poradce nebo lékaře nemohu doporučit,” říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Doporučujeme: I detox můžete mít rádi: Co vám opravdu prospěje?

Určitě se vyplatí snižovat dávky jídla a volit vhodné potraviny. Při detoxu je důležité vybírat jídlo, které nezakyseluje organismus. Vynechte smažená jídla, bílou mouku a lepek všeobecně, cukr, mléčné výrobky, vepřové a hovězí maso, tučné drůbeží maso, alkohol, kávu, cigarety, černý a ovocný čaj, sůl.

Vhodné potraviny:

Zelí: Zbaví vás nadbytečných tekutin z těla a nastartuje spalování. Patří mezi dokonalé zdroje vlákniny, vitaminu C, E, A a minerálů. Nechybí ani kyselina listová.

Česnek: Jeho pach by vás mohl odradit, ale víte, jak skvěle snižuje cholesterol a zbavuje stresu?

Voda: Nečekané, že? Nejlepší je šálek vlažné vody ráno, než cokoliv sníte. Právě voda tělo hydratuje a pomáhá odplavovat škodliviny z ledvin a celého organismu.

Zelený čaj: Nastartuje metabolismus a pomáhá spalovat kalorie. Navíc dodává energii, kterou pro začátek budete potřebovat.

Kysaná zelenina: Fantasticky pročistí střeva a celé trávicí ústrojí.

Citron: Vyčistí játra a nastartuje metabolismus. Přidávejte jej do vody, včetně té zmíněné ranní vlažné.

Červená řepa: Podporuje činnost jater i střev. Jídlo připravené z řepy bude mít dostatek vitaminů, minerálů a vlákniny.

Jaké potraviny je ještě dobré jíst:

 • květák
 • špenát
 • dýni
 • zázvor
 • bylinky
 • grep
 • ryby
 • bílé maso
 • zakysané výrobky
 • kořenová zelenina

Chyba číslo 2: Voda se solí

Mezi oblíbenou detoxikační kúru patří “šankaprakšalána”. Její podstatou je vypít 1,5 litru vody s vrchovatou lžící soli. Ta má ze střev posbírat vše nezdravé, co se v nich nahromadilo. Ale ani v tomto případě byste neměli radu slepě napodobovat. “Je to velice složitá metoda očisty s propracovanou technikou, na kterou je nutné se připravit předem a nekompromisně ji dodržovat. Nestačí jen pít vodu se solí, zároveň je třeba ve správných intervalech jíst vhodné pokrmy. Jednoznačně se do ní bez zkušeností nebo odborné pomoci nepouštějte,” vysvětluje nutriční poradkyně Alena Přídová.

Chyba číslo 3: Pozor na zelené potraviny

Mnoho žen spoléhá při nákupu na označení “superpotraviny”, které jsou pro naše tělo prospěšné. Je to sice pravda, ale i zdravé potraviny se musí užívat podle přesného dávkování. Velkým hitem se stal zelený ječmen, který účinkuje na překyselení organismu, čistí krev, játra a ledviny. Obsahuje řadu vitaminů, kyselinu listovou, biotin a vlákninu. Do stejné skupiny zelených potravin patří také řasa Chlorella, která má skvělé detoxikační účinky a pomáhá řešit zácpy, plynatost a pálení žáhy. “Oba dva pokrmy můžete užívat po celý rok, ale vždy dodržujte přesné dávkování podle obalu. Nic se nemá přehánět. V případě těchto dvou zelených potravin to platí také, tělo by mohlo zareagovat opačně a vás by potrápila pořádná zácpa a křeče v břiše,” upozorňuje výživová specialistka.

Chyba číslo 4: Bylinky v jakémkoliv množství

Omyl! Návrat k tradicím hlásá, že jedinou správnou cestou jsou bylinky. Ale musíte si vybrat ty kvalitní, dobře je dávkovat a vhodně kombinovat. Ne každé bylinky můžete míchat se všemi druhy. Často se špatně snášejí s léky, které užíváte. Například třezalce by se měli vyhnout lidé s vysokým tlakem. Určitě se předem poraďte s lékařem či v lékárně.

Chyba číslo 5: Očista bez pohybu a bez rozmyslu

Řada žen si myslí, že pokud budou pít zázračné nápoje a jíst správné potraviny, tělo se dostatečně očistí. Ale pamatujte si, že toxické látky a škodliviny odchází z těla i pomocí potu. Pohyb je tedy v této fázi velmi důležitý. Nemusíte se hned uhnat při aerobiku, ale jděte se projít, navštivte saunu či lymfatickou masáž. Budete se cítit jako znovuzrozené.

Náš tip: Nejsme jako oni: Ženy musí cvičit jinak!

“Všechno, i očista a hubnutí má základ v hlavě. Pokud si neuděláte chvilku sami pro sebe a budete dál 24 hodin denně ve stresu, možná po kúře zhubnete pár kilo, ale tělo se dostatečně neočistí. Začněte u psychické pohody a buďte občas sobecká,” uzavírá nutriční specialistka Marcela Dvořáková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se zbavit závislosti na drogách?

Jak zhubnout, i když to nejde? MUDr. Staňková on-line

Proč přibývá rozvodů? Vzdáváme to příliš brzy

jak jakub s colt brew přišel: z virtuální reality do reality kaváren a kamenných obchodů

Sen ovlastn firm avlastnm produktu, kter bude dvat smysl, ml Jakub Johanides u nastedn kole. Nkolik let pak ji vpracovnm kolotoi pemlel, jakm smrem se vydat. Dovlastnho svta utkal nahardcorepunkov koncerty− atam to vechno zaalo.

Doma vkuchyni

“Kamard, kter vozil toho asu kapely poSttech, postoval naInstagramu fotky lahviek, kter vypadaly jako pivo, ale pivo to nebylo. Tak jsem se poprv dozvdl ocoldbrew− zastudena louhovan kv.Nadchla m, proto jsem si on zaal zjiovat vc ahledal jsem ji itady vesku. Jene vdnm obchod tenhle super npoj vlahvi nemli.”Jakub zaal svrobou pmo doma vbyt, vzavaovakch, pro pr kmo. Obas njakou tu lahev vzal tak nakoncerty, kter podal. Postupn se oto zaalo zajmat vc lid zjeho okol apibvalo tch, kte chtli jeho Colt Brew, jak svou kvu nazval, ochutnat. Atak Jakub zaal plnit mezeru naeskm trhu.

“Te u mme samozejm schvlenou vrobnu, ale nen to dn tovrna. Je to jedna mstnost, kde se vcemn vtina vc dl run. Ale u to nen takov punk, jako to bylo.”

Vroba coldbrew spov vlouhovn erstv namletch kvovch zrn vestuden vod podobu del ne 20 hodin. Ajak vznikl nzev Colt Brew, slovn hka odkazujc kekoltu? Samozejm jde onadszku, jeliko Jakub dn nadenec dozbran nen.

“Pi vymlen nzvu jsem zkouel vechno, co m napadlo, rzn komplikovan akreativn nzvy, byl jsem ovlivnn svoj pedchoz prac vreklamkch. Apak jsem si ekl, e Colt Brew zn vpodstat stejn. Mohla by tam bt pistole jako symbol, e to lovka nakopne, vystel. kal jsem si vak, e to urit u nkoho napadlo. Hodil jsem to tedy doGooglu azjistil jsem, e tohle spojen neexistuje ani vAmerice, kde jsou tch znaek destky. Tak jsme dotoho li.”

Kdy Jakub vnoru 2014 projekt vymyslel, rozhodn nepotal stm, e mu bude trvat rok, ne obh ady, zajist potebn povolen azane sregulrn vrobou. Vesvch, jak sm piznv, ponkud idealistickch pedstavch si kal, e napaprovn bude potebovat tak dva msce. Chtl mt ale radi vechna lejstra vpodku, protoe− co kdyby pila kontrola?

“Pestoe jsem jinak tak trochu pank anepotebuju mt uren striktn pravidla, vtomhle jsem ml fakt strach. kal jsem si, pijde njak kontrola, pak dostanu milion pokutu amu to zabalit. Abudu to pkn dlouho splcet.”

Znaka Colt Brew spatila svtlo svta ajedinm oficilnm zamstnancem firmy se stal Jakub. Jedinm pomocnkem aspoluzakladatelem byl aje jeho tta. Maj pr stejn pohled navc aoba se zajmaj ozdrav ivotn styl.

Tohle kafe nen pro vechny

e sociln st funguj jako nejlep reklama apropagace, poznal Jakub navlastn ki. Apitom to jako reklamu apropagaci tak pln nemyslel. Dal prost naFacebook post afotky Colt Brew aozvala se kamardka, kter mla nastarost prodejnu Sklizeno vKorunn ulici. Aco pr to je? Napila se, zachutnalo j to. SJakubem si plcli aprvn msto, kde si mohli ei koupit kvu vlahvi, bylo nasvt.

“Hodn nm to pomohlo. Lidi si pak ekli, hele, prodv se to veSklizenu, tak to asi nebude patn, azaali se oto zajmat. Nazatku jsem ml rozbhnut Colt Brew azrove jsem pracoval nafull time aneml jsem vbec as. Nemohl jsem tm pdem vyjt vstc vem, kte oColt Brew mli zjem.”

Zvirtuln reality Facebooku, kde m vsouasnosti jeho strnka pes 2800 fanouk, tedy tohle studen kafe skoilo doreality kavren akamennch obchod. AJakubv tm nemusel ani moc lobbovat, lid se ozvali sami. Kritria navbr podnik, kde se bude lahvovan kva prodvat, nejsou pitom pln jednoduch.

“Pro ns je dleit, aby nm to msto dvalo smysl. Vdycky kdy nm nkdo nape, jdeme se tam podvat. Azajm ns, jak to tam vypad, jak se tam ctme− akdy se tam nectme, prost tam prodvat nebudeme. Nen to ale tak, e bychom to msto njak odsuzovali. Jenom ekneme, pardon, tady to nen pln pro ns…”

Msto energeku

Krom hlavn vhody Colt Brew− jeho praktickho balen− je tu idal nezanedbateln plus. Kva louhovan zastudena m plnj aovocnj chu aje a o67 procent mn acidick ne ta pipravovan bnm zpsobem. “Mme nato dobr ohlasy odlid, kte nemohou nebo nechtj pt kafe, protoe jim drd aludek.”

Jakubovou novinkou je nyn kvov limonda. Tenhle fermentovan npoj jeho firma pedstavila letos vlednu naBaristovi roku.

“Zatm je to takov ,hipster vc’, okter moc lidi nev, ale prodn kvaen, tedy fermentace, je hodn zajmav. Je to velk hit ajet dlouho bude. Jak pro vrobu kafe, tak imnoha jinch potravin. Vsledn kvov limonda je pirozen bublinkov asouasn nen pli sladk.”

Colt Brew se nesna konkurovat bn kv, jen chce bt jej dal alternativou. D se pt sledem nebo teba swhisky, stequillou, sginem… Vptch mscch by se vak chtl Jakub zamit jet na jednu pednost svch produkt, kterou by rd vc zpropagoval. Nafakt, e jsou bez pidanch ltek akonzervant, ocukru nemluv− narozdl odenergetickch npoj.

Jakub tedy nyn trv vtinu asu vymlenm obchodn strategie avrobou dalch vrek lahv.Alepen etiket je pr pro nj nejlepm odreagovnm azpsobem, jak nachvli vypnout.

“Kdy je poteba snm pomoct ankdo zkamard m volnou chvli, prost pome. Je to vcemn komunitn projekt. Abez takov pomoci by se to dlat nedalo. lovk sm spoustu vc nezvldne. Lidi se mi smli, e km ,my vColt Brew’, e mluvm vmnonm sle. Anamtali: ‘Vdy to dl jenom ty.’ J jsem to ale nikdy nebral jako ist svoji vc. Kadou chvli mi nkdo pomh. Aje mi hloup tvrdit, e je to cel moje prce, kdy to nen pravda.”

Fotoprodukce: Symona Phonn

jarvis_56cf44a5498ea7540f9a55fd.jpeg

barista roku: česká republika získává respekt světové kávové komunity

Kva pro nkoho ritul, pro jinho dokonce zvislost. Pipravit lek opravdu dobr kvy je umn samo o sob. Dleit je vbr odrdy, zpsob rozemlet kvovch zrn i zpsob servrovn. Kavrent barist se mimo jin utkvaj tak v discipln s kehkm nzvem Latte Art.

Latte Art, do etiny pekldn jako “umn mlka”, vznikl pedevm pro zkaznky, kte preferuj kvu s hustou mlnou pnou. Barist pomoc specilnch technik s pnou manipuluj, m vytvej jedinenou podvanou jednak na samotn proces, jednak na vsledn obrazce.Je to zpsob, jak dostat na stl skuten kvov originl.Jednm z mst, kde ti nejlep mohou sv umn pedvst, je nrodn kvov sout Barista roku,kterou pod esk vtev Evropsk asociace vbrov kvy. Sout se skld z pti kategori, vtzov nsledn reprezentuj eskou republiku na mistrovstv svta. Letos se sout konala ji podvanct.

“Kategorie Latte Art probhla v Brn 21. 2. a vtzem se stal Vojtch Cfka zCafe Lounge. Na mistrovstv svta pojede do anghaje,” uvedl tpn Neubauer, koordintor Evropsk asociace vbrov kvy v R.

“Barista roku pat k nejlepm tem pti soutm v Evrop aesk republika si obecn zskv respekt svtov kvov komunity,” pokraujef esk kvov asociace. Jeho bratr Adam Neubarer se loni na svtov souti umstil v hlavn kategorii Barista na destm mst, co je nejvt spch esk kvov scny ve svt: “V ostatnch kategorich mme ale tak hezk umstn.”

pho: ačkoli je často označováno jako polévka, vietnamci ho považují za hlavní jídlo

Bezesporu jedna znejvtch ikon vietnamsk kuchyn se vposlednch letech stala velmi oblbenm jdlem tak vesku, kde ji nabz ada asijskch restaurac.

Pho pochz zprovincie Nam Dinh, odtud se rozilo doblzk Hanoje adocelho severnho Vietnamu. Pvodn se prodvalo pmo naulici. Babiky nosily narameni dva koky, vjednom mly siln vvar avdruhm misky, nudle adal ingredience dotohoto danho pokrmu. Kdokoliv ml hlad nebo chu, mohl si je zavolat aony mu jdlo pipravily hned namst. Sedlo se namalch idlikch aktto “polvce” nebylo teba lce, jeliko se srkala rovnou zmisky.Pho se zaalo it dozbytku svta odpoloviny 70. let, kdy byla ukonena vietnamsk vlka. Velkou zsluhu natom mli emigranti, kte prchali ped komunistickm reimem.

Vichni je znme, asto je jme. Ale vte, kdo je pipravil poprv? Slavn recepty a jejich historie.

Pochopiteln nejlep pho si dnes mete dt vjeho domovin, kter se u mezitm otevela Zpadu. Nabz ho tamvtina restaurac− mstn iturist posedvaj uvenkovnch stolk avychutnvaj si tuhle asnou specialitu. Aodpadky hzej rovnou nazem. Uklid je ponich nkdo jin.

Najde se ale inkolik osvdench mst vPraze. Mezi n pat rodinn podnik Pho Vietnam Tuan & Lan. Ojeho chod se staraj pan Giap Thi Lan, pan Tran Anh Tuan ajejich syn Tran Anh Thang. Pho je asto oznaovno jako polvka, ale Vietnamci ho povauj zahlavn jdlo apolvkou ho nenazvaj. “Zmatek me udlat ipatn vslovnost. Nen-li pesn, me ‘pho’ znamenat pln nco jinho, teba lehkou enu,”vysvtluje Tran Anh Thang.

Pprava pho zabere pomrn dost asu. Zkladem je siln vvar zhovzho masa akost, dleit je ikoen. Va se 10−12 hodin namrnm ohni. Nezbytnou slokou jsou ploch rov nudle aerstv bylinky. Napklad koriandr, jarn cibulka, thajsk bazalka, erstv thajsk ili papriky, limeta nebo citron adal psady. “Mete ktomu pidat jet sjov klky anakldan bambus,”upesuje Tran Anh Thang.

Druh tohoto populrnho pokrmu existuje spousta. Napklad hovz pho bo ti smasem vaenm jen nkolik vtein. Nebo shovzm restovanm napnvi. Existuje iverze skuecm masem− pho ga. VeVietnamu ale kuata nejed, jsou nan moc mkk. Msto toho dlaj vvar slepi, dokterho dvaj iki.

“My Vietnamci mme rdi vkn, nco tvrdho. Dvme tam ilachy zhovzho asdlo. To dodv lep chu. Jednou jsme to zkusili itady, ale ei si mysleli, e jsme jim podvali nekvalitn maso,” k Tran Anh Thang. Vckrt u to radji nezkoueli azstali uverz, kter echm chutnaj.


jarvis_56cf4c10498ebac2655abf42.jpeg

Jak se zbavit závislosti na drogách?

Česká republika se podle průzkumu agentury Bloomberg z roku 2012 stala nejvíce neřestnou a nezdravou zemí na světě v kombinaci zneužití drog, alkoholu, cigaret a hazardu. Počet  závislých stále roste a posunuje se do stále mladších věkových kategorií.

Být čistý neboli vymanit se z područí omamných látek je nesmírně obtížné. Podporou na únikové misi je pro závislé na opioidech substituční terapie. Jenže přeorientování se z jedné látky na druhou nějaký čas trvá. Navíc může být celý proces provázen jistými komplikacemi.

Cílem je abstinence

Cílem substituční léčby je především pomoc pacientovi zbavit se nežádoucího chování spojeného s užíváním drogy a podpora v úsilí o návrat do běžného života. Většinou platí, že čím déle člověk bral návykovou látku a čím dříve začal, tím obtížnější pro něj bývá zvládání léčebného programu.

Doporučujeme: Proč bereme drogy?

Terapie by měla být vždy sestavována individuálně s ohledem na osobnost dotyčného a vzorce jeho drogového chování. Zejména u mladších uživatelů, které se podařilo dobře stabilizovat, je po určité době snaha o postupné vysazování účinné látky a dosažení plné abstinence. Jde-li o chronicky závislou osobu, bývá často úspěchem “pouhá” náhrada drogy za substituci a zlepšení zdravotního stavu i sociální situace.

Společný boj  

V začátcích léčby by měl pacient docházet na kontroly k lékaři předepisujícímu léky ideálně jednou týdně. Vždy je snaha zajistit, aby podání každé dávky proběhlo pod dohledem školené osoby, například v adiktologickém centru. Po stabilizaci stavu a navázání spolupráce je možné režim rozvolnit a domluvit se na schůzkách jednou měsíčně.

Terapie by se nikdy neměla omezit na pouhé předepisování substituční látky, důležité je vždy propojení s celkovou péčí o tělesné a psychické zdraví. Do procesu by měl být zapojen i pacientův praktický lékař a ideálně též psycholog. Výhodné bývá domluvit se s pacientem na provádění namátkového testování hladin substituční látky v krvi.

Jiný směr

V případě, že léčba neprobíhá podle plánu sestaveného na základě předchozí dohody lékaře s pacientem, je vždy potřeba změna. Tedy znovu zhodnotit, jestli byla vhodně zvolena substituční látka a zda je její dávkování optimální.

 • Dále je užitečné posílit péči o psychosociální zdraví pacienta – například navrhnout častější motivační schůzky s terapeutem nebo zajistit návštěvy vyškolených pracovníků v místě pacientova bydliště.
 • Vždy je potřeba s odvykajícím jedincem do detailů empaticky probrat, co může být důvodem pro nedodržování léčebného plánu a co vedlo ke snížení motivace v terapii pokračovat.
 • Je výhodné zjistit, za jakých okolností dotyčný nejčastěji vynechává lék. Pokud totiž látka tělu chybí po tři a více dní, hrozí riziko snížení tolerance organismu pro nastavenou dávku substituce a může snadno dojít k předávkování.

Objem látky je po přerušení léčby nutné vždy upravit. Vyřazení pacienta ze substitučního programu by mělo být až posledním a krajním řešením. Většinou naštěstí nebývá nutné.

(zzka)

Zdroj: www.patient.info

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nové drogy jsou vždycky legální

Vousy chrání před nemocemi, tvrdí vědci

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

zápisky protivného hosta: když váš oblíbený bar ztratí zbytky charismatu, změní se v turistický průc

Upgrade Hergetovy cihelny

Kdy ped asem Gourmetguru naposledy zavtal doHergetovy cihelny, tedy dopodniku, kter ped dvancti lety otevel Nor Nils Jebens jako dal zesvch praskch luxusnch restaurac skupiny Kampa Group, zdlo se mu, e tahle adresa sice zstv uritou jistotou, ale tak njak pelapuje namst. Oto vt ml radost, kdy knmu nyn tamtamy donesly zprvu, e se Cihelna zavr, ato prv dnes,ek ji toti kompletn renovace. Pestavt by se mla kuchyn, bar atoalety, vprostoru vznikne nov vinotka, vymn se nbytek apibude nkolik mst pro hosty. Cel by to mlo bt hotov ped Velikonocemi aGourmetguru docela vn uvauje otom, e prolom svj zvyk amsto naterasu pijde posedt donovho interiru.

Cash Only ztrc mrnc

Nedvn prochzka, kterou Gourmetguru udlal popraskch barech, mu ukzala, jak je dleit udret si vpodniku stlou klientelu anedlat znj nlevnu. Tou se stal Cash Only Bar naStarm Mst praskm. Pestoe se pyn stle skvlmi drinky, dnes je u vcemn turistickm prchokem apiel zjevn ioposledn zbytky charismatu. Velmi pravdpodobn tenhle pstup vydlv penze, ale kdy u konen majitelm bar dojde, e jejich podniky dl stejn tak kvalita sortimentu aobsluhy, jako nvtvnk?Akdo si chce dt drink spartou oralch teenager vzdech?

Vhra vDomeku

Gourmetgurua zprvu upoutal ten laskav nzev Domeek, kter m naprvn signln apjemn vzpomnky nabezstarostn pedkoln hrtky. Pod nm si pak peetl Caf Restaurant aty vzpomnky se posunuly dopuberty ansledujc divoej dekdy. Docela bizarn spojen, nemyslte? Gourmetguru se tedy rozhodl, e ho prozkoum. Lkalo ho to iproto, e podnik se nachz jen pr destek metr odStaromstskho nmst, nazatku Dlouh tdy− vrji, tedy sp vpekle tzv. turistickch podnik, nestoudn drahch, sunifikovanou pseudoeskou, ppadn pseudoitalskou kuchyn. Domeek vak pjemn pekvapil. Gourmetguru ochutnal steak zkachnch prsou sgrilovanm hroznovm vnem, ouchanmi brambory se smetanou aprkem za250 korun aktomu si dal pivn specil za40. Pochutnal si anepipadal si okraden. Vthle zn docela vhra.

Mte njak erstv gastrodrby? Zaili jste vrestauracch nco zajmavho? Dejte mi vdt: gourmetguru@ihned.cz. Gourmetguru naTwitteru @GourmetguruHN

jarvis_56cdc136498ebac26554b07e.jpeg

jarvis_56cdc136498ebac26554b082.jpeg

obsluha na jedničku

Vrestauraci Adore naOvocnm trhu vcentru Prahy je poprv, vybral ji nadoporuen znmch. Nov podniky zkou rd, vgastronomii toti strvil podstatnou st ivota. Pohotelov kole pracoval narznch pozicch vubytovacch zazench arestauracch, pozdji vedl spolenost Aramark, kter provozuje firemn kantny. Vm si tak nejen rovn jdla, ale tak teba toho, zda obsluha pistupuje kestolujcm zesprvn strany.

“Vgastronomii jsem se nauil, e pstup keklientm je to nejdleitj. Hostm se muste vnovat, splnit, co jim naoch vidte. To byla dobr prprava ipro mou nslednou manaerskou prci,” k vysok mu spekvapiv tichm hlasem.

Adore otevelo teprve loni napodzim. Josefa Svobodu tu naprvn pohled zaujal interir, vnm se prolnaj historick amodern prvky. Teba malovan devn strop arud alounn sedaky. Nebo desky stol, vekterch se tve host odrej jako vzrcadle. “Pojme zjistit, zda bude stejn provokativn imenu,” k nedokav. Pes poledne tu krom stlho lstku nabzej ibyznys lunch odvou nebo tech chodech. Zatm vybrme pedkrm ahlavn jdlo. Uvidme, zda dojde inadezert.


◼ Generln editel spolenosti G4S, je nabz bezpenostn opaten– odfyzick ostrahy pes zabezpeovac systmy popevoz cennost.

◼ Pedtm 13 let dil spolenost Aramark, kter zajiuje firemn stravovn. Psobil tak vefirmch Pepsi, Douwe Egberts nebo R. J. Reynolds Tobacco Company.

◼ Vystudoval Stedn hotelovou kolu vMarinskch Lznch.

◼ Vevolnm ase jezd nakole, lyuje, hraje golf acestuje. Zaloil cestovn agenturu Cruise Plus, zamenou nalodn plavby, zjezdy sgolfem aexpedin plavby.

◼ Je enat, m 21letho syna a14letou dceru.

Josef Svoboda zkou jako pedkrm vitello tonnato, tedy tenouk pltky telecho masa servrovan skapary, rukolou aparmaznem. Pekvapuje ho tdr porce, chuov pr nen co vytknout. J dostvm marinovanho sled sbramborami vaenmi vafrnovm bujonu. Pjemn anpadit. Tme se, jak dal kombinace si pro ns francouzsk fkucha Fabien Gailly, kter ped praskou tac vAdore pracoval vepikovch podnicch vHongkongu nebo Moskv, piprav.

Tajemstv japonsk kuchyn

Pi ekn nahlavn chod popjme neperlivou vodu aJosef Svoboda vzpomn nasv tinctilet psoben vele Aramarku. Spolenost, kter byla tykou natrhu sfiremnm stravovnm, se mu podailo vyvihnout nadruh msto. Vt obrat ml u jen Eurest, ktermu se porevoluci podailo zskat nejvt klienty.

“Razil jsem heslo, e nechci bt nejvt, ale nejlep. Myslm, e vrovni servisu se nm to povedlo,” k Svoboda stm, e mezi dleit zkaznky Aramarku patily mimo jin poboky velkch japonskch firem. Kantnu oteveli teba vPanasoniku nebo Toyot. Aaby jim vyli vstc, museli se kuchai nauit jejich tradin jdla.

“Uili jsme se odjaponskch manaer aspolupracovali jsme se pikovou japonskou restaurac vPraze. Myslm, e se nm to podailo dothnout navysokou rove, protoe si exotick pokrmy rdi dvali iet zamstnanci. Teba takov losos nakari byl nejoblbenjm jdlem vbec, pravideln porel nai standardn kuchyni,” k Svoboda adodv, e sm naasijsk kuchyni obdivuje precizn kombinaci chut ard ji pipravuje idoma.


◼ Vitello tonnato skapary, rukolou aparmaznem

◼ Sled seafrnovo-bramborovm saltem ascitronovm dresinkem

◼ Jehn vkari omce sarady abramborovou ka

◼ Karamelov krm vlistovm tstu

◼ Hrukov kol se zmrzlinou tonka

◼ Neperlivou vodu

◼ Espreso

◼ Celkov trata: 915 korun

Pospnm nastartovn Aramarku peel jako krizov manaer doela esk poboky spolenosti G4S, kter se zamuje nafyzickou ostrahu objekt, ale tak teba napevozy penz acennost nebo prodej bezpenostnch kamer asystm.

Firma, kter se bhem olympidy vLondn nechvaln proslavila skandlem, kdy nedokzala sehnat dostaten poet len ostrahy, vesku dlouhodob ekonomicky stagnovala. Zanecel rok apl se Josefu Svobodovi podailo padajc trend zastavit. “Spolenost zskala investice, loni vygenerovala zisk. Zan fungovat, ale pedchzela tomu spousta nepopulrnch krok, vmna lid, nastaven novch systm astandard.”

Vzvou pro nj bylo ito, e musel proniknout dojinho oboru. “Zjistit, jak funguj pancovan vozidla, aby ochrnila posdku ipeven cennosti, nebo jak se opravuj bankomaty. Nen poteba znt vechno dodetailu, ale ovem musm nco vdt,” k mu, kter vG4S fuje 1800 lidem. Vtinu znich tvo fyzick ostrahy.

Dleitm klientem G4S je napklad Skupina EZ, vppad jadernch elektrren jde onejvy stupe zabezpeen. Strci vbarvch firmy dohl inaprbh akc vprask O2 arn nebo nabezpenost esk fotbalov reprezentace.

Odr se vpoadavcch klient iteroristick hrozba? “Doba si d daleko vt bezpenost. Systmy jsou stle sofistikovanj, firmy maj zjem ovce kamer, sname se kadmu vytvoit variantu, kter je pro nj nejlep. Nadruhou stranu je jen mlo klient, kte jsou ochotni zanae sluby adekvtn zaplatit.”

Tvrd kol askvl obsluha

Tak uhlavnho jdla pokraujeme vmenubyznys lunch aoba vybrme jehn vkari omce sarady, kter se pomrn netradin podv sbramborovou ka. Nutno ct, e tento chod byl tm nejlepm, co jsme bhem obda ochutnali. Maso ukzkov rozspav, lahodn omka umocnn sntkou erstvho koriandru.

To se ale ned ct odezertech. Ato ipesto, e nm je servroval sm fkucha, kter ns trochu zaskoil francouzskmi nzvy. Mj karamelov krm je pjemnou tekou, ovem Josef Svoboda upozoruje servrku, e korpus jeho hrukovho kole je tak tvrd, e jde vidlikou sotva odkrojit. Jej nabdku, e mu jako omluvu pinese jin dezert, ale nevyuv adojd ten pvodn.

Prv profesionln obsluha je velkou devzou podniku− pjemn, rychl, informovan anpomocn. Ikvli n by se sem Josef Svoboda znovu vrtil.

Nad espresem se bavme ocestovn, kter je pro nj velkou vn. Vyprv otom, jak ped nkolika lety smanelkou apteli sbalili kola aodletli naFilipny, kde projeli nkolik ostrov. Nebo otom, jak vNeplu trnul hrzou pi pistn vLukle, najednom znejnebezpenjch leti svta postavenm vkopci proti vysok skle.

Ped dvma lety zaloil vlastn cestovn agenturu Cruise Plus, kter nabz golfov pobyty, ale tak plavby navelkch zaocenskch lodch nebo expedice vmoch ubeh Ameriky. Kdy mluv opozorovn velryb nebo potpn se raloky, vypad, e by se zmanaera vobleku nejradji hned pestrojil zavedoucho expedice. Adodv, e a to zatm neplnuje, jednou ktomu mon opravdu dojde.